• ICON KEY:
  • NEICAAA
  • NCAA DII Prov
  • IC4A/ECAC
  • Mets
  • Date: 03/03 - 03/05/17
  • Location: Boston University-Track & Tennis Center - Boston, MA
60 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score  
1. Morton, Naukym FR-1 Northeastern 6.73 10
2. Sosoo, Bryan JR-3 Monmouth 6.76 8
3. Amoah, Joseph FR-1 Coppin State 6.78 6
4. Hutt, Davion JR-3 William and Mary 6.84 5
5. Cowie-Clarke, Haysean SR-4 Coppin State 6.88 4
6. Nicholson, Osiris SO-2 Albany 6.94 3
7. Flynn, Justin SR-4 Boston U. 6.95 2
8. Henderson, Greg JR-3 VMI 6.99 1  
9. Harris III, Robert SR-4 Albany 6.99 -  
60 Meters Semifinals
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Morton, Naukym FR-1 Northeastern 6.74 2(1)
2. Amoah, Joseph FR-1 Coppin State 6.78 1(1)
3. Hutt, Davion JR-3 William and Mary 6.88 1(2)
4. Cowie-Clarke, Haysean SR-4 Coppin State 6.91 2(2)
5. Sosoo, Bryan JR-3 Monmouth 6.90 1(3)
6. Flynn, Justin SR-4 Boston U. 6.91 2(3)
7. Nicholson, Osiris SO-2 Albany 6.92 2(4)
8. Harris III, Robert SR-4 Albany 7.00 1(4)  
9. Henderson, Greg JR-3 VMI 6.92 2(5)
10. McFadden, Christian FR-1 Saint Francis (Pa.) 6.99 2(6)  
11. Davis, Ryan JR-3 Liberty 7.00 1(5)  
12. Love, Jordan JR-3 Boston U. 7.00 1(6)
13. Guerriero, Peter FR-1 Monmouth 7.02 2(7)  
14. Gueye, Mohamed FR-1 Albany 7.02 2(8)  
60 Meters Semifinals Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Amoah, Joseph FR-1 Coppin State 6.78
2. Hutt, Davion JR-3 William and Mary 6.88
3. Sosoo, Bryan JR-3 Monmouth 6.90
4. Harris III, Robert SR-4 Albany 7.00  
5. Davis, Ryan JR-3 Liberty 7.00  
6. Love, Jordan JR-3 Boston U. 7.00
60 Meters Semifinals Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Morton, Naukym FR-1 Northeastern 6.74
2. Cowie-Clarke, Haysean SR-4 Coppin State 6.91
3. Flynn, Justin SR-4 Boston U. 6.91
4. Nicholson, Osiris SO-2 Albany 6.92
5. Henderson, Greg JR-3 VMI 6.92
6. McFadden, Christian FR-1 Saint Francis (Pa.) 6.99  
7. Guerriero, Peter FR-1 Monmouth 7.02  
8. Gueye, Mohamed FR-1 Albany 7.02  
 
60 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Morton, Naukym FR-1 Northeastern 6.81 3(1)
2. Amoah, Joseph FR-1 Coppin State 6.83 4(1)
3. Sosoo, Bryan JR-3 Monmouth 6.89 1(1)
4. Henderson, Greg JR-3 VMI 6.93 2(1)
5. Nicholson, Osiris SO-2 Albany 6.95 4(2)
6. Hutt, Davion JR-3 William and Mary 6.95 1(2)
7. Nelson, Brian FR-1 UMBC 6.96 3(2)
8. Flynn, Justin SR-4 Boston U. 6.97 2(2)
9. McFadden, Christian FR-1 Saint Francis (Pa.) 6.96 4(3)
10. Davis, Ryan JR-3 Liberty 6.99 4(4)  
11. Love, Jordan JR-3 Boston U. 7.01 2(3)
12. Gueye, Mohamed FR-1 Albany 7.02 1(3)  
13. Cowie-Clarke, Haysean SR-4 Coppin State 7.02 2(4)  
14. Wanjiru, Moffat FR-1 Hampton 7.02 1(4)  
15. Harris III, Robert SR-4 Albany 7.04 4(5)  
16. Guerriero, Peter FR-1 Monmouth 7.05 3(3)  
17. Ebozue, Collins SO-2 Northeastern 7.06 3(4)
18. O'Brien, James SO-2 UMass Lowell 7.08 3(5)  
19. Mulo, Richard SO-2 UMass Lowell 7.10 4(6)  
20. Nelson, Mozai JR-3 Maine 7.10 1(5)  
21. Brown, Mike SR-4 Lincoln (Pa.) 7.12 1(6)  
22. Bailey, Romario SR-4 Vermont 7.12 3(6)  
23. Dufane, Quaheem SO-2 Sacred Heart 7.13 2(5)  
24. Mercer, Robert SR-4 Howard 7.15 3(7)  
25. Roderick, Anthony FR-1 Northeastern 7.15 1(7)  
26. Hall, Anthony SR-4 Manhattan 7.22 2(6)  
60 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Sosoo, Bryan JR-3 Monmouth 6.89
2. Hutt, Davion JR-3 William and Mary 6.95
3. Gueye, Mohamed FR-1 Albany 7.02  
4. Wanjiru, Moffat FR-1 Hampton 7.02  
5. Nelson, Mozai JR-3 Maine 7.10  
6. Brown, Mike SR-4 Lincoln (Pa.) 7.12  
7. Roderick, Anthony FR-1 Northeastern 7.15  
60 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Henderson, Greg JR-3 VMI 6.93
