January 13-14, 2017
|
East Tennessee State-Memorial Center - Johnson City, TN
|
280m (Flat)

Women's 400 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Lester, Sterling   Marietta Track Club 56.61
2. Bowen, Mone't   Next Level Track Club 58.71
3. Dozier, Alayah   Chattanooga Jets Track Club 59.09
4. Powell, Janae   Unattached 1:00.16
5. Jordan, Briana   GJTC 1:00.51
6. Massaquoi, Saraphina   GA Racers 1:00.63
7. McMillen, Heather   Unattached 1:00.85
8. Harris, Regina   Unattached 1:00.88
9. Andrus, Serenity   Unattached 1:01.09
10. PEPPER, TARINEY   GREENVILLE JETS TC 1:01.95
11. Mancini, Eleanor   Knoxville Catholic TC 1:02.13
12. Sikes, Molly   RSS Athletics 1:02.18
13. Bradley, Olivia   North/South TC 1:02.22
14. Burkhart, Hannah   Tennessee Elite Track Club 1:02.27
15. Lord, Jessica   Unattached 1:02.56
16. Karsten, Julia   Unattached 1:02.75
17. Cooper, Lindsay   GJTC 1:02.79
18. Mcgrady, Brandi   Marietta Track Club 1:03.03
19. Delisser, Dominiq   RSS Athletics 1:03.15
20. Fennelly, Meg   RSS Athletics 1:03.76
21. Bachmann, Ellie   Hardin Valley Academy 1:04.07
22. Sims, Madison   Chattanooga Jets Track Club 1:04.44
23. Turner, Carlie   Unattached 1:04.76
24. Faoro, Gia   Hardin Valley Academy 1:05.13
25. Williams, Delilah   Nashville Illusions Track Club 1:05.78
26. Jones, Zahria   Unattached 1:05.84
27. young, cassidy   Knoxville Youth Athletics 1:05.86
28. Degree, Dominque   GJTC 1:05.92
29. Nelson, Susan   Unattached 1:06.31
30. Wirtz, Josie   RSS Athletics 1:06.59
31. Pellham, Christa   Tennessee Elite Track Club 1:06.70
32. Tabor, Lauren   Unattached 1:06.81
33. McBride, Grace   North/South TC 1:06.89
34. JOHNSON, Ava   Knightrunners 1:07.40
35. Maxell, Madison   Cobb Track 1:08.27
36. Carey, Janiah   Nashville Illusions Track Club 1:08.35
37. Ross-Brown, Ja'elle   GJTC 1:08.82
38. Tolliver, Eva   The Force Track and Field 1:09.01
39. Manis, Gracie   Unattached 1:09.25
40. Feuchtenberger, Randi   Tri-Cities Youth Athletics 1:09.30
41. Shutley, Olivia   RSS Athletics 1:09.43
42. White, Ashley   Emerald Force 1:10.20
43. Carlisle, Makaila   Tri-Cities Youth Athletics 1:10.82
44. Martinez, Jasmine   Nashville Illusions Track Club 1:13.96
45. Moonin, Kennedy   Unattached 1:14.91
46. Gammon, Leah   The Force Track and Field 1:17.15
47. Smithwick, Gia   Rhea Ridge to River Track Club 1:19.44
48. lyons, vivian   Knoxville Youth Athletics 1:20.19
  Grunau, Kaitlyn   FARRAGUT TC DNS
  Tate, Caitlan   Unattached DNS
  West, Mackenzie   Unattached DNS
  Newhouse, Ari SO-2 Emory DNS
  johnson, teisha   Knoxville Youth Athletics DNS
  Cromer, Mckenzie   Unattached DNS
  Jordon, Kayla SO-2 USC Upstate 58.64
  Oliver, Diaja SR-4 Kennesaw State 59.49
  Morton, Kassidy FR-1 Wofford 1:00.17
  Andrews, Kaliyah JR-3 Limestone 1:00.89
  Gray, Crystal SR-4 Kennesaw State 58.23
