March 25-26, 2016
|
NC State - Raleigh, NC
ICON KEY: Northeast-10 Peach Belt NEICAAA IC4A/ECAC ODAC NJCAA DIII Mid-American OAC PSAC ECAC DIII NCAA DII Auto NAIA B CUNYAC DIII All-Ohio NCAA DII Prov NAIA A
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Cunningham, Quashawn SO-2 North Carolina St. 10.38 -
2. Graham JR, Trevor   Sprint Capital 10.43 -
3. Simmons Jr., Marquett SO-2 Limestone 10.49 -
4. Addison, Jonathan SR-4 North Carolina St. 10.58 -
5. Long, Dennison   Unattached 10.58 -
6. Belcher, Christopher JR-3 N. Carolina A&T 10.59 -
7. Phillips, Jeremy   Unattached 10.66 -
PL NAME YEAR TEAM TIME WIND
1. McLean, Sean   Nike 10.13 3.1
2. Graham JR, Trevor   Sprint Capital 10.25 3.1
3. Simmons Jr., Marquett SO-2 Limestone 10.30 4.4
4. Cunningham, Quashawn SO-2 North Carolina St. 10.34 2.2
5. Belcher, Christopher JR-3 N. Carolina A&T 10.43 3.1
6. Long, Dennison   Unattached 10.45 2.2
7. Phillips, Jeremy   Unattached 10.47 3.1
8. Addison, Jonathan SR-4 North Carolina St. 10.47 3.1
9. Rowe, Rodney FR-1 N. Carolina A&T 10.49 3.1
10. House, James SO-2 High Point 10.51 3.1
11. Quarles, Frank JR-3 N. Carolina A&T 10.52 3.1
12. Holloway, Trey SR-4 Hampton 10.52 4.4
13. Hamilton, Kenshard JR-3 Kentucky 10.53 2.2
14. Davis, Delano JR-3 LIU Brooklyn 10.54 4.4
15. Arcenaux, Brent SR-4 St. Augustine's 10.54 1.4
16. White, Desean SO-2 Morgan State 10.55 -0.5
17. Burton, Christopher SO-2 Anderson (S.C.) 10.56 4.4
18. Williams, Deontae SO-2 N.C. Central 10.58 4.4
19. Agyeman, Ernest SO-2 LIU Brooklyn 10.60 2.9
19. Williams, Jonathan JR-3 N.C. Central 10.60 -0.5
21. Wilson, Brandon FR-1 Ashland 10.61 3.1
22. Whatley, La*kai SO-2 St. Augustine's 10.62 1.4
23. McClam, Joshua JR-3 N.C. Central 10.63 3.6
24. Ansley, Ramaan   RSVP 10.65 1.4
25. Oye, Ini-Oluwa JR-3 Kentucky 10.67 2.2
26. McRae, Marshall SR-4 Appalachian State 10.68 2.2
27. Dukes, Tyquan SR-4 LIU Brooklyn 10.69 2.2
28. Cue, Tyler SR-4 LIU Brooklyn 10.70 1.4
29. Howell, Deyvon SO-2 Morgan State 10.70 4.4
30. Dorsey, Fred SO-2 Kentucky 10.72 3.6
31. Farley, D'Monte JR-3 North Carolina 10.73 2.9
32. Thompkins, Eric SR-4 Ashland 10.73 2.2
33. Garrett, Brenan FR-1 Hampton 10.75 -0.5
34. Pfaff, Brian SO-2 Brown 10.78 4.4
35. Jones, Xavier JR-3 Kentucky 10.81 -0.5
36. Parmley, Tristan FR-1 Indiana State 10.83 -0.5
37. Keys, Jaynard JR-3 Indiana State 10.85 2.2
38. Bennett, Kyle SR-4 LIU Brooklyn 10.85 2.9
39. Husain, Andre JR-3 Lake Erie 10.86 3.6
40. McLean, Brandon JR-3 North Carolina St. 10.86 4.4
41. Schreiber, Scott SO-2 Indiana State 10.88 -0.5
42. AVERY, JONATHAN   Unattached 10.89 2.9
43. Bofinger, Brett SO-2 Duke 10.90 3.6
44. Hylton, Lloyd SO-2 Morgan State 10.92 1.4
45. Miles, Daryian SR-4 UMBC 10.94 -0.5
46. mcgriff, cedric   Panther Track Club 10.98 3.1
47. Jellison, Zach FR-1 Findlay 10.99 3.1
48. Marcano, Jr, Antonio JR-3 Appalachian State 11.00 2.9
49. Galyk, Kyle FR-1 Edinboro 11.05 2.9
50. Rodwell, Damon SO-2 Coppin State 11.07 2.9
51. Green, Shane SR-4 Coppin State 11.07 -0.5
52. Price, Eric FR-1 Appalachian State 11.07 2.9
53. McQuay, Carl JR-3 Indiana State 11.08 3.6
54. Kuras, Andrew SR-4 High Point 11.09 3.6
55. Leach, Kevin FR-1 Morgan State 11.10 3.6
56. Green, Raul JR-3 Brown 11.10 3.6
57. May, Lloyd SO-2 Dartmouth 11.19 3.1
58. Wilt, Caleb FR-1 Kentucky 11.31 3.1
59. Owens, Reese   Southwest Sprinters 11.65 3.1
  Davis, Kedrick JR-3 North Carolina DNF 1.4
100 Meters Preliminaries Heat 1
W: 3.1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. McLean, Sean   Nike 10.13
2. Graham JR, Trevor   Sprint Capital 10.25
3. Belcher, Christopher JR-3 N. Carolina A&T 10.43
4. Phillips, Jeremy   Unattached 10.47
5. Addison, Jonathan SR-4 North Carolina St. 10.47
6. Rowe, Rodney FR-1 N. Carolina A&T 10.49
7. House, James SO-2 High Point 10.51
8. Quarles, Frank JR-3 N. Carolina A&T 10.52
100 Meters Preliminaries Heat 2
W: 2.2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Cunningham, Quashawn SO-2 North Carolina St. 10.34
2. Long, Dennison   Unattached 10.45
3. Hamilton, Kenshard JR-3 Kentucky 10.53
4. Oye, Ini-Oluwa JR-3 Kentucky 10.67
5. McRae, Marshall SR-4 Appalachian State 10.68
6. Dukes, Tyquan SR-4 LIU Brooklyn 10.69
7. Thompkins, Eric SR-4 Ashland 10.73
8. Keys, Jaynard JR-3 Indiana State 10.85
100 Meters Preliminaries Heat 3
W: 4.4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Simmons Jr., Marquett SO-2 Limestone 10.30
2. Holloway, Trey SR-4 Hampton 10.52
3. Davis, Delano JR-3 LIU Brooklyn 10.54
4. Burton, Christopher SO-2 Anderson (S.C.) 10.56
5. Williams, Deontae SO-2 N.C. Central 10.58
6. Howell, Deyvon SO-2 Morgan State 10.70
7. Pfaff, Brian SO-2 Brown 10.78
8. McLean, Brandon JR-3 North Carolina St. 10.86
100 Meters Preliminaries Heat 4
W: -0.5
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. White, Desean SO-2 Morgan State 10.55
2. Williams, Jonathan JR-3 N.C. Central 10.60
3. Garrett, Brenan FR-1 Hampton 10.75
4. Jones, Xavier JR-3 Kentucky 10.81
5. Parmley, Tristan FR-1 Indiana State 10.83
6. Schreiber, Scott SO-2 Indiana State 10.88
7. Miles, Daryian SR-4 UMBC 10.94
8. Green, Shane SR-4 Coppin State 11.07
100 Meters Preliminaries Heat 5
W: 3.6
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. McClam, Joshua JR-3 N.C. Central 10.63
2. Dorsey, Fred SO-2 Kentucky 10.72
3. Husain, Andre JR-3 Lake Erie 10.86
4. Bofinger, Brett SO-2 Duke 10.90
5. McQuay, Carl JR-3 Indiana State 11.08
6. Kuras, Andrew SR-4 High Point 11.09
7. Leach, Kevin FR-1 Morgan State 11.10
8. Green, Raul JR-3 Brown 11.10
100 Meters Preliminaries Heat 6
W: 2.9
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Agyeman, Ernest SO-2 LIU Brooklyn 10.60
2. Farley, D'Monte JR-3 North Carolina 10.73
3. Bennett, Kyle SR-4 LIU Brooklyn 10.85
4. AVERY, JONATHAN   Unattached 10.89
5. Marcano, Jr, Antonio JR-3 Appalachian State 11.00
6. Galyk, Kyle FR-1 Edinboro 11.05
7. Rodwell, Damon SO-2 Coppin State 11.07
8. Price, Eric FR-1 Appalachian State 11.07
100 Meters Preliminaries Heat 7
W: 3.1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Wilson, Brandon FR-1 Ashland 10.61
2. mcgriff, cedric   Panther Track Club 10.98
3. Jellison, Zach FR-1 Findlay 10.99
4. May, Lloyd SO-2 Dartmouth 11.19
5. Wilt, Caleb FR-1 Kentucky 11.31
6. Owens, Reese   Southwest Sprinters 11.65
100 Meters Preliminaries Heat 8
W: 1.4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Arcenaux, Brent SR-4 St. Augustine's 10.54
2. Whatley, La*kai SO-2 St. Augustine's 10.62
3. Ansley, Ramaan   RSVP 10.65
4. Cue, Tyler SR-4 LIU Brooklyn 10.70
5. Hylton, Lloyd SO-2 Morgan State 10.92
  Davis, Kedrick JR-3 North Carolina DNF
PL NAME YEAR TEAM TIME SC WIND
1. Cunningham, Quashawn SO-2 North Carolina St. 20.94 - +0.0
2. Rowe, Rodney FR-1 N. Carolina A&T 21.02 - 0.7
3. Hamilton, Justin FR-1 N. Carolina A&T 21.07 - 0.6
4. Patterson, Shannon SO-2 North Carolina St. 21.17 - 0.6
5. Belcher, Christopher JR-3 N. Carolina A&T 21.29 - +0.0
6. White, Desean SO-2 Morgan State 21.31 - 0.7
7. Simmons Jr., Marquett SO-2 Limestone 21.31 - +0.0
8. Miller , Phoenix JR-3 Cardinal Stritch 21.41 - +0.0
9. Buckley, William JR-3 Appalachian State 21.68 - +0.0
10. McLean, Brandon JR-3 North Carolina St. 21.70 - 0.7
11. Newring, Justin SR-4 King 21.88 - +0.0
12. Howell, Deyvon SO-2 Morgan State 21.91 - 0.6
13. McGee, Terry SO-2 Indiana State 22.12 - 0.7
14. Thompkins, Eric SR-4 Ashland 22.51 - 0.7
15. Galyk, Kyle FR-1 Edinboro 22.67 - 0.6
  Bofinger, Brett SO-2 Duke DQ - 0.7
200 Meters Finals Section 1
W: +0.0
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Cunningham, Quashawn SO-2 North Carolina St. 20.94
2. Belcher, Christopher JR-3 N. Carolina A&T 21.29
3. Simmons Jr., Marquett SO-2 Limestone 21.31
4. Miller , Phoenix JR-3 Cardinal Stritch 21.41
5. Buckley, William JR-3 Appalachian State 21.68
6. Newring, Justin SR-4 King 21.88
200 Meters Finals Section 2
W: 0.6
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Hamilton, Justin FR-1 N. Carolina A&T 21.07
2. Patterson, Shannon SO-2 North Carolina St. 21.17
3. Howell, Deyvon SO-2 Morgan State 21.91
4. Galyk, Kyle FR-1 Edinboro 22.67
200 Meters Finals Section 3
W: 0.7
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Rowe, Rodney FR-1 N. Carolina A&T 21.02
2. White, Desean SO-2 Morgan State 21.31
