• ICON KEY:
  • NEICAAA
  • NCAA DII Prov
  • IC4A/ECAC
  • Mets
  • Date: 03/03 - 03/05/17
  • Location: Boston University-Track & Tennis Center - Boston, MA
60 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score  
1. Chapman, Paige JR-3 Manhattan 7.56 10
2. Saunders, Bria JR-3 Rutgers 7.57 8
3. Taylor, Alexys FR-1 James Madison 7.59 6
4. Santana Rodriguez, Dayleen JR-3 Albany 7.61 5
5. Scott, Jessica JR-3 Northeastern 7.63 4
6. King, Kennedy SR-4 James Madison 7.64 3
7. Willis, Meredith SO-2 James Madison 7.65 2
8. Butterfield, Taahira JR-3 Albany 7.73 1
9. Goode, Kerisha JR-3 VMI 7.79 -  
60 Meters Semifinals
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Saunders, Bria JR-3 Rutgers 7.54 2(1)
2. Chapman, Paige JR-3 Manhattan 7.57 1(1)
3. Santana Rodriguez, Dayleen JR-3 Albany 7.58 1(2)
4. Scott, Jessica JR-3 Northeastern 7.63 2(2)
5. Willis, Meredith SO-2 James Madison 7.62 1(3)
6. King, Kennedy SR-4 James Madison 7.64 2(3)
7. Taylor, Alexys FR-1 James Madison 7.65 1(4)
8. Butterfield, Taahira JR-3 Albany 7.70 2(4)
9. Goode, Kerisha JR-3 VMI 7.68 1(5)
10. Ransome, Denesha JR-3 St. John's 7.68 1(6)
11. Freeland, Zanae SR-4 Towson 7.71 2(5)
12. Salisbury, Kaitlin FR-1 Bucknell 7.71 2(6)
13. Osuji, Stephanie JR-3 Albany 7.73 1(7)
14. Bourdeau, Nathaniela SO-2 St. Joseph's (Pa.) 7.76 2(7)  
15. Kerr, Kennedy FR-1 Brown 7.77 2(8)
16. Kutu-Akoi, Domoah JR-3 Monmouth 7.83 1(8)  
60 Meters Semifinals Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Chapman, Paige JR-3 Manhattan 7.57
2. Santana Rodriguez, Dayleen JR-3 Albany 7.58
3. Willis, Meredith SO-2 James Madison 7.62
4. Taylor, Alexys FR-1 James Madison 7.65
5. Goode, Kerisha JR-3 VMI 7.68
6. Ransome, Denesha JR-3 St. John's 7.68
7. Osuji, Stephanie JR-3 Albany 7.73
8. Kutu-Akoi, Domoah JR-3 Monmouth 7.83  
60 Meters Semifinals Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Saunders, Bria JR-3 Rutgers 7.54
2. Scott, Jessica JR-3 Northeastern 7.63
3. King, Kennedy SR-4 James Madison 7.64
4. Butterfield, Taahira JR-3 Albany 7.70
5. Freeland, Zanae SR-4 Towson 7.71
6. Salisbury, Kaitlin FR-1 Bucknell 7.71
7. Bourdeau, Nathaniela SO-2 St. Joseph's (Pa.) 7.76  
8. Kerr, Kennedy FR-1 Brown 7.77
 
60 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Saunders, Bria JR-3 Rutgers 7.55 1(1)
2. Santana Rodriguez, Dayleen JR-3 Albany 7.57 3(1)
3. Taylor, Alexys FR-1 James Madison 7.61 2(1)
4. King, Kennedy SR-4 James Madison 7.65 4(1)
5. Scott, Jessica JR-3 Northeastern 7.61 2(2)
6. Chapman, Paige JR-3 Manhattan 7.64 3(2)
7. Osuji, Stephanie JR-3 Albany 7.66 4(2)
8. Kerr, Kennedy FR-1 Brown 7.69 1(2)
9. Butterfield, Taahira JR-3 Albany 7.65 3(3)
10. Willis, Meredith SO-2 James Madison 7.69 2(3)
11. Ransome, Denesha JR-3 St. John's 7.69 3(4)
12. Salisbury, Kaitlin FR-1 Bucknell 7.71 1(3)
13. Freeland, Zanae SR-4 Towson 7.71 1(4)
14. Kutu-Akoi, Domoah JR-3 Monmouth 7.72 2(4)
15. Goode, Kerisha JR-3 VMI 7.72 1(5)
16. Bourdeau, Nathaniela SO-2 St. Joseph's (Pa.) 7.74 3(5)  
17. Johnson, Annie SR-4 James Madison 7.74 2(5)  
18. Mercer, Dana SR-4 Liberty 7.74 4(3)  
19. Knight, Jody-Ann JR-3 Georgetown 7.75 4(4)  
20. Jones, Adrian SR-4 Cornell 7.77 1(6)  
21. Patrice, Erin SO-2 UMBC 7.77 3(6)  
22. Rose, Andriene SO-2 Delaware 7.77 1(7)  
23. McClain, Mia JR-3 VMI 7.78 3(7)  
24. Anderson, Bria JR-3 VMI 7.79 2(6)  
25. Davis, Kaitlyn SR-4 Towson 7.83 4(5)  
26. Richardson, Justice FR-1 Syracuse 7.86 2(7)  
27. Dodrill, Nicole FR-1 Albany 7.89 3(8)  
60 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Saunders, Bria JR-3 Rutgers 7.55
2. Kerr, Kennedy FR-1 Brown 7.69
3. Salisbury, Kaitlin FR-1 Bucknell 7.71
4. Freeland, Zanae SR-4 Towson 7.71
