• ICON KEY:
  • NAIA B
  • NAIA A
  • NCAA DII Prov
  • NCAA DII Auto
  • ECAC DIII
  • Date: 02/13/16
  • Location: Tiffin-Heminger Center - Tiffin, OH

Women's Results    

60 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score  
1. Scott, Theresa SR-4 Tiffin 7.60 -
2. Jefferson, Kendell SO-2 Oakland 7.72 -  
3. Hill, Shatae   Unattached 7.84 -  
4. Barber, Crystal SR-4 Malone 7.86 -  
5. Allen, Paige JR-3 PSU-Behrend 7.90 -
6. Ridder, Mycah SO-2 Spring Arbor 8.00 -  
7. Kelosky, Jessica SO-2 Geneva 8.11 -  
  Anthony, Sydnie SO-2 Tiffin DNS -  
60 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Scott, Theresa SR-4 Tiffin 7.63 1(1)
2. Jefferson, Kendell SO-2 Oakland 7.84 2(1)  
3. Hill, Shatae   Unattached 7.85 5(1)  
4. Allen, Paige JR-3 PSU-Behrend 7.87 5(2)
5. Barber, Crystal SR-4 Malone 7.89 4(1)  
6. Ridder, Mycah SO-2 Spring Arbor 7.98 2(2)  
7. Anthony, Sydnie SO-2 Tiffin 7.99 3(1)  
8. Kelosky, Jessica SO-2 Geneva 8.05 1(2)
9. Gudger, Samantha SO-2 Carson-Newman 8.08 5(3)  
10. Luurtsema, Amanda JR-3 Spring Arbor 8.21 3(2)  
11. Hofmann, Elyssa SO-2 Oakland 8.23 2(3)  
12. Walton, Eshara FR-1 Glenville St. 8.35 1(3)  
13. Layman, Faith JR-3 Ohio Christian 8.38 2(4)  
14. Jones, Kyana   PioneerUnattached 8.40 5(4)  
15. Smith, Cassie JR-3 Carson-Newman 8.44 1(4)  
16. Hair, Autumn FR-1 Carnegie Mellon 8.44 2(5)  
17. Vicik, Kyley FR-1 Tiffin 8.47 5(5)  
18. Capron, Jessica SO-2 Carson-Newman 8.50 5(6)  
19. Piger, Kati JR-3 PSU-Behrend 8.50 3(3)  
20. Slappy, Alonia SO-2 Adrian 8.50 1(5)  
21. James, Jerilyn SO-2 Carnegie Mellon 8.51 3(4)  
22. VanHeuvelen, Jessica FR-1 Spring Arbor 8.55 4(2)  
23. Yenchik, Haley FR-1 PSU-Behrend 8.57 4(3)  
24. Jackson, Ally FR-1 Spring Arbor 8.59 2(6)  
25. Lockett, Bre SR-4 Carson-Newman 8.80 3(5)  
26. McFarlin, Chanel SO-2 Ohio Christian 9.04 1(6)  
27. Farber, Sommer JR-3 Carnegie Mellon 9.07 1(7)  
28. Johnson, McKenzie FR-1 Ohio Christian 9.15 5(7)  
29. Stevens, Abi SO-2 Geneva 9.31 4(4)  
30. Thomas, Saheeda SO-2 PSU-Behrend 10.30 5(8)  
  Vance, Jaylyn JR-3 Malone DNS 4  
  Strother, Paiten SO-2 Malone DNS 4  
  Reeves, Justice FR-1 Wingate DNS 4  
  Bryant, Lily FR-1 Rio Grande DNS 3  
  Holbrook, Brittany   Unattached DNS 3  
  Donath, Karyn FR-1 Geneva DNS 2  
60 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Scott, Theresa SR-4 Tiffin 7.63
2. Kelosky, Jessica SO-2 Geneva 8.05
3. Walton, Eshara FR-1 Glenville St. 8.35  
4. Smith, Cassie JR-3 Carson-Newman 8.44  
5. Slappy, Alonia SO-2 Adrian 8.50  
6. McFarlin, Chanel SO-2 Ohio Christian 9.04  
7. Farber, Sommer JR-3 Carnegie Mellon 9.07  
60 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Jefferson, Kendell SO-2 Oakland 7.84  
2. Ridder, Mycah SO-2 Spring Arbor 7.98  
3. Hofmann, Elyssa SO-2 Oakland 8.23  
4. Layman, Faith JR-3 Ohio Christian 8.38  
5. Hair, Autumn FR-1 Carnegie Mellon 8.44  
6. Jackson, Ally FR-1 Spring Arbor 8.59  
  Donath, Karyn FR-1 Geneva DNS  
60 Meters Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Anthony, Sydnie SO-2 Tiffin 7.99  
2. Luurtsema, Amanda JR-3 Spring Arbor 8.21  
3. Piger, Kati JR-3 PSU-Behrend 8.50  
4. James, Jerilyn SO-2 Carnegie Mellon 8.51  
5. Lockett, Bre SR-4 Carson-Newman 8.80  
  Bryant, Lily FR-1 Rio Grande DNS  
  Holbrook, Brittany   Unattached DNS  
60 Meters Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Barber, Crystal SR-4 Malone 7.89  
2. VanHeuvelen, Jessica FR-1 Spring Arbor 8.55  
3. Yenchik, Haley FR-1 PSU-Behrend 8.57  
4. Stevens, Abi SO-2 Geneva 9.31  
  Vance, Jaylyn JR-3 Malone DNS  
  Strother, Paiten SO-2 Malone DNS  
  Reeves, Justice FR-1 Wingate DNS  
60 Meters Preliminaries Heat 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Hill, Shatae   Unattached 7.85  
2. Allen, Paige JR-3 PSU-Behrend 7.87
3. Gudger, Samantha SO-2 Carson-Newman 8.08  
4. Jones, Kyana   PioneerUnattached 8.40  
5. Vicik, Kyley FR-1 Tiffin 8.47  
6. Capron, Jessica SO-2 Carson-Newman 8.50  
7. Johnson, McKenzie FR-1 Ohio Christian 9.15  
8. Thomas, Saheeda SO-2 PSU-Behrend 10.30  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Parker, Adaysha SO-2 Tiffin 25.43 - 1(1)
2. Scott, Theresa SR-4 Tiffin 25.65 - 1(2)  
3. Allen, Paige JR-3 PSU-Behrend 26.00 - 3(1)
4. Martinbianco, Nicole FR-1 Oakland 26.17 - 1(3)  
5. Hofmann, Elyssa SO-2 Oakland 26.39 - 2(1)  
6. Ridder, Mycah SO-2 Spring Arbor 26.65 - 2(2)  
7. Girardot, Elizabeth JR-3 Oakland 26.81 - 2(3)  
8. Ingall, Odette SO-2 Oakland 26.88 - 2(4)  
9. Kelosky, Jessica SO-2 Geneva 27.20 - 4(1)  
10. Smith, Cassie JR-3 Carson-Newman 27.40 - 3(2)  
11. Johnson, Shekinah   Unattached 27.43 - 8(1)  
12. Modes, Natalie JR-3 Adrian 27.58 - 5(1)  
13. Cook, Sarah SO-2 Carnegie Mellon 27.64 - 1(4)  
14. Luurtsema, Amanda JR-3 Spring Arbor 27.75 - 3(3)  
15. Capron, Jessica SO-2 Carson-Newman 27.88 - 7(1)  
16. Winters, Aaliyah FR-1 Spring Arbor 27.95 - 10(1)  
17. Vicik, Kyley FR-1 Tiffin 27.97 - 11(1)  
18. Veldhuizen, Kelsey SO-2 Malone 28.01 - 5(2)  
19. Strother, Paiten SO-2 Malone 28.07 - 5(3)  
20. James, Jerilyn SO-2 Carnegie Mellon 28.08 - 3(4)  
21. Bartoletta, Nicole SO-2 Geneva 28.10 - 6(1)  
22. Walton, Eshara FR-1 Glenville St. 28.20 - 4(2)  
23. Pell, Rachel SO-2 PSU-Behrend 28.21 - 9(1)  
24. Krieger, Ashley FR-1 Malone 28.23 - 7(2)  
25. Taylor, KeyVonna JR-3 Oakland 28.30 - 9(2)  
26. Johnston, Laura JR-3 Oakland 28.42 - 6(2)  
27. Hiller, Katherine FR-1 Spring Arbor 28.43 - 7(3)  
28. Yenchik, Haley FR-1 PSU-Behrend 28.47 - 8(2)  
29. Hart-Wilson, Rayona FR-1 Adrian 28.52 - 6(3)  
30. Menix, Haley SO-2 Lake Erie 28.53 - 6(4)  
31. VanHeuvelen, Jessica FR-1 Spring Arbor 28.58 - 10(2)  
32. Carlsson, Ashlyn FR-1 PSU-Behrend 28.58 - 9(3)  
33. Kulka, Casey FR-1 PSU-Behrend 28.69 - 10(3)  
34. Grimes, Katie FR-1 Malone 28.79 - 12(1)  
35. Glover, Shantel FR-1 Oakland 28.85 - 8(3)  
36. Slappy, Alonia SO-2 Adrian 29.06 - 11(2)  
37. Piger, Kati JR-3 PSU-Behrend 29.18 - 11(3)  
38. Lewis, Michaela FR-1 Spring Arbor 29.22 - 13(1)  
39. Layman, Faith JR-3 Ohio Christian 29.32 - 12(2)  
40. West, Bre JR-3 Rio Grande 29.43 - 10(4)  
41. Rutkowski, Katie FR-1 Spring Arbor 29.63 - 12(3)  
42. Jackson, Ally FR-1 Spring Arbor 29.65 - 11(4)  
