• ICON KEY:
  • NCAA DII Prov
  • NCAA DII Auto
  • MIAC
  • NJCAA
  • WIAC
  • Date: 02/04/17
  • Location: MSU-Mankato-Myers FH - Mankato, MN
60 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score  
1. Bauer, Jonah FR-1 Wis.-La Crosse 6.89 -
2. Barnes, Vance SO-2 Minnesota State 6.97 -  
3. Adams, Matt SR-4 Wis.-La Crosse 6.98 -  
4. Rothering, Zach JR-3 Wis.-La Crosse 7.00 -  
5. Koenecke, Joe SR-4 Wis.-La Crosse 7.01 -  
6. Taormina, Justin FR-1 Minnesota State 7.01 -  
7. Rowe, Jonathon FR-1 Sioux Falls 7.04 -  
8. Curtis, Jack SO-2 Minnesota State 7.05 -  
60 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Barnes, Vance SO-2 Minnesota State 6.99 2(1)  
2. Rothering, Zach JR-3 Wis.-La Crosse 6.99 6(1)  
3. Adams, Matt SR-4 Wis.-La Crosse 7.01 4(1)  
4. Koenecke, Joe SR-4 Wis.-La Crosse 7.02 6(2)  
4. Bauer, Jonah FR-1 Wis.-La Crosse 7.02 1(1)  
6. Rowe, Jonathon FR-1 Sioux Falls 7.03 4(2)  
7. Curtis, Jack SO-2 Minnesota State 7.06 4(3)  
8. Taormina, Justin FR-1 Minnesota State 7.07 3(1)  
9. Foster, Matthew SO-2 Wis.-La Crosse 7.17 5(1)  
10. Prindle, Matt JR-3 NW Missouri 7.21 3(2)  
11. Barcroft, Cole FR-1 Minnesota State 7.22 4(4)  
12. Hicks, Maurice JR-3 Carleton 7.23 6(3)
13. Oyekunle, Dan FR-1 Iowa Central CC 7.25 2(2)  
14. Scarlett, Xavier SO-2 Sioux Falls 7.27 3(3)  
15. Broihier, Sean FR-1 Wis.-La Crosse 7.27 6(4)  
15. Kwateh, Leroy   Unattached 7.27 5(2)  
17. Willison, Rob SO-2 Wis.-La Crosse 7.27 5(3)  
18. Harris, Kevin JR-3 Bethany Lutheran 7.29 1(2)  
19. Nixon, Artavius SO-2 Minnesota State 7.31 3(4)  
20. Reider, Josh JR-3 Augustana (S.D.) 7.32 4(5)  
21. Baxter, Austin FR-1 Carleton 7.33 2(3)
22. Johnson, Jonathan JR-3 Concordia-St. Paul 7.33 6(5)  
23. Blaney, Jack SO-2 Gustavus Adolphus 7.35 2(4)
24. Sadowski, Samuel FR-1 Wis.-La Crosse 7.39 4(6)  
25. Bush, Juwan FR-1 NW Missouri 7.41 4(7)  
26. Virtue, Kane FR-1 Iowa Central CC 7.42 2(5)  
27. Schwartz, Ben FR-1 Carleton 7.43 2(6)  
28. Williams, Emanual FR-1 Carleton 7.44 6(6)  
29. O'Connell, Sean SR-4 Gustavus Adolphus 7.48 3(5)  
30. Elliott, Phil FR-1 NW Missouri 7.48 5(4)  
31. Sullivan, Liam FR-1 Carleton 7.51 1(3)  
32. Badertscher, Cy SR-4 Wis.-La Crosse 7.56 3(6)  
33. Westawker, Luke FR-1 Carleton 7.57 5(5)  
34. Newsome, Cameron FR-1 Waldorf 7.68 5(6)  
35. Knaack, Greg FR-1 Gustavus Adolphus 7.70 1(4)  
36. Gray, Joe FR-1 Iowa Central CC 7.77 6(7)  
37. Schukking, Peter JR-3 Augustana (S.D.) 7.81 2(7)  
38. McDonald, Clifford FR-1 Gustavus Adolphus 7.90 5(7)  
39. Ektnitphong, Troy SO-2 Gustavus Adolphus 7.92 4(8)  
40. Kinney, Samuel FR-1 Bethany Lutheran 7.94 1(5)  
41. LaBore, Brett JR-3 Bethany Lutheran 8.07 5(8)  