3. McLean, Brandon JR-3 North Carolina St. 21.70
4. McGee, Terry SO-2 Indiana State 22.12
5. Thompkins, Eric SR-4 Ashland 22.51
  Bofinger, Brett SO-2 Duke DQ
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Dutch, Johnny   G.W.Express/Nike 46.34 -
2. Ways, Ceo JR-3 North Carolina 46.43 -
3. Edmonds, Josh   G.W.Express/Nike 46.47 -
4. Miller , Phoenix JR-3 Cardinal Stritch 46.97 -
5. Gibson, Jeffrey   G.W.Express/Nike 47.00 -
6. Krehnbrink, Will JR-3 North Carolina St. 47.18 -
7. Torres, Sergi SO-2 Findlay 47.66 -
8. Effah, George SO-2 Findlay 47.75 -
9. Davis, Brian SR-4 North Carolina St. 47.92 -
10. Kelly, Ryan SR-4 Brown 47.96 -
11. Pringle, Myles FR-1 Ashland 47.98 -
12. Freeman, Bernard JR-3 George Mason 47.98 -
13. Nicholls, Cory JR-3 North Carolina 47.99 -
14. Roberson, Joel JR-3 Morgan State 48.05 -
15. Bunion, DeShawn FR-1 LIU Brooklyn 48.18 -
16. Patterson, Shannon SO-2 North Carolina St. 48.20 -
17. Hawkins, Chaz JR-3 Duke 48.20 -
18. Kortze, Sherman JR-3 Walsh 48.26 -
19. Soetje, Erick JR-3 UMBC 48.49 -
20. Newring, Justin SR-4 King 48.59 -
21. Wanliss, O'Neal SR-4 North Carolina 48.77 -
22. Oyewole, Oluwatosin SO-2 Brown 48.79 -
23. Nash, Nicholas JR-3 Boston College 48.83 -
24. Nwankwo, Obinna JR-3 Boston College 48.91 -
25. Cariati, Amos SO-2 Dartmouth 49.06 -
26. guerrier, jimm   Unattached 49.06 -
27. Chapman, Monte SR-4 Slippery Rock 49.18 -
28. law, james   Unattached 49.25 -
29. McGee, Terry SO-2 Indiana State 49.28 -
30. Zemis, Nik FR-1 Brown 49.28 -
31. St. Louis, Donovan FR-1 Morgan State 49.36 -
32. DeVaughn, Amari FR-1 North Carolina 49.36 -
33. Plante, Zachary SO-2 Dartmouth 49.41 -
34. Omari, Naija SO-2 Kentucky 49.48 -
35. Pierre, Akhenaton JR-3 Morgan State 49.54 -
36. Reddick, Brandon SO-2 North Carolina 49.59 -
37. Washington-Saunders, Chace FR-1 Hampton 49.60 -
38. Busch, Nicholas FR-1 Limestone 49.60 -
39. Blake, Rhett FR-1 Indiana State 49.65 -
40. Anyaebunam, CJ SO-2 Indiana State 49.77 -
41. Pigues, Christian   Unattached 49.77 -
42. Hayles, Fabian JR-3 Coppin State 49.80 -
43. Collins, Derek JR-3 Findlay 49.80 -
44. Wagner, Edward SR-4 Dartmouth 49.83 -
45. Cooper, Cameron JR-3 North Carolina St. 49.87 -
46. Gunther, Sam SR-4 Bridgewater (Va.) 49.92 -
47. Monts, Rashod SO-2 Anderson (S.C.) 49.95 -
48. Teagle, Devin SO-2 Coppin State 49.97 -
49. Krehnbrink, Sam FR-1 North Carolina St. 49.99 -
50. Chandler, James SO-2 Slippery Rock 50.04 -
51. Lovick, Ronnie SO-2 N.C. Central 50.05 -
52. Sayles, Ronald SO-2 Cardinal Stritch 50.06 -
53. Dowling, Desmond SO-2 East Carolina 50.12 -
54. Oputa, John SO-2 UMBC 50.12 -
55. Greene, Ryan SO-2 Cincinnati 50.12 -
56. Barrineau, Tommy   Blue Devil Track Club 50.14 -
57. King, Adrien SR-4 UNC Pembroke 50.17 -
58. Varella, Stephen SO-2 Morgan State 50.17 -
59. Boucher, Oliver FR-1 Boston College 50.25 -
60. Dunbar, Victor JR-3 N.C. Central 50.27 -
61. Lohr, Joel SO-2 Edinboro 50.31 -
62. Rohner, Robert   Unattached 50.39 -
63. Kemer, Andrew SR-4 Lake Erie 50.40 -
64. Proctor, Truvaurnie FR-1 Coppin State 50.43 -
65. Crepeau, Michael SO-2 Illinois-Chicago 50.43 -
66. Jellison, Zach FR-1 Findlay 50.46 -
67. Bermel, Christian SR-4 Brown 50.53 -
68. Labor-Koroma, Mohamed SR-4 Hampton 50.57 -
69. Munson, Calvin SO-2 Brown 50.62 -
70. Daniels, Nolan SO-2 Xavier (Ohio) 50.67 -
71. Hunter, Martin JR-3 Illinois-Chicago 50.71 -
72. Vail, Christian SR-4 Duke 50.87 -
73. Sampson, Hunter FR-1 Eastern Mennonite 50.88 -
74. Heasley, Destin   Unattached 50.88 -
75. Balogun, Babadeji FR-1 Coppin State 50.97 -
76. Edgerton, Trey SR-4 Appalachian State 51.01 -
77. Stephenson, Caleb SO-2 Anderson (S.C.) 51.15 -
78. Satterfield, Riley FR-1 Duke 51.26 -
79. Wilson, Ashton SO-2 East Tenn. St. 51.34 -
80. Boykin-Roach , Brett SR-4 N.C. Central 51.93 -
81. Nobis, Austin FR-1 Duke 51.96 -
82. Allen, Jahmon FR-1 N.C. Central 52.25 -
83. Moodie, Isaac FR-1 Slippery Rock 52.49 -
84. Goronson , Gregory SO-2 Cardinal Stritch 52.76 -
85. Maynard, Vanere SR-4 Slippery Rock 53.13 -
86. Kahely, Anthony FR-1 Edinboro 53.72 -
  Hodges, Keshaun SO-2 Coppin State DQ -
  Briggs, Maliik JR-3 Findlay DNF -
400 Meters Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Dutch, Johnny   G.W.Express/Nike 46.34
2. Ways, Ceo JR-3 North Carolina 46.43
3. Edmonds, Josh   G.W.Express/Nike 46.47
4. Miller , Phoenix JR-3 Cardinal Stritch 46.97
5. Gibson, Jeffrey   G.W.Express/Nike 47.00
6. Effah, George SO-2 Findlay 47.75
7. Roberson, Joel JR-3 Morgan State 48.05
400 Meters Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Krehnbrink, Will JR-3 North Carolina St. 47.18
2. Torres, Sergi SO-2 Findlay 47.66
3. Kelly, Ryan SR-4 Brown 47.96
4. Freeman, Bernard JR-3 George Mason 47.98
5. Nicholls, Cory JR-3 North Carolina 47.99
6. Bunion, DeShawn FR-1 LIU Brooklyn 48.18
7. Wanliss, O'Neal SR-4 North Carolina 48.77
400 Meters Finals Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Pringle, Myles FR-1 Ashland 47.98
2. Newring, Justin SR-4 King 48.59
3. Nwankwo, Obinna JR-3 Boston College 48.91
4. guerrier, jimm   Unattached 49.06
5. Hayles, Fabian JR-3 Coppin State 49.80
6. Barrineau, Tommy   Blue Devil Track Club 50.14
7. Rohner, Robert   Unattached 50.39
400 Meters Finals Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Davis, Brian SR-4 North Carolina St. 47.92
2. Patterson, Shannon SO-2 North Carolina St. 48.20
3. Hawkins, Chaz JR-3 Duke 48.20
4. Kortze, Sherman JR-3 Walsh 48.26
5. Oyewole, Oluwatosin SO-2 Brown 48.79
6. Nash, Nicholas JR-3 Boston College 48.83
7. Dowling, Desmond SO-2 East Carolina 50.12
  Briggs, Maliik JR-3 Findlay DNF
400 Meters Finals Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Soetje, Erick JR-3 UMBC 48.49
2. law, james   Unattached 49.25
3. Zemis, Nik FR-1 Brown 49.28
4. Plante, Zachary SO-2 Dartmouth 49.41
5. Omari, Naija SO-2 Kentucky 49.48
6. Pigues, Christian   Unattached 49.77
7. Heasley, Destin   Unattached 50.88
400 Meters Finals Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. St. Louis, Donovan FR-1 Morgan State 49.36
2. Anyaebunam, CJ SO-2 Indiana State 49.77
3. Wagner, Edward SR-4 Dartmouth 49.83
4. Gunther, Sam SR-4 Bridgewater (Va.) 49.92
5. Chandler, James SO-2 Slippery Rock 50.04
6. Sayles, Ronald SO-2 Cardinal Stritch 50.06
7. Daniels, Nolan SO-2 Xavier (Ohio) 50.67
400 Meters Finals Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Chapman, Monte SR-4 Slippery Rock 49.18
2. Pierre, Akhenaton JR-3 Morgan State 49.54
3. Busch, Nicholas FR-1 Limestone 49.60
4. Blake, Rhett FR-1 Indiana State 49.65
5. Labor-Koroma, Mohamed SR-4 Hampton 50.57
6. Munson, Calvin SO-2 Brown 50.62
7. Edgerton, Trey SR-4 Appalachian State 51.01
400 Meters Finals Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Cariati, Amos SO-2 Dartmouth 49.06
2. McGee, Terry SO-2 Indiana State 49.28
3. Collins, Derek JR-3 Findlay 49.80
4. Oputa, John SO-2 UMBC 50.12
5. Varella, Stephen SO-2 Morgan State 50.17
6. Boucher, Oliver FR-1 Boston College 50.25
7. Stephenson, Caleb SO-2 Anderson (S.C.) 51.15
400 Meters Finals Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Reddick, Brandon SO-2 North Carolina 49.59
2. Teagle, Devin SO-2 Coppin State 49.97
3. Lovick, Ronnie SO-2 N.C. Central 50.05
4. Greene, Ryan SO-2 Cincinnati 50.12
5. Kemer, Andrew SR-4 Lake Erie 50.40
6. Vail, Christian SR-4 Duke 50.87
7. Allen, Jahmon FR-1 N.C. Central 52.25
  Hodges, Keshaun SO-2 Coppin State DQ
400 Meters Finals Section 10
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. DeVaughn, Amari FR-1 North Carolina 49.36
2. Washington-Saunders, Chace FR-1 Hampton 49.60
3. Krehnbrink, Sam FR-1 North Carolina St. 49.99
4. King, Adrien SR-4 UNC Pembroke 50.17
5. Crepeau, Michael SO-2 Illinois-Chicago 50.43
6. Bermel, Christian SR-4 Brown 50.53
7. Goronson , Gregory SO-2 Cardinal Stritch 52.76
8. Kahely, Anthony FR-1 Edinboro 53.72
400 Meters Finals Section 11
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Dunbar, Victor JR-3 N.C. Central 50.27
2. Proctor, Truvaurnie FR-1 Coppin State 50.43
3. Jellison, Zach FR-1 Findlay 50.46
4. Hunter, Martin JR-3 Illinois-Chicago 50.71
5. Sampson, Hunter FR-1 Eastern Mennonite 50.88
6. Boykin-Roach , Brett SR-4 N.C. Central 51.93
7. Nobis, Austin FR-1 Duke 51.96
