January 25, 2013
|
Armory Track & Field Center - New York, NY
ICON KEY: Mets CUNYAC PSAC IC4A/ECAC NCAA DII Prov ECAC DIII
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Wallace, Marcus JR-3 Maryland-Eastern Shore 7.07
2. Waite, Ramone SO-2 Maryland-Eastern Shore 7.07
3. Spencer, Javon JR-3 Maryland-Eastern Shore 7.11
3. Nubret, Nyls SR-4 Maryland-Eastern Shore 7.11
5. Smith, Mason JR-3 Penn 7.07
6. Mitchel, Kalik SO-2 Cheyney 7.12
7. Porteous, John SO-2 New Jersey Institute 7.13
8. Jules, Brent SR-4 Penn 7.21
9. Scharf, Harrison FR-1 Penn 7.21
10. McCoy, Nate JR-3 Cheyney 7.30
11. Newby, Leonson SR-4 Lehman 7.31
12. Pitt, Thomas FR-1 Penn 7.35
13. Payne, Chad FR-1 Penn 7.36
14. Lehman, Jonathan SO-2 Army 7.41
15. Jett, Jordan SO-2 Penn 7.41
16. Hateley, Everett SO-2 Penn 7.49
17. Akins, Morgan JR-3 New Jersey Institute 7.50
18. Powell, Dwayne JR-3 Maryland-Eastern Shore 7.50
19. Weir, Nathan FR-1 Army 7.50
20. Ibikunle, Semi SO-2 Penn 7.55
21. Berte, Oumar FR-1 Lehman 7.59
22. Myers, James SO-2 New Jersey Institute 7.60
23. Kittle, Christopher SO-2 Army 7.67
24. Bailey, Jonathan   Staten Island 7.96
25. Blanco, Augusto FR-1 Lehman 8.37
  Straughn, Nick SO-2 Penn NT
  Beavers, Nicholas   Army Prep NT
  Bellet, John FR-1 Army NT
60 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Wallace, Marcus JR-3 Maryland-Eastern Shore 7.07
2. Porteous, John SO-2 New Jersey Institute 7.13
3. Scharf, Harrison FR-1 Penn 7.21
4. Payne, Chad FR-1 Penn 7.36
5. Jett, Jordan SO-2 Penn 7.41
  Beavers, Nicholas   Army Prep NT
  Bellet, John FR-1 Army NT
60 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Nubret, Nyls SR-4 Maryland-Eastern Shore 7.11
2. Mitchel, Kalik SO-2 Cheyney 7.12
3. Jules, Brent SR-4 Penn 7.21
4. Pitt, Thomas FR-1 Penn 7.35
5. Weir, Nathan FR-1 Army 7.50
6. Ibikunle, Semi SO-2 Penn 7.55
7. Kittle, Christopher SO-2 Army 7.67
60 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Spencer, Javon JR-3 Maryland-Eastern Shore 7.11
2. McCoy, Nate JR-3 Cheyney 7.30
3. Newby, Leonson SR-4 Lehman 7.31
4. Lehman, Jonathan SO-2 Army 7.41
5. Powell, Dwayne JR-3 Maryland-Eastern Shore 7.50
6. Berte, Oumar FR-1 Lehman 7.59
7. Blanco, Augusto FR-1 Lehman 8.37
60 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Waite, Ramone SO-2 Maryland-Eastern Shore 7.07
2. Smith, Mason JR-3 Penn 7.07
3. Hateley, Everett SO-2 Penn 7.49
4. Akins, Morgan JR-3 New Jersey Institute 7.50
5. Myers, James SO-2 New Jersey Institute 7.60
6. Bailey, Jonathan   Staten Island 7.96
  Straughn, Nick SO-2 Penn NT
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Wallace, Marcus JR-3 Maryland-Eastern Shore 22.01 10
2. Harris, Hackeem SO-2 Maryland-Eastern Shore 22.30 8
3. Spencer, Javon JR-3 Maryland-Eastern Shore 22.40 6
