April 19, 2014
|
Cerritos - Norwalk, CA
ICON KEY: Northeast-10 NCAA DII Prov NEICAAA NAIA A Cascade Conference MAC Auto NAIA B

Men 800m Run

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Litwiller, Nathanael SR-4 Sacramento St. 1:50.04
2. Clowes, Matthew JR-3 Concordia (Ore.) 1:50.16
3. Hirsch, Carl FR-1 Wisconsin 1:50.35
4. Rathke, Chase SO-2 Tarleton State 1:50.60
5. Alvarado, Abraham FR-1 Cal St. Stanislaus 1:50.76
6. Espeland, Alec SR-4 North Dakota St. 1:50.88
7. Butler, Robin SO-2 Western State 1:51.02
8. Hershner, Ryan SR-4 Kansas State 1:51.07
9. Hanson, Kyle SR-4 Kansas State 1:51.22
10. Rice, Anton SO-2 Marquette 1:51.26
11. Fitzke, Travis   Team Nodak 1:51.47
12. Casse, Martin SR-4 Texas-Pan American 1:51.49
13. Perezchica, Andres   Running Wild 1:51.54
14. Smart, Sacha   Toronto 1:51.62
15. Holtmeier, Jacob FR-1 Nebraska 1:51.71
16. Van Portfliet, Ryan JR-3 Loyola (Ill.) 1:51.81
17. Zupan, Daniel FR-1 Akron 1:51.85
18. Ellis, Terrance   Unattached 1:51.85
19. Dojiok, Mach SO-2 South Dakota 1:51.90
20. Bouhania, Aladdin   Montgomery Track Club 1:51.92
21. Atkinson, Thomas JR-3 Wyoming 1:52.10
22. Jemilo, Matt SO-2 Lewis 1:52.14
23. Hole, Nigel   Point Grey TFC 1:52.24
24. Tobias, Alney JR-3 Nebraska 1:52.24
25. Butler, Seth SR-4 Colorado St. 1:52.28
26. Carey, TJ FR-1 Missouri 1:52.36
27. Soratos, Cristian JR-3 Montana State 1:52.54
28. Archibald, Peter SO-2 Loyola (Ill.) 1:52.65
29. Niksic, Shane JR-3 Colorado Mesa 1:52.76
30. Mazanke, Jake SO-2 Loyola (Ill.) 1:52.77
31. Blackwell, Robert SO-2 Concordia (Cal.) 1:52.84
32. Monsen, Josh SO-2 Utah Valley 1:52.90
33. Brown, David SR-4 UMass Lowell 1:52.91
34. Rivera, Nick SO-2 Texas Tech 1:53.02
35. Fisher, Harry JR-3 Wyoming 1:53.17
36. Jarron, Lukas FR-1 British Columbia 1:53.18
37. Abdi, Omar SR-4 UMass Lowell 1:53.23
38. Healy, Ryan SO-2 Adelphi 1:53.38
39. Olson, Jacob FR-1 Nebraska 1:53.45
40. Paredes, Juan   So-Cal Elite Running Club 1:53.51
41. Vugteveen, Travis   Unattached 1:53.56
42. Johnson, Cody FR-1 Missouri 1:53.63
43. Ellis, Kain FR-1 Kansas State 1:53.71
44. Lugo, Alex SO-2 Minnesota State 1:53.72
45. Madlock, Sidney JR-3 Nebraska 1:53.84
46. Tarango, Benjamin JR-3 Humboldt State 1:54.07
47. Medina, Kyle   Unattached 1:54.14
48. Younger, Cole SR-4 Sacramento St. 1:54.17
49. Alley, Dean SR-4 Cal St. Stanislaus 1:54.38
50. Zarazua, Richard   Unattached 1:54.41
51. Turner, Keith SR-4 MSU-Moorhead 1:54.56
52. Peterson, Rocky   Track and Field Factory 1:54.66
53. Dewey, Charles   Berenstain Bears 1:54.67
54. Norris, David JR-3 Montana 1:54.78
55. Warburton, Michael JR-3 Metro State 1:54.80
56. Arteaga, Jared JR-3 Concordia (Cal.) 1:54.83
57. Williams, Jake SO-2 UC Irvine 1:54.90
58. Herding, Dalton FR-1 North Dakota St. 1:55.06
59. Peck, Aaron JR-3 Bradley 1:55.18
60. Smith, Logan JR-3 Kansas State 1:55.24
61. Franz, Brendan JR-3 Marquette 1:55.31
62. Jones, Timauntay FR-1 Northern Iowa 1:55.44
63. Zuniga, Joe JR-3 Maryville (Mo.) 1:55.58
64. Gatchell, Caleb FR-1 Hillsdale 1:55.81
65. Williamson, Ben JR-3 Montana 1:55.88
66. Gilbert, Matt FR-1 Nebraska 1:55.89
67. Vorderbruegge, Dawson   Chi Rho TC 1:55.90