42. Barr, Robert FR-1 Bethany Lutheran 8.24 3(7)  
60 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Bauer, Jonah FR-1 Wis.-La Crosse 7.02  
2. Harris, Kevin JR-3 Bethany Lutheran 7.29  
3. Sullivan, Liam FR-1 Carleton 7.51  
4. Knaack, Greg FR-1 Gustavus Adolphus 7.70  
5. Kinney, Samuel FR-1 Bethany Lutheran 7.94  
60 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Barnes, Vance SO-2 Minnesota State 6.99  
2. Oyekunle, Dan FR-1 Iowa Central CC 7.25  
3. Baxter, Austin FR-1 Carleton 7.33
4. Blaney, Jack SO-2 Gustavus Adolphus 7.35
5. Virtue, Kane FR-1 Iowa Central CC 7.42  
6. Schwartz, Ben FR-1 Carleton 7.43  
7. Schukking, Peter JR-3 Augustana (S.D.) 7.81  
60 Meters Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Taormina, Justin FR-1 Minnesota State 7.07  
2. Prindle, Matt JR-3 NW Missouri 7.21  
3. Scarlett, Xavier SO-2 Sioux Falls 7.27  
4. Nixon, Artavius SO-2 Minnesota State 7.31  
5. O'Connell, Sean SR-4 Gustavus Adolphus 7.48  
6. Badertscher, Cy SR-4 Wis.-La Crosse 7.56  
7. Barr, Robert FR-1 Bethany Lutheran 8.24  
60 Meters Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Adams, Matt SR-4 Wis.-La Crosse 7.01  
2. Rowe, Jonathon FR-1 Sioux Falls 7.03  
3. Curtis, Jack SO-2 Minnesota State 7.06  
4. Barcroft, Cole FR-1 Minnesota State 7.22  
5. Reider, Josh JR-3 Augustana (S.D.) 7.32  
6. Sadowski, Samuel FR-1 Wis.-La Crosse 7.39  
7. Bush, Juwan FR-1 NW Missouri 7.41  
8. Ektnitphong, Troy SO-2 Gustavus Adolphus 7.92  
60 Meters Preliminaries Heat 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Foster, Matthew SO-2 Wis.-La Crosse 7.17  
2. Kwateh, Leroy   Unattached 7.27  
3. Willison, Rob SO-2 Wis.-La Crosse 7.27  
4. Elliott, Phil FR-1 NW Missouri 7.48  
5. Westawker, Luke FR-1 Carleton 7.57  
6. Newsome, Cameron FR-1 Waldorf 7.68  
7. McDonald, Clifford FR-1 Gustavus Adolphus 7.90  
8. LaBore, Brett JR-3 Bethany Lutheran 8.07  
60 Meters Preliminaries Heat 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Rothering, Zach JR-3 Wis.-La Crosse 6.99  
2. Koenecke, Joe SR-4 Wis.-La Crosse 7.02  
3. Hicks, Maurice JR-3 Carleton 7.23
4. Broihier, Sean FR-1 Wis.-La Crosse 7.27  
5. Johnson, Jonathan JR-3 Concordia-St. Paul 7.33  
6. Williams, Emanual FR-1 Carleton 7.44  
7. Gray, Joe FR-1 Iowa Central CC 7.77  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Bauer, Jonah FR-1 Wis.-La Crosse 22.19 - 9(1)
2. Rothering, Zach JR-3 Wis.-La Crosse 22.37 - 10(1)
3. Gloudemans, Parker FR-1 Minnesota State 22.38 - 10(2)  
4. Prindle, Matt JR-3 NW Missouri 22.58 - 8(1)  
5. Suber, JoVonte   Unattached 22.73 - 9(2)  
6. Koenecke, Joe SR-4 Wis.-La Crosse 22.74 - 9(3)
7. Immeker, Ryan SO-2 Minnesota State 22.84 - 10(3)  
