• ICON KEY:
  • NAIA B
  • NAIA A
  • NCAA DII Prov
  • NCAA DII Auto
  • ECAC DIII
  • Date: 02/13/16
  • Location: Tiffin-Heminger Center - Tiffin, OH

Men's Results    

60 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score  
1. Thomas, Reginald SO-2 Tiffin 6.88 -
2. Girodat, Nicholas JR-3 Oakland 6.94 -  
3. King, Michael SO-2 Tiffin 6.97 -  
4. Davis, Aaron JR-3 Oakland 6.99 -  
5. Hildreth, Shaquille FR-1 Tiffin 7.02 -  
6. Fry, Randolph SO-2 Adrian 7.13 -  
7. Puhalla, Michael   Phoenix Athletics Association 7.18 -  
  Snead, Kevin JR-3 Carson-Newman DQ -  
60 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Thomas, Reginald SO-2 Tiffin 6.93 3(1)  
2. Snead, Kevin JR-3 Carson-Newman 6.93 1(1)  
3. King, Michael SO-2 Tiffin 7.00 8(1)  
4. Davis, Aaron JR-3 Oakland 7.03 5(1)  
5. Thompson, Shavon SR-4 Lake Erie 7.03 1(2)  
6. Boyd, Duane SO-2 Tiffin 7.04 8(2)  
7. Girodat, Nicholas JR-3 Oakland 7.05 7(1)  
8. Lodes, Alex JR-3 Spring Arbor 7.08 8(3)  
9. Williams, Wany'a   Unattached 7.08 3(2)  
10. Omo-Ekpadi, Gift SO-2 Lake Erie 7.09 7(2)  
11. Hildreth, Shaquille FR-1 Tiffin 7.09 4(1)  
12. Atkins, Antonio   Unattached 7.09 5(2)  
13. Goodwin, Stephon SR-4 Tiffin 7.09 4(2)  
14. Puhalla, Michael   Phoenix Athletics Association 7.14 6(1)  
15. Fry, Randolph SO-2 Adrian 7.21 2(1)  
16. Ball, Zac   Unattached 7.21 3(3)  
17. Hill, Noah SO-2 Carson-Newman 7.22 3(4)  
18. Lampkin, Damond SR-4 Glenville St. 7.24 3(5)  
19. williams, antonio   Unattached 7.27 2(2)  
20. Kemer, Andrew SR-4 Lake Erie 7.27 4(3)  
21. Jones-Williams, Deaundre JR-3 Glenville St. 7.28 1(3)  
22. Chen, Jeffrey SO-2 Carnegie Mellon 7.31 1(4)  
23. Ellis, Sam FR-1 Spring Arbor 7.33 6(2)  
24. Johnson, Brandon SO-2 Glenville St. 7.33 5(3)  
25. Absher, Dante SO-2 Glenville St. 7.38 2(3)  
26. Holness, Tomeko SO-2 Malone 7.39 4(4)  
27. Corbett, Marquise JR-3 Tiffin 7.42 1(5)  
28. Chandler, Brian JR-3 Ohio Christian 7.45 8(4)  
29. Watkins-McGaw, Jerron FR-1 Adrian 7.48 6(3)  
29. Williams, Jason JR-3 Carson-Newman 7.48 5(4)  
31. Hines, Adam FR-1 Geneva 7.48 2(4)  
32. Sangthong, Top SO-2 PSU-Behrend 7.48 1(6)  
33. Haesler, Marcus SO-2 PSU-Behrend 7.51 1(7)  
34. Sheh, Matthew JR-3 Carnegie Mellon 7.51 6(4)  
35. Elton, Thomas SR-4 Malone 7.52 2(5)  
36. Reed, Bryan FR-1 Adrian 7.55 8(5)  
37. Neff, Joseph JR-3 PSU-Behrend 7.55 7(3)  
38. Mowatt, Bradley FR-1 Spring Arbor 7.56 5(5)  
39. Jolly, Alex JR-3 Lake Erie 7.56 4(5)  
40. Lee, Andrew SO-2 Carnegie Mellon 7.58 5(6)  
41. Gordon, Ralph SR-4 Glenville St. 7.61 4(6)  
42. Patten, Luke JR-3 PSU-Behrend 7.62 7(4)  
43. Marzka, Jacob FR-1 PSU-Behrend 7.67 8(6)  
44. Murray, Zack SR-4 Spring Arbor 7.69 8(7)  
45. Rhodes, Josh SR-4 Spring Arbor 7.74 7(5)  
46. Harvey, Cody FR-1 Spring Arbor 7.74 1(8)  
47. Seifu, Matthew JR-3 Carnegie Mellon 7.76 3(6)  
48. Shick, Brock FR-1 Ohio Christian 7.79 6(5)  
49. Dudgeon, Tyler FR-1 Lake Erie 7.82 7(6)  
50. Warner, Tim JR-3 Rio Grande 8.03 4(7)  
51. Viccaro, George FR-1 Carnegie Mellon 8.05 6(6)  
52. Squires, Evan JR-3 PSU-Behrend 8.08 3(7)  
53. Jaca, Khliq FR-1 Geneva 8.97 3(8)  
54. Nguyen, Huy FR-1 Spring Arbor 9.44 2(6)  
  Spence, Andrew FR-1 Wingate DNS 6  
  Machometa, Jack   IT unattached DNS 6  
  Eady, Tim FR-1 Carson-Newman DNS 7  
  Rogers, Uriah SR-4 Spring Arbor DNS 7  
  Wilson, Austin   Rio Grande DNS 2  
  Goodwin, Cortez JR-3 Tiffin DNS 2  
  Unrath, Cameron JR-3 Geneva DNS 8  
  Wilson, Brett   Unattached DNS 4  
  Duncan, Ethan FR-1 Ohio Christian DNS 5  
  Pierce, Nick   IT unattached DNS 5  
60 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Snead, Kevin JR-3 Carson-Newman 6.93  
2. Thompson, Shavon SR-4 Lake Erie 7.03  
3. Jones-Williams, Deaundre JR-3 Glenville St. 7.28  
4. Chen, Jeffrey SO-2 Carnegie Mellon 7.31  
5. Corbett, Marquise JR-3 Tiffin 7.42  
6. Sangthong, Top SO-2 PSU-Behrend 7.48  
7. Haesler, Marcus SO-2 PSU-Behrend 7.51  
8. Harvey, Cody FR-1 Spring Arbor 7.74  
60 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Fry, Randolph SO-2 Adrian 7.21  
2. williams, antonio   Unattached 7.27  
3. Absher, Dante SO-2 Glenville St. 7.38  
4. Hines, Adam FR-1 Geneva 7.48  
5. Elton, Thomas SR-4 Malone 7.52  
6. Nguyen, Huy FR-1 Spring Arbor 9.44  
  Wilson, Austin   Rio Grande DNS  
  Goodwin, Cortez JR-3 Tiffin DNS  
60 Meters Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Thomas, Reginald SO-2 Tiffin 6.93  
2. Williams, Wany'a   Unattached 7.08  
3. Ball, Zac   Unattached 7.21  
