January 20-21, 2017
|
Albuquerque Convention Center - Albuquerque, NM
|
200m (Banked)
|
4958 ft. elevation

Women's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Esther Gitahi FR-1 New Mexico JC 9:36.69
2 Winny Koech SO-2 UTEP 9:42.38
3 Jenna Thurman JR-3 Adams State 9:50.94
4 Melina Gryschka JR-3 Eastern New Mexico 9:55.13
5 Hannah Miller FR-1 SMU 10:01.95
6 Charlotte Tara Murphy FR-1 SMU 10:04.07
7 Aden Alemu SR-4 Adams State 10:14.20
8 Andrea McArdle   Unattached 10:14.38
9 Marlene Gomez-Islinger JR-3 SMU 10:18.61
10 Gladys Jerotich SO-2 UTEP 10:20.56
11 Malena Grover FR-1 Adams State 10:23.54
12 Holly Archer SR-4 SMU 10:25.07
13 Kaylee Bogina SO-2 Adams State 10:26.82
14 Sadie Baker SO-2 Adams State 10:27.92
15 Shanoah Souza SR-4 SMU 10:35.10
16 Amira Cunningham FR-1 Lubbock Christian 10:38.29
17 Anneke Grogan SO-2 SMU 10:42.20
18 Grace Tinkey Senior Unattached 10:43.21
19 Cristina Amberg JR-3 New Mexico St. 10:49.12
20 Alison Esparza SO-2 SMU 10:53.66
21 Cassandra Amberg JR-3 New Mexico St. 10:53.79
22 Kayla Pallares JR-3 UTEP 10:53.96
23 Ruth Haynes SR-4 New Mexico 10:59.59
24 Agnes Sjostrom SR-4 SMU 11:00.52
25 Justine Anthony SR-4 SMU 11:01.24
26 Regina Marquez SO-2 New Mexico St. 11:05.98
27 Stephanie Quintero SO-2 New Mexico St. 11:09.38
28 Samantha Dicker FR-1 New Mexico 11:09.51
29 Teresha Jacobs FR-1 New Mexico JC 11:12.58
30 Meghan Aguilera FR-1 New Mexico St. 11:13.97
31 Coley Norcross   Eastern New Mexico 11:18.68
32 Rachael Duriez JR-3 Cal St. Northridge 11:20.10
33 Elana Kresl FR-1 New Mexico St. 11:21.58
34 Julia Neiswirth FR-1 Lubbock Christian 11:22.20
35 Corinne Hanson FR-1 New Mexico St. 11:22.33
36 Sharon Jerono FR-1 New Mexico JC 11:27.06
37 Rebekah Bosler JR-3 SMU 11:29.34
38 Gladys Miranda FR-1 Lubbock Christian 11:33.51
39 Carson Severson JR-3 Adams State 11:33.63
40 Robin Montemayor SO-2 SMU 11:37.71
41 Bailey Breeden FR-1 Wayland Baptist 11:39.28
42 Sarah Abrahamson FR-1 SMU 11:39.67
43 Abby Kepfer   Eastern New Mexico 11:45.89
44 Cassidy Reddell SO-2 New Mexico JC 11:46.12
45 Ashley Jansen SO-2 Adams State 11:46.57
46 Kaelene Mooney SO-2 Wayland Baptist 11:51.98
47 Journee Cotton FR-1 Lubbock Christian 11:57.02
48 Cynthia Kipserem FR-1 New Mexico JC 11:58.25
49 Andrea Grant SO-2 New Mexico JC 12:33.75
Women's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Esther Gitahi FR-1 New Mexico JC 9:36.69
2 Winny Koech SO-2 UTEP 9:42.38
3 Jenna Thurman JR-3 Adams State 9:50.94
4 Melina Gryschka JR-3 Eastern New Mexico 9:55.13
5 Hannah Miller FR-1 SMU 10:01.95
6 Charlotte Tara Murphy FR-1 SMU 10:04.07
7 Aden Alemu SR-4 Adams State 10:14.20
10 Gladys Jerotich SO-2 UTEP 10:20.56
11 Malena Grover FR-1 Adams State 10:23.54
12 Holly Archer SR-4 SMU 10:25.07
13 Kaylee Bogina SO-2 Adams State 10:26.82
14 Sadie Baker SO-2 Adams State 10:27.92
15 Shanoah Souza SR-4 SMU 10:35.10
17 Anneke Grogan SO-2 SMU 10:42.20
24 Agnes Sjostrom SR-4 SMU 11:00.52
Women's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
8 Andrea McArdle   Unattached 10:14.38
9 Marlene Gomez-Islinger JR-3 SMU 10:18.61
18 Grace Tinkey Senior Unattached 10:43.21
19 Cristina Amberg JR-3 New Mexico St. 10:49.12
20 Alison Esparza SO-2 SMU 10:53.66
21 Cassandra Amberg JR-3 New Mexico St. 10:53.79
22 Kayla Pallares JR-3 UTEP 10:53.96
25 Justine Anthony SR-4 SMU 11:01.24
26 Regina Marquez SO-2 New Mexico St. 11:05.98
27 Stephanie Quintero SO-2 New Mexico St. 11:09.38
37 Rebekah Bosler JR-3 SMU 11:29.34
39 Carson Severson JR-3 Adams State 11:33.63
42 Sarah Abrahamson FR-1 SMU 11:39.67
45 Ashley Jansen SO-2 Adams State 11:46.57
Women's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
16 Amira Cunningham FR-1 Lubbock Christian 10:38.29
23 Ruth Haynes SR-4 New Mexico 10:59.59
28 Samantha Dicker FR-1 New Mexico 11:09.51
29 Teresha Jacobs FR-1 New Mexico JC 11:12.58
30 Meghan Aguilera FR-1 New Mexico St. 11:13.97
31 Coley Norcross   Eastern New Mexico 11:18.68
32 Rachael Duriez JR-3 Cal St. Northridge 11:20.10
33 Elana Kresl FR-1 New Mexico St. 11:21.58
34 Julia Neiswirth FR-1 Lubbock Christian 11:22.20
35 Corinne Hanson FR-1 New Mexico St. 11:22.33
36 Sharon Jerono FR-1 New Mexico JC 11:27.06
38 Gladys Miranda FR-1 Lubbock Christian 11:33.51
40 Robin Montemayor SO-2 SMU 11:37.71
41 Bailey Breeden FR-1 Wayland Baptist 11:39.28
43 Abby Kepfer   Eastern New Mexico 11:45.89
44 Cassidy Reddell SO-2 New Mexico JC 11:46.12
46 Kaelene Mooney SO-2 Wayland Baptist 11:51.98
47 Journee Cotton FR-1 Lubbock Christian 11:57.02
48 Cynthia Kipserem FR-1 New Mexico JC 11:58.25
49 Andrea Grant SO-2 New Mexico JC 12:33.75