January 27-28, 2017
|
Bucknell-Gerhard Field House - Lewisburg, PA
|
200m (Flat)
ICON KEY: MAC PSAC SUNYAC ECAC DIII

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Robinson, Ben   Unattached 8:33.54
2. Reich, Stewart   Georgetown Running Company 8:36.15
3. Trama, Zach   Bryn Mawr Running Company 8:39.30
4. Ahrens, Rob   Running Ahrens 8:44.09
5. Fitch, Alexander SO-2 Misericordia 8:46.63
6. Hepner, Mason SR-4 Dickinson 8:47.39
7. Maine, Steve JR-3 Kutztown 8:47.62
8. Ripa, John SO-2 SUNY Geneseo 8:47.85
9. Huggins-Filozof, Graham SR-4 Monmouth 8:50.15
10. Mullin, Chris   Unattached 8:50.66
11. Luzzi, Sean JR-3 Misericordia 8:51.50
12. Mazzuca, Alfredo SR-4 SUNY Geneseo 8:52.35
13. Mitchell, Ryan SO-2 Monmouth 8:55.39
14. Seitz, Kevin FR-1 SUNY Geneseo 8:56.15
15. Sussman, Chad SO-2 Bucknell 8:58.75
16. Schott, Benjamin SO-2 Messiah 9:00.31
17. Kern, Colin JR-3 SUNY Geneseo 9:02.14
18. Francis, Ethan SO-2 Fredonia 9:03.23
19. Smith, Alex JR-3 York (Pa.) 9:04.11
20. Sappey, Henry FR-1 Monmouth 9:05.54
21. Pardoe, Josh SR-4 Messiah 9:06.03
22. Reed, Trever SR-4 Misericordia 9:06.56
23. Santis, Garrett FR-1 Lebanon Valley 9:06.83
24. Jerolaman, Evan FR-1 Monmouth 9:07.65
25. Neiswender, Daniel JR-3 Bloomsburg 9:10.07
26. VanDerWilt, Erik JR-3 Ramapo 9:11.81
27. Wood, Charles FR-1 York (Pa.) 9:12.71
28. Simpson, Nicholas SR-4 Juniata 9:13.66
29. Farrell, Matt SO-2 Monmouth 9:13.85
30. Pron, Evan FR-1 Monmouth 9:14.22
31. Sclafani, Gerard SR-4 Monmouth 9:16.14
32. Coverdale, Liam FR-1 Elizabethtown 9:16.24
33. Jones, Alexander FR-1 Juniata 9:16.81
34. Smith, Ray SO-2 York (Pa.) 9:17.39
35. Hall, Alex JR-3 SUNY Geneseo 9:18.84
36. Bomgardner, Chad JR-3 Lebanon Valley 9:20.43
37. Udell, Nathan JR-3 Dickinson 9:20.68
38. Mummert, Kirk FR-1 Messiah 9:22.29
39. McDonough, Keegan JR-3 Elizabethtown 9:22.39
40. Brady, Noah SO-2 Lebanon Valley 9:23.29
41. Ulrich, Evan FR-1 Juniata 9:23.96
42. O'Donovan, Desmond FR-1 Juniata 9:26.01
43. Diecidue, Michael JR-3 Kutztown 9:27.20
44. Skavery, Justin SR-4 Susquehanna 9:28.18
45. Sunderland, Jerrod SO-2 Seton Hill 9:28.64
46. Sturm, Nicholas JR-3 Alvernia 9:29.10
47. Fleming, Colin SR-4 York (Pa.) 9:29.79
48. Tyris, Andrew SR-4 York (Pa.) 9:31.86
49. Skelton, Kyle JR-3 Susquehanna 9:32.54
50. Wentz, Hans   Unattached 9:33.51
51. Loalbo, Matthew FR-1 Dickinson 9:34.49
52. Davis, Zachary FR-1 Misericordia 9:36.32
53. Liebsch, Nate SR-4 Elizabethtown 9:38.04
54. Burg, Ethan FR-1 Dickinson 9:41.20
55. Rinehart, Cole SR-4 Dickinson 9:43.36
56. Harrel, Mark SR-4 Susquehanna 9:47.13
57. Buytenhuys, Jonathan SO-2 Lock Haven 9:51.47
58. Lynch, Peter SR-4 Susquehanna 9:52.05
59. Moody, Zachary JR-3 Misericordia 9:53.01
60. Sabol, Christopher FR-1 Misericordia 10:01.65