8. Maynard, Vanere SR-4 Slippery Rock 53.13
400 Meters Finals Section 12
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Cooper, Cameron JR-3 North Carolina St. 49.87
2. Monts, Rashod SO-2 Anderson (S.C.) 49.95
3. Lohr, Joel SO-2 Edinboro 50.31
4. Balogun, Babadeji FR-1 Coppin State 50.97
5. Satterfield, Riley FR-1 Duke 51.26
6. Wilson, Ashton SO-2 East Tenn. St. 51.34
7. Moodie, Isaac FR-1 Slippery Rock 52.49
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Kiprotich, Justine FR-1 Michigan State 1:50.29 -
2. Migliorati, Stefano FR-1 East Carolina 1:50.61 -
3. Wanliss, O'Neal SR-4 North Carolina 1:50.78 -
4. Nicholls, Cory JR-3 North Carolina 1:50.95 -
5. Molinaro, Matt SO-2 Ohio Northern 1:50.95 -
6. Johnson, Onyx JR-3 Morgan State 1:50.96 -
7. Filipczak, Michal JR-3 Duke 1:51.24 -
8. Willig, Ned SR-4 Brown 1:51.30 -
9. Bell, Desmond SR-4 Morehead State 1:52.00 -
10. Inuwa, Elijah FR-1 Queens (N.C.) 1:52.17 -
11. Combs, Aaron SR-4 Queens (N.C.) 1:52.22 -
12. Hagood, John FR-1 North Carolina St. 1:52.42 -
13. Adams, Ryan FR-1 Furman 1:52.46 -
14. Emrich, Zachery SO-2 Brown 1:52.47 -
15. Jones, Ian SO-2 Kentucky 1:53.02 -
16. Stone, Andrew JR-3 Notre Dame 1:53.18 -
17. Gunther, Sam SR-4 Bridgewater (Va.) 1:53.21 -
18. Urys, Jacob JR-3 Mount Olive 1:53.24 -
19. Bradley, Scott SR-4 Eastern Michigan 1:53.56 -
20. Koch, Grant JR-3 Notre Dame 1:53.60 -
21. Poholski, Sean JR-3 Akron 1:53.71 -
800 Meters Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Kiprotich, Justine FR-1 Michigan State 1:50.29
2. Wanliss, O'Neal SR-4 North Carolina 1:50.78
3. Nicholls, Cory JR-3 North Carolina 1:50.95
4. Johnson, Onyx JR-3 Morgan State 1:50.96
5. Filipczak, Michal JR-3 Duke 1:51.24
6. Willig, Ned SR-4 Brown 1:51.30
7. Combs, Aaron SR-4 Queens (N.C.) 1:52.22
8. Bradley, Scott SR-4 Eastern Michigan 1:53.56
800 Meters Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Bell, Desmond SR-4 Morehead State 1:52.00
2. Inuwa, Elijah FR-1 Queens (N.C.) 1:52.17
3. Adams, Ryan FR-1 Furman 1:52.46
4. Emrich, Zachery SO-2 Brown 1:52.47
5. Gunther, Sam SR-4 Bridgewater (Va.) 1:53.21
6. Poholski, Sean JR-3 Akron 1:53.71
800 Meters Finals Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Migliorati, Stefano FR-1 East Carolina 1:50.61
2. Molinaro, Matt SO-2 Ohio Northern 1:50.95
3. Hagood, John FR-1 North Carolina St. 1:52.42
4. Jones, Ian SO-2 Kentucky 1:53.02
5. Stone, Andrew JR-3 Notre Dame 1:53.18
6. Urys, Jacob JR-3 Mount Olive 1:53.24
7. Koch, Grant JR-3 Notre Dame 1:53.60
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Murphy, Clayton JR-3 Akron 3:44.57 -
2. Kiprotich, Justine FR-1 Michigan State 3:45.12 -
3. Crawford, Graham SR-4 North Carolina St. 3:45.78 -
4. Adams, Ryan FR-1 Furman 3:46.32 -
5. Garcia, Daniel SR-4 Cardinal Stritch 3:46.44 -
6. Gorman, Tim JR-3 Dartmouth 3:46.70 -
7. Kunzweiler, Alec JR-3 Duke 3:48.20 -
8. Zupan, Daniel JR-3 Akron 3:49.29 -
9. Gregory, Patrick SO-2 Dartmouth 3:50.10 -
10. McLean, Austin SR-4 Youngstown St. 3:50.32 -
11. Montague, Gabe SO-2 Harvard 3:50.91 -
12. Wissler, Austin SR-4 Michigan State 3:51.39 -
13. Bell, Desmond SR-4 Morehead State 3:51.64 -
14. Raneri, John   RA Running 3:51.65 -
15. Rich, Dylan JR-3 Morehead State 3:51.70 -
16. Tafelsky, Taylor JR-3 Milligan 3:52.01 -
17. Thompson, Ryan JR-3 Slippery Rock 3:52.13 -
18. Moon, Nick JR-3 Michigan State 3:52.19 -
19. Perez, Ricky SR-4 Grand Valley St. 3:52.61 -
20. Sabo, Josh SR-4 Eastern Michigan 3:52.87 -
21. Hagood, John FR-1 North Carolina St. 3:53.16 -
22. Tamayo, Michael SR-4 Charlotte 3:53.16 -
23. Brewer, Christian   Unattached 3:53.25 -
24. Burton, Jordan SO-2 Duke 3:53.28 -
25. Purnell, Tom SR-4 Harvard 3:53.38 -
26. Molinaro, Matt SO-2 Ohio Northern 3:54.17 -
27. Solanelles, Pol JR-3 East Carolina 3:54.20 -
28. Crichlow, Garrett SO-2 Akron 3:54.40 -
29. Eado, Ifa SO-2 UMBC 3:54.45 -
30. Bowman, Jacob SO-2 Oakland 3:54.70 -
31. Roberts, Simeon SO-2 East Tenn. St. 3:54.72 -
32. Urys, Jacob JR-3 Mount Olive 3:54.80 -
33. Kernell, Jacob FR-1 Walsh 3:55.04 -
34. Kramer, Blake FR-1 Indiana State 3:55.18 -
35. Poyner, Jacob SO-2 Lipscomb 3:55.24 -
36. Jones, Dorian FR-1 USC Upstate 3:55.50 -
37. Kemps, Johnny FR-1 Boston College 3:55.95 -
38. Collins, Seamus SO-2 Cincinnati 3:56.06 -
39. Liberatore, Aaron JR-3 Duke 3:56.14 -
40. Warriner, Matthew JR-3 East Tenn. St. 3:56.31 -
41. Ball, Tim SR-4 Notre Dame 3:56.42 -
42. Mintz, Bobby SR-4 North Carolina St. 3:56.76 -
43. Clark, Connor JR-3 Dartmouth 3:56.84 -
44. Cline, William SR-4 East Carolina 3:57.00 -
45. Haas, Nik JR-3 Bentley 3:57.11 -
46. Robinson, Craig   Battle Road TC 3:57.14 -
47. Denlinger, Tyler JR-3 Eastern Mennonite 3:57.22 -
48. Carrese, Dominic FR-1 Dartmouth 3:57.31 -
49. Moakler, Justin FR-1 Morehead State 3:57.35 -
50. Jenkins, Grayson FR-1 Xavier (Ohio) 3:57.51 -
51. Wireman, Raine SO-2 Kentucky 3:57.59 -
52. Sumida, Alex FR-1 Charlotte 3:57.69 -
53. Nee, Sean SR-4 Bentley 3:57.70 -
54. Georges, Evan SO-2 Appalachian State 3:57.75 -
55. Harm, Gabe SO-2 Kentucky 3:57.77 -
56. Yoho, Alan SO-2 Brown 3:58.03 -
57. Layten, Tim SO-2 Kentucky 3:58.06 -
58. Foerder, Andrew SO-2 Brown 3:58.17 -
59. Miller, Richard SR-4 North Carolina 3:58.48 -
60. Ball, Ronaldo JR-3 Coppin State 3:58.57 -
61. Flannery, John SO-2 Notre Dame 3:58.65 -
62. Dsida, Matt SR-4 Rhodes 3:58.76 -
63. Miller, Thomas SR-4 East Tenn. St. 3:58.97 -
64. Davis, Josh   Ashland Elite TC 3:59.29 -
65. Scott, Tom   RA Running 3:59.46 -
66. Horton, Reed FR-1 Dartmouth 3:59.74 -
67. Hanko, Josiah FR-1 Duke 4:00.35 -
68. Johnston, Joel SR-4 UNC Pembroke 4:00.70 -
69. Le Scouarne, Erwan FR-1 Mount Olive 4:01.36 -
70. Cooney, Quinn FR-1 Dartmouth 4:01.40 -
71. Hutnyan, Jon SR-4 Youngstown St. 4:01.63 -
72. Martins, Franco FR-1 Brown 4:02.26 -
73. Pierce, Quentin FR-1 Indiana State 4:02.50 -
74. Sussman, Jacob   Ashland Elite TC 4:02.75 -
75. Zingarini, James JR-3 Boston College 4:03.18 -
76. Kennedy, Brent SO-2 Notre Dame 4:03.37 -
77. Ritchie, Ian FR-1 Boston College 4:03.49 -
78. Williams, Tristan SO-2 Walsh 4:03.60 -
79. Heckman, Nevin SR-4 Bridgewater (Va.) 4:03.63 -
80. Aranda, Jonas SO-2 Harvard 4:05.87 -
81. Maguder, Connor JR-3 Bridgewater (Va.) 4:06.04 -
82. Summerall, Zackery FR-1 East Tenn. St. 4:08.57 -
83. Bez, Niclas JR-3 Saint Leo 4:11.34 -
  Sims, Daniel FR-1 Michigan State DNF -
  Sivakumaran, Vibushan SR-4 North Carolina St. DNF -
  Heasley, Destin   Unattached DNF -
1500 Meters Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Jones, Dorian FR-1 USC Upstate 3:55.50
2. Denlinger, Tyler JR-3 Eastern Mennonite 3:57.22
3. Moakler, Justin FR-1 Morehead State 3:57.35
4. Nee, Sean SR-4 Bentley 3:57.70
5. Yoho, Alan SO-2 Brown 3:58.03
6. Ball, Ronaldo JR-3 Coppin State 3:58.57
7. Dsida, Matt SR-4 Rhodes 3:58.76
8. Hutnyan, Jon SR-4 Youngstown St. 4:01.63
9. Martins, Franco FR-1 Brown 4:02.26
10. Williams, Tristan SO-2 Walsh 4:03.60
11. Heckman, Nevin SR-4 Bridgewater (Va.) 4:03.63
12. Maguder, Connor JR-3 Bridgewater (Va.) 4:06.04
13. Bez, Niclas JR-3 Saint Leo 4:11.34
1500 Meters Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Bell, Desmond SR-4 Morehead State 3:51.64
2. Thompson, Ryan JR-3 Slippery Rock 3:52.13
3. Eado, Ifa SO-2 UMBC 3:54.45
4. Urys, Jacob JR-3 Mount Olive 3:54.80
5. Kernell, Jacob FR-1 Walsh 3:55.04
6. Kramer, Blake FR-1 Indiana State 3:55.18
7. Liberatore, Aaron JR-3 Duke 3:56.14
8. Haas, Nik JR-3 Bentley 3:57.11
9. Jenkins, Grayson FR-1 Xavier (Ohio) 3:57.51
10. Layten, Tim SO-2 Kentucky 3:58.06
11. Horton, Reed FR-1 Dartmouth 3:59.74
12. Hanko, Josiah FR-1 Duke 4:00.35
13. Johnston, Joel SR-4 UNC Pembroke 4:00.70
14. Cooney, Quinn FR-1 Dartmouth 4:01.40
15. Summerall, Zackery FR-1 East Tenn. St. 4:08.57
1500 Meters Finals Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Molinaro, Matt SO-2 Ohio Northern 3:54.17
2. Cline, William SR-4 East Carolina 3:57.00
3. Carrese, Dominic FR-1 Dartmouth 3:57.31
4. Wireman, Raine SO-2 Kentucky 3:57.59
5. Flannery, John SO-2 Notre Dame 3:58.65
6. Miller, Thomas SR-4 East Tenn. St. 3:58.97
7. Davis, Josh   Ashland Elite TC 3:59.29
8. Le Scouarne, Erwan FR-1 Mount Olive 4:01.36
9. Pierce, Quentin FR-1 Indiana State 4:02.50
10. Zingarini, James JR-3 Boston College 4:03.18
