April 16-17, 2016
|
Bucknell - Lewisburg, PA
ICON KEY: SUNYAC PSAC MAC Northeast-10 ECAC DIII DIII All-Ohio NYSA IC4A/ECAC NYSB NCAC NCCAA

Men 1500m Run Unseeded

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Hausamann, Ethan SR-4 Binghamton 3:53.39
2. Roach, Cooper SR-4 Canisius 3:53.63
3. Hepner, Mason JR-3 Dickinson 3:53.72
4. Boswell, Anthony FR-1 Army West Point 3:54.43
5. Rodger, Thomas SR-4 Roberts Wesleyan 3:54.99
6. Smathers, Ryan SO-2 Army West Point 3:55.16
7. Palenchak, Tyler JR-3 Slippery Rock 3:55.50
8. Bellomo, Aaron JR-3 Roberts Wesleyan 3:55.59
9. Moshier, Thomas SO-2 Binghamton 3:55.60
10. Strausbaugh, Lorne JR-3 Malone 3:56.16
11. Knipper, Sam SR-4 Rider 3:56.84
12. Sopchak, Josh FR-1 Canisius 3:56.97
13. Schatz, Jared SR-4 Messiah 3:57.06
14. Fiore, Paolo SO-2 Siena 3:57.07
15. Frering, David SO-2 Bucknell 3:57.18
16. Morgan, Andrew SR-4 Indiana (Pa.) 3:57.24
17. Fairlee, Travis FR-1 Siena 3:57.55
18. Deignan, Eric JR-3 Misericordia 3:57.71
19. Resimo, Joelsen SR-4 Mansfield 3:58.63
20. Scheib, Christopher SR-4 Messiah 3:58.77
21. Shirk, Cameron SR-4 Messiah 3:58.88
22. Deaner, Brady FR-1 Edinboro 3:58.90
23. O'Connell, Martin FR-1 Binghamton 3:58.94
24. Phillips, Sean JR-3 Ithaca 3:59.07
25. Violette, Randy JR-3 Allegheny 3:59.27
26. Briggs, Travis JR-3 SUNY Geneseo 3:59.29
27. Trump, Dalton SO-2 Indiana (Pa.) 3:59.57
28. Herrmann, Eric FR-1 Dickinson 3:59.66
29. Twist, Michael JR-3 Elizabethtown 4:00.17
30. Sussman, Chad FR-1 Bucknell 4:00.61
31. Muldoon, Daniel Freshman Unattached 4:00.65
32. Chandler, William FR-1 Dickinson 4:01.29
33. Heatwole, Eric FR-1 Bloomsburg 4:01.71
34. Bohanan, Larkin SR-4 Ithaca 4:01.98
35. Cooper, Robert JR-3 Fredonia 4:02.21
36. Edwards, Will JR-3 DeSales 4:02.33
37. Harriger, Adam SR-4 Elizabethtown 4:02.94
38. Coccia, Anthony SO-2 Adelphi 4:03.10
39. Burns, Drew FR-1 Marist 4:03.31
40. Mays, Tyji FR-1 Temple 4:03.94
41. Holtzman, Luke FR-1 SUNY Geneseo 4:04.03
42. Belle, Santo SR-4 Seton Hill 4:04.25
43. Davis, Brendan SR-4 Ithaca 4:04.62
44. Joseph, Merlin SO-2 Fredonia 4:04.71
45. Weintraub, Matthew SO-2 Lafayette 4:04.75
46. Martin, Deondre SO-2 Malone 4:04.78
47. Luzzi, Sean SO-2 Misericordia 4:04.84
48. Fox, Nat SR-4 Kenyon 4:05.16
49. Baig, Saad JR-3 Marist 4:05.18
50. Ripa, John FR-1 SUNY Geneseo 4:05.20
51. Shenal, Patrick JR-3 Fredonia 4:05.39
52. Bernstein, Jimmy JR-3 Oneonta 4:05.78
53. Davies, Ian FR-1 Shippensburg 4:06.20
54. Holm, Connor FR-1 Shippensburg 4:06.54
55. Davies, Stefen SO-2 Brockport St. 4:06.94
56. Halligan, Sean JR-3 East Stroudsburg 4:07.00
57. Wilson, James JR-3 Bloomsburg 4:08.40
58. Odin, Chris JR-3 SUNY Geneseo 4:09.33
59. Moynihan, Ryan SR-4 SUNY Geneseo 4:09.93
60. DiFabio, Joseph SR-4 Rochester 4:10.04
61. Morley, Daniel SR-4 Adelphi 4:10.19
62. Baselice, Justin SO-2 Duquesne 4:10.19
63. Lorah, Dan SO-2 Lock Haven 4:10.27
64. Skavery, Justin JR-3 Susquehanna 4:10.60
65. Mueller, Benjamin JR-3 Bucknell 4:10.78
66. Erhard, Jack SO-2 Fredonia 4:12.49
67. Cook, Chris JR-3 Rochester 4:12.62
68. Sutphen, Frazee JR-3 Duquesne 4:14.22
69. Penberthy, Matthew FR-1 Brockport St. 4:14.82
70. Babyak, Brian FR-1 Bucknell 4:17.41
71. Vella, Tyler SO-2 Indiana (Pa.) 4:22.12
  Espey, Andrew FR-1 Cortland St. DNF