68. Sharp, Trevor JR-3 Utah Valley 1:55.95
69. Boyd, Connor   Stride Ahead Tough Track 1:56.01
70. Naden, Bennett   Unattached 1:56.13
71. Smith, Stetson JR-3 Weber State 1:56.22
72. Schoneberger, Alexander JR-3 Minnesota State 1:56.44
73. Orlando, Matt JR-3 Xavier (Ohio) 1:56.55
74. Schwarm, Jacob   Unattached 1:56.58
75. Young, James SR-4 Simon Fraser 1:56.60
76. Naylon, Ryan JR-3 Grand Canyon 1:56.64
77. Rahh, Arshaad   Unattached 1:57.02
78. Sablan, Jimmy JR-3 Northern Colorado 1:57.05
79. Lujan, Julian SO-2 UC Irvine 1:57.05
80. Avischious, Adam JR-3 Seattle Pacific 1:57.06
81. Scanlon, Parker   Cal Poly Distance Club 1:57.12
82. Gagne, Daniel FR-1 Bradley 1:57.17
83. Warwick, Jonah FR-1 North Dakota St. 1:57.17
83. DiGiallonardo, Falco   Unattached 1:57.17
85. Krause, Frank JR-3 Saint Martin's 1:57.24
86. Vidlak, Trevor SR-4 Nebraska 1:57.38
87. Heng, Jarren SR-4 Nebraska 1:57.39
88. Rajala, Devin JR-3 British Columbia 1:57.44
89. Gonzalez, Brandon FR-1 Grand Canyon 1:57.60
90. Harris, Pres FR-1 North Dakota St. 1:57.62
91. Horton, Alex JR-3 Seattle Pacific 1:57.84
92. Quigley, Evan   Cal Poly Distance Club 1:57.88
93. Gomez, Isaiah FR-1 Grand Canyon 1:58.04
94. Ripa, Vojta   West Coast Striders 1:58.17
95. Heredia, Anthony   So-Cal Elite Running Club 1:58.29
96. Azevedo, Andrew SO-2 Sacramento St. 1:58.57
97. Hatch, Gary SO-2 Utah Valley 1:58.60
98. Delvo, Eric JR-3 Bradley 1:58.65
99. Shirif, Amir SR-4 UC Irvine 1:59.07
100. Undseth, Brennan   Team Alberta 1:59.07
101. Jalani, Julian SO-2 Montana 1:59.31
102. Pantaleon, Jesus   Unattached 1:59.36
103. Wile, Torin FR-1 Pepperdine 1:59.52
104. Sanchez, AJ   BrOC TC 1:59.88
105. Pettit, Daniel FR-1 South Dakota St. 2:00.27
106. Milhauser, Shawn FR-1 Lewis 2:00.51
107. Davis, Joshua   Track and Field Factory 2:00.69
108. Ricketts, Geoffery   Cerritos 2:01.76
109. Sidor, Mark   Cal Poly Distance Club 2:01.85
110. Galen, Josh FR-1 USC 2:01.86
111. Boyal, Swarnjit   Cal Poly Distance Club 2:01.97
112. Alcantara, Ryan JR-3 Seattle Pacific 2:02.02
113. Crocker, Will SO-2 Missouri 2:02.14
114. Spanos, Andreas FR-1 USC 2:02.16
115. Blackman, Climonte JR-3 Long Beach St. 2:02.69
116. Tran, Rubi   Unattached 2:03.12
117. Fry, Matt FR-1 Cal Baptist 2:03.13
118. Harvey, Tim   osxc 2:04.05
119. Guzman , Michael   Unattached 2:04.44
120. Martinez, Adan JR-3 Concordia (Cal.) 2:04.60
121. Matore, Anthony   Montgomery Track Club 2:05.60
122. Pfeiffer, Mitchell   Unattached 2:05.96
123. Mei, Adrian   Evo Track Club 2:06.19
124. Robinson, William SO-2 USC 2:07.37
125. Connett, Ian   osxc 2:08.10
126. Tey, Andrew   Unattached 2:09.22
127. Torrres, Jhair   Unattached 2:11.34
128. Chen, Calvin   Cal Poly Distance Club 2:14.31
129. Fuentes, Tim   osxc 2:14.53
130. Amador, Leonardo   osxc 2:20.76
131. Harvey, John   osxc 2:24.62
132. Roth, Aiden   osxc 2:24.86
800m Run Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Litwiller, Nathanael SR-4 Sacramento St. 1:50.04
2. Hirsch, Carl FR-1 Wisconsin 1:50.35
3. Perezchica, Andres   Running Wild 1:51.54
4. Ellis, Terrance   Unattached 1:51.85
5. Carey, TJ FR-1 Missouri 1:52.36
