• ICON KEY:
  • MAC Auto
  • PSAC
  • NEICAAA
  • NCAA DII Prov
  • NCAA DII Auto
  • IC4A/ECAC
  • Mets
  • ECAC DIII
  • Date: 01/27 - 01/28/17
  • Location: Penn State-Ashenfelter Track (Banked) - University Park, PA
60 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score  
1. Smith, Xavier JR-3 Penn State 6.69 -
2. Smith, Kwadarrius JR-3 Akron 6.75 -
3. Johnson, Darian   Brooks 6.75 -  
4. Moffett, Malik JR-3 Penn State 6.76 -
5. Wilson, Brandon SO-2 Ashland 6.87 -
6. Ruffin, AJ SO-2 Maryland 6.91 -
60 Meters Semifinals
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Smith, Xavier JR-3 Penn State 6.76 1(1)
2. Moffett, Malik JR-3 Penn State 6.78 2(1)
3. Smith, Kwadarrius JR-3 Akron 6.77 1(2)
4. Wilson, Brandon SO-2 Ashland 6.88 2(2)
5. Zallow, Carl JR-3 Youngstown St. 6.85 1(3)  
6. Johnson, Darian   Brooks 6.89 2(3)  
7. Sims, Ben SO-2 Army West Point 6.90 2(4)
8. Ruffin, AJ SO-2 Maryland 6.93 1(4)
9. Davis, Tyler JR-3 Army West Point 6.93 2(5)
10. Nelson, Brian FR-1 UMBC 6.95 1(5)
11. Stamford, Dreux FR-1 Shippensburg 6.95 1(6)
12. Alkins, Jon SR-4 Binghamton 6.95 1(7)
13. Harrington, Joe SO-2 Akron 6.97 1(8)  
13. Williams, Darien FR-1 Penn State 6.97 2(6)
15. Hines, Romero JR-3 Norfolk State 6.97 2(7)  
  Slone, Taron JR-3 Akron FS 2  
60 Meters Semifinals Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Smith, Xavier JR-3 Penn State 6.76
2. Smith, Kwadarrius JR-3 Akron 6.77
3. Zallow, Carl JR-3 Youngstown St. 6.85  
4. Ruffin, AJ SO-2 Maryland 6.93
5. Nelson, Brian FR-1 UMBC 6.95
6. Stamford, Dreux FR-1 Shippensburg 6.95
7. Alkins, Jon SR-4 Binghamton 6.95
8. Harrington, Joe SO-2 Akron 6.97  
60 Meters Semifinals Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Moffett, Malik JR-3 Penn State 6.78
2. Wilson, Brandon SO-2 Ashland 6.88
3. Johnson, Darian   Brooks 6.89  
4. Sims, Ben SO-2 Army West Point 6.90
5. Davis, Tyler JR-3 Army West Point 6.93
6. Williams, Darien FR-1 Penn State 6.97
7. Hines, Romero JR-3 Norfolk State 6.97  
  Slone, Taron JR-3 Akron FS  
 
60 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Johnson, Darian   Brooks 6.76 5(1)  
2. Smith, Kwadarrius JR-3 Akron 6.80 2(1)
3. Smith, Xavier JR-3 Penn State 6.84 3(1)
4. Moffett, Malik JR-3 Penn State 6.86 4(1)
5. Wilson, Brandon SO-2 Ashland 6.89 1(1)
6. Zallow, Carl JR-3 Youngstown St. 6.85 2(2)  
7. Ruffin, AJ SO-2 Maryland 6.88 5(2)
8. Sims, Ben SO-2 Army West Point 6.90 1(2)
9. Davis, Tyler JR-3 Army West Point 7.00 3(2)  
10. Alkins, Jon SR-4 Binghamton 7.01 4(2)  
11. Harrington, Joe SO-2 Akron 6.95 2(3)  
12. Hines, Romero JR-3 Norfolk State 6.96 5(3)  
13. Slone, Taron JR-3 Akron 6.97 1(3)  
14. Nelson, Brian FR-1 UMBC 6.97 5(4)
15. Stamford, Dreux FR-1 Shippensburg 7.02 4(3)
16. Williams, Darien FR-1 Penn State 7.03 3(3)  
17. Spadaro, Chris SR-4 Pittsburgh 7.03 1(4)  
18. Carter, Will SR-4 Bucknell 7.06 1(5)  
19. Kimble, Justin FR-1 Mount St. Mary's 7.07 2(4)  
20. Daman, Tristan FR-1 Penn State 7.09 3(4)  
21. Matzelle, Greg FR-1 Binghamton 7.10 1(6)  
22. Abolurin, Afees SR-4 UMBC 7.13 3(5)  
23. Fuller, Mitchell JR-3 Buffalo 7.13 5(5)  
24. Slay, Brylan JR-3 Pittsburgh 7.14 4(4)  
25. Craig, Chris SO-2 Shippensburg 7.16 2(5)
  Billian, Ryan SR-4 Buffalo FS 4  
  Chisena, Dan SO-2 Penn State FS 1  
60 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Wilson, Brandon SO-2 Ashland 6.89
2. Sims, Ben SO-2 Army West Point 6.90
3. Slone, Taron JR-3 Akron 6.97  
4. Spadaro, Chris SR-4 Pittsburgh 7.03  
5. Carter, Will SR-4 Bucknell 7.06  
6. Matzelle, Greg FR-1 Binghamton 7.10  