1500m Run Unseeded Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Belle, Santo SR-4 Seton Hill 4:04.25
2. Joseph, Merlin SO-2 Fredonia 4:04.71
3. Martin, Deondre SO-2 Malone 4:04.78
4. Fox, Nat SR-4 Kenyon 4:05.16
5. Davies, Ian FR-1 Shippensburg 4:06.20
6. Holm, Connor FR-1 Shippensburg 4:06.54
7. Wilson, James JR-3 Bloomsburg 4:08.40
8. Morley, Daniel SR-4 Adelphi 4:10.19
9. Baselice, Justin SO-2 Duquesne 4:10.19
10. Skavery, Justin JR-3 Susquehanna 4:10.60
11. Mueller, Benjamin JR-3 Bucknell 4:10.78
12. Erhard, Jack SO-2 Fredonia 4:12.49
13. Sutphen, Frazee JR-3 Duquesne 4:14.22
14. Penberthy, Matthew FR-1 Brockport St. 4:14.82
15. Babyak, Brian FR-1 Bucknell 4:17.41
1500m Run Unseeded Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Bohanan, Larkin SR-4 Ithaca 4:01.98
2. Edwards, Will JR-3 DeSales 4:02.33
3. Harriger, Adam SR-4 Elizabethtown 4:02.94
4. Burns, Drew FR-1 Marist 4:03.31
5. Mays, Tyji FR-1 Temple 4:03.94
6. Davis, Brendan SR-4 Ithaca 4:04.62
7. Weintraub, Matthew SO-2 Lafayette 4:04.75
8. Baig, Saad JR-3 Marist 4:05.18
9. Ripa, John FR-1 SUNY Geneseo 4:05.20
10. Shenal, Patrick JR-3 Fredonia 4:05.39
11. Davies, Stefen SO-2 Brockport St. 4:06.94
12. Halligan, Sean JR-3 East Stroudsburg 4:07.00
13. Lorah, Dan SO-2 Lock Haven 4:10.27
14. Cook, Chris JR-3 Rochester 4:12.62
  Espey, Andrew FR-1 Cortland St. DNF
1500m Run Unseeded Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Strausbaugh, Lorne JR-3 Malone 3:56.16
2. Sopchak, Josh FR-1 Canisius 3:56.97
3. Deignan, Eric JR-3 Misericordia 3:57.71
4. Phillips, Sean JR-3 Ithaca 3:59.07
5. Violette, Randy JR-3 Allegheny 3:59.27
6. Herrmann, Eric FR-1 Dickinson 3:59.66
7. Muldoon, Daniel Freshman Unattached 4:00.65
8. Chandler, William FR-1 Dickinson 4:01.29
9. Heatwole, Eric FR-1 Bloomsburg 4:01.71
10. Coccia, Anthony SO-2 Adelphi 4:03.10
11. Holtzman, Luke FR-1 SUNY Geneseo 4:04.03
12. Luzzi, Sean SO-2 Misericordia 4:04.84
13. Odin, Chris JR-3 SUNY Geneseo 4:09.33
14. DiFabio, Joseph SR-4 Rochester 4:10.04
15. Vella, Tyler SO-2 Indiana (Pa.) 4:22.12
1500m Run Unseeded Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Rodger, Thomas SR-4 Roberts Wesleyan 3:54.99
2. Palenchak, Tyler JR-3 Slippery Rock 3:55.50
3. Bellomo, Aaron JR-3 Roberts Wesleyan 3:55.59
4. Moshier, Thomas SO-2 Binghamton 3:55.60
5. Schatz, Jared SR-4 Messiah 3:57.06
6. Fiore, Paolo SO-2 Siena 3:57.07
7. Morgan, Andrew SR-4 Indiana (Pa.) 3:57.24
8. Scheib, Christopher SR-4 Messiah 3:58.77
9. Shirk, Cameron SR-4 Messiah 3:58.88
10. O'Connell, Martin FR-1 Binghamton 3:58.94
11. Trump, Dalton SO-2 Indiana (Pa.) 3:59.57
12. Twist, Michael JR-3 Elizabethtown 4:00.17
13. Cooper, Robert JR-3 Fredonia 4:02.21
14. Bernstein, Jimmy JR-3 Oneonta 4:05.78
15. Moynihan, Ryan SR-4 SUNY Geneseo 4:09.93
1500m Run Unseeded Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Hausamann, Ethan SR-4 Binghamton 3:53.39
2. Roach, Cooper SR-4 Canisius 3:53.63
3. Hepner, Mason JR-3 Dickinson 3:53.72
4. Boswell, Anthony FR-1 Army West Point 3:54.43
5. Smathers, Ryan SO-2 Army West Point 3:55.16
6. Knipper, Sam SR-4 Rider 3:56.84
7. Frering, David SO-2 Bucknell 3:57.18
8. Fairlee, Travis FR-1 Siena 3:57.55
9. Resimo, Joelsen SR-4 Mansfield 3:58.63
10. Deaner, Brady FR-1 Edinboro 3:58.90
11. Briggs, Travis JR-3 SUNY Geneseo 3:59.29
12. Sussman, Chad FR-1 Bucknell 4:00.61