8. Nutter, Anyah SO-2 Minnesota State 22.96 - 7(1)  
9. Willison, Rob SO-2 Wis.-La Crosse 23.10 - 8(2)  
10. Melton, Vantwon   Unattached 23.14 - 6(1)  
11. Elliott, Phil FR-1 NW Missouri 23.15 - 1(1)  
12. Buer, Cody FR-1 Sioux Falls 23.18 - 5(1)  
13. Richter, Bryan FR-1 Carleton 23.22 - 7(2)
14. Hughes, Terrence SO-2 NW Missouri 23.26 - 7(3)  
15. Marrin, Matthew SO-2 Concordia-St. Paul 23.31 - 7(4)  
16. Leck, Andrew FR-1 Concordia-St. Paul 23.35 - 6(2)  
17. Baxter, Austin FR-1 Carleton 23.36 - 4(1)
18. Hicks, Maurice JR-3 Carleton 23.38 - 5(2)
19. Wuesthoff, Luke FR-1 Sioux Falls 23.39 - 6(3)  
20. Barcroft, Cole FR-1 Minnesota State 23.45 - 9(4)  
21. Buer, Cole FR-1 Sioux Falls 23.49 - 7(5)  
22. Nixon, Artavius SO-2 Minnesota State 23.50 - 8(3)  
23. Barnes, Vance SO-2 Minnesota State 23.54 - 8(4)  
24. Craig, Isaiah SO-2 Waldorf 23.57 - 4(2)  
25. Adams, Matt SR-4 Wis.-La Crosse 23.57 - 8(5)  
26. Olsen, Christopher FR-1 Wis.-La Crosse 23.66 - 6(4)  
27. James, Djimon FR-1 Minnesota State 23.70 - 7(6)  
28. Blaney, Jack SO-2 Gustavus Adolphus 23.70 - 5(3)  
29. Brown, Emmai JR-3 NW Missouri 23.79 - 4(3)  
30. O'Connell, Sean SR-4 Gustavus Adolphus 23.93 - 3(1)  
31. Washington, Justin FR-1 Carleton 23.98 - 4(4)  
32. Oyekunle, Dan FR-1 Iowa Central CC 24.00 - 1(2)  
33. Virtue, Kane FR-1 Iowa Central CC 24.22 - 5(4)  
34. Broihier, Sean FR-1 Wis.-La Crosse 24.26 - 3(2)  
35. Anderson, Austin SR-4 Waldorf 24.53 - 2(1)  
36. Beaudette, Robert FR-1 Waldorf 24.53 - 4(5)  
37. Crawford, Riley FR-1 Augustana (S.D.) 24.58 - 3(3)  
38. Verchota, Bobby FR-1 Gustavus Adolphus 24.66 - 2(2)  
39. Montplaisir, Matthew FR-1 Gustavus Adolphus 24.74 - 1(3)  
40. Westawker, Luke FR-1 Carleton 24.92 - 2(3)  
41. Williams, Emanual FR-1 Carleton 24.92 - 3(4)  
42. Bless, Michael SO-2 Bethany Lutheran 24.94 - 3(5)  
43. Duplessis, Kyle FR-1 Carleton 25.92 - 1(4)  
44. LaBore, Brett JR-3 Bethany Lutheran 26.70 - 2(4)  
200 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Elliott, Phil FR-1 NW Missouri 23.15  
2. Oyekunle, Dan FR-1 Iowa Central CC 24.00  
3. Montplaisir, Matthew FR-1 Gustavus Adolphus 24.74  
4. Duplessis, Kyle FR-1 Carleton 25.92  
200 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Anderson, Austin SR-4 Waldorf 24.53  
2. Verchota, Bobby FR-1 Gustavus Adolphus 24.66  
3. Westawker, Luke FR-1 Carleton 24.92  
4. LaBore, Brett JR-3 Bethany Lutheran 26.70  
200 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. O'Connell, Sean SR-4 Gustavus Adolphus 23.93  
2. Broihier, Sean FR-1 Wis.-La Crosse 24.26  
3. Crawford, Riley FR-1 Augustana (S.D.) 24.58  
4. Williams, Emanual FR-1 Carleton 24.92  
5. Bless, Michael SO-2 Bethany Lutheran 24.94  