5. Goode, Kerisha JR-3 VMI 7.72
6. Jones, Adrian SR-4 Cornell 7.77  
7. Rose, Andriene SO-2 Delaware 7.77  
60 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Taylor, Alexys FR-1 James Madison 7.61
2. Scott, Jessica JR-3 Northeastern 7.61
3. Willis, Meredith SO-2 James Madison 7.69
4. Kutu-Akoi, Domoah JR-3 Monmouth 7.72
5. Johnson, Annie SR-4 James Madison 7.74  
6. Anderson, Bria JR-3 VMI 7.79  
7. Richardson, Justice FR-1 Syracuse 7.86  
60 Meters Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Santana Rodriguez, Dayleen JR-3 Albany 7.57
2. Chapman, Paige JR-3 Manhattan 7.64
3. Butterfield, Taahira JR-3 Albany 7.65
4. Ransome, Denesha JR-3 St. John's 7.69
5. Bourdeau, Nathaniela SO-2 St. Joseph's (Pa.) 7.74  
6. Patrice, Erin SO-2 UMBC 7.77  
7. McClain, Mia JR-3 VMI 7.78  
8. Dodrill, Nicole FR-1 Albany 7.89  
60 Meters Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time  
1. King, Kennedy SR-4 James Madison 7.65
2. Osuji, Stephanie JR-3 Albany 7.66
3. Mercer, Dana SR-4 Liberty 7.74  
4. Knight, Jody-Ann JR-3 Georgetown 7.75  
5. Davis, Kaitlyn SR-4 Towson 7.83  
 
200 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Obeng-Akrofi, Akua JR-3 Columbia 23.92 10 1(1)
2. Saunders, Bria JR-3 Rutgers 23.93 8 1(2)
3. Claxton, Grace SR-4 Albany 24.34 6 2(1)
4. Willis, Meredith SO-2 James Madison 24.49 5 1(3)
5. Knight, Jody-Ann JR-3 Georgetown 24.63 4 1(4)
6. Osuji, Stephanie JR-3 Albany 24.66 3 2(2)
7. Freeland, Zanae SR-4 Towson 24.89 2 1(5)
200 Meters Finals Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Obeng-Akrofi, Akua JR-3 Columbia 23.92
2. Saunders, Bria JR-3 Rutgers 23.93
3. Willis, Meredith SO-2 James Madison 24.49
4. Knight, Jody-Ann JR-3 Georgetown 24.63
5. Freeland, Zanae SR-4 Towson 24.89
200 Meters Finals Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Claxton, Grace SR-4 Albany 24.34
2. Osuji, Stephanie JR-3 Albany 24.66
 
200 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Wright, Adriana SR-4 St. John's 23.80 5(1)
2. Saunders, Bria JR-3 Rutgers 24.21 7(1)
3. Claxton, Grace SR-4 Albany 24.21 6(1)
4. Obeng-Akrofi, Akua JR-3 Columbia 24.25 3(1)
5. Pressley, Dasia FR-1 Syracuse 24.28 2(1)
6. Knight, Jody-Ann JR-3 Georgetown 24.30 1(1)
7. Santana Rodriguez, Dayleen JR-3 Albany 24.33 2(2)
8. Willis, Meredith SO-2 James Madison 24.34 1(2)
9. Osuji, Stephanie JR-3 Albany 24.46 1(3)
10. Freeland, Zanae SR-4 Towson 24.53 2(3)
11. Umunakwe, Dypna SR-4 Maryland-Eastern Shore 24.54 6(2)
12. Adesany, Ayodele JR-3 Boston U. 24.63 3(2)
13. Parker, Victoria JR-3 Syracuse 24.65 1(4)
14. Reid, Liz SO-2 Towson 24.82 5(2)
15. Daramola, Funmi JR-3 UMBC 24.90 5(3)
16. Spencer, Diamante JR-3 UMass Amherst 24.92 3(3)
17. Butterfield, Taahira JR-3 Albany 24.93 3(4)
18. Wallace, Amani SO-2 UMBC 24.94 6(3)
19. Ransome, Denesha JR-3 St. John's 24.94 7(2)
20. Brown, Jamila FR-1 Towson 24.97 4(1)
21. Smith, Chanel JR-3 Albany 25.00 7(3)
22. Duffy, Caroline FR-1 St. Joseph's (Pa.) 25.00 4(2)
23. Goode, Kerisha JR-3 VMI 25.01 6(4)
24. Magnuson, Lauren SO-2 Maine 25.12 4(3)
25. Kenny, Mary Kate SO-2 Fordham 25.28 5(4)
26. Bourdeau, Nathaniela SO-2 St. Joseph's (Pa.) 25.36 7(4)  
  Stephens, Maya JR-3 St. John's DNF 4  
200 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Knight, Jody-Ann JR-3 Georgetown 24.30
2. Willis, Meredith SO-2 James Madison 24.34
3. Osuji, Stephanie JR-3 Albany 24.46
4. Parker, Victoria JR-3 Syracuse 24.65
200 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Pressley, Dasia FR-1 Syracuse 24.28
2. Santana Rodriguez, Dayleen JR-3 Albany 24.33
3. Freeland, Zanae SR-4 Towson 24.53
200 Meters Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Obeng-Akrofi, Akua JR-3 Columbia 24.25