11. Kennedy, Brent SO-2 Notre Dame 4:03.37
1500 Meters Finals Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Rich, Dylan JR-3 Morehead State 3:51.70
2. Tafelsky, Taylor JR-3 Milligan 3:52.01
3. Tamayo, Michael SR-4 Charlotte 3:53.16
4. Brewer, Christian   Unattached 3:53.25
5. Solanelles, Pol JR-3 East Carolina 3:54.20
6. Kemps, Johnny FR-1 Boston College 3:55.95
7. Robinson, Craig   Battle Road TC 3:57.14
8. Georges, Evan SO-2 Appalachian State 3:57.75
9. Foerder, Andrew SO-2 Brown 3:58.17
10. Sussman, Jacob   Ashland Elite TC 4:02.75
11. Ritchie, Ian FR-1 Boston College 4:03.49
  Sims, Daniel FR-1 Michigan State DNF
1500 Meters Finals Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Crichlow, Garrett SO-2 Akron 3:54.40
2. Bowman, Jacob SO-2 Oakland 3:54.70
3. Poyner, Jacob SO-2 Lipscomb 3:55.24
4. Collins, Seamus SO-2 Cincinnati 3:56.06
5. Warriner, Matthew JR-3 East Tenn. St. 3:56.31
6. Ball, Tim SR-4 Notre Dame 3:56.42
7. Mintz, Bobby SR-4 North Carolina St. 3:56.76
8. Clark, Connor JR-3 Dartmouth 3:56.84
9. Sumida, Alex FR-1 Charlotte 3:57.69
10. Harm, Gabe SO-2 Kentucky 3:57.77
11. Aranda, Jonas SO-2 Harvard 4:05.87
  Heasley, Destin   Unattached DNF
1500 Meters Finals Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. McLean, Austin SR-4 Youngstown St. 3:50.32
2. Montague, Gabe SO-2 Harvard 3:50.91
3. Wissler, Austin SR-4 Michigan State 3:51.39
4. Raneri, John   RA Running 3:51.65
5. Moon, Nick JR-3 Michigan State 3:52.19
6. Sabo, Josh SR-4 Eastern Michigan 3:52.87
7. Hagood, John FR-1 North Carolina St. 3:53.16
8. Burton, Jordan SO-2 Duke 3:53.28
9. Purnell, Tom SR-4 Harvard 3:53.38
10. Roberts, Simeon SO-2 East Tenn. St. 3:54.72
11. Miller, Richard SR-4 North Carolina 3:58.48
1500 Meters Finals Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Murphy, Clayton JR-3 Akron 3:44.57
2. Kiprotich, Justine FR-1 Michigan State 3:45.12
3. Crawford, Graham SR-4 North Carolina St. 3:45.78
4. Adams, Ryan FR-1 Furman 3:46.32
5. Garcia, Daniel SR-4 Cardinal Stritch 3:46.44
6. Gorman, Tim JR-3 Dartmouth 3:46.70
7. Kunzweiler, Alec JR-3 Duke 3:48.20
8. Zupan, Daniel JR-3 Akron 3:49.29
9. Gregory, Patrick SO-2 Dartmouth 3:50.10
10. Perez, Ricky SR-4 Grand Valley St. 3:52.61
11. Scott, Tom   RA Running 3:59.46
  Sivakumaran, Vibushan SR-4 North Carolina St. DNF
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Pittman, Frank   Marist 4:13.20 -
2. Suliman, Waleed   Douglas Freeman 4:16.12 -
3. Hengst, Dalton   McDonogh 4:16.77 -
4. Bradtmueller, Adam   Sarasota 4:17.31 -
5. Meade, Luke   Sullivan East 4:17.79 -
6. Steck, Konrad   Lafayette 4:17.96 -
7. Hoey, Joshua   Downingtown West 4:19.94 -
8. Peeples, Connor   Cardinal Gibbons 4:21.66 -
9. Pehr, Henry   Green Hope 4:21.69 -
10. Resor, Mitchell   Weddington 4:22.81 -
11. Hoey, Jaxson   Downingtown West 4:25.34 -
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Kneisel, Kenny   Mount Tabor 8:57.77 -
2. Lane, Connor   Cardinal Gibbons 9:11.38 -
3. Clark, Allen   Lakeside 9:14.15 -
4. Ponder, Cameron   Mount Tabor 9:15.68 -
5. Cawley, Jack   Middle Creek 9:17.56 -
6. Holbrook, Todd   R.J. Reynolds 9:18.06 -
7. Arredondo, Paul   Cape Fear 9:18.13 -
8. Marchinko, Zachary   Jesse C Carson 9:18.64 -
9. Connor, Matthew   Weddington 9:18.74 -
10. Melville, David   Northern Guilford 9:18.90 -
11. Savino, Ben   Apex 9:20.01 -
12. Mitchell, Coleman   Cary Academy 9:22.84 -
13. Brown, Jeremy   Broughton 9:26.10 -
14. Martingayle, Harrison   Princess Anne 9:26.14 -
15. Schrank, Alec   Millbrook 9:26.82 -
16. Simmons, Robbie   Broughton 9:30.99 -
17. McDonald, Connor   East Chapel Hill 9:31.54 -
18. Duin, Derek   Apex 9:32.37 -
19. Hazan, Alex   Weddington 9:41.23 -
20. McCracken, Ryan   Douglas Freeman 9:55.23 -
  Foley, Ian   Mount Tabor DNF -
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Alex, George   Zap Fitness 13:43.84 -
2. Edwards, Jake   Brooks 13:46.28 -
3. Penzenstadler, Sam   District Track Club 13:47.46 -
4. Cowart, Donnie   Unattached 13:48.31 -
5. Derrick, Mark JR-3 North Carolina 13:54.71 -
6. Furst, Stephen   Unattached 13:54.99 -
7. Flynn, Steven JR-3 George Mason 13:55.26 -
8. Terer, Amon SR-4 Campbell 13:58.32 -
9. Chapin, Joey SR-4 Dartmouth 13:58.35 -
10. Filippazzo , Nicholas   Unattached 13:59.17 -
11. Reeder, Troy SO-2 Furman 13:59.86 -
12. Sheeran, Will SR-4 Brown 14:01.07 -
13. Kwiatkowski, Chris   District TC 14:02.91 -
14. Stroede, Bryce SO-2 Oakland 14:03.61 -
15. Rupe, Eric   Second Sole Youngstown 14:03.74 -
16. Mahalsky, Ryan   District Track Club 14:05.30 -
17. May, Chris SO-2 Grand Valley St. 14:05.86 -
18. Schroeder, Stephen SR-4 Navy 14:06.46 -
19. Maritim, Ambrose JR-3 Eastern Kentucky 14:09.19 -
20. Hardt, Sherod SR-4 Michigan State 14:09.50 -
21. Peckham, Samuel SR-4 Navy 14:09.74 -
22. Hanson, Sebastian SO-2 North Carolina St. 14:10.34 -
23. Andresson, Hlynur SO-2 Eastern Michigan 14:10.56 -
24. Steagall, Austin SR-4 Mount Olive 14:11.10 -
25. Hinkle, Tanner   Unattached 14:12.01 -
26. Cochrun, Kyle   Unattached 14:14.91 -
27. Luna, Luis JR-3 Eastern Kentucky 14:15.42 -
28. Laari, Sampson JR-3 Mid. Tenn. State 14:16.14 -
29. Sprague, Austin SO-2 Furman 14:17.81 -
30. Anderson, Ryan SO-2 Brown 14:18.55 -
31. Hall, Philip   UNA - MSU 14:19.86 -
32. Templeton, Aaron FR-1 Furman 14:21.04 -
33. Murphy, Robert JR-3 IUPUI 14:22.25 -
34. Lenneman, Mitchell SO-2 Eastern Michigan 14:24.36 -
35. Sheehan, Patrick FR-1 North Carolina St. 14:24.55 -
36. Martykiewicz, Elliot SR-4 Edinboro 14:24.65 -
37. Hersha, Jesse   UNA - MSU 14:25.13 -
38. Huffman, Ben SO-2 Harvard 14:25.53 -
39. Rono, Hillary JR-3 Mid. Tenn. State 14:26.33 -
40. Mogen, John JR-3 Davidson 14:28.45 -
41. Rooney, William SR-4 Duke 14:29.68 -
42. Ellis, Michael SR-4 Appalachian State 14:30.28 -
43. Carroll, Logan SO-2 North Carolina 14:30.53 -
44. Roush, Ryan SR-4 Malone 14:31.65 -
45. Nobles, Tom FR-1 Charlotte 14:32.74 -
46. Barrett, Ben   UNA - MSU 14:33.61 -
47. Wind, Alex   Unattached 14:35.29 -
48. Cheruiyot, Geoffry SO-2 Mid. Tenn. State 14:36.20 -
49. Moskowitz, Eli FR-1 Brown 14:36.50 -
50. Baldwin, Tanis   UNA - MSU 14:37.93 -
51. Shine, Stephen JR-3 Duke 14:38.01 -
52. Garrett, Stephen FR-1 Duke 14:39.11 -
53. Sullivan, Ryan SO-2 Youngstown St. 14:40.19 -
54. Earl, Harry JR-3 Eastern Kentucky 14:42.73 -
55. Ndhlovu, Pardon   Unattached 14:42.84 -
56. Brajdic, Michael SR-4 Ohio State 14:43.92 -
57. Reilly, Kieran SO-2 Eastern Michigan 14:44.94 -
58. Listabarth, Stephan JR-3 Temple 14:46.52 -
59. Gragg, Justin SR-4 Mars Hill 14:48.78 -
60. Christ, Kyle   UNA - MSU 14:50.39 -
61. Dahlke, Jonathan SO-2 Mount Olive 14:51.45 -
62. Gil-Juarez, Jorge SR-4 Morehead State 14:51.62 -
63. McLeod, Kaleb FR-1 Belmont 14:52.82 -
64. Zielinski, Joey JR-3 IUPUI 14:54.61 -
65. Williams, Blake   Unattached 14:55.71 -
66. Kyle, Jordan   Unattached 14:56.14 -
67. Robinson, Ryan   UNA - MSU 14:56.46 -
68. Hague, William SR-4 Duke 14:58.46 -
69. Darm, Evan SR-4 Campbell 14:58.85 -
70. Hazel, Mason SO-2 Anderson (S.C.) 14:59.01 -
71. Gebhart, Aaron FR-1 Charlotte 15:00.66 -
72. Crowell, Stuart SR-4 George Mason 15:03.31 -
73. Parsons, Jeremy SO-2 Slippery Rock 15:03.47 -
74. Gardner, Daniel SR-4 Lipscomb 15:04.67 -
75. Hanson, Tyler JR-3 Boston College 15:07.02 -
76. Wuori, Connor FR-1 Oakland 15:07.80 -
77. Pruett, Damon JR-3 IUPUI 15:09.02 -
78. Elswick, Nick SO-2 Ohio State 15:10.21 -
79. Stephenson, Matt JR-3 Louisville 15:12.01 -
80. Luckin, Jonathan SO-2 UMBC 15:13.94 -
81. Cox, Michael JR-3 Oakland 15:14.83 -
82. Wilson, Ethan SO-2 Youngstown St. 15:14.83 -
83. Heninger, Julian JR-3 Dartmouth 15:15.41 -
84. Blivin, Matt SO-2 Belmont 15:15.89 -
85. Moverman, Daniel SO-2 Boston College 15:16.62 -
86. Montes, Jorge JR-3 East Carolina 15:16.82 -
87. McCabe, Eric FR-1 Akron 15:21.52 -
88. Burns, Alan JR-3 Youngstown St. 15:21.73 -
89. Hemmelgarn, Aaren JR-3 Ohio Northern 15:23.20 -
90. Hardy, Evan SR-4 Lehigh 15:24.77 -
91. Gusew, Jon JR-3 Edinboro 15:25.28 -
92. Layding, Sam FR-1 Lehigh 15:25.71 -
93. Eubanks, Griffin SR-4 USC Upstate 15:30.67 -
94. Andrews, Matt SO-2 John Carroll 15:33.83 -
95. Evans, Luke SO-2 Belmont 15:36.70 -
96. Wingerter, Jared SR-4 Lipscomb 15:42.25 -