200 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Baxter, Austin FR-1 Carleton 23.36
2. Craig, Isaiah SO-2 Waldorf 23.57  
3. Brown, Emmai JR-3 NW Missouri 23.79  
4. Washington, Justin FR-1 Carleton 23.98  
5. Beaudette, Robert FR-1 Waldorf 24.53  
200 Meters Section 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Buer, Cody FR-1 Sioux Falls 23.18  
2. Hicks, Maurice JR-3 Carleton 23.38
3. Blaney, Jack SO-2 Gustavus Adolphus 23.70  
4. Virtue, Kane FR-1 Iowa Central CC 24.22  
200 Meters Section 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Melton, Vantwon   Unattached 23.14  
2. Leck, Andrew FR-1 Concordia-St. Paul 23.35  
3. Wuesthoff, Luke FR-1 Sioux Falls 23.39  
4. Olsen, Christopher FR-1 Wis.-La Crosse 23.66  
200 Meters Section 7
Pl. Name Year Team Time  
1. Nutter, Anyah SO-2 Minnesota State 22.96  
2. Richter, Bryan FR-1 Carleton 23.22
3. Hughes, Terrence SO-2 NW Missouri 23.26  
4. Marrin, Matthew SO-2 Concordia-St. Paul 23.31  
5. Buer, Cole FR-1 Sioux Falls 23.49  
6. James, Djimon FR-1 Minnesota State 23.70  
200 Meters Section 8
Pl. Name Year Team Time  
1. Prindle, Matt JR-3 NW Missouri 22.58  
2. Willison, Rob SO-2 Wis.-La Crosse 23.10  
3. Nixon, Artavius SO-2 Minnesota State 23.50  
4. Barnes, Vance SO-2 Minnesota State 23.54  
5. Adams, Matt SR-4 Wis.-La Crosse 23.57  
200 Meters Section 9
Pl. Name Year Team Time  
1. Bauer, Jonah FR-1 Wis.-La Crosse 22.19
2. Suber, JoVonte   Unattached 22.73  
3. Koenecke, Joe SR-4 Wis.-La Crosse 22.74
4. Barcroft, Cole FR-1 Minnesota State 23.45  
200 Meters Section 10
Pl. Name Year Team Time  
1. Rothering, Zach JR-3 Wis.-La Crosse 22.37
2. Gloudemans, Parker FR-1 Minnesota State 22.38  
3. Immeker, Ryan SO-2 Minnesota State 22.84  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Denman, Ross SR-4 Wis.-La Crosse 49.13 - 6(1)  
2. Anderson, Edward SO-2 Iowa Central CC 50.03 - 6(2)
3. Steiner, Dallas JR-3 NW Missouri 50.37 - 6(3)  
4. Diamond, Reid SO-2 Minnesota State 50.39 - 6(4)  
5. Desorcy, Joshua SO-2 Wis.-La Crosse 50.45 - 5(1)
6. Smith, Sam JR-3 Wis.-La Crosse 50.83 - 5(2)
7. Bush, Juwan FR-1 NW Missouri 50.87 - 4(1)  
8. Melton, Vantwon   Unattached 50.95 - 3(1)  
9. Bocchini, Dominic SO-2 Wis.-La Crosse 51.02 - 4(2)  
10. Jordan, Ben SR-4 Wis.-La Crosse 51.06 - 5(3)  
11. Allen, Maurice SO-2 Iowa Central CC 51.11 - 6(5)  
12. Cook-Gallardo, Joey FR-1 Carleton 51.20 - 5(4)
13. Richter, Bryan FR-1 Carleton 51.26 - 3(2)
14. McGuire, Dean SR-4 Wis.-La Crosse 51.56 - 3(3)  
15. Sharpe, Chris JR-3 Augustana (S.D.) 51.85 - 5(5)  
16. Brown, Rayvonne SR-4 NW Missouri 52.04 - 4(3)  
17. Crosser, Cam   Unattached 52.06 - 3(4)  