43. LaRocca, Genna FR-1 Oakland 29.72 - 12(4)  
44. Messer, Elizabeth FR-1 Glenville St. 30.01 - 5(4)  
45. Costa, Maura JR-3 PSU-Behrend 30.31 - 12(5)  
46. Johnson, McKenzie FR-1 Ohio Christian 30.68 - 13(2)  
47. Larner, Kaitlyn FR-1 Glenville St. 31.59 - 8(4)  
48. McFarlin, Chanel SO-2 Ohio Christian 31.93 - 13(3)  
49. Thomas, Saheeda SO-2 PSU-Behrend 36.40 - 13(4)  
  McConaha, Marissa SO-2 Rio Grande DNS - 11  
  Gudger, Samantha SO-2 Carson-Newman DNS - 7  
  Vance, Jaylyn JR-3 Malone DNS - 4  
  Pryce, Ashley SO-2 Lake Erie DNS - 4  
200 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Parker, Adaysha SO-2 Tiffin 25.43
2. Scott, Theresa SR-4 Tiffin 25.65  
3. Martinbianco, Nicole FR-1 Oakland 26.17  
4. Cook, Sarah SO-2 Carnegie Mellon 27.64  
200 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Hofmann, Elyssa SO-2 Oakland 26.39  
2. Ridder, Mycah SO-2 Spring Arbor 26.65  
3. Girardot, Elizabeth JR-3 Oakland 26.81  
4. Ingall, Odette SO-2 Oakland 26.88  
200 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Allen, Paige JR-3 PSU-Behrend 26.00
2. Smith, Cassie JR-3 Carson-Newman 27.40  
3. Luurtsema, Amanda JR-3 Spring Arbor 27.75  
4. James, Jerilyn SO-2 Carnegie Mellon 28.08  
200 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Kelosky, Jessica SO-2 Geneva 27.20  
2. Walton, Eshara FR-1 Glenville St. 28.20  
  Vance, Jaylyn JR-3 Malone DNS  
  Pryce, Ashley SO-2 Lake Erie DNS  
200 Meters Section 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Modes, Natalie JR-3 Adrian 27.58  
2. Veldhuizen, Kelsey SO-2 Malone 28.01  
3. Strother, Paiten SO-2 Malone 28.07  
4. Messer, Elizabeth FR-1 Glenville St. 30.01  
200 Meters Section 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Bartoletta, Nicole SO-2 Geneva 28.10  
2. Johnston, Laura JR-3 Oakland 28.42  
3. Hart-Wilson, Rayona FR-1 Adrian 28.52  
4. Menix, Haley SO-2 Lake Erie 28.53  
200 Meters Section 7
Pl. Name Year Team Time  
1. Capron, Jessica SO-2 Carson-Newman 27.88  
2. Krieger, Ashley FR-1 Malone 28.23  
3. Hiller, Katherine FR-1 Spring Arbor 28.43  
  Gudger, Samantha SO-2 Carson-Newman DNS  
200 Meters Section 8
Pl. Name Year Team Time  
1. Johnson, Shekinah   Unattached 27.43  
2. Yenchik, Haley FR-1 PSU-Behrend 28.47  
3. Glover, Shantel FR-1 Oakland 28.85  
4. Larner, Kaitlyn FR-1 Glenville St. 31.59  
200 Meters Section 9
Pl. Name Year Team Time  
1. Pell, Rachel SO-2 PSU-Behrend 28.21  
2. Taylor, KeyVonna JR-3 Oakland 28.30  
3. Carlsson, Ashlyn FR-1 PSU-Behrend 28.58  
200 Meters Section 10
Pl. Name Year Team Time  
1. Winters, Aaliyah FR-1 Spring Arbor 27.95  
2. VanHeuvelen, Jessica FR-1 Spring Arbor 28.58  
3. Kulka, Casey FR-1 PSU-Behrend 28.69  
4. West, Bre JR-3 Rio Grande 29.43  
200 Meters Section 11
Pl. Name Year Team Time  
1. Vicik, Kyley FR-1 Tiffin 27.97  
2. Slappy, Alonia SO-2 Adrian 29.06  
3. Piger, Kati JR-3 PSU-Behrend 29.18  
4. Jackson, Ally FR-1 Spring Arbor 29.65  
  McConaha, Marissa SO-2 Rio Grande DNS  
200 Meters Section 12
Pl. Name Year Team Time  
1. Grimes, Katie FR-1 Malone 28.79  
2. Layman, Faith JR-3 Ohio Christian 29.32  
3. Rutkowski, Katie FR-1 Spring Arbor 29.63  
4. LaRocca, Genna FR-1 Oakland 29.72  
5. Costa, Maura JR-3 PSU-Behrend 30.31  
200 Meters Section 13
Pl. Name Year Team Time  
1. Lewis, Michaela FR-1 Spring Arbor 29.22  
2. Johnson, McKenzie FR-1 Ohio Christian 30.68  
3. McFarlin, Chanel SO-2 Ohio Christian 31.93  
4. Thomas, Saheeda SO-2 PSU-Behrend 36.40  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Koenigsknecht , Andrea SO-2 Oakland 58.88 - 1(1)  
2. Ingall, Odette SO-2 Oakland 59.76 - 1(2)  
3. Cook, Sarah SO-2 Carnegie Mellon 1:01.31 - 1(3)  
4. Johnson, Shekinah   Unattached 1:01.90 - 3(1)  
5. Dolphin, Rachel JR-3 Adrian 1:02.36 - 2(1)  
6. Cloud, Alexis SO-2 Tiffin 1:02.50 - 2(2)  
7. Pickel, Madison JR-3 Carson-Newman 1:02.53 - 3(2)  
8. Grimes, Katie FR-1 Malone 1:03.77 - 4(1)  
9. Reiff, Kallee SO-2 Adrian 1:04.25 - 3(3)  
10. Krieger, Ashley FR-1 Malone 1:04.70 - 4(2)  
11. Pell, Rachel SO-2 PSU-Behrend 1:05.35 - 5(1)  
12. Taylor, KeyVonna JR-3 Oakland 1:06.29 - 7(1)  
13. Rutkowski, Katie FR-1 Spring Arbor 1:06.53 - 7(2)  
14. Schmidtendorff, Alicia SO-2 Spring Arbor 1:07.28 - 4(3)  
15. Jones, Kyana   PioneerUnattached 1:07.44 - 5(2)  
16. Glanda, Briana SO-2 Oakland 1:07.73 - 6(1)  
17. Larner, Kaitlyn FR-1 Glenville St. 1:09.74 - 6(2)  
18. Layman, Faith JR-3 Ohio Christian 1:11.44 - 7(3)  
19. Dvorak, Diana SO-2 Spring Arbor 1:11.59 - 7(4)  
20. McFarlin, Chanel SO-2 Ohio Christian 1:14.95 - 7(5)  
  Klien, Sarah SO-2 Geneva DNS - 6  
  Petty, Tyanna SO-2 Rio Grande DNS - 4  
  Coleman, Alexandria SR-4 Tiffin DNS - 1  
  Thompson, Gianna FR-1 Wingate DNS - 3  
  McConaha, Marissa SO-2 Rio Grande DNS - 7  
  Ciriello, Rose FR-1 Carnegie Mellon DNS - 2  
  Rigsby, Maddie SO-2 Rio Grande DNS - 5  
  Wayne, Janiyah FR-1 PSU-Behrend DNS - 5  
400 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Koenigsknecht , Andrea SO-2 Oakland 58.88  
2. Ingall, Odette SO-2 Oakland 59.76  
3. Cook, Sarah SO-2 Carnegie Mellon 1:01.31  
  Coleman, Alexandria SR-4 Tiffin DNS  
400 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Dolphin, Rachel JR-3 Adrian 1:02.36  
2. Cloud, Alexis SO-2 Tiffin 1:02.50  
  Ciriello, Rose FR-1 Carnegie Mellon DNS  
400 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Johnson, Shekinah   Unattached 1:01.90  
2. Pickel, Madison JR-3 Carson-Newman 1:02.53  
3. Reiff, Kallee SO-2 Adrian 1:04.25  
  Thompson, Gianna FR-1 Wingate DNS  
400 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Grimes, Katie FR-1 Malone 1:03.77  
2. Krieger, Ashley FR-1 Malone 1:04.70  
3. Schmidtendorff, Alicia SO-2 Spring Arbor 1:07.28  
  Petty, Tyanna SO-2 Rio Grande DNS  
400 Meters Section 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Pell, Rachel SO-2 PSU-Behrend 1:05.35  
2. Jones, Kyana   PioneerUnattached 1:07.44  
  Rigsby, Maddie SO-2 Rio Grande DNS  
  Wayne, Janiyah FR-1 PSU-Behrend DNS  
400 Meters Section 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Glanda, Briana SO-2 Oakland 1:07.73  
2. Larner, Kaitlyn FR-1 Glenville St. 1:09.74  
  Klien, Sarah SO-2 Geneva DNS  
400 Meters Section 7
Pl. Name Year Team Time  