2. Flynn, Justin SR-4 Boston U. 6.97
3. Love, Jordan JR-3 Boston U. 7.01
4. Cowie-Clarke, Haysean SR-4 Coppin State 7.02  
5. Dufane, Quaheem SO-2 Sacred Heart 7.13  
6. Hall, Anthony SR-4 Manhattan 7.22  
60 Meters Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Morton, Naukym FR-1 Northeastern 6.81
2. Nelson, Brian FR-1 UMBC 6.96
3. Guerriero, Peter FR-1 Monmouth 7.05  
4. Ebozue, Collins SO-2 Northeastern 7.06
5. O'Brien, James SO-2 UMass Lowell 7.08  
6. Bailey, Romario SR-4 Vermont 7.12  
7. Mercer, Robert SR-4 Howard 7.15  
60 Meters Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Amoah, Joseph FR-1 Coppin State 6.83
2. Nicholson, Osiris SO-2 Albany 6.95
3. McFadden, Christian FR-1 Saint Francis (Pa.) 6.96
4. Davis, Ryan JR-3 Liberty 6.99  
5. Harris III, Robert SR-4 Albany 7.04  
6. Mulo, Richard SO-2 UMass Lowell 7.10  
 
200 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Amoah, Joseph FR-1 Coppin State 20.80 10 3(1)
2. Enslen, Devin JR-3 Navy 21.37 8 2(1)
3. Nicholson, Osiris SO-2 Albany 21.46 6 2(2)
4. Carter, Will SR-4 Bucknell 21.52 5 3(2)
5. Aris, Alanzo SO-2 Rutgers 21.57 4 1(1)
6. Meyer, Daniel JR-3 Saint Francis (Pa.) 21.64 3 3(3)
7. Onwuzurike, Chiebuka FR-1 Boston U. 21.74 2 1(2)
8. Alexander, Jamik SO-2 VCU 21.82 1 2(3)
9. Henderson, Greg JR-3 VMI 22.02 - 1(3)
  Oakley III, James JR-3 UMBC DQ - 1  
  Cook, Stedman FR-1 Connecticut DQ - 2  
200 Meters Finals Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Aris, Alanzo SO-2 Rutgers 21.57
2. Onwuzurike, Chiebuka FR-1 Boston U. 21.74
3. Henderson, Greg JR-3 VMI 22.02
  Oakley III, James JR-3 UMBC DQ  
200 Meters Finals Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Enslen, Devin JR-3 Navy 21.37
2. Nicholson, Osiris SO-2 Albany 21.46
3. Alexander, Jamik SO-2 VCU 21.82
  Cook, Stedman FR-1 Connecticut DQ  
200 Meters Finals Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Amoah, Joseph FR-1 Coppin State 20.80
2. Carter, Will SR-4 Bucknell 21.52
3. Meyer, Daniel JR-3 Saint Francis (Pa.) 21.64
 
200 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Amoah, Joseph FR-1 Coppin State 21.25 1(1)
2. Carter, Will SR-4 Bucknell 21.52 4(1)
3. Meyer, Daniel JR-3 Saint Francis (Pa.) 21.58 3(1)
4. Enslen, Devin JR-3 Navy 21.60 10(1)
5. Nicholson, Osiris SO-2 Albany 21.68 8(1)
6. Alexander, Jamik SO-2 VCU 21.68 2(1)
7. Onwuzurike, Chiebuka FR-1 Boston U. 21.69 7(1)
8. Aris, Alanzo SO-2 Rutgers 21.70 8(2)
9. Oakley III, James JR-3 UMBC 21.77 6(1)
10. Vaughns, Vincent FR-1 Yale 21.78 10(2)
11. Cook, Stedman FR-1 Connecticut 21.85 11(1)
12. Henderson, Greg JR-3 VMI 21.87 6(2)
13. Lanier, Demetrius SO-2 Navy 21.93 9(1)
14. Guerriero, Peter FR-1 Monmouth 21.94 4(2)
15. Guerre, Justin JR-3 La Salle 21.95 10(3)
16. Carter, Joseph SO-2 Rhode Island 21.99 3(2)
17. Love, Jordan JR-3 Boston U. 22.03 5(1)
18. Macauley, Kyle FR-1 Yale 22.04 4(3)
19. Niccolls, Basil SR-4 Howard 22.06 1(2)
20. Harris III, Robert SR-4 Albany 22.07 7(2)
21. Brown, Mike SR-4 Lincoln (Pa.) 22.08 8(3)
22. Kaye, Kahe SR-4 Howard 22.08 7(3)
23. Davenport, Jordan FR-1 Wagner 22.09 5(2)
24. Nurse, Cameron JR-3 Boston U. 22.09 7(4)
25. Allen, Brandon JR-3 New Hampshire 22.11 6(3)
26. Nash, Nicholas JR-3 Boston College 22.11 1(3)
27. Edwards, Greg SO-2 Liberty 22.11 11(2)
28. Harris, Shane SO-2 Stony Brook 22.13 9(2)
29. Melchionni, Billy SO-2 Bucknell 22.24 2(2)
30. Ebozue, Collins SO-2 Northeastern 22.29 5(3)
31. Webber, Richard FR-1 Fordham 22.36 6(4)
32. Harris, Ryquan FR-1 Bucknell 22.37 2(3)  
33. Nelson, Mozai JR-3 Maine 22.38 9(3)
34. Batler, Phillip FR-1 Brown 22.43 5(4)
35. Scott, Olujimi JR-3 Howard 22.43 1(4)  
36. Korotzer, Noah FR-1 Brown 22.47 11(3)