2. Adesany, Ayodele JR-3 Boston U. 24.63
3. Spencer, Diamante JR-3 UMass Amherst 24.92
4. Butterfield, Taahira JR-3 Albany 24.93
200 Meters Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Brown, Jamila FR-1 Towson 24.97
2. Duffy, Caroline FR-1 St. Joseph's (Pa.) 25.00
3. Magnuson, Lauren SO-2 Maine 25.12
  Stephens, Maya JR-3 St. John's DNF  
200 Meters Preliminaries Heat 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Wright, Adriana SR-4 St. John's 23.80
2. Reid, Liz SO-2 Towson 24.82
3. Daramola, Funmi JR-3 UMBC 24.90
4. Kenny, Mary Kate SO-2 Fordham 25.28
200 Meters Preliminaries Heat 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Claxton, Grace SR-4 Albany 24.21
2. Umunakwe, Dypna SR-4 Maryland-Eastern Shore 24.54
3. Wallace, Amani SO-2 UMBC 24.94
4. Goode, Kerisha JR-3 VMI 25.01
200 Meters Preliminaries Heat 7
Pl. Name Year Team Time  
1. Saunders, Bria JR-3 Rutgers 24.21
2. Ransome, Denesha JR-3 St. John's 24.94
3. Smith, Chanel JR-3 Albany 25.00
4. Bourdeau, Nathaniela SO-2 St. Joseph's (Pa.) 25.36  
 
400 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Foster, Courtney SR-4 St. Joseph's (Pa.) 54.96 10 2(1)
2. Ealum, Tanner FR-1 Liberty 55.10 8 1(1)
3. Gordon, Phyllis SO-2 Rutgers 55.15 6 2(2)
4. Fowlkes, Leah FR-1 Boston U. 55.36 5 2(3)
5. Leonzo, Nicole SO-2 Liberty 55.73 4 2(4)
6. Ricketts, Raquel SR-4 St. John's 55.78 3 1(2)
7. Burrow, Tyrah JR-3 James Madison 55.84 2 1(3)
8. Lawrence, Kayla SR-4 Sacred Heart 55.99 1 2(5)
9. Wheeler, Kacey JR-3 William and Mary 56.11 - 1(4)
10. Reid, Liz SO-2 Towson 56.68 - 1(5)
400 Meters Finals Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Ealum, Tanner FR-1 Liberty 55.10
2. Ricketts, Raquel SR-4 St. John's 55.78
3. Burrow, Tyrah JR-3 James Madison 55.84
4. Wheeler, Kacey JR-3 William and Mary 56.11
5. Reid, Liz SO-2 Towson 56.68
400 Meters Finals Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Foster, Courtney SR-4 St. Joseph's (Pa.) 54.96
2. Gordon, Phyllis SO-2 Rutgers 55.15
3. Fowlkes, Leah FR-1 Boston U. 55.36
4. Leonzo, Nicole SO-2 Liberty 55.73
5. Lawrence, Kayla SR-4 Sacred Heart 55.99
 
400 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Fowlkes, Leah FR-1 Boston U. 55.29 1(1)
2. Gordon, Phyllis SO-2 Rutgers 55.72 3(1)
3. Reid, Liz SO-2 Towson 55.81 4(1)
4. Ealum, Tanner FR-1 Liberty 55.81 2(1)
5. Foster, Courtney SR-4 St. Joseph's (Pa.) 55.42 1(2)
6. Ricketts, Raquel SR-4 St. John's 55.85 2(2)
7. Lawrence, Kayla SR-4 Sacred Heart 55.97 4(2)
8. Burrow, Tyrah JR-3 James Madison 56.14 3(2)
9. Leonzo, Nicole SO-2 Liberty 56.32 1(3)
10. Wheeler, Kacey JR-3 William and Mary 56.35 2(3)
11. Famble, Alayna SR-4 Rutgers 56.35 1(4)
12. Petersen, Sydney JR-3 Columbia 56.63 4(3)
13. Daramola, Funmi JR-3 UMBC 56.83 2(4)
14. Tillman, Mercedes SR-4 UMBC 57.03 3(3)  
15. Freeland, London JR-3 Delaware 57.43 3(4)  
  Surin, Kat SO-2 Connecticut DNF 3  
400 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Fowlkes, Leah FR-1 Boston U. 55.29
2. Foster, Courtney SR-4 St. Joseph's (Pa.) 55.42
3. Leonzo, Nicole SO-2 Liberty 56.32
4. Famble, Alayna SR-4 Rutgers 56.35
400 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Ealum, Tanner FR-1 Liberty 55.81
2. Ricketts, Raquel SR-4 St. John's 55.85
3. Wheeler, Kacey JR-3 William and Mary 56.35
4. Daramola, Funmi JR-3 UMBC 56.83
400 Meters Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Gordon, Phyllis SO-2 Rutgers 55.72
2. Burrow, Tyrah JR-3 James Madison 56.14
3. Tillman, Mercedes SR-4 UMBC 57.03  
4. Freeland, London JR-3 Delaware 57.43  
  Surin, Kat SO-2 Connecticut DNF  
400 Meters Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Reid, Liz SO-2 Towson 55.81
