May 8-9, 2015
|
Macalester - St. Paul, MN

Men's 800 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Feichtinger, Thomas JR-3 St. John's (Minn.) 1:54.12 10
2. Cook-Gallardo, Donson FR-1 Carleton 1:54.18 8
3. Bjork, Sean SO-2 St. Olaf 1:54.78 6
4. Bach, Samual SR-4 St. Thomas (Minn.) 1:54.84 5
5. Krause, Isaac SO-2 Hamline 1:55.04 4
6. Eggers, Jacob SO-2 St. Olaf 1:55.54 3
7. Thoreson, Doug SR-4 St. Thomas (Minn.) 1:56.29 2
8. Rossow, Kyle SR-4 St. John's (Minn.) 1:56.30 1
9. Laack-Veeder, Noah SR-4 Carleton 1:57.33 -

Men's 800 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Krause, Isaac SO-2 Hamline 1:54.45
2. Feichtinger, Thomas JR-3 St. John's (Minn.) 1:56.17
3. Cook-Gallardo, Donson FR-1 Carleton 1:56.42
4. Thoreson, Doug SR-4 St. Thomas (Minn.) 1:55.32
5. Bjork, Sean SO-2 St. Olaf 1:56.47
6. Bach, Samual SR-4 St. Thomas (Minn.) 1:56.68
7. Rossow, Kyle SR-4 St. John's (Minn.) 1:55.75
8. Laack-Veeder, Noah SR-4 Carleton 1:56.03
9. Eggers, Jacob SO-2 St. Olaf 1:56.74
10. Alt, Fritz SR-4 St. Thomas (Minn.) 1:56.80
11. Percival, Jack JR-3 Carleton 1:57.95
12. Sikes, Camden FR-1 Carleton 1:58.10
13. Sandberg, Ryley FR-1 Gustavus Adolphus 1:59.28
14. Micholic, Jack SR-4 Hamline 1:59.49
15. Iverson, Luke SR-4 Augsburg 2:00.04
16. Johnson, Stephen JR-3 Carleton 2:00.10
17. Suttie, Grant SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:00.33
18. Charbonneau, Alex SO-2 St. John's (Minn.) 2:00.80
19. Wahlstedt, Dan FR-1 Bethel (Minn.) 2:00.97
20. Flack, Caleb JR-3 Carleton 2:00.98
21. Lerbakken, Tyler SO-2 Hamline 2:01.12
22. Longenbach, Sam SO-2 St. Olaf 2:01.21
23. Jackson, Nicholas JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:01.48
24. Krogman, Brandon FR-1 Saint Mary's (Minn.) 2:01.88
25. Fons, Joshua JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:01.89
26. Fredrickson, Kyle SO-2 Gustavus Adolphus 2:02.20
27. Knickerbocker, Cal JR-3 St. Olaf 2:02.47
800 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Feichtinger, Thomas JR-3 St. John's (Minn.) 1:56.17
2. Bjork, Sean SO-2 St. Olaf 1:56.47
3. Alt, Fritz SR-4 St. Thomas (Minn.) 1:56.80
4. Sikes, Camden FR-1 Carleton 1:58.10
5. Iverson, Luke SR-4 Augsburg 2:00.04
6. Suttie, Grant SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:00.33
7. Wahlstedt, Dan FR-1 Bethel (Minn.) 2:00.97
8. Longenbach, Sam SO-2 St. Olaf 2:01.21
9. Knickerbocker, Cal JR-3 St. Olaf 2:02.47
800 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Krause, Isaac SO-2 Hamline 1:54.45
2. Thoreson, Doug SR-4 St. Thomas (Minn.) 1:55.32
3. Rossow, Kyle SR-4 St. John's (Minn.) 1:55.75
4. Laack-Veeder, Noah SR-4 Carleton 1:56.03
5. Johnson, Stephen JR-3 Carleton 2:00.10
6. Charbonneau, Alex SO-2 St. John's (Minn.) 2:00.80
7. Flack, Caleb JR-3 Carleton 2:00.98
8. Krogman, Brandon FR-1 Saint Mary's (Minn.) 2:01.88
9. Fredrickson, Kyle SO-2 Gustavus Adolphus 2:02.20
800 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Cook-Gallardo, Donson FR-1 Carleton 1:56.42
2. Bach, Samual SR-4 St. Thomas (Minn.) 1:56.68
3. Eggers, Jacob SO-2 St. Olaf 1:56.74
4. Percival, Jack JR-3 Carleton 1:57.95
5. Sandberg, Ryley FR-1 Gustavus Adolphus 1:59.28
6. Micholic, Jack SR-4 Hamline 1:59.49
7. Lerbakken, Tyler SO-2 Hamline 2:01.12
8. Jackson, Nicholas JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:01.48
9. Fons, Joshua JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:01.89