March 21-22, 2014
|
Florida State-Mike Long Track - Tallahassee, FL
ICON KEY: NJCAA DI

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Vidal, Michael JR-3 Florida Atlantic 14:30.85
2. Omar, Hassan SO-2 UMBC 14:49.92
3. Ormsby, Bobby FR-1 Florida Southern 14:58.21
4. Albino, Jake SR-4 UMBC 15:01.14
5. Damato, Michael FR-1 North Florida 15:01.57
6. Linton, Stanley   GWTC 15:04.95
7. Chesire, Elias SR-4 Florida A&M 15:08.56
8. Fuller, Jacob FR-1 North Florida 15:11.18
9. Toepfer, Cole SR-4 Minnesota-Duluth 15:11.36
10. Lopez, Avery   Unattached 15:12.40
11. Hippely, Sam SO-2 West Florida 15:14.99
12. Bryan, Justin SO-2 North Florida 15:21.75
13. Haynes, Chris SR-4 North Florida 15:24.51
14. Bryan, Jeremy SO-2 North Florida 15:24.93
15. DeWitt, Geremy JR-3 Tampa 15:28.05
16. Artis, Brock SO-2 Allen County CC 15:30.05
17. Lenz, Valentin SO-2 Saint Leo 15:31.20
18. Peterson, Josh JR-3 Florida Atlantic 15:32.63
19. Pulsifer, Ryan SO-2 Western State 15:34.61
20. Prince, Jesse   Valdosta State 15:39.04
21. Merrett, Nick SO-2 West Florida 15:41.95
22. Trebilcock, Chris SR-4 Florida Southern 15:44.22
23. Perez, Jose SO-2 Florida Southern 15:45.37
24. Moses, Jon FR-1 Florida Southern 15:49.55
25. Hoffman, Matthew FR-1 Tampa 15:49.59
26. Wenger, Tim SO-2 West Florida 15:51.34
27. Medrano, Salvador FR-1 Allen County CC 15:55.94
28. Taylor, Kyle SR-4 Tampa 15:56.07
29. Licht, Caleb JR-3 North Florida 15:57.03
30. Vallar, James FR-1 North Florida 15:57.38
31. Graves, Matt FR-1 Embry-Riddle 16:01.90
32. Van Natter, Cody FR-1 Florida Southern 16:02.77
33. Vazquez, Gilbert SR-4 Florida Southern 16:03.28
34. Claborn, Casey   Valdosta State 16:04.93
35. Lohner, Rafael SR-4 Saint Leo 16:08.13
36. Zuidema, Mitch JR-3 Minnesota-Duluth 16:11.50
37. Drumm, David SO-2 West Florida 16:11.83
38. Haden, Cody JR-3 West Florida 16:12.54
39. Cox, Stephen   Unattached 16:14.46
40. Carosi, Andrew FR-1 Embry-Riddle 16:16.28
41. Russell, John SO-2 Spring Hill 16:17.15
42. Schauvliege, Kyle SO-2 Allen County CC 16:20.54
43. Maki, Bennett SO-2 Minnesota-Duluth 16:24.78
44. Hall, Zach SO-2 Florida Southern 16:26.93
45. Skeie, Brandon JR-3 West Florida 16:31.84
46. Lameka, Patrick SO-2 Spring Hill 16:36.59
47. Kerrigan, Don FR-1 West Florida 16:39.02
48. Urbaniak, Adam FR-1 Saint Leo 16:41.70
49. Mitchell, Tyler FR-1 West Florida 16:44.91
50. Reff, Cooper JR-3 Minnesota-Duluth 16:44.96
51. Hill, Patrick FR-1 Saint Leo 16:50.20
52. Bordelon, Andre SO-2 West Florida 16:51.89
53. Post, Robert FR-1 Webber 16:52.74
54. Duclos, Dieumy SR-4 Florida A&M 16:55.56
55. Marin-Gomez, Renee   Florida Running Club 17:03.24
56. Wright, David FR-1 Webber 17:05.79
57. Coull, Andrew JR-3 Florida Southern 17:22.95
58. Selzer, Logan JR-3 Florida Southern 17:35.71
59. Vanburen, Kyle FR-1 Saint Leo 17:37.43
60. Ponce, Carlos   Valdosta State 17:43.23
61. Papac, Kevin SO-2 Saint Leo 17:53.45
62. Chin Shue, Kevin   Capital City Runner 18:16.59