18. Hughes, Terrence SO-2 NW Missouri 52.26 - 4(4)  
19. Suber, JoVonte   Unattached 52.49 - 6(6)  
20. Johanson, Josh JR-3 Concordia-St. Paul 52.50 - 4(5)  
21. Kanneh, Sekou FR-1 Iowa Central CC 53.05 - 3(5)  
22. Remker, Jonah SO-2 Waldorf 53.54 - 2(1)  
23. Johnson, Bolu JR-3 Carleton 53.67 - 2(2)  
24. Kwateh, Leroy   Unattached 54.20 - 4(6)  
25. Beaudette, Robert FR-1 Waldorf 54.93 - 2(3)  
26. Bless, Michael SO-2 Bethany Lutheran 54.93 - 1(1)  
27. Atkinson, Levi SO-2 Carleton 55.03 - 2(4)  
28. Johnson, Kenny FR-1 Iowa Central CC 55.22 - 2(5)  
29. Verchota, Bobby FR-1 Gustavus Adolphus 55.60 - 1(2)  
30. Anderson, Austin SR-4 Waldorf 55.75 - 1(3)  
31. Crawford, Riley FR-1 Augustana (S.D.) 56.03 - 1(4)  
32. Selsor, Chasen SR-4 Waldorf 56.15 - 1(5)  
33. Duplessis, Kyle FR-1 Carleton 56.35 - 1(6)  
400 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Bless, Michael SO-2 Bethany Lutheran 54.93  
2. Verchota, Bobby FR-1 Gustavus Adolphus 55.60  
3. Anderson, Austin SR-4 Waldorf 55.75  
4. Crawford, Riley FR-1 Augustana (S.D.) 56.03  
5. Selsor, Chasen SR-4 Waldorf 56.15  
6. Duplessis, Kyle FR-1 Carleton 56.35  
400 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Remker, Jonah SO-2 Waldorf 53.54  
2. Johnson, Bolu JR-3 Carleton 53.67  
3. Beaudette, Robert FR-1 Waldorf 54.93  
4. Atkinson, Levi SO-2 Carleton 55.03  
5. Johnson, Kenny FR-1 Iowa Central CC 55.22  
400 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Melton, Vantwon   Unattached 50.95  
2. Richter, Bryan FR-1 Carleton 51.26
3. McGuire, Dean SR-4 Wis.-La Crosse 51.56  
4. Crosser, Cam   Unattached 52.06  
5. Kanneh, Sekou FR-1 Iowa Central CC 53.05  
400 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Bush, Juwan FR-1 NW Missouri 50.87  
2. Bocchini, Dominic SO-2 Wis.-La Crosse 51.02  
3. Brown, Rayvonne SR-4 NW Missouri 52.04  
4. Hughes, Terrence SO-2 NW Missouri 52.26  
5. Johanson, Josh JR-3 Concordia-St. Paul 52.50  
6. Kwateh, Leroy   Unattached 54.20  
400 Meters Section 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Desorcy, Joshua SO-2 Wis.-La Crosse 50.45
2. Smith, Sam JR-3 Wis.-La Crosse 50.83
3. Jordan, Ben SR-4 Wis.-La Crosse 51.06  
4. Cook-Gallardo, Joey FR-1 Carleton 51.20
5. Sharpe, Chris JR-3 Augustana (S.D.) 51.85  
400 Meters Section 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Denman, Ross SR-4 Wis.-La Crosse 49.13  
2. Anderson, Edward SO-2 Iowa Central CC 50.03
3. Steiner, Dallas JR-3 NW Missouri 50.37  
4. Diamond, Reid SO-2 Minnesota State 50.39  
5. Allen, Maurice SO-2 Iowa Central CC 51.11  
6. Suber, JoVonte   Unattached 52.49  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Seck, Ndiaga FR-1 Iowa Central CC 1:24.18 - 3(1)  
