• ICON KEY:
  • Northeast-10
  • NJCAA
  • IC4A/ECAC
  • NCAA DII Prov
  • ECAC DIII
  • Date: 01/08/16
  • Location: Ocean Breeze Athletic Complex (Banked) - Staten Island, NY

Men's Results    

60 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score  
1. Sanneh, Suwaibou   Gotham Spark Athletic Club 6.80 -  
2. Dorsainvil, Winslow JR-3 St. Thomas Aquinas 6.88 -
3. Cowie-Clarke, Haysean JR-3 Coppin State 6.90 10
4. Diodonet, Saint-Jacob FR-1 St. Thomas Aquinas 6.90 -
5. REDHEAD, JOEL   Zenith Velocity AC 6.91 -  
6. Marcano, Andre   CPTC New Balance 6.93 -  
7. Pierce, Sterling FR-1 Villanova 7.03 7  
8. Urschel, Donald SR-4 Villanova 7.03 7  
60 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Sanneh, Suwaibou   Gotham Spark Athletic Club 6.90 3(1)  
2. Cowie-Clarke, Haysean JR-3 Coppin State 6.90 6(1)
3. Marcano, Andre   CPTC New Balance 6.92 1(1)  
4. Dorsainvil, Winslow JR-3 St. Thomas Aquinas 6.93 4(1)  
5. Diodonet, Saint-Jacob FR-1 St. Thomas Aquinas 6.94 1(2)  
6. Pierce, Sterling FR-1 Villanova 6.95 2(1)
7. REDHEAD, JOEL   Zenith Velocity AC 6.99 5(1)  
8. Urschel, Donald SR-4 Villanova 6.99 5(2)  
9. Ackins, Shea   Moore Elite Track Club 7.03 3(2)  
10. Gladman, Charles   Moore Elite Track Club 7.03 1(3)  
11. Hylton, Lloyd SO-2 Morgan State 7.05 2(2)  
12. McLean, Alistair SR-4 LIU Brooklyn 7.05 4(2)  
13. Marcano, Mike SR-4 St. Peter's 7.06 7(1)  
14. Leach, Kevin FR-1 Morgan State 7.08 1(4)  
15. Pile, Nkosi FR-1 St. Peter's 7.11 3(3)  
16. Hodges, Keshaun SO-2 Coppin State 7.11 4(3)  
17. Cajuste, Karl JR-3 LIU Brooklyn 7.11 2(3)  
18. Lewis, David   Unattached 7.12 1(5)  
19. Cater, Brian   Moore Elite Track Club 7.16 5(3)  
20. Crichlow, Adrian   CPTC New Balance 7.16 7(2)  
21. Agrotis, Yanni FR-1 Molloy 7.21 3(4)  
22. Braitwaite, Rolston   Central Park Track Club 7.22 5(4)  
23. Fratto, Nico SO-2 Molloy 7.23 1(6)  
24. Dacres, Joshua   Unattached 7.24 7(3)  
25. Benton, Naje JR-3 Maryland-Eastern Shore 7.28 4(4)  
26. Morrison, Jashane JR-3 CCNY 7.29 5(5)  
27. Drescher, Austin JR-3 Adelphi 7.29 6(2)
28. Little, Stanley FR-1 Monroe College 7.31 2(4)  
29. Rodwell, Damon FR-1 Coppin State 7.31 2(5)  
30. Jackson, Richard   Chelsea Piers Sprint Club 7.34 6(3)  
31. Blanco-Halstead, Delencio JR-3 LIU Brooklyn 7.36 1(7)  
32. Guthrie, Andre FR-1 Fordham 7.37 3(5)  
33. Gibson, Tristan SO-2 TCNJ 7.39 4(5)  
34. Butler, Joshua FR-1 Monroe College 7.41 5(6)  
35. Jackson, Anthony   Moore Elite Track Club 7.43 7(4)  
36. Drummond, Kevin SO-2 Molloy 7.50 2(6)  
37. Natawi, Chin FR-1 Medgar Evers 7.54 7(5)  
38. Gonzalez, Jorge FR-1 ASA College 7.55 7(6)  
39. Fincher, Daveer   Moore Elite Track Club 7.56 6(4)  
40. Costello, Taylor FR-1 Adelphi 7.75 2(7)  
41. Hall, Kareem   Unattached 7.79 7(7)  
42. Sneh , Jero FR-1 Maryland-Eastern Shore 7.79 6(5)  
43. Provine, Robert   Chelsea Piers Sprint Club 7.84 3(6)  
44. Seon, Takhyung JR-3 CCNY 8.08 6(6)  
45. Innocent, Ariel SO-2 St. Peter's 8.19 5(7)  
60 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Marcano, Andre   CPTC New Balance 6.92  
2. Diodonet, Saint-Jacob FR-1 St. Thomas Aquinas 6.94  
3. Gladman, Charles   Moore Elite Track Club 7.03  
4. Leach, Kevin FR-1 Morgan State 7.08  
5. Lewis, David   Unattached 7.12  
6. Fratto, Nico SO-2 Molloy 7.23  
7. Blanco-Halstead, Delencio JR-3 LIU Brooklyn 7.36  
60 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Pierce, Sterling FR-1 Villanova 6.95
2. Hylton, Lloyd SO-2 Morgan State 7.05  
3. Cajuste, Karl JR-3 LIU Brooklyn 7.11  
4. Little, Stanley FR-1 Monroe College 7.31  
5. Rodwell, Damon FR-1 Coppin State 7.31  
6. Drummond, Kevin SO-2 Molloy 7.50  
7. Costello, Taylor FR-1 Adelphi 7.75  
60 Meters Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Sanneh, Suwaibou   Gotham Spark Athletic Club 6.90  
2. Ackins, Shea   Moore Elite Track Club 7.03  
3. Pile, Nkosi FR-1 St. Peter's 7.11  
4. Agrotis, Yanni FR-1 Molloy 7.21  
5. Guthrie, Andre FR-1 Fordham 7.37  
6. Provine, Robert   Chelsea Piers Sprint Club 7.84  
60 Meters Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Dorsainvil, Winslow JR-3 St. Thomas Aquinas 6.93  
2. McLean, Alistair SR-4 LIU Brooklyn 7.05  
3. Hodges, Keshaun SO-2 Coppin State 7.11  
4. Benton, Naje JR-3 Maryland-Eastern Shore 7.28  
5. Gibson, Tristan SO-2 TCNJ 7.39  
60 Meters Preliminaries Heat 5
Pl. Name Year Team Time  
1. REDHEAD, JOEL   Zenith Velocity AC 6.99  
2. Urschel, Donald SR-4 Villanova 6.99  
3. Cater, Brian   Moore Elite Track Club 7.16  
4. Braitwaite, Rolston   Central Park Track Club 7.22  
5. Morrison, Jashane JR-3 CCNY 7.29  
