February 3-4, 2017
|
Albuquerque Convention Center - Albuquerque, NM
|
200m (Banked)
|
4958 ft. elevation
ICON KEY: NCAA DII Prov NJCAA NAIA B

Women's 400 Meters

Top‚ÜĎ
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Benjamin, Ada SR-4 UTEP 54.72
2. Bougard, Erica   Chula Vista Elite 55.12
3. Reaser, Allison Senior ArÍte Elite Track Club 55.23
4. Rockwell, Taylor SO-2 Texas Tech 55.29
5. Adolphus, Mikaela   UC Davis 55.68
6. Moss, Christine SO-2 New Mexico JC 55.83
7. Mattix, Mercedes JR-3 Ole Miss 55.92
8. Newsome, Aisha JR-3 Ole Miss 55.94
9. Gallegos, Elicia SO-2 New Mexico Highlands 56.00
10. Tate, Deanna SR-4 Ole Miss 56.19
11. Goins, Rianna JR-3 UC Davis 56.35
12. Warden, Jadsia FR-1 Texas Tech 56.36
13. Rolle, Dreshanae SO-2 UTEP 56.48
14. Imara, Khadija JR-3 UC Davis 56.73
15. Bennett, Yanique SR-4 UTEP 56.94
16. Nelson, Katara SR-4 New Mexico St. 57.41
17. Montano, Kristen SR-4 New Mexico Highlands 57.43
18. Rodriguez, Larimar SO-2 New Mexico 57.53
19. Cook, rosa Junior UACJ 57.76
20. Johnson, Kirsten JR-3 Texas Tech 57.86
21. Nadreau, Rochelle   UC Davis 57.95
22. Mackenna, Maria   Unattached 57.98
23. Mohns, Kyra SR-4 New Mexico 58.09
24. Lane, Aaliyah JR-3 Sam Houston St. 58.27
25. Smith, Megan FR-1 Sam Houston St. 58.55
26. Smith, Abigail SO-2 New Mexico 58.61
27. Burney, Taliah FR-1 CSU-Pueblo 58.62
28. Hollins, E'Keisha JR-3 Wayland Baptist 59.05
29. Curzan, Kendall FR-1 Sam Houston St. 59.36
30. Quintana, Joedy SO-2 New Mexico Highlands 1:00.15
31. Valdez, Asia FR-1 New Mexico St. 1:00.40
32. Whelpley, Madelin FR-1 New Mexico St. 1:00.45
33. Corona, Frida Junior UACJ 1:00.47
34. Redick, Emma   UC Davis 1:00.78
35. Covington, Kiana SO-2 Eastern New Mexico 1:00.93
36. Walker , Brooke SO-2 Eastern New Mexico 1:01.30
37. Fairchild, Lauren FR-1 CSU-Pueblo 1:01.47
38. Coleman, Savannah SR-4 New Mexico St. 1:01.61
39. Bowra, Shaneika SO-2 New Mexico JC 1:01.81
40. Wingfield , Corbri FR-1 Wayland Baptist 1:02.04
41. Aultman, Abbey SO-2 Eastern New Mexico 1:02.15
42. Miles, Kandace FR-1 Eastern New Mexico 1:02.50
43. Battle, Jameshia FR-1 Eastern New Mexico 1:03.04
44. Felicetti, Kaylyn SO-2 Eastern New Mexico 1:03.36
45. Zamora, Dominique SR-4 Eastern New Mexico 1:03.71
46. Slaughter, Lateria FR-1 Eastern New Mexico 1:03.98
47. Marshall, Debradean JR-3 New Mexico Highlands 1:04.95
48. Blackhat, Allesha JR-3 New Mexico Highlands 1:05.41
49. Adams, Alexandria FR-1 Southwest (N.M.) 1:11.92
  Gibson, Madison FR-1 UTEP DNF
400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Benjamin, Ada SR-4 UTEP 54.72
2. Adolphus, Mikaela   UC Davis 55.68
3. Moss, Christine SO-2 New Mexico JC 55.83
4. Mackenna, Maria   Unattached 57.98
400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Rockwell, Taylor SO-2 Texas Tech 55.29
2. Mattix, Mercedes JR-3 Ole Miss 55.92
3. Newsome, Aisha JR-3 Ole Miss 55.94
4. Tate, Deanna SR-4 Ole Miss 56.19
5. Nadreau, Rochelle   UC Davis 57.95
400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Bougard, Erica   Chula Vista Elite 55.12
2. Reaser, Allison Senior ArÍte Elite Track Club 55.23
3. Imara, Khadija JR-3 UC Davis 56.73
400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Rolle, Dreshanae SO-2 UTEP 56.48
2. Bennett, Yanique SR-4 UTEP 56.94
3. Nelson, Katara SR-4 New Mexico St. 57.41
4. Redick, Emma   UC Davis 1:00.78
400 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Gallegos, Elicia SO-2 New Mexico Highlands 56.00
2. Warden, Jadsia FR-1 Texas Tech 56.36
3. Smith, Megan FR-1 Sam Houston St. 58.55
  Gibson, Madison FR-1 UTEP DNF
400 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Goins, Rianna JR-3 UC Davis 56.35
2. Montano, Kristen SR-4 New Mexico Highlands 57.43
3. Rodriguez, Larimar SO-2 New Mexico 57.53
4. Cook, rosa Junior UACJ 57.76
5. Johnson, Kirsten JR-3 Texas Tech 57.86
400 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Mohns, Kyra SR-4 New Mexico 58.09
2. Smith, Abigail SO-2 New Mexico 58.61
3. Hollins, E'Keisha JR-3 Wayland Baptist 59.05
4. Corona, Frida Junior UACJ 1:00.47
5. Covington, Kiana SO-2 Eastern New Mexico 1:00.93
400 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Lane, Aaliyah JR-3 Sam Houston St. 58.27
2. Valdez, Asia FR-1 New Mexico St. 1:00.40
3. Whelpley, Madelin FR-1 New Mexico St. 1:00.45
4. Coleman, Savannah SR-4 New Mexico St. 1:01.61
5. Wingfield , Corbri FR-1 Wayland Baptist 1:02.04
400 Meters Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Burney, Taliah FR-1 CSU-Pueblo 58.62
2. Curzan, Kendall FR-1 Sam Houston St. 59.36
3. Quintana, Joedy SO-2 New Mexico Highlands 1:00.15
4. Felicetti, Kaylyn SO-2 Eastern New Mexico 1:03.36
5. Zamora, Dominique SR-4 Eastern New Mexico 1:03.71
400 Meters Section 10
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Walker , Brooke SO-2 Eastern New Mexico 1:01.30
2. Fairchild, Lauren FR-1 CSU-Pueblo 1:01.47
3. Bowra, Shaneika SO-2 New Mexico JC 1:01.81
4. Aultman, Abbey SO-2 Eastern New Mexico 1:02.15
5. Battle, Jameshia FR-1 Eastern New Mexico 1:03.04
400 Meters Section 11
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Miles, Kandace FR-1 Eastern New Mexico 1:02.50
2. Slaughter, Lateria FR-1 Eastern New Mexico 1:03.98
3. Marshall, Debradean JR-3 New Mexico Highlands 1:04.95
4. Blackhat, Allesha JR-3 New Mexico Highlands 1:05.41
5. Adams, Alexandria FR-1 Southwest (N.M.) 1:11.92