4. Smith, Mason JR-3 Penn 22.46 5
5. Wright, Kemuel SR-4 Cheyney 22.58 4
6. Payne, Chad FR-1 Penn 22.70 3
7. Nubret, Nyls SR-4 Maryland-Eastern Shore 22.74 2
8. Barry, Seck SR-4 Penn 22.98 1
9. Webster, Kyle SO-2 Penn 23.00 -
10. Galea, Christopher   Staten Island 23.42 -
11. Lehman, Jonathan SO-2 Army 23.54 -
12. Brown, Michael SR-4 Penn 23.72 -
13. Chatman, Brandon FR-1 Maryland-Eastern Shore 23.77 -
14. Madza, Afa FR-1 Army 23.96 -
15. Akins, Morgan JR-3 New Jersey Institute 23.99 -
16. Jules, Brent SR-4 Penn 24.32 -
  Waite, Ramone SO-2 Maryland-Eastern Shore NT -
  Powell, Dwayne JR-3 Maryland-Eastern Shore NT -
  Wilson, Lonnell JR-3 Cheyney NT -
  Poppe, Jason FR-1 New Jersey Institute NT -
200 Meters Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Wallace, Marcus JR-3 Maryland-Eastern Shore 22.01 10
2. Wright, Kemuel SR-4 Cheyney 22.58 4
3. Nubret, Nyls SR-4 Maryland-Eastern Shore 22.74 2
  Waite, Ramone SO-2 Maryland-Eastern Shore NT -
  Powell, Dwayne JR-3 Maryland-Eastern Shore NT -
200 Meters Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Spencer, Javon JR-3 Maryland-Eastern Shore 22.40 6
2. Webster, Kyle SO-2 Penn 23.00 -
3. Brown, Michael SR-4 Penn 23.72 -
4. Chatman, Brandon FR-1 Maryland-Eastern Shore 23.77 -
  Wilson, Lonnell JR-3 Cheyney NT -
200 Meters Finals Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Harris, Hackeem SO-2 Maryland-Eastern Shore 22.30 8
2. Smith, Mason JR-3 Penn 22.46 5
3. Payne, Chad FR-1 Penn 22.70 3
4. Barry, Seck SR-4 Penn 22.98 1
5. Madza, Afa FR-1 Army 23.96 -
200 Meters Finals Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Galea, Christopher   Staten Island 23.42 -
2. Lehman, Jonathan SO-2 Army 23.54 -
3. Akins, Morgan JR-3 New Jersey Institute 23.99 -
4. Jules, Brent SR-4 Penn 24.32 -
  Poppe, Jason FR-1 New Jersey Institute NT -
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Chatman, Aaron JR-3 Maryland-Eastern Shore 48.91 10
2. Brown, Zavior SR-4 Maryland-Eastern Shore 48.93 8
3. Walsh, Andre SR-4 Maryland-Eastern Shore 49.03 6
4. Webb, Kraig SR-4 Maryland-Eastern Shore 49.75 5
5. Smith, Christopher JR-3 Army 49.95 4
6. Raphael, Jerome JR-3 Army 50.21 3
7. Harris, Hackeem SO-2 Maryland-Eastern Shore 50.43 2
8. Jackson, Marcus SO-2 Army 50.71 1
9. Liefveld, Nigel JR-3 Army 51.86 -
10. Hammond, Corey FR-1 Columbia 52.26 -
11. Cahuzac, Thomas SR-4 Columbia 52.28 -
12. Madza, Afa FR-1 Army 52.36 -
13. Jarmon, Alonzo JR-3 Maryland-Eastern Shore 52.91 -
14. Myers, James SO-2 New Jersey Institute 54.35 -
15. Gatling II, Darnell SR-4 Lehman 55.56 -
16. Ruggiero, Richard   Staten Island 57.36 -
17. Lindsay, Norvil SR-4 Lehman 57.70 -
18. Pina, Steven JR-3 Cheyney 57.98 -
19. Pfaff, Matthew   Staten Island 58.18 -
