• ICON KEY:
  • NAIA A
  • NAIA B
  • WIAC
  • Date: 01/28/17
  • Location: Wis.-Platteville-Williams FH - Platteville, WI
60 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score  
1. Bohlen, Vance SO-2 St. Ambrose 7.08 -  
2. Swanson, Ryan FR-1 Wis.-Platteville 7.16 -  
3. Fontenot, Denni's SO-2 St. Ambrose 7.19 -  
4. Catchings, Clevon SO-2 Coe 7.24 -  
5. Kind, Ryan SO-2 Dubuque 7.33 -  
6. Thomas, Tory   Unattached 7.40 -  
60 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Bohlen, Vance SO-2 St. Ambrose 7.17 6(1)  
2. Swanson, Ryan FR-1 Wis.-Platteville 7.21 3(1)  
3. Ellis, Isaiah SO-2 Dubuque 7.22 5(1)  
4. Seaton, Marcus FR-1 Clarke 7.24 5(2)  
5. Fontenot, Denni's SO-2 St. Ambrose 7.25 3(2)  
6. Kind, Ryan SO-2 Dubuque 7.30 5(3)  
7. Catchings, Clevon SO-2 Coe 7.33 2(1)  
8. Thomas, Tory   Unattached 7.35 6(2)  
9. Bendorf, Riley FR-1 Wis.-Platteville 7.38 1(1)  
10. Sampson, Nathaniel SO-2 Lakeland 7.41 3(3)  
11. Ritzow, Max   Wisconsin Track Club 7.42 4(1)  
12. Ofosu, Aaron JR-3 Dubuque 7.43 1(2)  
13. Wilson, Colin SO-2 Marian (Wis.) 7.45 6(3)  
14. Wissing, Kevin FR-1 Dubuque 7.46 4(2)  
15. Valant, Neal FR-1 Dubuque 7.47 1(3)  
16. Zwiers, Quentin SO-2 Edgewood 7.49 4(3)  
17. Moses, Diante SO-2 Lakeland 7.52 5(4)  
18. Iversen, Reese JR-3 Central College 7.54 4(4)  
19. Grows, Giles FR-1 Wis.-Platteville 7.56 1(4)  
20. Jones, Anton SR-4 Coe 7.61 6(4)  
21. Oshinbanjo, Temitope FR-1 Dubuque 7.65 5(5)  
22. Whitley , Michael FR-1 Lakeland 7.70 2(2)  
23. Deniswicz, Mitchell JR-3 Lakeland 7.70 3(4)  
24. Brown, Austin FR-1 Edgewood 7.71 3(5)  
25. Allen, Wasonu FR-1 Lawrence 7.74 3(6)  
26. Cook, Easton FR-1 Dubuque 7.74 4(5)  
27. Johnson, David FR-1 Dubuque 7.81 6(5)  
28. Ganrude, Chris   Unattached 7.81 1(5)  
29. Black, Taurus SO-2 Clarke 7.85 5(6)  
30. Pollpeter, Hunter JR-3 Central College 7.85 2(3)  
31. Boson, Olin SO-2 Edgewood 7.89 4(6)  
32. Vercher, Mar Sean JR-3 Rockford 7.92 3(7)  
33. Hatchett, Travonte SO-2 Rockford 8.10 6(6)  
34. Johnson, Brandon FR-1 Marian (Wis.) 8.28 6(7)  
35. Rice, Darvee FR-1 St. Ambrose 9.10 5(7)  
60 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Bendorf, Riley FR-1 Wis.-Platteville 7.38  
2. Ofosu, Aaron JR-3 Dubuque 7.43  
3. Valant, Neal FR-1 Dubuque 7.47  
4. Grows, Giles FR-1 Wis.-Platteville 7.56  
5. Ganrude, Chris   Unattached 7.81  
60 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Catchings, Clevon SO-2 Coe 7.33  
2. Whitley , Michael FR-1 Lakeland 7.70  
3. Pollpeter, Hunter JR-3 Central College 7.85  
60 Meters Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Swanson, Ryan FR-1 Wis.-Platteville 7.21  
2. Fontenot, Denni's SO-2 St. Ambrose 7.25  
3. Sampson, Nathaniel SO-2 Lakeland 7.41  
4. Deniswicz, Mitchell JR-3 Lakeland 7.70  
5. Brown, Austin FR-1 Edgewood 7.71  
6. Allen, Wasonu FR-1 Lawrence 7.74  
7. Vercher, Mar Sean JR-3 Rockford 7.92  
60 Meters Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Ritzow, Max   Wisconsin Track Club 7.42  
2. Wissing, Kevin FR-1 Dubuque 7.46  
3. Zwiers, Quentin SO-2 Edgewood 7.49  
4. Iversen, Reese JR-3 Central College 7.54  
5. Cook, Easton FR-1 Dubuque 7.74  
6. Boson, Olin SO-2 Edgewood 7.89  
60 Meters Preliminaries Heat 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Ellis, Isaiah SO-2 Dubuque 7.22  
2. Seaton, Marcus FR-1 Clarke 7.24  
3. Kind, Ryan SO-2 Dubuque 7.30  
4. Moses, Diante SO-2 Lakeland 7.52  
5. Oshinbanjo, Temitope FR-1 Dubuque 7.65  
6. Black, Taurus SO-2 Clarke 7.85  
7. Rice, Darvee FR-1 St. Ambrose 9.10  
60 Meters Preliminaries Heat 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Bohlen, Vance SO-2 St. Ambrose 7.17  
2. Thomas, Tory   Unattached 7.35  
3. Wilson, Colin SO-2 Marian (Wis.) 7.45  
4. Jones, Anton SR-4 Coe 7.61  
5. Johnson, David FR-1 Dubuque 7.81  
6. Hatchett, Travonte SO-2 Rockford 8.10  
7. Johnson, Brandon FR-1 Marian (Wis.) 8.28  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Ohioze, Michael SR-4 St. Ambrose 22.31 - 1(1)
2. Ellis, Isaiah SO-2 Dubuque 22.78 - 1(2)  
3. Reemtsma, Jack SO-2 St. Ambrose 22.89 - 1(3)  
4. Ferris, Matt SR-4 St. Ambrose 23.12 - 1(4)  
5. Watkins, Major JR-3 St. Ambrose 23.38 - 3(1)  
6. Fontenot, Denni's SO-2 St. Ambrose 23.38 - 2(1)  
7. Kind, Ryan SO-2 Dubuque 23.39 - 2(2)  
8. Catchings, Clevon SO-2 Coe 23.47 - 7(1)  
9. Swanson, Ryan FR-1 Wis.-Platteville 23.51 - 3(2)  
10. Bohlen, Vance SO-2 St. Ambrose 23.53 - 5(1)  
11. Bendorf, Riley FR-1 Wis.-Platteville 23.69 - 4(1)  
12. Wilson, Colin SO-2 Marian (Wis.) 23.78 - 5(2)  
13. Thayer, Alex SO-2 Wis.-Platteville 23.79 - 5(3)  
14. Jennings, Caleb SO-2 Central College 23.81 - 4(2)  
15. Carey, Phillip FR-1 Central College 23.81 - 5(4)  
16. Fowler, Tyler FR-1 Dubuque 23.84 - 3(3)  
17. Buechner, Kyle SO-2 Wis.-Platteville 23.85 - 1(5)  
18. Ritzow, Max   Wisconsin Track Club 23.92 - 4(3)  
19. Lewin, Connor FR-1 Central College 24.12 - 6(1)  
20. DeMunck, Blake SO-2 Wis.-Platteville 24.13 - 12(1)  
21. Johnson, Max SO-2 Coe 24.19 - 4(4)  
22. Valant, Neal FR-1 Dubuque 24.26 - 7(2)  
23. Cook, Easton FR-1 Dubuque 24.29 - 12(2)  
24. Krueger, David SR-4 St. Ambrose 24.31 - 9(1)  
25. Oshinbanjo, Temitope FR-1 Dubuque 24.33 - 6(2)  
26. Wissing, Kevin FR-1 Dubuque 24.36 - 7(3)  
27. Deniswicz, Mitchell JR-3 Lakeland 24.43 - 2(3)  
28. Kuntz, Jonah SR-4 St. Ambrose 24.46 - 8(1)  
29. Sanchez, Joshua FR-1 Clarke 24.51 - 11(1)  
30. Adkins, Steven SO-2 Central College 24.67 - 9(2)  
31. Posley, Kijuan SO-2 Central College 24.68 - 8(2)  
32. Moses, Diante SO-2 Lakeland 24.78 - 3(4)  
33. Heetland, Dylan FR-1 Central College 25.31 - 8(3)  
34. Drew, Josh JR-3 St. Ambrose 25.31 - 2(4)  
35. Dixon, Chris FR-1 St. Ambrose 25.52 - 12(3)  
36. Gladney , Sterling SR-4 Lakeland 25.64 - 7(4)  
37. Davis, Isaac FR-1 Coe 25.80 - 11(2)  
38. Smith, Taylor SO-2 Central College 26.16 - 10(1)  
39. Vercher, Mar Sean JR-3 Rockford 26.32 - 9(3)  
40. Black, Taurus SO-2 Clarke 26.36 - 6(3)  
41. Allen, Wasonu FR-1 Lawrence 26.41 - 10(2)  
42. Vannatta, Matthew FR-1 Central College 26.70 - 11(3)  
43. Ehret, Dalton SO-2 Central College 26.77 - 9(4)  
44. Johnson, Brandon FR-1 Marian (Wis.) 28.69 - 10(3)  
45. Kiskamp, Joshua SO-2 Central College 29.09 - 10(4)  
200 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Ohioze, Michael SR-4 St. Ambrose 22.31
2. Ellis, Isaiah SO-2 Dubuque 22.78  
3. Reemtsma, Jack SO-2 St. Ambrose 22.89  
4. Ferris, Matt SR-4 St. Ambrose 23.12  
5. Buechner, Kyle SO-2 Wis.-Platteville 23.85  
200 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Fontenot, Denni's SO-2 St. Ambrose 23.38  
2. Kind, Ryan SO-2 Dubuque 23.39  
3. Deniswicz, Mitchell JR-3 Lakeland 24.43  
4. Drew, Josh JR-3 St. Ambrose 25.31  
200 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Watkins, Major JR-3 St. Ambrose 23.38  
2. Swanson, Ryan FR-1 Wis.-Platteville 23.51  
3. Fowler, Tyler FR-1 Dubuque 23.84  
4. Moses, Diante SO-2 Lakeland 24.78  
200 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Bendorf, Riley FR-1 Wis.-Platteville 23.69  
2. Jennings, Caleb SO-2 Central College 23.81  
3. Ritzow, Max   Wisconsin Track Club 23.92  
4. Johnson, Max SO-2 Coe 24.19  
200 Meters Section 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Bohlen, Vance SO-2 St. Ambrose 23.53  
2. Wilson, Colin SO-2 Marian (Wis.) 23.78  
3. Thayer, Alex SO-2 Wis.-Platteville 23.79  