  Beloff, Joshua SR-4 Sacred Heart DQ 3  
  Nelson, Brian FR-1 UMBC DQ 9  
  Wilson, Seth SO-2 Dominican (N.Y.) DQ 10  
200 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Amoah, Joseph FR-1 Coppin State 21.25
2. Niccolls, Basil SR-4 Howard 22.06
3. Nash, Nicholas JR-3 Boston College 22.11
4. Scott, Olujimi JR-3 Howard 22.43  
200 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Alexander, Jamik SO-2 VCU 21.68
2. Melchionni, Billy SO-2 Bucknell 22.24
3. Harris, Ryquan FR-1 Bucknell 22.37  
200 Meters Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Meyer, Daniel JR-3 Saint Francis (Pa.) 21.58
2. Carter, Joseph SO-2 Rhode Island 21.99
  Beloff, Joshua SR-4 Sacred Heart DQ  
200 Meters Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Carter, Will SR-4 Bucknell 21.52
2. Guerriero, Peter FR-1 Monmouth 21.94
3. Macauley, Kyle FR-1 Yale 22.04
200 Meters Preliminaries Heat 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Love, Jordan JR-3 Boston U. 22.03
2. Davenport, Jordan FR-1 Wagner 22.09
3. Ebozue, Collins SO-2 Northeastern 22.29
4. Batler, Phillip FR-1 Brown 22.43
200 Meters Preliminaries Heat 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Oakley III, James JR-3 UMBC 21.77
2. Henderson, Greg JR-3 VMI 21.87
3. Allen, Brandon JR-3 New Hampshire 22.11
4. Webber, Richard FR-1 Fordham 22.36
200 Meters Preliminaries Heat 7
Pl. Name Year Team Time  
1. Onwuzurike, Chiebuka FR-1 Boston U. 21.69
2. Harris III, Robert SR-4 Albany 22.07
3. Kaye, Kahe SR-4 Howard 22.08
4. Nurse, Cameron JR-3 Boston U. 22.09
200 Meters Preliminaries Heat 8
Pl. Name Year Team Time  
1. Nicholson, Osiris SO-2 Albany 21.68
2. Aris, Alanzo SO-2 Rutgers 21.70
3. Brown, Mike SR-4 Lincoln (Pa.) 22.08
200 Meters Preliminaries Heat 9
Pl. Name Year Team Time  
1. Lanier, Demetrius SO-2 Navy 21.93
2. Harris, Shane SO-2 Stony Brook 22.13
3. Nelson, Mozai JR-3 Maine 22.38
  Nelson, Brian FR-1 UMBC DQ  
200 Meters Preliminaries Heat 10
Pl. Name Year Team Time  
1. Enslen, Devin JR-3 Navy 21.60
2. Vaughns, Vincent FR-1 Yale 21.78
3. Guerre, Justin JR-3 La Salle 21.95
  Wilson, Seth SO-2 Dominican (N.Y.) DQ  
200 Meters Preliminaries Heat 11
Pl. Name Year Team Time  
1. Cook, Stedman FR-1 Connecticut 21.85
2. Edwards, Greg SO-2 Liberty 22.11
3. Korotzer, Noah FR-1 Brown 22.47
 
400 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Amonu, Chinedu SR-4 Connecticut 47.59 10 1(1)
2. Scott, Olujimi JR-3 Howard 47.72 8 2(1)
3. LeLiever, Matthew SO-2 Albany 48.03 6 2(2)
4. Montague, Marlon JR-3 Rhode Island 48.22 5 1(2)
5. Harrison, Bigal JR-3 VCU 48.23 4 2(3)
6. Nash, Nicholas JR-3 Boston College 48.28 3 1(3)
7. Thompson, Devon JR-3 VCU 48.42 2 2(4)
8. Kelly, Daniel SO-2 Navy 48.47 1 1(4)
9. Benn, Jared SO-2 Fordham 48.55 - 1(5)
400 Meters Finals Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Amonu, Chinedu SR-4 Connecticut 47.59
2. Montague, Marlon JR-3 Rhode Island 48.22
3. Nash, Nicholas JR-3 Boston College 48.28
4. Kelly, Daniel SO-2 Navy 48.47
5. Benn, Jared SO-2 Fordham 48.55
400 Meters Finals Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Scott, Olujimi JR-3 Howard 47.72
2. LeLiever, Matthew SO-2 Albany 48.03
3. Harrison, Bigal JR-3 VCU 48.23
4. Thompson, Devon JR-3 VCU 48.42
 
400 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. LeLiever, Matthew SO-2 Albany 48.15 3(1)
2. Scott, Olujimi JR-3 Howard 48.20 6(1)
3. Amonu, Chinedu SR-4 Connecticut 48.29 5(1)
4. Kelly, Daniel SO-2 Navy 48.31 1(1)
5. Harrison, Bigal JR-3 VCU 48.38 4(1)
6. Montague, Marlon JR-3 Rhode Island 48.45 6(2)
7. Thompson, Devon JR-3 VCU 48.60 4(2)
8. Benn, Jared SO-2 Fordham 48.67 5(2)
9. Oyewole, Oluwatosin JR-3 Brown 48.75 3(2)