  Kovalczyk, Billy JR-3 Columbia NT -
  Click, Taylor FR-1 Columbia NT -
400 Meters Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Chatman, Aaron JR-3 Maryland-Eastern Shore 48.91 10
2. Brown, Zavior SR-4 Maryland-Eastern Shore 48.93 8
3. Walsh, Andre SR-4 Maryland-Eastern Shore 49.03 6
4. Jackson, Marcus SO-2 Army 50.71 1
400 Meters Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Webb, Kraig SR-4 Maryland-Eastern Shore 49.75 5
2. Smith, Christopher JR-3 Army 49.95 4
3. Harris, Hackeem SO-2 Maryland-Eastern Shore 50.43 2
  Kovalczyk, Billy JR-3 Columbia NT -
  Click, Taylor FR-1 Columbia NT -
400 Meters Finals Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Raphael, Jerome JR-3 Army 50.21 3
2. Liefveld, Nigel JR-3 Army 51.86 -
3. Hammond, Corey FR-1 Columbia 52.26 -
4. Jarmon, Alonzo JR-3 Maryland-Eastern Shore 52.91 -
400 Meters Finals Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Cahuzac, Thomas SR-4 Columbia 52.28 -
2. Madza, Afa FR-1 Army 52.36 -
3. Gatling II, Darnell SR-4 Lehman 55.56 -
4. Ruggiero, Richard   Staten Island 57.36 -
400 Meters Finals Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Myers, James SO-2 New Jersey Institute 54.35 -
2. Lindsay, Norvil SR-4 Lehman 57.70 -
3. Pina, Steven JR-3 Cheyney 57.98 -
4. Pfaff, Matthew   Staten Island 58.18 -
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Carey, Tim SR-4 Penn 1:05.16 10
2. Miner, Sam JR-3 Columbia 1:06.25 8
3. Hannigan, Joseph JR-3 Army 1:06.29 6
4. Porteous, John SO-2 New Jersey Institute 1:06.93 5
5. Beard, Christian SO-2 Cheyney 1:07.01 4
6. Gbedo , Codjo JR-3 Maryland-Eastern Shore 1:07.21 2
6. Kier, Nolan JR-3 Columbia 1:07.21 3
8. Rodrigues, Ryan FR-1 Columbia 1:07.45 1
9. McCorey, Donte SO-2 Cheyney 1:07.48 -
10. Cruz, Nathan FR-1 Army 1:08.10 -
11. Freeny, Othie FR-1 Army 1:12.33 -
  Woode, Denzel JR-3 Columbia NT -
  Phillips, Marcus FR-1 Army NT -
500 Meters Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Carey, Tim SR-4 Penn 1:05.16 10
2. Miner, Sam JR-3 Columbia 1:06.25 8
3. Hannigan, Joseph JR-3 Army 1:06.29 6
4. Porteous, John SO-2 New Jersey Institute 1:06.93 5
5. Gbedo , Codjo JR-3 Maryland-Eastern Shore 1:07.21 2
  Woode, Denzel JR-3 Columbia NT -
500 Meters Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Beard, Christian SO-2 Cheyney 1:07.01 4
2. Kier, Nolan JR-3 Columbia 1:07.21 3
3. Rodrigues, Ryan FR-1 Columbia 1:07.45 1
4. McCorey, Donte SO-2 Cheyney 1:07.48 -
5. Cruz, Nathan FR-1 Army 1:08.10 -
6. Freeny, Othie FR-1 Army 1:12.33 -
  Phillips, Marcus FR-1 Army NT -
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Webb, Kirk FR-1 Penn 1:56.18 10
2. Chylak, Matt SO-2 Penn 1:56.77 8
3. Dutton, Mitchell FR-1 Army 1:57.29 6
