March 17-18, 2017
|
Emory - Atlanta, GA
ICON KEY: Peach Belt

Men 5000m Run Seeded

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Eagleson, Seth JR-3 Lee (Tenn.) 15:11.72 10
2. Norris, Trevor SR-4 Lincoln Memorial 15:25.97 8
3. Branson, Sam FR-1 Emory 15:30.52 6
4. Lafleur, Marcus SR-4 Clayton State 15:34.40 5
5. Pirtle, Cale SR-4 Clayton State 15:36.46 4
6. Torres, Luis FR-1 Emory 15:39.86 3
7. Silliman, Collin   Georgia College 15:41.22 2
8. Hernandez, Jorge SO-2 Lincoln Memorial 15:44.26 1
9. Albright, Spencer FR-1 Spring Hill 15:56.12 -
10. Galvin, Jim   Georgia College 15:56.93 -
11. Golema, Max FR-1 SCAD Atlanta 15:59.90 -
12. Gebelein, Ryan FR-1 Dalton State 16:07.85 -
13. Polk, Ryan SO-2 Clayton State 16:08.62 -
14. Evans, Nicholas FR-1 Oglethorpe 16:11.89 -
15. Strong, Jordan JR-3 Montevallo 16:14.92 -
16. Griggs, Bryce FR-1 Piedmont 16:15.30 -
17. Frey, Dom JR-3 Heidelberg 16:19.22 -
18. Ortega, Juan SO-2 Truett-McConnell 16:19.51 -
19. Vuskalns, Vilis FR-1 Trine 16:19.61 -
20. Bledsoe, Robert SR-4 Truett-McConnell 16:20.59 -
21. Noyes, Jeffrey SR-4 UMass Boston 16:21.07 -
22. Stroh, Andrew SR-4 Capital 16:21.99 -
23. King, Jacob JR-3 Lincoln Memorial 16:25.39 -
24. Sneller, Micah SO-2 Covenant 16:27.70 -
25. Trottier, Nathan SO-2 Reinhardt 16:31.75 -
26. Galloway, Nathan FR-1 Piedmont 16:32.71 -
27. Thomas, Brad SO-2 Olivet 16:32.97 -
28. Marrufo, Julian SO-2 NYU 16:33.06 -
29. Davis, Brandon   Atlanta Track Club 16:36.31 -
30. Joy, Caleb FR-1 Indiana Wesleyan 16:36.67 -
31. Ryan, Connor FR-1 Montevallo 16:37.49 -
32. Mast, Aaron SR-4 Trine 16:40.14 -
33. Allington, Grant JR-3 NYU 16:43.61 -
34. Schloff, Nathan FR-1 Hope 16:46.78 -
35. Sutton, Matt   Georgia College 16:47.30 -
36. Power, McHenry   Mercer 16:48.03 -
37. Johnson, Zackary FR-1 Albany State 16:49.96 -
38. Nash, Kyle SO-2 Heidelberg 16:53.31 -
39. Vonkutzleben, Austin   Georgia College 16:53.68 -
40. Brannen, Mark   Mercer 16:54.14 -
41. Taylor, Zachary FR-1 Mobile 16:55.01 -
42. Guillory, Alex SR-4 Mobile 17:00.20 -
43. Tueller, Matthew SO-2 Covenant 17:00.79 -
44. Mami, Steven FR-1 Montevallo 17:08.60 -
45. Hill, Jamorris JR-3 Albany State 17:09.78 -
46. Syler, Zach SO-2 Truett-McConnell 17:10.47 -
47. Guthrie, James FR-1 Lee (Tenn.) 17:11.10 -
48. Swafford, Devin FR-1 Dalton State 17:13.19 -
49. Jasper, Tim FR-1 Heidelberg 17:13.53 -
50. Atchison, Zach JR-3 Covenant 17:18.20 -
51. Bierema, Nathan SO-2 Covenant 17:19.13 -
52. Calhoun, Harrison FR-1 Lincoln Memorial 17:29.90 -
53. James, D'Shaun SO-2 Albany State 17:31.50 -
54. Brennan, Austin SO-2 Reinhardt 17:32.01 -
55. Johnson, Nicholas SO-2 Hope 17:36.74 -
56. Engelhardt, Jonah FR-1 Hope 17:39.99 -
57. Lortie, Calvin FR-1 Capital 17:50.25 -
58. Napier, Quinton FR-1 Capital 17:50.77 -
59. McMorris, John FR-1 Hope 17:57.56 -
60. Tiegen, Ryan FR-1 Concordia (Wis.) 18:02.67 -
61. Henderson, Austin FR-1 Tuskegee 18:54.19 -
62. Carden, Jonathan FR-1 Oglethorpe 18:59.26 -
  Benson, khayVonn FR-1 Shorter DNF -
  Breeden, Tyler SO-2 Emory DNF -
  Krumm, Isaac   Unattached 16:24.62 -
