February 12, 2017
|
Washington-Dempsey Indoor - Seattle, WA
|
307m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA B

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Adams, Kale SO-2 Adams State 8:09.40
2. Reid, Chandler JR-3 Adams State 8:11.26
3. Notz, Dominik SR-4 Alaska Anchorage 8:12.37
4. Masterson, Kyle SR-4 Adams State 8:16.21
5. Krotzer, Kenny   Brooks Beasts RC 8:17.95
6. Hooton, Jesse JR-3 British Columbia 8:19.25
7. Fontanarosa, Pierre SR-4 Academy of Art 8:19.44
8. Ollar, Grayson FR-1 Idaho 8:20.33
9. de Jong, Caleb JR-3 Trinity Western 8:20.46
10. Schroeder, Graeme   Unattached 8:20.74
11. Beagley, Brady   Bowerman TC 8:22.87
12. Watkins, Matthew   Unattached 8:23.67
13. Kangogo, Edwin JR-3 Alaska Anchorage 8:23.80
14. Ramirez, Lucio SO-2 Adams State 8:25.90
15. Proctor, Tibebu   Unattached 8:26.01
16. Colyn, Nick SO-2 Trinity Western 8:27.91
17. Martin, Michael   Unattached 8:28.83
18. Trummer, Max JR-3 British Columbia 8:28.87
19. Dozzi, Tyler   Prairie Inn Harriers 8:29.50
20. Lumb, Kieran FR-1 UNAT-British Columbia 8:30.11
21. Carrancho, Justin JR-3 Alaska Anchorage 8:34.29
22. Ramirez, Michel SR-4 Alaska Anchorage 8:34.40
23. Korta, Kaleb FR-1 Alaska Anchorage 8:36.21
24. Kozelj, Josh   U. of Victoria 8:38.73
25. Noseworthy, Matt   U. of Victoria 8:39.35
26. Mwaura, James   Unattached 8:40.26
27. Walker, Dylan SR-4 College of Idaho 8:40.63
28. Martin, Alex FR-1 College of Idaho 8:40.89
29. Hodkinson, Brad FR-1 Pacific Lutheran 8:41.18
30. Airiau, Gatien JR-3 Academy of Art 8:42.13
31. McEachern, Cullen   Unattached 8:42.87
32. Butler, Peter SO-2 Western Washington 8:42.91
33. Nemethy, Alex   U. of Victoria 8:42.97
34. Ovnicek, Skylar SO-2 Idaho 8:43.73
35. Wong, Brendan   Unattached 8:43.84
36. Samoei, Victor SR-4 Alaska Anchorage 8:44.34
37. Davidson-Turner, Cal SO-2 Seattle U. 8:44.73
38. Berdahl, Seth   Unattached 8:45.02
39. Milic, Michael FR-1 British Columbia 8:45.61
40. Stanley, Jack   Unattached 8:45.73
41. Sine, Riley FR-1 Northwest U. 8:45.78
42. Hayes, Dylan SO-2 Western Washington 8:46.86
43. Godfrey, Billy SO-2 College of Idaho 8:47.46
44. Nettles, Charlie JR-3 Cal St. Northridge 8:50.31
45. Fred, Austin SO-2 Idaho 8:51.90
46. Christian, John   Unattached 8:52.88
47. Ekanger, Alan SO-2 Western Oregon 8:53.72
48. Olson, Jadon FR-1 Western Washington 8:54.11
49. Humphries, Tyler FR-1 Central Washington 8:55.56
50. Arce, Dominic   Unattached 8:56.01
51. Garvin, Samuel   Unattached 8:57.13
52. Mounier, Nick JR-3 Western Washington 8:58.81
53. Meyer, Josh JR-3 George Fox 8:58.88
54. Freshwaters, Cameron JR-3 Western Washington 9:04.05
55. Clifford, Adrian SR-4 Linfield 9:04.20
56. Elmore, Spencer FR-1 George Fox 9:05.27
57. Mackie, Jaxon   Unattached 9:05.48
58. Monaghan, Liam SO-2 Puget Sound 9:13.55
59. Irvine, Justin JR-3 Western Washington 9:14.83
60. Moats, Josh   Clackamas CC 9:20.50
61. Langtry, Andrew SR-4 Puget Sound 9:29.74
62. Burton, Chris FR-1 George Fox 9:38.83