4. Carey, Phillip FR-1 Central College 23.81  
200 Meters Section 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Lewin, Connor FR-1 Central College 24.12  
2. Oshinbanjo, Temitope FR-1 Dubuque 24.33  
3. Black, Taurus SO-2 Clarke 26.36  
200 Meters Section 7
Pl. Name Year Team Time  
1. Catchings, Clevon SO-2 Coe 23.47  
2. Valant, Neal FR-1 Dubuque 24.26  
3. Wissing, Kevin FR-1 Dubuque 24.36  
4. Gladney , Sterling SR-4 Lakeland 25.64  
200 Meters Section 8
Pl. Name Year Team Time  
1. Kuntz, Jonah SR-4 St. Ambrose 24.46  
2. Posley, Kijuan SO-2 Central College 24.68  
3. Heetland, Dylan FR-1 Central College 25.31  
200 Meters Section 9
Pl. Name Year Team Time  
1. Krueger, David SR-4 St. Ambrose 24.31  
2. Adkins, Steven SO-2 Central College 24.67  
3. Vercher, Mar Sean JR-3 Rockford 26.32  
4. Ehret, Dalton SO-2 Central College 26.77  
200 Meters Section 10
Pl. Name Year Team Time  
1. Smith, Taylor SO-2 Central College 26.16  
2. Allen, Wasonu FR-1 Lawrence 26.41  
3. Johnson, Brandon FR-1 Marian (Wis.) 28.69  
4. Kiskamp, Joshua SO-2 Central College 29.09  
200 Meters Section 11
Pl. Name Year Team Time  
1. Sanchez, Joshua FR-1 Clarke 24.51  
2. Davis, Isaac FR-1 Coe 25.80  
3. Vannatta, Matthew FR-1 Central College 26.70  
200 Meters Section 12
Pl. Name Year Team Time  
1. DeMunck, Blake SO-2 Wis.-Platteville 24.13  
2. Cook, Easton FR-1 Dubuque 24.29  
3. Dixon, Chris FR-1 St. Ambrose 25.52  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Ohioze, Michael SR-4 St. Ambrose 49.81 - 1(1)
2. Reemtsma, Jack SO-2 St. Ambrose 49.97 - 1(2)
3. Thompson, Wyatt SO-2 Wis.-Platteville 50.08 - 1(3)  
4. Pointer, Colfay FR-1 Dubuque 50.23 - 1(4)  
5. Franklin, Erik SR-4 Coe 50.84 - 2(1)  
6. Johnson, Tonie SO-2 Wis.-Platteville 51.11 - 2(2)  
7. Stribling, Greg SR-4 Wis.-Platteville 51.28 - 2(3)  
8. Suell, Nathan SO-2 Coe 51.46 - 2(4)  
9. Ofosu, Aaron JR-3 Dubuque 53.68 - 4(1)  
10. Birkes, Clayton SR-4 Coe 53.74 - 3(1)  
11. Hall, Tyre FR-1 Clarke 53.84 - 3(2)  
12. Hartshorne, Hunter FR-1 Coe 54.09 - 4(2)  
13. Suedmeier, Cory FR-1 Central College 54.27 - 3(3)  
14. Deniswicz, Mitchell JR-3 Lakeland 54.35 - 4(3)  
15. Watkins, Major JR-3 St. Ambrose 54.37 - 5(1)  
16. Anderson, Caleb FR-1 Wis.-Platteville 54.72 - 8(1)  
17. Bala, Alex SO-2 St. Ambrose 55.50 - 7(1)  
18. Sampson, Nathaniel SO-2 Lakeland 55.52 - 4(4)  
19. Ferris, Matt SR-4 St. Ambrose 55.65 - 3(4)  
20. Brown, Austin FR-1 Edgewood 55.68 - 8(2)  
21. Kuntz, Jonah SR-4 St. Ambrose 56.06 - 7(2)  
22. Oshinbanjo, Temitope FR-1 Dubuque 56.20 - 6(1)  
23. Johnson, Max SO-2 Coe 56.55 - 5(2)  
24. Williams, Austin JR-3 St. Ambrose 56.68 - 7(3)  
25. Phillips, Nate FR-1 Coe 57.52 - 5(3)  
26. Gladney , Sterling SR-4 Lakeland 57.58 - 6(2)  
400 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Ohioze, Michael SR-4 St. Ambrose 49.81
2. Reemtsma, Jack SO-2 St. Ambrose 49.97
3. Thompson, Wyatt SO-2 Wis.-Platteville 50.08  
4. Pointer, Colfay FR-1 Dubuque 50.23  
400 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Franklin, Erik SR-4 Coe 50.84  
2. Johnson, Tonie SO-2 Wis.-Platteville 51.11  
3. Stribling, Greg SR-4 Wis.-Platteville 51.28  
4. Suell, Nathan SO-2 Coe 51.46  
400 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Birkes, Clayton SR-4 Coe 53.74  
2. Hall, Tyre FR-1 Clarke 53.84  
3. Suedmeier, Cory FR-1 Central College 54.27  
4. Ferris, Matt SR-4 St. Ambrose 55.65  
400 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Ofosu, Aaron JR-3 Dubuque 53.68  
2. Hartshorne, Hunter FR-1 Coe 54.09  
3. Deniswicz, Mitchell JR-3 Lakeland 54.35  
4. Sampson, Nathaniel SO-2 Lakeland 55.52  
400 Meters Section 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Watkins, Major JR-3 St. Ambrose 54.37  
2. Johnson, Max SO-2 Coe 56.55  
3. Phillips, Nate FR-1 Coe 57.52  
400 Meters Section 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Oshinbanjo, Temitope FR-1 Dubuque 56.20  
2. Gladney , Sterling SR-4 Lakeland 57.58  
400 Meters Section 7
Pl. Name Year Team Time  
1. Bala, Alex SO-2 St. Ambrose 55.50  
2. Kuntz, Jonah SR-4 St. Ambrose 56.06  
3. Williams, Austin JR-3 St. Ambrose 56.68  
400 Meters Section 8
Pl. Name Year Team Time  
1. Anderson, Caleb FR-1 Wis.-Platteville 54.72  
2. Brown, Austin FR-1 Edgewood 55.68  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Schilling, Andrew   Wisconsin Track Club 1:59.60 - 2(1)  
2. Klose, Hunter SO-2 Dubuque 2:00.01 - 2(2)  
3. Riege, Kyle FR-1 Wis.-Platteville 2:00.28 - 2(3)  
4. Wallenkamp, Nolan SO-2 Wis.-Platteville 2:00.82 - 1(1)  
5. Donner, Taylor JR-3 Central College 2:01.15 - 1(2)  
6. Freeborn, Beau SR-4 Coe 2:01.79 - 1(3)  
7. Specht, Jon SO-2 Central College 2:02.24 - 1(4)  
8. Nichols, Rane JR-3 St. Ambrose 2:02.66 - 1(5)  
9. Pape, Kyle SO-2 Central College 2:03.44 - 1(6)  
10. McCrary, Malik SO-2 Clarke 2:03.79 - 2(4)  
11. Rathje, Tanner JR-3 Central College 2:05.69 - 2(5)  
12. Ganrude, Chris   Unattached 2:05.85 - 2(6)  
13. Rumple, Tavian FR-1 Dubuque 2:05.86 - 3(1)  
14. Nelson, Ben JR-3 Coe 2:06.48 - 1(7)  
15. Miller, Tyler JR-3 Dubuque 2:07.15 - 3(2)  
16. Kizer, Preston FR-1 Central College 2:07.54 - 2(7)  
17. Cooper, Nick FR-1 Central College 2:07.57 - 2(8)  
18. Schmitz, Mark JR-3 Wis.-Platteville 2:07.71 - 3(3)  
19. Erickson, Jack FR-1 Dubuque 2:09.73 - 5(1)  
20. Anderson, Nicholas JR-3 Clarke 2:10.68 - 2(9)  
21. Strauss, Ryan FR-1 Central College 2:10.96 - 3(4)  
22. Sindt, Brandon FR-1 Dubuque 2:11.07 - 4(1)  
23. Ockenfels, Kevin FR-1 Clarke 2:11.51 - 5(2)  
24. Lehman, Kassahun FR-1 Lakeland 2:13.04 - 5(3)  
25. Izer, Ryan SO-2 Coe 2:13.49 - 1(8)  
26. Colborn, Clay FR-1 St. Ambrose 2:13.86 - 3(5)  
27. Toomey, Jordan SO-2 Central College 2:14.38 - 4(2)  
28. Muur, Mason FR-1 Central College 2:14.75 - 3(6)  
29. Williams, Chris JR-3 Edgewood 2:15.34 - 3(7)  
30. Seuferer, Bryant FR-1 Central College 2:15.77 - 5(4)  
31. Pfiffner, Austin FR-1 Central College 2:15.91 - 5(5)  
32. Caracci, Jeremy JR-3 Central College 2:18.50 - 3(8)  
33. Mettlach, Demond SO-2 Marian (Wis.) 2:22.04 - 4(3)  
34. Kinjerski , Isaac SO-2 Marian (Wis.) 2:22.44 - 4(4)  
35. Leiden, Jacob SO-2 Marian (Wis.) 2:22.99 - 4(5)  
36. Byrne, Derrick FR-1 Edgewood 2:23.36 - 5(6)  
37. Sunvold, Daniel FR-1 Central College 2:23.88 - 5(7)  
38. Thomson, Colin SO-2 Central College 2:25.08 - 4(6)  
39. Smith, Benjiman FR-1 Dubuque 2:29.11 - 4(7)  
40. Kusik, Josiah FR-1 Marian (Wis.) 2:32.71 - 5(8)  
800 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Wallenkamp, Nolan SO-2 Wis.-Platteville 2:00.82  
2. Donner, Taylor JR-3 Central College 2:01.15  
3. Freeborn, Beau SR-4 Coe 2:01.79  
4. Specht, Jon SO-2 Central College 2:02.24  
5. Nichols, Rane JR-3 St. Ambrose 2:02.66  
6. Pape, Kyle SO-2 Central College 2:03.44  
7. Nelson, Ben JR-3 Coe 2:06.48  
8. Izer, Ryan SO-2 Coe 2:13.49  
800 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Schilling, Andrew   Wisconsin Track Club 1:59.60  
2. Klose, Hunter SO-2 Dubuque 2:00.01  
3. Riege, Kyle FR-1 Wis.-Platteville 2:00.28  
4. McCrary, Malik SO-2 Clarke 2:03.79  
5. Rathje, Tanner JR-3 Central College 2:05.69  
6. Ganrude, Chris   Unattached 2:05.85  
7. Kizer, Preston FR-1 Central College 2:07.54  
8. Cooper, Nick FR-1 Central College 2:07.57  
9. Anderson, Nicholas JR-3 Clarke 2:10.68  
