January 22, 2016
|
Minnesota-Minnesota FH - Minneapolis, MN
|
200m (Flat)

Men's 60 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Larry, Lorenzo JR-3 Wisconsin 6.73 5
2. Godi, Gemechu SR-4 Minnesota 6.78 3
3. Charles, Jordan JR-3 Minnesota 6.83 2
4. Neumann, Brad SO-2 Minnesota 6.85 -
5. Coleman, Quinton JR-3 Minnesota 7.08 -
6. Teague, Alex FR-1 Wisconsin 7.08 1
7. Stecker, James JR-3 Wisconsin 7.09 -
8. Webster, Zac SO-2 Wisconsin 7.10 -

Men's 200 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Larry, Lorenzo JR-3 Wisconsin 21.66 5
2. Godi, Gemechu SR-4 Minnesota 21.80 3
3. Neumann, Brad SO-2 Minnesota 22.09 2
4. Teague, Alex FR-1 Wisconsin 22.50 1
5. Stecker, James JR-3 Wisconsin 22.91 -
6. Davis, Ryan JR-3 Wisconsin 24.02 -
200 Meters Finals Section 1
W:
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Godi, Gemechu SR-4 Minnesota 21.80 3
2. Teague, Alex FR-1 Wisconsin 22.50 1
3. Stecker, James JR-3 Wisconsin 22.91 -
200 Meters Finals Section 2
W:
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Larry, Lorenzo JR-3 Wisconsin 21.66 5
2. Neumann, Brad SO-2 Minnesota 22.09 2
3. Davis, Ryan JR-3 Wisconsin 24.02 -

Men's 400 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Davis, Ryan JR-3 Wisconsin 48.55 5
2. Wellenstein, Jack FR-1 Minnesota 48.58 3
3. Ellis, Corbin SO-2 Wisconsin 48.82 2
4. Roese, Nate JR-3 Minnesota 49.17 1
5. Wickman, Aaron FR-1 Wisconsin 50.75 -

Men's 600 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Hechsel, Mitch JR-3 Minnesota 1:18.89 5
2. Fountain, Rashawn JR-3 Minnesota 1:19.81 3
3. Brown, Eric FR-1 Wisconsin 1:20.83 2
4. Rosen, Matt FR-1 Minnesota 1:21.09 -

Men's 800 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Deng, Goaner SR-4 Minnesota 1:51.51 5
2. Streich, Shane FR-1 Minnesota 1:52.75 3
3. Barth, Cooper SO-2 Wisconsin 1:54.19 2
4. Carlson, Sam FR-1 Minnesota 1:57.14 -
5. Ramos, McKena JR-3 Wisconsin 2:02.09 1

Men's Mile Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Mudd, Austin SR-4 Wisconsin 4:07.71 5
2. Wiebke, Derek SO-2 Minnesota 4:07.76 3
3. Snider, Zack FR-1 Wisconsin 4:10.51 2
4. Hardy, Joe FR-1 Wisconsin 4:10.55 -
5. Hall, Wayde SO-2 Minnesota 4:10.94 1
6. Skaret, Christian SR-4 Minnesota 4:19.49 -
  Welch, Matt SO-2 Minnesota DNF -

Men's 3000 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Hirsch, Carl SO-2 Wisconsin 8:32.18 5
2. McDonald, Morgan SO-2 Wisconsin 8:32.47 3
3. Ali, Obsa FR-1 Minnesota 8:34.26 2
4. Sandvold, Russell JR-3 Wisconsin 8:34.36 -
5. Bartnik, Aaron JR-3 Minnesota 8:35.54 1
6. Zutz, Adam SR-4 Minnesota 8:39.79 -
7. Lawrence, Charles SO-2 Minnesota 8:51.05 -

Men's 60 Hurdles Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Wieland, Luca JR-3 Minnesota 8.07 5
2. Holcomb, Ben JR-3 Minnesota 8.19 3
3. Ragland, Dairius FR-1 Wisconsin 8.33 2
4. Madison, Andrew FR-1 Wisconsin 8.33 1
5. Mortensen, Brandon JR-3 Wisconsin 8.37 -