10. Nash, Nicholas JR-3 Boston College 48.85 5(3)
11. Jacobs, Jeff SR-4 Liberty 48.94 4(3)
12. Racanelli, Stephen SR-4 Liberty 48.95 3(3)
13. Buckingham, Nicholas JR-3 VCU 48.96 4(4)
14. Wilson, Quincey FR-1 Georgetown 48.96 2(1)
15. Durham, Jahquez FR-1 Liberty 49.00 1(2)
16. Munson, Calvin SO-2 Brown 49.04 3(4)
17. Dickens, Maxwell FR-1 Rhode Island 49.05 5(4)
18. Brennan, Robert JR-3 Boston College 49.24 6(3)
19. Gravesande, Nathaniel FR-1 Rutgers 49.26 1(3)
20. Sullivan, Nicholas JR-3 Georgetown 49.30 2(2)  
21. Whitfield, Simon SO-2 Navy 49.31 3(5)  
22. Nwankwo, Obinna SR-4 Boston College 49.42 2(3)
23. Hayles, Fabian SR-4 Coppin State 49.68 2(4)  
24. Chavis, Malcolm SR-4 Monmouth 49.82 1(4)  
400 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Kelly, Daniel SO-2 Navy 48.31
2. Durham, Jahquez FR-1 Liberty 49.00
3. Gravesande, Nathaniel FR-1 Rutgers 49.26
4. Chavis, Malcolm SR-4 Monmouth 49.82  
400 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Wilson, Quincey FR-1 Georgetown 48.96
2. Sullivan, Nicholas JR-3 Georgetown 49.30  
3. Nwankwo, Obinna SR-4 Boston College 49.42
4. Hayles, Fabian SR-4 Coppin State 49.68  
400 Meters Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. LeLiever, Matthew SO-2 Albany 48.15
2. Oyewole, Oluwatosin JR-3 Brown 48.75
3. Racanelli, Stephen SR-4 Liberty 48.95
4. Munson, Calvin SO-2 Brown 49.04
5. Whitfield, Simon SO-2 Navy 49.31  
400 Meters Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Harrison, Bigal JR-3 VCU 48.38
2. Thompson, Devon JR-3 VCU 48.60
3. Jacobs, Jeff SR-4 Liberty 48.94
4. Buckingham, Nicholas JR-3 VCU 48.96
400 Meters Preliminaries Heat 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Amonu, Chinedu SR-4 Connecticut 48.29
2. Benn, Jared SO-2 Fordham 48.67
3. Nash, Nicholas JR-3 Boston College 48.85
4. Dickens, Maxwell FR-1 Rhode Island 49.05
400 Meters Preliminaries Heat 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Scott, Olujimi JR-3 Howard 48.20
2. Montague, Marlon JR-3 Rhode Island 48.45
3. Brennan, Robert JR-3 Boston College 49.24
 
500 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Williams, Jaelen FR-1 Hampton 1:02.70 10 1(1)
2. Soetje, Erick SR-4 UMBC 1:03.10 8 1(2)
3. Gainey, Nathan SR-4 Navy 1:03.25 6 2(1)
4. Tomlinson, Jason SR-4 Albany 1:03.26 5 2(2)
5. Johnson, Gabriel JR-3 Hampton 1:03.41 4 1(3)
6. Doaty, Torey SR-4 St. Joseph's (Pa.) 1:03.54 3 1(4)
7. Petersen, Michael FR-1 Fordham 1:03.55 2 2(3)
8. Duncan, Marcus JR-3 UMass Lowell 1:04.12 1 2(4)
500 Meters Finals Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Williams, Jaelen FR-1 Hampton 1:02.70
2. Soetje, Erick SR-4 UMBC 1:03.10
3. Johnson, Gabriel JR-3 Hampton 1:03.41
4. Doaty, Torey SR-4 St. Joseph's (Pa.) 1:03.54
500 Meters Finals Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Gainey, Nathan SR-4 Navy 1:03.25
2. Tomlinson, Jason SR-4 Albany 1:03.26
3. Petersen, Michael FR-1 Fordham 1:03.55
4. Duncan, Marcus JR-3 UMass Lowell 1:04.12
 
500 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Marshall, Myles SO-2 Harvard 1:02.56 2(1)
2. Petersen, Michael FR-1 Fordham 1:02.92 1(1)
3. Soetje, Erick SR-4 UMBC 1:03.38 4(1)
4. Doaty, Torey SR-4 St. Joseph's (Pa.) 1:03.76 3(1)
5. Tomlinson, Jason SR-4 Albany 1:03.81 5(1)
6. Williams, Jaelen FR-1 Hampton 1:02.91 2(2)
7. Gainey, Nathan SR-4 Navy 1:03.16 1(2)
8. Johnson, Gabriel JR-3 Hampton 1:03.61 2(3)
9. Duncan, Marcus JR-3 UMass Lowell 1:03.68 4(2)
10. Williams, Wayne SO-2 Stony Brook 1:03.84 3(2)
11. Kracher, Taylor SO-2 Vermont 1:04.06 5(2)
12. Otun, Kazeem SR-4 Fairleigh Dickinson 1:04.17 3(3)
13. Adams, Stefan SR-4 LIU Post 1:04.34 2(4)