800 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Rumple, Tavian FR-1 Dubuque 2:05.86  
2. Miller, Tyler JR-3 Dubuque 2:07.15  
3. Schmitz, Mark JR-3 Wis.-Platteville 2:07.71  
4. Strauss, Ryan FR-1 Central College 2:10.96  
5. Colborn, Clay FR-1 St. Ambrose 2:13.86  
6. Muur, Mason FR-1 Central College 2:14.75  
7. Williams, Chris JR-3 Edgewood 2:15.34  
8. Caracci, Jeremy JR-3 Central College 2:18.50  
800 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Sindt, Brandon FR-1 Dubuque 2:11.07  
2. Toomey, Jordan SO-2 Central College 2:14.38  
3. Mettlach, Demond SO-2 Marian (Wis.) 2:22.04  
4. Kinjerski , Isaac SO-2 Marian (Wis.) 2:22.44  
5. Leiden, Jacob SO-2 Marian (Wis.) 2:22.99  
6. Thomson, Colin SO-2 Central College 2:25.08  
7. Smith, Benjiman FR-1 Dubuque 2:29.11  
800 Meters Section 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Erickson, Jack FR-1 Dubuque 2:09.73  
2. Ockenfels, Kevin FR-1 Clarke 2:11.51  
3. Lehman, Kassahun FR-1 Lakeland 2:13.04  
4. Seuferer, Bryant FR-1 Central College 2:15.77  
5. Pfiffner, Austin FR-1 Central College 2:15.91  
6. Byrne, Derrick FR-1 Edgewood 2:23.36  
7. Sunvold, Daniel FR-1 Central College 2:23.88  
8. Kusik, Josiah FR-1 Marian (Wis.) 2:32.71  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Lee, Zach SO-2 Wis.-Platteville 4:26.50 - 1(1)  
2. Rhode, Benjamin SR-4 Wis.-Platteville 4:27.60 - 1(2)  
3. Pape, Kyle SO-2 Central College 4:31.68 - 1(3)  
4. Nemec, Benjamin JR-3 Wis.-Platteville 4:31.90 - 1(4)  
5. Donner, Taylor JR-3 Central College 4:32.68 - 1(5)  
6. Knobloch, Timothy FR-1 Wis.-Platteville 4:39.77 - 3(1)  
7. Nelson, Ben JR-3 Coe 4:42.59 - 1(6)  
8. Wittmerhaus, Alex FR-1 Wis.-Platteville 4:45.60 - 3(2)  
9. Mancha, Emilio SO-2 St. Ambrose 4:46.60 - 2(1)  
10. Izer, Ryan SO-2 Coe 4:48.40 - 1(7)  
11. Salmon, Hunter SR-4 Edgewood 4:49.25 - 2(2)  
12. Rathje, Tanner JR-3 Central College 4:49.31 - 1(8)  
13. Miller, Noah SO-2 Edgewood 4:50.77 - 1(9)  
14. Peters, Anthony JR-3 St. Ambrose 4:54.31 - 1(10)  
15. Hill, Parker SO-2 Central College 4:55.55 - 1(11)  
16. Miller, Nash SO-2 Edgewood 4:56.99 - 2(3)  
17. Ockenfels, Kevin FR-1 Clarke 4:58.73 - 2(4)  
18. Hay, Lars FR-1 Wis.-Platteville 4:58.76 - 3(3)  
19. Henry, Reid JR-3 St. Ambrose 4:59.27 - 2(5)  
20. Tobin, Joseph FR-1 Dubuque 5:03.01 - 2(6)  
21. Dolan, Nicholas SO-2 Dubuque 5:03.34 - 2(7)  
22. Foti, Nick   Unattached 5:03.54 - 2(8)  
23. Diedrich, Ryan   Wisconsin Track Club 5:06.26 - 2(9)  
24. Caracci, Jeremy JR-3 Central College 5:06.79 - 2(10)  
25. Finley, John SR-4 Rockford 5:10.44 - 3(4)  
26. Noel, Nicholas FR-1 Rockford 5:10.96 - 3(5)  
27. Newton, Cristan JR-3 Rockford 5:11.62 - 3(6)  
28. Leiden, Jacob SO-2 Marian (Wis.) 5:11.82 - 3(7)  
29. Gerczak, Casey SO-2 St. Ambrose 5:19.02 - 3(8)  
30. Kesseler, Leo FR-1 St. Ambrose 5:29.91 - 3(9)  
31. Bauer, Jordan FR-1 Edgewood 5:55.20 - 3(10)  
Mile Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Lee, Zach SO-2 Wis.-Platteville 4:26.50  
2. Rhode, Benjamin SR-4 Wis.-Platteville 4:27.60  
3. Pape, Kyle SO-2 Central College 4:31.68  
4. Nemec, Benjamin JR-3 Wis.-Platteville 4:31.90  
5. Donner, Taylor JR-3 Central College 4:32.68  
6. Nelson, Ben JR-3 Coe 4:42.59  
7. Izer, Ryan SO-2 Coe 4:48.40  
8. Rathje, Tanner JR-3 Central College 4:49.31  
9. Miller, Noah SO-2 Edgewood 4:50.77  
10. Peters, Anthony JR-3 St. Ambrose 4:54.31  
11. Hill, Parker SO-2 Central College 4:55.55  
Mile Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Mancha, Emilio SO-2 St. Ambrose 4:46.60  
2. Salmon, Hunter SR-4 Edgewood 4:49.25  
3. Miller, Nash SO-2 Edgewood 4:56.99  
4. Ockenfels, Kevin FR-1 Clarke 4:58.73  
5. Henry, Reid JR-3 St. Ambrose 4:59.27  
6. Tobin, Joseph FR-1 Dubuque 5:03.01  
7. Dolan, Nicholas SO-2 Dubuque 5:03.34  
8. Foti, Nick   Unattached 5:03.54  
9. Diedrich, Ryan   Wisconsin Track Club 5:06.26  
10. Caracci, Jeremy JR-3 Central College 5:06.79  
Mile Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Knobloch, Timothy FR-1 Wis.-Platteville 4:39.77  
2. Wittmerhaus, Alex FR-1 Wis.-Platteville 4:45.60  
3. Hay, Lars FR-1 Wis.-Platteville 4:58.76  
4. Finley, John SR-4 Rockford 5:10.44  
5. Noel, Nicholas FR-1 Rockford 5:10.96  
6. Newton, Cristan JR-3 Rockford 5:11.62  
7. Leiden, Jacob SO-2 Marian (Wis.) 5:11.82  
8. Gerczak, Casey SO-2 St. Ambrose 5:19.02  
9. Kesseler, Leo FR-1 St. Ambrose 5:29.91  
10. Bauer, Jordan FR-1 Edgewood 5:55.20  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. LaMere, Ian SR-4 Wis.-Platteville 8:12.06 - 1(1)
2. Fairley, Mark JR-3 Central College 8:39.17 - 1(2)  
3. Steinhoff, Logan JR-3 Wis.-Platteville 8:44.90 - 1(3)
4. Rynes, Walker JR-3 Wis.-Platteville 8:44.97 - 1(4)
5. Steffensmeier, Isaac SR-4 Central College 8:51.54 - 1(5)  
6. Dinderman, Derek SO-2 Coe 8:59.43 - 1(6)  
7. Herbrand, Kyle SO-2 Wis.-Platteville 9:16.58 - 1(7)  
8. Stout, Craig JR-3 Clarke 9:20.33 - 1(8)  
9. Mitchell, Skylar JR-3 St. Ambrose 9:20.40 - 1(9)  
10. Hunt, Brady   Unattached 9:34.03 - 1(10)  
11. Whittle, David FR-1 St. Ambrose 9:36.50 - 2(1)  
12. Krug, Evan   Unattached 9:42.39 - 3(1)  
13. Fraker, Logan SO-2 Clarke 9:43.86 - 2(2)  
14. Moore, Dalton FR-1 Dubuque 9:48.31 - 2(3)  
15. Meshach, McCoy FR-1 Coe 9:48.51 - 2(4)  
16. Niedermeier, Jonah FR-1 St. Ambrose 9:53.37 - 2(5)  
17. Brown, Orie SO-2 Coe 9:58.86 - 2(6)  
18. Howell, Jack SO-2 Edgewood 10:02.11 - 3(2)  
19. Stelk, Ben JR-3 Central College 10:25.39 - 3(3)  
20. Noel, Nicholas FR-1 Rockford 10:35.77 - 3(4)  
21. Finley, John SR-4 Rockford 10:36.26 - 3(5)  
22. Newton, Cristan JR-3 Rockford 10:43.88 - 3(6)  
23. Wells, Jared SO-2 Coe 10:44.62 - 3(7)  
24. Kortenhof, Teddy JR-3 Lawrence 10:51.96 - 2(7)  
25. Roewer, Kyle JR-3 Rockford 11:23.92 - 3(8)  
26. Arthur, Aaron FR-1 Lawrence 11:26.98 - 3(9)  
27. Vargas, Alberto FR-1 St. Ambrose 11:45.81 - 3(10)  
28. Schelling, Kyle SO-2 Central College 11:47.92 - 3(11)  
29. Haugen, Jack FR-1 St. Ambrose 11:55.58 - 3(12)  
3000 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. LaMere, Ian SR-4 Wis.-Platteville 8:12.06
2. Fairley, Mark JR-3 Central College 8:39.17  
3. Steinhoff, Logan JR-3 Wis.-Platteville 8:44.90
4. Rynes, Walker JR-3 Wis.-Platteville 8:44.97
5. Steffensmeier, Isaac SR-4 Central College 8:51.54  
6. Dinderman, Derek SO-2 Coe 8:59.43  
7. Herbrand, Kyle SO-2 Wis.-Platteville 9:16.58  
8. Stout, Craig JR-3 Clarke 9:20.33  
9. Mitchell, Skylar JR-3 St. Ambrose 9:20.40  
10. Hunt, Brady   Unattached 9:34.03  
3000 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Whittle, David FR-1 St. Ambrose 9:36.50  
2. Fraker, Logan SO-2 Clarke 9:43.86  
3. Moore, Dalton FR-1 Dubuque 9:48.31  
4. Meshach, McCoy FR-1 Coe 9:48.51  
5. Niedermeier, Jonah FR-1 St. Ambrose 9:53.37  
6. Brown, Orie SO-2 Coe 9:58.86  
7. Kortenhof, Teddy JR-3 Lawrence 10:51.96  
3000 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Krug, Evan   Unattached 9:42.39  
2. Howell, Jack SO-2 Edgewood 10:02.11  
3. Stelk, Ben JR-3 Central College 10:25.39  
4. Noel, Nicholas FR-1 Rockford 10:35.77  
5. Finley, John SR-4 Rockford 10:36.26  
6. Newton, Cristan JR-3 Rockford 10:43.88  
7. Wells, Jared SO-2 Coe 10:44.62  
8. Roewer, Kyle JR-3 Rockford 11:23.92  
9. Arthur, Aaron FR-1 Lawrence 11:26.98  
10. Vargas, Alberto FR-1 St. Ambrose 11:45.81  
11. Schelling, Kyle SO-2 Central College 11:47.92  
12. Haugen, Jack FR-1 St. Ambrose 11:55.58  
 