1. Taylor, KeyVonna JR-3 Oakland 1:06.29  
2. Rutkowski, Katie FR-1 Spring Arbor 1:06.53  
3. Layman, Faith JR-3 Ohio Christian 1:11.44  
4. Dvorak, Diana SO-2 Spring Arbor 1:11.59  
5. McFarlin, Chanel SO-2 Ohio Christian 1:14.95  
  McConaha, Marissa SO-2 Rio Grande DNS  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Rector, Erika JR-3 Malone 2:17.04 - 1(1)  
2. Linton, Ashley SR-4 Tiffin 2:17.20 - 1(2)  
3. Stanley, Lydia JR-3 Oakland 2:17.72 - 1(3)  
4. Ciriello, Rose FR-1 Carnegie Mellon 2:21.74 - 1(4)
5. Sharp, Sarah SO-2 Carson-Newman 2:24.92 - 1(5)  
6. Iaquaniello, Ellayna FR-1 Oakland 2:25.03 - 1(6)  
7. Stauffer, Courtney SR-4 Oakland 2:27.68 - 1(7)  
8. O'Dell, Emily JR-3 Malone 2:28.05 - 1(8)  
9. Sargent, Courtney FR-1 PSU-Behrend 2:28.58 - 1(9)  
10. VanHoy, Hailey SO-2 Lake Erie 2:28.93 - 2(1)  
11. Martino, Aiyana SR-4 Carson-Newman 2:29.93 - 2(2)  
12. Tian, Ariel JR-3 Carnegie Mellon 2:30.90 - 1(10)  
13. Briggs, Mackenzie SO-2 Tiffin 2:31.83 - 2(3)  
14. Simmons, Kathlyne FR-1 Glenville St. 2:31.96 - 2(4)  
15. Mansell, Hannah FR-1 Geneva 2:33.22 - 2(5)  
16. Hancock, Katelyn FR-1 PSU-Behrend 2:33.86 - 2(6)  
17. Stribbell, Casey SO-2 Oakland 2:34.01 - 1(11)  
18. Friday, Madison FR-1 Adrian 2:34.39 - 2(7)  
19. Vasiloff, Olivia SO-2 Adrian 2:35.44 - 2(8)  
20. Coffell, Jennifer JR-3 Spring Arbor 2:35.84 - 2(9)  
21. Christopher, Torrey SO-2 Adrian 2:36.62 - 3(1)  
22. Fuerst, Jaydn FR-1 Spring Arbor 2:38.37 - 2(10)  
23. Garcia, Alexandra FR-1 Spring Arbor 2:40.53 - 3(2)  
24. Dvorak, Diana SO-2 Spring Arbor 2:41.01 - 3(3)  
25. Palmer, Ashley FR-1 Adrian 2:42.36 - 3(4)  
26. Anderson , Danielle JR-3 Spring Arbor 2:42.43 - 2(11)  
27. White, Kait FR-1 Geneva 3:00.00 - 3(5)  
28. Wray, Randi JR-3 Rio Grande 3:06.53 - 3(6)  
29. Laurent, Angela FR-1 Geneva 3:14.76 - 3(7)  
30. Budop, Rachelle JR-3 Spring Arbor 3:27.11 - 3(8)  
  Sannes, Emili SO-2 Rio Grande DNS - 1  
  Ramirez, Isabella JR-3 Ohio Christian DNS - 3  
  Gaugler, Havilah SO-2 Geneva DNS - 2  
800 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Rector, Erika JR-3 Malone 2:17.04  
2. Linton, Ashley SR-4 Tiffin 2:17.20  
3. Stanley, Lydia JR-3 Oakland 2:17.72  
4. Ciriello, Rose FR-1 Carnegie Mellon 2:21.74
5. Sharp, Sarah SO-2 Carson-Newman 2:24.92  
6. Iaquaniello, Ellayna FR-1 Oakland 2:25.03  
7. Stauffer, Courtney SR-4 Oakland 2:27.68  
8. O'Dell, Emily JR-3 Malone 2:28.05  
9. Sargent, Courtney FR-1 PSU-Behrend 2:28.58  
10. Tian, Ariel JR-3 Carnegie Mellon 2:30.90  
11. Stribbell, Casey SO-2 Oakland 2:34.01  
  Sannes, Emili SO-2 Rio Grande DNS  
800 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. VanHoy, Hailey SO-2 Lake Erie 2:28.93  
2. Martino, Aiyana SR-4 Carson-Newman 2:29.93  
3. Briggs, Mackenzie SO-2 Tiffin 2:31.83  
4. Simmons, Kathlyne FR-1 Glenville St. 2:31.96  
5. Mansell, Hannah FR-1 Geneva 2:33.22  
6. Hancock, Katelyn FR-1 PSU-Behrend 2:33.86  
7. Friday, Madison FR-1 Adrian 2:34.39  
8. Vasiloff, Olivia SO-2 Adrian 2:35.44  
9. Coffell, Jennifer JR-3 Spring Arbor 2:35.84  
10. Fuerst, Jaydn FR-1 Spring Arbor 2:38.37  
11. Anderson , Danielle JR-3 Spring Arbor 2:42.43  
  Gaugler, Havilah SO-2 Geneva DNS  
800 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Christopher, Torrey SO-2 Adrian 2:36.62  
2. Garcia, Alexandra FR-1 Spring Arbor 2:40.53  
3. Dvorak, Diana SO-2 Spring Arbor 2:41.01  
4. Palmer, Ashley FR-1 Adrian 2:42.36  
5. White, Kait FR-1 Geneva 3:00.00  
6. Wray, Randi JR-3 Rio Grande 3:06.53  
7. Laurent, Angela FR-1 Geneva 3:14.76  
8. Budop, Rachelle JR-3 Spring Arbor 3:27.11  
  Ramirez, Isabella JR-3 Ohio Christian DNS  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Lombardo, Jamie SR-4 Tiffin 5:19.06 - 1(1)  
2. Hinderer, Ashley JR-3 Wingate 5:20.15 - 1(2)  
3. Chura, Sara JR-3 Tiffin 5:31.79 - 1(3)  
4. Essabhoy, Shaheen JR-3 Carnegie Mellon 5:35.01 - 1(4)  
5. Green, Hannah SO-2 Carson-Newman 5:40.98 - 1(5)  
6. Anderson , Danielle JR-3 Spring Arbor 5:41.14 - 1(6)  
7. Coffell, Jennifer JR-3 Spring Arbor 5:42.31 - 1(7)  
8. Volkman, Aneesa FR-1 Lake Erie 5:43.17 - 1(8)  
9. Szilagyi, Alicia SO-2 Adrian 5:50.67 - 2(1)  
10. Beisel, Catherine FR-1 Lake Erie 5:51.40 - 2(2)  
11. Fuerst, Jaydn FR-1 Spring Arbor 5:53.26 - 1(9)  
12. Garcia, Alexandra FR-1 Spring Arbor 5:53.55 - 1(10)  
13. Hoffman, Hannah JR-3 Spring Arbor 5:55.69 - 2(3)  
14. Ritchie, Taylor SR-4 Lake Erie 5:58.05 - 1(11)  
15. Wetzel, Hailey FR-1 Lake Erie 6:00.46 - 2(4)  
16. Beck, Megan SO-2 Spring Arbor 6:02.88 - 2(5)  
17. Duguid, Kadee FR-1 Adrian 6:06.70 - 2(6)  
18. Schmidt, Sydney JR-3 Tiffin 6:27.27 - 2(7)  
19. Thoss, Hannah FR-1 Lake Erie 6:28.79 - 2(8)  
20. Broekema, Kelsey SO-2 Spring Arbor 6:29.41 - 2(9)  
21. Parsons, Sapphire FR-1 Glenville St. 6:51.10 - 2(10)  
22. Johnson, McKenzie FR-1 Ohio Christian 7:25.35 - 2(11)  
  Linton, Ashley SR-4 Tiffin DNS - 1  
  Ramsey, Rachel SO-2 PSU-Behrend DNS - 1  
  Ramirez, Isabella JR-3 Ohio Christian DNS - 2  
Mile Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Lombardo, Jamie SR-4 Tiffin 5:19.06  
2. Hinderer, Ashley JR-3 Wingate 5:20.15  
3. Chura, Sara JR-3 Tiffin 5:31.79  
4. Essabhoy, Shaheen JR-3 Carnegie Mellon 5:35.01  
5. Green, Hannah SO-2 Carson-Newman 5:40.98  
6. Anderson , Danielle JR-3 Spring Arbor 5:41.14  
7. Coffell, Jennifer JR-3 Spring Arbor 5:42.31  
8. Volkman, Aneesa FR-1 Lake Erie 5:43.17  
9. Fuerst, Jaydn FR-1 Spring Arbor 5:53.26  
10. Garcia, Alexandra FR-1 Spring Arbor 5:53.55  
11. Ritchie, Taylor SR-4 Lake Erie 5:58.05  
  Linton, Ashley SR-4 Tiffin DNS  
  Ramsey, Rachel SO-2 PSU-Behrend DNS  
Mile Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Szilagyi, Alicia SO-2 Adrian 5:50.67  
2. Beisel, Catherine FR-1 Lake Erie 5:51.40  
3. Hoffman, Hannah JR-3 Spring Arbor 5:55.69  
4. Wetzel, Hailey FR-1 Lake Erie 6:00.46  
5. Beck, Megan SO-2 Spring Arbor 6:02.88  
6. Duguid, Kadee FR-1 Adrian 6:06.70  
7. Schmidt, Sydney JR-3 Tiffin 6:27.27  
8. Thoss, Hannah FR-1 Lake Erie 6:28.79  
9. Broekema, Kelsey SO-2 Spring Arbor 6:29.41  
10. Parsons, Sapphire FR-1 Glenville St. 6:51.10  
11. Johnson, McKenzie FR-1 Ohio Christian 7:25.35  
  Ramirez, Isabella JR-3 Ohio Christian DNS  
 