2. Lawrence, Kayla SR-4 Sacred Heart 55.97
3. Petersen, Sydney JR-3 Columbia 56.63
 
500 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Garner, Tionna SR-4 Monmouth 1:10.78 10 2(1)
2. Cowan, Emilie SO-2 UMass Amherst 1:10.84 8 2(2)
3. Kelly, Megan SR-4 Towson 1:13.19 6 1(1)
4. Over, Sydnee SR-4 Connecticut 1:13.34 5 2(3)
5. Piiru, Chandi SO-2 Monmouth 1:13.64 4 1(2)
6. Greenlee, Ashley SO-2 VCU 1:13.72 3 2(4)
7. Snyder, Halie JR-3 Albany 1:13.82 2 1(3)
8. Hanlon, Kathryn SO-2 Northeastern 1:13.92 1 1(4)
9. Williams, Patrice SO-2 Northeastern 1:14.11 - 1(5)
500 Meters Finals Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Kelly, Megan SR-4 Towson 1:13.19
2. Piiru, Chandi SO-2 Monmouth 1:13.64
3. Snyder, Halie JR-3 Albany 1:13.82
4. Hanlon, Kathryn SO-2 Northeastern 1:13.92
5. Williams, Patrice SO-2 Northeastern 1:14.11
500 Meters Finals Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Garner, Tionna SR-4 Monmouth 1:10.78
2. Cowan, Emilie SO-2 UMass Amherst 1:10.84
3. Over, Sydnee SR-4 Connecticut 1:13.34
4. Greenlee, Ashley SO-2 VCU 1:13.72
 
500 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Cowan, Emilie SO-2 UMass Amherst 1:12.21 2(1)
2. Garner, Tionna SR-4 Monmouth 1:12.56 4(1)
3. Snyder, Halie JR-3 Albany 1:13.21 5(1)
4. Williams, Patrice SO-2 Northeastern 1:13.72 5(2)
5. Over, Sydnee SR-4 Connecticut 1:13.82 6(1)
6. Hanlon, Kathryn SO-2 Northeastern 1:14.01 1(1)
7. Agana, Amanda SO-2 Navy 1:14.07 6(2)
8. Piiru, Chandi SO-2 Monmouth 1:14.10 1(2)
9. Greenlee, Ashley SO-2 VCU 1:14.15 3(1)
10. Kelly, Megan SR-4 Towson 1:14.16 4(2)
11. Davis, Drew SR-4 Lafayette 1:14.26 2(2)
12. Sliney, Margaret FR-1 Bucknell 1:14.34 3(2)
13. Hayward, Dannah SR-4 St. Joseph's (Pa.) 1:14.78 4(3)
14. Rauls, Shari FR-1 Brown 1:14.95 6(3)
15. Johnson, Tori FR-1 UMBC 1:15.30 2(3)
16. Grant, Shanee JR-3 Stony Brook 1:15.37 3(3)
17. Minitti, Alena SR-4 St. Joseph's (Pa.) 1:15.42 2(4)
18. Messina, Alyson SR-4 New Hampshire 1:15.49 4(4)
19. Sharkey, Allison SR-4 Bucknell 1:15.53 5(3)
20. Knake, Kaya FR-1 UMBC 1:15.86 4(5)
21. Segree, Atara SR-4 Fairleigh Dickinson 1:16.21 1(3)
22. Gross, Robin JR-3 Boston College 1:16.61 3(4)
23. Owie, Osayi JR-3 Albany 1:16.71 2(5)  
24. Rivera, J'Renda JR-3 St. Francis (N.Y.) 1:17.01 5(4)
25. Burg, Brittany JR-3 Navy 1:17.67 6(4)  
  Burkett, Jasmine JR-3 St. John's DNF 1  
500 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Hanlon, Kathryn SO-2 Northeastern 1:14.01
2. Piiru, Chandi SO-2 Monmouth 1:14.10
3. Segree, Atara SR-4 Fairleigh Dickinson 1:16.21
  Burkett, Jasmine JR-3 St. John's DNF  
500 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Cowan, Emilie SO-2 UMass Amherst 1:12.21
2. Davis, Drew SR-4 Lafayette 1:14.26
3. Johnson, Tori FR-1 UMBC 1:15.30
4. Minitti, Alena SR-4 St. Joseph's (Pa.) 1:15.42
5. Owie, Osayi JR-3 Albany 1:16.71  
500 Meters Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Greenlee, Ashley SO-2 VCU 1:14.15
2. Sliney, Margaret FR-1 Bucknell 1:14.34
3. Grant, Shanee JR-3 Stony Brook 1:15.37
4. Gross, Robin JR-3 Boston College 1:16.61
500 Meters Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Garner, Tionna SR-4 Monmouth 1:12.56
2. Kelly, Megan SR-4 Towson 1:14.16
3. Hayward, Dannah SR-4 St. Joseph's (Pa.) 1:14.78
4. Messina, Alyson SR-4 New Hampshire 1:15.49
5. Knake, Kaya FR-1 UMBC 1:15.86
500 Meters Preliminaries Heat 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Snyder, Halie JR-3 Albany 1:13.21
2. Williams, Patrice SO-2 Northeastern 1:13.72
3. Sharkey, Allison SR-4 Bucknell 1:15.53
4. Rivera, J'Renda JR-3 St. Francis (N.Y.) 1:17.01
500 Meters Preliminaries Heat 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Over, Sydnee SR-4 Connecticut 1:13.82