  Glassey, Brian JR-3 Adams State DNF
3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Adams, Kale SO-2 Adams State 8:09.40
2. Reid, Chandler JR-3 Adams State 8:11.26
3. Notz, Dominik SR-4 Alaska Anchorage 8:12.37
4. Masterson, Kyle SR-4 Adams State 8:16.21
5. Krotzer, Kenny   Brooks Beasts RC 8:17.95
6. Hooton, Jesse JR-3 British Columbia 8:19.25
7. Fontanarosa, Pierre SR-4 Academy of Art 8:19.44
8. Ollar, Grayson FR-1 Idaho 8:20.33
9. de Jong, Caleb JR-3 Trinity Western 8:20.46
10. Schroeder, Graeme   Unattached 8:20.74
11. Beagley, Brady   Bowerman TC 8:22.87
12. Kangogo, Edwin JR-3 Alaska Anchorage 8:23.80
13. Ramirez, Lucio SO-2 Adams State 8:25.90
14. Colyn, Nick SO-2 Trinity Western 8:27.91
15. Trummer, Max JR-3 British Columbia 8:28.87
16. Carrancho, Justin JR-3 Alaska Anchorage 8:34.29
17. Ramirez, Michel SR-4 Alaska Anchorage 8:34.40
18. Hodkinson, Brad FR-1 Pacific Lutheran 8:41.18
19. Airiau, Gatien JR-3 Academy of Art 8:42.13
  Glassey, Brian JR-3 Adams State DNF
3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Watkins, Matthew   Unattached 8:23.67
2. Proctor, Tibebu   Unattached 8:26.01
3. Martin, Michael   Unattached 8:28.83
4. Dozzi, Tyler   Prairie Inn Harriers 8:29.50
5. Lumb, Kieran FR-1 UNAT-British Columbia 8:30.11
6. Korta, Kaleb FR-1 Alaska Anchorage 8:36.21
7. Kozelj, Josh   U. of Victoria 8:38.73
8. Noseworthy, Matt   U. of Victoria 8:39.35
9. Mwaura, James   Unattached 8:40.26
10. Walker, Dylan SR-4 College of Idaho 8:40.63
11. Martin, Alex FR-1 College of Idaho 8:40.89
12. Nemethy, Alex   U. of Victoria 8:42.97
13. Ovnicek, Skylar SO-2 Idaho 8:43.73
14. Wong, Brendan   Unattached 8:43.84
15. Samoei, Victor SR-4 Alaska Anchorage 8:44.34
16. Davidson-Turner, Cal SO-2 Seattle U. 8:44.73
17. Berdahl, Seth   Unattached 8:45.02
18. Milic, Michael FR-1 British Columbia 8:45.61
19. Stanley, Jack   Unattached 8:45.73
20. Hayes, Dylan SO-2 Western Washington 8:46.86
21. Godfrey, Billy SO-2 College of Idaho 8:47.46
22. Olson, Jadon FR-1 Western Washington 8:54.11
23. Garvin, Samuel   Unattached 8:57.13
3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. McEachern, Cullen   Unattached 8:42.87
2. Butler, Peter SO-2 Western Washington 8:42.91
3. Sine, Riley FR-1 Northwest U. 8:45.78
4. Nettles, Charlie JR-3 Cal St. Northridge 8:50.31
5. Fred, Austin SO-2 Idaho 8:51.90
6. Christian, John   Unattached 8:52.88
7. Ekanger, Alan SO-2 Western Oregon 8:53.72
8. Humphries, Tyler FR-1 Central Washington 8:55.56
9. Arce, Dominic   Unattached 8:56.01
10. Mounier, Nick JR-3 Western Washington 8:58.81
11. Meyer, Josh JR-3 George Fox 8:58.88
12. Freshwaters, Cameron JR-3 Western Washington 9:04.05
13. Clifford, Adrian SR-4 Linfield 9:04.20
14. Elmore, Spencer FR-1 George Fox 9:05.27
15. Mackie, Jaxon   Unattached 9:05.48
16. Monaghan, Liam SO-2 Puget Sound 9:13.55
17. Irvine, Justin JR-3 Western Washington 9:14.83
18. Moats, Josh   Clackamas CC 9:20.50
19. Langtry, Andrew SR-4 Puget Sound 9:29.74
20. Burton, Chris FR-1 George Fox 9:38.83