Place Name Year Team Time Score  
1. Janusiak, Josh SO-2 Lawrence 15:34.23 -  
2. Frager, Mitchell JR-3 Wis.-Platteville 15:51.38 -  
3. Ferguson, Shawn   Unattached 16:01.35 -  
4. Shurbert-Hetzel, Cole SO-2 Wis.-Platteville 16:10.48 -  
5. Johnson, Devin FR-1 Wis.-Platteville 16:19.45 -  
6. Klokow, Zach SO-2 Wis.-Platteville 16:19.64 -  
7. Colborn, Grant SR-4 St. Ambrose 16:20.04 -  
8. Schuetz, Isaac JR-3 Wis.-Platteville 16:27.75 -  
9. Smith, Matthew SR-4 Wis.-Platteville 16:33.96 -  
10. Schaefer, Ben SO-2 Lawrence 16:34.81 -  
11. Engelsen, AJ SO-2 St. Ambrose 16:36.90 -  
12. Clark, Alex FR-1 Wis.-Platteville 16:39.15 -  
13. Toomey, Jordan SO-2 Central College 17:07.15 -  
14. Lehman, Kassahun FR-1 Lakeland 17:13.03 -  
15. Seuferer, Bryant FR-1 Central College 17:13.52 -  
16. Thomson, Colin SO-2 Central College 17:16.21 -  
17. Timpe, Alec SO-2 Lawrence 17:29.73 -  
18. Sunvold, Daniel FR-1 Central College 17:36.77 -  
19. Pfiffner, Austin FR-1 Central College 17:51.48 -  
20. North, Luke SR-4 Clarke 18:26.88 -  
21. Cervantes, Michael SO-2 Clarke 19:43.61 -  
60 Hurdles Finals
Place Name Year Team Time Score  
1. Hawkins, Chris JR-3 Coe 8.37 -  
2. Zurbuchen, Evan   Unattached 8.49 -  
3. Hokanson, Matthew FR-1 Wis.-Platteville 8.69 -  
4. Gifford, Charlie FR-1 Wis.-Platteville 8.73 -  
5. Iversen, Reese JR-3 Central College 8.96 -  
6. Kuffel, Alex JR-3 Edgewood 9.08 -  
7. Pollpeter, Hunter JR-3 Central College 9.13 -  
8. Daniels, Will FR-1 Central College 9.21 -  
60 Hurdles Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Hawkins, Chris JR-3 Coe 8.45 1(1)  
2. Zurbuchen, Evan   Unattached 8.46 3(1)  
3. Iversen, Reese JR-3 Central College 8.80 3(2)  
4. Gifford, Charlie FR-1 Wis.-Platteville 8.81 3(3)  
5. Hokanson, Matthew FR-1 Wis.-Platteville 8.84 1(2)  
6. Pollpeter, Hunter JR-3 Central College 8.95 1(3)  
7. Daniels, Will FR-1 Central College 9.07 1(4)  
8. Kuffel, Alex JR-3 Edgewood 9.15 2(1)  
9. Gore, Cole FR-1 Wis.-Platteville 9.20 2(2)  
10. Kruse, Ryan SO-2 Central College 9.26 3(4)  
11. Sandacz, Dan SO-2 Lawrence 9.39 2(3)  
12. DeBonis, Jacob SO-2 Wis.-Platteville 9.40 2(4)  
13. Fowler, Tyler FR-1 Dubuque 9.46 1(5)  
14. Whitlatch, Austyn SO-2 Edgewood 9.62 3(5)  
15. Hirsbrunner, Jacob SO-2 Wis.-Platteville 9.67 3(6)  
16. Faust, Cody SO-2 Wis.-Platteville 9.71 3(7)  
17. Svoboda, Matt JR-3 St. Ambrose 9.78 1(6)  
18. Atkins, Ty FR-1 Lawrence 9.94 1(7)  
19. Black, Taurus SO-2 Clarke 13.60 2(5)  
20. Reemtsma, Jack SO-2 St. Ambrose 15.39 2(6)  
60 Hurdles Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Hawkins, Chris JR-3 Coe 8.45  
2. Hokanson, Matthew FR-1 Wis.-Platteville 8.84  
3. Pollpeter, Hunter JR-3 Central College 8.95  
4. Daniels, Will FR-1 Central College 9.07  
5. Fowler, Tyler FR-1 Dubuque 9.46  
6. Svoboda, Matt JR-3 St. Ambrose 9.78  
7. Atkins, Ty FR-1 Lawrence 9.94  
60 Hurdles Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Kuffel, Alex JR-3 Edgewood 9.15  
2. Gore, Cole FR-1 Wis.-Platteville 9.20  
3. Sandacz, Dan SO-2 Lawrence 9.39  
4. DeBonis, Jacob SO-2 Wis.-Platteville 9.40  
5. Black, Taurus SO-2 Clarke 13.60  
6. Reemtsma, Jack SO-2 St. Ambrose 15.39  
60 Hurdles Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Zurbuchen, Evan   Unattached 8.46  
2. Iversen, Reese JR-3 Central College 8.80  
3. Gifford, Charlie FR-1 Wis.-Platteville 8.81  
4. Kruse, Ryan SO-2 Central College 9.26  
5. Whitlatch, Austyn SO-2 Edgewood 9.62  
6. Hirsbrunner, Jacob SO-2 Wis.-Platteville 9.67  
7. Faust, Cody SO-2 Wis.-Platteville 9.71  
 