2. Agana, Amanda SO-2 Navy 1:14.07
3. Rauls, Shari FR-1 Brown 1:14.95
4. Burg, Brittany JR-3 Navy 1:17.67  
 
800 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score  
1. Scott, Nichelle JR-3 VCU 2:08.71 10
2. Matherne, Zoe JR-3 Holy Cross 2:09.71 8
3. Robbie, Sarah JR-3 Rutgers 2:09.76 6
4. Foley, Katie JR-3 Connecticut 2:09.86 5
5. Peabody, Clare JR-3 Brown 2:09.90 4
6. Thompson, Mae JR-3 Fairleigh Dickinson 2:10.84 3
7. Hield, Jennaya SR-4 Maryland-Eastern Shore 2:11.07 2
8. Gorman, Kelly JR-3 Manhattan 2:14.62 1
800 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Scott, Nichelle JR-3 VCU 2:08.41 2(1)
2. Matherne, Zoe JR-3 Holy Cross 2:09.47 4(1)
3. Thompson, Mae JR-3 Fairleigh Dickinson 2:10.23 1(1)
4. Robbie, Sarah JR-3 Rutgers 2:10.44 3(1)
5. Peabody, Clare JR-3 Brown 2:09.02 2(2)
6. Foley, Katie JR-3 Connecticut 2:09.83 2(3)
7. Gorman, Kelly JR-3 Manhattan 2:10.62 1(2)
8. Hield, Jennaya SR-4 Maryland-Eastern Shore 2:10.67 1(3)
9. Manning, Holly SO-2 Stony Brook 2:10.75 4(2)
10. McDowell, Delaney SO-2 Liberty 2:10.75 3(2)
11. Breiner, Courtney SO-2 Boston U. 2:11.19 1(4)
12. Alonzo, Bianca FR-1 Columbia 2:11.48 2(4)
13. MacDonald, Alana SR-4 Binghamton 2:11.49 1(5)
14. Murray, Jillian SO-2 Columbia 2:11.93 3(3)
15. Kowalk, Charlotte FR-1 William and Mary 2:12.02 3(4)
16. Benson, Sydney FR-1 Howard 2:13.01 4(3)
17. Pettipaw, Carly SO-2 Delaware 2:13.20 2(5)
18. Van Pernis, Alexis JR-3 Brown 2:13.28 1(6)
19. Stratz, Brianna SO-2 Monmouth 2:13.37 3(5)
20. Sullivan, Jacklyn FR-1 Bryant 2:13.45 4(4)
21. Tyler, Ifetayo JR-3 La Salle 2:14.11 4(5)
22. Ahern, Shannon JR-3 Boston College 2:14.19 4(6)
23. Bender, Gianna SO-2 Boston College 2:14.21 2(6)
24. Bendolph, Jeanette SO-2 Delaware 2:14.87 2(7)  
25. Kole, Madeline FR-1 Mount St. Mary's 2:17.67 3(6)  
26. O'Malley, Sara FR-1 Cornell 2:17.87 4(7)  
800 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Thompson, Mae JR-3 Fairleigh Dickinson 2:10.23
2. Gorman, Kelly JR-3 Manhattan 2:10.62
3. Hield, Jennaya SR-4 Maryland-Eastern Shore 2:10.67
4. Breiner, Courtney SO-2 Boston U. 2:11.19
5. MacDonald, Alana SR-4 Binghamton 2:11.49
6. Van Pernis, Alexis JR-3 Brown 2:13.28
800 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Scott, Nichelle JR-3 VCU 2:08.41
2. Peabody, Clare JR-3 Brown 2:09.02
3. Foley, Katie JR-3 Connecticut 2:09.83
4. Alonzo, Bianca FR-1 Columbia 2:11.48
5. Pettipaw, Carly SO-2 Delaware 2:13.20
6. Bender, Gianna SO-2 Boston College 2:14.21
7. Bendolph, Jeanette SO-2 Delaware 2:14.87  
800 Meters Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Robbie, Sarah JR-3 Rutgers 2:10.44
2. McDowell, Delaney SO-2 Liberty 2:10.75
3. Murray, Jillian SO-2 Columbia 2:11.93
4. Kowalk, Charlotte FR-1 William and Mary 2:12.02
5. Stratz, Brianna SO-2 Monmouth 2:13.37
6. Kole, Madeline FR-1 Mount St. Mary's 2:17.67  
800 Meters Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Matherne, Zoe JR-3 Holy Cross 2:09.47
2. Manning, Holly SO-2 Stony Brook 2:10.75
3. Benson, Sydney FR-1 Howard 2:13.01
4. Sullivan, Jacklyn FR-1 Bryant 2:13.45
5. Tyler, Ifetayo JR-3 La Salle 2:14.11
6. Ahern, Shannon JR-3 Boston College 2:14.19
7. O'Malley, Sara FR-1 Cornell 2:17.87  
 
1000 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score  
1. Sisson, Annika JR-3 Stony Brook 2:47.72 10
2. Hugard, Shannon JR-3 Cornell 2:48.00 8
3. Loughnane, Kathryn JR-3 UMass Lowell 2:50.19 6
4. Jackson, Erica SO-2 James Madison 2:52.08 5
5. Triller, Leah JR-3 Cornell 2:52.55 4
6. Kane, Lindsey SO-2 Connecticut 2:52.90 3
7. Nabadduka, Medinah SR-4 Quinnipiac 2:53.59 2
8. DeCicco, Alex FR-1 Providence 2:54.65 1