97. Garst, James FR-1 East Tenn. St. 15:46.76 -
98. Gliha , Nick SR-4 Youngstown St. 15:56.20 -
99. Sears, Jacob JR-3 Unattached 16:05.60 -
100. Wefing, Corey SO-2 Edinboro 16:10.21 -
101. Idriss, Omer   Unattached 16:21.84 -
  Hudgins, Brandon   Unattached DNF -
  Cooney, Ryan JR-3 Lehigh DNF -
  Luehrs, James   Unattached DNF -
  Aranda, Jonas SO-2 Harvard DNF -
  Beamer, Daniel FR-1 Charlotte DNF -
  Nicol-Samuel, DeLohnni   Speed River New Balance TFC DNF -
  Pennel, Tyler   Zap Fitness DNF -
  Stilin, Joe   Zap Fitness DNF -
  Jordanek, Tony   RA Running DNF -
5000 Meters Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Dahlke, Jonathan SO-2 Mount Olive 14:51.45
2. Gil-Juarez, Jorge SR-4 Morehead State 14:51.62
3. Parsons, Jeremy SO-2 Slippery Rock 15:03.47
4. Gardner, Daniel SR-4 Lipscomb 15:04.67
5. Hanson, Tyler JR-3 Boston College 15:07.02
6. Wuori, Connor FR-1 Oakland 15:07.80
7. Pruett, Damon JR-3 IUPUI 15:09.02
8. Cox, Michael JR-3 Oakland 15:14.83
9. Wilson, Ethan SO-2 Youngstown St. 15:14.83
10. Blivin, Matt SO-2 Belmont 15:15.89
11. Moverman, Daniel SO-2 Boston College 15:16.62
12. McCabe, Eric FR-1 Akron 15:21.52
13. Hemmelgarn, Aaren JR-3 Ohio Northern 15:23.20
14. Gusew, Jon JR-3 Edinboro 15:25.28
15. Layding, Sam FR-1 Lehigh 15:25.71
16. Eubanks, Griffin SR-4 USC Upstate 15:30.67
17. Andrews, Matt SO-2 John Carroll 15:33.83
18. Garst, James FR-1 East Tenn. St. 15:46.76
  Cooney, Ryan JR-3 Lehigh DNF
  Luehrs, James   Unattached DNF
5000 Meters Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Roush, Ryan SR-4 Malone 14:31.65
2. McLeod, Kaleb FR-1 Belmont 14:52.82
3. Williams, Blake   Unattached 14:55.71
4. Hazel, Mason SO-2 Anderson (S.C.) 14:59.01
5. Gebhart, Aaron FR-1 Charlotte 15:00.66
6. Elswick, Nick SO-2 Ohio State 15:10.21
7. Stephenson, Matt JR-3 Louisville 15:12.01
8. Luckin, Jonathan SO-2 UMBC 15:13.94
9. Montes, Jorge JR-3 East Carolina 15:16.82
10. Burns, Alan JR-3 Youngstown St. 15:21.73
11. Hardy, Evan SR-4 Lehigh 15:24.77
12. Evans, Luke SO-2 Belmont 15:36.70
13. Wingerter, Jared SR-4 Lipscomb 15:42.25
14. Gliha , Nick SR-4 Youngstown St. 15:56.20
15. Sears, Jacob JR-3 Unattached 16:05.60
16. Wefing, Corey SO-2 Edinboro 16:10.21
17. Idriss, Omer   Unattached 16:21.84
  Beamer, Daniel FR-1 Charlotte DNF
  Nicol-Samuel, DeLohnni   Speed River New Balance TFC DNF
5000 Meters Finals Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Laari, Sampson JR-3 Mid. Tenn. State 14:16.14
2. Murphy, Robert JR-3 IUPUI 14:22.25
3. Lenneman, Mitchell SO-2 Eastern Michigan 14:24.36
4. Martykiewicz, Elliot SR-4 Edinboro 14:24.65
5. Hersha, Jesse   UNA - MSU 14:25.13
6. Huffman, Ben SO-2 Harvard 14:25.53
7. Rono, Hillary JR-3 Mid. Tenn. State 14:26.33
8. Rooney, William SR-4 Duke 14:29.68
9. Ellis, Michael SR-4 Appalachian State 14:30.28
10. Nobles, Tom FR-1 Charlotte 14:32.74
11. Barrett, Ben   UNA - MSU 14:33.61
12. Wind, Alex   Unattached 14:35.29
13. Cheruiyot, Geoffry SO-2 Mid. Tenn. State 14:36.20
14. Shine, Stephen JR-3 Duke 14:38.01
15. Garrett, Stephen FR-1 Duke 14:39.11
16. Sullivan, Ryan SO-2 Youngstown St. 14:40.19
17. Earl, Harry JR-3 Eastern Kentucky 14:42.73
18. Brajdic, Michael SR-4 Ohio State 14:43.92
19. Reilly, Kieran SO-2 Eastern Michigan 14:44.94
20. Gragg, Justin SR-4 Mars Hill 14:48.78
21. Christ, Kyle   UNA - MSU 14:50.39
22. Robinson, Ryan   UNA - MSU 14:56.46
23. Darm, Evan SR-4 Campbell 14:58.85
24. Crowell, Stuart SR-4 George Mason 15:03.31
25. Heninger, Julian JR-3 Dartmouth 15:15.41
  Aranda, Jonas SO-2 Harvard DNF
5000 Meters Finals Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Reeder, Troy SO-2 Furman 13:59.86
2. Stroede, Bryce SO-2 Oakland 14:03.61
3. Rupe, Eric   Second Sole Youngstown 14:03.74
4. May, Chris SO-2 Grand Valley St. 14:05.86
5. Hardt, Sherod SR-4 Michigan State 14:09.50
6. Peckham, Samuel SR-4 Navy 14:09.74
7. Andresson, Hlynur SO-2 Eastern Michigan 14:10.56
8. Hinkle, Tanner   Unattached 14:12.01
9. Luna, Luis JR-3 Eastern Kentucky 14:15.42
10. Sprague, Austin SO-2 Furman 14:17.81
11. Anderson, Ryan SO-2 Brown 14:18.55
12. Hall, Philip   UNA - MSU 14:19.86
13. Templeton, Aaron FR-1 Furman 14:21.04
14. Sheehan, Patrick FR-1 North Carolina St. 14:24.55
15. Mogen, John JR-3 Davidson 14:28.45
16. Carroll, Logan SO-2 North Carolina 14:30.53
17. Moskowitz, Eli FR-1 Brown 14:36.50
18. Baldwin, Tanis   UNA - MSU 14:37.93
19. Listabarth, Stephan JR-3 Temple 14:46.52
20. Zielinski, Joey JR-3 IUPUI 14:54.61
21. Hague, William SR-4 Duke 14:58.46
  Hudgins, Brandon   Unattached DNF
5000 Meters Finals Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Alex, George   Zap Fitness 13:43.84
2. Edwards, Jake   Brooks 13:46.28
3. Penzenstadler, Sam   District Track Club 13:47.46
4. Cowart, Donnie   Unattached 13:48.31
5. Derrick, Mark JR-3 North Carolina 13:54.71
6. Furst, Stephen   Unattached 13:54.99
7. Flynn, Steven JR-3 George Mason 13:55.26
8. Terer, Amon SR-4 Campbell 13:58.32
9. Chapin, Joey SR-4 Dartmouth 13:58.35
10. Filippazzo , Nicholas   Unattached 13:59.17
11. Sheeran, Will SR-4 Brown 14:01.07
12. Kwiatkowski, Chris   District TC 14:02.91
13. Mahalsky, Ryan   District Track Club 14:05.30
14. Schroeder, Stephen SR-4 Navy 14:06.46
15. Maritim, Ambrose JR-3 Eastern Kentucky 14:09.19
16. Hanson, Sebastian SO-2 North Carolina St. 14:10.34
17. Steagall, Austin SR-4 Mount Olive 14:11.10
18. Cochrun, Kyle   Unattached 14:14.91
19. Ndhlovu, Pardon   Unattached 14:42.84
20. Kyle, Jordan   Unattached 14:56.14
  Pennel, Tyler   Zap Fitness DNF
  Stilin, Joe   Zap Fitness DNF
  Jordanek, Tony   RA Running DNF
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Thomson, Jacob SO-2 Kentucky 29:01.34 -
2. Thompson, Shaun SR-4 Duke 29:02.18 -
3. Fink, Willy JR-3 Eastern Michigan 29:04.92 -
4. Kipkoech, Lawrence SO-2 Campbell 29:11.00 -
5. Parsons, George JR-3 North Carolina St. 29:11.87 -
6. Ruiz, Clark JR-3 Michigan State 29:20.21 -
7. Chemoiywo, Calvin JR-3 Louisville 29:22.91 -
8. Mulherin, Stephen SR-4 North Carolina 29:23.75 -
9. Boit, Gilbert FR-1 Tennessee Tech 29:25.41 -
10. Rhynard, Caleb SR-4 Michigan State 29:27.55 -
11. Leininger, Mark   Greenville TC-ELITE 29:28.67 -
12. Raymond, Nicholas SO-2 Eastern Michigan 29:30.06 -
13. Omar, Hassan SR-4 UMBC 29:31.05 -
14. Kibet, Ernest JR-3 Louisville 29:32.65 -
15. Masterson, Brian SR-4 Dartmouth 29:35.86 -
16. Garcia, Eddie SR-4 Florida 29:41.09 -
17. Johnson, Brendan JR-3 American 29:41.51 -
18. Rutherford, Tait SR-4 Columbia 29:41.64 -
19. Matko, Csaba SO-2 Eastern Michigan 29:41.70 -
20. Knack, David SR-4 Ashland 29:41.74 -
21. Clark, Jimmy SR-4 Florida 29:49.06 -
22. Hashi, Hussein   Speed River New Balance TFC 29:54.41 -
23. Kipkoech, Japhet SR-4 Louisville 29:54.70 -
24. Kienzle, Ryan   Unattached 29:56.27 -
25. Adams, Nathaniel JR-3 Dartmouth 29:57.49 -
26. Flores, Kyle SR-4 Grand Valley St. 30:01.79 -
27. Solomon, Nahom SO-2 Georgia Tech 30:01.85 -
28. Striegel, Chris FR-1 Bellarmine 30:03.53 -
29. Stifel, Evan SO-2 Ohio State 30:04.32 -
30. Rodgers, Logan JR-3 Trevecca Nazarene 30:04.91 -
31. Reilly, Patrick SO-2 Lehigh 30:06.39 -
32. Whalen, Blake JR-3 West Texas A&M 30:07.65 -
33. Knox III, John SO-2 Eastern Michigan 30:08.86 -
34. Cini, Chad SR-4 Grand Valley St. 30:25.32 -
35. Speir, Ryan JR-3 Navy 30:30.22 -
36. Griggs, Alex SR-4 Mars Hill 30:30.69 -
37. Kitagawa, Akiharu SR-4 Mount Olive 30:31.13 -
38. Caddigan, Daniel   Unattached 30:32.22 -
39. Carda, Keegan SR-4 Augustana (S.D.) 30:33.54 -
40. Fitzgerald, Alex JR-3 Lehigh 30:35.44 -
41. Brickell, Josh SO-2 Furman 30:36.89 -
42. Allen, Chris SR-4 Harvard 30:38.99 -
43. Giugliano, Luke JR-3 Bucknell 30:42.74 -
44. McKelvey, Clint   Big Rig TC 30:43.28 -
45. Matuszczak, Rafal JR-3 Saint Leo 30:43.54 -
46. Samet, Daniel SR-4 Davidson 30:45.54 -
47. Orndorf, Nate JR-3 Grand Valley St. 30:49.30 -
48. Miranda, Carlos SO-2 Florida 30:52.95 -
49. Maldonado, Jorge JR-3 NYU 30:53.26 -
50. Christensen, Nick JR-3 Bellarmine 30:55.51 -
51. Bourguet, Stephen JR-3 Brown 30:55.99 -
52. Vandenberg, Andrew SR-4 Appalachian State 30:56.94 -
53. Burke, Sean SR-4 Lehigh 31:00.15 -
54. Leitch, Mitch SO-2 Ohio State 31:00.40 -
55. Lenz, Valentin SR-4 Saint Leo 31:04.86 -
56. Sullivan, Kevin JR-3 Boston College 31:12.36 -