6. Butler, Joshua FR-1 Monroe College 7.41  
7. Innocent, Ariel SO-2 St. Peter's 8.19  
60 Meters Preliminaries Heat 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Cowie-Clarke, Haysean JR-3 Coppin State 6.90
2. Drescher, Austin JR-3 Adelphi 7.29
3. Jackson, Richard   Chelsea Piers Sprint Club 7.34  
4. Fincher, Daveer   Moore Elite Track Club 7.56  
5. Sneh , Jero FR-1 Maryland-Eastern Shore 7.79  
6. Seon, Takhyung JR-3 CCNY 8.08  
60 Meters Preliminaries Heat 7
Pl. Name Year Team Time  
1. Marcano, Mike SR-4 St. Peter's 7.06  
2. Crichlow, Adrian   CPTC New Balance 7.16  
3. Dacres, Joshua   Unattached 7.24  
4. Jackson, Anthony   Moore Elite Track Club 7.43  
5. Natawi, Chin FR-1 Medgar Evers 7.54  
6. Gonzalez, Jorge FR-1 ASA College 7.55  
7. Hall, Kareem   Unattached 7.79  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. GORDON, LALONDE   Zenith Velocity AC 20.99 - 1(1)  
2. Diodonet, Saint-Jacob FR-1 St. Thomas Aquinas 21.80 - 2(1)
3. Williams, Caleb FR-1 LIU Brooklyn 22.11 10 2(2)
4. Gladman, Charles   Moore Elite Track Club 22.25 - 7(1)  
5. Dacres, Joshua   Unattached 22.27 - 3(1)  
6. Shomari, Shaka FR-1 St. Peter's 22.32 - 4(1)  
7. Crichlow, Adrian   CPTC New Balance 22.35 - 6(1)  
8. Ackins, Shea   Moore Elite Track Club 22.37 - 5(1)  
9. Howell, Deyvon SO-2 Morgan State 22.44 8 3(2)  
10. Agrotis, Yanni FR-1 Molloy 22.45 - 11(1)  
11. Pile, Nkosi FR-1 St. Peter's 22.53 - 4(2)  
12. Marcano, Mike SR-4 St. Peter's 22.56 - 4(3)  
13. Walker, Jalen FR-1 Maryland-Eastern Shore 22.59 6 2(3)  
14. Lewis, David   Unattached 22.61 - 4(4)  
15. St. Louis, Donovan FR-1 Morgan State 22.62 5 8(1)  
16. McMeo, Tevin SO-2 ASA College 22.64 - 1(2)  
17. gall, kiambu   Zenith Velocity AC 22.66 - 6(2)  
18. Clarke, Paul FR-1 St. Francis (N.Y.) 22.70 4 7(2)  
19. Colin, Richard SO-2 Fairleigh Dickinson 22.73 - 1(3)  
20. RUFF, DWIGHT   Zenith Velocity AC 22.86 - 2(4)  
21. Fratto, Nico SO-2 Molloy 22.97 - 7(3)  
22. Hodges, Keshaun SO-2 Coppin State 22.99 3 6(3)  
23. Dorsainvil, Winslow JR-3 St. Thomas Aquinas 23.12 - 5(2)  
24. Morrison, Jashane JR-3 CCNY 23.14 - 7(4)  
25. Pascale, Luke JR-3 Adelphi 23.15 - 8(2)
26. Showalter, Taj JR-3 Maryland-Eastern Shore 23.16 2 4(5)  
27. Del Rossi, Christopher JR-3 Lehigh 23.18 1 1(4)  
28. Oxley, Joseph FR-1 LIU Brooklyn 23.25 - 1(5)  
29. Williams, Jeloni   Unattached 23.26 - 10(1)  
30. Jones, Jerell   Unattached 23.26 - 12(1)  
31. Cater, Brian   Moore Elite Track Club 23.33 - 9(1)  
32. Drescher, Austin JR-3 Adelphi 23.37 - 8(3)
33. Cowie-Clarke, Haysean JR-3 Coppin State 23.39 - 5(3)  
34. Jean-Bart, Thierry   Chelsea Piers Sprint Club 23.45 - 3(3)  
35. Mills, Maurice FR-1 ASA College 23.48 - 12(2)  
36. Soybas, Emre FR-1 Lehigh 23.49 - 10(2)  
37. Gillespie, Lamar JR-3 St. Francis (N.Y.) 23.50 - 9(2)  
38. Dinh, Christopher SR-4 St. Francis (N.Y.) 23.61 - 10(3)  
39. Rodwell, Damon FR-1 Coppin State 23.62 - 8(4)  
40. parker, kevin   Unattached 23.73 - 8(5)  
41. Hall, Stanley SO-2 Morgan State 23.76 - 5(4)  
42. Healy, Ryan   Unattached 23.82 - 9(3)  
43. Jackson, Richard   Chelsea Piers Sprint Club 23.83 - 2(5)  
44. Drummond, Kevin SO-2 Molloy 23.86 - 11(2)  
45. Grant , Javuan JR-3 Fairleigh Dickinson 23.93 - 5(5)  
46. Dickens, Aaron SO-2 CCNY 23.98 - 11(3)  
47. Hugin, Robert SR-4 Lehigh 23.98 - 9(4)  
48. Butler, Joshua FR-1 Monroe College 24.08 - 6(4)  
49. Livecchi, Thomas FR-1 TCNJ 24.31 - 10(4)  
50. Little, Stanley FR-1 Monroe College 24.33 - 3(4)  
51. Fincher, Daveer   Moore Elite Track Club 24.93 - 11(4)  
52. Costello, Taylor FR-1 Adelphi 24.98 - 11(5)  
53. Harris, Dan   Moore Elite Track Club 25.77 - 12(3)  
54. Smith, Aaron   Unattached 25.81 - 12(4)  
55. Clay, Dorian   Moore Elite Track Club 25.91 - 12(5)  
56. Dorielan, Gadimi SO-2 St. Peter's 26.48 - 7(5)  
57. Haidome, Onyelukachukwu FR-1 CCNY 26.95 - 12(6)  
58. Guthrie, Andre FR-1 Fordham 29.54 - 9(5)  
200 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. GORDON, LALONDE   Zenith Velocity AC 20.99  
2. McMeo, Tevin SO-2 ASA College 22.64  
3. Colin, Richard SO-2 Fairleigh Dickinson 22.73  
4. Del Rossi, Christopher JR-3 Lehigh 23.18  
5. Oxley, Joseph FR-1 LIU Brooklyn 23.25  
200 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Diodonet, Saint-Jacob FR-1 St. Thomas Aquinas 21.80
2. Williams, Caleb FR-1 LIU Brooklyn 22.11
3. Walker, Jalen FR-1 Maryland-Eastern Shore 22.59  
4. RUFF, DWIGHT   Zenith Velocity AC 22.86  
5. Jackson, Richard   Chelsea Piers Sprint Club 23.83  
200 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Dacres, Joshua   Unattached 22.27  