5000m Run Seeded Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Eagleson, Seth JR-3 Lee (Tenn.) 15:11.72 10
2. Norris, Trevor SR-4 Lincoln Memorial 15:25.97 8
3. Branson, Sam FR-1 Emory 15:30.52 6
4. Lafleur, Marcus SR-4 Clayton State 15:34.40 5
5. Pirtle, Cale SR-4 Clayton State 15:36.46 4
6. Torres, Luis FR-1 Emory 15:39.86 3
7. Silliman, Collin   Georgia College 15:41.22 2
8. Hernandez, Jorge SO-2 Lincoln Memorial 15:44.26 1
9. Albright, Spencer FR-1 Spring Hill 15:56.12 -
10. Galvin, Jim   Georgia College 15:56.93 -
11. Golema, Max FR-1 SCAD Atlanta 15:59.90 -
12. Polk, Ryan SO-2 Clayton State 16:08.62 -
13. Griggs, Bryce FR-1 Piedmont 16:15.30 -
14. Noyes, Jeffrey SR-4 UMass Boston 16:21.07 -
15. King, Jacob JR-3 Lincoln Memorial 16:25.39 -
16. Mast, Aaron SR-4 Trine 16:40.14 -
17. Schloff, Nathan FR-1 Hope 16:46.78 -
  Benson, khayVonn FR-1 Shorter DNF -
5000m Run Seeded Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Gebelein, Ryan FR-1 Dalton State 16:07.85 -
2. Vuskalns, Vilis FR-1 Trine 16:19.61 -
3. Bledsoe, Robert SR-4 Truett-McConnell 16:20.59 -
4. Stroh, Andrew SR-4 Capital 16:21.99 -
5. Thomas, Brad SO-2 Olivet 16:32.97 -
6. Davis, Brandon   Atlanta Track Club 16:36.31 -
7. Sutton, Matt   Georgia College 16:47.30 -
8. Johnson, Zackary FR-1 Albany State 16:49.96 -
9. Nash, Kyle SO-2 Heidelberg 16:53.31 -
10. Taylor, Zachary FR-1 Mobile 16:55.01 -
11. Hill, Jamorris JR-3 Albany State 17:09.78 -
12. Syler, Zach SO-2 Truett-McConnell 17:10.47 -
13. Swafford, Devin FR-1 Dalton State 17:13.19 -
14. Jasper, Tim FR-1 Heidelberg 17:13.53 -
15. Atchison, Zach JR-3 Covenant 17:18.20 -
16. Bierema, Nathan SO-2 Covenant 17:19.13 -
17. Calhoun, Harrison FR-1 Lincoln Memorial 17:29.90 -
18. James, D'Shaun SO-2 Albany State 17:31.50 -
19. Brennan, Austin SO-2 Reinhardt 17:32.01 -
20. Johnson, Nicholas SO-2 Hope 17:36.74 -
21. Engelhardt, Jonah FR-1 Hope 17:39.99 -
22. Lortie, Calvin FR-1 Capital 17:50.25 -
23. Napier, Quinton FR-1 Capital 17:50.77 -
24. McMorris, John FR-1 Hope 17:57.56 -
25. Tiegen, Ryan FR-1 Concordia (Wis.) 18:02.67 -
26. Henderson, Austin FR-1 Tuskegee 18:54.19 -
27. Carden, Jonathan FR-1 Oglethorpe 18:59.26 -
5000m Run Seeded Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Evans, Nicholas FR-1 Oglethorpe 16:11.89 -
2. Strong, Jordan JR-3 Montevallo 16:14.92 -
3. Frey, Dom JR-3 Heidelberg 16:19.22 -
4. Ortega, Juan SO-2 Truett-McConnell 16:19.51 -
5. Sneller, Micah SO-2 Covenant 16:27.70 -
6. Trottier, Nathan SO-2 Reinhardt 16:31.75 -
7. Galloway, Nathan FR-1 Piedmont 16:32.71 -
8. Marrufo, Julian SO-2 NYU 16:33.06 -
9. Joy, Caleb FR-1 Indiana Wesleyan 16:36.67 -
10. Ryan, Connor FR-1 Montevallo 16:37.49 -
11. Allington, Grant JR-3 NYU 16:43.61 -
12. Power, McHenry   Mercer 16:48.03 -
13. Vonkutzleben, Austin   Georgia College 16:53.68 -
14. Brannen, Mark   Mercer 16:54.14 -
15. Guillory, Alex SR-4 Mobile 17:00.20 -
16. Tueller, Matthew SO-2 Covenant 17:00.79 -
17. Mami, Steven FR-1 Montevallo 17:08.60 -
18. Guthrie, James FR-1 Lee (Tenn.) 17:11.10 -
  Breeden, Tyler SO-2 Emory DNF -
20. Krumm, Isaac   Unattached 16:24.62 -