May 12-13, 2016
|
North Central - Naperville, IL
ICON KEY: HCAC NCAA DII Prov DIII All-Ohio OAC

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Miranda, Sergio JR-3 Lewis 3:49.28 -
2. Wellnitz, Cole JR-3 Nebraska-Kearney 3:49.56 -
3. Winfield, Logan SO-2 Colorado Mines 3:51.09 -
4. Hoskinson, Josh SO-2 Colorado Mines 3:51.86   -
5. Drake, Caleb SO-2 Olivet Nazarene 3:52.63   -
6. Sarajlic , Elvir SO-2 Washington U. 3:54.10   -
7. Knudsen, Cam JR-3 St. Francis (Ill.) 3:54.92   -
8. Grundmayer, Tim JR-3 NW Missouri 3:56.24   -
9. Anderson, Michael FR-1 North Central (Ill.) 3:56.63   -
10. Dilley, Trevor FR-1 Otterbein 3:56.92 -
11. Dye, Tanner JR-3 Taylor 3:57.27   -
12. Meitler, Jeff SR-4 Calvin 3:57.43   -
13. Milhauser, Shawn JR-3 Lewis 3:57.84   -
14. Pavey, Brice JR-3 Truman 3:58.07   -
15. Tweedy, Nolan SO-2 Illinois Wesleyan 3:58.34   -
16. Ducharme, Jeremy FR-1 North Central (Ill.) 3:58.64   -
17. McQuality, James SO-2 North Central (Ill.) 3:58.69   -
18. Lawson, Tyler FR-1 Columbia (Mo.) 3:58.79   -
19. Cox, Ryan JR-3 NW Missouri 3:58.98   -
20. Byrd, Ben FR-1 Taylor 3:59.40   -
21. Schenck, Seth SO-2 Columbia (Mo.) 3:59.48   -
22. Jodat, Jacob JR-3 Wisconsin Lutheran 3:59.54   -
23. Van Haitsma, Nathan JR-3 Calvin 4:00.18   -
24. Powers, Sam SO-2 Illinois Wesleyan 4:00.40   -
25. Von Borstel, Michael JR-3 Carthage 4:00.56   -
26. Ritzi, Connor SO-2 Lewis 4:01.32   -
27. Johnson, Mitchell SO-2 Augustana (Ill.) 4:01.39   -
28. Otte, Andre JR-3 Calvin 4:01.87   -
29. Erickson, Michael SO-2 Trinity (Tex.) 4:02.87   -
30. Gomez, Omar JR-3 North Central (Ill.) 4:03.38   -
31. Divan, Brandon SO-2 Olivet Nazarene 4:03.58   -
32. Thompson, Eric SR-4 Franklin 4:03.85 -
33. Wendt, Nate JR-3 Augustana (Ill.) 4:03.86   -
34. Hall, Matt JR-3 Taylor 4:03.96   -
35. Sullivan, Michael JR-3 Washington U. 4:04.21   -
36. Woodcock, Dereck JR-3 Wheaton (Ill.) 4:05.35   -
37. McKinley, Josh SR-4 Maryville (Mo.) 4:05.73   -
38. Sander, Devin JR-3 Columbia (Mo.) 4:05.93   -
39. Berendsen, Sam JR-3 Berry 4:06.52   -
40. Thomas, Hudson SO-2 Wheaton (Ill.) 4:06.89   -
41. Powers , Dylan FR-1 Aurora 4:07.05   -
42. Okinaka, Corey JR-3 U. of Chicago 4:07.88   -
43. Robinson, Calvin SR-4 Aurora 4:08.04   -
44. Baeskens, Jimmy SO-2 Aurora 4:09.15   -
45. Holley, Nathan FR-1 North Central (Ill.) 4:09.22   -
46. Rozewicki, Dru JR-3 North Central (Ill.) 4:11.30   -
47. Habura, Bret SR-4 Calvin 4:11.46   -
48. Giesen, Rene JR-3 Lindenwood-Belleville 4:11.63   -
49. Wantland, Jacob FR-1 North Central (Ill.) 4:12.08   -
50. Brown, Brandon SO-2 Webster 4:14.67   -
51. Sweatman, Alex SR-4 Wheaton (Ill.) 4:16.09   -
52. Albin, Kenneth SR-4 Millikin 4:17.77   -
53. Wolfram, D.J. JR-3 Aurora 4:19.06   -
54. Shaw, Nick JR-3 Aurora 4:19.07   -
55. York, Mike FR-1 Carthage 4:19.48   -
56. Heneghan, Andrew FR-1 Carthage 4:19.68   -
57. Sherman, Jordan FR-1 Aurora 4:20.03   -
58. Venezia, Sam   Benedictine (Ill.) 4:21.13   -
59. Fish, David SO-2 Carthage 4:21.53   -