2. Howell, Deyvon SO-2 Morgan State 22.44  
3. Jean-Bart, Thierry   Chelsea Piers Sprint Club 23.45  
4. Little, Stanley FR-1 Monroe College 24.33  
200 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Shomari, Shaka FR-1 St. Peter's 22.32  
2. Pile, Nkosi FR-1 St. Peter's 22.53  
3. Marcano, Mike SR-4 St. Peter's 22.56  
4. Lewis, David   Unattached 22.61  
5. Showalter, Taj JR-3 Maryland-Eastern Shore 23.16  
200 Meters Section 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Ackins, Shea   Moore Elite Track Club 22.37  
2. Dorsainvil, Winslow JR-3 St. Thomas Aquinas 23.12  
3. Cowie-Clarke, Haysean JR-3 Coppin State 23.39  
4. Hall, Stanley SO-2 Morgan State 23.76  
5. Grant , Javuan JR-3 Fairleigh Dickinson 23.93  
200 Meters Section 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Crichlow, Adrian   CPTC New Balance 22.35  
2. gall, kiambu   Zenith Velocity AC 22.66  
3. Hodges, Keshaun SO-2 Coppin State 22.99  
4. Butler, Joshua FR-1 Monroe College 24.08  
200 Meters Section 7
Pl. Name Year Team Time  
1. Gladman, Charles   Moore Elite Track Club 22.25  
2. Clarke, Paul FR-1 St. Francis (N.Y.) 22.70  
3. Fratto, Nico SO-2 Molloy 22.97  
4. Morrison, Jashane JR-3 CCNY 23.14  
5. Dorielan, Gadimi SO-2 St. Peter's 26.48  
200 Meters Section 8
Pl. Name Year Team Time  
1. St. Louis, Donovan FR-1 Morgan State 22.62  
2. Pascale, Luke JR-3 Adelphi 23.15
3. Drescher, Austin JR-3 Adelphi 23.37
4. Rodwell, Damon FR-1 Coppin State 23.62  
5. parker, kevin   Unattached 23.73  
200 Meters Section 9
Pl. Name Year Team Time  
1. Cater, Brian   Moore Elite Track Club 23.33  
2. Gillespie, Lamar JR-3 St. Francis (N.Y.) 23.50  
3. Healy, Ryan   Unattached 23.82  
4. Hugin, Robert SR-4 Lehigh 23.98  
5. Guthrie, Andre FR-1 Fordham 29.54  
200 Meters Section 10
Pl. Name Year Team Time  
1. Williams, Jeloni   Unattached 23.26  
2. Soybas, Emre FR-1 Lehigh 23.49  
3. Dinh, Christopher SR-4 St. Francis (N.Y.) 23.61  
4. Livecchi, Thomas FR-1 TCNJ 24.31  
200 Meters Section 11
Pl. Name Year Team Time  
1. Agrotis, Yanni FR-1 Molloy 22.45  
2. Drummond, Kevin SO-2 Molloy 23.86  
3. Dickens, Aaron SO-2 CCNY 23.98  
4. Fincher, Daveer   Moore Elite Track Club 24.93  
5. Costello, Taylor FR-1 Adelphi 24.98  
200 Meters Section 12
Pl. Name Year Team Time  
1. Jones, Jerell   Unattached 23.26  
2. Mills, Maurice FR-1 ASA College 23.48  
3. Harris, Dan   Moore Elite Track Club 25.77  
4. Smith, Aaron   Unattached 25.81  
5. Clay, Dorian   Moore Elite Track Club 25.91  
6. Haidome, Onyelukachukwu FR-1 CCNY 26.95  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Fothergill, Allodin   Chase Athletics Track Clu 47.40 - 1(1)  
2. Lawrence, Ryan   Chase Athletics Track Clu 47.57 - 1(2)  
3. Roberson, Joel JR-3 Morgan State 49.15 10 1(3)
4. VERAS, JOSE   Zenith Velocity AC 49.35 - 2(1)  
5. Pierre, Akhenaton JR-3 Morgan State 49.52 8 2(2)  
6. Benn, Jared FR-1 Fordham 49.71 6 6(1)  
7. Cartwright, Kyle JR-3 Villanova 49.81 5 5(1)  
8. thomas, andre   Musketeers Track Club 49.84 - 1(4)  
9. PHILLIP, ISAIAH   Zenith Velocity AC 49.98 - 1(5)  
10. Valley, Dexter JR-3 St. Peter's 50.01 - 4(1)  
11. Mahlung, Nickolei   Shore Road Striders TC 50.10 - 4(2)  
12. Patterson, Christian FR-1 Monroe College 50.25 - 3(1)  
13. sharpe, fred   Unattached 50.47 - 6(2)  
14. Reaves, Lassan   Moore Elite Track Club 50.54 - 8(1)  
15. Otun, Kazeem JR-3 Fairleigh Dickinson 50.60 - 3(2)  
16. Gravesande, Nathaniel   Unattached 50.75 - 8(2)  
17. Varella, Stephen SO-2 Morgan State 51.19 4 4(3)  
18. Walker, Jalen FR-1 Maryland-Eastern Shore 51.30 3 3(3)  
19. Wilds, Corey FR-1 ASA College 51.43 - 12(1)  
20. Healy, Ryan   Unattached 51.50 - 3(4)  
21. Rollins, Michael FR-1 Maryland-Eastern Shore 51.52 2 2(3)  
22. Moore, Garvey JR-3 LIU Brooklyn 51.69 1 7(1)  
23. Balogun, Babadeji FR-1 Coppin State 51.73 - 6(3)  
24. O'Brien, Charlie FR-1 Villanova 51.78 - 5(2)  
25. Williams, Kamal FR-1 TCNJ 51.88 - 7(2)  
26. Oxley, Joseph FR-1 LIU Brooklyn 52.08 - 9(1)  
27. Nelson, Tobias SO-2 LIU Brooklyn 52.08 - 9(2)  
28. Soybas, Emre FR-1 Lehigh 52.12 - 7(3)  
29. Osterhus, Nathan FR-1 TCNJ 52.20 - 9(3)  
30. Sheriff, Adrian FR-1 Monroe College 52.25 - 6(4)  
31. Dickens, Aaron SO-2 CCNY 52.26 - 11(1)  
32. Ward, Najua   Gotham Spark Athletic Clu 52.36 - 12(2)  
33. Simon, Andrew SO-2 CCNY 52.42 - 11(2)  
34. Clarke, Paul FR-1 St. Francis (N.Y.) 52.47 - 5(3)  
35. Pittman, Javon   Unattached 52.54 - 8(3)  
36. Reid, Ricardo SO-2 St. Thomas Aquinas 52.55 - 8(4)  
37. Clements, James JR-3 Lehigh 52.56 - 5(4)  
38. McClinton, Bobby SO-2 St. Peter's 52.66 - 6(5)  