14. McCoy, Barren JR-3 St. Joseph's (Pa.) 1:04.46 2(5)
15. Rasin, Quincy JR-3 Wagner 1:04.51 3(4)
16. Morano, Matt SO-2 Boston College 1:04.57 1(3)
17. Cabral, Bryan SO-2 Monmouth 1:04.98 5(3)
18. Sowah, Johanan SR-4 Columbia 1:05.06 4(3)
19. Beatty, Justin JR-3 Hampton 1:05.40 1(4)  
20. Cox, John SR-4 New Hampshire 1:05.51 1(5)
21. Grace, Jack JR-3 Monmouth 1:06.60 5(4)  
22. Robinson, Trae' FR-1 St. Joseph's (Pa.) 1:09.08 3(5)  
  Banfield, Myles SO-2 Albany DNF 5  
500 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Petersen, Michael FR-1 Fordham 1:02.92
2. Gainey, Nathan SR-4 Navy 1:03.16
3. Morano, Matt SO-2 Boston College 1:04.57
4. Beatty, Justin JR-3 Hampton 1:05.40  
5. Cox, John SR-4 New Hampshire 1:05.51
500 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Marshall, Myles SO-2 Harvard 1:02.56
2. Williams, Jaelen FR-1 Hampton 1:02.91
3. Johnson, Gabriel JR-3 Hampton 1:03.61
4. Adams, Stefan SR-4 LIU Post 1:04.34
5. McCoy, Barren JR-3 St. Joseph's (Pa.) 1:04.46
500 Meters Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Doaty, Torey SR-4 St. Joseph's (Pa.) 1:03.76
2. Williams, Wayne SO-2 Stony Brook 1:03.84
3. Otun, Kazeem SR-4 Fairleigh Dickinson 1:04.17
4. Rasin, Quincy JR-3 Wagner 1:04.51
5. Robinson, Trae' FR-1 St. Joseph's (Pa.) 1:09.08  
500 Meters Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Soetje, Erick SR-4 UMBC 1:03.38
2. Duncan, Marcus JR-3 UMass Lowell 1:03.68
3. Sowah, Johanan SR-4 Columbia 1:05.06
500 Meters Preliminaries Heat 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Tomlinson, Jason SR-4 Albany 1:03.81
2. Kracher, Taylor SO-2 Vermont 1:04.06
3. Cabral, Bryan SO-2 Monmouth 1:04.98
4. Grace, Jack JR-3 Monmouth 1:06.60  
  Banfield, Myles SO-2 Albany DNF  
 
800 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score  
1. Grudzwick, Richard SO-2 Central Connecticut 1:50.38 10
2. Rowe, Kenneth FR-1 Georgetown 1:50.51 8
3. Ball, Ronaldo SR-4 Coppin State 1:50.74 6
4. Davis, Stanley JR-3 Hampton 1:50.79 5
5. Santelli, Louis JR-3 Fordham 1:50.94 4
6. Gendron, Brian JR-3 UMass Amherst 1:51.13 3
7. Sanders, Chris JR-3 La Salle 1:51.71 2
8. Burris, Tayvon SO-2 Hampton 1:52.26 1
800 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Grudzwick, Richard SO-2 Central Connecticut 1:50.65 2(1)
2. Ball, Ronaldo SR-4 Coppin State 1:51.31 1(1)
3. Rowe, Kenneth FR-1 Georgetown 1:51.66 3(1)
4. Davis, Stanley JR-3 Hampton 1:51.69 4(1)
5. Santelli, Louis JR-3 Fordham 1:50.88 2(2)
6. Gendron, Brian JR-3 UMass Amherst 1:50.90 2(3)
7. Burris, Tayvon SO-2 Hampton 1:51.43 2(4)
8. Sanders, Chris JR-3 La Salle 1:51.53 1(2)
9. Munnelly, Sean SO-2 UMass Lowell 1:51.62 1(3)
10. Campbell, James SR-4 Providence 1:51.89 1(4)
11. Kittredge, Jacob SR-4 New Hampshire 1:51.93 3(2)
12. Wells, Russell JR-3 UMass Amherst 1:52.10 2(5)
14. Smith, Miles FR-1 UMBC 1:52.16 2(6)
16. Thompson, Steve JR-3 St. Joseph's (Pa.) 1:52.24 4(2)
17. Lovell, Paul SR-4 Syracuse 1:52.44 3(3)
18. Kunde, Cameron FR-1 Northeastern 1:52.58 4(3)
19. McGovern, Brian JR-3 Columbia 1:52.59 4(4)
20. James, Michael SR-4 Coppin State 1:52.66 3(4)
21. Vance, Allen SO-2 Vermont 1:53.24 3(5)
23. Hall, Willie FR-1 Columbia 1:53.80 1(5)
24. Crowell, Andrew JR-3 Liberty 1:54.63 4(5)  
25. Willis, Andrew SO-2 Boston College 1:55.23 1(6)
26. Velez, Nick FR-1 Wagner 2:00.28 4(6)  
  Todd, Michael SO-2 Liberty DQ 3  
  Clark, Cole FR-1 William and Mary DQ 3  
  McCullough, Geoffrey FR-1 Hampton DQ 3  
  Anderson, Daniel SR-4 Georgetown DNF 2  
800 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Ball, Ronaldo SR-4 Coppin State 1:51.31
2. Sanders, Chris JR-3 La Salle 1:51.53
3. Munnelly, Sean SO-2 UMass Lowell 1:51.62