Place Name Year Team Time Score  
1. Koepf, Alana SO-2 Oakland 10:31.52 -  
2. Snyder, Elizabeth SR-4 Carnegie Mellon 10:45.70 -  
3. Maggiacomo, Taylor SR-4 Carnegie Mellon 10:55.40 -  
4. Smith, Natalie SO-2 Carnegie Mellon 10:59.06 -  
5. Ramsey, Rachel SO-2 PSU-Behrend 11:18.61 -  
6. Henley, Gina SO-2 Lake Erie 11:24.95 -  
7. Honaker, Sara JR-3 Carson-Newman 11:25.23 -  
8. Hoffman, Hannah JR-3 Spring Arbor 11:44.10 -  
9. Werthmann, Nicole FR-1 Oakland 11:45.69 -  
10. Volkman, Aleea FR-1 Lake Erie 12:19.39 -  
11. Bandy, Kara SO-2 Ohio Christian 12:23.59 -  
12. Sallee, Grace JR-3 Spring Arbor 14:48.70 -  
60 Hurdles Finals
Place Name Year Team Time Score  
1. Moen, Sarah JR-3 Oakland 8.88 -  
2. Johnston, Laura JR-3 Oakland 9.01 -  
3. MacDonald, Hayley JR-3 Oakland 9.27 -  
4. Boss, Hannah SR-4 Malone 9.28 -  
5. Smith, Takiyah JR-3 Adrian 9.38 -  
6. Kuenzer, Bethany SO-2 Spring Arbor 9.51 -  
7. Gielink, Emma FR-1 Tiffin 9.72 -  
8. Ruffener, Corrina SR-4 Malone 10.24 -  
60 Hurdles Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Gielink, Emma FR-1 Tiffin 9.15 1(1)  
2. Moen, Sarah JR-3 Oakland 9.16 1(2)  
3. Johnston, Laura JR-3 Oakland 9.18 4(1)  
4. Boss, Hannah SR-4 Malone 9.22 3(1)  
5. MacDonald, Hayley JR-3 Oakland 9.45 1(3)  
6. Smith, Takiyah JR-3 Adrian 9.50 4(2)  
7. Ruffener, Corrina SR-4 Malone 9.52 3(2)  
8. Kuenzer, Bethany SO-2 Spring Arbor 9.54 2(1)  
9. Chapman, Taryn SO-2 Malone 9.66 4(3)  
10. Tovar, Katrina FR-1 Spring Arbor 9.69 1(4)  
11. Petty, Tyanna SO-2 Rio Grande 9.70 3(3)  
11. Gudger, Samantha SO-2 Carson-Newman 9.70 2(2)  
13. Veldhuizen, Kelsey SO-2 Malone 9.77 3(4)  
14. Bartoletta, Nicole SO-2 Geneva 9.80 4(4)  
15. LaRocca, Genna FR-1 Oakland 9.89 1(5)  
16. Hiller, Katherine FR-1 Spring Arbor 9.96 4(5)  
17. Messer, Elizabeth FR-1 Glenville St. 9.98 2(3)  
18. Pell, Rachel SO-2 PSU-Behrend 10.00 2(4)  
19. Ciaravino , Angela FR-1 Oakland 10.03 2(5)  
20. Farber, Sommer JR-3 Carnegie Mellon 10.12 1(6)  
21. Campbell, Emily FR-1 Adrian 10.22 2(6)  
22. Woodruff, Carly SO-2 Malone 10.23 1(7)  
23. Rigsby, Maddie SO-2 Rio Grande 10.85 4(6)  
24. Stevens, Abi SO-2 Geneva 11.49 3(5)  
  Thompson, Gianna FR-1 Wingate DQ 3  
  Wray, Randi JR-3 Rio Grande DNS 4  
  Jackson, Kaitlyn SO-2 Tiffin DNS 3  
60 Hurdles Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Gielink, Emma FR-1 Tiffin 9.15  
2. Moen, Sarah JR-3 Oakland 9.16  
3. MacDonald, Hayley JR-3 Oakland 9.45  
4. Tovar, Katrina FR-1 Spring Arbor 9.69  
5. LaRocca, Genna FR-1 Oakland 9.89  
6. Farber, Sommer JR-3 Carnegie Mellon 10.12  
7. Woodruff, Carly SO-2 Malone 10.23  
60 Hurdles Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Kuenzer, Bethany SO-2 Spring Arbor 9.54  
2. Gudger, Samantha SO-2 Carson-Newman 9.70  
3. Messer, Elizabeth FR-1 Glenville St. 9.98  
4. Pell, Rachel SO-2 PSU-Behrend 10.00  
5. Ciaravino , Angela FR-1 Oakland 10.03  
6. Campbell, Emily FR-1 Adrian 10.22  
60 Hurdles Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Boss, Hannah SR-4 Malone 9.22  
2. Ruffener, Corrina SR-4 Malone 9.52  
3. Petty, Tyanna SO-2 Rio Grande 9.70  
4. Veldhuizen, Kelsey SO-2 Malone 9.77  
5. Stevens, Abi SO-2 Geneva 11.49  
  Thompson, Gianna FR-1 Wingate DQ  
  Jackson, Kaitlyn SO-2 Tiffin DNS  
60 Hurdles Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Johnston, Laura JR-3 Oakland 9.18  
2. Smith, Takiyah JR-3 Adrian 9.50  
3. Chapman, Taryn SO-2 Malone 9.66  
4. Bartoletta, Nicole SO-2 Geneva 9.80  
5. Hiller, Katherine FR-1 Spring Arbor 9.96  
6. Rigsby, Maddie SO-2 Rio Grande 10.85  
  Wray, Randi JR-3 Rio Grande DNS  
 