4. Hill, Noah SO-2 Carson-Newman 7.22  
5. Lampkin, Damond SR-4 Glenville St. 7.24  
6. Seifu, Matthew JR-3 Carnegie Mellon 7.76  
7. Squires, Evan JR-3 PSU-Behrend 8.08  
8. Jaca, Khliq FR-1 Geneva 8.97  
60 Meters Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Hildreth, Shaquille FR-1 Tiffin 7.09  
2. Goodwin, Stephon SR-4 Tiffin 7.09  
3. Kemer, Andrew SR-4 Lake Erie 7.27  
4. Holness, Tomeko SO-2 Malone 7.39  
5. Jolly, Alex JR-3 Lake Erie 7.56  
6. Gordon, Ralph SR-4 Glenville St. 7.61  
7. Warner, Tim JR-3 Rio Grande 8.03  
  Wilson, Brett   Unattached DNS  
60 Meters Preliminaries Heat 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Davis, Aaron JR-3 Oakland 7.03  
2. Atkins, Antonio   Unattached 7.09  
3. Johnson, Brandon SO-2 Glenville St. 7.33  
4. Williams, Jason JR-3 Carson-Newman 7.48  
5. Mowatt, Bradley FR-1 Spring Arbor 7.56  
6. Lee, Andrew SO-2 Carnegie Mellon 7.58  
  Duncan, Ethan FR-1 Ohio Christian DNS  
  Pierce, Nick   IT unattached DNS  
60 Meters Preliminaries Heat 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Puhalla, Michael   Phoenix Athletics Association 7.14  
2. Ellis, Sam FR-1 Spring Arbor 7.33  
3. Watkins-McGaw, Jerron FR-1 Adrian 7.48  
4. Sheh, Matthew JR-3 Carnegie Mellon 7.51  
5. Shick, Brock FR-1 Ohio Christian 7.79  
6. Viccaro, George FR-1 Carnegie Mellon 8.05  
  Spence, Andrew FR-1 Wingate DNS  
  Machometa, Jack   IT unattached DNS  
60 Meters Preliminaries Heat 7
Pl. Name Year Team Time  
1. Girodat, Nicholas JR-3 Oakland 7.05  
2. Omo-Ekpadi, Gift SO-2 Lake Erie 7.09  
3. Neff, Joseph JR-3 PSU-Behrend 7.55  
4. Patten, Luke JR-3 PSU-Behrend 7.62  
5. Rhodes, Josh SR-4 Spring Arbor 7.74  
6. Dudgeon, Tyler FR-1 Lake Erie 7.82  
  Eady, Tim FR-1 Carson-Newman DNS  
  Rogers, Uriah SR-4 Spring Arbor DNS  
60 Meters Preliminaries Heat 8
Pl. Name Year Team Time  
1. King, Michael SO-2 Tiffin 7.00  
2. Boyd, Duane SO-2 Tiffin 7.04  
3. Lodes, Alex JR-3 Spring Arbor 7.08  
4. Chandler, Brian JR-3 Ohio Christian 7.45  
5. Reed, Bryan FR-1 Adrian 7.55  
6. Marzka, Jacob FR-1 PSU-Behrend 7.67  
7. Murray, Zack SR-4 Spring Arbor 7.69  
  Unrath, Cameron JR-3 Geneva DNS  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Hargrove, Lamar JR-3 Tiffin 21.35 - 1(1)
2. Snead, Kevin JR-3 Carson-Newman 22.11 - 1(2)
3. King, Michael SO-2 Tiffin 22.15 - 1(3)
4. Tedys, Aaron SO-2 Geneva 22.83 - 2(1)  
5. Sensabaugh, Jordan SO-2 Lake Erie 22.90 - 3(1)  
6. Rust, Matt SR-4 Carson-Newman 23.13 - 3(2)  
7. Steinback, Travis SR-4 Tiffin 23.21 - 2(2)  
8. Puhalla, Michael   Phoenix Athletics Association 23.30 - 4(1)  
9. Thompson, Shavon SR-4 Lake Erie 23.36 - 5(1)  
10. Davis, Austin JR-3 Oakland 23.39 - 5(2)  
11. Thompson II, Freddie FR-1 Spring Arbor 23.48 - 14(1)  
12. Goodwin, Stephon SR-4 Tiffin 23.55 - 1(4)  
13. Hickerson, Austin FR-1 Spring Arbor 23.55 - 6(1)  
14. Smith, Kevin SO-2 Spring Arbor 23.56 - 7(1)  
15. Kemer, Andrew SR-4 Lake Erie 23.57 - 4(2)  
16. Kennedy, Henry FR-1 Geneva 23.58 - 6(2)  
17. Robinson, Daman JR-3 Glenville St. 23.66 - 2(3)  
18. Jones-Williams, Deaundre JR-3 Glenville St. 23.68 - 5(3)  
19. Hill, Noah SO-2 Carson-Newman 23.73 - 7(2)  
20. Brown, Tre JR-3 Oakland 23.79 - 3(3)  
21. Murray, Luke FR-1 Malone 23.86 - 9(1)  
22. Parker, Alex FR-1 Geneva 23.87 - 11(1)  
23. Williams , Elijah   Unattached 23.93 - 4(3)  
24. Shoup, Matt SR-4 Malone 23.93 - 9(2)  
25. Chen, Jeffrey SO-2 Carnegie Mellon 24.01 - 7(3)  
26. Chandler, Brian JR-3 Ohio Christian 24.06 - 6(3)  
27. Holness, Tomeko SO-2 Malone 24.11 - 8(1)  
28. Ross, Devin FR-1 PSU-Behrend 24.13 - 11(2)  
29. Elton, Thomas SR-4 Malone 24.23 - 8(2)  
30. Cross, Michael FR-1 PSU-Behrend 24.35 - 10(1)  
31. Snipes, James FR-1 Adrian 24.35 - 8(3)  
32. Lampkin, Damond SR-4 Glenville St. 24.45 - 9(3)  
33. Marzka, Jacob FR-1 PSU-Behrend 24.59 - 10(2)  
34. Savino, Michael JR-3 Geneva 24.69 - 11(3)  
35. Omo-Ekpadi, Gift SO-2 Lake Erie 24.71 - 15(1)  
36. Jones, CJ JR-3 Malone 24.80 - 13(1)  
37. Joseph, Clay JR-3 Geneva 24.84 - 13(2)  
38. Reed, Bryan FR-1 Adrian 24.91 - 10(3)  
39. Tarr, Colby FR-1 PSU-Behrend 24.92 - 12(1)  
40. Adams, Matthew FR-1 Tiffin 25.11 - 12(2)  
41. Burns, Joshua FR-1 PSU-Behrend 25.16 - 11(4)  
42. Sangthong, Top SO-2 PSU-Behrend 25.18 - 12(3)  
43. Taylor, Peter FR-1 Geneva 25.21 - 13(3)  
44. Dudgeon, Tyler FR-1 Lake Erie 25.33 - 10(4)  
45. Gordon, Ralph SR-4 Glenville St. 25.45 - 9(4)  
46. Shick, Brock FR-1 Ohio Christian 25.56 - 14(2)  