  Chisena, Dan SO-2 Penn State FS  
60 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Smith, Kwadarrius JR-3 Akron 6.80
2. Zallow, Carl JR-3 Youngstown St. 6.85  
3. Harrington, Joe SO-2 Akron 6.95  
4. Kimble, Justin FR-1 Mount St. Mary's 7.07  
5. Craig, Chris SO-2 Shippensburg 7.16
60 Meters Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Smith, Xavier JR-3 Penn State 6.84
2. Davis, Tyler JR-3 Army West Point 7.00  
3. Williams, Darien FR-1 Penn State 7.03  
4. Daman, Tristan FR-1 Penn State 7.09  
5. Abolurin, Afees SR-4 UMBC 7.13  
60 Meters Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Moffett, Malik JR-3 Penn State 6.86
2. Alkins, Jon SR-4 Binghamton 7.01  
3. Stamford, Dreux FR-1 Shippensburg 7.02
4. Slay, Brylan JR-3 Pittsburgh 7.14  
  Billian, Ryan SR-4 Buffalo FS  
60 Meters Preliminaries Heat 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Johnson, Darian   Brooks 6.76  
2. Ruffin, AJ SO-2 Maryland 6.88
3. Hines, Romero JR-3 Norfolk State 6.96  
4. Nelson, Brian FR-1 UMBC 6.97
5. Fuller, Mitchell JR-3 Buffalo 7.13  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Moffett, Malik JR-3 Penn State 21.06 - 2(1)
2. Smith, Xavier JR-3 Penn State 21.26 - 2(2)
3. Chisena, Dan SO-2 Penn State 21.48 - 1(1)
4. Oakley III, James JR-3 UMBC 21.81 - 1(2)
5. Craig, Chris SO-2 Shippensburg 21.92 - 1(3)
6. Alkins, Jon SR-4 Binghamton 22.00 - 1(4)
7. Johnson, Darian   Brooks 23.03 - 2(3)  
  Thompson, Brandon SR-4 Maryland DNF - 2  
200 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Chisena, Dan SO-2 Penn State 21.48
2. Oakley III, James JR-3 UMBC 21.81
3. Craig, Chris SO-2 Shippensburg 21.92
4. Alkins, Jon SR-4 Binghamton 22.00
200 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Moffett, Malik JR-3 Penn State 21.06
2. Smith, Xavier JR-3 Penn State 21.26
3. Johnson, Darian   Brooks 23.03  
  Thompson, Brandon SR-4 Maryland DNF  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Slone, Taron JR-3 Akron 21.79 - 1(1)  
2. Lucas, Brendan FR-1 Youngstown St. 21.98 - 4(1)  
3. Nelson, Brian FR-1 UMBC 21.98 - 1(2)
4. Dyer, Kevin SO-2 Army West Point 22.00 - 1(3)
5. Williams, Darien FR-1 Penn State 22.00 - 3(1)
6. Leto, Alex JR-3 Maryland 22.03 - 4(2)
7. Shisler, Alex SR-4 Penn State 22.05 - 3(2)
8. Harrington, Joe SO-2 Akron 22.12 - 2(1)  
9. Carter, Will SR-4 Bucknell 22.12 - 2(2)
10. Young, Anthony SR-4 Akron 22.21 - 1(4)  
11. Wilson, Brandon SO-2 Ashland 22.32 - 3(3)  
12. Daman, Tristan FR-1 Penn State 22.52 - 3(4)  
13. Wilson, Quincey FR-1 Georgetown 22.53 - 4(3)  
14. Armstrong, Kenneth SR-4 Georgetown 23.81 - 4(4)  
  Frye, Allan JR-3 Norfolk State DQ - 2  
  Ruffin, AJ SO-2 Maryland DNF - 2  
200 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Slone, Taron JR-3 Akron 21.79  
2. Nelson, Brian FR-1 UMBC 21.98
3. Dyer, Kevin SO-2 Army West Point 22.00
4. Young, Anthony SR-4 Akron 22.21  
200 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Harrington, Joe SO-2 Akron 22.12  
2. Carter, Will SR-4 Bucknell 22.12
  Frye, Allan JR-3 Norfolk State DQ  
  Ruffin, AJ SO-2 Maryland DNF  
200 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Williams, Darien FR-1 Penn State 22.00
2. Shisler, Alex SR-4 Penn State 22.05
3. Wilson, Brandon SO-2 Ashland 22.32  
4. Daman, Tristan FR-1 Penn State 22.52  
200 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Lucas, Brendan FR-1 Youngstown St. 21.98  
2. Leto, Alex JR-3 Maryland 22.03
3. Wilson, Quincey FR-1 Georgetown 22.53  
4. Armstrong, Kenneth SR-4 Georgetown 23.81  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Lucas, Brendan FR-1 Youngstown St. 48.86 - 1(1)  