2. Main, Justin SO-2 Iowa Central CC 1:24.54 - 3(2)  
3. Bialke, Dalton FR-1 Minnesota State 1:24.64 - 3(3)  
4. Anglin, Denzelle FR-1 Iowa Central CC 1:24.91 - 3(4)  
5. Ahlers, Mark SO-2 Waldorf 1:25.03 - 2(1)  
6. ReMine, Sam SR-4 Gustavus Adolphus 1:25.52 - 3(5)
7. Miller, Austin FR-1 Augustana (S.D.) 1:26.76 - 2(2)  
8. Savey, Blake FR-1 Augustana (S.D.) 1:27.15 - 2(3)  
9. Antenor, Isaac FR-1 Iowa Central CC 1:28.50 - 2(4)  
10. Reiffenberger, Nick FR-1 Augustana (S.D.) 1:28.57 - 2(5)  
11. Jaimes, Salvador JR-3 Sioux Falls 1:29.19 - 2(6)  
12. Benson, Dominic FR-1 Iowa Central CC 1:29.41 - 1(1)  
13. Schugel, Jack SO-2 Gustavus Adolphus 1:29.70 - 1(2)  
14. Kitching, Alphonso FR-1 Iowa Central CC 1:29.78 - 1(3)  
15. Bauer, Max SO-2 Gustavus Adolphus 1:31.47 - 1(4)  
16. Malwitz, Joel SR-4 Gustavus Adolphus 1:32.68 - 1(5)  
17. Gais, Joey SO-2 Carleton 1:33.03 - 1(6)  
600 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Benson, Dominic FR-1 Iowa Central CC 1:29.41  
2. Schugel, Jack SO-2 Gustavus Adolphus 1:29.70  
3. Kitching, Alphonso FR-1 Iowa Central CC 1:29.78  
4. Bauer, Max SO-2 Gustavus Adolphus 1:31.47  
5. Malwitz, Joel SR-4 Gustavus Adolphus 1:32.68  
6. Gais, Joey SO-2 Carleton 1:33.03  
600 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Ahlers, Mark SO-2 Waldorf 1:25.03  
2. Miller, Austin FR-1 Augustana (S.D.) 1:26.76  
3. Savey, Blake FR-1 Augustana (S.D.) 1:27.15  
4. Antenor, Isaac FR-1 Iowa Central CC 1:28.50  
5. Reiffenberger, Nick FR-1 Augustana (S.D.) 1:28.57  
6. Jaimes, Salvador JR-3 Sioux Falls 1:29.19  
600 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Seck, Ndiaga FR-1 Iowa Central CC 1:24.18  
2. Main, Justin SO-2 Iowa Central CC 1:24.54  
3. Bialke, Dalton FR-1 Minnesota State 1:24.64  
4. Anglin, Denzelle FR-1 Iowa Central CC 1:24.91  
5. ReMine, Sam SR-4 Gustavus Adolphus 1:25.52
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Barrows, Josh SO-2 Augustana (S.D.) 1:53.26 - 3(1)
2. Cook-Gallardo, Donson JR-3 Carleton 1:55.15 - 3(2)
3. Beseman, Billy SO-2 Sioux Falls 1:55.50 - 3(3)  
4. Hinz, Sam SO-2 Wis.-La Crosse 1:55.66 - 3(4)  
5. Templeman, Derek JR-3 NW Missouri 1:55.81 - 3(5)  
6. Hinz, Joe SR-4 Wis.-La Crosse 1:55.91 - 3(6)  
7. Anger, Joe SR-4 NW Missouri 1:57.13 - 3(7)  
8. Withbroe, Ben SR-4 Carleton 1:58.56 - 2(1)
9. Cutter, Christopher FR-1 Wis.-La Crosse 1:58.65 - 2(2)  
10. Sandberg, Ryley JR-3 Gustavus Adolphus 1:59.80 - 2(3)
11. Nichols, Cliff FR-1 NW Missouri 2:00.17 - 2(4)  
12. Prince, Stefan SO-2 Bethany Lutheran 2:00.22 - 1(1)  
13. Bentham, Justin SO-2 Iowa Central CC 2:01.54 - 3(8)  
14. Grundmayer, Tim SR-4 NW Missouri 2:01.68 - 3(9)  