Men's 4 x 400 Relay Finals

Top↑
PL TEAM ATHLETES TIME SC
1. Minnesota Nate Roese, Goaner Deng, Mitch Hechsel, Jack Wellenstein 3:14.69 5
2. Wisconsin Lorenzo Larry, Corbin Ellis, Alex Teague, Ryan Davis 3:22.22 3

Men's High Jump Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1. Bachinski, Nick JR-3 Minnesota 2.14m 7' 0.25" 5
  • 1.80
    P
  • 1.85
    P
  • 1.90
    P
  • 1.95
    O
  • 2.00
    O
  • 2.03
    XXO
  • 2.06
    XO
  • 2.09
    XXO
  • 2.14
    XXO
2. Nytes, Trent FR-1 Wisconsin 2.06m 6' 9" 3
  • 1.80
    P
  • 1.85
    P
  • 1.90
    P
  • 1.95
    O
  • 2.00
    O
  • 2.03
    XO
  • 2.06
    O
  • 2.09
    XXX
3. Wieland, Luca JR-3 Minnesota 2.03m 6' 8" 2
  • 1.80
    P
  • 1.85
    P
  • 1.90
    O
  • 1.95
    XO
  • 2.00
    O
  • 2.03
    O
  • 2.06
    XXX
4. Wright-Madison, Christopher FR-1 Wisconsin 1.95m 6' 4.75" 1
  • 1.80
    P
  • 1.85
    P
  • 1.90
    XO
  • 1.95
    XO
  • 2.00
    XXX
5. Smith, Sawyer SO-2 Wisconsin 1.90m 6' 2.75" -
  • 1.80
    O
  • 1.85
    O
  • 1.90
    XO
  • 1.95
    XXX
6. Foss, Charlie SR-4 Wisconsin 1.85m 6' 0.75" -
  • 1.80
    O
  • 1.85
    XO
  • 1.90
    XXX

Men's Pole Vault Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1. Ziemek, Zach SR-4 Wisconsin 5.20m 17' 0.75" 5
  • 4.00
    P
  • 4.15
    P
  • 4.30
    P
  • 4.45
    P
  • 4.60
    P
  • 4.75
    P
  • 4.90
    O
  • 5.05
    XO
  • 5.20
    XXO
  • 5.56
    XXX
2. Guthrie, Tim SO-2 Wisconsin 4.75m 15' 7" 3
  • 4.00
    P
  • 4.15
    P
  • 4.30
    P
  • 4.45
    P
  • 4.60
    XXO
  • 4.75
    O
  • 4.90
    XXX
3. Wallenfang, Jake SO-2 Wisconsin 4.60m 15' 1" -
  • 4.00
    P
  • 4.15
    P
  • 4.30
    P
  • 4.45
    P
  • 4.60
    XO
  • 4.75
    XXX
4. Holcomb, Ben JR-3 Minnesota 4.30m 14' 1.25" 2
  • 4.00
    O
  • 4.15
    XXO
  • 4.30
    XO
  • 4.45
    XXX
  Harold, Glen SO-2 Minnesota NH   -
  • 4.60
    XXX
  Krieger, Grant JR-3 Wisconsin NH   -
  • 4.60
    XXX