2. Ramsey, Rashad SR-4 Norfolk State 48.93 - 3(1)  
3. Moore, Mitchell JR-3 Buffalo 49.02 - 1(2)  
4. Higgins, Lamont JR-3 Penn State 49.08 - 1(3)
5. Oliver, Alante SR-4 Akron 49.70 - 2(1)  
6. Banks, Jaylen FR-1 Norfolk State 49.70 - 2(2)  
7. Melchionni, Billy SO-2 Bucknell 49.78 - 1(4)  
8. Guerre, Justin JR-3 La Salle 49.86 - 4(1)  
9. Oputa, John JR-3 UMBC 49.91 - 3(2)  
10. Gibson, Bradley JR-3 Army West Point 49.95 - 3(3)  
11. Murray, Paul FR-1 Ashland 49.99 - 3(4)  
12. Miner, Kier FR-1 Shippensburg 50.05 - 2(3)
13. Harden, Collin FR-1 Youngstown St. 50.10 - 4(2)  
14. Ashkettle, Jacob SR-4 Bucknell 50.14 - 4(3)  
15. Hughey, Peter SO-2 Penn State 50.19 - 5(1)  
16. Sullivan, Nicholas JR-3 Georgetown 50.21 - 5(2)  
17. Meriwether, Ricky SR-4 Shippensburg 50.53 - 4(4)
18. Rinaman, Ori SO-2 Shippensburg 51.21 - 5(3)  
19. Mumbi, Kiarie FR-1 Georgetown 52.41 - 5(4)  
  Barton, Matthew SO-2 Bucknell DNF - 5  
400 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Lucas, Brendan FR-1 Youngstown St. 48.86  
2. Moore, Mitchell JR-3 Buffalo 49.02  
3. Higgins, Lamont JR-3 Penn State 49.08
4. Melchionni, Billy SO-2 Bucknell 49.78  
400 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Oliver, Alante SR-4 Akron 49.70  
2. Banks, Jaylen FR-1 Norfolk State 49.70  
3. Miner, Kier FR-1 Shippensburg 50.05
400 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Ramsey, Rashad SR-4 Norfolk State 48.93  
2. Oputa, John JR-3 UMBC 49.91  
3. Gibson, Bradley JR-3 Army West Point 49.95  
4. Murray, Paul FR-1 Ashland 49.99  
400 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Guerre, Justin JR-3 La Salle 49.86  
2. Harden, Collin FR-1 Youngstown St. 50.10  
3. Ashkettle, Jacob SR-4 Bucknell 50.14  
4. Meriwether, Ricky SR-4 Shippensburg 50.53
400 Meters Section 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Hughey, Peter SO-2 Penn State 50.19  
2. Sullivan, Nicholas JR-3 Georgetown 50.21  
3. Rinaman, Ori SO-2 Shippensburg 51.21  
4. Mumbi, Kiarie FR-1 Georgetown 52.41  
  Barton, Matthew SO-2 Bucknell DNF  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Pringle, Myles SO-2 Ashland 47.08 - 3(1)
2. Palmer, Desmond SR-4 Pittsburgh 47.48 - 3(2)
3. Santana, Jose SR-4 Army West Point 48.22 - 1(1)
4. Mathis, Tyreek FR-1 Penn State 48.27 - 2(1)
5. Murray, Micah   Unattached 48.54 - 3(3)  
6. Jahn-Richardson, Dahri SR-4 Maryland 48.60 - 1(2)
7. Slay, Brylan JR-3 Pittsburgh 48.68 - 1(3)
8. Gali, Joshua SR-4 Buffalo 48.75 - 2(2)  
9. Donnell, Taylor   Unattached 49.19 - 2(3)  
10. Murray, Jamaree JR-3 Pittsburgh 51.11 - 2(4)  
400 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Santana, Jose SR-4 Army West Point 48.22
2. Jahn-Richardson, Dahri SR-4 Maryland 48.60
3. Slay, Brylan JR-3 Pittsburgh 48.68
400 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Mathis, Tyreek FR-1 Penn State 48.27
2. Gali, Joshua SR-4 Buffalo 48.75  
3. Donnell, Taylor   Unattached 49.19  
4. Murray, Jamaree JR-3 Pittsburgh 51.11  
400 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Pringle, Myles SO-2 Ashland 47.08
2. Palmer, Desmond SR-4 Pittsburgh 47.48
3. Murray, Micah   Unattached 48.54  
 
Place Name Year Team Time Score  
1. Baldwin, Miles SR-4 Akron 1:03.20 -  
2. Brosier, Kenneth SO-2 Pittsburgh 1:03.66 -
3. Soetje, Erick SR-4 UMBC 1:04.27 -
4. Doaty, Torey SR-4 St. Joseph's (Pa.) 1:04.86 -
5. Maddox, Tyrell FR-1 Army West Point 1:05.00 -
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Jones, Kameron FR-1 Maryland 1:03.98 - 1(1)