57. Munns, Matthew SO-2 Georgia Tech 31:13.00 -
58. Escalera, Al   XCTE 31:14.29 -
59. Moore, Daniel JR-3 Duke 31:15.16 -
60. Bouchikhi, Lahsene SO-2 Eastern Michigan 31:18.47 -
61. Krieg, Emanuel   Unattached 31:22.51 -
62. Giacco, Alexander SR-4 Wake Forest 31:25.82 -
63. Norris, Trevor SR-4 Akron 31:27.84 -
64. Moroney, Ben JR-3 Trevecca Nazarene 31:28.19 -
65. Anderson, Chris SR-4 Appalachian State 31:36.77 -
66. Oberfeitinger, Carl SO-2 East Tenn. St. 31:39.23 -
67. Demlew, Dessie JR-3 Benedict 31:40.16 -
68. Franklin, Jacob SR-4 Cincinnati 31:42.82 -
69. King, Curtis SR-4 Dartmouth 31:43.69 -
70. Trusty, Andrew SR-4 South Carolina 31:46.18 -
71. Beavin, Zach SR-4 Kentucky 31:46.55 -
72. McKean, Michael   Unattached 31:47.78 -
73. Bridges, William SR-4 Florida State 31:51.34 -
74. Morris, Jack FR-1 Boston College 31:54.49 -
75. Saddler, Neil SO-2 NYU 32:05.08 -
76. Ward, Evan SR-4 Lehigh 32:11.62 -
77. Denari, Nicholas SR-4 Boston College 32:13.17 -
78. Fresenko, Nick   Unattached 33:04.52 -
  Raneri, John   RA Running DNF -
  Purnell, Tom SR-4 Harvard DNF -
  Loveridge, Toby JR-3 Cincinnati DNF -
  Boyle, Jack JR-3 Columbia DNF -
  Cutler, William JR-3 Ashland DNF -
  Njerakey, Naimbai JR-3 Walsh DNF -
  Geithner, Peter SR-4 Dartmouth DNF -
  Madaffari, Chris SR-4 North Carolina DNF -
10,000 Meters Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Thomson, Jacob SO-2 Kentucky 29:01.34
2. Thompson, Shaun SR-4 Duke 29:02.18
3. Fink, Willy JR-3 Eastern Michigan 29:04.92
4. Kipkoech, Lawrence SO-2 Campbell 29:11.00
5. Parsons, George JR-3 North Carolina St. 29:11.87
6. Ruiz, Clark JR-3 Michigan State 29:20.21
7. Chemoiywo, Calvin JR-3 Louisville 29:22.91
8. Mulherin, Stephen SR-4 North Carolina 29:23.75
9. Boit, Gilbert FR-1 Tennessee Tech 29:25.41
10. Rhynard, Caleb SR-4 Michigan State 29:27.55
11. Leininger, Mark   Greenville TC-ELITE 29:28.67
12. Raymond, Nicholas SO-2 Eastern Michigan 29:30.06
13. Omar, Hassan SR-4 UMBC 29:31.05
14. Kibet, Ernest JR-3 Louisville 29:32.65
15. Masterson, Brian SR-4 Dartmouth 29:35.86
16. Garcia, Eddie SR-4 Florida 29:41.09
17. Johnson, Brendan JR-3 American 29:41.51
18. Rutherford, Tait SR-4 Columbia 29:41.64
19. Matko, Csaba SO-2 Eastern Michigan 29:41.70
20. Knack, David SR-4 Ashland 29:41.74
21. Clark, Jimmy SR-4 Florida 29:49.06
22. Kipkoech, Japhet SR-4 Louisville 29:54.70
23. Stifel, Evan SO-2 Ohio State 30:04.32
24. Reilly, Patrick SO-2 Lehigh 30:06.39
25. Knox III, John SO-2 Eastern Michigan 30:08.86
26. Caddigan, Daniel   Unattached 30:32.22
27. Brickell, Josh SO-2 Furman 30:36.89
28. Allen, Chris SR-4 Harvard 30:38.99
29. Leitch, Mitch SO-2 Ohio State 31:00.40
30. Escalera, Al   XCTE 31:14.29
31. Bouchikhi, Lahsene SO-2 Eastern Michigan 31:18.47
32. King, Curtis SR-4 Dartmouth 31:43.69
33. Trusty, Andrew SR-4 South Carolina 31:46.18
  Raneri, John   RA Running DNF
  Purnell, Tom SR-4 Harvard DNF
  Loveridge, Toby JR-3 Cincinnati DNF
  Boyle, Jack JR-3 Columbia DNF
10,000 Meters Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Hashi, Hussein   Speed River New Balance TFC 29:54.41
2. Kienzle, Ryan   Unattached 29:56.27
3. Adams, Nathaniel JR-3 Dartmouth 29:57.49
4. Flores, Kyle SR-4 Grand Valley St. 30:01.79
5. Solomon, Nahom SO-2 Georgia Tech 30:01.85
6. Striegel, Chris FR-1 Bellarmine 30:03.53
7. Rodgers, Logan JR-3 Trevecca Nazarene 30:04.91
8. Whalen, Blake JR-3 West Texas A&M 30:07.65
9. Cini, Chad SR-4 Grand Valley St. 30:25.32
10. Speir, Ryan JR-3 Navy 30:30.22
11. Griggs, Alex SR-4 Mars Hill 30:30.69
12. Kitagawa, Akiharu SR-4 Mount Olive 30:31.13
13. Carda, Keegan SR-4 Augustana (S.D.) 30:33.54
14. Fitzgerald, Alex JR-3 Lehigh 30:35.44
15. Giugliano, Luke JR-3 Bucknell 30:42.74
16. McKelvey, Clint   Big Rig TC 30:43.28
17. Matuszczak, Rafal JR-3 Saint Leo 30:43.54
18. Samet, Daniel SR-4 Davidson 30:45.54
19. Orndorf, Nate JR-3 Grand Valley St. 30:49.30
20. Miranda, Carlos SO-2 Florida 30:52.95
21. Bourguet, Stephen JR-3 Brown 30:55.99
22. Burke, Sean SR-4 Lehigh 31:00.15
23. Lenz, Valentin SR-4 Saint Leo 31:04.86
24. Munns, Matthew SO-2 Georgia Tech 31:13.00
25. Moore, Daniel JR-3 Duke 31:15.16
26. Krieg, Emanuel   Unattached 31:22.51
27. Giacco, Alexander SR-4 Wake Forest 31:25.82
28. Norris, Trevor SR-4 Akron 31:27.84
29. Anderson, Chris SR-4 Appalachian State 31:36.77
30. Beavin, Zach SR-4 Kentucky 31:46.55
31. McKean, Michael   Unattached 31:47.78
32. Bridges, William SR-4 Florida State 31:51.34
33. Ward, Evan SR-4 Lehigh 32:11.62
34. Fresenko, Nick   Unattached 33:04.52
  Njerakey, Naimbai JR-3 Walsh DNF
  Geithner, Peter SR-4 Dartmouth DNF
  Madaffari, Chris SR-4 North Carolina DNF
10,000 Meters Finals Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Maldonado, Jorge JR-3 NYU 30:53.26
2. Christensen, Nick JR-3 Bellarmine 30:55.51
3. Vandenberg, Andrew SR-4 Appalachian State 30:56.94
4. Sullivan, Kevin JR-3 Boston College 31:12.36
5. Moroney, Ben JR-3 Trevecca Nazarene 31:28.19
6. Oberfeitinger, Carl SO-2 East Tenn. St. 31:39.23
7. Demlew, Dessie JR-3 Benedict 31:40.16
8. Franklin, Jacob SR-4 Cincinnati 31:42.82
9. Morris, Jack FR-1 Boston College 31:54.49
10. Saddler, Neil SO-2 NYU 32:05.08
11. Denari, Nicholas SR-4 Boston College 32:13.17
  Cutler, William JR-3 Ashland DNF
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Washington, Adarius SR-4 Indiana State 13.67 -
2. Anderson, Nick JR-3 Kentucky 13.95 -
3. Holloway, Trey SR-4 Hampton 14.03 -
4. Neely, Marcus JR-3 Indiana State 14.10 -
5. Rowe, Shawn JR-3 St. Augustine's 14.24 -
6. Johnson, Parker FR-1 Dartmouth 14.26 -
7. Richards, Brian   Shore AC 14.38 -
8. Ragland, Vincent SO-2 East Carolina 14.84 -
PL NAME YEAR TEAM TIME WIND
1. Washington, Adarius SR-4 Indiana State 13.68 1.3
2. Holloway, Trey SR-4 Hampton 13.80 1.3
3. Neely, Marcus JR-3 Indiana State 13.83 1.3
4. Rowe, Shawn JR-3 St. Augustine's 14.07 1.3
5. Johnson, Parker FR-1 Dartmouth 14.20 1.6
6. Richards, Brian   Shore AC 14.21 3.1
7. Ragland, Vincent SO-2 East Carolina 14.23 1.6
8. Anderson, Nick JR-3 Kentucky 14.24 1.3
9. Moseley, Ingvar   Unattached 14.26 1.3
10. Ross, Jonathan SO-2 Limestone 14.36 3.1
11. Yarborough, D'Ante SO-2 East Carolina 14.37 3.1
12. Simon, Ramoye SR-4 Hampton 14.40 -0.8
13. Broaden, Stanley SR-4 Appalachian State 14.45 1.3
14. Scott, Marshawn JR-3 Limestone 14.50 1.6
15. Wilt, Caleb FR-1 Kentucky 14.55 3.1
16. Queen, Carrington   Unattached 14.57 1.3
17. Horton, Hakeem FR-1 East Carolina 14.58 -0.4
18. Eschholz, Alec FR-1 Dartmouth 14.59 3.1
19. Williams, Dorian SO-2 North Carolina St. 14.68 0.1
20. Drones, Kylon SO-2 Limestone 14.69 1.6
21. Brown, Darion   G.W.Express/Nike 14.70 3.1
22. Gandy, Josh JR-3 North Carolina St. 14.70 -0.8
23. Crawford, Dennis JR-3 High Point 14.82 3.1
24. Frye, Alex JR-3 Dartmouth 14.82 1.6
25. Taylor, William   Unattached 14.85 -0.4
26. Cody, Jamal FR-1 UMBC 14.91 1.6
27. Cunningham, Hakim SR-4 Marist 14.97 0.1
28. Stamm, Grant SO-2 Indiana State 15.05 3.1
29. Robinson, Nico JR-3 Dartmouth 15.05 -0.8
30. Barrineau, Tommy   Blue Devil Track Club 15.09 0.1
31. Louden, Dione SO-2 King 15.14 -0.8
32. Bostick, Noah SO-2 Slippery Rock 15.15 0.1
33. Hall, Tyronn SO-2 Limestone 15.15 0.1
34. Lemonious, Dominick JR-3 N.C. Central 15.19 0.1
35. mcgriff, cedric   Panther Track Club 15.24 1.6
36. Robinson, Richard SR-4 Eastern Mennonite 15.29 -0.8
37. Rivers, Grant SO-2 North Carolina St. 15.32 -0.4
37. Jeffers, Nathan JR-3 Charlotte 15.32 -0.8
39. Smith, Brandon FR-1 Appalachian State 15.38 0.1
40. Spear, Andrew FR-1 Appalachian State 15.75 0.1
41. Rohner, Robert   Unattached 15.98 -0.4
42. Thompson, Tanner SO-2 St. Augustine's 16.01 -0.4
43. Brown, Flemuel FR-1 Hampton 16.15 -0.8
44. Hawkins, Chaz JR-3 Duke 16.31 -0.4
45. Hall, Connor JR-3 Duke 16.58 -0.4
46. Kinney, Christian SR-4 Hampton 17.91 -0.4
  Mosley, Markus SO-2 East Carolina DQ -0.8
110 Hurdles Preliminaries Heat 1
W: 1.3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Washington, Adarius SR-4 Indiana State 13.68
2. Holloway, Trey SR-4 Hampton 13.80
3. Neely, Marcus JR-3 Indiana State 13.83
4. Rowe, Shawn JR-3 St. Augustine's 14.07
5. Anderson, Nick JR-3 Kentucky 14.24
6. Moseley, Ingvar   Unattached 14.26
7. Broaden, Stanley SR-4 Appalachian State 14.45
