May 13-14, 2016
|
Southern Conn. - New Haven, CT
ICON KEY: NESCAC IC4A/ECAC Northeast-10 ECAC DIII NEICAAA

Men's 400 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Henry, Donovan SR-4 Northeastern 47.53 10
2. Nasso, Kebba SR-4 Rhode Island 47.92 8
3. Collins, Jeremy SR-4 Southern Maine 48.23 6
4. Montague, Marlon SO-2 Rhode Island 48.42 5
5. Pierre, Sebastian SO-2 Sacred Heart 48.90 4
6. Newman, Danny JR-3 MIT 49.09 3
7. Jack, Esteafan FR-1 Westfield State 49.10 2
8. McGriff, De'Von FR-1 Rhode Island 49.16 1

Men's 400 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Collins, Jeremy SR-4 Southern Maine 48.42
2. Montague, Marlon SO-2 Rhode Island 48.58
3. Henry, Donovan SR-4 Northeastern 48.61
4. Nasso, Kebba SR-4 Rhode Island 49.26
5. Newman, Danny JR-3 MIT 48.97
6. Pierre, Sebastian SO-2 Sacred Heart 49.03
7. McGriff, De'Von FR-1 Rhode Island 49.13
8. Jack, Esteafan FR-1 Westfield State 49.16
9. Daring, Emmanuel SR-4 Williams 49.31
10. Naveed, Hamza FR-1 UMass Lowell 49.33
11. Barnes, Derek SR-4 MIT 49.35
12. Jewett, Chris FR-1 Northeastern 49.37
13. Johnston, David JR-3 Northeastern 49.42
14. Gray, Jared JR-3 Rhode Island 49.47
15. Flynn, Robert SO-2 Bates 49.58
16. Tomlin, John SR-4 Westfield State 49.67
17. Baldasare, Matthew JR-3 Stonehill 49.76
18. Penny, Raeford SO-2 Coast Guard 49.91
19. Buhelt, Jacob JR-3 Springfield 50.03
20. Fitzgerald, Ryan FR-1 UMass Lowell 50.07
21. Patterson, Justin SO-2 Bryant 50.12
22. Duncan, Marcus SO-2 UMass Lowell 50.23
23. Harter, Thomas JR-3 New Hampshire 50.46
24. Boire, Nicholas SO-2 Holy Cross 50.48
25. Ferrera, James FR-1 Northeastern 50.64
26. Franger, Robert SO-2 New Hampshire 50.88
27. Hardy, Ross JR-3 New Hampshire 50.95
28. Libman, Aaron SR-4 Rhode Island 51.12
29. Kasemir, Alex SR-4 Tufts 51.17
400 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Henry, Donovan SR-4 Northeastern 48.61
2. McGriff, De'Von FR-1 Rhode Island 49.13
3. Daring, Emmanuel SR-4 Williams 49.31
4. Baldasare, Matthew JR-3 Stonehill 49.76
5. Buhelt, Jacob JR-3 Springfield 50.03
6. Harter, Thomas JR-3 New Hampshire 50.46
7. Boire, Nicholas SO-2 Holy Cross 50.48
8. Libman, Aaron SR-4 Rhode Island 51.12
400 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Nasso, Kebba SR-4 Rhode Island 49.26
2. Gray, Jared JR-3 Rhode Island 49.47
3. Penny, Raeford SO-2 Coast Guard 49.91
4. Fitzgerald, Ryan FR-1 UMass Lowell 50.07
5. Franger, Robert SO-2 New Hampshire 50.88
400 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Montague, Marlon SO-2 Rhode Island 48.58
2. Newman, Danny JR-3 MIT 48.97
3. Jack, Esteafan FR-1 Westfield State 49.16
4. Naveed, Hamza FR-1 UMass Lowell 49.33
5. Jewett, Chris FR-1 Northeastern 49.37
6. Tomlin, John SR-4 Westfield State 49.67
7. Patterson, Justin SO-2 Bryant 50.12
8. Kasemir, Alex SR-4 Tufts 51.17
400 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Collins, Jeremy SR-4 Southern Maine 48.42
2. Pierre, Sebastian SO-2 Sacred Heart 49.03
3. Barnes, Derek SR-4 MIT 49.35
4. Johnston, David JR-3 Northeastern 49.42
5. Flynn, Robert SO-2 Bates 49.58
6. Duncan, Marcus SO-2 UMass Lowell 50.23
7. Ferrera, James FR-1 Northeastern 50.64
8. Hardy, Ross JR-3 New Hampshire 50.95