2. Rowe, Kenneth FR-1 Georgetown 1:04.26 - 1(2)
3. Bleichner, TJ SO-2 Maryland 1:04.63 - 1(3)
4. Evely, Kenny JR-3 St. Joseph's (Pa.) 1:04.69 - 1(4)
5. McCoy, Barren JR-3 St. Joseph's (Pa.) 1:04.81 - 1(5)
6. Ossont, Brandon SR-4 St. Joseph's (Pa.) 1:05.74 - 2(1)  
7. Oxley, Darrius SR-4 UMBC 1:05.91 - 2(2)  
8. Weykamp, Ian SR-4 Binghamton 1:06.03 - 2(3)  
9. Gaibler, Riley SR-4 Penn State 1:06.13 - 3(1)  
10. Thronson, Ty JR-3 UMBC 1:06.22 - 2(4)  
11. Rizio, Steven FR-1 Bucknell 1:06.60 - 3(2)  
12. Keating, Jack FR-1 Army West Point 1:06.82 - 3(3)  
13. Marrington, David FR-1 Penn State 1:06.86 - 3(4)  
14. Pinder, Justin SO-2 Norfolk State 1:08.37 - 2(5)  
500 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Jones, Kameron FR-1 Maryland 1:03.98
2. Rowe, Kenneth FR-1 Georgetown 1:04.26
3. Bleichner, TJ SO-2 Maryland 1:04.63
4. Evely, Kenny JR-3 St. Joseph's (Pa.) 1:04.69
5. McCoy, Barren JR-3 St. Joseph's (Pa.) 1:04.81
500 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Ossont, Brandon SR-4 St. Joseph's (Pa.) 1:05.74  
2. Oxley, Darrius SR-4 UMBC 1:05.91  
3. Weykamp, Ian SR-4 Binghamton 1:06.03  
4. Thronson, Ty JR-3 UMBC 1:06.22  
5. Pinder, Justin SO-2 Norfolk State 1:08.37  
500 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Gaibler, Riley SR-4 Penn State 1:06.13  
2. Rizio, Steven FR-1 Bucknell 1:06.60  
3. Keating, Jack FR-1 Army West Point 1:06.82  
4. Marrington, David FR-1 Penn State 1:06.86  
 
Place Name Year Team Time Score  
1. Loxsom, Casimir   Brooks 1:14.91 -  
2. Harris, Isaiah SO-2 Penn State 1:14.96 -  
3. Lumax, Selasi   Big Bear Track Club 1:17.68 -  
4. Scheving, Tyler   Buffalo Unattached 1:19.09 -  
5. Miawad, Hazem SO-2 Maryland 1:20.43 -  
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Thompson, Steve JR-3 St. Joseph's (Pa.) 1:52.18 - 1(1)
2. Poholski, Sean SR-4 Akron 1:53.36 - 1(2)  
3. Rivera, Brad SR-4 Penn State 1:53.76 - 1(3)
4. Ferraiolo, Dan JR-3 St. Joseph's (Pa.) 1:54.43 - 1(4)
5. Vance, Allen SO-2 Vermont 1:54.57 - 3(1)
6. Boswell, Anthony SO-2 Army West Point 1:54.66 - 2(1)  
7. Phifer, Joseph SR-4 Penn State 1:54.67 - 1(5)  
8. Watson, Dante FR-1 Pittsburgh 1:54.70 - 3(2)  
9. Gulama, Eddison SR-4 St. Joseph's (Pa.) 1:54.74 - 1(6)  
10. Alexander, Zach SR-4 Akron 1:54.81 - 1(7)  
11. Gordon, Nate JR-3 Georgetown 1:55.01 - 3(3)  
12. Sievert, Tyler SO-2 Ashland 1:55.13 - 2(2)  
13. Kracher, Taylor SO-2 Vermont 1:55.40 - 2(3)
14. Usher, Timmy SR-4 Shippensburg 1:56.15 - 2(4)
15. Adams, Kyle JR-3 Bucknell 1:56.30 - 2(5)  
16. Monday, John SR-4 Army West Point 1:56.42 - 3(4)  
17. Ashenfelter, William FR-1 Penn State 1:56.48 - 2(6)  
18. Conway, Sean FR-1 Bucknell 1:56.60 - 3(5)  
19. Schumacher, Craig FR-1 Youngstown St. 1:56.63 - 3(6)  
20. Fine, Dylan FR-1 Georgetown 1:57.25 - 3(7)  
21. Phillips, Rami SR-4 UMBC 1:57.43 - 2(7)  
22. Hawthorne, Anthony FR-1 La Salle 1:58.92 - 1(8)  
23. Morrison, Derek SO-2 Youngstown St. 2:00.13 - 3(8)  
24. Logue, Joey SO-2 Penn State 2:00.54 - 2(8)  
25. Jackson, Jordan SR-4 Bucknell 2:02.22 - 2(9)  
26. Fogg, Desmond SR-4 Norfolk State 2:03.45 - 3(9)  
27. Zupan, Daniel SR-4 Akron 2:08.50 - 1(9)  
800 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Thompson, Steve JR-3 St. Joseph's (Pa.) 1:52.18
2. Poholski, Sean SR-4 Akron 1:53.36  
3. Rivera, Brad SR-4 Penn State 1:53.76
4. Ferraiolo, Dan JR-3 St. Joseph's (Pa.) 1:54.43
5. Phifer, Joseph SR-4 Penn State 1:54.67  
6. Gulama, Eddison SR-4 St. Joseph's (Pa.) 1:54.74  
7. Alexander, Zach SR-4 Akron 1:54.81  
8. Hawthorne, Anthony FR-1 La Salle 1:58.92  