Men's Long Jump Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1. Wieland, Luca JR-3 Minnesota 7.46m 24' 5.75" 5
  • 7.46m
  • PASS
  • PASS
  • PASS
  • PASS
  • PASS
2. Nytes, Trent FR-1 Wisconsin 7.02m 23' 0.5" 3
  • 6.95m
  • 6.95m
  • 7.02m
  • FOUL
  • 6.79m
  • PASS
3. Mortensen, Brandon JR-3 Wisconsin 7.00m 22' 11.75" 2
  • 6.85m
  • 7.00m
  • 6.92m
  • FOUL
  • 6.90m
  • PASS
4. Ajaluwa, Andrew FR-1 Minnesota 6.84m 22' 5.25" 1
  • 6.41m
  • 6.84m
  • 6.64m
  • 5.96m
  • 6.50m
  • FOUL
5. Foss, Charlie SR-4 Wisconsin 6.73m 22' 1" -
  • 6.71m
  • 6.73m
  • 6.68m
  • 6.65m
  • 6.71m
  • PASS
6. Travis, James FR-1 Minnesota 6.73m 22' 1" -
  • 6.38m
  • FOUL
  • 6.73m
  • FOUL
  • 6.57m
  • 6.51m
7. Smith, Sawyer SO-2 Wisconsin 6.72m 22' 0.75" -
  • 6.72m
  • FOUL
  • 6.63m
  • FOUL
  • FOUL
  • PASS

Men's Triple Jump Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1. Charles, Jordan JR-3 Minnesota 14.70m 48' 2.75" 5
  • 14.70m
  • 13.89m
  • 14.59m
  • 14.09m
  • 14.23m
  • PASS
2. Travis, James FR-1 Minnesota 14.31m 46' 11.5" 3
  • 14.31m
  • FOUL
  • FOUL
  • FOUL
  • FOUL
  • FOUL
3. Webster, Zac SO-2 Wisconsin 13.47m 44' 2.5" 2
  • 13.20m
  • 13.46m
  • 13.11m
  • 13.47m
  • 13.30m
  • 13.16m
4. Madison, Andrew FR-1 Wisconsin 12.04m 39' 6" 1
  • FOUL
  • FOUL
  • 12.04m
  • PASS
  • PASS
  • PASS

Men's Shot Put Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1. Johnson, Luke SR-4 Minnesota 18.98m 62' 3.25" 5
  • 18.43m
  • 18.67m
  • FOUL
  • 18.78m
  • 18.98m
  • 18.40m
2. McDonald, Josh SO-2 Wisconsin 16.32m 53' 6.5" 3
  • 15.44m
  • 15.84m
  • 15.79m
  • 15.86m
  • 16.32m
  • 15.86m
3. Bjerk, Bryan SO-2 Minnesota 16.09m 52' 9.5" 2
  • FOUL
  • FOUL
  • 16.09m
  • FOUL
  • FOUL
  • 15.87m
4. Elsner, Sam SO-2 Minnesota 15.27m 50' 1.25" -
  • 14.83m
  • 13.72m
  • 14.47m
  • 14.92m
  • 14.91m
  • 15.27m
5. Nelson, Coleman SO-2 Wisconsin 10.42m 34' 2.25" 1
  • 10.42m
  • PASS
  • PASS
  • PASS
  • PASS
  • PASS

Men's Weight Throw Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1. Ferretti, Gian JR-3 Minnesota 20.41m 66' 11.5" 5
  • 18.55m
  • 20.18m
  • 20.34m
  • 20.41m
  • FOUL
  • 20.24m
2. Riedy, Mac SO-2 Minnesota 18.95m 62' 2.25" 3
  • 17.67m
  • 18.95m
  • FOUL
  • 18.37m
  • 17.86m
  • FOUL
3. Stelter, Viktor SO-2 Minnesota 17.67m 57' 11.75" -
  • 17.67m
  • FOUL
  • 17.29m
  • FOUL
  • 17.20m
  • 17.39m
4. Elsner, Sam SO-2 Minnesota 17.58m 57' 8.25" -
  • 17.05m
  • 17.42m
  • 16.91m
  • 16.72m
  • 17.58m
  • 17.41m
5. Nelson, Coleman SO-2 Wisconsin 16.29m 53' 5.5" 2
  • 15.04m
  • 14.82m
  • 15.03m
  • 0.60m
  • 15.01m
  • 16.29m
6. McDonald, Josh SO-2 Wisconsin 11.09m 36' 4.75" 1
  • 11.09m
  • PASS
  • PASS
  • PASS
  • PASS
  • PASS