4. Campbell, James SR-4 Providence 1:51.89
5. Hall, Willie FR-1 Columbia 1:53.80
6. Willis, Andrew SO-2 Boston College 1:55.23
800 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Grudzwick, Richard SO-2 Central Connecticut 1:50.65
2. Santelli, Louis JR-3 Fordham 1:50.88
3. Gendron, Brian JR-3 UMass Amherst 1:50.90
4. Burris, Tayvon SO-2 Hampton 1:51.43
5. Wells, Russell JR-3 UMass Amherst 1:52.10
6. Smith, Miles FR-1 UMBC 1:52.16
  Anderson, Daniel SR-4 Georgetown DNF  
800 Meters Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Rowe, Kenneth FR-1 Georgetown 1:51.66
2. Kittredge, Jacob SR-4 New Hampshire 1:51.93
3. Lovell, Paul SR-4 Syracuse 1:52.44
4. James, Michael SR-4 Coppin State 1:52.66
5. Vance, Allen SO-2 Vermont 1:53.24
  Todd, Michael SO-2 Liberty DQ  
  Clark, Cole FR-1 William and Mary DQ  
  McCullough, Geoffrey FR-1 Hampton DQ  
800 Meters Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Davis, Stanley JR-3 Hampton 1:51.69
2. Thompson, Steve JR-3 St. Joseph's (Pa.) 1:52.24
3. Kunde, Cameron FR-1 Northeastern 1:52.58
4. McGovern, Brian JR-3 Columbia 1:52.59
5. Crowell, Andrew JR-3 Liberty 1:54.63  
6. Velez, Nick FR-1 Wagner 2:00.28  
 
1000 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score  
1. Duffey, Paul SR-4 Northeastern 2:22.57 10
2. Schultz, Colin JR-3 Liberty 2:23.01 8
3. Rienas, Marc SO-2 Northeastern 2:24.15 6
4. Hanna, Josh JR-3 Navy 2:24.64 5
5. Johnson, Jake FR-1 Albany 2:25.90 4
6. Jackson, Johnathan SR-4 Rider 2:26.73 3
7. Coppinger, Patrick SR-4 Vermont 2:26.85 2
8. Nohilly, Eion FR-1 Georgetown 2:28.26 1
1000 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Schultz, Colin JR-3 Liberty 2:23.99 3(1)
2. Jackson, Johnathan SR-4 Rider 2:25.66 1(1)
3. Rienas, Marc SO-2 Northeastern 2:26.21 2(1)
4. Duffey, Paul SR-4 Northeastern 2:24.12 3(2)
5. Nohilly, Eion FR-1 Georgetown 2:25.82 1(2)
6. Johnson, Jake FR-1 Albany 2:25.92 3(3)
7. Hanna, Josh JR-3 Navy 2:26.69 2(2)
8. Coppinger, Patrick SR-4 Vermont 2:26.74 3(4)
9. Lewis, James FR-1 Yale 2:27.23 3(5)
10. Cox, Tim SR-4 Yale 2:27.35 1(3)
11. Ritchie, Ian SO-2 Boston College 2:27.43 1(4)
12. Duka, Milan SR-4 Bryant 2:27.80 1(5)
13. O'Leary, Michael SO-2 Providence 2:27.82 1(6)
14. Abbatiello, Joseph JR-3 Wagner 2:27.93 2(3)
15. Magee, Jack SR-4 St. Joseph's (Pa.) 2:28.76 2(4)  
16. Gmür, Thomas JR-3 Yale 2:28.93 2(5)
17. Schmith, Daniel JR-3 UMass Lowell 2:29.07 2(6)
18. Reyes, Jeffrey FR-1 LIU Post 2:31.20 2(7)
19. Eddinger, Dylan SO-2 St. Joseph's (Pa.) 2:31.26 3(6)  
20. Bell, Joshua FR-1 Georgetown 2:34.80 1(7)  
  Failor, Jared JR-3 Cornell DNF 3  
1000 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Jackson, Johnathan SR-4 Rider 2:25.66
2. Nohilly, Eion FR-1 Georgetown 2:25.82
3. Cox, Tim SR-4 Yale 2:27.35
4. Ritchie, Ian SO-2 Boston College 2:27.43
5. Duka, Milan SR-4 Bryant 2:27.80
6. O'Leary, Michael SO-2 Providence 2:27.82
7. Bell, Joshua FR-1 Georgetown 2:34.80  
1000 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Rienas, Marc SO-2 Northeastern 2:26.21
2. Hanna, Josh JR-3 Navy 2:26.69
3. Abbatiello, Joseph JR-3 Wagner 2:27.93
4. Magee, Jack SR-4 St. Joseph's (Pa.) 2:28.76  
5. Gmür, Thomas JR-3 Yale 2:28.93
6. Schmith, Daniel JR-3 UMass Lowell 2:29.07
7. Reyes, Jeffrey FR-1 LIU Post 2:31.20
1000 Meters Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Schultz, Colin JR-3 Liberty 2:23.99
2. Duffey, Paul SR-4 Northeastern 2:24.12
3. Johnson, Jake FR-1 Albany 2:25.92
4. Coppinger, Patrick SR-4 Vermont 2:26.74
5. Lewis, James FR-1 Yale 2:27.23
6. Eddinger, Dylan SO-2 St. Joseph's (Pa.) 2:31.26  
  Failor, Jared JR-3 Cornell DNF  
 
Mile Finals
Place Name Year Team Time Score  