4 x 200 Relay Section 1
Pl. Team Athletes Time  
1. Central College (A) Wimbish, Morgan, Carey, Jennings 1:33.40  
2. Lawrence (A) Myers, Shea, Sandacz, Nichols 1:36.09  
3. Central College (B) Posley, Lewin, Heetland, Adkins 1:36.57  
4 x 200 Relay Section 2
Pl. Team Athletes Time  
1. Edgewood (A) Boson, Brown, Whitlatch, Zwiers 1:36.07  
2. St. Ambrose (A) Krueger, Debord, Dixon, Drew 1:38.57  
3. Central College (C) Ehret, Smith, Vannatta, Kiskamp 1:46.30  
 
4 x 400 Relay Section 1
Pl. Team Athletes Time  
1. Dubuque (A) Pointer, Ellis, Ofosu, Miller 3:30.93  
2. Coe (A) Birkes, Suell, Jones, Freeborn 3:31.66  
3. Central College (A) Carey, Jennings, Suedmeier, Morgan 3:34.39  
4. Dubuque (B) Cook, Klose, Rumple, Fowler 3:38.51  
5. St. Ambrose (A) Fontenot, Watkins, Kuntz, Bala 3:44.53  
4 x 400 Relay Section 2
Pl. Team Athletes Time  
1. Wis.-Platteville (A) DeBonis, Bendorf, Hokanson, Thayer 3:34.76  
2. Clarke (A) Hall, Sanchez, Droessler, Anderson 3:37.04  
3. Central College (B) Posley, Adkins, Lewin, Wimbish 3:49.38  
4 x 400 Relay Section 3
Pl. Team Athletes Time  
1. St. Ambrose (B) Dixon, Krueger, Svoboda, Scobee 3:46.56  
2. Dubuque (C) Sindt, Tobin, Erickson, Smith 3:51.86  
3. St. Ambrose (C) Henry, Kesner, Gerczak, Engelsen 4:08.04  
4. Central College (C) Vannatta, Kiskamp, Heetland, Smith 4:12.71  
 