  Smith, De'Nisha JR-3 VCU 1:00.00
  Combo, LeAndrea SO-2 Wofford 1:00.02
400 Meters Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Lester, Sterling   Marietta Track Club 56.61
2. Jordan, Briana   GJTC 1:00.51
3. Harris, Regina   Unattached 1:00.88
4. Delisser, Dominiq   RSS Athletics 1:03.15
  Newhouse, Ari SO-2 Emory DNS
6. Gray, Crystal SR-4 Kennesaw State 58.23
7. Smith, De'Nisha JR-3 VCU 1:00.00
8. Combo, LeAndrea SO-2 Wofford 1:00.02
400 Meters Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Bowen, Mone't   Next Level Track Club 58.71
2. Lord, Jessica   Unattached 1:02.56
3. Cooper, Lindsay   GJTC 1:02.79
  Tate, Caitlan   Unattached DNS
5. Jordon, Kayla SO-2 USC Upstate 58.64
6. Oliver, Diaja SR-4 Kennesaw State 59.49
7. Morton, Kassidy FR-1 Wofford 1:00.17
8. Andrews, Kaliyah JR-3 Limestone 1:00.89
400 Meters Finals Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Dozier, Alayah   Chattanooga Jets Track Club 59.09
2. Powell, Janae   Unattached 1:00.16
3. Andrus, Serenity   Unattached 1:01.09
4. Karsten, Julia   Unattached 1:02.75
5. Mcgrady, Brandi   Marietta Track Club 1:03.03
6. Degree, Dominque   GJTC 1:05.92
400 Meters Finals Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Massaquoi, Saraphina   GA Racers 1:00.63
2. McMillen, Heather   Unattached 1:00.85
3. PEPPER, TARINEY   GREENVILLE JETS TC 1:01.95
4. Bachmann, Ellie   Hardin Valley Academy 1:04.07
5. Turner, Carlie   Unattached 1:04.76
6. Manis, Gracie   Unattached 1:09.25
400 Meters Finals Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Sikes, Molly   RSS Athletics 1:02.18
2. Fennelly, Meg   RSS Athletics 1:03.76
3. Faoro, Gia   Hardin Valley Academy 1:05.13
4. Nelson, Susan   Unattached 1:06.31
5. Ross-Brown, Ja'elle   GJTC 1:08.82
  Cromer, Mckenzie   Unattached DNS
400 Meters Finals Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Mancini, Eleanor   Knoxville Catholic TC 1:02.13
2. Bradley, Olivia   North/South TC 1:02.22
3. Burkhart, Hannah   Tennessee Elite Track Club 1:02.27
4. Williams, Delilah   Nashville Illusions Track Club 1:05.78
5. Carey, Janiah   Nashville Illusions Track Club 1:08.35
6. Shutley, Olivia   RSS Athletics 1:09.43
400 Meters Finals Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Sims, Madison   Chattanooga Jets Track Club 1:04.44
2. young, cassidy   Knoxville Youth Athletics 1:05.86
3. Wirtz, Josie   RSS Athletics 1:06.59
4. Tolliver, Eva   The Force Track and Field 1:09.01
5. Feuchtenberger, Randi   Tri-Cities Youth Athletics 1:09.30
6. Carlisle, Makaila   Tri-Cities Youth Athletics 1:10.82
400 Meters Finals Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Pellham, Christa   Tennessee Elite Track Club 1:06.70
2. McBride, Grace   North/South TC 1:06.89
3. JOHNSON, Ava   Knightrunners 1:07.40
4. White, Ashley   Emerald Force 1:10.20