47. Braden, Jordan FR-1 Spring Arbor 25.80 - 15(2)  
48. Boyer, Donald JR-3 Carnegie Mellon 26.11 - 8(4)  
49. Rhodes, Josh SR-4 Spring Arbor 26.52 - 12(4)  
50. Squires, Evan JR-3 PSU-Behrend 27.47 - 14(3)  
51. Cassler, Brian SO-2 Malone 28.64 - 15(3)  
  Atkins, Antonio   Unattached DQ - 3  
  Neff, Joseph JR-3 PSU-Behrend DNS - 6  
  Husain, Andre JR-3 Lake Erie DNS - 2  
  Eady, Tim FR-1 Carson-Newman DNS - 4  
  Hodge, Matt SO-2 Rio Grande DNS - 5  
200 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Hargrove, Lamar JR-3 Tiffin 21.35
2. Snead, Kevin JR-3 Carson-Newman 22.11
3. King, Michael SO-2 Tiffin 22.15
4. Goodwin, Stephon SR-4 Tiffin 23.55  
200 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Tedys, Aaron SO-2 Geneva 22.83  
2. Steinback, Travis SR-4 Tiffin 23.21  
3. Robinson, Daman JR-3 Glenville St. 23.66  
  Husain, Andre JR-3 Lake Erie DNS  
200 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Sensabaugh, Jordan SO-2 Lake Erie 22.90  
2. Rust, Matt SR-4 Carson-Newman 23.13  
3. Brown, Tre JR-3 Oakland 23.79  
  Atkins, Antonio   Unattached DQ  
200 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Puhalla, Michael   Phoenix Athletics Association 23.30  
2. Kemer, Andrew SR-4 Lake Erie 23.57  
3. Williams , Elijah   Unattached 23.93  
  Eady, Tim FR-1 Carson-Newman DNS  
200 Meters Section 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Thompson, Shavon SR-4 Lake Erie 23.36  
2. Davis, Austin JR-3 Oakland 23.39  
3. Jones-Williams, Deaundre JR-3 Glenville St. 23.68  
  Hodge, Matt SO-2 Rio Grande DNS  
200 Meters Section 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Hickerson, Austin FR-1 Spring Arbor 23.55  
2. Kennedy, Henry FR-1 Geneva 23.58  
3. Chandler, Brian JR-3 Ohio Christian 24.06  
  Neff, Joseph JR-3 PSU-Behrend DNS  
200 Meters Section 7
Pl. Name Year Team Time  
1. Smith, Kevin SO-2 Spring Arbor 23.56  
2. Hill, Noah SO-2 Carson-Newman 23.73  
3. Chen, Jeffrey SO-2 Carnegie Mellon 24.01  
200 Meters Section 8
Pl. Name Year Team Time  
1. Holness, Tomeko SO-2 Malone 24.11  
2. Elton, Thomas SR-4 Malone 24.23  
3. Snipes, James FR-1 Adrian 24.35  
4. Boyer, Donald JR-3 Carnegie Mellon 26.11  
200 Meters Section 9
Pl. Name Year Team Time  
1. Murray, Luke FR-1 Malone 23.86  
2. Shoup, Matt SR-4 Malone 23.93  
3. Lampkin, Damond SR-4 Glenville St. 24.45  
4. Gordon, Ralph SR-4 Glenville St. 25.45  
200 Meters Section 10
Pl. Name Year Team Time  
1. Cross, Michael FR-1 PSU-Behrend 24.35  
2. Marzka, Jacob FR-1 PSU-Behrend 24.59  
3. Reed, Bryan FR-1 Adrian 24.91  
4. Dudgeon, Tyler FR-1 Lake Erie 25.33  
200 Meters Section 11
Pl. Name Year Team Time  
1. Parker, Alex FR-1 Geneva 23.87  
2. Ross, Devin FR-1 PSU-Behrend 24.13  
3. Savino, Michael JR-3 Geneva 24.69  
4. Burns, Joshua FR-1 PSU-Behrend 25.16  
200 Meters Section 12
Pl. Name Year Team Time  
1. Tarr, Colby FR-1 PSU-Behrend 24.92  
2. Adams, Matthew FR-1 Tiffin 25.11  
3. Sangthong, Top SO-2 PSU-Behrend 25.18  
4. Rhodes, Josh SR-4 Spring Arbor 26.52  
200 Meters Section 13
Pl. Name Year Team Time  
1. Jones, CJ JR-3 Malone 24.80  
2. Joseph, Clay JR-3 Geneva 24.84  
3. Taylor, Peter FR-1 Geneva 25.21  
200 Meters Section 14
Pl. Name Year Team Time  
1. Thompson II, Freddie FR-1 Spring Arbor 23.48  
2. Shick, Brock FR-1 Ohio Christian 25.56  
3. Squires, Evan JR-3 PSU-Behrend 27.47  
200 Meters Section 15
Pl. Name Year Team Time  
1. Omo-Ekpadi, Gift SO-2 Lake Erie 24.71  
2. Braden, Jordan FR-1 Spring Arbor 25.80  
3. Cassler, Brian SO-2 Malone 28.64  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Johnson, Joel SR-4 Tiffin 49.35 - 1(1)
2. Tedys, Aaron SO-2 Geneva 50.17 - 1(2)
3. Pfund , Timothy SR-4 Oakland 50.47 - 2(1)  
4. Joyce, Zack JR-3 Oakland 51.38 - 1(3)  
5. Young, James FR-1 Tiffin 51.47 - 4(1)  
6. Robinson, Daman JR-3 Glenville St. 52.07 - 2(2)  
7. Davis, Austin JR-3 Oakland 52.12 - 2(3)  
8. Hickerson, Austin FR-1 Spring Arbor 52.16 - 2(4)  
9. Tiller, Ray SO-2 Carson-Newman 52.66 - 4(2)  
10. Murray, Luke FR-1 Malone 53.29 - 6(1)  
11. Hairston, Blake JR-3 Adrian 53.30 - 3(1)  
12. Shoup, Matt SR-4 Malone 53.37 - 3(2)  
13. Lockett, Donell JR-3 Glenville St. 53.43 - 4(3)  
14. Chandler, Brian JR-3 Ohio Christian 53.43 - 5(1)  
15. Mellinger, Jacob SO-2 Geneva 53.47 - 3(3)  
16. Ross, Devin FR-1 PSU-Behrend 53.51 - 6(2)  
17. Elton, Thomas SR-4 Malone 53.51 - 5(2)  
18. Jackson, Anthony SO-2 Carson-Newman 53.65 - 5(3)  
19. Pascoe-Davison, Josh SO-2 Adrian 53.78 - 4(4)  