1000 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Hugard, Shannon JR-3 Cornell 2:46.75 2(1)
2. Triller, Leah JR-3 Cornell 2:51.49 1(1)
3. Sisson, Annika JR-3 Stony Brook 2:48.37 2(2)
4. Loughnane, Kathryn JR-3 UMass Lowell 2:52.31 1(2)
5. Jackson, Erica SO-2 James Madison 2:50.92 2(3)
6. DeCicco, Alex FR-1 Providence 2:51.09 2(4)
7. Kane, Lindsey SO-2 Connecticut 2:51.46 2(5)
8. Nabadduka, Medinah SR-4 Quinnipiac 2:52.21 2(6)
9. Haspel, Brianna JR-3 Rutgers 2:53.21 1(3)
10. Piccolo, Amy SO-2 Northeastern 2:53.67 2(7)
11. Regnault, Sarah SR-4 St. Joseph's (Pa.) 2:53.67 1(4)
12. Stratz, Amber SO-2 Monmouth 2:54.28 1(5)
13. Valenti, Ali SO-2 Navy 2:54.99 1(6)
14. Richards, Kaley FR-1 UMass Lowell 2:55.18 1(7)
15. Spadaccini, Erin SO-2 Manhattan 2:55.80 1(8)
16. Flynn, Anna FR-1 Boston College 3:00.05 2(8)
1000 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Triller, Leah JR-3 Cornell 2:51.49
2. Loughnane, Kathryn JR-3 UMass Lowell 2:52.31
3. Haspel, Brianna JR-3 Rutgers 2:53.21
4. Regnault, Sarah SR-4 St. Joseph's (Pa.) 2:53.67
5. Stratz, Amber SO-2 Monmouth 2:54.28
6. Valenti, Ali SO-2 Navy 2:54.99
7. Richards, Kaley FR-1 UMass Lowell 2:55.18
8. Spadaccini, Erin SO-2 Manhattan 2:55.80
1000 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Hugard, Shannon JR-3 Cornell 2:46.75
2. Sisson, Annika JR-3 Stony Brook 2:48.37
3. Jackson, Erica SO-2 James Madison 2:50.92
4. DeCicco, Alex FR-1 Providence 2:51.09
5. Kane, Lindsey SO-2 Connecticut 2:51.46
6. Nabadduka, Medinah SR-4 Quinnipiac 2:52.21
7. Piccolo, Amy SO-2 Northeastern 2:53.67
8. Flynn, Anna FR-1 Boston College 3:00.05
 
Mile Finals
Place Name Year Team Time Score  
1. Strock, Carol SR-4 James Madison 4:48.27 10
2. Cupp, Jenna SR-4 Monmouth 4:48.43 8
3. McGroarty, Elizabeth JR-3 Delaware 4:50.44 6
4. Brumley, Briar SO-2 Cornell 4:51.89 5
5. Worthy, Taylor SR-4 Brown 4:54.17 4
6. Mundell, Tessa SR-4 James Madison 4:55.33 3
7. Chandler, Sarah SR-4 Bucknell 4:55.39 2
8. Anastasakis, Melissa FR-1 Elon 4:57.01 1
9. Murdock, Shannon SO-2 New Hampshire 4:59.12 -
10. Guevara, Tiana JR-3 Stony Brook 5:03.47 -
Mile Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Worthy, Taylor SR-4 Brown 4:46.71 4(1)
2. Murdock, Shannon SO-2 New Hampshire 4:49.87 1(1)
3. McGroarty, Elizabeth JR-3 Delaware 4:50.86 2(1)
4. Brumley, Briar SO-2 Cornell 4:50.96 3(1)
5. Cupp, Jenna SR-4 Monmouth 4:47.38 4(2)
6. Guevara, Tiana JR-3 Stony Brook 4:49.99 1(2)
7. Chandler, Sarah SR-4 Bucknell 4:50.95 2(2)
8. Strock, Carol SR-4 James Madison 4:53.22 3(2)
9. Anastasakis, Melissa FR-1 Elon 4:51.26 2(3)
10. Mundell, Tessa SR-4 James Madison 4:51.70 1(3)
11. Cologer, Sophia SR-4 UMBC 4:51.87 1(4)
12. Masters, Angelyn JR-3 New Hampshire 4:52.64 1(5)
13. Trumble, Lauren SO-2 Vermont 4:52.76 1(6)
14. Gordon, Audrey SO-2 William and Mary 4:53.05 4(3)
15. Eisenberg, Christine SR-4 Stony Brook 4:53.30 4(4)
16. Leiher, Sydney JR-3 Syracuse 4:53.77 2(4)
17. McKeon, Molly SR-4 Monmouth 4:53.84 4(5)
18. Nolan, Katie SO-2 Vermont 4:54.40 3(3)
19. Symanski, Amanda SR-4 New Hampshire 4:55.32 3(4)
20. West, Grace FR-1 Navy 4:55.44 4(6)
21. Morenaite, Egle FR-1 Iona 4:56.74 2(5)
22. Sloan, Emma SO-2 Brown 4:56.88 4(7)
23. Brennan, Brigid JR-3 Elon 4:57.72 3(5)
24. Pruyn, Schuyler SR-4 Albany 4:58.03 2(6)
25. Williams, Talya JR-3 LIU Post 4:59.47 4(8)
26. Lodge, Melissa JR-3 Bryant 5:00.20 4(9)
27. Charles, Anne JR-3 Cornell 5:01.54 3(6)  
28. Bracken, Emily FR-1 St. Joseph's (Pa.) 5:01.84 3(7)  
29. Hollowood, Keelin SR-4 Providence 5:03.03 3(8)
30. Weimer, Cassidy JR-3 St. Joseph's (Pa.) 5:05.09 2(7)  
31. Nuttall, Gemma FR-1 Iona 5:05.41 1(7)
32. Christe, Maggie SR-4 Connecticut 5:10.66 2(8)  