6. Rivera, Nick SO-2 Texas Tech 1:53.02
7. Fisher, Harry JR-3 Wyoming 1:53.17
8. Healy, Ryan SO-2 Adelphi 1:53.38
9. Crocker, Will SO-2 Missouri 2:02.14
800m Run Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Espeland, Alec SR-4 North Dakota St. 1:50.88
2. Hanson, Kyle SR-4 Kansas State 1:51.22
3. Smart, Sacha   Toronto 1:51.62
4. Holtmeier, Jacob FR-1 Nebraska 1:51.71
5. Van Portfliet, Ryan JR-3 Loyola (Ill.) 1:51.81
6. Bouhania, Aladdin   Montgomery Track Club 1:51.92
7. Hole, Nigel   Point Grey TFC 1:52.24
8. Butler, Seth SR-4 Colorado St. 1:52.28
9. Soratos, Cristian JR-3 Montana State 1:52.54
10. Abdi, Omar SR-4 UMass Lowell 1:53.23
800m Run Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Rathke, Chase SO-2 Tarleton State 1:50.60
2. Butler, Robin SO-2 Western State 1:51.02
3. Fitzke, Travis   Team Nodak 1:51.47
4. Casse, Martin SR-4 Texas-Pan American 1:51.49
5. Zupan, Daniel FR-1 Akron 1:51.85
6. Mazanke, Jake SO-2 Loyola (Ill.) 1:52.77
7. Brown, David SR-4 UMass Lowell 1:52.91
8. Medina, Kyle   Unattached 1:54.14
9. Jalani, Julian SO-2 Montana 1:59.31
800m Run Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Alvarado, Abraham FR-1 Cal St. Stanislaus 1:50.76
2. Atkinson, Thomas JR-3 Wyoming 1:52.10
3. Tobias, Alney JR-3 Nebraska 1:52.24
4. Archibald, Peter SO-2 Loyola (Ill.) 1:52.65
5. Vugteveen, Travis   Unattached 1:53.56
6. Johnson, Cody FR-1 Missouri 1:53.63
7. Alley, Dean SR-4 Cal St. Stanislaus 1:54.38
8. Smith, Logan JR-3 Kansas State 1:55.24
9. Smith, Stetson JR-3 Weber State 1:56.22
10. Vidlak, Trevor SR-4 Nebraska 1:57.38
11. Blackman, Climonte JR-3 Long Beach St. 2:02.69
800m Run Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Rice, Anton SO-2 Marquette 1:51.26
2. Jemilo, Matt SO-2 Lewis 1:52.14
3. Niksic, Shane JR-3 Colorado Mesa 1:52.76
4. Blackwell, Robert SO-2 Concordia (Cal.) 1:52.84
5. Paredes, Juan   So-Cal Elite Running Club 1:53.51
6. Younger, Cole SR-4 Sacramento St. 1:54.17
7. Zarazua, Richard   Unattached 1:54.41
8. Warburton, Michael JR-3 Metro State 1:54.80
9. Peck, Aaron JR-3 Bradley 1:55.18
10. Jones, Timauntay FR-1 Northern Iowa 1:55.44
11. Krause, Frank JR-3 Saint Martin's 1:57.24
800m Run Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Clowes, Matthew JR-3 Concordia (Ore.) 1:50.16
2. Hershner, Ryan SR-4 Kansas State 1:51.07
3. Dojiok, Mach SO-2 South Dakota 1:51.90
4. Monsen, Josh SO-2 Utah Valley 1:52.90
5. Jarron, Lukas FR-1 British Columbia 1:53.18
6. Ellis, Kain FR-1 Kansas State 1:53.71
7. Lugo, Alex SO-2 Minnesota State 1:53.72
8. Madlock, Sidney JR-3 Nebraska 1:53.84
9. Tarango, Benjamin JR-3 Humboldt State 1:54.07
10. Milhauser, Shawn FR-1 Lewis 2:00.51
800m Run Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Olson, Jacob FR-1 Nebraska 1:53.45
2. Herding, Dalton FR-1 North Dakota St. 1:55.06
3. Franz, Brendan JR-3 Marquette 1:55.31
4. Vorderbruegge, Dawson   Chi Rho TC 1:55.90
5. Boyd, Connor   Stride Ahead Tough Track 1:56.01
6. Warwick, Jonah FR-1 North Dakota St. 1:57.17
800m Run Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Dewey, Charles   Berenstain Bears 1:54.67
2. Norris, David JR-3 Montana 1:54.78
