April 9, 2017
|
Nazareth - Rochester, NY
ICON KEY: ECAC DIII NYSCTC A SUNYAC NYSCTC B IC4A/ECAC

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Roach, Cooper SR-4 Canisius 3:54.50
2. Sauvageau, Xavier SR-4 Canisius 3:58.32
3. Caulfield, Thomas SR-4 St. Lawrence 3:59.74
4. Holtzman, Luke SO-2 SUNY Geneseo 4:01.69
5. Ripa, John SO-2 SUNY Geneseo 4:02.23
6. Glavin, Donovan FR-1 Canisius 4:02.38
7. Snyder, Galen SR-4 Canisius 4:02.99
8. Briggs, Travis SR-4 SUNY Geneseo 4:03.00
9. Milligan, McQuade JR-3 St. John Fisher 4:03.73
10. Kingstedt, Otto SO-2 RIT 4:03.92
11. Sopchak, Josh SO-2 Canisius 4:04.84
12. Olmsted, Timothy SO-2 Oswego State 4:05.20
13. Phinney, Hunter SO-2 Rochester 4:05.88
14. Henry, Paul SO-2 Canisius 4:05.90
15. Abdoulaye, Sidi SO-2 St. Lawrence 4:06.13
16. Kellner, Arden SO-2 Union (N.Y.) 4:06.98
17. Moran, Brandon SO-2 St. Lawrence 4:07.50
18. Collado, Elineury JR-3 SUNY Geneseo 4:08.05
19. Bailey, James JR-3 RIT 4:08.14
20. Francis, Ethan SO-2 Fredonia 4:08.48
21. Feigel, Evan SO-2 RIT 4:08.92
22. Faulkner, Gillan SO-2 SUNY Geneseo 4:10.21
23. Dalke, Christopher SO-2 Rochester 4:10.33
24. Welch, Sean SO-2 SUNY Geneseo 4:10.77
25. Plummer, Bailey FR-1 SUNY Geneseo 4:10.98
26. Cusack, Brian SR-4 RIT 4:11.03
27. Salk, Grant SR-4 RIT 4:11.12
28. Neamtu, Nicholas FR-1 Canisius 4:11.30
29. Vestri, Justin SO-2 Canisius 4:12.49
30. Cleary, Daniel SR-4 St. John Fisher 4:13.13
31. Lyons, Sean SR-4 Oswego State 4:13.33
32. LeClair, Nick SO-2 Oswego State 4:14.48
33. Hannahoe, Zach SO-2 SUNY Geneseo 4:15.00
34. Baker, Seth SR-4 RIT 4:15.06
35. Rabold, Mitchell JR-3 Buffalo State 4:15.15
36. Dunkelberg, Luke JR-3 St. John Fisher 4:15.24
37. Vest, Nolan FR-1 Cortland St. 4:15.25
38. Cook, Chris SR-4 Rochester 4:15.52
39. Canales, Lucas SO-2 Daemen 4:15.59
40. whitworth, matt   UNAT-Niagara 4:15.85
41. DiFabio, Joseph   Unattached 4:15.90
42. Schmeizer, Evan FR-1 St. Lawrence 4:16.61
43. Panus, John JR-3 SUNY Geneseo 4:16.94
44. Delaney, William FR-1 St. Bonaventure 4:17.01
45. Butler, Nathaniel SO-2 RIT 4:17.40
46. Mortensen, Patrick FR-1 St. Lawrence 4:17.86
47. Napoli, Sam FR-1 SUNY Geneseo 4:19.03
48. Giuga, Phil JR-3 Buffalo State 4:19.30
49. DeLola, ryan   UNAT-Niagara 4:20.09
50. Barker, Jake JR-3 RIT 4:20.88
51. Zuroski, Francis FR-1 Hamilton 4:21.14
52. Block, Dan SO-2 Utica 4:21.17
53. Bachman, Doug SO-2 Oswego State 4:21.18
54. Bacher, Matt JR-3 St. Bonaventure 4:22.19
55. Greenseich, Colin JR-3 Oswego State 4:22.61
56. Sadholz, Aaron   Unattached 4:22.73
57. Cordulla, Nigel SR-4 Daemen 4:22.85
58. Malone, Levi JR-3 St. Bonaventure 4:23.64
59. Eagle, Brandon SO-2 Utica 4:26.54
60. Ashton, Nate SR-4 Cortland St. 4:27.04