Place Team Squad Athletes Time Score  
1. Clarke A Nicholas Anderson, Joshua Sanchez, Malik McCrary, Craig Stout 11:12.34 -  
2. Central College A Ryan Strauss, Mason Muur, Preston Kizer, Nick Cooper 11:16.72 -  
Place Name Year Team Metric English Score  
1. Pozolinski, Brett   Zensah TC 2.08m 6' 9.75" -  
 
1.61 1.66 1.71 1.76 1.81 1.86 1.91 1.96 2.01 2.05 2.08 2.14
P P P P P P P P O P XXO XXX
2. Hirsbrunner, Jacob SO-2 Wis.-Platteville 1.96m 6' 5" -
 
1.61 1.66 1.71 1.76 1.81 1.86 1.91 1.96 2.01
P P P P O O O O XXX
3. Steiner, Noah FR-1 Wis.-Platteville 1.96m 6' 5" -  
 
1.61 1.66 1.71 1.76 1.81 1.86 1.91 1.96 2.01
P P P P P XO XO O XXX
4. Johnson, David FR-1 Dubuque 1.91m 6' 3.25" -  
 
1.61 1.66 1.71 1.76 1.81 1.86 1.91 1.96
P P P P O O O XXX
5. Franzke, Ben SO-2 Marian (Wis.) 1.86m 6' 1.25" -  
 
1.61 1.66 1.71 1.76 1.81 1.86 1.91
P P O O O O XXX
6. Christiansen, Justin JR-3 Rockford 1.81m 5' 11.25" -  
 
1.61 1.66 1.71 1.76 1.81 1.86
P P P O O XXX
7. Scobee, Nick SR-4 St. Ambrose 1.76m 5' 9.25" -  
 