4. Brown, Swasey JR-3 Army 1:57.77 5
5. Thomas, Moheb JR-3 New Jersey Institute 1:59.97 4
6. Tallerico, Thomas SO-2 Penn 2:00.37 3
7. Camacho, Daniel FR-1 Army 2:02.05 2
8. Turner, Shaquille SR-4 Maryland-Eastern Shore 2:04.77 1
9. Hamilton, Norman FR-1 New Jersey Institute 2:07.85 -
10. Bailey, Nathaniel FR-1 New Jersey Institute 2:08.92 -
11. Camacho, Raul JR-3 Lehman 2:30.20 -
  Chamberlen, Dylan FR-1 Army NT -
  Daudelin, Jonathan SR-4 New Jersey Institute NT -
  Koehlmoos, Robert FR-1 Army NT -
800 Meters Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Webb, Kirk FR-1 Penn 1:56.18 10
2. Dutton, Mitchell FR-1 Army 1:57.29 6
3. Brown, Swasey JR-3 Army 1:57.77 5
4. Thomas, Moheb JR-3 New Jersey Institute 1:59.97 4
5. Turner, Shaquille SR-4 Maryland-Eastern Shore 2:04.77 1
  Chamberlen, Dylan FR-1 Army NT -
800 Meters Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Chylak, Matt SO-2 Penn 1:56.77 8
2. Tallerico, Thomas SO-2 Penn 2:00.37 3
3. Camacho, Daniel FR-1 Army 2:02.05 2
4. Hamilton, Norman FR-1 New Jersey Institute 2:07.85 -
5. Bailey, Nathaniel FR-1 New Jersey Institute 2:08.92 -
6. Camacho, Raul JR-3 Lehman 2:30.20 -
  Daudelin, Jonathan SR-4 New Jersey Institute NT -
  Koehlmoos, Robert FR-1 Army NT -
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Castelli, Mark SR-4 Army 2:27.30 10
2. Everett, Daniel SO-2 Columbia 2:27.42 8
3. Bekelja, Mato JR-3 Penn 2:29.36 6
4. Naff, Keaton FR-1 Penn 2:31.35 5
5. Nickel, Conor JR-3 Penn 2:38.26 4
6. Nashed, Andrew SO-2 New Jersey Institute 2:46.30 3
7. Lamb, Lucas SO-2 New Jersey Institute 2:48.27 2
8. Scheideler, Louis JR-3 New Jersey Institute 2:58.14 1
  Piazza, Matt   LC Elite NT -
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Ross, Paul SO-2 Columbia 4:15.35 10
2. Snyder, Paul SR-4 Columbia 4:16.22 8
3. Kotran, Joe JR-3 Columbia 4:16.48 6
4. Jaramillo, Connor SO-2 Penn 4:17.75 5
5. Smith, Brendan FR-1 Penn 4:18.39 4
6. Rondon, Daniel JR-3 New Jersey Institute 4:18.41 3
7. Allen, Victor JR-3 Penn 4:18.50 2
8. Kiley, Michael SR-4 Penn 4:21.42 1
9. Cousins, Tim JR-3 Columbia 4:24.38 -
10. Duffy, Alex FR-1 Army 4:27.92 -
11. Welleck, Sean SR-4 Penn 4:30.31 -
12. Daudelin, Jonathan SR-4 New Jersey Institute 4:40.30 -
13. Pate, Andrew   Staten Island 4:43.43 -
14. Bearden, Matthew   Army Prep 4:48.64 -
15. Daudelin, Timothy FR-1 New Jersey Institute 4:58.85 -
16. Sylvain, Nathan JR-3 Lehman 5:24.51 -
  Weinstein, Jeff   Unattached 4:16.66 -
  Saavedra, Luis JR-3 Lehman NT -
Mile Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Ross, Paul SO-2 Columbia 4:15.35 10
2. Snyder, Paul SR-4 Columbia 4:16.22 8
3. Kotran, Joe JR-3 Columbia 4:16.48 6
4. Jaramillo, Connor SO-2 Penn 4:17.75 5
5. Smith, Brendan FR-1 Penn 4:18.39 4