39. Aman, Michael FR-1 Fordham 52.68 - 9(4)  
40. Iulo, Robert JR-3 Lehigh 52.88 - 7(4)  
41. Dinh, Christopher SR-4 St. Francis (N.Y.) 53.33 - 8(5)  
42. Reid, Dennis   Unattached 53.52 - 2(4)  
43. Gillespie, Lamar JR-3 St. Francis (N.Y.) 53.72 - 5(5)  
44. Schiavone, Frankie FR-1 St. Thomas Aquinas 53.72 - 10(1)  
45. Pritchett, Kymere FR-1 Coppin State 53.84 - 4(4)  
46. Chance, Jamal JR-3 Medgar Evers 54.37 - 10(2)  
47. Smith, Donovan FR-1 Saint Rose 55.09 - 10(3)  
48. Moore, Jacob SR-4 Adelphi 55.68 - 10(4)  
49. Gaul, Dean SO-2 Molloy 55.74 - 11(3)  
50. Guidroz, Desmond SR-4 Molloy 55.79 - 11(4)  
51. Johnson, Antoine   Chelsea Piers Sprint Club 56.09 - 10(5)  
52. Tucker, Jovan FR-1 Saint Rose 57.78 - 13(1)  
53. Lemus, Will SO-2 Molloy 58.34 - 12(3)  
54. Jackson, Naquavah FR-1 ASA College 1:03.32 - 13(2)  
55. Ahmed, Wajid FR-1 CCNY 1:04.07 - 13(3)  
  Roberts, Thorne SO-2 Fairleigh Dickinson DNF - 3  
400 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Fothergill, Allodin   Chase Athletics Track Clu 47.40  
2. Lawrence, Ryan   Chase Athletics Track Clu 47.57  
3. Roberson, Joel JR-3 Morgan State 49.15
4. thomas, andre   Musketeers Track Club 49.84  
5. PHILLIP, ISAIAH   Zenith Velocity AC 49.98  
400 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. VERAS, JOSE   Zenith Velocity AC 49.35  
2. Pierre, Akhenaton JR-3 Morgan State 49.52  
3. Rollins, Michael FR-1 Maryland-Eastern Shore 51.52  
4. Reid, Dennis   Unattached 53.52  
400 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Patterson, Christian FR-1 Monroe College 50.25  
2. Otun, Kazeem JR-3 Fairleigh Dickinson 50.60  
3. Walker, Jalen FR-1 Maryland-Eastern Shore 51.30  
4. Healy, Ryan   Unattached 51.50  
  Roberts, Thorne SO-2 Fairleigh Dickinson DNF  
400 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Valley, Dexter JR-3 St. Peter's 50.01  
2. Mahlung, Nickolei   Shore Road Striders TC 50.10  
3. Varella, Stephen SO-2 Morgan State 51.19  
4. Pritchett, Kymere FR-1 Coppin State 53.84  
400 Meters Section 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Cartwright, Kyle JR-3 Villanova 49.81  
2. O'Brien, Charlie FR-1 Villanova 51.78  
3. Clarke, Paul FR-1 St. Francis (N.Y.) 52.47  
4. Clements, James JR-3 Lehigh 52.56  
5. Gillespie, Lamar JR-3 St. Francis (N.Y.) 53.72  
400 Meters Section 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Benn, Jared FR-1 Fordham 49.71  
2. sharpe, fred   Unattached 50.47  
3. Balogun, Babadeji FR-1 Coppin State 51.73  
4. Sheriff, Adrian FR-1 Monroe College 52.25  
5. McClinton, Bobby SO-2 St. Peter's 52.66  
400 Meters Section 7
Pl. Name Year Team Time  
1. Moore, Garvey JR-3 LIU Brooklyn 51.69  
2. Williams, Kamal FR-1 TCNJ 51.88  
3. Soybas, Emre FR-1 Lehigh 52.12  
4. Iulo, Robert JR-3 Lehigh 52.88  
400 Meters Section 8
Pl. Name Year Team Time  
1. Reaves, Lassan   Moore Elite Track Club 50.54  
2. Gravesande, Nathaniel   Unattached 50.75  
3. Pittman, Javon   Unattached 52.54  
4. Reid, Ricardo SO-2 St. Thomas Aquinas 52.55  
5. Dinh, Christopher SR-4 St. Francis (N.Y.) 53.33  
400 Meters Section 9
Pl. Name Year Team Time  
1. Oxley, Joseph FR-1 LIU Brooklyn 52.08  
2. Nelson, Tobias SO-2 LIU Brooklyn 52.08  
3. Osterhus, Nathan FR-1 TCNJ 52.20  
4. Aman, Michael FR-1 Fordham 52.68  
400 Meters Section 10
Pl. Name Year Team Time  
1. Schiavone, Frankie FR-1 St. Thomas Aquinas 53.72  
2. Chance, Jamal JR-3 Medgar Evers 54.37  
3. Smith, Donovan FR-1 Saint Rose 55.09  
4. Moore, Jacob SR-4 Adelphi 55.68  
5. Johnson, Antoine   Chelsea Piers Sprint Club 56.09  
400 Meters Section 11
Pl. Name Year Team Time  
1. Dickens, Aaron SO-2 CCNY 52.26  
2. Simon, Andrew SO-2 CCNY 52.42  
3. Gaul, Dean SO-2 Molloy 55.74  
4. Guidroz, Desmond SR-4 Molloy 55.79  
400 Meters Section 12
Pl. Name Year Team Time  
1. Wilds, Corey FR-1 ASA College 51.43  
2. Ward, Najua   Gotham Spark Athletic Clu 52.36  
3. Lemus, Will SO-2 Molloy 58.34  
400 Meters Section 13
Pl. Name Year Team Time  
1. Tucker, Jovan FR-1 Saint Rose 57.78  
2. Jackson, Naquavah FR-1 ASA College 1:03.32  
3. Ahmed, Wajid FR-1 CCNY 1:04.07  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Osterhus, Noah FR-1 TCNJ 1:55.87 - 1(1)  
2. Wilkens, Michael   Unattached 1:56.99 - 2(1)  
3. Winslow, Peter JR-3 Villanova 1:58.08 10 3(1)  
4. Gallagher, Conor SR-4 Molloy 1:58.24 - 3(2)  
5. Maddox, Tyrell   Army Prep 1:58.59 - 2(2)  
6. Mazzarella, Brandon JR-3 TCNJ 1:58.82 - 1(2)  
7. Stabolepszy, Clay FR-1 Lehigh 1:59.07 8 2(3)  
8. Hinds, Rajay FR-1 Monroe College 1:59.09 - 1(3)  
9. Morley, Daniel SR-4 Adelphi 1:59.33 - 2(4)
10. Tooles, Marlowe FR-1 St. Peter's 1:59.69 - 2(5)  