20. Willis, Nathan JR-3 Carnegie Mellon 53.97 - 5(4)  
21. Boles, Micah FR-1 Glenville St. 54.30 - 6(3)  
22. McCarter, Jeremiah FR-1 Carson-Newman 54.52 - 6(4)  
23. Cross, Michael FR-1 PSU-Behrend 54.69 - 7(1)  
24. Stumpf, Christian FR-1 Carson-Newman 54.85 - 5(5)  
25. Smith, Colin SR-4 Carson-Newman 55.88 - 7(2)  
26. Warner, Tim JR-3 Rio Grande 55.92 - 8(1)  
27. Joseph, Clay JR-3 Geneva 56.38 - 6(5)  
28. LaGorga, Brandon FR-1 Geneva 57.95 - 8(2)  
29. Crawford, Daniel FR-1 Glenville St. 57.98 - 7(3)  
30. Shick, Brock FR-1 Ohio Christian 58.17 - 8(3)  
31. Absher, Dante SO-2 Glenville St. 59.33 - 7(4)  
32. Cassler, Brian SO-2 Malone 1:03.05 - 8(4)  
  Bayley, Christopher FR-1 Carnegie Mellon DNS - 3  
  Hodge, Matt SO-2 Rio Grande DNS - 7  
  Geibel, Jeromee JR-3 PSU-Behrend DNS - 7  
  Duncan, Ethan FR-1 Ohio Christian DNS - 8  
  Carbajal, Luis SR-4 Malone DNS - 8  
  Grafton, Matthew JR-3 PSU-Behrend DNS - 1  
400 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Johnson, Joel SR-4 Tiffin 49.35
2. Tedys, Aaron SO-2 Geneva 50.17
3. Joyce, Zack JR-3 Oakland 51.38  
  Grafton, Matthew JR-3 PSU-Behrend DNS  
400 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Pfund , Timothy SR-4 Oakland 50.47  
2. Robinson, Daman JR-3 Glenville St. 52.07  
3. Davis, Austin JR-3 Oakland 52.12  
4. Hickerson, Austin FR-1 Spring Arbor 52.16  
400 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Hairston, Blake JR-3 Adrian 53.30  
2. Shoup, Matt SR-4 Malone 53.37  
3. Mellinger, Jacob SO-2 Geneva 53.47  
  Bayley, Christopher FR-1 Carnegie Mellon DNS  
400 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Young, James FR-1 Tiffin 51.47  
2. Tiller, Ray SO-2 Carson-Newman 52.66  
3. Lockett, Donell JR-3 Glenville St. 53.43  
4. Pascoe-Davison, Josh SO-2 Adrian 53.78  
400 Meters Section 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Chandler, Brian JR-3 Ohio Christian 53.43  
2. Elton, Thomas SR-4 Malone 53.51  
3. Jackson, Anthony SO-2 Carson-Newman 53.65  
4. Willis, Nathan JR-3 Carnegie Mellon 53.97  
5. Stumpf, Christian FR-1 Carson-Newman 54.85  
400 Meters Section 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Murray, Luke FR-1 Malone 53.29  
2. Ross, Devin FR-1 PSU-Behrend 53.51  
3. Boles, Micah FR-1 Glenville St. 54.30  
4. McCarter, Jeremiah FR-1 Carson-Newman 54.52  
5. Joseph, Clay JR-3 Geneva 56.38  
400 Meters Section 7
Pl. Name Year Team Time  
1. Cross, Michael FR-1 PSU-Behrend 54.69  
2. Smith, Colin SR-4 Carson-Newman 55.88  
3. Crawford, Daniel FR-1 Glenville St. 57.98  
4. Absher, Dante SO-2 Glenville St. 59.33  
  Hodge, Matt SO-2 Rio Grande DNS  
  Geibel, Jeromee JR-3 PSU-Behrend DNS  
400 Meters Section 8
Pl. Name Year Team Time  
1. Warner, Tim JR-3 Rio Grande 55.92  
2. LaGorga, Brandon FR-1 Geneva 57.95  
3. Shick, Brock FR-1 Ohio Christian 58.17  
4. Cassler, Brian SO-2 Malone 1:03.05  
  Duncan, Ethan FR-1 Ohio Christian DNS  
  Carbajal, Luis SR-4 Malone DNS  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Norley, Owen JR-3 Carnegie Mellon 1:58.07 - 1(1)  
2. Buffington, Dylan SO-2 PSU-Behrend 1:58.16 - 1(2)  
3. Dawn, Austin SO-2 Oakland 1:58.29 - 1(3)  
4. Williston, Geoffrey JR-3 Oakland 1:58.68 - 1(4)  
5. Carlton, Nigel SO-2 Tiffin 1:58.92 - 1(5)  
6. Horning, Vince JR-3 Lake Erie 2:00.20 - 1(6)  
7. Wilson, Brady JR-3 Carnegie Mellon 2:00.55 - 1(7)  
8. Scott, Glen SR-4 Oakland 2:01.02 - 1(8)  
9. Carbajal, Luis SR-4 Malone 2:01.49 - 3(1)  
10. Ellis, Aaron SO-2 Adrian 2:01.52 - 3(2)  
11. Megenhardt, Marc SR-4 Malone 2:01.77 - 2(1)  
12. Karagitz, Cameron SO-2 Oakland 2:01.91 - 2(2)  
13. MacMahon, Shane FR-1 PSU-Behrend 2:02.23 - 1(9)  
14. Graham, Dalton SO-2 Lake Erie 2:02.28 - 2(3)  
15. Rammel, Brad FR-1 Malone 2:02.62 - 3(3)  
16. Julien, Marc-Daniel SR-4 Carnegie Mellon 2:02.71 - 1(10)  
17. Holland, Nathan FR-1 Oakland 2:02.93 - 2(4)  
18. Greiner, Quinten SO-2 Spring Arbor 2:03.59 - 2(5)  
19. Shen, Andy FR-1 Carnegie Mellon 2:03.71 - 2(6)  
20. Bryan, Brandon FR-1 Lake Erie 2:04.15 - 2(7)  
21. Antonson, Joshua SR-4 Carnegie Mellon 2:04.23 - 3(4)  
22. Jackson, Anthony SO-2 Carson-Newman 2:04.44 - 2(8)  
23. Martone, Phil SR-4 PSU-Behrend 2:04.93 - 2(9)  
24. Stoffel, Steven JR-3 California (Pa.) 2:05.33 - 1(11)  
25. Jasso, Andrew FR-1 Tiffin 2:05.49 - 1(12)  
26. Archer, Ryan JR-3 Carnegie Mellon 2:05.57 - 3(5)  
27. Bollens, Brian JR-3 Carnegie Mellon 2:06.11 - 4(1)  
28. Kesner, Dylan SO-2 Glenville St. 2:06.27 - 3(6)  