33. Applegate, Molly SR-4 William and Mary 5:11.00 3(9)  
34. Kimball, Hannah SR-4 New Hampshire 5:12.10 1(8)  
Mile Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Murdock, Shannon SO-2 New Hampshire 4:49.87
2. Guevara, Tiana JR-3 Stony Brook 4:49.99
3. Mundell, Tessa SR-4 James Madison 4:51.70
4. Cologer, Sophia SR-4 UMBC 4:51.87
5. Masters, Angelyn JR-3 New Hampshire 4:52.64
6. Trumble, Lauren SO-2 Vermont 4:52.76
7. Nuttall, Gemma FR-1 Iona 5:05.41
8. Kimball, Hannah SR-4 New Hampshire 5:12.10  
Mile Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. McGroarty, Elizabeth JR-3 Delaware 4:50.86
2. Chandler, Sarah SR-4 Bucknell 4:50.95
3. Anastasakis, Melissa FR-1 Elon 4:51.26
4. Leiher, Sydney JR-3 Syracuse 4:53.77
5. Morenaite, Egle FR-1 Iona 4:56.74
6. Pruyn, Schuyler SR-4 Albany 4:58.03
7. Weimer, Cassidy JR-3 St. Joseph's (Pa.) 5:05.09  
8. Christe, Maggie SR-4 Connecticut 5:10.66  
Mile Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Brumley, Briar SO-2 Cornell 4:50.96
2. Strock, Carol SR-4 James Madison 4:53.22
3. Nolan, Katie SO-2 Vermont 4:54.40
4. Symanski, Amanda SR-4 New Hampshire 4:55.32
5. Brennan, Brigid JR-3 Elon 4:57.72
6. Charles, Anne JR-3 Cornell 5:01.54  
7. Bracken, Emily FR-1 St. Joseph's (Pa.) 5:01.84  
8. Hollowood, Keelin SR-4 Providence 5:03.03
9. Applegate, Molly SR-4 William and Mary 5:11.00  
Mile Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Worthy, Taylor SR-4 Brown 4:46.71
2. Cupp, Jenna SR-4 Monmouth 4:47.38
3. Gordon, Audrey SO-2 William and Mary 4:53.05
4. Eisenberg, Christine SR-4 Stony Brook 4:53.30
5. McKeon, Molly SR-4 Monmouth 4:53.84
6. West, Grace FR-1 Navy 4:55.44
7. Sloan, Emma SO-2 Brown 4:56.88
8. Williams, Talya JR-3 LIU Post 4:59.47
9. Lodge, Melissa JR-3 Bryant 5:00.20
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Rome, Regan JR-3 William and Mary 9:24.71 10 2(1)
2. Durgin, Emily SR-4 Connecticut 9:28.19 8 2(2)
3. Bendzinski, Christine JR-3 Bucknell 9:32.77 6 2(3)
4. Buckley, Colleen SO-2 Bucknell 9:36.18 5 2(4)
5. Wheeler, Abbey FR-1 Providence 9:36.39 4 2(5)
6. Akerley, Courtney SO-2 Connecticut 9:36.70 3 2(6)
7. Lembo, Katie JR-3 Providence 9:37.72 2 2(7)
8. McKenna, Molly JR-3 William and Mary 9:38.00 1 2(8)
9. Reinhardt, Hannah FR-1 Albany 9:42.63 - 1(1)
10. Solimine, Jaclyn SR-4 UMass Lowell 9:43.20 - 2(9)
11. Giese, Alexandria SR-4 New Hampshire 9:43.96 - 1(2)
12. Katzman, Jackie JR-3 Cornell 9:44.68 - 2(10)
13. Forman, Sarah SO-2 Siena 9:45.52 - 1(3)
14. Keiran, Sarah SR-4 New Hampshire 9:46.96 - 1(4)
15. Turner, Jillian FR-1 Brown 9:48.90 - 2(11)
16. Sherman, Cara SO-2 Albany 9:50.63 - 1(5)
17. Viparina, Olivia SO-2 James Madison 9:51.22 - 1(6)
18. McGarrity, Megan SR-4 Rider 9:51.38 - 1(7)
19. McLaughlin, Erin JR-3 Cornell 9:51.69 - 1(8)
20. Senatore, Paige SR-4 Rutgers 9:52.43 - 1(9)
21. Murphy, Nicole SO-2 UMass Lowell 9:52.80 - 1(10)
22. Raher, Nora JR-3 James Madison 9:53.72 - 1(11)
23. Van Wyk, Anna FR-1 Liberty 9:55.83 - 2(12)  
24. Sands, Colleen JR-3 UMass Amherst 9:57.43 - 1(12)
25. Swanson, Kelsey SO-2 Connecticut 10:14.96 - 2(13)
26. Marvin, Sarah SO-2 Boston College 10:28.74 - 1(13)  
3000 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Reinhardt, Hannah FR-1 Albany 9:42.63
2. Giese, Alexandria SR-4 New Hampshire 9:43.96
3. Forman, Sarah SO-2 Siena 9:45.52
4. Keiran, Sarah SR-4 New Hampshire 9:46.96
5. Sherman, Cara SO-2 Albany 9:50.63
6. Viparina, Olivia SO-2 James Madison 9:51.22
7. McGarrity, Megan SR-4 Rider 9:51.38
8. McLaughlin, Erin JR-3 Cornell 9:51.69
9. Senatore, Paige SR-4 Rutgers 9:52.43
10. Murphy, Nicole SO-2 UMass Lowell 9:52.80
11. Raher, Nora JR-3 James Madison 9:53.72