1. O'Donnell, Michael JR-3 Connecticut 4:04.60 10
2. Silverman, Chase JR-3 Cornell 4:05.89 8
3. Cooper, Charles JR-3 Georgetown 4:06.68 6
4. Van Scoter, Jack FR-1 Georgetown 4:07.04 5
5. McGorty, Ryan SO-2 William and Mary 4:07.19 4
6. Johns, Jacob SR-4 Maine 4:07.94 3
7. Ivankovic, Andre SR-4 Yale 4:08.21 2
8. Golebiowski, Nicholas SO-2 Georgetown 4:08.54 1
9. Donley, Cory JR-3 Navy 4:09.44 -
10. Covert, Riley FR-1 William and Mary 4:15.91 -  
Mile Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Silverman, Chase JR-3 Cornell 4:04.82 1(1)
2. Covert, Riley FR-1 William and Mary 4:09.38 3(1)
3. Ivankovic, Andre SR-4 Yale 4:09.84 2(1)
4. McGorty, Ryan SO-2 William and Mary 4:04.92 1(2)
5. Golebiowski, Nicholas SO-2 Georgetown 4:09.89 2(2)
6. Cooper, Charles JR-3 Georgetown 4:09.99 3(2)
7. O'Donnell, Michael JR-3 Connecticut 4:04.95 1(3)
8. Van Scoter, Jack FR-1 Georgetown 4:05.68 1(4)
9. Johns, Jacob SR-4 Maine 4:08.11 1(5)
10. Donley, Cory JR-3 Navy 4:09.91 1(6)
11. Frahlich, Zachary SO-2 UMass Amherst 4:10.04 1(7)
12. Thomas, Cory SR-4 UMass Amherst 4:10.53 2(3)
13. Eado, Ifa JR-3 UMBC 4:10.69 3(3)
14. Lewandowski, Stephen SR-4 La Salle 4:10.95 2(4)
15. Wiley, Luke JR-3 Rutgers 4:11.05 3(4)
16. Martinez, Martin JR-3 Brown 4:11.42 2(5)
17. Garton, David JR-3 St. Joseph's (Pa.) 4:11.51 3(5)
18. Dove, John JR-3 Manhattan 4:11.52 2(6)
19. Wightman, Ross SR-4 Iona 4:11.73 2(7)
20. Leslie, Cooper FR-1 William and Mary 4:12.45 2(8)
21. Heuer, Bradley JR-3 La Salle 4:12.46 3(6)
22. Michon, Zachary FR-1 St. Joseph's (Pa.) 4:12.64 1(8)
23. Crilly, Collin JR-3 St. Joseph's (Pa.) 4:12.95 2(9)
24. Brophy, Jake FR-1 Navy 4:13.70 3(7)
25. Wareham, Nicholas FR-1 Georgetown 4:13.85 3(8)
26. Heydrick, Christopher SO-2 Connecticut 4:14.03 2(10)
27. Hauver, Grant FR-1 UMass Lowell 4:14.82 3(9)
28. Chouati, Oussama JR-3 Maryland-Eastern Shore 4:21.15 1(9)  
Mile Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Silverman, Chase JR-3 Cornell 4:04.82
2. McGorty, Ryan SO-2 William and Mary 4:04.92
3. O'Donnell, Michael JR-3 Connecticut 4:04.95
4. Van Scoter, Jack FR-1 Georgetown 4:05.68
5. Johns, Jacob SR-4 Maine 4:08.11
6. Donley, Cory JR-3 Navy 4:09.91
7. Frahlich, Zachary SO-2 UMass Amherst 4:10.04
8. Michon, Zachary FR-1 St. Joseph's (Pa.) 4:12.64
9. Chouati, Oussama JR-3 Maryland-Eastern Shore 4:21.15  
Mile Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Ivankovic, Andre SR-4 Yale 4:09.84
2. Golebiowski, Nicholas SO-2 Georgetown 4:09.89
3. Thomas, Cory SR-4 UMass Amherst 4:10.53
4. Lewandowski, Stephen SR-4 La Salle 4:10.95
5. Martinez, Martin JR-3 Brown 4:11.42
6. Dove, John JR-3 Manhattan 4:11.52
7. Wightman, Ross SR-4 Iona 4:11.73
8. Leslie, Cooper FR-1 William and Mary 4:12.45
9. Crilly, Collin JR-3 St. Joseph's (Pa.) 4:12.95
10. Heydrick, Christopher SO-2 Connecticut 4:14.03
Mile Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Covert, Riley FR-1 William and Mary 4:09.38
2. Cooper, Charles JR-3 Georgetown 4:09.99
3. Eado, Ifa JR-3 UMBC 4:10.69
4. Wiley, Luke JR-3 Rutgers 4:11.05
5. Garton, David JR-3 St. Joseph's (Pa.) 4:11.51
6. Heuer, Bradley JR-3 La Salle 4:12.46
7. Brophy, Jake FR-1 Navy 4:13.70
8. Wareham, Nicholas FR-1 Georgetown 4:13.85
9. Hauver, Grant FR-1 UMass Lowell 4:14.82
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. DeLuca, Dominic JR-3 Cornell 8:06.60 10 2(1)
2. Barney, David SR-4 William and Mary 8:06.91 8 2(2)
3. Hopkins, Jac FR-1 Iona 8:08.37 6 2(3)
4. Armstrong, Hugh SR-4 Providence 8:09.22 5 2(4)
5. Allen, Brandon SR-4 Iona 8:09.48 4 2(5)
6. Kirwa, Azaria SO-2 Liberty 8:12.03 3 2(6)
7. McCoy, Ryan SR-4 Navy 8:13.21 2 2(7)
8. Crawley, Trevor SR-4 Providence 8:16.75 1 1(1)