3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Simpson, Nicholas SR-4 Juniata 9:13.66
2. Pron, Evan FR-1 Monmouth 9:14.22
3. Jones, Alexander FR-1 Juniata 9:16.81
4. Brady, Noah SO-2 Lebanon Valley 9:23.29
5. Ulrich, Evan FR-1 Juniata 9:23.96
6. O'Donovan, Desmond FR-1 Juniata 9:26.01
7. Diecidue, Michael JR-3 Kutztown 9:27.20
8. Skavery, Justin SR-4 Susquehanna 9:28.18
9. Fleming, Colin SR-4 York (Pa.) 9:29.79
10. Tyris, Andrew SR-4 York (Pa.) 9:31.86
11. Skelton, Kyle JR-3 Susquehanna 9:32.54
12. Wentz, Hans   Unattached 9:33.51
13. Loalbo, Matthew FR-1 Dickinson 9:34.49
14. Davis, Zachary FR-1 Misericordia 9:36.32
15. Liebsch, Nate SR-4 Elizabethtown 9:38.04
16. Burg, Ethan FR-1 Dickinson 9:41.20
17. Rinehart, Cole SR-4 Dickinson 9:43.36
18. Harrel, Mark SR-4 Susquehanna 9:47.13
19. Lynch, Peter SR-4 Susquehanna 9:52.05
20. Moody, Zachary JR-3 Misericordia 9:53.01
21. Sabol, Christopher FR-1 Misericordia 10:01.65
3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Schott, Benjamin SO-2 Messiah 9:00.31
2. Pardoe, Josh SR-4 Messiah 9:06.03
3. Santis, Garrett FR-1 Lebanon Valley 9:06.83
4. VanDerWilt, Erik JR-3 Ramapo 9:11.81
5. Wood, Charles FR-1 York (Pa.) 9:12.71
6. Farrell, Matt SO-2 Monmouth 9:13.85
7. Sclafani, Gerard SR-4 Monmouth 9:16.14
8. Coverdale, Liam FR-1 Elizabethtown 9:16.24
9. Smith, Ray SO-2 York (Pa.) 9:17.39
10. Hall, Alex JR-3 SUNY Geneseo 9:18.84
11. Udell, Nathan JR-3 Dickinson 9:20.68
12. Mummert, Kirk FR-1 Messiah 9:22.29
13. McDonough, Keegan JR-3 Elizabethtown 9:22.39
14. Sunderland, Jerrod SO-2 Seton Hill 9:28.64
15. Sturm, Nicholas JR-3 Alvernia 9:29.10
16. Buytenhuys, Jonathan SO-2 Lock Haven 9:51.47
3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Hepner, Mason SR-4 Dickinson 8:47.39
2. Mullin, Chris   Unattached 8:50.66
3. Mitchell, Ryan SO-2 Monmouth 8:55.39
4. Seitz, Kevin FR-1 SUNY Geneseo 8:56.15
5. Sussman, Chad SO-2 Bucknell 8:58.75
6. Smith, Alex JR-3 York (Pa.) 9:04.11
7. Sappey, Henry FR-1 Monmouth 9:05.54
8. Reed, Trever SR-4 Misericordia 9:06.56
9. Jerolaman, Evan FR-1 Monmouth 9:07.65
10. Bomgardner, Chad JR-3 Lebanon Valley 9:20.43
3000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Robinson, Ben   Unattached 8:33.54
2. Reich, Stewart   Georgetown Running Company 8:36.15
3. Trama, Zach   Bryn Mawr Running Company 8:39.30
4. Ahrens, Rob   Running Ahrens 8:44.09
5. Fitch, Alexander SO-2 Misericordia 8:46.63
6. Maine, Steve JR-3 Kutztown 8:47.62
7. Ripa, John SO-2 SUNY Geneseo 8:47.85
8. Huggins-Filozof, Graham SR-4 Monmouth 8:50.15
9. Luzzi, Sean JR-3 Misericordia 8:51.50
10. Mazzuca, Alfredo SR-4 SUNY Geneseo 8:52.35
11. Kern, Colin JR-3 SUNY Geneseo 9:02.14
12. Francis, Ethan SO-2 Fredonia 9:03.23
13. Neiswender, Daniel JR-3 Bloomsburg 9:10.07