6. Rondon, Daniel JR-3 New Jersey Institute 4:18.41 3
7. Allen, Victor JR-3 Penn 4:18.50 2
8. Kiley, Michael SR-4 Penn 4:21.42 1
9. Cousins, Tim JR-3 Columbia 4:24.38 -
10. Duffy, Alex FR-1 Army 4:27.92 -
11. Welleck, Sean SR-4 Penn 4:30.31 -
12. Bearden, Matthew   Army Prep 4:48.64 -
13. Weinstein, Jeff   Unattached 4:16.66 -
Mile Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Daudelin, Jonathan SR-4 New Jersey Institute 4:40.30 -
2. Pate, Andrew   Staten Island 4:43.43 -
3. Daudelin, Timothy FR-1 New Jersey Institute 4:58.85 -
4. Sylvain, Nathan JR-3 Lehman 5:24.51 -
  Saavedra, Luis JR-3 Lehman NT -
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Eversole, Ben SO-2 Columbia 8:20.97 10
2. Awad, Thomas FR-1 Penn 8:25.02 8
3. Galindo, Ricardo JR-3 Army 8:30.33 6
4. Iglehart, Steve SR-4 Columbia 8:36.06 5
5. Meadows, William FR-1 Penn 8:44.67 4
6. Trueman, John SO-2 Penn 8:46.10 3
7. Shurtleff, Clark FR-1 Penn 8:47.88 2
8. Jester, Daniel SR-4 Army 8:47.99 1
9. Dickson, George SR-4 Penn 8:49.11 -
10. LaFontaine, Trevor SO-2 Army 8:52.48 -
11. Melek, Basil SR-4 Maryland-Eastern Shore 9:00.35 -
12. Beck, Andrew FR-1 Army 9:02.49 -
13. Rizzo, Scott JR-3 New Jersey Institute 9:04.09 -
14. Girardot, Thomas FR-1 Army 9:10.85 -
15. Funfrock, Ludovic FR-1 Army 9:14.89 -
16. Martins, Michael FR-1 New Jersey Institute 9:31.79 -
17. Obisanya, Samuel   Staten Island 9:53.30 -
18. Wallace, Michael   Staten Island 11:12.99 -
  Brennand, Nate SO-2 Columbia NT -
  Smith, Brendan FR-1 Penn NT -
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Martin, Kyler SR-4 Army 8.11 10
2. Ryan, Thomas SR-4 Army 8.31 8
3. Brown, Michael SR-4 Penn 8.49 6
4. Reeves, Darius JR-3 Cheyney 8.49 5
5. Beavers, Nicholas   Army Prep 8.49 4
6. Barry, Seck SR-4 Penn 8.58 3
7. Conrad, Hayden SO-2 Army 8.73 2
8. Andrews, Taylor FR-1 Army 8.82 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Martin, Kyler SR-4 Army 8.11
2. Beavers, Nicholas   Army Prep 8.48
3. Ryan, Thomas SR-4 Army 8.39
4. Brown, Michael SR-4 Penn 8.53
5. Barry, Seck SR-4 Penn 8.50
6. Andrews, Taylor FR-1 Army 8.56
7. Reeves, Darius JR-3 Cheyney 8.57
8. Conrad, Hayden SO-2 Army 8.69
9. Porteous, John SO-2 New Jersey Institute 8.71
10. Akins, Morgan JR-3 New Jersey Institute 8.77
11. Poppe, Jason FR-1 New Jersey Institute 9.26
  Hamilton, Norman FR-1 New Jersey Institute NT
  Pendleton, George SO-2 Cheyney NT
  Holland, James JR-3 Army NT
60 Hurdles Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Beavers, Nicholas   Army Prep 8.48
2. Brown, Michael SR-4 Penn 8.53
3. Andrews, Taylor FR-1 Army 8.56
4. Reeves, Darius JR-3 Cheyney 8.57
5. Conrad, Hayden SO-2 Army 8.69
6. Porteous, John SO-2 New Jersey Institute 8.71
  Hamilton, Norman FR-1 New Jersey Institute NT