1.61 1.66 1.71 1.76 1.81
P P XXO O XXX
8. Leschke, Zackary SR-4 Wis.-Platteville 1.76m 5' 9.25" -  
 
1.61 1.66 1.71 1.76 1.81
P O O XO XXX
9. Svoboda, Matt JR-3 St. Ambrose 1.71m 5' 7.25" -  
 
1.61 1.66 1.71 1.76
P P O XXX
10. Hall, Quentin FR-1 St. Ambrose 1.71m 5' 7.25" -  
 
1.61 1.66 1.71 1.76
P P O XXX
  Pickett, Kortez SO-2 Dubuque NH NH -  
 
1.91
XXX
Place Name Year Team Metric English Score  
1. Dwyer, Matthew SR-4 Wis.-Platteville 4.91m 16' 1.25" -  
 
2.96 3.11 3.26 3.41 3.56 3.71 3.86 4.01 4.16 4.31 4.46 4.61 4.76 4.91 5.01
P P P P P P P P P P P O O O XXX
2. Bornitzke, Samuel FR-1 Wis.-Platteville 4.31m 14' 1.75" -  
 
2.96 3.11 3.26 3.41 3.56 3.71 3.86 4.01 4.16 4.31 4.46
P P P P P P P O O XO XXX
3. Miller, Josh SO-2 Wis.-Platteville 4.16m 13' 7.75" -  
 
2.96 3.11 3.26 3.41 3.56 3.71 3.86 4.01 4.16 4.31
P P P P P P P P O XXX
4. Peterson, Nick FR-1 Clarke 4.16m 13' 7.75" -  
 
2.96 3.11 3.26 3.41 3.56 3.71 3.86 4.01 4.16 4.31
P P P P P P P P XO XXX
5. Vogt, Greg SO-2 Wis.-Platteville 3.86m 12' 8" -  
 
2.96 3.11 3.26 3.41 3.56 3.71 3.86 4.01
P P P P P P XO XXX
6. Bruss, Matthew FR-1 Wis.-Platteville 3.71m 12' 2" -  
 
2.96 3.11 3.26 3.41 3.56 3.71 3.86
P P P XO XXO XXO XXX
7. Hetcher, Wes SR-4 Lawrence 3.56m 11' 8" -  
 
2.96 3.11 3.26 3.41 3.56 3.71
P P P P O XXX
8. Standring, Blake FR-1 Coe 3.41m 11' 2.25" -  
 
2.96 3.11 3.26 3.41 3.56
P P P O XXX
9. Svoboda, Matt JR-3 St. Ambrose 3.26m 10' 8.25" -  
 
2.96 3.11 3.26 3.41
XXO O O XXX
10. Faust, Cody SO-2 Wis.-Platteville 3.26m 10' 8.25" -  
 
2.96 3.11 3.26 3.41
XO O XO XXX
  Alldritt, Nathan FR-1 Rockford NH NH -  
 
3.71
XXX
  Krueger, David SR-4 St. Ambrose NH NH -  
 
3.26
XXX
  Kazmierczak, Nicholas SR-4 Dubuque NH NH -  
 
4.16
XXX
Place Name Year Team Metric English Score Heat(Pl)  
1. Hawkins, Chris JR-3 Coe 7.15m 23' 5.5" - 1(1)  
 
  • 6.67m (+0.0)
  • 6.64m (+0.0)
  • 6.86m (+0.0)
  • 7.15m (+0.0)
  • 6.93m (+0.0)
  • FOUL (+0.0)
2. Wimbish, Justin JR-3 Central College 6.80m 22' 3.75" - 1(2)  
 
  • 6.80m (+0.0)
  • FOUL (+0.0)
  • 6.50m (+0.0)
  • PASS (+0.0)
  • PASS (+0.0)
  • PASS (+0.0)
3. Kuffel, Alex JR-3 Edgewood 6.36m 20' 10.5" - 2(1)  
 
  • 5.19m (+0.0)
  • 6.36m (+0.0)
  • 6.27m (+0.0)
  • 5.92m (+0.0)
  • 6.02m (+0.0)
  • 6.04m (+0.0)
4. Chanos, Eric   Unattached 6.29m 20' 7.75" - 2(2)  
 
  • 6.24m (+0.0)
  • FOUL (+0.0)
  • 6.19m (+0.0)
  • 5.98m (+0.0)
  • 6.28m (+0.0)
  • 6.29m (+0.0)
5. Faust, Cody SO-2 Wis.-Platteville 6.27m 20' 7" - 2(3)  
 
  • 5.99m (+0.0)
  • 6.27m (+0.0)
  • 5.42m (+0.0)
  • 5.79m (+0.0)
  • 6.17m (+0.0)
  • 6.08m (+0.0)
6. Debord, Rasheed SR-4 St. Ambrose 6.24m 20' 5.75" - 2(4)  
 
  • 5.86m (+0.0)
  • 5.99m (+0.0)
  • 6.20m (+0.0)
  • 5.99m (+0.0)
  • 6.01m (+0.0)
  • 6.24m (+0.0)
7. Grows, Giles FR-1 Wis.-Platteville 5.99m 19' 8" - 1(3)  
 
  • 5.93m (+0.0)
  • 5.99m (+0.0)
  • 5.91m (+0.0)
  • FOUL (+0.0)
  • 5.99m (+0.0)
  • 5.86m (+0.0)
8. Myers, Terrell FR-1 Lawrence 5.93m 19' 5.5" - 1(4)  
 
  • 5.93m (+0.0)
  • 5.59m (+0.0)
  • 5.55m (+0.0)
  • PASS (+0.0)
  • PASS (+0.0)
  • PASS (+0.0)
9. Brown, Austin FR-1 Edgewood 5.88m 19' 3.5" - 2(5)  
 
  • 5.71m (+0.0)
  • 5.74m (+0.0)
  • 5.80m (+0.0)
  • 5.88m (+0.0)
  • 5.82m (+0.0)
  • 5.82m (+0.0)
10. Alldritt, Nathan FR-1 Rockford 5.80m 19' 0.5" - 1(5)  
 
  • FOUL (+0.0)
  • 5.80m (+0.0)
  • 5.69m (+0.0)
  • FOUL (+0.0)
  • FOUL (+0.0)
  • 5.76m (+0.0)
11. Christiansen, Justin JR-3 Rockford 5.71m 18' 9" - 1(6)  
 
  • FOUL (+0.0)
  • 5.71m (+0.0)
  • 5.44m (+0.0)
12. Scobee, Nick SR-4 St. Ambrose 5.64m 18' 6" - 1(7)  
 
  • 5.57m (+0.0)
  • 5.64m (+0.0)
  • FOUL (+0.0)
13. Mettert, Reid SO-2 Clarke 5.62m 18' 5.25" - 2(6)  
 
  • 5.32m (+0.0)
  • 5.62m (+0.0)
  • 5.46m (+0.0)
14. Hall, Tyre FR-1 Clarke 5.62m 18' 5.25" - 2(7)  
 
  • FOUL (+0.0)
  • 5.62m (+0.0)
  • 5.14m (+0.0)
15. Ganrude, Chris   Unattached 5.62m 18' 5.25" - 2(8)  
 
