May 12-13, 2016
|
North Central - Naperville, IL
ICON KEY: ODAC NCAA DII Prov WIAC DIII All-Ohio OAC

Men's 3000 Steeplechase

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Carpenter, Jordan SR-4 Wis.-Oshkosh 8:56.23
2. Abfall, Caleb JR-3 Wis.-Milwaukee 8:59.34
3. Keller, Joel SR-4 Indianapolis 9:01.94
4. Krantz, Harry SO-2 Colorado Mines 9:02.30
5. Mees, Lukas SR-4 Emory 9:03.27
6. Casey, Kameron SR-4 Indianapolis 9:04.10
7. Colligan, Grant SO-2 Colorado Mines 9:08.74
8. Fields, Andrew FR-1 Nebraska-Kearney 9:10.66
9. Saliga, Jason JR-3 Michigan Tech 9:14.26
10. Toney, Harrison SR-4 Roanoke 9:16.96
11. Pederson, Benjamin SO-2 Hope 9:17.00
12. Cunningham, Wick JR-3 NW Missouri 9:17.35
13. Larkin, Ryan FR-1 Olivet Nazarene 9:17.90
14. Pataky, Victor SR-4 Centre 9:20.89
15. Harms, Brett SO-2 Wis.-Whitewater 9:21.75
16. Nowicki, Zachary JR-3 Calvin 9:25.06
17. Metz, Peter SR-4 Washington U. 9:27.03
18. Boyd, Samuel SO-2 Ohio Northern 9:27.37
19. Pauers, Mitch SO-2 Wis.-Oshkosh 9:30.11
20. Boggs, Garrett SR-4 Wheaton (Ill.) 9:30.41
21. Christensen, Zac FR-1 Washington U. 9:31.31
22. Wolter, Scott SO-2 Wis.-Whitewater 9:34.75
23. Howard, Charlend SO-2 Wis.-Oshkosh 9:36.89
24. Curtis, Trevor SO-2 Cornerstone 9:39.62
25. Clinton, Mitch SR-4 Albion 9:42.99
26. Miller, Ben SR-4 Milwaukee Sch. of Eng. 9:45.73
27. Pastars, Janis SR-4 St. Xavier 9:49.13
28. Wiegert, Trevor SO-2 Nebraska-Kearney 9:50.61
29. Borrowman, Seth FR-1 Illinois Wesleyan 9:51.34
30. Santana, David SO-2 North Central (Ill.) 9:52.70
31. Wright, Austin JR-3 Milwaukee Sch. of Eng. 9:53.04
32. Rosales, Alejandro SO-2 North Central (Ill.) 9:59.79
33. Herrera, Zachary JR-3 North Central (Ill.) 10:01.59
34. Michael, Braeden FR-1 Wis.-Whitewater 10:02.66
35. Hurd, Aaron FR-1 UT-Tyler 10:08.75
36. Kubasta, Luke FR-1 Milwaukee Sch. of Eng. 10:13.69
37. Skora, Michael FR-1 Benedictine (Ill.) 10:14.51
38. Watson, Ryan SR-4 Albion 10:20.33
39. Hall, Chase SO-2 North Central (Ill.) 10:24.01
40. Santillo, Anthony JR-3 St. Francis (Ill.) 10:37.57
41. Duclos, Ethan SO-2 Maryville (Mo.) 10:40.64
42. Chanon, Edward JR-3 Aurora 10:48.12
43. Morgan, Dan JR-3 Aurora 11:03.74
44. Swanson, Matt SR-4 Aurora 11:43.84
  Miller, Dawson   Exhibition 9:01.73
  Hummer, Caleb   Exhibition 9:06.25
  Willis, Christopher   Fleet Feet/Nike Racing Te 11:21.46
  Baker, AJ   Twin Cities Track Club 9:43.97
3000 Steeplechase Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Carpenter, Jordan SR-4 Wis.-Oshkosh 8:56.23
2. Abfall, Caleb JR-3 Wis.-Milwaukee 8:59.34
3. Keller, Joel SR-4 Indianapolis 9:01.94
4. Krantz, Harry SO-2 Colorado Mines 9:02.30
5. Mees, Lukas SR-4 Emory 9:03.27
6. Casey, Kameron SR-4 Indianapolis 9:04.10
7. Colligan, Grant SO-2 Colorado Mines 9:08.74
8. Fields, Andrew FR-1 Nebraska-Kearney 9:10.66
9. Saliga, Jason JR-3 Michigan Tech 9:14.26
10. Toney, Harrison SR-4 Roanoke 9:16.96
11. Cunningham, Wick JR-3 NW Missouri 9:17.35
12. Harms, Brett SO-2 Wis.-Whitewater 9:21.75
13. Nowicki, Zachary JR-3 Calvin 9:25.06
14. Miller, Dawson   Exhibition 9:01.73
15. Hummer, Caleb   Exhibition 9:06.25
3000 Steeplechase Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Pederson, Benjamin SO-2 Hope 9:17.00
2. Larkin, Ryan FR-1 Olivet Nazarene 9:17.90
3. Pataky, Victor SR-4 Centre 9:20.89
4. Metz, Peter SR-4 Washington U. 9:27.03
5. Boyd, Samuel SO-2 Ohio Northern 9:27.37
6. Pauers, Mitch SO-2 Wis.-Oshkosh 9:30.11
7. Boggs, Garrett SR-4 Wheaton (Ill.) 9:30.41
8. Christensen, Zac FR-1 Washington U. 9:31.31
9. Wolter, Scott SO-2 Wis.-Whitewater 9:34.75
10. Curtis, Trevor SO-2 Cornerstone 9:39.62
11. Clinton, Mitch SR-4 Albion 9:42.99
12. Miller, Ben SR-4 Milwaukee Sch. of Eng. 9:45.73
13. Pastars, Janis SR-4 St. Xavier 9:49.13
14. Wiegert, Trevor SO-2 Nebraska-Kearney 9:50.61
15. Wright, Austin JR-3 Milwaukee Sch. of Eng. 9:53.04
16. Baker, AJ   Twin Cities Track Club 9:43.97
3000 Steeplechase Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Howard, Charlend SO-2 Wis.-Oshkosh 9:36.89
2. Borrowman, Seth FR-1 Illinois Wesleyan 9:51.34
3. Santana, David SO-2 North Central (Ill.) 9:52.70
4. Rosales, Alejandro SO-2 North Central (Ill.) 9:59.79
5. Herrera, Zachary JR-3 North Central (Ill.) 10:01.59
6. Michael, Braeden FR-1 Wis.-Whitewater 10:02.66
7. Hurd, Aaron FR-1 UT-Tyler 10:08.75
8. Kubasta, Luke FR-1 Milwaukee Sch. of Eng. 10:13.69
9. Skora, Michael FR-1 Benedictine (Ill.) 10:14.51
10. Watson, Ryan SR-4 Albion 10:20.33
11. Hall, Chase SO-2 North Central (Ill.) 10:24.01
12. Santillo, Anthony JR-3 St. Francis (Ill.) 10:37.57
13. Duclos, Ethan SO-2 Maryville (Mo.) 10:40.64
14. Chanon, Edward JR-3 Aurora 10:48.12
15. Morgan, Dan JR-3 Aurora 11:03.74
16. Swanson, Matt SR-4 Aurora 11:43.84
17. Willis, Christopher   Fleet Feet/Nike Racing Te 11:21.46