61. Schug, Nick JR-3 St. John Fisher 4:27.20
62. Bille, Drew SO-2 St. Bonaventure 4:27.31
63. Smith, Joseph JR-3 St. Lawrence 4:27.48
64. Reading, Matthew FR-1 Hamilton 4:27.80
65. Avila-Shah, Greg SO-2 Buffalo State 4:28.19
66. Lowe, Donavan FR-1 St. Bonaventure 4:28.88
67. Mohamed, Mohamed FR-1 Onondaga CC 4:29.37
68. Ross, Peter FR-1 Hamilton 4:30.01
69. Vaccaro, Mark FR-1 St. Bonaventure 4:30.81
70. Poole, Timothy SO-2 Daemen 4:31.66
71. Murnock, Kevin FR-1 Buffalo State 4:31.84
72. Battaglia, Dom FR-1 Le Moyne 4:32.09
73. San Filippo, Brady SO-2 Mohawk Valley CC 4:32.45
74. Satchwell, Sean Sophomore SUNY-ESF 4:34.57
75. Bouchard, Christopher SO-2 SUNY Poly 4:35.64
76. Davies, Connor FR-1 Canisius 4:35.74
77. Haller, Kyle FR-1 St. Bonaventure 4:36.24
78. Flores, Angel FR-1 Union (N.Y.) 4:39.24
79. Laraia, George SO-2 St. Bonaventure 4:43.20
80. Tyler, Nathan Freshman SUNY-ESF 4:43.23
81. Griffith, Ryan FR-1 Mohawk Valley CC 4:44.41
82. Penaloza, Kevin SO-2 Le Moyne 4:47.40
83. Perez, Eric FR-1 Oswego State 4:48.41
84. Sirat, Yussuf FR-1 Onondaga CC 4:55.64
85. Forrester, Benjamin SO-2 SUNY Poly 4:56.02
86. Attas, Brian JR-3 Utica 4:57.16
87. Kenney, Jared SO-2 Onondaga CC 5:20.11
88. Ptasznik, Mark FR-1 Herkimer County CC 5:27.17
1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Roach, Cooper SR-4 Canisius 3:54.50
2. Sauvageau, Xavier SR-4 Canisius 3:58.32
3. Caulfield, Thomas SR-4 St. Lawrence 3:59.74
4. Glavin, Donovan FR-1 Canisius 4:02.38
5. Snyder, Galen SR-4 Canisius 4:02.99
6. Briggs, Travis SR-4 SUNY Geneseo 4:03.00
7. Milligan, McQuade JR-3 St. John Fisher 4:03.73
8. Sopchak, Josh SO-2 Canisius 4:04.84
9. Olmsted, Timothy SO-2 Oswego State 4:05.20
10. Abdoulaye, Sidi SO-2 St. Lawrence 4:06.13
11. Kellner, Arden SO-2 Union (N.Y.) 4:06.98
12. Moran, Brandon SO-2 St. Lawrence 4:07.50
13. Bailey, James JR-3 RIT 4:08.14
14. LeClair, Nick SO-2 Oswego State 4:14.48
15. Mortensen, Patrick FR-1 St. Lawrence 4:17.86
1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Holtzman, Luke SO-2 SUNY Geneseo 4:01.69
2. Ripa, John SO-2 SUNY Geneseo 4:02.23
3. Kingstedt, Otto SO-2 RIT 4:03.92
4. Phinney, Hunter SO-2 Rochester 4:05.88
5. Collado, Elineury JR-3 SUNY Geneseo 4:08.05
6. Faulkner, Gillan SO-2 SUNY Geneseo 4:10.21
7. Welch, Sean SO-2 SUNY Geneseo 4:10.77
8. Plummer, Bailey FR-1 SUNY Geneseo 4:10.98
9. Salk, Grant SR-4 RIT 4:11.12
10. Neamtu, Nicholas FR-1 Canisius 4:11.30
11. Hannahoe, Zach SO-2 SUNY Geneseo 4:15.00
12. whitworth, matt   UNAT-Niagara 4:15.85
13. Smith, Joseph JR-3 St. Lawrence 4:27.48
1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Henry, Paul SO-2 Canisius 4:05.90
2. Francis, Ethan SO-2 Fredonia 4:08.48