29. Peters, Aaron JR-3 PSU-Behrend 2:07.77 - 3(7)  
30. Marsh, Joshua JR-3 Carson-Newman 2:08.15 - 4(2)  
31. Domenic, Andrew FR-1 Geneva 2:08.73 - 4(3)  
32. Benecke, Kyle FR-1 Ohio Christian 2:08.77 - 3(8)  
33. Boateng, Isaac FR-1 Tiffin 2:08.81 - 5(1)  
34. McCoy, Bobby JR-3 Spring Arbor 2:08.98 - 3(9)  
35. Johnson, Andre FR-1 PSU-Behrend 2:09.31 - 4(4)  
36. Ames, Jacob FR-1 Geneva 2:09.32 - 4(5)  
37. Davenport, Justin SO-2 Adrian 2:10.99 - 4(6)  
38. Smith, Clay SO-2 Geneva 2:11.54 - 4(7)  
39. Thompson, Ezekiel FR-1 Spring Arbor 2:11.63 - 4(8)  
40. Kirk, Alex   PioneerUnattached 2:11.75 - 3(10)  
41. Newton, Dylan FR-1 Ohio Christian 2:12.16 - 5(2)  
42. Boote, Logan JR-3 Spring Arbor 2:12.18 - 5(3)  
43. Biddle, Steven FR-1 Geneva 2:12.55 - 4(9)  
44. Ebersole, Levi FR-1 Geneva 2:13.17 - 3(11)  
45. Belknap, Zachary FR-1 Tiffin 2:13.85 - 5(4)  
46. Ward, Bryson FR-1 Tiffin 2:15.07 - 5(5)  
47. DeSantis, Rob SO-2 Adrian 2:17.57 - 5(6)  
48. Hamilton, Dylan FR-1 Spring Arbor 2:18.26 - 4(10)  
49. Smith, Colin SR-4 Carson-Newman 2:18.42 - 3(12)  
50. Kovacic, Matthew FR-1 Spring Arbor 2:20.53 - 4(11)  
51. Jones, Zacharie SO-2 Tiffin 2:23.55 - 5(7)  
52. Grover, Wade FR-1 PSU-Behrend 2:24.63 - 5(8)  
53. McClimans, Tyler JR-3 PSU-Behrend 2:36.81 - 4(12)  
54. Algate, Dylan FR-1 Spring Arbor 2:40.95 - 5(9)  
  Hudson, Nico SO-2 Tiffin DNS - 2  
  Muahmmad, Qadir   IT unattached DNS - 2  
  Shaw, Benjamin SO-2 Spring Arbor DNS - 5  
  cochran, noah   Unattached DNS - 5  
800 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Norley, Owen JR-3 Carnegie Mellon 1:58.07  
2. Buffington, Dylan SO-2 PSU-Behrend 1:58.16  
3. Dawn, Austin SO-2 Oakland 1:58.29  
4. Williston, Geoffrey JR-3 Oakland 1:58.68  
5. Carlton, Nigel SO-2 Tiffin 1:58.92  
6. Horning, Vince JR-3 Lake Erie 2:00.20  
7. Wilson, Brady JR-3 Carnegie Mellon 2:00.55  
8. Scott, Glen SR-4 Oakland 2:01.02  
9. MacMahon, Shane FR-1 PSU-Behrend 2:02.23  
10. Julien, Marc-Daniel SR-4 Carnegie Mellon 2:02.71  
11. Stoffel, Steven JR-3 California (Pa.) 2:05.33  
12. Jasso, Andrew FR-1 Tiffin 2:05.49  
800 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Megenhardt, Marc SR-4 Malone 2:01.77  
2. Karagitz, Cameron SO-2 Oakland 2:01.91  
3. Graham, Dalton SO-2 Lake Erie 2:02.28  
4. Holland, Nathan FR-1 Oakland 2:02.93  
5. Greiner, Quinten SO-2 Spring Arbor 2:03.59  
6. Shen, Andy FR-1 Carnegie Mellon 2:03.71  
7. Bryan, Brandon FR-1 Lake Erie 2:04.15  
8. Jackson, Anthony SO-2 Carson-Newman 2:04.44  
9. Martone, Phil SR-4 PSU-Behrend 2:04.93  
  Hudson, Nico SO-2 Tiffin DNS  
  Muahmmad, Qadir   IT unattached DNS  
800 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Carbajal, Luis SR-4 Malone 2:01.49  
2. Ellis, Aaron SO-2 Adrian 2:01.52  
3. Rammel, Brad FR-1 Malone 2:02.62  
4. Antonson, Joshua SR-4 Carnegie Mellon 2:04.23  
5. Archer, Ryan JR-3 Carnegie Mellon 2:05.57  
6. Kesner, Dylan SO-2 Glenville St. 2:06.27  
7. Peters, Aaron JR-3 PSU-Behrend 2:07.77  
8. Benecke, Kyle FR-1 Ohio Christian 2:08.77  
9. McCoy, Bobby JR-3 Spring Arbor 2:08.98  
10. Kirk, Alex   PioneerUnattached 2:11.75  
11. Ebersole, Levi FR-1 Geneva 2:13.17  
12. Smith, Colin SR-4 Carson-Newman 2:18.42  
800 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Bollens, Brian JR-3 Carnegie Mellon 2:06.11  
2. Marsh, Joshua JR-3 Carson-Newman 2:08.15  
3. Domenic, Andrew FR-1 Geneva 2:08.73  
4. Johnson, Andre FR-1 PSU-Behrend 2:09.31  
5. Ames, Jacob FR-1 Geneva 2:09.32  
6. Davenport, Justin SO-2 Adrian 2:10.99  
7. Smith, Clay SO-2 Geneva 2:11.54  
8. Thompson, Ezekiel FR-1 Spring Arbor 2:11.63  
9. Biddle, Steven FR-1 Geneva 2:12.55  
10. Hamilton, Dylan FR-1 Spring Arbor 2:18.26  
11. Kovacic, Matthew FR-1 Spring Arbor 2:20.53  
12. McClimans, Tyler JR-3 PSU-Behrend 2:36.81  
800 Meters Section 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Boateng, Isaac FR-1 Tiffin 2:08.81  
2. Newton, Dylan FR-1 Ohio Christian 2:12.16  
3. Boote, Logan JR-3 Spring Arbor 2:12.18  
4. Belknap, Zachary FR-1 Tiffin 2:13.85  
5. Ward, Bryson FR-1 Tiffin 2:15.07  
6. DeSantis, Rob SO-2 Adrian 2:17.57  
7. Jones, Zacharie SO-2 Tiffin 2:23.55  
8. Grover, Wade FR-1 PSU-Behrend 2:24.63  
9. Algate, Dylan FR-1 Spring Arbor 2:40.95  
  Shaw, Benjamin SO-2 Spring Arbor DNS  
  cochran, noah   Unattached DNS  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. McWilliams, Matt JR-3 PSU-Behrend 4:20.41 - 1(1)
2. Natalie, Josh SR-4 PSU-Behrend 4:22.43 - 1(2)
3. Archer, Ryan JR-3 Carnegie Mellon 4:22.88 - 1(3)