Place Team Squad Athletes Time Score  
1. PSU-Behrend A Courtney Sargent, Ashlyn Carlsson, Katelyn Hancock, Rachel Ramsey 13:12.95 -  
2. Lake Erie A Hailey VanHoy, Gina Henley, Aleea Volkman, Aneesa Volkman 14:18.45 -  
Place Name Year Team Metric English Score  
1. Petty, Tyanna SO-2 Rio Grande 1.67m 5' 5.75" -
 
1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 1.67 1.70
P P P O O O XO XXX
2. Wilshire, Vanisha FR-1 Wingate 1.62m 5' 3.75" -  
 
1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 1.70
P P P P P O XXX
3. Gudger, Samantha SO-2 Carson-Newman 1.62m 5' 3.75" -  
 
1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 1.67
P P P O XXO O XXX
4. Mergens, Whitney FR-1 Oakland 1.57m 5' 1.75" -  
 
1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62
P P P XO O XXX
5. Ciaravino , Angela FR-1 Oakland 1.52m 4' 11.75" -  
 
1.37 1.42 1.47 1.52 1.57
P P P O XXX
6. Mahon, Hannah FR-1 Carnegie Mellon 1.52m 4' 11.75" -  
 
1.37 1.42 1.47 1.52 1.57
P O O XO XXX
7. Stone, Natalie JR-3 Oakland 1.52m 4' 11.75" -  
 
1.37 1.42 1.47 1.52
P O O XO
8. Rigsby, Maddie SO-2 Rio Grande 1.52m 4' 11.75" -  
 
1.37 1.42 1.47 1.52 1.57
P O O XXO XXX
9. Chapman, Taryn SO-2 Malone 1.47m 4' 9.75" -  
 
1.37 1.42 1.47 1.52
P O O XXX
10. MacDonald, Hayley JR-3 Oakland 1.47m 4' 9.75" -  
 
1.37 1.42 1.47 1.52
P O O XXX
11. Cloud, Alexis SO-2 Tiffin 1.47m 4' 9.75" -  
 
1.37 1.42 1.47 1.52
O O XO XXX
12. Sliter, Cheyenne FR-1 Adrian 1.47m 4' 9.75" -  
 
1.37 1.42 1.47 1.52
O XO XXO XXX
13. Dickenson, Kaylee JR-3 Glenville St. 1.37m 4' 6" -  
 
1.37 1.42
O XXX
14. Peaco, Morgan JR-3 Geneva 1.37m 4' 6" -  
 
1.37 1.42
XO XXX
  Kamin, Abby FR-1 Spring Arbor NH NH -  
 
1.37
XXX
  Chamberlain, Briana FR-1 Adrian NH NH -  
 
1.37
XX
  James, Jerilyn SO-2 Carnegie Mellon NH NH -  
 
1.42
XXX
  Kruazewski, Alaina FR-1 PSU-Behrend NH NH -  
 
1.37
XXX
  Ruffener, Corrina SR-4 Malone NH NH -  
 
1.42
XXX
Place Name Year Team Metric English Score  
1. Nageotte, Katie   Unattached 4.58m 15' 0.25" -  
 
2.71 2.86 3.01 3.16 3.31 3.46 3.61 3.76 4.26 4.45 4.58 4.72
P P P P P P P P XO O XXO XXX
2. Gaul, Tori SO-2 Carson-Newman 3.61m 11' 10" -
 
