April 26, 2014
|
Rice - Houston, TX

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Tesfai, Yonas JR-3 Houston 1:48.40
2. Bilbrew, Chris   Adidas Team Green 1:48.92
3. Anderson Kaapa, Drevan   UNAT-Houston 1:49.06
4. Bennett, Aaron JR-3 Lamar 1:49.21
5. Coleman, Anthony JR-3 Houston 1:49.33
6. Weinheimer, Alex SR-4 Rice 1:49.97
7. Johnston, Luke FR-1 McNeese State 1:52.78
8. Rhodes, Daniel FR-1 Texas A&M-CC 1:52.96
9. Gosset, Eric SR-4 UTSA 1:53.15
10. Jaramillo, Tony JR-3 UTSA 1:53.19
11. Fernando, Mark SO-2 Houston 1:53.56
12. McGregor, Quinlin FR-1 Stephen F. Austin 1:54.00
13. James, Oliver FR-1 McNeese State 1:54.04
14. Hand, Brady SR-4 UTSA 1:54.12
15. Ibarra, Chris FR-1 Houston 1:54.86
16. Watterson, Zach JR-3 Rice 1:55.75
17. Wallace, Samuel FR-1 Stephen F. Austin 1:55.87
18. Stallcup, Cole FR-1 Stephen F. Austin 1:56.07
19. Teshome, Nolawie FR-1 UTSA 1:56.31
20. Hicks, TaMar SO-2 Lamar 1:56.57
21. Evans, Alex SR-4 McNeese State 1:57.61
22. Montoya, Ulysses SR-4 Houston Baptist 1:57.75
23. Alexander, Eric JR-3 Houston 1:57.96
24. Walker-Williams, Simba SO-2 Stephen F. Austin 1:58.27
25. Hefner, Joseph FR-1 Texas A&M-CC 1:59.06
26. Wade, Jalen FR-1 Houston 1:59.61
27. Artz, Ted   Unattached 1:59.85
28. Beachem, Caleb FR-1 Houston 1:59.89
29. Ponce, Arturo FR-1 Texas-Pan American 2:00.19
30. Davis, Scott FR-1 Stephen F. Austin 2:02.60
31. Claypool, Jordan SO-2 Houston Baptist 2:02.67
32. Johnson, Chris JR-3 Houston Baptist 2:03.12
33. McGhee, Wesley JR-3 Texas A&M-CC 2:03.67
34. Shirk, John   UNAT-Stephen F. Austin 2:10.76
  Gilreath, James   Adidas Team Green DNF
800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Walker-Williams, Simba SO-2 Stephen F. Austin 1:58.27
2. Wade, Jalen FR-1 Houston 1:59.61
3. Artz, Ted   Unattached 1:59.85
4. Beachem, Caleb FR-1 Houston 1:59.89
5. Ponce, Arturo FR-1 Texas-Pan American 2:00.19
6. Davis, Scott FR-1 Stephen F. Austin 2:02.60
7. Johnson, Chris JR-3 Houston Baptist 2:03.12
8. Shirk, John   UNAT-Stephen F. Austin 2:10.76
800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Stallcup, Cole FR-1 Stephen F. Austin 1:56.07
2. Teshome, Nolawie FR-1 UTSA 1:56.31
3. Hicks, TaMar SO-2 Lamar 1:56.57
4. Evans, Alex SR-4 McNeese State 1:57.61
5. Montoya, Ulysses SR-4 Houston Baptist 1:57.75
6. Alexander, Eric JR-3 Houston 1:57.96
7. Hefner, Joseph FR-1 Texas A&M-CC 1:59.06
8. Claypool, Jordan SO-2 Houston Baptist 2:02.67
9. McGhee, Wesley JR-3 Texas A&M-CC 2:03.67
800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Johnston, Luke FR-1 McNeese State 1:52.78
2. Rhodes, Daniel FR-1 Texas A&M-CC 1:52.96
3. Jaramillo, Tony JR-3 UTSA 1:53.19
4. Fernando, Mark SO-2 Houston 1:53.56
5. McGregor, Quinlin FR-1 Stephen F. Austin 1:54.00
6. James, Oliver FR-1 McNeese State 1:54.04
7. Hand, Brady SR-4 UTSA 1:54.12
8. Watterson, Zach JR-3 Rice 1:55.75
9. Wallace, Samuel FR-1 Stephen F. Austin 1:55.87
800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Tesfai, Yonas JR-3 Houston 1:48.40
2. Bilbrew, Chris   Adidas Team Green 1:48.92
3. Anderson Kaapa, Drevan   UNAT-Houston 1:49.06
4. Bennett, Aaron JR-3 Lamar 1:49.21
5. Coleman, Anthony JR-3 Houston 1:49.33
6. Weinheimer, Alex SR-4 Rice 1:49.97
7. Gosset, Eric SR-4 UTSA 1:53.15
8. Ibarra, Chris FR-1 Houston 1:54.86
  Gilreath, James   Adidas Team Green DNF