5. Martinez, Jasmine   Nashville Illusions Track Club 1:13.96
  West, Mackenzie   Unattached DNS
400 Meters Finals Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Jones, Zahria   Unattached 1:05.84
2. Maxell, Madison   Cobb Track 1:08.27
3. Moonin, Kennedy   Unattached 1:14.91
4. Gammon, Leah   The Force Track and Field 1:17.15
5. Smithwick, Gia   Rhea Ridge to River Track Club 1:19.44
  Grunau, Kaitlyn   FARRAGUT TC DNS
400 Meters Finals Section 10
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Tabor, Lauren   Unattached 1:06.81
2. lyons, vivian   Knoxville Youth Athletics 1:20.19
  johnson, teisha   Knoxville Youth Athletics DNS

Women's 400 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Smith, De'Nisha JR-3 VCU 59.11
2. Oliver, Diaja SR-4 Kennesaw State 59.26
3. Jordon, Kayla SO-2 USC Upstate 59.27
4. Gray, Crystal SR-4 Kennesaw State 59.49
5. Newhouse, Ari SO-2 Emory 59.64
6. Andrews, Kaliyah JR-3 Limestone 59.70
7. Morton, Kassidy FR-1 Wofford 59.76
8. Combo, LeAndrea SO-2 Wofford 59.95
9. Thomas, Dollitia JR-3 Kennesaw State 1:00.01
10. DeHaven-Boyd, Alexia SO-2 Lindsey Wilson 1:00.02
11. Woerner, Sally SO-2 Western Carolina 1:00.06
12. Sheehy, Ann SO-2 VCU 1:00.07
13. Dean, Laura SO-2 Wofford 1:00.20
14. Whitehead, Kellsie FR-1 Western Carolina 1:00.23
15. Mills, Tatiana FR-1 Western Carolina 1:00.51
16. Brown, Desire FR-1 UNC-Asheville 1:00.94
17. McKinnon, Zakirra SO-2 Kennesaw State 1:00.97
18. Coleman, Erika JR-3 VCU 1:01.53
19. Moyer, Hayley SO-2 Emory 1:01.60
20. Taariq, Taahirat SO-2 Kennesaw State 1:01.77
21. Bradley, Courtney JR-3 USC Upstate 1:01.91
22. Scott, Marisa SO-2 Western Carolina 1:02.04
23. Leonard, Kaitlyn FR-1 Emory 1:02.11
24. Tepp, Payton SR-4 Cardinal Stritch 1:02.38
25. Honorable, Neyasha FR-1 King 1:02.56
26. Shah, Radhika SO-2 Emory 1:02.80
27. Crawford, Jordan FR-1 Lincoln Memorial 1:03.07
28. Austin, Leah JR-3 North Greenville 1:03.15
29. Fulford, Madison SR-4 Limestone 1:03.18
30. Choptovy-Collins, Lakonka JR-3 Limestone 1:03.72
31. Haines, Lilli SO-2 North Greenville 1:03.81
32. Mitchell, Alexis FR-1 Limestone 1:04.19
33. Jewkes , Faith SR-4 Wofford 1:04.31
34. Cunningham, Derian FR-1 Converse 1:04.55
35. Jackson, Essence SR-4 USC Upstate 1:04.60
36. Smith, Arriel SO-2 Mars Hill 1:04.84
37. Simmons, Jada FR-1 Converse 1:04.89
38. Holton, Kennedy JR-3 USC Upstate 1:05.32
39. Pickel, Madison SR-4 Carson-Newman 1:05.37
40. Williams, Charity FR-1 Emmanuel (Ga.) 1:05.72
41. May, Katie JR-3 Milligan 1:06.16
42. Steward, Alisha FR-1 King 1:06.87
43. Capron, Jessica JR-3 Carson-Newman 1:09.26
44. Rutherford, Meradith FR-1 Lincoln Memorial 1:10.32
45. Ryan, Charissa FR-1 Tennessee Wesleyan 1:10.43
46. Miller, Autumn SO-2 Mars Hill 1:10.99
47. Broome, Carliann SO-2 Emmanuel (Ga.) 1:11.24
48. George, Ashley SO-2 Emmanuel (Ga.) 1:14.53