63. Murrey, Albert SR-4 Albany State 21:54.69
5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Vidal, Michael JR-3 Florida Atlantic 14:30.85
2. Omar, Hassan SO-2 UMBC 14:49.92
3. Ormsby, Bobby FR-1 Florida Southern 14:58.21
4. Albino, Jake SR-4 UMBC 15:01.14
5. Damato, Michael FR-1 North Florida 15:01.57
6. Linton, Stanley   GWTC 15:04.95
7. Chesire, Elias SR-4 Florida A&M 15:08.56
8. Fuller, Jacob FR-1 North Florida 15:11.18
9. Toepfer, Cole SR-4 Minnesota-Duluth 15:11.36
10. Lopez, Avery   Unattached 15:12.40
11. Hippely, Sam SO-2 West Florida 15:14.99
12. Bryan, Justin SO-2 North Florida 15:21.75
13. Haynes, Chris SR-4 North Florida 15:24.51
14. Bryan, Jeremy SO-2 North Florida 15:24.93
15. DeWitt, Geremy JR-3 Tampa 15:28.05
16. Artis, Brock SO-2 Allen County CC 15:30.05
17. Lenz, Valentin SO-2 Saint Leo 15:31.20
18. Peterson, Josh JR-3 Florida Atlantic 15:32.63
19. Pulsifer, Ryan SO-2 Western State 15:34.61
20. Prince, Jesse   Valdosta State 15:39.04
21. Merrett, Nick SO-2 West Florida 15:41.95
22. Trebilcock, Chris SR-4 Florida Southern 15:44.22
23. Perez, Jose SO-2 Florida Southern 15:45.37
24. Moses, Jon FR-1 Florida Southern 15:49.55
25. Wenger, Tim SO-2 West Florida 15:51.34
26. Medrano, Salvador FR-1 Allen County CC 15:55.94
27. Vallar, James FR-1 North Florida 15:57.38
28. Graves, Matt FR-1 Embry-Riddle 16:01.90
29. Vazquez, Gilbert SR-4 Florida Southern 16:03.28
30. Claborn, Casey   Valdosta State 16:04.93
31. Haden, Cody JR-3 West Florida 16:12.54
32. Schauvliege, Kyle SO-2 Allen County CC 16:20.54
33. Mitchell, Tyler FR-1 West Florida 16:44.91
34. Murrey, Albert SR-4 Albany State 21:54.69
5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Hoffman, Matthew FR-1 Tampa 15:49.59
2. Taylor, Kyle SR-4 Tampa 15:56.07
3. Licht, Caleb JR-3 North Florida 15:57.03
4. Van Natter, Cody FR-1 Florida Southern 16:02.77
5. Lohner, Rafael SR-4 Saint Leo 16:08.13
6. Zuidema, Mitch JR-3 Minnesota-Duluth 16:11.50
7. Drumm, David SO-2 West Florida 16:11.83
8. Cox, Stephen   Unattached 16:14.46
9. Carosi, Andrew FR-1 Embry-Riddle 16:16.28
10. Russell, John SO-2 Spring Hill 16:17.15
11. Maki, Bennett SO-2 Minnesota-Duluth 16:24.78
12. Hall, Zach SO-2 Florida Southern 16:26.93
13. Skeie, Brandon JR-3 West Florida 16:31.84
14. Lameka, Patrick SO-2 Spring Hill 16:36.59
15. Kerrigan, Don FR-1 West Florida 16:39.02
16. Urbaniak, Adam FR-1 Saint Leo 16:41.70
17. Reff, Cooper JR-3 Minnesota-Duluth 16:44.96
18. Hill, Patrick FR-1 Saint Leo 16:50.20
19. Bordelon, Andre SO-2 West Florida 16:51.89
20. Post, Robert FR-1 Webber 16:52.74
21. Duclos, Dieumy SR-4 Florida A&M 16:55.56
22. Marin-Gomez, Renee   Florida Running Club 17:03.24
23. Wright, David FR-1 Webber 17:05.79
24. Coull, Andrew JR-3 Florida Southern 17:22.95
25. Selzer, Logan JR-3 Florida Southern 17:35.71
26. Vanburen, Kyle FR-1 Saint Leo 17:37.43
27. Ponce, Carlos   Valdosta State 17:43.23
28. Papac, Kevin SO-2 Saint Leo 17:53.45
29. Chin Shue, Kevin   Capital City Runner 18:16.59