15. Nicholas, Isaiah FR-1 Iowa Central CC 2:03.05 - 2(5)  
16. Parsons, Israel JR-3 Sioux Falls 2:03.54 - 2(6)  
17. Fredrickson, Kyle SR-4 Gustavus Adolphus 2:03.92 - 3(10)
18. Briley, Bryce SO-2 NW Missouri 2:04.05 - 2(7)  
19. Klein, Henry FR-1 Wis.-La Crosse 2:04.80 - 3(11)  
20. Sikes, Camden JR-3 Carleton 2:05.60 - 2(8)  
21. Acoymo, Grant FR-1 Iowa Central CC 2:11.25 - 2(9)  
22. Brooks, Trayton SO-2 Iowa Central CC 2:11.63 - 1(2)  
23. Jacobi, Justin SO-2 Waldorf 2:12.95 - 1(3)  
24. Gatrost, Wyatt FR-1 Iowa Central CC 2:13.56 - 3(12)  
25. Iraheta, Edwin FR-1 Sioux Falls 2:17.27 - 1(4)  
26. Warson, Cassidy SR-4 Waldorf 2:23.31 - 1(5)  
  Schickel, Ian FR-1 Wis.-La Crosse DNF - 2  
800 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Prince, Stefan SO-2 Bethany Lutheran 2:00.22  
2. Brooks, Trayton SO-2 Iowa Central CC 2:11.63  
3. Jacobi, Justin SO-2 Waldorf 2:12.95  
4. Iraheta, Edwin FR-1 Sioux Falls 2:17.27  
5. Warson, Cassidy SR-4 Waldorf 2:23.31  
800 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Withbroe, Ben SR-4 Carleton 1:58.56
2. Cutter, Christopher FR-1 Wis.-La Crosse 1:58.65  
3. Sandberg, Ryley JR-3 Gustavus Adolphus 1:59.80
4. Nichols, Cliff FR-1 NW Missouri 2:00.17  
5. Nicholas, Isaiah FR-1 Iowa Central CC 2:03.05  
6. Parsons, Israel JR-3 Sioux Falls 2:03.54  
7. Briley, Bryce SO-2 NW Missouri 2:04.05  
8. Sikes, Camden JR-3 Carleton 2:05.60  
9. Acoymo, Grant FR-1 Iowa Central CC 2:11.25  
  Schickel, Ian FR-1 Wis.-La Crosse DNF  
800 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Barrows, Josh SO-2 Augustana (S.D.) 1:53.26
2. Cook-Gallardo, Donson JR-3 Carleton 1:55.15
3. Beseman, Billy SO-2 Sioux Falls 1:55.50  
4. Hinz, Sam SO-2 Wis.-La Crosse 1:55.66  
5. Templeman, Derek JR-3 NW Missouri 1:55.81  
6. Hinz, Joe SR-4 Wis.-La Crosse 1:55.91  
7. Anger, Joe SR-4 NW Missouri 1:57.13  
8. Bentham, Justin SO-2 Iowa Central CC 2:01.54  
9. Grundmayer, Tim SR-4 NW Missouri 2:01.68  
10. Fredrickson, Kyle SR-4 Gustavus Adolphus 2:03.92
11. Klein, Henry FR-1 Wis.-La Crosse 2:04.80  
12. Gatrost, Wyatt FR-1 Iowa Central CC 2:13.56  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Pasch, Austin JR-3 Minnesota State 2:30.16 - 2(1)  
2. Alemseged, Esu FR-1 Iowa Central CC 2:32.36 - 2(2)
3. Ganzeveld, Nicholas JR-3 Waldorf 2:33.87 - 2(3)  
4. Allen, Benjamin FR-1 Concordia-St. Paul 2:34.98 - 2(4)  
5. Tietz, Alex SO-2 Augustana (S.D.) 2:36.65 - 2(5)  
6. Krohnke, Austin JR-3 Augustana (S.D.) 2:38.19 - 2(6)  
7. Abdinasir, Abdi FR-1 Iowa Central CC 2:38.54 - 2(7)  
8. Yemane, Robel FR-1 Iowa Central CC 2:38.72 - 2(8)  
9. Sanford, Alex FR-1 Iowa Central CC 2:42.62 - 2(9)  
10. Sullivan, Liam FR-1 Carleton 3:01.16 - 1(1)  