3. Williams, Jake SO-2 UC Irvine 1:54.90
4. Williamson, Ben JR-3 Montana 1:55.88
5. Schoneberger, Alexander JR-3 Minnesota State 1:56.44
6. Harris, Pres FR-1 North Dakota St. 1:57.62
7. Heredia, Anthony   So-Cal Elite Running Club 1:58.29
8. Shirif, Amir SR-4 UC Irvine 1:59.07
9. Sanchez, AJ   BrOC TC 1:59.88
10. Alcantara, Ryan JR-3 Seattle Pacific 2:02.02
11. Matore, Anthony   Montgomery Track Club 2:05.60
800m Run Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Turner, Keith SR-4 MSU-Moorhead 1:54.56
2. Peterson, Rocky   Track and Field Factory 1:54.66
3. Naden, Bennett   Unattached 1:56.13
4. DiGiallonardo, Falco   Unattached 1:57.17
5. Gonzalez, Brandon FR-1 Grand Canyon 1:57.60
6. Horton, Alex JR-3 Seattle Pacific 1:57.84
7. Ripa, Vojta   West Coast Striders 1:58.17
800m Run Section 10
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Arteaga, Jared JR-3 Concordia (Cal.) 1:54.83
2. Gatchell, Caleb FR-1 Hillsdale 1:55.81
3. Sharp, Trevor JR-3 Utah Valley 1:55.95
4. Schwarm, Jacob   Unattached 1:56.58
5. Rahh, Arshaad   Unattached 1:57.02
6. Sablan, Jimmy JR-3 Northern Colorado 1:57.05
7. Scanlon, Parker   Cal Poly Distance Club 1:57.12
8. Rajala, Devin JR-3 British Columbia 1:57.44
9. Hatch, Gary SO-2 Utah Valley 1:58.60
10. Fry, Matt FR-1 Cal Baptist 2:03.13
800m Run Section 11
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Orlando, Matt JR-3 Xavier (Ohio) 1:56.55
2. Young, James SR-4 Simon Fraser 1:56.60
3. Naylon, Ryan JR-3 Grand Canyon 1:56.64
4. Quigley, Evan   Cal Poly Distance Club 1:57.88
5. Gomez, Isaiah FR-1 Grand Canyon 1:58.04
6. Undseth, Brennan   Team Alberta 1:59.07
7. Wile, Torin FR-1 Pepperdine 1:59.52
8. Sidor, Mark   Cal Poly Distance Club 2:01.85
9. Spanos, Andreas FR-1 USC 2:02.16
800m Run Section 12
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Zuniga, Joe JR-3 Maryville (Mo.) 1:55.58
2. Gilbert, Matt FR-1 Nebraska 1:55.89
3. Lujan, Julian SO-2 UC Irvine 1:57.05
4. Avischious, Adam JR-3 Seattle Pacific 1:57.06
5. Heng, Jarren SR-4 Nebraska 1:57.39
6. Pettit, Daniel FR-1 South Dakota St. 2:00.27
7. Davis, Joshua   Track and Field Factory 2:00.69
8. Boyal, Swarnjit   Cal Poly Distance Club 2:01.97
9. Guzman , Michael   Unattached 2:04.44
800m Run Section 13
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Azevedo, Andrew SO-2 Sacramento St. 1:58.57
2. Pantaleon, Jesus   Unattached 1:59.36
3. Ricketts, Geoffery   Cerritos 2:01.76
4. Galen, Josh FR-1 USC 2:01.86
5. Tran, Rubi   Unattached 2:03.12
6. Harvey, Tim   osxc 2:04.05
7. Martinez, Adan JR-3 Concordia (Cal.) 2:04.60
8. Mei, Adrian   Evo Track Club 2:06.19
9. Robinson, William SO-2 USC 2:07.37
10. Connett, Ian   osxc 2:08.10
11. Tey, Andrew   Unattached 2:09.22
800m Run Section 14
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Gagne, Daniel FR-1 Bradley 1:57.17
2. Delvo, Eric JR-3 Bradley 1:58.65
3. Pfeiffer, Mitchell   Unattached 2:05.96
4. Torrres, Jhair   Unattached 2:11.34
5. Chen, Calvin   Cal Poly Distance Club 2:14.31
6. Fuentes, Tim   osxc 2:14.53
7. Amador, Leonardo   osxc 2:20.76
8. Harvey, John   osxc 2:24.62
9. Roth, Aiden   osxc 2:24.86