9. Zupan, Daniel SR-4 Akron 2:08.50  
800 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Boswell, Anthony SO-2 Army West Point 1:54.66  
2. Sievert, Tyler SO-2 Ashland 1:55.13  
3. Kracher, Taylor SO-2 Vermont 1:55.40
4. Usher, Timmy SR-4 Shippensburg 1:56.15
5. Adams, Kyle JR-3 Bucknell 1:56.30  
6. Ashenfelter, William FR-1 Penn State 1:56.48  
7. Phillips, Rami SR-4 UMBC 1:57.43  
8. Logue, Joey SO-2 Penn State 2:00.54  
9. Jackson, Jordan SR-4 Bucknell 2:02.22  
800 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Vance, Allen SO-2 Vermont 1:54.57
2. Watson, Dante FR-1 Pittsburgh 1:54.70  
3. Gordon, Nate JR-3 Georgetown 1:55.01  
4. Monday, John SR-4 Army West Point 1:56.42  
5. Conway, Sean FR-1 Bucknell 1:56.60  
6. Schumacher, Craig FR-1 Youngstown St. 1:56.63  
7. Fine, Dylan FR-1 Georgetown 1:57.25  
8. Morrison, Derek SO-2 Youngstown St. 2:00.13  
9. Fogg, Desmond SR-4 Norfolk State 2:03.45  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Perretta, Domenic FR-1 Penn State 1:50.33 - 2(1)
2. Crimmins, Brian   Buffalo Unattached 1:51.84 - 2(2)  
3. Cortes, Isaac FR-1 Stanford 1:51.86 - 1(1)  
4. Smith, Brian FR-1 Stanford 1:52.04 - 1(2)  
5. McDevitt, Billy FR-1 Penn State 1:52.32 - 1(3)
6. Anderson, Daniel SR-4 Georgetown 1:52.88 - 1(4)
7. Gulizio, Scott SO-2 Bucknell 1:53.86 - 1(5)
8. Kaiser, Craig SR-4 Buffalo 1:53.99 - 2(3)  
9. Bell, Joshua FR-1 Georgetown 1:56.42 - 1(6)  
  White, Joseph JR-3 Georgetown DNF - 2  
  Loxsom, Casimir   Brooks DNF - 2  
800 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Cortes, Isaac FR-1 Stanford 1:51.86  
2. Smith, Brian FR-1 Stanford 1:52.04  
3. McDevitt, Billy FR-1 Penn State 1:52.32
4. Anderson, Daniel SR-4 Georgetown 1:52.88
5. Gulizio, Scott SO-2 Bucknell 1:53.86
6. Bell, Joshua FR-1 Georgetown 1:56.42  
800 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Perretta, Domenic FR-1 Penn State 1:50.33
2. Crimmins, Brian   Buffalo Unattached 1:51.84  
3. Kaiser, Craig SR-4 Buffalo 1:53.99  
  White, Joseph JR-3 Georgetown DNF  
  Loxsom, Casimir   Brooks DNF  
 
Place Name Year Team Time Score  
1. Black, Zach FR-1 Iowa State 2:25.02 -  
2. Salisbury, Jack FR-1 Georgetown 2:25.05 -
3. DeLago, Christian SR-4 Iowa State 2:25.17 -  
4. Touchton, Trevor SR-4 Army West Point 2:25.20 -
5. Makins, Jordan JR-3 Penn State 2:25.87 -
6. Fahy, Darren SR-4 Georgetown 2:26.01 -
7. Nohilly, Eion FR-1 Georgetown 2:26.11 -
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Eado, Ifa JR-3 UMBC 2:27.88 - 1(1)
2. Garton, David JR-3 St. Joseph's (Pa.) 2:28.37 - 1(2)
3. Slagowski, Michael   Penn State Unattached 2:28.51 - 1(3)  
4. Crilly, Collin JR-3 St. Joseph's (Pa.) 2:28.74 - 1(4)  
5. Smith, Miles FR-1 UMBC 2:28.96 - 1(5)  
6. Glick, Drew FR-1 Pittsburgh 2:29.18 - 2(1)  
7. Magee, Jack SR-4 St. Joseph's (Pa.) 2:29.47 - 2(2)  
8. Barnard, Adam FR-1 Georgetown 2:29.99 - 1(6)  
9. Hare, James JR-3 Pittsburgh 2:30.14 - 2(3)  
10. Frering, David JR-3 Bucknell 2:31.37 - 2(4)  
11. Deluna, Danny SR-4 Vermont 2:31.69 - 2(5)  
12. Coppinger, Patrick SR-4 Vermont 2:31.83 - 1(7)  
13. Eddinger, Dylan SO-2 St. Joseph's (Pa.) 2:31.86 - 1(8)  
14. Meehan, Thomas JR-3 Buffalo 2:32.38 - 2(6)  
15. Trimble, Chris SR-4 La Salle 2:32.58 - 2(7)  
16. Pacelli, Nick FR-1 Bucknell 2:32.63 - 2(8)  
17. Baker, Drew SO-2 Vermont 2:32.81 - 2(9)  
1000 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Eado, Ifa JR-3 UMBC 2:27.88
2. Garton, David JR-3 St. Joseph's (Pa.) 2:28.37
3. Slagowski, Michael   Penn State Unattached 2:28.51  