2.71 2.86 3.01 3.16 3.31 3.46 3.61 3.76
P P P P O O XO XXX
3. Kuenzer, Bethany SO-2 Spring Arbor 3.46m 11' 4.25" -
 
2.71 2.86 3.01 3.16 3.31 3.46 3.61
P P P P O XO XXX
4. Tessmer, Dana FR-1 Oakland 3.31m 10' 10.25" -  
 
2.71 2.86 3.01 3.16 3.31 3.46
P P O XXO XO XXX
5. Yee, Grace JR-3 Carnegie Mellon 3.16m 10' 4.25" -  
 
2.71 2.86 3.01 3.16 3.31
P P O O XXX
6. Browning, Katie SO-2 Rio Grande 3.16m 10' 4.25" -  
 
2.71 2.86 3.01 3.16 3.31
P P P XO XXX
7. Yenchik, Haley FR-1 PSU-Behrend 2.86m 9' 4.5" -  
 
2.71 2.86 3.01
P O XXX
8. Stoddard, Maria FR-1 Tiffin 2.86m 9' 4.5" -  
 
2.71 2.86 3.01
XXO O XXX
9. Newland, Justice FR-1 Geneva 2.86m 9' 4.5" -  
 
2.71 2.86 3.01
XO XXO XXX
10. DeCamp, Marisa FR-1 Spring Arbor 2.71m 8' 10.75" -  
 
2.71 2.86
O XXX
11. Costa, Maura JR-3 PSU-Behrend 2.71m 8' 10.75" -  
 
2.71 2.86
O XXX
  Horn, Morgan SR-4 Tiffin NH NH -  
 
3.01
XXX
  Williams, Danielle FR-1 PSU-Behrend NH NH -  
 
2.71
XXX
  Crafts, Sarah FR-1 Adrian NH NH -  
 
2.71
XXX
  Davis, Taylor FR-1 Carnegie Mellon NH NH -  
 
2.71
XXX
Place Name Year Team Metric English Score Heat(Pl)  
1. Blair, Miaisha   UNAT-Tiffin 5.66m 18' 7" - 3(1)  
 
  • 5.66m
  • 5.51m
  • 4.96m
  • FOUL
  • 4.65m
  • PASS
2. Corbin, Danielle JR-3 Lake Erie 5.45m 17' 10.75" - 3(2)  
 
  • 5.13m
  • FOUL
  • 4.83m
  • 5.23m
  • 5.29m
  • 5.45m
3. Mergens, Whitney FR-1 Oakland 5.35m 17' 6.75" - 3(3)  
 
  • 4.01m
  • 5.18m
  • 5.25m
  • 5.10m
  • 5.35m
  • 5.32m
4. Mills, Tiana JR-3 Carson-Newman 5.32m 17' 5.5" - 3(4)  
 
  • FOUL
  • 5.05m
  • 5.32m
  • 5.25m
  • FOUL
  • 4.97m
5. Lee, Nadia JR-3 Lake Erie 5.25m 17' 2.75" - 2(1)  
 
  • 4.61m
  • 5.06m
  • 5.09m
  • 5.19m
  • 5.17m
  • 5.25m
6. Strother, Paiten SO-2 Malone 5.21m 17' 1.25" - 3(5)  
 
  • 5.21m
  • FOUL
  • 4.75m
  • 4.85m
  • FOUL
  • FOUL
7. Tovar, Katrina FR-1 Spring Arbor 5.17m 16' 11.5" - 3(6)  
 
  • 4.59m
  • 5.15m
  • 5.17m
  • 4.70m
  • 4.99m
  • 5.08m
8. Massey, Kristen FR-1 Tiffin 5.09m 16' 8.5" - 3(7)  
 
  • 5.09m
  • 5.03m
  • 4.89m
  • FOUL
  • FOUL
  • 4.00m
9. Ridder, Mycah SO-2 Spring Arbor 5.03m 16' 6" - 2(2)  
 
  • 4.49m
  • 5.03m
  • FOUL
  • FOUL
  • 4.90m
  • 4.88m
10. Petty, Tyanna SO-2 Rio Grande 5.02m 16' 5.75" - 2(3)  
 
  • FOUL
  • 4.84m
  • 5.02m
11. Vance, Jaylyn JR-3 Malone 4.90m 16' 1" - 2(4)  
 
  • 4.71m
  • 4.90m
  • FOUL
12. Messer, Elizabeth FR-1 Glenville St. 4.81m 15' 9.5" - 2(5)  
 
  • 4.80m
  • 4.58m
  • 4.81m
13. Camp, Kirsten FR-1 Tiffin 4.80m 15' 9" - 2(6)  
 
  • 4.78m
  • 4.80m
  • 4.74m
14. Wamer, Victoria FR-1 Wingate 4.79m 15' 8.75" - 3(8)  
 
  • 4.76m
  • 4.79m
  • 4.64m
15. Hiller, Katherine FR-1 Spring Arbor 4.76m 15' 7.5" - 1(1)  
 
  • 4.46m
  • 4.76m
  • 4.46m
16. West, Bre JR-3 Rio Grande 4.71m 15' 5.5" - 1(2)  
 
  • 4.49m
  • 4.61m
  • 4.71m
17. Brueggeman, Elizabeth JR-3 Spring Arbor 4.60m 15' 1.25" - 2(7)  
 
  • 4.57m
  • 4.56m
  • 4.60m
18. Wilshire, Vanisha FR-1 Wingate 4.57m 15' 0" - 3(9)  
 
  • FOUL
  • 4.57m
  • 4.22m
19. Hair, Autumn FR-1 Carnegie Mellon 4.56m 14' 11.5" - 2(8)  
 
  • 4.31m
  • 4.31m
  • 4.56m
20. Menix, Haley SO-2 Lake Erie 4.55m 14' 11.25" - 2(9)  
 
  • FOUL
  • 4.55m
  • 4.52m
21. Jones, Kyana   PioneerUnattached 4.53m 14' 10.5" - 2(10)  
 
  • FOUL
  • FOUL
  • 4.53m
22. Piger, Kati JR-3 PSU-Behrend 4.52m 14' 10" - 2(11)  
 
  • 4.42m
  • 4.52m
  • 4.50m
23. Yenchik, Haley FR-1 PSU-Behrend 4.49m 14' 8.75" - 2(12)  
 
  • 4.42m
  • 4.34m
  • 4.49m
24. Walton, Eshara FR-1 Glenville St. 4.39m 14' 5" - 1(3)  
 
  • FOUL
  • 4.39m
  • FOUL
25. Circosta, Carley SO-2 Tiffin 4.19m 13' 9" - 2(13)  
 
  • 4.19m
  • FOUL
  • FOUL
26. Sliter, Cheyenne FR-1 Adrian 4.03m 13' 2.75" - 1(4)  
 
  • FOUL
  • FOUL
  • 4.03m
27. Kruazewski, Alaina FR-1 PSU-Behrend 3.58m 11' 9" - 1(5)  
 