8. Queen, Carrington   Unattached 14.57
110 Hurdles Preliminaries Heat 2
W: 3.1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Richards, Brian   Shore AC 14.21
2. Ross, Jonathan SO-2 Limestone 14.36
3. Yarborough, D'Ante SO-2 East Carolina 14.37
4. Wilt, Caleb FR-1 Kentucky 14.55
5. Eschholz, Alec FR-1 Dartmouth 14.59
6. Brown, Darion   G.W.Express/Nike 14.70
7. Crawford, Dennis JR-3 High Point 14.82
8. Stamm, Grant SO-2 Indiana State 15.05
110 Hurdles Preliminaries Heat 3
W: 1.6
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Johnson, Parker FR-1 Dartmouth 14.20
2. Ragland, Vincent SO-2 East Carolina 14.23
3. Scott, Marshawn JR-3 Limestone 14.50
4. Drones, Kylon SO-2 Limestone 14.69
5. Frye, Alex JR-3 Dartmouth 14.82
6. Cody, Jamal FR-1 UMBC 14.91
7. mcgriff, cedric   Panther Track Club 15.24
110 Hurdles Preliminaries Heat 4
W: 0.1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Williams, Dorian SO-2 North Carolina St. 14.68
2. Cunningham, Hakim SR-4 Marist 14.97
3. Barrineau, Tommy   Blue Devil Track Club 15.09
4. Bostick, Noah SO-2 Slippery Rock 15.15
5. Hall, Tyronn SO-2 Limestone 15.15
6. Lemonious, Dominick JR-3 N.C. Central 15.19
7. Smith, Brandon FR-1 Appalachian State 15.38
8. Spear, Andrew FR-1 Appalachian State 15.75
110 Hurdles Preliminaries Heat 5
W: -0.8
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Simon, Ramoye SR-4 Hampton 14.40
2. Gandy, Josh JR-3 North Carolina St. 14.70
3. Robinson, Nico JR-3 Dartmouth 15.05
4. Louden, Dione SO-2 King 15.14
5. Robinson, Richard SR-4 Eastern Mennonite 15.29
6. Jeffers, Nathan JR-3 Charlotte 15.32
7. Brown, Flemuel FR-1 Hampton 16.15
  Mosley, Markus SO-2 East Carolina DQ
110 Hurdles Preliminaries Heat 6
W: -0.4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Horton, Hakeem FR-1 East Carolina 14.58
2. Taylor, William   Unattached 14.85
3. Rivers, Grant SO-2 North Carolina St. 15.32
4. Rohner, Robert   Unattached 15.98
5. Thompson, Tanner SO-2 St. Augustine's 16.01
6. Hawkins, Chaz JR-3 Duke 16.31
7. Hall, Connor JR-3 Duke 16.58
8. Kinney, Christian SR-4 Hampton 17.91
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Selmon, Kenny SO-2 North Carolina 51.06 -
2. Petit-Homme, Mica-Jonathan SR-4 LIU Brooklyn 51.32 -
3. Broaden, Stanley SR-4 Appalachian State 52.38 -
4. McLean, Alistair SR-4 LIU Brooklyn 52.71 -
5. Tuttle, Max   Unattached 52.92 -
6. Jenkins, Erin SO-2 North Carolina St. 53.03 -
7. Cajuste, Karl JR-3 LIU Brooklyn 53.18 -
8. Rodio, Matt SR-4 Duke 53.25 -
9. Johnson, Evan SR-4 Morgan State 53.38 -
10. VanHouten, Jacob JR-3 Slippery Rock 53.51 -
11. Empty, George   Unattached 53.54 -
12. Omari, Naija SO-2 Kentucky 53.67 -
13. Eschholz, Alec FR-1 Dartmouth 53.68 -
14. Johnson, Parker FR-1 Dartmouth 53.73 -
15. Faint, Connor SO-2 Eastern Mennonite 53.84 -
16. Harley, Quinton   Unattached 53.88 -
17. Spear, Andrew FR-1 Appalachian State 53.94 -
18. Smith, Brandon FR-1 Appalachian State 53.96 -
19. Thompson, Corey FR-1 N. Carolina A&T 54.30 -
20. Saxon, Michael FR-1 Boston College 54.44 -
21. Davis, Stanley SO-2 Hampton 54.57 -
22. Wagner, Edward SR-4 Dartmouth 54.59 -
23. Williams, Kyle FR-1 Morgan State 54.67 -
24. Varella, Stephen SO-2 Morgan State 54.68 -
25. Wilson, Michael JR-3 Duke 54.69 -
26. Thompson, Asuerus   G.W.Express/Nike 54.71 -
27. Chase, Chandler SR-4 East Carolina 54.77 -
28. Proctor, Truvaurnie FR-1 Coppin State 54.78 -
29. Drones, Kylon SO-2 Limestone 55.02 -
30. Nelson, Tobias SO-2 LIU Brooklyn 55.12 -
31. Jacowleff, Robert SO-2 Wake Forest 55.46 -
32. Cody, Jamal FR-1 UMBC 55.69 -
33. Walker, William FR-1 Kentucky 55.78 -
34. Morais, Orane   N.C. Central 55.80 -
35. Garzia, Christopher SR-4 Brown 56.34 -
36. Stamm, Grant SO-2 Indiana State 56.38 -
37. Shaw, Arqeil SR-4 Indiana State 56.51 -
38. Johnson, James   N.C. Central 56.60 -
39. Johnson, Rodney JR-3 East Carolina 56.71 -
40. Mooney, Logan JR-3 Slippery Rock 56.92 -
41. Cunningham, Hakim SR-4 Marist 58.22 -
42. Pritchett, Kymere FR-1 Coppin State 1:00.76 -
  Oxley, Darrius JR-3 UMBC DQ -
  Vincent, Kevin SR-4 N.C. Central DQ -
  Durham, Adam   Chase TC DNF -
400 Hurdles Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Selmon, Kenny SO-2 North Carolina 51.06
2. Petit-Homme, Mica-Jonathan SR-4 LIU Brooklyn 51.32
3. McLean, Alistair SR-4 LIU Brooklyn 52.71
4. Tuttle, Max   Unattached 52.92
5. Johnson, Evan SR-4 Morgan State 53.38
6. Johnson, Rodney JR-3 East Carolina 56.71
  Durham, Adam   Chase TC DNF
400 Hurdles Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Broaden, Stanley SR-4 Appalachian State 52.38
2. Empty, George   Unattached 53.54
3. Harley, Quinton   Unattached 53.88
4. Davis, Stanley SO-2 Hampton 54.57
5. Wagner, Edward SR-4 Dartmouth 54.59
6. Chase, Chandler SR-4 East Carolina 54.77
7. Shaw, Arqeil SR-4 Indiana State 56.51
400 Hurdles Finals Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Jenkins, Erin SO-2 North Carolina St. 53.03
2. VanHouten, Jacob JR-3 Slippery Rock 53.51
3. Spear, Andrew FR-1 Appalachian State 53.94
4. Smith, Brandon FR-1 Appalachian State 53.96
5. Thompson, Asuerus   G.W.Express/Nike 54.71
6. Proctor, Truvaurnie FR-1 Coppin State 54.78
7. Cunningham, Hakim SR-4 Marist 58.22
  Vincent, Kevin SR-4 N.C. Central DQ
400 Hurdles Finals Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Cajuste, Karl JR-3 LIU Brooklyn 53.18
2. Rodio, Matt SR-4 Duke 53.25
3. Eschholz, Alec FR-1 Dartmouth 53.68
4. Faint, Connor SO-2 Eastern Mennonite 53.84
5. Thompson, Corey FR-1 N. Carolina A&T 54.30
6. Williams, Kyle FR-1 Morgan State 54.67
7. Wilson, Michael JR-3 Duke 54.69
8. Garzia, Christopher SR-4 Brown 56.34
400 Hurdles Finals Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Omari, Naija SO-2 Kentucky 53.67
2. Johnson, Parker FR-1 Dartmouth 53.73
3. Saxon, Michael FR-1 Boston College 54.44
4. Varella, Stephen SO-2 Morgan State 54.68
5. Cody, Jamal FR-1 UMBC 55.69
6. Morais, Orane   N.C. Central 55.80
7. Stamm, Grant SO-2 Indiana State 56.38
8. Pritchett, Kymere FR-1 Coppin State 1:00.76
400 Hurdles Finals Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Drones, Kylon SO-2 Limestone 55.02
2. Nelson, Tobias SO-2 LIU Brooklyn 55.12
3. Jacowleff, Robert SO-2 Wake Forest 55.46
4. Walker, William FR-1 Kentucky 55.78
5. Johnson, James   N.C. Central 56.60
6. Mooney, Logan JR-3 Slippery Rock 56.92
  Oxley, Darrius JR-3 UMBC DQ
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. MacDonald, Joshua   Unattached 8:59.20 -
2. Pecora, Kent   New Balance/Bryn Mawr 9:00.64 -
3. Collier, Chris SR-4 Michigan State 9:04.89 -
4. Benoit, Max SO-2 Michigan State 9:10.67 -
5. O'Connor, George JR-3 Oakland 9:10.74 -
6. Bullen, Harry JR-3 Navy 9:11.92 -
7. Brown, Aesop JR-3 SCAD Savannah 9:12.61 -
8. Bowman, Andrew JR-3 Oakland 9:15.01 -
9. Valentino, Mark SR-4 Marist 9:16.54 -
10. Schalois, Kase JR-3 Ohio Northern 9:18.27 -
11. Kunkel, Patrick JR-3 Ohio State 9:20.23 -
12. Lang, Fredric JR-3 Mount Olive 9:21.11 -
13. Matelong, Shadrack SR-4 Mid. Tenn. State 9:21.47 -
14. Carrozza, Kyle SO-2 Duke 9:22.20 -
15. Huben, Dan SO-2 Cincinnati 9:22.38 -
16. Childers, Evan SR-4 Morehead State 9:22.71 -
17. Silver, Ian SR-4 Cincinnati 9:24.25 -
18. Dixon, Alden JR-3 Mid. Tenn. State 9:24.40 -
19. Hatfield, Connor SR-4 King 9:26.23 -
20. Thomas, Aaron FR-1 North Carolina St. 9:26.27 -
21. Munoz, Mike SR-4 Mount Olive 9:30.77 -
22. Abdulkarim, Farah FR-1 Morehead State 9:41.13 -
23. Joyner, Matthew SR-4 East Tenn. St. 9:43.29 -
24. Tolbert, John SO-2 Lehigh 9:43.40 -
25. Benesch, Brian JR-3 Duke 10:33.04 -
  Osipow, Ben FR-1 Boston College DNF -
  Merenda, Eddie SR-4 Duke DNF -
  O'Brien, Pat JR-3 John Carroll DNF -
3000 Steeplechase Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. O'Connor, George JR-3 Oakland 9:10.74
2. Brown, Aesop JR-3 SCAD Savannah 9:12.61
3. Valentino, Mark SR-4 Marist 9:16.54
4. Schalois, Kase JR-3 Ohio Northern 9:18.27
5. Kunkel, Patrick JR-3 Ohio State 9:20.23
6. Lang, Fredric JR-3 Mount Olive 9:21.11
7. Childers, Evan SR-4 Morehead State 9:22.71
8. Silver, Ian SR-4 Cincinnati 9:24.25
9. Hatfield, Connor SR-4 King 9:26.23
10. Munoz, Mike SR-4 Mount Olive 9:30.77
11. Joyner, Matthew SR-4 East Tenn. St. 9:43.29
12. Tolbert, John SO-2 Lehigh 9:43.40