11. Smith, Robert JR-3 Lehigh 2:00.15 6 3(3)  
12. Dyagilev, Jenya SR-4 Fairleigh Dickinson 2:00.34 - 1(4)  
13. Seara, Anthony JR-3 Adelphi 2:00.36 - 1(5)
14. Ripa, John   Unattached 2:00.51 - 4(1)  
15. Phillips, Sean FR-1 Fordham 2:00.85 5 4(2)  
16. Bunsion, Deshawne FR-1 LIU Brooklyn 2:01.88 4 5(1)  
17. Whalen , Matthew FR-1 Wagner 2:02.21 3 5(2)  
18. Nelson, Thaddeus JR-3 LIU Brooklyn 2:02.41 2 4(3)  
19. McGill Jr, Lawrence   Unattached 2:03.15 - 7(1)  
20. Michels, Brian FR-1 Molloy 2:03.24 - 6(1)  
21. Williams, Kyle FR-1 Morgan State 2:03.33 1 2(6)  
22. Skidmore, Charles FR-1 St. Francis (N.Y.) 2:03.50 - 5(3)  
23. Johnson, Evan SR-4 Morgan State 2:03.70 - 2(7)  
24. Chappell, James SO-2 Lehigh 2:04.27 - 3(4)  
25. Joseph, Kareem   Zenith Velocity AC 2:04.34 - 4(4)  
26. Rocks, Devin JR-3 Fordham 2:04.92 - 5(4)  
27. Ortiz, Isiah   Army Prep 2:05.82 - 4(5)  
28. Miller, David FR-1 St. Peter's 2:05.87 - 4(6)  
29. Teagle, Devin SO-2 Coppin State 2:06.25 - 3(5)  
30. Davis, Airrin SO-2 LIU Brooklyn 2:06.77 - 3(6)  
31. ROBERTSON, ANTHONY   Zenith Velocity AC 2:07.44 - 6(2)  
32. Brosier, Ken FR-1 St. Peter's 2:07.54 - 4(7)  
33. Proctor, Truvaurnie FR-1 Coppin State 2:08.20 - 3(7)  
34. McKeown, AJ   Unattached 2:08.31 - 6(3)  
35. Dennison, Jaymes SO-2 Monroe College 2:08.52 - 1(6)  
36. Coleman, Kenneth SR-4 Adelphi 2:09.13 - 5(5)  
37. Springer, William FR-1 Saint Rose 2:09.24 - 6(4)  
38. Amarasinghe, Kavindu FR-1 CCNY 2:09.55 - 7(2)  
39. Gasser, Ryan JR-3 St. Thomas Aquinas 2:09.72 - 6(5)  
40. McNiff, Stephen JR-3 St. Thomas Aquinas 2:10.27 - 7(3)  
41. Brown, DeeJay JR-3 Saint Rose 2:10.70 - 5(6)  
42. Schnorbus, Jack SO-2 Wagner 2:11.26 - 7(4)  
43. Dreyer, Thomas SR-4 Molloy 2:11.57 - 6(6)  
44. Carter, Brandon SO-2 Maryland-Eastern Shore 2:13.07 - 5(7)  
45. Nunez, Janssel JR-3 CCNY 2:13.10 - 7(5)  
46. Smith, Aaron   Unattached 2:17.71 - 6(7)  
47. Akinde, Omolade SO-2 Medgar Evers 2:19.07 - 7(6)  
  Kemjika, Oscar   Chelsea Piers Sprint Club DNF - 1  
800 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Osterhus, Noah FR-1 TCNJ 1:55.87  
2. Mazzarella, Brandon JR-3 TCNJ 1:58.82  
3. Hinds, Rajay FR-1 Monroe College 1:59.09  
4. Dyagilev, Jenya SR-4 Fairleigh Dickinson 2:00.34  
5. Seara, Anthony JR-3 Adelphi 2:00.36
6. Dennison, Jaymes SO-2 Monroe College 2:08.52  
  Kemjika, Oscar   Chelsea Piers Sprint Club DNF  
800 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Wilkens, Michael   Unattached 1:56.99  
2. Maddox, Tyrell   Army Prep 1:58.59  
3. Stabolepszy, Clay FR-1 Lehigh 1:59.07  
4. Morley, Daniel SR-4 Adelphi 1:59.33
5. Tooles, Marlowe FR-1 St. Peter's 1:59.69  
6. Williams, Kyle FR-1 Morgan State 2:03.33  
7. Johnson, Evan SR-4 Morgan State 2:03.70  
800 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Winslow, Peter JR-3 Villanova 1:58.08  
2. Gallagher, Conor SR-4 Molloy 1:58.24  
3. Smith, Robert JR-3 Lehigh 2:00.15  
4. Chappell, James SO-2 Lehigh 2:04.27  
5. Teagle, Devin SO-2 Coppin State 2:06.25  
6. Davis, Airrin SO-2 LIU Brooklyn 2:06.77  
7. Proctor, Truvaurnie FR-1 Coppin State 2:08.20  
800 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Ripa, John   Unattached 2:00.51  
2. Phillips, Sean FR-1 Fordham 2:00.85  
3. Nelson, Thaddeus JR-3 LIU Brooklyn 2:02.41  
4. Joseph, Kareem   Zenith Velocity AC 2:04.34  
5. Ortiz, Isiah   Army Prep 2:05.82  
6. Miller, David FR-1 St. Peter's 2:05.87  
7. Brosier, Ken FR-1 St. Peter's 2:07.54  
800 Meters Section 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Bunsion, Deshawne FR-1 LIU Brooklyn 2:01.88  
2. Whalen , Matthew FR-1 Wagner 2:02.21  
3. Skidmore, Charles FR-1 St. Francis (N.Y.) 2:03.50  
4. Rocks, Devin JR-3 Fordham 2:04.92  
5. Coleman, Kenneth SR-4 Adelphi 2:09.13  
6. Brown, DeeJay JR-3 Saint Rose 2:10.70  
7. Carter, Brandon SO-2 Maryland-Eastern Shore 2:13.07  
800 Meters Section 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Michels, Brian FR-1 Molloy 2:03.24  
2. ROBERTSON, ANTHONY   Zenith Velocity AC 2:07.44  
3. McKeown, AJ   Unattached 2:08.31  
4. Springer, William FR-1 Saint Rose 2:09.24  
5. Gasser, Ryan JR-3 St. Thomas Aquinas 2:09.72  
6. Dreyer, Thomas SR-4 Molloy 2:11.57  
7. Smith, Aaron   Unattached 2:17.71  
800 Meters Section 7
Pl. Name Year Team Time  
1. McGill Jr, Lawrence   Unattached 2:03.15  
2. Amarasinghe, Kavindu FR-1 CCNY 2:09.55  
3. McNiff, Stephen JR-3 St. Thomas Aquinas 2:10.27  
4. Schnorbus, Jack SO-2 Wagner 2:11.26  
5. Nunez, Janssel JR-3 CCNY 2:13.10  
6. Akinde, Omolade SO-2 Medgar Evers 2:19.07  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Grady, Michael FR-1 Adelphi 2:28.05 - 1(1)