4. Crilly, Collin JR-3 St. Joseph's (Pa.) 2:28.74  
5. Smith, Miles FR-1 UMBC 2:28.96  
6. Barnard, Adam FR-1 Georgetown 2:29.99  
7. Coppinger, Patrick SR-4 Vermont 2:31.83  
8. Eddinger, Dylan SO-2 St. Joseph's (Pa.) 2:31.86  
1000 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Glick, Drew FR-1 Pittsburgh 2:29.18  
2. Magee, Jack SR-4 St. Joseph's (Pa.) 2:29.47  
3. Hare, James JR-3 Pittsburgh 2:30.14  
4. Frering, David JR-3 Bucknell 2:31.37  
5. Deluna, Danny SR-4 Vermont 2:31.69  
6. Meehan, Thomas JR-3 Buffalo 2:32.38  
7. Trimble, Chris SR-4 La Salle 2:32.58  
8. Pacelli, Nick FR-1 Bucknell 2:32.63  
9. Baker, Drew SO-2 Vermont 2:32.81  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Smith, Keagan FR-1 Army West Point 4:12.46 - 1(1)
2. Michon, Zachary FR-1 St. Joseph's (Pa.) 4:14.46 - 2(1)
3. Ollar, Roman FR-1 Army West Point 4:14.50 - 2(2)
4. Dorflinger, Drew FR-1 Bucknell 4:15.32 - 1(2)  
5. Caldwell, Billy JR-3 Pittsburgh 4:16.50 - 1(3)  
6. Wareham, Nicholas FR-1 Georgetown 4:16.55 - 1(4)  
7. Bloomer, Reilly FR-1 Georgetown 4:16.61 - 1(5)  
8. Kiprotich, Felix FR-1 Norfolk State 4:16.72 - 2(3)  
9. Stupak, Jacob FR-1 Bucknell 4:18.18 - 1(6)  
10. Winkler, Nicholas FR-1 Akron 4:19.77 - 2(4)  
11. Tobias, Louis SR-4 Bucknell 4:21.03 - 2(5)  
12. Clark, Joshua FR-1 St. Joseph's (Pa.) 4:22.85 - 2(6)  
13. Gorsuch, Andrew JR-3 La Salle 4:24.06 - 2(7)  
14. Nedrich, James SO-2 Youngstown St. 4:24.30 - 2(8)  
15. Bett, Festus FR-1 Norfolk State 4:28.04 - 2(9)  
16. McCarthy, John JR-3 Buffalo 4:28.24 - 1(7)  
17. Girma, Anteneh SO-2 Norfolk State 4:29.29 - 2(10)  
  Robertson, Brendan SR-4 La Salle DNF - 1  
Mile Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Smith, Keagan FR-1 Army West Point 4:12.46
2. Dorflinger, Drew FR-1 Bucknell 4:15.32  
3. Caldwell, Billy JR-3 Pittsburgh 4:16.50  
4. Wareham, Nicholas FR-1 Georgetown 4:16.55  
5. Bloomer, Reilly FR-1 Georgetown 4:16.61  
6. Stupak, Jacob FR-1 Bucknell 4:18.18  
7. McCarthy, John JR-3 Buffalo 4:28.24  
  Robertson, Brendan SR-4 La Salle DNF  
Mile Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Michon, Zachary FR-1 St. Joseph's (Pa.) 4:14.46
2. Ollar, Roman FR-1 Army West Point 4:14.50
3. Kiprotich, Felix FR-1 Norfolk State 4:16.72  
4. Winkler, Nicholas FR-1 Akron 4:19.77  
5. Tobias, Louis SR-4 Bucknell 4:21.03  
6. Clark, Joshua FR-1 St. Joseph's (Pa.) 4:22.85  
7. Gorsuch, Andrew JR-3 La Salle 4:24.06  
8. Nedrich, James SO-2 Youngstown St. 4:24.30  
9. Bett, Festus FR-1 Norfolk State 4:28.04  
10. Girma, Anteneh SO-2 Norfolk State 4:29.29  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Keelan, Jack JR-3 Stanford 3:59.62 - 2(1)  
2. Creese, Robby   Unattached 3:59.73 - 2(2)  
3. Holt, Eric JR-3 Binghamton 4:06.47 - 2(3)
4. Abert, Colin SO-2 Penn State 4:07.49 - 2(4)
5. Green, Jonathan JR-3 Georgetown 4:08.61 - 2(5)
6. Hernandez, Jeremy JR-3 Ramapo 4:09.56 - 1(1)
7. Curts, Dan SO-2 Iowa State 4:10.37 - 2(6)  
8. Van Scoter, Jack FR-1 Georgetown 4:10.52 - 1(2)
9. Sloan, Nate SO-2 Pittsburgh 4:10.91 - 1(3)
10. Golebiowski, Nicholas SO-2 Georgetown 4:11.38 - 1(4)
11. Sheryak, Connor JR-3 Georgetown 4:12.75 - 1(5)
12. Crichlow, Garrett JR-3 Akron 4:15.56 - 1(6)  
13. Lewandowski, Stephen SR-4 La Salle 4:18.04 - 2(7)  
14. VanEpps, Justin JR-3 Buffalo 4:27.20 - 1(7)  
  Barnard, Adam FR-1 Georgetown DNF - 1  
  Rivera, Brad SR-4 Penn State DNF - 2  
Mile Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Hernandez, Jeremy JR-3 Ramapo 4:09.56
2. Van Scoter, Jack FR-1 Georgetown 4:10.52
3. Sloan, Nate SO-2 Pittsburgh 4:10.91