12. Sands, Colleen JR-3 UMass Amherst 9:57.43
13. Marvin, Sarah SO-2 Boston College 10:28.74  
3000 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Rome, Regan JR-3 William and Mary 9:24.71
2. Durgin, Emily SR-4 Connecticut 9:28.19
3. Bendzinski, Christine JR-3 Bucknell 9:32.77
4. Buckley, Colleen SO-2 Bucknell 9:36.18
5. Wheeler, Abbey FR-1 Providence 9:36.39
6. Akerley, Courtney SO-2 Connecticut 9:36.70
7. Lembo, Katie JR-3 Providence 9:37.72
8. McKenna, Molly JR-3 William and Mary 9:38.00
9. Solimine, Jaclyn SR-4 UMass Lowell 9:43.20
10. Katzman, Jackie JR-3 Cornell 9:44.68
11. Turner, Jillian FR-1 Brown 9:48.90
12. Van Wyk, Anna FR-1 Liberty 9:55.83  
13. Swanson, Kelsey SO-2 Connecticut 10:14.96
 
Place Name Year Team Time Score  
1. McKenna, Molly JR-3 William and Mary 16:39.34 10
2. Randazzo, Ericka SO-2 Connecticut 16:44.81 8
3. O'Dea, Jordan SR-4 Northeastern 16:44.98 6
4. Geraniotis, Coralea SO-2 Elon 16:45.38 5
5. Cuddeback, Shelby SR-4 Elon 16:47.59 4
6. Sherman, Cara SO-2 Albany 16:51.08 3
7. McLaughlin, Erin JR-3 Cornell 16:53.58 2
8. Moore, Emily SO-2 Lafayette 16:54.23 1
9. Scott, Catherine SR-4 Bucknell 16:56.63 -
10. Elliott, Jessica JR-3 Cornell 16:56.91 -
11. Gill, Cassandra JR-3 Iona 16:57.19 -
12. Kaplan, Anna JR-3 Vermont 16:57.45 -
13. Gronbeck, Lauren FR-1 Bucknell 17:01.16 -
14. Marella, Allison SR-4 Towson 17:05.18 -
15. Fajardo, Lisa SO-2 Manhattan 17:13.79 -
16. Albrecht, Autumn SO-2 Vermont 17:19.61 -
17. Scheriff, Jessica JR-3 Iona 17:23.71 -
18. Flower, Julia FR-1 Iona 17:30.97 -
19. Gilmore, Riley JR-3 New Hampshire 17:31.49 -
20. Scully, Mary Cate SR-4 Navy 17:44.43 -  
21. Cummiskey, Annais SO-2 St. Francis (N.Y.) 17:51.57 -
60 Hurdles Finals
Place Name Year Team Time Score  
1. Lee, Jessica JR-3 Quinnipiac 8.42 10
2. Gardner, Sara JR-3 Rider 8.55 8
3. Wright, Adriana SR-4 St. John's 8.55 6
4. Agyepong-Wiafe, Yaa JR-3 VMI 8.62 5
5. Morrison, Niamani JR-3 Albany 8.65 4
6. Levy, Toria SR-4 Boston U. 8.69 3
7. Warden, Courtney JR-3 Stony Brook 8.74 2
8. Holmes, Sydney FR-1 Yale 8.78 1
9. Wolliston, Melissa SR-4 Central Connecticut 8.87 -
60 Hurdles Semifinals
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Lee, Jessica JR-3 Quinnipiac 8.52 1(1)
2. Warden, Courtney JR-3 Stony Brook 8.59 2(1)
3. Gardner, Sara JR-3 Rider 8.54 1(2)
4. Agyepong-Wiafe, Yaa JR-3 VMI 8.60 2(2)
5. Morrison, Niamani JR-3 Albany 8.63 1(3)
6. Wolliston, Melissa SR-4 Central Connecticut 8.68 2(3)
7. Wright, Adriana SR-4 St. John's 8.65 1(4)
8. Levy, Toria SR-4 Boston U. 8.68 2(4)
9. Holmes, Sydney FR-1 Yale 8.71 1(5)
10. Forbes, DeAna JR-3 James Madison 8.75 1(6)
11. Chadwick, Daria SR-4 Rider 8.75 2(5)
12. Scott, Aereale JR-3 James Madison 8.76 2(6)
13. Turley-Young, Alexis FR-1 Columbia 8.78 1(7)
14. Entwistle, Madeleine SR-4 UMBC 8.82 2(7)
15. Ike, Chibugo SO-2 Albany 8.84 1(8)
16. Leitch, Shelasia SR-4 Maryland-Eastern Shore 8.85 2(8)
17. Orleans, Viviane FR-1 Monmouth 9.08 1(9)  
60 Hurdles Semifinals Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Lee, Jessica JR-3 Quinnipiac 8.52
2. Gardner, Sara JR-3 Rider 8.54
3. Morrison, Niamani JR-3 Albany 8.63
4. Wright, Adriana SR-4 St. John's 8.65
5. Holmes, Sydney FR-1 Yale 8.71
6. Forbes, DeAna JR-3 James Madison 8.75
7. Turley-Young, Alexis FR-1 Columbia 8.78
8. Ike, Chibugo SO-2 Albany 8.84
9. Orleans, Viviane FR-1 Monmouth 9.08  
60 Hurdles Semifinals Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Warden, Courtney JR-3 Stony Brook 8.59
2. Agyepong-Wiafe, Yaa JR-3 VMI 8.60
3. Wolliston, Melissa SR-4 Central Connecticut 8.68
4. Levy, Toria SR-4 Boston U. 8.68
5. Chadwick, Daria SR-4 Rider 8.75
6. Scott, Aereale JR-3 James Madison 8.76
7.