2. Lynch, Daniel SO-2 TCNJ 2:31.45 - 1(2)
3. James, Michael JR-3 Coppin State 2:32.12 10 1(3)  
4. Gentsch, Joe   Westchester Track Club 2:32.54 - 1(4)  
5. Abbatiello, Joseph SO-2 Wagner 2:32.89 8 2(1)  
6. Lotocky, Krystopher SR-4 Saint Rose 2:33.97 - 1(5)
7. Rodriguez, Alexshanrdo JR-3 Fairleigh Dickinson 2:34.25 - 2(2)  
8. Johnson, Onyx JR-3 Morgan State 2:34.36 6 2(3)  
9. Coccia, Anthony FR-1 Adelphi 2:34.52 - 1(6)
10. Taylor, Elijah   Shore Road Striders TC 2:38.47 - 2(4)  
11. Marois, William SR-4 Adelphi 2:39.00 - 1(7)
12. Weaver, Lance SR-4 St. Peter's 2:40.33 - 1(8)  
13. Williams, Alfred FR-1 Wagner 2:44.31 5 2(5)  
14. Hardy, Haneef JR-3 Morgan State 2:44.95 4 2(6)  
15. Browne, Carey FR-1 Molloy 2:49.30 - 2(7)  
16. Gallagher, Brendan FR-1 Molloy 2:57.28 - 2(8)  
17. Gallagher, Liam SO-2 Molloy 2:59.45 - 2(9)  
1000 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Grady, Michael FR-1 Adelphi 2:28.05
2. Lynch, Daniel SO-2 TCNJ 2:31.45
3. James, Michael JR-3 Coppin State 2:32.12  
4. Gentsch, Joe   Westchester Track Club 2:32.54  
5. Lotocky, Krystopher SR-4 Saint Rose 2:33.97
6. Coccia, Anthony FR-1 Adelphi 2:34.52
7. Marois, William SR-4 Adelphi 2:39.00
8. Weaver, Lance SR-4 St. Peter's 2:40.33  
1000 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Abbatiello, Joseph SO-2 Wagner 2:32.89  
2. Rodriguez, Alexshanrdo JR-3 Fairleigh Dickinson 2:34.25  
3. Johnson, Onyx JR-3 Morgan State 2:34.36  
4. Taylor, Elijah   Shore Road Striders TC 2:38.47  
5. Williams, Alfred FR-1 Wagner 2:44.31  
6. Hardy, Haneef JR-3 Morgan State 2:44.95  
7. Browne, Carey FR-1 Molloy 2:49.30  
8. Gallagher, Brendan FR-1 Molloy 2:57.28  
9. Gallagher, Liam SO-2 Molloy 2:59.45  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Rmidi Kinini , Khalil JR-3 Maryland-Eastern Shore 4:15.96 10 1(1)  
2. Connell, Brendan   Unattached 4:16.24 - 1(2)  
3. Makofane, Mpho SO-2 Monroe College 4:19.63 - 2(1)
4. Depinto, Ryan SO-2 George Washington 4:20.60 - 2(2)  
5. Leon, Jordan FR-1 Maryland-Eastern Shore 4:20.72 8 1(3)  
6. Ball, Ronaldo JR-3 Coppin State 4:20.89 6 1(4)  
7. Pollina, John   Speed Club 4:21.37 - 1(5)  
8. Palumbo, Victor   CPTC New Balance 4:21.90 - 1(6)  
9. Coker, Alaric SR-4 Coppin State 4:22.61 5 1(7)  
10. Tucker, Ryan SR-4 George Washington 4:23.40 - 1(8)  
11. Gallagher, Conor SR-4 Molloy 4:24.47 - 2(3)  
12. Cook, Brian SO-2 Fordham 4:27.83 4 2(4)  
13. Mundy, Donovan SO-2 Maryland-Eastern Shore 4:28.35 3 1(9)  
14. Kapuscinski, Benjamin JR-3 Saint Rose 4:28.37 - 2(5)
15. Lampron, Josh JR-3 Villanova 4:28.73 2 1(10)  
16. Johnson, Dale SO-2 TCNJ 4:29.82 - 2(6)  
17. Cullinane, Seamus JR-3 Lehigh 4:30.68 1 3(1)  
18. McGann, Ryan JR-3 Fordham 4:31.53 - 2(7)  
19. Hayes, Jekabs FR-1 TCNJ 4:32.10 - 3(2)  
20. Chappell, James SO-2 Lehigh 4:32.87 - 2(8)  
21. Guiducci, Roberto SR-4 TCNJ 4:35.40 - 3(3)  
22. Michels, Brian FR-1 Molloy 4:36.13 - 3(4)  
23. Vazquez, Vincent SO-2 St. Thomas Aquinas 4:36.90 - 3(5)  
24. Collins, Kipkoech FR-1 Monroe College 4:37.05 - 2(9)  
25. Mitchell, Klema   Villanova 4:37.38 - 4(1)  
26. Morgan, Rastafari FR-1 Saint Rose 4:37.48 - 3(6)
27. Fleming, Lance   Shore Road Striders TC 4:37.53 - 2(10)  
28. Swenson, Chris   Unattached 4:38.64 - 2(11)  
29. White, Joseph   Unattached 4:38.83 - 1(11)  
30. Campbell, Michael SO-2 Fordham 4:40.16 - 1(12)  
31. Ruiz, Nicholas SR-4 LIU Brooklyn 4:42.03 - 3(7)  
32. London, Mark SO-2 Coppin State 4:44.66 - 1(13)  
33. Dell-Thibodeau, Max   Unattached 4:46.24 - 3(8)  
34. Khedaru, Aashaun SO-2 Adelphi 4:48.11 - 3(9)  
35. Mosher, Steven FR-1 Adelphi 4:48.40 - 4(2)  
36. McKeown, AJ   Unattached 4:50.25 - 4(3)  
37. Dreyer, Thomas SR-4 Molloy 4:50.64 - 3(10)  
38. Utate, Joshua JR-3 Fairleigh Dickinson 4:52.60 - 3(11)  
39. Macari, Justin JR-3 Adelphi 4:54.22 - 3(12)  
40. Linares, Jamer JR-3 St. Thomas Aquinas 4:55.87 - 4(4)  
41. Guerrero, Johannes SO-2 St. Peter's 4:56.62 - 3(13)  
42. Zieberath, Danny FR-1 Wagner 4:57.39 - 4(5)  
43. Giampietro, Nicholas FR-1 Adelphi 5:01.05 - 4(6)  
44. Leonardo, Albert FR-1 CCNY 5:04.30 - 4(7)  
45. Wong, Raymond SO-2 CCNY 5:05.11 - 3(14)  
46. Gonzalez, Daniel SO-2 LIU Brooklyn 5:10.67 - 4(8)  
47. Olaya, Kevin SO-2 St. Peter's 5:13.65 - 4(9)  
48. Dijan, Miles FR-1 CCNY 5:30.81 - 4(10)  
Mile Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Rmidi Kinini , Khalil JR-3 Maryland-Eastern Shore 4:15.96  
2. Connell, Brendan   Unattached 4:16.24  
3. Leon, Jordan FR-1 Maryland-Eastern Shore 4:20.72  
4. Ball, Ronaldo JR-3 Coppin State 4:20.89  