60 Hurdles Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Martin, Kyler SR-4 Army 8.11
2. Ryan, Thomas SR-4 Army 8.39
3. Barry, Seck SR-4 Penn 8.50
4. Akins, Morgan JR-3 New Jersey Institute 8.77
5. Poppe, Jason FR-1 New Jersey Institute 9.26
  Pendleton, George SO-2 Cheyney NT
  Holland, James JR-3 Army NT
4 x 400 Relay Finals Section 2
PL TEAM ATHLETES TIME SC
1. Maryland-Eastern Shore Webb, Walsh, Chatman, Brown 3:17.45 10
2. Penn Hamlett, Webb, Scharf, Carey 3:22.91 8
3. Cheyney Mitchel, Beard, McCorey, Soussa 3:26.92 6
PL TEAM SQUAD ATHLETES TIME SC
1. New Jersey Institute A Jonathan Daudelin, Scott Rizzo, Daniel Rondon, Moheb Thomas 8:26.81 10
  Unattached A 7:58.12 -
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1. Pitt, Thomas FR-1 Penn 2.00m 6' 6.75" 10
2. Harriger, Nathan JR-3 Penn 1.95m 6' 4.75" 8
3. Ruffin, Tavian FR-1 Maryland-Eastern Shore 1.85m 6' 0.75" 6
3. Poppe, Jason FR-1 New Jersey Institute 1.85m 6' 0.75" 5
  Bowers, Ben FR-1 Penn NH   -
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1. Van Benschoten, Mark JR-3 Army 4.55m 14' 11" 10
2. Mapes, Christian FR-1 Army 4.40m 14' 5.25" 8
2. Harris, Justin SR-4 Army 4.40m 14' 5.25" 6
4. Li, John FR-1 Penn 4.10m 13' 5.25" 5
  Bellet, John FR-1 Army NH   -
  Hateley, Everett SO-2 Penn NH   -
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1. Ibikunle, Semi SO-2 Penn 6.48m 21' 3.25" 10
2. Knotts, Eliot SO-2 Army 6.41m 21' 0.5" 8
3. Jones, Jewel JR-3 Cheyney 6.38m 20' 11.25" 6
4. Kittle, Christopher SO-2 Army 6.34m 20' 9.75" 5
5. Weir, Nathan FR-1 Army 6.25m 20' 6.25" 4
6. Reeves, Darius JR-3 Cheyney 6.23m 20' 5.25" 3
7. Dolphin, Adam SO-2 Cheyney 6.09m 19' 11.75" 2
8. Ruffin, Tavian FR-1 Maryland-Eastern Shore 6.06m 19' 10.75" 1
9. McCoy, Nate JR-3 Cheyney 6.05m 19' 10.25" -
10. Pendleton, George SO-2 Cheyney 5.62m 18' 5.25" -
10. Souare, Ibrahima SR-4 Lehman 5.62m 18' 5.25" -
12. Gatling II, Darnell SR-4 Lehman 5.47m 17' 11.5" -
13. Thomas, Kendell SR-4 Cheyney 4.93m 16' 2.25" -
14. Newby, Leonson SR-4 Lehman 4.41m 14' 5.75" -
  Poppe, Jason FR-1 New Jersey Institute ND   -
  Holland, James JR-3 Army ND   -
  Jett, Jordan SO-2 Penn ND   -
  Straughn, Nick SO-2 Penn ND   -
  Ruan, Denvil SR-4 Maryland-Eastern Shore ND   -
  Wynn, Devin SO-2 Maryland-Eastern Shore ND   -
  Watkins, Justin SO-2 Cheyney ND   -
  Pitt, Thomas FR-1 Penn ND   -
Long Jump Finals Flight 1
PL NAME YEAR TEAM METRIC ENGLISH SC
1. Kittle, Christopher SO-2 Army 6.34m 20' 9.75" 5
2. Weir, Nathan FR-1 Army 6.25m 20' 6.25" 4
3. Dolphin, Adam SO-2 Cheyney 6.09m 19' 11.75" 2
4. Pendleton, George SO-2 Cheyney 5.62m 18' 5.25" -
5. Souare, Ibrahima SR-4 Lehman 5.62m 18' 5.25" -
6. Gatling II, Darnell SR-4 Lehman 5.47m 17' 11.5" -