4. Karagitz, Cameron SO-2 Oakland 4:27.11 - 1(4)  
5. Mitchell, William FR-1 Carnegie Mellon 4:27.33 - 1(5)  
6. Harter, George FR-1 Carnegie Mellon 4:27.35 - 1(6)  
7. Pritchard, Jordan FR-1 Lake Erie 4:27.77 - 1(7)  
8. Antonson, Joshua SR-4 Carnegie Mellon 4:28.14 - 2(1)  
9. Stevons, Conner JR-3 Adrian 4:30.57 - 1(8)  
10. Bollens, Brian JR-3 Carnegie Mellon 4:31.87 - 2(2)  
11. Cornell, Cody SR-4 PSU-Behrend 4:32.64 - 1(9)  
12. Carbajal, Luis SR-4 Malone 4:33.89 - 1(10)  
13. Lesnak, George FR-1 Lake Erie 4:39.21 - 2(3)  
14. Beggs, Devin SR-4 PSU-Behrend 4:42.34 - 1(11)  
15. Dickie, Lachlan SO-2 Carson-Newman 4:43.79 - 2(4)  
16. Jones, Austin FR-1 Lake Erie 4:44.69 - 1(12)  
17. Robart, Logan FR-1 Spring Arbor 4:46.23 - 2(5)  
18. Robinson, Garrett FR-1 Spring Arbor 4:48.31 - 3(1)  
19. Benecke, Kyle FR-1 Ohio Christian 4:48.64 - 2(6)  
20. Duffie, Josh FR-1 Geneva 4:48.73 - 2(7)  
21. Martin, Deondre SO-2 Malone 4:49.34 - 1(13)  
22. Lipsy, Jarrod FR-1 PSU-Behrend 4:49.45 - 3(2)  
23. Newton, Dylan FR-1 Ohio Christian 4:49.58 - 3(3)  
24. Hoppe, Jacob SO-2 Spring Arbor 4:52.44 - 2(8)  
25. Edwards, Joel SR-4 Tiffin 4:52.57 - 2(9)  
26. Meeson, Nick   Unattached 4:52.84 - 2(10)  
27. Delaney, Payton SO-2 Tiffin 4:58.75 - 2(11)  
28. McLouth, Kyle JR-3 Adrian 4:59.57 - 3(4)  
29. Frey, David FR-1 Adrian 5:01.16 - 3(5)  
30. Marsh, Joshua JR-3 Carson-Newman 5:04.77 - 2(12)  
31. O'Linn, Brandon SO-2 Tiffin 5:05.28 - 3(6)  
32. DeSantis, Rob SO-2 Adrian 5:11.56 - 3(7)  
33. Dreher, Michael FR-1 Adrian 5:15.88 - 3(8)  
34. Grover, Wade FR-1 PSU-Behrend 5:16.06 - 3(9)  
35. Eisenberger, Eric FR-1 Spring Arbor 5:35.21 - 3(10)  
36. McClimans, Tyler JR-3 PSU-Behrend 5:41.45 - 3(11)  
  cochran, noah   Unattached DNS - 3  
  Furno, Dan SR-4 Malone DNS - 2  
Mile Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. McWilliams, Matt JR-3 PSU-Behrend 4:20.41
2. Natalie, Josh SR-4 PSU-Behrend 4:22.43
3. Archer, Ryan JR-3 Carnegie Mellon 4:22.88
4. Karagitz, Cameron SO-2 Oakland 4:27.11  
5. Mitchell, William FR-1 Carnegie Mellon 4:27.33  
6. Harter, George FR-1 Carnegie Mellon 4:27.35  
7. Pritchard, Jordan FR-1 Lake Erie 4:27.77  
8. Stevons, Conner JR-3 Adrian 4:30.57  
9. Cornell, Cody SR-4 PSU-Behrend 4:32.64  
10. Carbajal, Luis SR-4 Malone 4:33.89  
11. Beggs, Devin SR-4 PSU-Behrend 4:42.34  
12. Jones, Austin FR-1 Lake Erie 4:44.69  
13. Martin, Deondre SO-2 Malone 4:49.34  
Mile Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Antonson, Joshua SR-4 Carnegie Mellon 4:28.14  
2. Bollens, Brian JR-3 Carnegie Mellon 4:31.87  
3. Lesnak, George FR-1 Lake Erie 4:39.21  
4. Dickie, Lachlan SO-2 Carson-Newman 4:43.79  
5. Robart, Logan FR-1 Spring Arbor 4:46.23  
6. Benecke, Kyle FR-1 Ohio Christian 4:48.64  
7. Duffie, Josh FR-1 Geneva 4:48.73  
8. Hoppe, Jacob SO-2 Spring Arbor 4:52.44  
9. Edwards, Joel SR-4 Tiffin 4:52.57  
10. Meeson, Nick   Unattached 4:52.84  
11. Delaney, Payton SO-2 Tiffin 4:58.75  
12. Marsh, Joshua JR-3 Carson-Newman 5:04.77  
  Furno, Dan SR-4 Malone DNS  
Mile Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Robinson, Garrett FR-1 Spring Arbor 4:48.31  
2. Lipsy, Jarrod FR-1 PSU-Behrend 4:49.45  
3. Newton, Dylan FR-1 Ohio Christian 4:49.58  
4. McLouth, Kyle JR-3 Adrian 4:59.57  
5. Frey, David FR-1 Adrian 5:01.16  
6. O'Linn, Brandon SO-2 Tiffin 5:05.28  
7. DeSantis, Rob SO-2 Adrian 5:11.56  
8. Dreher, Michael FR-1 Adrian 5:15.88  
9. Grover, Wade FR-1 PSU-Behrend 5:16.06  
10. Eisenberger, Eric FR-1 Spring Arbor 5:35.21  
11. McClimans, Tyler JR-3 PSU-Behrend 5:41.45  
  cochran, noah   Unattached DNS  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Ngandu, James FR-1 Tiffin 8:31.62 - 1(1)
2. Wuori, Connor FR-1 Oakland 8:47.02 - 1(2)  
3. McWilliams, Matt JR-3 PSU-Behrend 8:51.83 - 1(3)  
4. Pace, Gordon JR-3 Carnegie Mellon 8:53.66 - 1(4)  
5. Mallory, Brad FR-1 Oakland 8:57.23 - 1(5)  
6. Dickie, Lachlan SO-2 Carson-Newman 8:59.14 - 1(6)  
7. Kool, Steven JR-3 Carnegie Mellon 9:01.39 - 1(7)  
8. Putnam, Eric   Unattached 9:09.36 - 2(1)  
9. Sanborn, Kyle JR-3 Rio Grande 9:09.47 - 3(1)  
10. Waite, Nathan SR-4 Adrian 9:14.10 - 2(2)  
11. Lesnak, George FR-1 Lake Erie 9:15.74 - 2(3)  
12. Buffington, Dylan SO-2 PSU-Behrend 9:18.99 - 1(8)  
13. Ebersole, Logan FR-1 Lake Erie 9:19.92 - 2(4)  
14. Cortelletti, Brett FR-1 Malone 9:22.74 - 2(5)  
15. Beggs, Devin SR-4 PSU-Behrend 9:25.19 - 1(9)  
16. Duffie, Josh FR-1 Geneva 9:28.77 - 2(6)  