60. Hyde, Tim JR-3 Augustana (Ill.) 4:21.71   -
61. Rangel, Carlitos SR-4 North Central (Ill.) 4:21.72   -
62. Crozier, Kevin SR-4 Aurora 4:21.86   -
63. Landry, Steven SO-2 U. of Chicago 4:22.62   -
64. Kingan, Will JR-3 U. of Chicago 4:23.28   -
65. August, Matt SO-2 Carthage 4:25.15   -
66. Hu, Kyler SR-4 U. of Chicago 4:25.91   -
67. Judge, John FR-1 U. of Chicago 4:27.39   -
68. Chirayath, Ashith FR-1 Oakton CC 4:28.89   -
69. Larkin, Jimmy JR-3 Wheaton (Ill.) 4:29.60   -
70. Trujillo, Miles FR-1 Wheaton (Ill.) 4:30.08   -
71. Shaughnessy, Jason FR-1 DuPage 4:32.27   -
72. Chaidez, Eric JR-3 Elmhurst 4:37.88   -
73. Grazier, Nick FR-1 DuPage 4:41.69   -
74. Harness, Troy JR-3 Roosevelt 4:43.43   -
75. Bennis, Tristan SO-2 Augustana (Ill.) 4:44.79   -
76. Miranda, Fernando FR-1 Aurora 4:53.90   -
77. Schousen, David SR-4 Elmhurst 5:13.30   -
78. Edinger, Rob FR-1 Elmhurst 5:34.60   -
  Shim, Justin   Exhibition 4:19.74   -
  Bills, Adam   Exhibition 4:26.97   -
  Dixon, Tyler   Exhibition 4:32.11   -
  Gibson, Heath   Home Street Elite 4:04.66   -
  ruston, jeremy   Exhibition 4:07.37   -
  Zea, Tony   Exhibition 3:53.30   -
  Cross, Will   Exhibition 3:53.42   -
  Plowman, Matt   Exhibition 3:55.87   -
  Nelson, Andrew   Exhibition 4:27.24   -
  Maio, Dominic   Wisconsin Runner 3:58.14   -
  Ryan , Connor   Exhibition 3:59.38   -
  Bruyere, Sean   Exhibition 4:29.99   -
  Agnew, Spencer   Wisconsin Runner 3:55.81   -
  Cowlin, Joe   Exhibition 4:02.98   -
1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Miranda, Sergio JR-3 Lewis 3:49.28
2. Wellnitz, Cole JR-3 Nebraska-Kearney 3:49.56
3. Winfield, Logan SO-2 Colorado Mines 3:51.09
4. Hoskinson, Josh SO-2 Colorado Mines 3:51.86  
5. Grundmayer, Tim JR-3 NW Missouri 3:56.24  
6. Milhauser, Shawn JR-3 Lewis 3:57.84  
7. Cox, Ryan JR-3 NW Missouri 3:58.98  
8. Erickson, Michael SO-2 Trinity (Tex.) 4:02.87  
9. Zea, Tony   Exhibition 3:53.30  
10. Cross, Will   Exhibition 3:53.42  
11. Plowman, Matt   Exhibition 3:55.87  
12. Nelson, Andrew   Exhibition 4:27.24  
1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Sarajlic , Elvir SO-2 Washington U. 3:54.10  
2. Knudsen, Cam JR-3 St. Francis (Ill.) 3:54.92  
3. Anderson, Michael FR-1 North Central (Ill.) 3:56.63  
4. Dilley, Trevor FR-1 Otterbein 3:56.92
5. Dye, Tanner JR-3 Taylor 3:57.27  
6. Tweedy, Nolan SO-2 Illinois Wesleyan 3:58.34  
7. Ducharme, Jeremy FR-1 North Central (Ill.) 3:58.64  
8. Lawson, Tyler FR-1 Columbia (Mo.) 3:58.79  
9. Schenck, Seth SO-2 Columbia (Mo.) 3:59.48  
10. Johnson, Mitchell SO-2 Augustana (Ill.) 4:01.39  
11. Sullivan, Michael JR-3 Washington U. 4:04.21  
12. McKinley, Josh SR-4 Maryville (Mo.) 4:05.73  
13. Sander, Devin JR-3 Columbia (Mo.) 4:05.93  
14. Agnew, Spencer   Wisconsin Runner 3:55.81  
15. Cowlin, Joe   Exhibition 4:02.98  
1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Drake, Caleb SO-2 Olivet Nazarene 3:52.63  
2. Meitler, Jeff SR-4 Calvin 3:57.43  
