02/01 - February 02, 2013
|
Armory Track & Field Center - New York, NY
ICON KEY: Mets NEICAAA IC4A/ECAC NCAA DII Prov BIG EAST

Women's 400 Meters Championship Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Rucker, Erika SO-2 South Carolina 52.93   -
2. Caddle, Melissa SO-2 Coppin State 53.32 -
3. Wesh, Marlena SR-4 Clemson 53.36   -
4. Guion-Firmin, Lenora SR-4 Maryland-Eastern Shore 53.38 -
5. Rivers, Christen SO-2 Texas Tech 53.66   -
6. McGee, Cierra SR-4 George Mason 53.80 -
7. Brown, Kamaria SO-2 Texas A&M 54.89   -
8. Beckles, Kanika SR-4 Texas A&M 55.01   -
9. Bellille, Janeil JR-3 Texas A&M 55.12   -
10. Flowers, Gwendolyn SR-4 Arkansas 55.59   -
400 Meters Championship Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Rucker, Erika SO-2 South Carolina 52.93  
2. Guion-Firmin, Lenora SR-4 Maryland-Eastern Shore 53.38
3. Rivers, Christen SO-2 Texas Tech 53.66  
4. Brown, Kamaria SO-2 Texas A&M 54.89  
5. Bellille, Janeil JR-3 Texas A&M 55.12  
400 Meters Championship Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Caddle, Melissa SO-2 Coppin State 53.32
2. Wesh, Marlena SR-4 Clemson 53.36  
3. McGee, Cierra SR-4 George Mason 53.80
4. Beckles, Kanika SR-4 Texas A&M 55.01  
5. Flowers, Gwendolyn SR-4 Arkansas 55.59  

Women's 400 Meters Championship Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Caddle, Melissa SO-2 Coppin State 53.08
2. Beckles, Kanika SR-4 Texas A&M 53.64  
3. McGee, Cierra SR-4 George Mason 53.73
4. Flowers, Gwendolyn SR-4 Arkansas 53.79  
5. Wesh, Marlena SR-4 Clemson 53.79  
6. Rucker, Erika SO-2 South Carolina 53.83  
7. Rivers, Christen SO-2 Texas Tech 53.84  
8. Guion-Firmin, Lenora SR-4 Maryland-Eastern Shore 53.85
9. Brown, Kamaria SO-2 Texas A&M 54.39  
10. Bellille, Janeil JR-3 Texas A&M 54.48  
11. McKnight, Sparkle JR-3 Arkansas 54.52  
12. Jackson, Candace SR-4 Texas Tech 54.61  
13. Scott, Gabrielle SO-2 Harvard 54.87
14. Mayungbe, Ibukun JR-3 Texas A&M 54.89  
15. Blake, Amoy JR-3 Texas Tech 54.96  
16. Richburg, Keisha FR-1 Clemson 55.01  
17. King, Deseree JR-3 Georgetown 55.08
18. Herbert, Siedda SR-4 LSU 55.20  
19. Diarra, Elea SO-2 Abilene Christian 55.24
20. Boney, Shantae SR-4 Hampton 55.33
21. Sogbesan, Ekundayo JR-3 Morgan State 55.44
22. Barron, Daianna JR-3 George Mason 55.52
23. Lawrence, Jonnique SR-4 Pittsburgh 55.63
24. Speight, Montene' SO-2 LSU 55.69  
25. Harris, Tamera SO-2 South Carolina 55.71  
26. Fonrose, Arielle SR-4 Pittsburgh 55.83
27. Fraenk, Emmy JR-3 Hampton 55.98
28. Paul, Megan FR-1 Arkansas 56.26  
29. Chase, Chanice FR-1 LSU 56.30  
30. Emerson, Celina JR-3 Connecticut 56.57
31. Fluker, Nia SO-2 Clemson 56.67  
32. Archer, Ocian SO-2 Miss State 56.75  
33. Pringley, Brittany SR-4 Clemson 56.92  
34. McDermott, Latoya SR-4 LSU 56.94  
35. Green, Christal SO-2 South Carolina 57.40  
36. Parker, Jaycee FR-1 Columbia 58.30
  Wallace, Brittany SR-4 Houston NT  
  Rodriques, Nadonnia SR-4 South Carolina NT  
  Goule, Natoya JR-3 LSU NT  
  Williams, Chrishuna SO-2 Arkansas NT  
400 Meters Championship Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Brown, Kamaria SO-2 Texas A&M 54.39  
2. Speight, Montene' SO-2 LSU 55.69  
3. Paul, Megan FR-1 Arkansas 56.26  
4. Fluker, Nia SO-2 Clemson 56.67  
5. McDermott, Latoya SR-4 LSU 56.94  
400 Meters Championship Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Mayungbe, Ibukun JR-3 Texas A&M 54.89  
2. Barron, Daianna JR-3 George Mason 55.52
3. Parker, Jaycee FR-1 Columbia 58.30
  Wallace, Brittany SR-4 Houston NT  
  Rodriques, Nadonnia SR-4 South Carolina NT  
400 Meters Championship Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Wesh, Marlena SR-4 Clemson 53.79  
2. McKnight, Sparkle JR-3 Arkansas 54.52  
3. Herbert, Siedda SR-4 LSU 55.20  
4. Fonrose, Arielle SR-4 Pittsburgh 55.83
400 Meters Championship Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Bellille, Janeil JR-3 Texas A&M 54.48  
2. Blake, Amoy JR-3 Texas Tech 54.96  
3. King, Deseree JR-3 Georgetown 55.08
4. Boney, Shantae SR-4 Hampton 55.33
  Goule, Natoya JR-3 LSU NT  
400 Meters Championship Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Guion-Firmin, Lenora SR-4 Maryland-Eastern Shore 53.85
2. Fraenk, Emmy JR-3 Hampton 55.98
3. Chase, Chanice FR-1 LSU 56.30  
  Williams, Chrishuna SO-2 Arkansas NT  
400 Meters Championship Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Beckles, Kanika SR-4 Texas A&M 53.64  
2. McGee, Cierra SR-4 George Mason 53.73
3. Jackson, Candace SR-4 Texas Tech 54.61  
4. Harris, Tamera SO-2 South Carolina 55.71  
400 Meters Championship Preliminaries Heat 7
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Flowers, Gwendolyn SR-4 Arkansas 53.79  
2. Scott, Gabrielle SO-2 Harvard 54.87
3. Richburg, Keisha FR-1 Clemson 55.01  
400 Meters Championship Preliminaries Heat 8
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Caddle, Melissa SO-2 Coppin State 53.08
2. Rucker, Erika SO-2 South Carolina 53.83  
3. Rivers, Christen SO-2 Texas Tech 53.84  
4. Diarra, Elea SO-2 Abilene Christian 55.24
5. Lawrence, Jonnique SR-4 Pittsburgh 55.63
400 Meters Championship Preliminaries Heat 9
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Sogbesan, Ekundayo JR-3 Morgan State 55.44
2. Emerson, Celina JR-3 Connecticut 56.57
3. Archer, Ocian SO-2 Miss State 56.75  
4. Pringley, Brittany SR-4 Clemson 56.92  
5. Green, Christal SO-2 South Carolina 57.40