  • 3.58m
  • 3.48m
  • FOUL
28. Wray, Randi JR-3 Rio Grande 3.51m 11' 6.25" - 1(6)  
 
  • 3.29m
  • 3.43m
  • 3.51m
  Kulka, Casey FR-1 PSU-Behrend ND ND - 1  
 
  • FOUL
  • FOUL
  • FOUL
Long Jump Flight 1
Pl. Name Year Team Metric English  
1. Hiller, Katherine FR-1 Spring Arbor 4.76m 15' 7.5"  
 
  • 4.46m
  • 4.76m
  • 4.46m
2. West, Bre JR-3 Rio Grande 4.71m 15' 5.5"  
 
  • 4.49m
  • 4.61m
  • 4.71m
3. Walton, Eshara FR-1 Glenville St. 4.39m 14' 5"  
 
  • FOUL
  • 4.39m
  • FOUL
4. Sliter, Cheyenne FR-1 Adrian 4.03m 13' 2.75"  
 
  • FOUL
  • FOUL
  • 4.03m
5. Kruazewski, Alaina FR-1 PSU-Behrend 3.58m 11' 9"  
 
  • 3.58m
  • 3.48m
  • FOUL
6. Wray, Randi JR-3 Rio Grande 3.51m 11' 6.25"  
 
  • 3.29m
  • 3.43m
  • 3.51m
  Kulka, Casey FR-1 PSU-Behrend ND ND  
 
  • FOUL
  • FOUL
  • FOUL
Long Jump Flight 2
Pl. Name Year Team Metric English  
1. Lee, Nadia JR-3 Lake Erie 5.25m 17' 2.75"  
 
  • 4.61m
  • 5.06m
  • 5.09m
  • 5.19m
  • 5.17m
  • 5.25m
2. Ridder, Mycah SO-2 Spring Arbor 5.03m 16' 6"  
 
  • 4.49m
  • 5.03m
  • FOUL
  • FOUL
  • 4.90m
  • 4.88m
3. Petty, Tyanna SO-2 Rio Grande 5.02m 16' 5.75"  
 
  • FOUL
  • 4.84m
  • 5.02m
4. Vance, Jaylyn JR-3 Malone 4.90m 16' 1"  
 
  • 4.71m
  • 4.90m
  • FOUL
5. Messer, Elizabeth FR-1 Glenville St. 4.81m 15' 9.5"  
 
  • 4.80m
  • 4.58m
  • 4.81m
6. Camp, Kirsten FR-1 Tiffin 4.80m 15' 9"  
 
  • 4.78m
  • 4.80m
  • 4.74m
7. Brueggeman, Elizabeth JR-3 Spring Arbor 4.60m 15' 1.25"  
 
  • 4.57m
  • 4.56m
  • 4.60m
8. Hair, Autumn FR-1 Carnegie Mellon 4.56m 14' 11.5"  
 
  • 4.31m
  • 4.31m
  • 4.56m
9. Menix, Haley SO-2 Lake Erie 4.55m 14' 11.25"  
 
  • FOUL
  • 4.55m
  • 4.52m
10. Jones, Kyana   PioneerUnattached 4.53m 14' 10.5"  
 
  • FOUL
  • FOUL
  • 4.53m
11. Piger, Kati JR-3 PSU-Behrend 4.52m 14' 10"  
 
  • 4.42m
  • 4.52m
  • 4.50m
12. Yenchik, Haley FR-1 PSU-Behrend 4.49m 14' 8.75"  
 
  • 4.42m
  • 4.34m
  • 4.49m
13. Circosta, Carley SO-2 Tiffin 4.19m 13' 9"  
 
  • 4.19m
  • FOUL
  • FOUL
Long Jump Flight 3
Pl. Name Year Team Metric English  
1. Blair, Miaisha   UNAT-Tiffin 5.66m 18' 7"  
 
  • 5.66m
  • 5.51m
  • 4.96m
  • FOUL
  • 4.65m
  • PASS
2. Corbin, Danielle JR-3 Lake Erie 5.45m 17' 10.75"  
 
  • 5.13m
  • FOUL
  • 4.83m
  • 5.23m
  • 5.29m
  • 5.45m
3. Mergens, Whitney FR-1 Oakland 5.35m 17' 6.75"  
 
  • 4.01m
  • 5.18m
  • 5.25m
  • 5.10m
  • 5.35m
  • 5.32m
4. Mills, Tiana JR-3 Carson-Newman 5.32m 17' 5.5"  
 
  • FOUL
  • 5.05m
  • 5.32m
  • 5.25m
  • FOUL
  • 4.97m
5. Strother, Paiten SO-2 Malone 5.21m 17' 1.25"  
 
  • 5.21m
  • FOUL
  • 4.75m
  • 4.85m
  • FOUL
  • FOUL
6. Tovar, Katrina FR-1 Spring Arbor 5.17m 16' 11.5"  
 
  • 4.59m
  • 5.15m
  • 5.17m
  • 4.70m
  • 4.99m
  • 5.08m
7. Massey, Kristen FR-1 Tiffin 5.09m 16' 8.5"  
 
  • 5.09m
  • 5.03m
  • 4.89m
  • FOUL
  • FOUL
  • 4.00m
8. Wamer, Victoria FR-1 Wingate 4.79m 15' 8.75"  
 
  • 4.76m
  • 4.79m
  • 4.64m
9. Wilshire, Vanisha FR-1 Wingate 4.57m 15' 0"  
 
  • FOUL
  • 4.57m
  • 4.22m
 
Place Name Year Team Metric English Score Heat(Pl)  
1. Wilshire, Vanisha FR-1 Wingate 11.92m 39' 1.25" - 2(1)
 
  • 11.33m
  • 11.44m
  • 11.82m
  • FOUL
  • 11.53m
  • 11.92m
2. Kuenzer, Bethany SO-2 Spring Arbor 11.01m 36' 1.5" - 2(2)  
 
  • 11.01m
  • 10.33m
  • 10.51m
  • FOUL
  • FOUL
  • FOUL
3. Wamer, Victoria FR-1 Wingate 10.83m 35' 6.5" - 2(3)  
 
  • FOUL
  • 10.58m
  • 10.12m
  • 10.42m
  • 10.83m
  • 10.62m
4. Tovar, Katrina FR-1 Spring Arbor 10.74m 35' 3" - 2(4)  
 
  • 10.74m
  • 10.24m
  • FOUL
  • 10.49m
  • 10.74m
  • FOUL
5. Mills, Tiana JR-3 Carson-Newman 10.59m 34' 9" - 2(5)  
 
  • FOUL
  • FOUL
  • 10.41m
  • 10.59m
  • 10.11m
  • FOUL
6. Stone, Natalie JR-3 Oakland 10.28m 33' 8.75" - 1(1)  
 
  • 9.33m
  • 9.99m
  • 10.04m
  • 9.98m
  • 10.12m
  • 10.28m
7. Hair, Autumn FR-1 Carnegie Mellon 10.24m 33' 7.25" - 1(2)  
 
  • 9.88m
  • 9.55m
  • 9.81m
  • 10.20m
  • 9.90m
  • 10.24m
8. Vance, Jaylyn JR-3 Malone 10.19m 33' 5.25" - 1(3)  
 
  • 10.19m
  • FOUL
  • FOUL
  • FOUL
  • FOUL
  • 9.87m
9. Mahon, Hannah FR-1 Carnegie Mellon 9.70m 31' 10" - 1(4)  
 