3. Pavey, Brice JR-3 Truman 3:58.07  
4. McQuality, James SO-2 North Central (Ill.) 3:58.69  
5. Jodat, Jacob JR-3 Wisconsin Lutheran 3:59.54  
6. Van Haitsma, Nathan JR-3 Calvin 4:00.18  
7. Powers, Sam SO-2 Illinois Wesleyan 4:00.40  
8. Von Borstel, Michael JR-3 Carthage 4:00.56  
9. Wendt, Nate JR-3 Augustana (Ill.) 4:03.86  
10. Hall, Matt JR-3 Taylor 4:03.96  
11. Hyde, Tim JR-3 Augustana (Ill.) 4:21.71  
12. Maio, Dominic   Wisconsin Runner 3:58.14  
13. Ryan , Connor   Exhibition 3:59.38  
1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Byrd, Ben FR-1 Taylor 3:59.40  
2. Ritzi, Connor SO-2 Lewis 4:01.32  
3. Otte, Andre JR-3 Calvin 4:01.87  
4. Gomez, Omar JR-3 North Central (Ill.) 4:03.38  
5. Divan, Brandon SO-2 Olivet Nazarene 4:03.58  
6. Thompson, Eric SR-4 Franklin 4:03.85
7. Woodcock, Dereck JR-3 Wheaton (Ill.) 4:05.35  
8. Berendsen, Sam JR-3 Berry 4:06.52  
9. Robinson, Calvin SR-4 Aurora 4:08.04  
10. Giesen, Rene JR-3 Lindenwood-Belleville 4:11.63  
11. Gibson, Heath   Home Street Elite 4:04.66  
12. ruston, jeremy   Exhibition 4:07.37  
1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Thomas, Hudson SO-2 Wheaton (Ill.) 4:06.89  
2. Powers , Dylan FR-1 Aurora 4:07.05  
3. Okinaka, Corey JR-3 U. of Chicago 4:07.88  
4. Baeskens, Jimmy SO-2 Aurora 4:09.15  
5. Holley, Nathan FR-1 North Central (Ill.) 4:09.22  
6. Rozewicki, Dru JR-3 North Central (Ill.) 4:11.30  
7. Habura, Bret SR-4 Calvin 4:11.46  
8. Brown, Brandon SO-2 Webster 4:14.67  
9. Sweatman, Alex SR-4 Wheaton (Ill.) 4:16.09  
10. Albin, Kenneth SR-4 Millikin 4:17.77  
11. Sherman, Jordan FR-1 Aurora 4:20.03  
12. Fish, David SO-2 Carthage 4:21.53  
13. Trujillo, Miles FR-1 Wheaton (Ill.) 4:30.08  
1500 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Wantland, Jacob FR-1 North Central (Ill.) 4:12.08  
2. York, Mike FR-1 Carthage 4:19.48  
3. Heneghan, Andrew FR-1 Carthage 4:19.68  
4. Venezia, Sam   Benedictine (Ill.) 4:21.13  
5. Rangel, Carlitos SR-4 North Central (Ill.) 4:21.72  
6. Landry, Steven SO-2 U. of Chicago 4:22.62  
7. Kingan, Will JR-3 U. of Chicago 4:23.28  
8. August, Matt SO-2 Carthage 4:25.15  
9. Hu, Kyler SR-4 U. of Chicago 4:25.91  
10. Judge, John FR-1 U. of Chicago 4:27.39  
11. Chirayath, Ashith FR-1 Oakton CC 4:28.89  
12. Bennis, Tristan SO-2 Augustana (Ill.) 4:44.79  
13. Shim, Justin   Exhibition 4:19.74  
14. Bills, Adam   Exhibition 4:26.97  
15. Dixon, Tyler   Exhibition 4:32.11  
1500 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Wolfram, D.J. JR-3 Aurora 4:19.06  
2. Shaw, Nick JR-3 Aurora 4:19.07  
3. Crozier, Kevin SR-4 Aurora 4:21.86  
4. Larkin, Jimmy JR-3 Wheaton (Ill.) 4:29.60  
5. Shaughnessy, Jason FR-1 DuPage 4:32.27  
6. Chaidez, Eric JR-3 Elmhurst 4:37.88  
7. Grazier, Nick FR-1 DuPage 4:41.69  
8. Harness, Troy JR-3 Roosevelt 4:43.43  
9. Miranda, Fernando FR-1 Aurora 4:53.90  
10. Schousen, David SR-4 Elmhurst 5:13.30  
11. Edinger, Rob FR-1 Elmhurst 5:34.60  
12. Bruyere, Sean   Exhibition 4:29.99