13. Benesch, Brian JR-3 Duke 10:33.04
  Osipow, Ben FR-1 Boston College DNF
3000 Steeplechase Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. MacDonald, Joshua   Unattached 8:59.20
2. Pecora, Kent   New Balance/Bryn Mawr 9:00.64
3. Collier, Chris SR-4 Michigan State 9:04.89
4. Benoit, Max SO-2 Michigan State 9:10.67
5. Bullen, Harry JR-3 Navy 9:11.92
6. Bowman, Andrew JR-3 Oakland 9:15.01
7. Matelong, Shadrack SR-4 Mid. Tenn. State 9:21.47
8. Carrozza, Kyle SO-2 Duke 9:22.20
9. Huben, Dan SO-2 Cincinnati 9:22.38
10. Dixon, Alden JR-3 Mid. Tenn. State 9:24.40
11. Thomas, Aaron FR-1 North Carolina St. 9:26.27
12. Abdulkarim, Farah FR-1 Morehead State 9:41.13
  Merenda, Eddie SR-4 Duke DNF
  O'Brien, Pat JR-3 John Carroll DNF
PL TEAM SQUAD ATHLETES TIME SC
1. St. Augustine's A Brent Arcenaux, Shawn Rowe, Burkheart Ellis Jr., Daniel Jamieson 40.04 -
2. George Mason A Ayodeji Raymond, Junias Agyei, David Stone, Bernard Freeman 40.34 -
3. North Carolina St. A Brandon McLean, Jonathan Addison, Shannon Patterson, Quashawn Cunningham 40.38 -
4. Kentucky A Kenshard Hamilton, Fred Dorsey, Xavier Jones, Ini-Oluwa Oye 40.52 -
5. LIU Brooklyn A Tyler Cue, Caleb Williams, Delano Davis, Tyquan Dukes 40.57 -
6. Hampton A Ramoye Simon, Brenan Garrett, Trey Holloway, Jerrick Powell 40.83 -
7. Morgan State A Lloyd Hylton, Desean White, Deyvon Howell, Joel Roberson 41.04 -
8. N.C. Central A Joshua McClam, Deontae Williams, Jonathan Williams, Issac Roberts 41.10 -
9. Indiana State A Adarius Washington, Scott Schreiber, Tristan Parmley, Jaynard Keys 41.11 -
10. Ashland A Brandon Wilson, Myles Pringle, Brandon Freeman, Eric Thompkins 41.17 -
11. Brown A Oluwatosin Oyewole, Ryan Kelly, Raul Green, Brian Pfaff 41.30 -
12. East Carolina A D'Ante Yarborough, Vincent Ragland, Jordan Martin, Tamarack Bolden 41.47 -
13. Coppin State A Shane Green, Devin Teagle, Damon Rodwell, Keshaun Hodges 41.75 -
14. Cardinal Stritch A Talbot McKinney, Ronald Sayles, Gregory Goronson, Phoenix Miller 42.11 -
15. NYU A Caleb Su, Budd Brown, Matt Powers, Malcolm Montilus 42.20 -
16. Hampton
(B)
B Trey Clark, Denari Purdy, Sharlanjo Nelson, Chace Washington-Saun 42.36 -
17. Mount Olive A Anthony Edwards, Cedric Thomas, Joaquim Cotano Lezcano, Darius McDaniel-Biddin 43.63 -
18. UMBC
(B)
B Christian Kallenberg, Justin Glaze, Musangu Bukasa, Noel Njem 44.42 -
  UMBC A Niko Coaxum, James Oakley III, Daryian Miles, Tyler Ford DQ -
  N. Carolina A&T A Maurice Eaddy, Christopher Belcher, Michael Dickson, Frank Quarles DQ -
  Duke A Tionne Barmer, Brett Bofinger, Austin Nobis, Riley Satterfield DQ -
  Morgan State
(B)
B Nigel Thompson, Kevin Leach, Donovan St. Louis, Evan Johnson DQ -
  LIU Brooklyn
(B)
B Ernest Agyeman, Kyle Bennett, Brendon Rodney, Alistair McLean DQ -
  Dartmouth A Matthew Sindelar, Corey Muggler, Alex Frye, Max Cosculluela DNF -
  Limestone A Jonathan Ross, Joshua Simmons, Marshawn Scott, Nicholas Busch DNF -
  Appalachian State A Antonio Marcano, Jr, William Buckley, Eric Price, Marshall McRae DNF -
4 x 100 Relay Finals Section 5
PL TEAM ATHLETES TIME
1. Cardinal Stritch McKinney, Sayles, Goronson, Miller 42.11
2. NYU Su, Brown, Powers, Montilus 42.20
3. Mount Olive Edwards, Thomas, Cotano Lezcano, McDaniel-Biddin 43.63
PL TEAM SQUAD ATHLETES TIME SC
1. George Mason A Ayodeji Raymond, Bernard Freeman, Rico Gomez, Junias Agyei 1:23.80 -
2. St. Augustine's A La*kai Whatley, Burkheart Ellis Jr., Kendall Kee, Daniel Jamieson 1:23.87 -
3. N. Carolina A&T A Maurice Eaddy, Frank Quarles, Michael Dickson, Dajuan Harding 1:24.37 -
4. LIU Brooklyn A Tyler Cue, Delano Davis, Karl Cajuste, Caleb Williams 1:24.74 -
5. DC International A Anthony Todd, John Lundy, Gabriel Loube, Rolon Daughtry 1:25.54 -
6. East Carolina A D'Ante Yarborough, Hakeem Horton, Jordan Martin, Tamarack Bolden 1:26.54 -
7. LIU Brooklyn
(B)
B Adam Walker-Khan, Mica-Jonatha Petit-Homme, DeShawn Bunion, Kobe White 1:27.07 -
8. UMBC A Niko Coaxum, James Oakley III, Daryian Miles, Tyler Ford 1:27.29 -
9. Brown A Nik Zemis, Calvin Munson, Christopher Garzia, Brian Pfaff 1:27.33 -
10. Morgan State A Joel Roberson, Evan Johnson, Kevin Leach, Lloyd Hylton 1:27.53 -
11. NYU A Caleb Su, Budd Brown, Malcolm Montilus, Matt Powers 1:27.75 -
12. Appalachian State A Antonio Marcano, Jr, Trey Edgerton, Eric Price, Marshall McRae 1:28.00 -
13. Hampton
(B)
B Trey Clark, Denari Purdy, Sharlanjo Nelson, Chace Washington-Saun 1:28.24 -
14. Duke A Matt Rodio, Michael Wilson, Tionne Barmer, Christian Vail 1:28.84 -
15. Boston College A Nicholas Nash, Michael Saxon, Oliver Boucher, Obinna Nwankwo 1:30.07 -
  Chase Athletics T.C A Romel Lewis, Rayon Lawrence, justin marsh, Adam Durham DNF -
  Hampton A Ramoye Simon, Trey Holloway, Jerrick Powell, Brenan Garrett DNF -
  Coppin State A Shane Green, Devin Teagle, Fabian Hayles, Keshaun Hodges DNF -
4 x 200 Relay Finals Section 3
PL TEAM ATHLETES TIME
1. DC International Todd, Lundy, Gabriel Loube, Daughtry 1:25.54
2. Brown Zemis, Munson, Garzia, Pfaff 1:27.33
3. NYU Su, Brown, Montilus, Powers 1:27.75
4. Boston College Nash, Saxon, Boucher, Nwankwo 1:30.07
  Coppin State Green, Teagle, Hayles, Hodges DNF
PL TEAM SQUAD ATHLETES TIME SC
1. LIU Brooklyn A DeShawn Bunion, Brendon Rodney, Mica-Jonatha Petit-Homme, Alistair McLean 3:08.13 -
2. Chase Athletics T.C A Adam Durham, Rayon Lawrence, Romel Lewis, justin marsh 3:08.55 -
3. G.W.Express/Nike A 3:09.04 -
4. Morgan State A Donovan St. Louis, Evan Johnson, Onyx Johnson, Joel Roberson 3:12.34 -
5. North Carolina A Amari DeVaughn, Kenny Selmon, O'Neal Wanliss, Cory Nicholls 3:13.00 -
6. Hampton A Justin Beatty, Jerrick Powell, Stanley Davis, Rayon Black 3:15.75 -
7. North Carolina St. A Sam Krehnbrink, Will Krehnbrink, Cameron Cooper, Brian Davis 3:16.48 -
8. Findlay A George Effah, Sergi Torres, Zach Jellison, Derek Collins 3:16.54 -
9. Coppin State A Michael James, Fabian Hayles, Shane Green, Mark London 3:17.12 -
10. UMBC A Darrius Oxley, John Oputa, Niko Coaxum, Erick Soetje 3:17.18 -
11. Dartmouth A Amos Cariati, Zachary Plante, Alec Eschholz, Edward Wagner 3:17.25 -
12. Brown A Nik Zemis, Dylan Groos, Zachery Emrich, Christian Bermel 3:17.98 -
13. Indiana State A CJ Anyaebunam, Rhett Blake, Blake Kramer, Terry McGee 3:18.42 -
14. DC International A Donte Holmes, Anthony Todd, John Lundy, Rolon Daughtry 3:19.31 -
15. Hampton
(B)
B Chace Washington-Saun, Denari Purdy, Mohamed Labor-Koroma, Ramoye Simon 3:19.84 -
16. Appalachian State A Peter Ovendorf, Trey Edgerton, Stanley Broaden, Ryan Hastings 3:19.98 -
17. Coppin State
(B)
B Truvaurnie Proctor, Devin Teagle, Ronaldo Ball, Babadeji Balogun 3:20.30 -
18. N.C. Central A Deandre James, Ronnie Lovick, Victor Dunbar, Kevin Vincent 3:20.33 -
19. NYU A Matt Powers, Malcolm Montilus, Max Avila, Budd Brown 3:21.52 -
20. Morgan State
(B)
B Stephen Varella, Rolando Reid, Kyle Williams, Kevin Leach 3:21.64 -
21. Appalachian State
(B)
B Brandon Smith, Will Henderson, Andrew Harris, Andrew Spear 3:22.06 -
22. Mount Olive A Cedric Thomas, Davide Cuccurullo, Joaquim Cotano Lezcano, Guillermo Matesanz 3:22.30 -
23. UMBC
(B)
B Noel Njem, Jamal Cody, James Oakley III, Tyler Ford 3:25.98 -
24. Dartmouth
(B)
B Benjamin Ose, Matthew Sindelar, Nico Robinson, Ben Colello 3:26.43 -
  LIU Brooklyn
(B)
B Adam Walker-Khan, Garvey Moore, Thaddeus Nelson, Kobe White DNF -
4 x 400 Relay Finals Section 1
PL TEAM ATHLETES TIME
1. LIU Brooklyn Bunion, Rodney, Petit-Homme, McLean 3:08.13
2. Chase Athletics T.C Durham, Lawrence, Romel Lewis, marsh 3:08.55
3. G.W.Express/Nike 3:09.04
4. North Carolina DeVaughn, Selmon, Wanliss, Nicholls 3:13.00
5. Hampton Beatty, Powell, Davis, Black 3:15.75
6. Hampton (B) Washington-Saun, Purdy, Labor-Koroma, Simon 3:19.84
4 x 800 Relay Finals Section 2
PL TEAM ATHLETES TIME
1. Morehead State Moakler, Gil-Juarez, Childers, Rich 7:44.83
2. Hampton Burris, Ellis, Johnson, Oxley 7:49.91
3. NYU Avila, Booth, Kamat, Mann 7:49.94
4. Edinboro Wefing, Deaner, Martykiewicz, Lohr 7:50.79
5. Rhodes Fagan, Dsida, Hearn, Fields 8:09.97
6. East Carolina (B) Campbell, Johnson, Dowling, Chase 8:20.58
7. NC State Club Josh Rees-Jones, Joel Caruthers, Jacob Townsend, Ritchel Cousar 8:21.90