  • 5.62m (+0.0)
  • FOUL (+0.0)
  • FOUL (+0.0)
15. Valant, Neal FR-1 Dubuque 5.62m 18' 5.25" - 2(9)  
 
  • 5.62m (+0.0)
  • PASS (+0.0)
  • PASS (+0.0)
17. Drew, Josh JR-3 St. Ambrose 5.61m 18' 5" - 2(10)  
 
  • 5.56m (+0.0)
  • 5.58m (+0.0)
  • 5.61m (+0.0)
18. Stanioch, Drew FR-1 Wis.-Platteville 5.59m 18' 4.25" - 1(8)  
 
  • 5.59m (+0.0)
  • 5.32m (+0.0)
  • 5.34m (+0.0)
19. Davis, Isaac FR-1 Coe 5.58m 18' 3.75" - 1(9)  
 
  • 5.58m (+0.0)
  • FOUL (+0.0)
  • 5.58m (+0.0)
20. Hetcher, Wes SR-4 Lawrence 5.30m 17' 4.75" - 1(10)  
 
  • 5.20m (+0.0)
  • 5.30m (+0.0)
  • 5.24m (+0.0)
21. Allen, Wasonu FR-1 Lawrence 4.96m 16' 3.25" - 1(11)  
 
  • FOUL (+0.0)
  • 3.84m (+0.0)
  • 4.96m (+0.0)
22. Atkins, Ty FR-1 Lawrence 4.93m 16' 2.25" - 1(12)  
 
  • 4.87m (+0.0)
  • 4.93m (+0.0)
  • FOUL (+0.0)
Long Jump Flight 1
Pl. Name Year Team Metric English  
1. Hawkins, Chris JR-3 Coe 7.15m 23' 5.5"  
 
  • 6.67m (+0.0)
  • 6.64m (+0.0)
  • 6.86m (+0.0)
  • 7.15m (+0.0)
  • 6.93m (+0.0)
  • FOUL (+0.0)
2. Wimbish, Justin JR-3 Central College 6.80m 22' 3.75"  
 
  • 6.80m (+0.0)
  • FOUL (+0.0)
  • 6.50m (+0.0)
  • PASS (+0.0)
  • PASS (+0.0)
  • PASS (+0.0)
3. Grows, Giles FR-1 Wis.-Platteville 5.99m 19' 8"  
 
  • 5.93m (+0.0)
  • 5.99m (+0.0)
  • 5.91m (+0.0)
  • FOUL (+0.0)
  • 5.99m (+0.0)
  • 5.86m (+0.0)
4. Myers, Terrell FR-1 Lawrence 5.93m 19' 5.5"  
 
  • 5.93m (+0.0)
  • 5.59m (+0.0)
  • 5.55m (+0.0)
  • PASS (+0.0)
  • PASS (+0.0)
  • PASS (+0.0)
5. Alldritt, Nathan FR-1 Rockford 5.80m 19' 0.5"  
 
  • FOUL (+0.0)
  • 5.80m (+0.0)
  • 5.69m (+0.0)
  • FOUL (+0.0)
  • FOUL (+0.0)
  • 5.76m (+0.0)
6. Christiansen, Justin JR-3 Rockford 5.71m 18' 9"  
 
  • FOUL (+0.0)
  • 5.71m (+0.0)
  • 5.44m (+0.0)
7. Scobee, Nick SR-4 St. Ambrose 5.64m 18' 6"  
 
  • 5.57m (+0.0)
  • 5.64m (+0.0)
  • FOUL (+0.0)
8. Stanioch, Drew FR-1 Wis.-Platteville 5.59m 18' 4.25"  
 
  • 5.59m (+0.0)
  • 5.32m (+0.0)
  • 5.34m (+0.0)
9. Davis, Isaac FR-1 Coe 5.58m 18' 3.75"  
 
  • 5.58m (+0.0)
  • FOUL (+0.0)
  • 5.58m (+0.0)
10. Hetcher, Wes SR-4 Lawrence 5.30m 17' 4.75"  
 
  • 5.20m (+0.0)
  • 5.30m (+0.0)
  • 5.24m (+0.0)
11. Allen, Wasonu FR-1 Lawrence 4.96m 16' 3.25"  
 
  • FOUL (+0.0)
  • 3.84m (+0.0)
  • 4.96m (+0.0)
12. Atkins, Ty FR-1 Lawrence 4.93m 16' 2.25"  
 
  • 4.87m (+0.0)
  • 4.93m (+0.0)
  • FOUL (+0.0)
Long Jump Flight 2
Pl. Name Year Team Metric English  
1. Kuffel, Alex JR-3 Edgewood 6.36m 20' 10.5"  
 
  • 5.19m (+0.0)
  • 6.36m (+0.0)
  • 6.27m (+0.0)
  • 5.92m (+0.0)
  • 6.02m (+0.0)
  • 6.04m (+0.0)
2. Chanos, Eric   Unattached 6.29m 20' 7.75"  
 
  • 6.24m (+0.0)
  • FOUL (+0.0)
  • 6.19m (+0.0)
  • 5.98m (+0.0)
  • 6.28m (+0.0)
  • 6.29m (+0.0)
3. Faust, Cody SO-2 Wis.-Platteville 6.27m 20' 7"  
 
  • 5.99m (+0.0)
  • 6.27m (+0.0)
  • 5.42m (+0.0)
  • 5.79m (+0.0)
  • 6.17m (+0.0)
  • 6.08m (+0.0)
4. Debord, Rasheed SR-4 St. Ambrose 6.24m 20' 5.75"  
 
  • 5.86m (+0.0)
  • 5.99m (+0.0)
  • 6.20m (+0.0)
  • 5.99m (+0.0)
  • 6.01m (+0.0)
  • 6.24m (+0.0)
5. Brown, Austin FR-1 Edgewood 5.88m 19' 3.5"  
 
  • 5.71m (+0.0)
  • 5.74m (+0.0)
  • 5.80m (+0.0)
  • 5.88m (+0.0)
  • 5.82m (+0.0)
  • 5.82m (+0.0)
6. Mettert, Reid SO-2 Clarke 5.62m 18' 5.25"  
 
  • 5.32m (+0.0)
  • 5.62m (+0.0)
  • 5.46m (+0.0)
7. Hall, Tyre FR-1 Clarke 5.62m 18' 5.25"  
 
  • FOUL (+0.0)
  • 5.62m (+0.0)
  • 5.14m (+0.0)
8. Ganrude, Chris   Unattached 5.62m 18' 5.25"  
 
  • 5.62m (+0.0)
  • FOUL (+0.0)
  • FOUL (+0.0)
9. Valant, Neal FR-1 Dubuque 5.62m 18' 5.25"  
 
  • 5.62m (+0.0)
  • PASS (+0.0)
  • PASS (+0.0)
10. Drew, Josh JR-3 St. Ambrose 5.61m 18' 5"  
 
  • 5.56m (+0.0)
  • 5.58m (+0.0)
  • 5.61m (+0.0)