  • FOUL
  • FOUL
  • 9.69m
  • 9.48m
  • FOUL
  • 9.70m
10. Farber, Sommer JR-3 Carnegie Mellon 9.68m 31' 9.25" - 1(5)  
 
  • 9.68m
  • 9.67m
  • 9.63m
11. Peaco, Morgan JR-3 Geneva 9.06m 29' 8.75" - 1(6)  
 
  • 8.51m
  • 8.93m
  • 9.06m
  Brueggeman, Elizabeth JR-3 Spring Arbor ND ND - 1  
 
  • FOUL
  • FOUL
  • FOUL
Triple Jump Flight 1
Pl. Name Year Team Metric English  
1. Stone, Natalie JR-3 Oakland 10.28m 33' 8.75"  
 
  • 9.33m
  • 9.99m
  • 10.04m
  • 9.98m
  • 10.12m
  • 10.28m
2. Hair, Autumn FR-1 Carnegie Mellon 10.24m 33' 7.25"  
 
  • 9.88m
  • 9.55m
  • 9.81m
  • 10.20m
  • 9.90m
  • 10.24m
3. Vance, Jaylyn JR-3 Malone 10.19m 33' 5.25"  
 
  • 10.19m
  • FOUL
  • FOUL
  • FOUL
  • FOUL
  • 9.87m
4. Mahon, Hannah FR-1 Carnegie Mellon 9.70m 31' 10"  
 
  • FOUL
  • FOUL
  • 9.69m
  • 9.48m
  • FOUL
  • 9.70m
5. Farber, Sommer JR-3 Carnegie Mellon 9.68m 31' 9.25"  
 
  • 9.68m
  • 9.67m
  • 9.63m
6. Peaco, Morgan JR-3 Geneva 9.06m 29' 8.75"  
 
  • 8.51m
  • 8.93m
  • 9.06m
  Brueggeman, Elizabeth JR-3 Spring Arbor ND ND  
 
  • FOUL
  • FOUL
  • FOUL
Triple Jump Flight 2
Pl. Name Year Team Metric English  
1. Wilshire, Vanisha FR-1 Wingate 11.92m 39' 1.25"
 
  • 11.33m
  • 11.44m
  • 11.82m
  • FOUL
  • 11.53m
  • 11.92m
2. Kuenzer, Bethany SO-2 Spring Arbor 11.01m 36' 1.5"  
 
  • 11.01m
  • 10.33m
  • 10.51m
  • FOUL
  • FOUL
  • FOUL
3. Wamer, Victoria FR-1 Wingate 10.83m 35' 6.5"  
 
  • FOUL
  • 10.58m
  • 10.12m
  • 10.42m
  • 10.83m
  • 10.62m
4. Tovar, Katrina FR-1 Spring Arbor 10.74m 35' 3"  
 
  • 10.74m
  • 10.24m
  • FOUL
  • 10.49m
  • 10.74m
  • FOUL
5. Mills, Tiana JR-3 Carson-Newman 10.59m 34' 9"  
 
  • FOUL
  • FOUL
  • 10.41m
  • 10.59m
  • 10.11m
  • FOUL
 
Place Name Year Team Metric English Score Heat(Pl)  
1. Mondozzi, Miranda SR-4 Tiffin 13.65m 44' 9.5" - 3(1)
 
  • 13.40m
  • 13.37m
  • 13.65m
  • FOUL
  • 13.30m
  • 13.47m
2. Boyden, Mary JR-3 Tiffin 13.39m 43' 11.25" - 3(2)
 
  • 13.39m
  • FOUL
  • FOUL
  • 13.27m
  • FOUL
  • FOUL
3. Clow, Sarah SR-4 Tiffin 13.37m 43' 10.5" - 3(3)
 
  • 13.28m
  • 13.37m
  • FOUL
  • FOUL
  • 13.18m
  • 13.10m
4. Menges, Kaitlyn SR-4 Lake Erie 13.30m 43' 7.75" - 3(4)
 
  • 12.55m
  • 12.51m
  • 11.93m
  • 13.30m
  • 13.18m
  • FOUL
5. Coriell, Carrie SR-4 Rio Grande 12.49m 40' 11.75" - 3(5)  
 
  • 11.43m
  • 12.49m
  • FOUL
  • FOUL
  • FOUL
  • 11.62m
6. Savage, Chelsea FR-1 Oakland 11.50m 37' 8.75" - 3(6)  
 
  • 11.50m
  • FOUL
  • FOUL
  • FOUL
  • FOUL
  • FOUL
7. Foy, Sarah JR-3 Geneva 11.44m 37' 6.5" - 3(7)  
 
  • 11.44m
  • 10.86m
  • 10.87m
  • 10.12m
  • FOUL
  • 10.27m
8. Liepaite, Danute FR-1 Tiffin 11.38m 37' 4" - 2(1)  
 
  • 11.28m
  • 10.64m
  • 10.92m
  • FOUL
  • 10.62m
  • 11.38m
9. Tanis, Leslie SO-2 Spring Arbor 11.31m 37' 1.25" - 3(8)  
 
  • 11.31m
  • 10.89m
  • 9.85m
  • 11.08m
  • 10.90m
  • 10.69m
10. Spence, Makaela SR-4 Adrian 11.12m 36' 5.75" - 3(9)  
 
  • 11.12m
  • 10.87m
  • 11.02m
11. Mehok, Hana FR-1 Tiffin 11.00m 36' 1.25" - 2(2)  
 
  • 10.70m
  • 10.51m
  • 11.00m
12. Nwankwo, Oluchi FR-1 Carnegie Mellon 10.78m 35' 4.5" - 2(3)  
 
  • 9.66m
  • 9.74m
  • 10.78m
13. Roberts, Kaitie JR-3 Rio Grande 10.72m 35' 2" - 2(4)  
 
  • FOUL
  • 10.22m
  • 10.72m
14. Lockett, Bre SR-4 Carson-Newman 10.69m 35' 1" - 2(5)  
 
  • 10.69m
  • 10.24m
  • 9.75m
15. Chapman, Taryn SO-2 Malone 10.51m 34' 5.75" - 2(6)  
 
  • 10.51m
  • 10.13m
  • 10.27m
16. Tucker, Athanette SO-2 Wingate 10.47m 34' 4.25" - 3(10)  
 
  • FOUL
  • 10.47m
  • FOUL
17. Coon, Rachel FR-1 Spring Arbor 10.13m 33' 3" - 1(1)  
 
  • 9.31m
  • 9.58m
  • 10.13m
18. Sixberry, Sarah FR-1 Spring Arbor 9.92m 32' 6.5" - 2(7)  
 
  • FOUL
  • 9.49m
  • 9.92m
19. Bower, Taya FR-1 Adrian 9.91m 32' 6.25" - 3(11)  
 
  • 9.90m
  • 9.91m
  • 9.05m
20. Moore, Mary FR-1 Oakland 9.91m 32' 6.25" - 2(8)  
 
  • 9.24m
  • 9.74m
  • 9.91m
21. Chupp, Sabrina FR-1 Tiffin 9.81m 32' 2.25" - 1(2)  
 
  • FOUL
  • 9.81m
  • 9.25m
22. Smith, Shoshannah FR-1 Spring Arbor 9.76m 32' 0.25" - 1(3)  
 
  • 9.76m
  • 9.29m
  • 9.54m
23. Whritenour, Franki FR-1 Geneva 9.73m 31' 11.25" - 2(9)  
 
  • 9.73m
  • 9.66m
  • 9.64m
24. Johnson, Alexis FR-1