3. Feigel, Evan SO-2 RIT 4:08.92
4. Cusack, Brian SR-4 RIT 4:11.03
5. Lyons, Sean SR-4 Oswego State 4:13.33
6. Baker, Seth SR-4 RIT 4:15.06
7. Vest, Nolan FR-1 Cortland St. 4:15.25
8. Cook, Chris SR-4 Rochester 4:15.52
9. Schmeizer, Evan FR-1 St. Lawrence 4:16.61
10. Napoli, Sam FR-1 SUNY Geneseo 4:19.03
11. Barker, Jake JR-3 RIT 4:20.88
12. Ashton, Nate SR-4 Cortland St. 4:27.04
1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Dalke, Christopher SO-2 Rochester 4:10.33
2. Vestri, Justin SO-2 Canisius 4:12.49
3. Cleary, Daniel SR-4 St. John Fisher 4:13.13
4. Rabold, Mitchell JR-3 Buffalo State 4:15.15
5. Canales, Lucas SO-2 Daemen 4:15.59
6. DiFabio, Joseph   Unattached 4:15.90
7. Panus, John JR-3 SUNY Geneseo 4:16.94
8. Butler, Nathaniel SO-2 RIT 4:17.40
9. DeLola, ryan   UNAT-Niagara 4:20.09
10. Zuroski, Francis FR-1 Hamilton 4:21.14
11. Bachman, Doug SO-2 Oswego State 4:21.18
12. Reading, Matthew FR-1 Hamilton 4:27.80
1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Dunkelberg, Luke JR-3 St. John Fisher 4:15.24
2. Delaney, William FR-1 St. Bonaventure 4:17.01
3. Block, Dan SO-2 Utica 4:21.17
4. Greenseich, Colin JR-3 Oswego State 4:22.61
5. Cordulla, Nigel SR-4 Daemen 4:22.85
6. Schug, Nick JR-3 St. John Fisher 4:27.20
7. Avila-Shah, Greg SO-2 Buffalo State 4:28.19
8. Mohamed, Mohamed FR-1 Onondaga CC 4:29.37
9. Ross, Peter FR-1 Hamilton 4:30.01
10. Poole, Timothy SO-2 Daemen 4:31.66
11. San Filippo, Brady SO-2 Mohawk Valley CC 4:32.45
12. Bouchard, Christopher SO-2 SUNY Poly 4:35.64
13. Perez, Eric FR-1 Oswego State 4:48.41
14. Attas, Brian JR-3 Utica 4:57.16
1500 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Giuga, Phil JR-3 Buffalo State 4:19.30
2. Bacher, Matt JR-3 St. Bonaventure 4:22.19
3. Sadholz, Aaron   Unattached 4:22.73
4. Malone, Levi JR-3 St. Bonaventure 4:23.64
5. Eagle, Brandon SO-2 Utica 4:26.54
6. Bille, Drew SO-2 St. Bonaventure 4:27.31
7. Lowe, Donavan FR-1 St. Bonaventure 4:28.88
8. Vaccaro, Mark FR-1 St. Bonaventure 4:30.81
9. Murnock, Kevin FR-1 Buffalo State 4:31.84
10. Haller, Kyle FR-1 St. Bonaventure 4:36.24
11. Laraia, George SO-2 St. Bonaventure 4:43.20
12. Griffith, Ryan FR-1 Mohawk Valley CC 4:44.41
1500 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Battaglia, Dom FR-1 Le Moyne 4:32.09
2. Satchwell, Sean Sophomore SUNY-ESF 4:34.57
3. Davies, Connor FR-1 Canisius 4:35.74
4. Flores, Angel FR-1 Union (N.Y.) 4:39.24
5. Tyler, Nathan Freshman SUNY-ESF 4:43.23
6. Penaloza, Kevin SO-2 Le Moyne 4:47.40
7. Sirat, Yussuf FR-1 Onondaga CC 4:55.64
8. Forrester, Benjamin SO-2 SUNY Poly 4:56.02
9. Kenney, Jared SO-2 Onondaga CC 5:20.11
10. Ptasznik, Mark FR-1 Herkimer County CC 5:27.17