4. Golebiowski, Nicholas SO-2 Georgetown 4:11.38
5. Sheryak, Connor JR-3 Georgetown 4:12.75
6. Crichlow, Garrett JR-3 Akron 4:15.56  
7. VanEpps, Justin JR-3 Buffalo 4:27.20  
  Barnard, Adam FR-1 Georgetown DNF  
Mile Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Keelan, Jack JR-3 Stanford 3:59.62  
2. Creese, Robby   Unattached 3:59.73  
3. Holt, Eric JR-3 Binghamton 4:06.47
4. Abert, Colin SO-2 Penn State 4:07.49
5. Green, Jonathan JR-3 Georgetown 4:08.61
6. Curts, Dan SO-2 Iowa State 4:10.37  
7. Lewandowski, Stephen SR-4 La Salle 4:18.04  
  Rivera, Brad SR-4 Penn State DNF  
 
Place Name Year Team Time Score  
1. McGowan, Timothy SO-2 Penn State 8:11.92 -
2. Wolk, Nick FR-1 Pittsburgh 8:15.69 -
3. Ngandu, James SR-4 Tiffin 8:19.45 -
4. Green, Jonathan JR-3 Georgetown 8:20.26 -
5. Kemp, Barrett JR-3 Buffalo 8:20.42 -  
6. McGoey, Matt SO-2 Pittsburgh 8:21.00 -
7. Tubby, Brandon FR-1 Penn State 8:27.67 -  
8. Dawson, Owen   Bryn Mawr 8:30.39 -  
9. Heuer, Bradley JR-3 La Salle 8:56.74 -  
10. Ferruzzi, Fran JR-3 La Salle 8:58.92 -  
  Abert, Colin SO-2 Penn State DNF -  
  Fahy, Darren SR-4 Georgetown DNF -  
  Creese, Robby   Unattached DNF -  
Place Name Year Team Time Score  
1. Runco, Michael   Unattached 8:25.09 -  
2. Giugliano, Luke SR-4 Bucknell 8:26.17 -  
3. Gish, Chris FR-1 Vermont 8:26.29 -
4. Hausamann, Ethan SR-4 Binghamton 8:27.52 -  
5. Fong, Jacob SR-4 Army West Point 8:27.53 -  
6. Santoyo, Robert FR-1 Army West Point 8:27.67 -  
7. Covell, Caleb FR-1 Buffalo 8:27.99 -  
8. Savage, Dan SR-4 St. Joseph's (Pa.) 8:30.47 -  
9. Korir, Ronald SO-2 Norfolk State 8:30.94 -  
10. Bordash, William JR-3 Bucknell 8:31.31 -  
11. Schaffer, Dan   Binghamton 8:31.81 -  
12. Stricklen, Nick FR-1 Akron 8:33.75 -  
13. Petrella, Benjamin FR-1 Army West Point 8:36.11 -  
14. Stroh, Dominic SO-2 Shippensburg 8:38.17 -
15. Dahmen, Tristan FR-1 Youngstown St. 8:40.51 -  
16. Loevner, Will   Penn State Unattached 8:40.70 -  
17. Hall, Kent FR-1 Georgetown 8:42.63 -  
18. Pirnie, Ross SR-4 Bucknell 8:43.65 -  
19. Kane, Matthew SO-2 UMBC 8:50.07 -  
20. Demsie, Haileysus JR-3 Norfolk State 8:59.33 -  
  LeFavor, Nick JR-3 La Salle DNF -  
  Dombi , Dylan JR-3 Youngstown St. DNF -  
Place Name Year Team Time Score  
1. Corgliano, Louis JR-3 Maryland 14:50.42 -  
2. Daniels, Jimmy SR-4 St. Joseph's (Pa.) 14:52.20 -  
3. Kapes, Steven FR-1 Ashland 14:56.17 -  
4. Monroe, Addison JR-3 Lock Haven 15:07.08 -
5. Beaudette, Greg SR-4 Indiana (Pa.) 15:07.53 -
6. Fetterman, Jacob SR-4 Lock Haven 15:08.70 -
7. Dorsey, David JR-3 St. Joseph's (Pa.) 15:10.43 -  
8. Balla, Alexander JR-3 Shippensburg 15:12.67 -
9. Titon, Dylan JR-3 La Salle 15:16.69 -  
10. Bennett, Matt FR-1 UMBC 15:27.89 -  
11. Hayslett, Austin SR-4 UMBC 15:31.26 -  
12. Podles, John SO-2 St. Joseph's (Pa.) 15:41.82 -  
13. Berry, Chris JR-3 La Salle 15:56.26 -  
  Pfeil, Frankie SR-4 Buffalo DNF -  
60 Hurdles Finals
Place Name Year Team Time Score  
1. Lovett, Eddie   Virgin Islands 7.66 -  
2. Zallow, Chad SO-2 Youngstown St. 7.75 -  
3. Palmer, Desmond SR-4 Pittsburgh 7.86 -
4. Woods, Julian SR-4 Mount St. Mary's 8.09 -
5. Cody, Jamal SO-2 UMBC 8.12 -
6. Snowden, Devin SO-2 Ashland 8.27 -
7. Wright, Shyheim FR-1 Pittsburgh 8.36 -  
60 Hurdles Semifinals
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Lovett, Eddie   Virgin Islands 7.66 2(1)  
2. Zallow, Chad SO-2 Youngstown St. 7.81 1(1)  
3. Palmer, Desmond SR-4 Pittsburgh 7.91 2(2)
4. Wright, Shyheim FR-1 Pittsburgh 8.12 1(2)
5. Woods, Julian SR-4 Mount St. Mary's 8.07 2(3)