49. Reviere, Alexis SO-2 Tennessee Wesleyan 1:17.30
  Ward, JeMay FR-1 Western Carolina DNS
400 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Andrews, Kaliyah JR-3 Limestone 59.70
2. Coleman, Erika JR-3 VCU 1:01.53
3. Tepp, Payton SR-4 Cardinal Stritch 1:02.38
4. Mitchell, Alexis FR-1 Limestone 1:04.19
  Ward, JeMay FR-1 Western Carolina DNS
400 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Gray, Crystal SR-4 Kennesaw State 59.49
2. DeHaven-Boyd, Alexia SO-2 Lindsey Wilson 1:00.02
3. Mills, Tatiana FR-1 Western Carolina 1:00.51
4. Fulford, Madison SR-4 Limestone 1:03.18
5. Jewkes , Faith SR-4 Wofford 1:04.31
6. May, Katie JR-3 Milligan 1:06.16
400 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Woerner, Sally SO-2 Western Carolina 1:00.06
2. McKinnon, Zakirra SO-2 Kennesaw State 1:00.97
3. Scott, Marisa SO-2 Western Carolina 1:02.04
4. Smith, Arriel SO-2 Mars Hill 1:04.84
5. Holton, Kennedy JR-3 USC Upstate 1:05.32
6. George, Ashley SO-2 Emmanuel (Ga.) 1:14.53
400 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Smith, De'Nisha JR-3 VCU 59.11
2. Morton, Kassidy FR-1 Wofford 59.76
3. Taariq, Taahirat SO-2 Kennesaw State 1:01.77
4. Honorable, Neyasha FR-1 King 1:02.56
5. Williams, Charity FR-1 Emmanuel (Ga.) 1:05.72
6. Broome, Carliann SO-2 Emmanuel (Ga.) 1:11.24
400 Meters Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Combo, LeAndrea SO-2 Wofford 59.95
2. Sheehy, Ann SO-2 VCU 1:00.07
3. Moyer, Hayley SO-2 Emory 1:01.60
4. Simmons, Jada FR-1 Converse 1:04.89
5. Ryan, Charissa FR-1 Tennessee Wesleyan 1:10.43
6. Reviere, Alexis SO-2 Tennessee Wesleyan 1:17.30
400 Meters Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Thomas, Dollitia JR-3 Kennesaw State 1:00.01
2. Shah, Radhika SO-2 Emory 1:02.80
3. Crawford, Jordan FR-1 Lincoln Memorial 1:03.07
4. Austin, Leah JR-3 North Greenville 1:03.15
5. Choptovy-Collins, Lakonka JR-3 Limestone 1:03.72
400 Meters Preliminaries Heat 7
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Jordon, Kayla SO-2 USC Upstate 59.27
2. Newhouse, Ari SO-2 Emory 59.64
3. Dean, Laura SO-2 Wofford 1:00.20
4. Haines, Lilli SO-2 North Greenville 1:03.81
5. Miller, Autumn SO-2 Mars Hill 1:10.99
400 Meters Preliminaries Heat 8
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Oliver, Diaja SR-4 Kennesaw State 59.26
2. Whitehead, Kellsie FR-1 Western Carolina 1:00.23
3. Jackson, Essence SR-4 USC Upstate 1:04.60
4. Steward, Alisha FR-1 King 1:06.87
5. Capron, Jessica JR-3 Carson-Newman 1:09.26
400 Meters Preliminaries Heat 9
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Brown, Desire FR-1 UNC-Asheville 1:00.94
2. Bradley, Courtney JR-3 USC Upstate 1:01.91
3. Leonard, Kaitlyn FR-1 Emory 1:02.11
4. Cunningham, Derian FR-1 Converse 1:04.55
5. Pickel, Madison SR-4 Carson-Newman 1:05.37
6. Rutherford, Meradith FR-1 Lincoln Memorial 1:10.32