9. O'Neill, Tom JR-3 Providence 8:17.24 - 1(2)
10. Chauvin, Samuel JR-3 Cornell 8:17.75 - 1(3)
11. Connelly, Daniel JR-3 Stony Brook 8:17.86 - 1(4)
12. Langat, Stanley FR-1 Liberty 8:18.07 - 2(8)
13. Holt, Eric JR-3 Binghamton 8:19.54 - 2(9)
14. Kutch, Ryan FR-1 Fordham 8:20.27 - 2(10)
15. Hanlon, Aaron JR-3 Providence 8:24.90 - 1(5)
16. Daniels, Jimmy SR-4 St. Joseph's (Pa.) 8:30.54 - 1(6)  
17. Marlow, Morgan SR-4 UMass Amherst 8:31.27 - 1(7)  
3000 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Crawley, Trevor SR-4 Providence 8:16.75
2. O'Neill, Tom JR-3 Providence 8:17.24
3. Chauvin, Samuel JR-3 Cornell 8:17.75
4. Connelly, Daniel JR-3 Stony Brook 8:17.86
5. Hanlon, Aaron JR-3 Providence 8:24.90
6. Daniels, Jimmy SR-4 St. Joseph's (Pa.) 8:30.54  
7. Marlow, Morgan SR-4 UMass Amherst 8:31.27  
3000 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. DeLuca, Dominic JR-3 Cornell 8:06.60
2. Barney, David SR-4 William and Mary 8:06.91
3. Hopkins, Jac FR-1 Iona 8:08.37
4. Armstrong, Hugh SR-4 Providence 8:09.22
5. Allen, Brandon SR-4 Iona 8:09.48
6. Kirwa, Azaria SO-2 Liberty 8:12.03
7. McCoy, Ryan SR-4 Navy 8:13.21
8. Langat, Stanley FR-1 Liberty 8:18.07
9. Holt, Eric JR-3 Binghamton 8:19.54
10. Kutch, Ryan FR-1 Fordham 8:20.27
 
Place Name Year Team Time Score  
1. Kirwa, Azaria SO-2 Liberty 14:11.36 10
2. Udvadia, Ryan JR-3 Albany 14:13.30 8
3. Slattery, Thomas JR-3 Fordham 14:15.97 6
4. Orach, Jesse SR-4 Maine 14:16.67 5
5. Gronostaj, Kyle SO-2 Albany 14:17.54 4
6. Harris, Liam FR-1 Wagner 14:22.22 3
7. Giugliano, Luke SR-4 Bucknell 14:23.07 2
8. Antolos, Jeffrey SR-4 Canisius 14:23.58 1
9. Khaghani, Amir SO-2 Manhattan 14:27.92 -
10. England, Bryce JR-3 Saint Francis (Pa.) 14:30.56 -
11. Brackman, Kyle SO-2 Connecticut 14:42.34 -
60 Hurdles Finals
Place Name Year Team Time Score  
1. Graham, Charles SO-2 Hampton 7.95 10
2. Beard, Dylan FR-1 Wagner 8.02 8
3. Lewis, Aaron FR-1 Coppin State 8.02 6
4. Williams, Kordell SO-2 Navy 8.13 5
5. Bleichert, Shawn SO-2 Northeastern 8.14 4
6. Atkinson, Jovaine FR-1 Liberty 8.19 3
7. Wall, Randall SR-4 Connecticut 8.21 2
8. Woods, Julian SR-4 Mount St. Mary's 8.24 1
9. Bowie, Nate FR-1 Rider 8.28 -  
60 Hurdles Semifinals
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Lewis, Aaron FR-1 Coppin State 7.92 2(1)
2. Beard, Dylan FR-1 Wagner 8.04 1(1)
3. Graham, Charles SO-2 Hampton 8.00 2(2)
4. Atkinson, Jovaine FR-1 Liberty 8.07 1(2)
5. Bleichert, Shawn SO-2 Northeastern 8.14 2(3)
6. Bowie, Nate FR-1 Rider 8.15 1(3)
7. Williams, Kordell SO-2 Navy 8.16 2(4)
8. Woods, Julian SR-4 Mount St. Mary's 8.26 1(4)  
9. Wall, Randall SR-4 Connecticut 8.21 2(5)
10. Armstead , Chevis II SO-2 Syracuse 8.21 2(6)
11. Jefferson, Devon SR-4 Rider 8.24 2(7)
12. Jackson, Dashaun SO-2 Saint Francis (Pa.) 8.25 2(8)
13. Stallworth, John JR-3 Rhode Island 8.29 1(5)
14. Saccone, Kevin SO-2 UMass Lowell 8.31 1(6)
15. Adams, David FR-1 Northeastern 8.57 1(7)  
  Henry, Stephon JR-3 Connecticut DNF 1  
60 Hurdles Semifinals Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Beard, Dylan FR-1 Wagner 8.04
2. Atkinson, Jovaine FR-1 Liberty 8.07
3. Bowie, Nate FR-1 Rider 8.15
4. Woods, Julian SR-4 Mount St. Mary's 8.26  
5. Stallworth, John JR-3 Rhode Island 8.29
6. Saccone, Kevin SO-2 UMass Lowell 8.31
7. Adams, David FR-1 Northeastern 8.57  
  Henry, Stephon JR-3 Connecticut DNF  
60 Hurdles Semifinals Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Lewis, Aaron FR-1 Coppin State 7.92
2. Graham, Charles SO-2 Hampton 8.00
3. Bleichert, Shawn SO-2 Northeastern 8.14
4. Williams, Kordell SO-2 Navy 8.16
5. Wall, Randall SR-4 Connecticut 8.21
6. Armstead , Chevis II SO-2 </