5. Pollina, John   Speed Club 4:21.37  
6. Palumbo, Victor   CPTC New Balance 4:21.90  
7. Coker, Alaric SR-4 Coppin State 4:22.61  
8. Tucker, Ryan SR-4 George Washington 4:23.40  
9. Mundy, Donovan SO-2 Maryland-Eastern Shore 4:28.35  
10. Lampron, Josh JR-3 Villanova 4:28.73  
11. White, Joseph   Unattached 4:38.83  
12. Campbell, Michael SO-2 Fordham 4:40.16  
13. London, Mark SO-2 Coppin State 4:44.66  
Mile Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Makofane, Mpho SO-2 Monroe College 4:19.63
2. Depinto, Ryan SO-2 George Washington 4:20.60  
3. Gallagher, Conor SR-4 Molloy 4:24.47  
4. Cook, Brian SO-2 Fordham 4:27.83  
5. Kapuscinski, Benjamin JR-3 Saint Rose 4:28.37
6. Johnson, Dale SO-2 TCNJ 4:29.82  
7. McGann, Ryan JR-3 Fordham 4:31.53  
8. Chappell, James SO-2 Lehigh 4:32.87  
9. Collins, Kipkoech FR-1 Monroe College 4:37.05  
10. Fleming, Lance   Shore Road Striders TC 4:37.53  
11. Swenson, Chris   Unattached 4:38.64  
Mile Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Cullinane, Seamus JR-3 Lehigh 4:30.68  
2. Hayes, Jekabs FR-1 TCNJ 4:32.10  
3. Guiducci, Roberto SR-4 TCNJ 4:35.40  
4. Michels, Brian FR-1 Molloy 4:36.13  
5. Vazquez, Vincent SO-2 St. Thomas Aquinas 4:36.90  
6. Morgan, Rastafari FR-1 Saint Rose 4:37.48
7. Ruiz, Nicholas SR-4 LIU Brooklyn 4:42.03  
8. Dell-Thibodeau, Max   Unattached 4:46.24  
9. Khedaru, Aashaun SO-2 Adelphi 4:48.11  
10. Dreyer, Thomas SR-4 Molloy 4:50.64  
11. Utate, Joshua JR-3 Fairleigh Dickinson 4:52.60  
12. Macari, Justin JR-3 Adelphi 4:54.22  
13. Guerrero, Johannes SO-2 St. Peter's 4:56.62  
14. Wong, Raymond SO-2 CCNY 5:05.11  
Mile Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Mitchell, Klema   Villanova 4:37.38  
2. Mosher, Steven FR-1 Adelphi 4:48.40  
3. McKeown, AJ   Unattached 4:50.25  
4. Linares, Jamer JR-3 St. Thomas Aquinas 4:55.87  
5. Zieberath, Danny FR-1 Wagner 4:57.39  
6. Giampietro, Nicholas FR-1 Adelphi 5:01.05  
7. Leonardo, Albert FR-1 CCNY 5:04.30  
8. Gonzalez, Daniel SO-2 LIU Brooklyn 5:10.67  
9. Olaya, Kevin SO-2 St. Peter's 5:13.65  
10. Dijan, Miles FR-1 CCNY 5:30.81  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Malone, Ben JR-3 Villanova 8:33.60 10 1(1)  
2. Slattery, Thomas SO-2 Fordham 8:35.91 8 1(2)  
3. Wightman, Ross JR-3 Iona 8:38.86 6 1(3)  
4. Lake, Derek   Unattached 8:39.30 - 1(4)  
5. Coelho, Andrew   Unattached 8:39.36 - 1(5)  
6. Tedeschi, Andrew JR-3 TCNJ 8:42.19 - 1(6)
7. O'Brien, Nikolas SO-2 Fordham 8:42.45 5 1(7)  
8. Stouber, Jon JR-3 TCNJ 8:45.40 - 1(8)  
9. Chouati, Oussama SO-2 Maryland-Eastern Shore 8:46.69 4 1(9)  
10. Grimm, Tyler SR-4 TCNJ 8:46.85 - 2(1)  
11. Porto, Luis JR-3 St. Francis (N.Y.) 8:52.19 3 2(2)  
12. Fitzgerald, Alex JR-3 Lehigh 8:52.86 2 2(3)  
13. Gooding, Darrel SR-4 Fairleigh Dickinson 8:53.03 - 1(10)  
14. Arslan, Alexander   Shore Road Striders TC 8:56.03 - 1(11)  
15. Meli, Stanley SO-2 Maryland-Eastern Shore 9:02.97 1 2(4)  
16. Turi, Michael SR-4 Fordham 9:04.11 - 1(12)  
17. Landin, Christopher   Army Prep 9:08.37 - 1(13)  
18. Moody, Mathew SR-4 Adelphi 9:09.62 - 1(14)
19. Reifman-Packett, Andrew SR-4 Saint Rose 9:13.43 - 2(5)
20. Gugendiran, Pratheip FR-1 St. Francis (N.Y.) 9:16.12 - 2(6)  
21. Arita, Brian FR-1 Lehigh 9:18.63 - 2(7)  
22. Smith, Stephen   Unattached 9:20.23 - 2(8)  
23. Curran, Jack JR-3 Lehigh 9:24.35 - 2(9)  
24. Davies, Stefen   Unattached 9:24.92 - 2(10)  
25. Velasquez, Jose SO-2 Adelphi 9:28.42 - 1(15)  
26. Brown, Dayron JR-3 Fairleigh Dickinson 9:29.88 - 2(11)  
27. Geraghty, Quinn FR-1 St. Peter's 9:35.17 - 2(12)  
28. Martensen, Shane JR-3 Molloy 9:40.68 - 2(13)  
29. Connelly, Gerard   Unattached 9:41.26 - 2(14)  
30. Ruiz, Harley FR-1 St. Thomas Aquinas 9:47.96 - 2(15)  
31. Benson, Joseph   Musketeers Track Club 9:51.84 - 2(16)  
32. Lipari, Joseph FR-1 St. Thomas Aquinas 9:54.45 - 2(17)  
33. Chipalo, Edson JR-3 Saint Rose 9:59.29 - 2(18)  
34. Sullivan, Thomas SO-2 CCNY 10:10.05 - 2(19)  
35. Picart, Dylan FR-1 Adelphi 10:13.45 - 2(20)  
3000 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Malone, Ben JR-3 Villanova 8:33.60  
2. Slattery, Thomas SO-2 Fordham 8:35.91  
3. Wightman, Ross JR-3 Iona 8:38.86  
4. Lake, Derek   Unattached 8:39.30  
5. Coelho, Andrew   Unattached 8:39.36  
6. Tedeschi, Andrew JR-3 TCNJ 8:42.19
7. O'Brien, Nikolas SO-2 Fordham 8:42.45  
8. Stouber, Jon JR-3 TCNJ 8:45.40  
9. Chouati, Oussama SO-2 Maryland-Eastern Shore 8:46.69  
10. Gooding, Darrel SR-4 Fairleigh Dickinson 8:53.03  
11. Arslan, Alexander   Shore Road Striders TC 8:56.03  
12. Turi, Michael SR-4 Fordham 9:04.11  