17. Sheridan, Nicholas JR-3 Adrian 9:31.12 - 2(7)  
18. Babinec, Tyler SR-4 Spring Arbor 9:31.81 - 2(8)  
19. Cornell, Cody SR-4 PSU-Behrend 9:40.62 - 1(10)  
20. Lange, Clayton FR-1 Adrian 9:42.02 - 2(9)  
21. Lipsy, Jarrod FR-1 PSU-Behrend 9:47.29 - 2(10)  
22. Natalie, Josh SR-4 PSU-Behrend 9:47.89 - 2(11)  
23. Fulton, Ian FR-1 Spring Arbor 9:51.75 - 2(12)  
24. Kataro, James FR-1 Malone 9:52.35 - 3(2)  
25. Currier, Andrew FR-1 Malone 9:52.70 - 3(3)  
26. Comden, Sam JR-3 Spring Arbor 9:53.74 - 3(4)  
27. Comiska, David SR-4 Adrian 9:53.84 - 2(13)  
28. Schreiber, Cody SO-2 Geneva 9:54.30 - 3(5)  
29. St.Clair, Chris FR-1 Lake Erie 9:55.14 - 2(14)  
30. Hoppe, Jacob SO-2 Spring Arbor 9:55.88 - 3(6)  
31. Wilson, Nick FR-1 Lake Erie 10:05.55 - 3(7)  
32. Norton, Joshua SO-2 Spring Arbor 10:16.44 - 3(8)  
33. Kataro, Joseph FR-1 Malone 10:18.23 - 3(9)  
34. Whippo, Sam FR-1 Geneva 10:38.93 - 3(10)  
35. Roush, Mathew FR-1 Glenville St. 10:39.50 - 3(11)  
36. Swartz, Sebastian SO-2 Glenville St. 11:18.72 - 3(12)  
37. Mowthorpe, Alex FR-1 Spring Arbor 11:52.47 - 3(13)  
  Gutierrez, Cristobal SR-4 Tiffin DNF - 1  
  Meeson, Nick   Unattached DNF - 1  
  Lomuscio, Josh FR-1 Adrian DNS - 3  
  Mhatre, Aaditya FR-1 Carnegie Mellon DNS - 2  
3000 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Ngandu, James FR-1 Tiffin 8:31.62
2. Wuori, Connor FR-1 Oakland 8:47.02  
3. McWilliams, Matt JR-3 PSU-Behrend 8:51.83  
4. Pace, Gordon JR-3 Carnegie Mellon 8:53.66  
5. Mallory, Brad FR-1 Oakland 8:57.23  
6. Dickie, Lachlan SO-2 Carson-Newman 8:59.14  
7. Kool, Steven JR-3 Carnegie Mellon 9:01.39  
8. Buffington, Dylan SO-2 PSU-Behrend 9:18.99  
9. Beggs, Devin SR-4 PSU-Behrend 9:25.19  
10. Cornell, Cody SR-4 PSU-Behrend 9:40.62  
  Gutierrez, Cristobal SR-4 Tiffin DNF  
  Meeson, Nick   Unattached DNF  
3000 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Putnam, Eric   Unattached 9:09.36  
2. Waite, Nathan SR-4 Adrian 9:14.10  
3. Lesnak, George FR-1 Lake Erie 9:15.74  
4. Ebersole, Logan FR-1 Lake Erie 9:19.92  
5. Cortelletti, Brett FR-1 Malone 9:22.74  
6. Duffie, Josh FR-1 Geneva 9:28.77  
7. Sheridan, Nicholas JR-3 Adrian 9:31.12  
8. Babinec, Tyler SR-4 Spring Arbor 9:31.81  
9. Lange, Clayton FR-1 Adrian 9:42.02  
10. Lipsy, Jarrod FR-1 PSU-Behrend 9:47.29  
11. Natalie, Josh SR-4 PSU-Behrend 9:47.89  
12. Fulton, Ian FR-1 Spring Arbor 9:51.75  
13. Comiska, David SR-4 Adrian 9:53.84  
14. St.Clair, Chris FR-1 Lake Erie 9:55.14  
  Mhatre, Aaditya FR-1 Carnegie Mellon DNS  
3000 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Sanborn, Kyle JR-3 Rio Grande 9:09.47  
2. Kataro, James FR-1 Malone 9:52.35  
3. Currier, Andrew FR-1 Malone 9:52.70  
4. Comden, Sam JR-3 Spring Arbor 9:53.74  
5. Schreiber, Cody SO-2 Geneva 9:54.30  
6. Hoppe, Jacob SO-2 Spring Arbor 9:55.88  
7. Wilson, Nick FR-1 Lake Erie 10:05.55  
8. Norton, Joshua SO-2 Spring Arbor 10:16.44  
9. Kataro, Joseph FR-1 Malone 10:18.23  
10. Whippo, Sam FR-1 Geneva 10:38.93  
11. Roush, Mathew FR-1 Glenville St. 10:39.50  
12. Swartz, Sebastian SO-2 Glenville St. 11:18.72  
13. Mowthorpe, Alex FR-1 Spring Arbor 11:52.47  
  Lomuscio, Josh FR-1 Adrian DNS  
 
60 Hurdles Finals
Place Name Year Team Time Score  
1. Dulin, Ashton FR-1 Malone 8.31 -  
2. Horn, Gray   Unattached 8.36 -  
3. Smith, Joshua FR-1 Spring Arbor 8.44 -  
4. Martin , Dustin SO-2 Glenville St. 8.51 -  
5. Davis, Jordan FR-1 Adrian 8.61 -  
6. Brown, Tre JR-3 Oakland 8.63 -  
7. Hodge, Matt SO-2 Rio Grande 8.64 -  
8. Mancheron, Theo SR-4 Tiffin 8.69 -  
60 Hurdles Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Davis, Jordan FR-1 Adrian 8.43 4(1)  
2. Dulin, Ashton FR-1 Malone 8.49 3(1)  
3. Hodge, Matt SO-2 Rio Grande 8.52 2(1)  
4. Smith, Joshua FR-1 Spring Arbor 8.55 3(2)  
5. Horn, Gray   Unattached 8.59 1(1)  
6. Brown, Tre JR-3 Oakland 8.71 2(2)  
7. Mancheron, Theo SR-4 Tiffin 8.79 1(2)  
8. Martin , Dustin SO-2 Glenville St. 8.79 4(2)  
9. Taylor, Kurtis SR-4 Lake Erie 8.84 3(3)  
10. Pesic, Dragan JR-3 Tiffin 8.84 2(3)  
11. Burns, Joshua FR-1 PSU-Behrend 8.94 2(4)  
12. Paxson, Dalton JR-3 Geneva 8.96 1(3)  
13. Parker, Alex FR-1 Geneva 9.00 2(5)  
14. Evans III, Terry JR-3 Tiffin 9.00 4(3)  
15. Hession, Mitch JR-3 Spring Arbor 9.04 2(6)  
16. Tarr, Colby FR-1 PSU-Behrend 9.05 1(4)  
17. Sheh, Matthew JR-3 Carnegie Mellon 9.08 3(4)  
18. Freeman, Randall SR-4 Carson-Newman 9.12 4(4)  
19. Boles, Micah FR-1 Glenville St. 9.13 4(5)  
20. Swihart, Kenan SO-2 Spring Arbor 9.15 3(5)  