7. Thomas, Kendell SR-4 Cheyney 4.93m 16' 2.25" -
8. Newby, Leonson SR-4 Lehman 4.41m 14' 5.75" -
  Poppe, Jason FR-1 New Jersey Institute ND   -
  Holland, James JR-3 Army ND   -
Long Jump Finals Flight 2
PL NAME YEAR TEAM METRIC ENGLISH SC
1. Ibikunle, Semi SO-2 Penn 6.48m 21' 3.25" 10
2. Knotts, Eliot SO-2 Army 6.41m 21' 0.5" 8
3. Jones, Jewel JR-3 Cheyney 6.38m 20' 11.25" 6
4. Reeves, Darius JR-3 Cheyney 6.23m 20' 5.25" 3
5. Ruffin, Tavian FR-1 Maryland-Eastern Shore 6.06m 19' 10.75" 1
6. McCoy, Nate JR-3 Cheyney 6.05m 19' 10.25" -
  Jett, Jordan SO-2 Penn ND   -
  Straughn, Nick SO-2 Penn ND   -
  Ruan, Denvil SR-4 Maryland-Eastern Shore ND   -
  Wynn, Devin SO-2 Maryland-Eastern Shore ND   -
  Watkins, Justin SO-2 Cheyney ND   -
  Pitt, Thomas FR-1 Penn ND   -
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1. Ruan, Denvil SR-4 Maryland-Eastern Shore 14.70m 48' 2.75" 10
2. Wynn, Devin SO-2 Maryland-Eastern Shore 13.74m 45' 1" 8
3. Straughn, Nick SO-2 Penn 13.64m 44' 9" 6
4. Reeves, Darius JR-3 Cheyney 13.32m 43' 8.5" 5
5. Poppe, Jason FR-1 New Jersey Institute 12.81m 42' 0.5" 4
6. McCoy, Nate JR-3 Cheyney 12.36m 40' 6.75" 3
7. Dolphin, Adam SO-2 Cheyney 12.33m 40' 5.5" 2
8. Conrad, Hayden SO-2 Army 12.28m 40' 3.5" 1
9. Jones, Jewel JR-3 Cheyney 12.25m 40' 2.25" -
  Droughn, Ed SR-4 Cheyney ND   -
  Ibikunle, Semi SO-2 Penn ND   -
  Jett, Jordan SO-2 Penn ND   -
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1. Simon, Dillon SO-2 Maryland-Eastern Shore 17.40m 57' 1" 10
2. Brenza, Jacob JR-3 Penn 15.28m 50' 1.75" 8
3. Jones, Shane JR-3 Army 15.05m 49' 4.5" 6
4. Geary, Scott SR-4 Army 15.02m 49' 3.5" 5
5. Garcia, Javier SR-4 Cheyney 14.94m 49' 0.25" 4
6. Mattis, Sam FR-1 Penn 14.84m 48' 8.25" 3
7. LaRoche, Marcus SO-2 Penn 14.77m 48' 5.5" 2
8. Gorge, Austin SO-2 Army 13.38m 43' 10.75" 1
9. Fletcher, Alex FR-1 Army 12.70m 41' 8" -
10. Pitt, Thomas FR-1 Penn 10.88m 35' 8.5" -
11. Das, Rajeet FR-1 New Jersey Institute 9.56m 31' 4.5" -
  Bowers, Ben FR-1 Penn ND   -
  Duncan, Rico SO-2 Maryland-Eastern Shore ND   -
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1. Snoad, Nicholas SR-4 Army 17.41m 57' 1.5" 10
2. Cole, Pat SO-2 Maryland 17.32m 56' 10" 8
3. Dickerson, Duncan JR-3 Columbia 16.79m 55' 1" 6
4. Geary, Scott SR-4 Army 16.19m 53' 1.5" 5
5. Stout, Brent SO-2 Army 15.09m 49' 6.25" 4
6. Mattis, Sam FR-1 Penn 14.76m 48' 5.25" 3
7. Simon, Dillon SO-2 Maryland-Eastern Shore 14.65m 48' 0.75" 2
8. Newell, Jacob FR-1 Army 13.84m 45' 5" 1
9. Trompke, Jordan FR-1 Army 13.24m 43' 5.25" -
10. Brenza, Jacob JR-3 Penn 12.94m 42' 5.5" -
11. Chandler, George JR-3 Maryland-Eastern Shore 12.63m 41' 5.25" -
  Duncan, Rico SO-2 Maryland-Eastern Shore ND   -