13. Landin, Christopher   Army Prep 9:08.37  
14. Moody, Mathew SR-4 Adelphi 9:09.62
15. Velasquez, Jose SO-2 Adelphi 9:28.42  
3000 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Grimm, Tyler SR-4 TCNJ 8:46.85  
2. Porto, Luis JR-3 St. Francis (N.Y.) 8:52.19  
3. Fitzgerald, Alex JR-3 Lehigh 8:52.86  
4. Meli, Stanley SO-2 Maryland-Eastern Shore 9:02.97  
5. Reifman-Packett, Andrew SR-4 Saint Rose 9:13.43
6. Gugendiran, Pratheip FR-1 St. Francis (N.Y.) 9:16.12  
7. Arita, Brian FR-1 Lehigh 9:18.63  
8. Smith, Stephen   Unattached 9:20.23  
9. Curran, Jack JR-3 Lehigh 9:24.35  
10. Davies, Stefen   Unattached 9:24.92  
11. Brown, Dayron JR-3 Fairleigh Dickinson 9:29.88  
12. Geraghty, Quinn FR-1 St. Peter's 9:35.17  
13. Martensen, Shane JR-3 Molloy 9:40.68  
14. Connelly, Gerard   Unattached 9:41.26  
15. Ruiz, Harley FR-1 St. Thomas Aquinas 9:47.96  
16. Benson, Joseph   Musketeers Track Club 9:51.84  
17. Lipari, Joseph FR-1 St. Thomas Aquinas 9:54.45  
18. Chipalo, Edson JR-3 Saint Rose 9:59.29  
19. Sullivan, Thomas SO-2 CCNY 10:10.05  
20. Picart, Dylan FR-1 Adelphi 10:13.45  
 
60 Hurdles Finals
Place Name Year Team Time Score  
1. Richards, Brian   Unattached 8.00 -  
2. RUFF, DWIGHT   Zenith Velocity AC 8.04 -  
3. Moodie, Roderick FR-1 LIU Brooklyn 8.20 10
4. Garcia, Esteban   CPTC New Balance 8.38 -  
5. Jennings , J'von   Unattached 8.43 -  
6. Petit-Homme, Mica-Jonathan SR-4 LIU Brooklyn 8.52 8  
7. Asamoah, Wilfred JR-3 Morgan State 8.57 6  
8. Pascale, Luke JR-3 Adelphi 8.58 -
60 Hurdles Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. RUFF, DWIGHT   Zenith Velocity AC 8.11 1(1)  
2. Jennings , J'von   Unattached 8.29 1(2)  
3. Richards, Brian   Unattached 8.33 2(1)  
4. Moodie, Roderick FR-1 LIU Brooklyn 8.42 1(3)  
5. Asamoah, Wilfred JR-3 Morgan State 8.46 2(2)  
6. Petit-Homme, Mica-Jonathan SR-4 LIU Brooklyn 8.46 3(1)  
7. Garcia, Esteban   CPTC New Balance 8.50 1(4)  
7. Pascale, Luke JR-3 Adelphi 8.50 3(2)
9. Showalter, Taj JR-3 Maryland-Eastern Shore 8.57 2(3)  
10. Varella, Stephen SO-2 Morgan State 8.61 2(4)  
11. Headly , Moquiez SR-4 Fairleigh Dickinson 8.61 3(3)  
12. Hugin, Robert SR-4 Lehigh 8.62 1(5)  
13. Martin Oguike, Percy FR-1 St. Peter's 8.69 2(5)  
14. Pritchett, Kymere FR-1 Coppin State 8.70 3(4)  
15. Sandifer, Aaron SR-4 Villanova 8.93 3(5)  
16. Grupski, Donald SO-2 Adelphi 9.32 2(6)
17. Hairston, Devon SO-2 Morgan State 9.37 3(6)  
18. Coleman, Kenneth SR-4 Adelphi 9.38 1(6)
19. Brown, Bradley FR-1 CCNY 9.44 2(7)  
20. Succi, PJ JR-3 Villanova 9.57 1(7)  
60 Hurdles Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. RUFF, DWIGHT   Zenith Velocity AC 8.11  
2. Jennings , J'von   Unattached 8.29  
3. Moodie, Roderick FR-1 LIU Brooklyn 8.42  
4. Garcia, Esteban   CPTC New Balance 8.50  
5. Hugin, Robert SR-4 Lehigh 8.62  
6. Coleman, Kenneth SR-4 Adelphi 9.38
7. Succi, PJ JR-3 Villanova 9.57  
60 Hurdles Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Richards, Brian   Unattached 8.33  
2. Asamoah, Wilfred JR-3 Morgan State 8.46  
3. Showalter, Taj JR-3 Maryland-Eastern Shore 8.57  
4. Varella, Stephen SO-2 Morgan State 8.61  
5. Martin Oguike, Percy FR-1 St. Peter's 8.69  
6. Grupski, Donald SO-2 Adelphi 9.32
7. Brown, Bradley FR-1 CCNY 9.44  
60 Hurdles Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Petit-Homme, Mica-Jonathan SR-4 LIU Brooklyn 8.46  
2. Pascale, Luke JR-3 Adelphi 8.50
3. Headly , Moquiez SR-4 Fairleigh Dickinson 8.61  
4. Pritchett, Kymere FR-1 Coppin State 8.70  
5. Sandifer, Aaron SR-4 Villanova 8.93  
6. Hairston, Devon SO-2 Morgan State 9.37  
 
4 x 400 Relay Section 1
Pl. Team Athletes Time  
1. Zenith Velocity AC (A) Redhead, Phillip, Ruff, Veras 3:16.59  
2. Coppin State (A) Green, James, Teagle, Coker 3:17.42
3. LIU Brooklyn (A) Cue, Williams, Petit-Homme, Cajuste 3:17.66
4. Morgan State (A) St. Louis, Varella, Hardy, Leach 3:19.68
4 x 400 Relay Section 2
Pl. Team Athletes Time  
1. Villanova (A) Purcell, Cartwright, Lampinen, Winslow 3:19.54
2. St. Peter's (A) McClinton, Lascelles, Valley, Brosier 3:23.47  
3. TCNJ (A) Osterhus, Williams, Larkin, Osterhus 3:24.05
4. Maryland-Eastern Shore (A) Showalter, Rollins, Walker, Leon 3:24.37  
5. Adelphi (A) Seara, Pascale, Drescher, Coleman 3:27.35  
6. Lehigh (A) Smith, Stabolepszy, Iulo, Cullinane 3:37.36  
4 x 400 Relay Section 3
Pl. Team Athletes Time  
1. LIU Brooklyn (B) Moore, Davis, Bennett, Pink 3:32.08  
2. Army Prep (A) Wartski, Ortiz, Landin, Maddox 3:33.27  
3. Saint Rose (A) Lotocky, Springer, Tucker, Brown 3:36.90  
4. CCNY (A) Dickens, Simon, Ojo, Brown 3:37.44  
5. Molloy (A) Gaul, Guidroz