21. Savino, Michael JR-3 Geneva 9.16 3(6)  
22. Viccaro, George FR-1 Carnegie Mellon 9.19 2(7)  
23. Haesler, Marcus SO-2 PSU-Behrend 9.24 3(7)  
24. Gregory, Ryan SO-2 Glenville St. 9.30 4(6)  
25. Jordan, Tristan FR-1 Spring Arbor 9.56 2(8)  
26. Boyer, Donald JR-3 Carnegie Mellon 9.84 1(5)  
27. Winship, Kyle FR-1 Geneva 9.90 4(7)  
28. Braden, Jordan FR-1 Spring Arbor 10.02 1(6)  
  Grafton, Matthew JR-3 PSU-Behrend DNF 3  
  Pickett, Dakota FR-1 Geneva DNS 4  
  Simmons, Stephen FR-1 Glenville St. DNS 1  
  Cavender, Ryan   IT unattached DNS 1  
60 Hurdles Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Horn, Gray   Unattached 8.59  
2. Mancheron, Theo SR-4 Tiffin 8.79  
3. Paxson, Dalton JR-3 Geneva 8.96  
4. Tarr, Colby FR-1 PSU-Behrend 9.05  
5. Boyer, Donald JR-3 Carnegie Mellon 9.84  
6. Braden, Jordan FR-1 Spring Arbor 10.02  
  Simmons, Stephen FR-1 Glenville St. DNS  
  Cavender, Ryan   IT unattached DNS  
60 Hurdles Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Hodge, Matt SO-2 Rio Grande 8.52  
2. Brown, Tre JR-3 Oakland 8.71  
3. Pesic, Dragan JR-3 Tiffin 8.84  
4. Burns, Joshua FR-1 PSU-Behrend 8.94  
5. Parker, Alex FR-1 Geneva 9.00  
6. Hession, Mitch JR-3 Spring Arbor 9.04  
7. Viccaro, George FR-1 Carnegie Mellon 9.19  
8. Jordan, Tristan FR-1 Spring Arbor 9.56  
60 Hurdles Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Dulin, Ashton FR-1 Malone 8.49  
2. Smith, Joshua FR-1 Spring Arbor 8.55  
3. Taylor, Kurtis SR-4 Lake Erie 8.84  
4. Sheh, Matthew JR-3 Carnegie Mellon 9.08  
5. Swihart, Kenan SO-2 Spring Arbor 9.15  
6. Savino, Michael JR-3 Geneva 9.16  
7. Haesler, Marcus SO-2 PSU-Behrend 9.24  
  Grafton, Matthew JR-3 PSU-Behrend DNF  
60 Hurdles Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Davis, Jordan FR-1 Adrian 8.43  
2. Martin , Dustin SO-2 Glenville St. 8.79  
3. Evans III, Terry JR-3 Tiffin 9.00  
4. Freeman, Randall SR-4 Carson-Newman 9.12  
5. Boles, Micah FR-1 Glenville St. 9.13  
6. Gregory, Ryan SO-2 Glenville St. 9.30  
7. Winship, Kyle FR-1 Geneva 9.90  
  Pickett, Dakota FR-1 Geneva DNS  
 
Place Team Squad Athletes Time Score  
1. Oakland A Geoffrey Williston, Zack Joyce, Austin Dawn, Timothy Pfund 3:28.62 -  
2. Malone A Thomas Elton, Ashton Dulin, Matt Shoup, Marc Megenhardt 3:29.12 -  
3. Glenville St. A Dustin Martin, Donell Lockett, Deaundre Jones-Williams, Daman Robinson 3:31.21 -  
4. Carnegie Mellon A Christopher Bayley, Brady Wilson, Marc-Daniel Julien, Owen Norley 3:31.47 -  
5. Carson-Newman A Matt Rust, Anthony Jackson, Ray Tiller, Tim Eady 3:31.89 -  
6. Adrian A Blake Hairston, Jordan Davis, Aaron Ellis, Josh Pascoe-Davison 3:32.42 -  
7. Geneva A Dalton Paxson, Levi Ebersole, Henry Kennedy, Aaron Tedys 3:35.32 -  
8. Spring Arbor A Alex Lodes, Kenan Swihart, Jeremy Goodson, Joshua Smith 3:37.26 -  
9. PSU-Behrend A Shane MacMahon, Luke Patten, Colby Tarr, Devin Ross 3:37.40 -  
10. PSU-Behrend B Michael Cross, Phil Martone, Joseph Neff, Aaron Peters 3:39.46 -  
11. Lake Erie B Brandon Bryan, Vince Horning, Dalton Graham, Austin Jones 3:40.37 -  
12. Glenville St. B Dylan Kesner, Micah Boles, Daniel Crawford, Dante Absher 3:41.32 -  
13. Carnegie Mellon C Brian Bollens, Joshua Antonson, Ryan Archer, Cameron Smith 3:41.34 -  
14. Spring Arbor B Quinten Greiner, Logan Robart, Bobby McCoy, Freddie Thompson II 3:43.44 -  
15. PSU-Behrend C Jacob Marzka, Joshua Burns, Jeromee Geibel, Andre Johnson 3:47.13 -  
16. Adrian C Archie Nolan Jr., Bryan Reed, David Frey, Justin Davenport 4:00.64 -  
  Adrian B Randolph Fry, James Snipes, Jerron Watkins-McGaw, Conner Stevons DNF -  
  PSU-Behrend D Ryan Horstman, Shanks Gao, Top Sangthong, Marcus Haesler DNS -  
  Lake Erie A Andrew Kemer, Jordan Sensabaugh, Jordan Pritchard, Keith Hemphill DNS -  
  Carson-Newman B Noah Hill, Christian Stumpf, Jeremiah McCarter, Joshua Marsh DNS -  
  Carnegie Mellon B Nathan Willis, William Mitchell, George Harter, Andy Shen DNS -  
Place Team Squad Athletes Time Score  
1. Geneva A Andrew Domenic, Levi Ebersole, Jacob Ames, Clay Smith 11:18.30 -  
Place Name Year Team Metric English Score  
1. Stepp, Tanner SO-2 Carson-Newman 2.11m 6' 11" -
 
1.78 1.83 1.88 1.93 1.98 2.03 2.08 2.11 2.16
P P P O O O P XXO XXX
2. Kyle, Isaiah FR-1 Wingate 2.03m 6' 8" -
 
1.78 1.83 1.88 1.93 1.98 2.03 2.11
P P P O O XXO XXX
3. Gardner, Kevin SR-4 PSU-Behrend 1.98m 6' 6" -
 
1.78 1.83 1.88 1.93 1.98 2.03
P XXO O O O XXX
4. London, Chris FR-1 Tiffin 1.98m 6' 6" -