6. Snowden, Devin SO-2 Ashland 8.13 1(3)
7. Cody, Jamal SO-2 UMBC 8.15 1(4)
8. Beavers, Nick SR-4 Army West Point 8.25 1(5)
9. Johnson-Conley, Ashad SR-4 Pittsburgh 8.26 2(4)  
10. Mitchell, Brandon FR-1 Akron 8.31 2(5)  
11. Lloyd, Caleb JR-3 Youngstown St. 8.32 1(6)  
12. Doherty, Christian SR-4 Buffalo 8.34 1(7)  
13. Puritty, Ross JR-3 Army West Point 8.34 2(6)  
14. Greenlee , Arthur FR-1 Ashland 8.34 1(8)  
15. Cardina, Robert SR-4 Penn State 8.37 2(7)  
16. Rinaman, Ori SO-2 Shippensburg 8.39 2(8)
60 Hurdles Semifinals Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Zallow, Chad SO-2 Youngstown St. 7.81  
2. Wright, Shyheim FR-1 Pittsburgh 8.12
3. Snowden, Devin SO-2 Ashland 8.13
4. Cody, Jamal SO-2 UMBC 8.15
5. Beavers, Nick SR-4 Army West Point 8.25
6. Lloyd, Caleb JR-3 Youngstown St. 8.32  
7. Doherty, Christian SR-4 Buffalo 8.34  
8. Greenlee , Arthur FR-1 Ashland 8.34  
60 Hurdles Semifinals Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Lovett, Eddie   Virgin Islands 7.66  
2. Palmer, Desmond SR-4 Pittsburgh 7.91
3. Woods, Julian SR-4 Mount St. Mary's 8.07
4. Johnson-Conley, Ashad SR-4 Pittsburgh 8.26  
5. Mitchell, Brandon FR-1 Akron 8.31  
6. Puritty, Ross JR-3 Army West Point 8.34  
7. Cardina, Robert SR-4 Penn State 8.37  
8. Rinaman, Ori SO-2 Shippensburg 8.39
 
60 Hurdles Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Lovett, Eddie   Virgin Islands 7.65 2(1)  
2. Zallow, Chad SO-2 Youngstown St. 7.81 1(1)  
3. Greenlee , Arthur FR-1 Ashland 8.13 3(1)
4. Woods, Julian SR-4 Mount St. Mary's 8.11 1(2)
5. Palmer, Desmond SR-4 Pittsburgh 8.19 3(2)
6. Beavers, Nick SR-4 Army West Point 8.22 2(2)
7. Cody, Jamal SO-2 UMBC 8.18 1(3)
8. Puritty, Ross JR-3 Army West Point 8.25 2(3)
9. Johnson-Conley, Ashad SR-4 Pittsburgh 8.28 3(3)  
10. Wright, Shyheim FR-1 Pittsburgh 8.20 1(4)
11. Doherty, Christian SR-4 Buffalo 8.34 1(5)  
12. Mitchell, Brandon FR-1 Akron 8.35 1(6)  
13. Cardina, Robert SR-4 Penn State 8.37 3(4)  
14. Snowden, Devin SO-2 Ashland 8.40 2(4)  
15. Lloyd, Caleb JR-3 Youngstown St. 8.41 1(7)  
15. Rinaman, Ori SO-2 Shippensburg 8.41 3(5)
17. Gerhardt, Nate SO-2 Binghamton 8.48 2(5)  
18. Johnson, Elijah FR-1 Akron 8.49 3(6)  
19. Barton, Matthew SO-2 Bucknell 8.59 2(6)  
20. McCord, Alex FR-1 Penn State 8.91 1(8)  
  Frye, Allan JR-3 Norfolk State FS 2  
  Billian, Ryan SR-4 Buffalo DNF 3  
60 Hurdles Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Zallow, Chad SO-2 Youngstown St. 7.81  
2. Woods, Julian SR-4 Mount St. Mary's 8.11
3. Cody, Jamal SO-2 UMBC 8.18
4. Wright, Shyheim FR-1 Pittsburgh 8.20
5. Doherty, Christian SR-4 Buffalo 8.34  
6. Mitchell, Brandon FR-1 Akron 8.35  
7. Lloyd, Caleb JR-3 Youngstown St. 8.41  
8. McCord, Alex FR-1 Penn State 8.91  
60 Hurdles Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Lovett, Eddie   Virgin Islands 7.65  
2. Beavers, Nick SR-4 Army West Point 8.22
3. Puritty, Ross JR-3 Army West Point 8.25
4. Snowden, Devin SO-2 Ashland 8.40  
5. Gerhardt, Nate SO-2 Binghamton 8.48  
6. Barton, Matthew SO-2 Bucknell 8.59  
  Frye, Allan JR-3 Norfolk State FS  
60 Hurdles Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Greenlee , Arthur FR-1 Ashland 8.13
2. Palmer, Desmond SR-4 Pittsburgh 8.19
3. Johnson-Conley, Ashad SR-4 Pittsburgh 8.28  
4. Cardina, Robert SR-4 Penn State 8.37  
5. Rinaman, Ori SO-2 Shippensburg 8.41
6. Johnson, Elijah FR-1 Akron 8.49  
  Billian, Ryan SR-4 Buffalo DNF  
 
Place Team Squad Athletes Time Score Heat(Pl)  
1. Buffalo A Treyvon Mask Mitchell Moore Ryan Billian Joshua Gali