11. Birr, Nathan FR-1 Bethany Lutheran 3:01.22 - 1(2)  
12. Malimanek, Lucas SR-4 Bethany Lutheran 3:02.09 - 1(3)  
13. Luehring, David JR-3 Bethany Lutheran 3:08.64 - 1(4)  
1000 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Sullivan, Liam FR-1 Carleton 3:01.16  
2. Birr, Nathan FR-1 Bethany Lutheran 3:01.22  
3. Malimanek, Lucas SR-4 Bethany Lutheran 3:02.09  
4. Luehring, David JR-3 Bethany Lutheran 3:08.64  
1000 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Pasch, Austin JR-3 Minnesota State 2:30.16  
2. Alemseged, Esu FR-1 Iowa Central CC 2:32.36
3. Ganzeveld, Nicholas JR-3 Waldorf 2:33.87  
4. Allen, Benjamin FR-1 Concordia-St. Paul 2:34.98  
5. Tietz, Alex SO-2 Augustana (S.D.) 2:36.65  
6. Krohnke, Austin JR-3 Augustana (S.D.) 2:38.19  
7. Abdinasir, Abdi FR-1 Iowa Central CC 2:38.54  
8. Yemane, Robel FR-1 Iowa Central CC 2:38.72  
9. Sanford, Alex FR-1 Iowa Central CC 2:42.62  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Ellingson, Glen SR-4 Augustana (S.D.) 4:11.51 - 3(1)
2. Schroeder, Nathan SO-2 Augustana (S.D.) 4:21.75 - 3(2)  
3. Larsen, Nick JR-3 Augustana (S.D.) 4:24.91 - 3(3)  
4. Maegaard, Mitchell SO-2 Wis.-La Crosse 4:25.04 - 3(4)  
5. Souther, Nathaniel SO-2 Augustana (S.D.) 4:25.51 - 3(5)  
6. DeJong, Skylar SO-2 Augustana (S.D.) 4:25.64 - 3(6)  
7. Troe, Caleb SO-2 Concordia-St. Paul 4:26.26 - 3(7)  
8. Heaton, Sean JR-3 Augustana (S.D.) 4:26.57 - 2(1)  
9. Burke, Caleb FR-1 Minnesota State 4:26.65 - 3(8)  
10. Hansford, Brian FR-1 Wis.-La Crosse 4:28.10 - 3(9)  
11. Knobbe, Thomas SR-4 Gustavus Adolphus 4:29.09 - 3(10)
12. Hanson, Noah SO-2 Augustana (S.D.) 4:29.58 - 2(2)  
13. Erredge, Steven SO-2 Minnesota State 4:29.78 - 3(11)  
14. Holmes, Peyton FR-1 Concordia-St. Paul 4:30.15 - 2(3)  
15. Swanson, Josiah   Unattached 4:31.42 - 2(4)  
16. Burns, Logan JR-3 Augustana (S.D.) 4:34.44 - 3(12)  
17. Warner, Cory FR-1 Concordia-St. Paul 4:35.36 - 2(5)  
18. Madigan, Ben FR-1 Gustavus Adolphus 4:35.72 - 2(6)
19. Nelson, Robert SO-2 Gustavus Adolphus 4:35.78 - 2(7)
20. Wischnack, Andrew FR-1 Gustavus Adolphus 4:37.26 - 2(8)
21. VanDussen, Collin FR-1 Augustana (S.D.) 4:37.33 - 2(9)  
22. Quinly, John FR-1 NW Missouri 4:38.97 - 1(1)  
23. Bransky, Jacob FR-1 Carleton 4:39.62 - 1(2)
24. O'Neil, Ryan FR-1 Wis.-La Crosse 4:41.83 - 3(13)  
25. Elm, Bryce JR-3 Waldorf 4:42.03 - 2(10)  
26. Polania-Gonzalez, Ernesto SR-4 Carleton 4:42.83 - 2(11)  
27. Pavelka, Bridger FR-1 Gustavus Adolphus 4:44.59 - 1(3)  
28. Frank, Jesse   Unattached 4:49.35 - 1(4)  
29. Sauerberg, Nathaniel FR-1 Carleton 4:57.50 - 1(5)  
30. Zakrzewski, Garett   Unattached 4:59.07 - 1(6)  
31. Zollner, Austin SR-4 Gustavus Adolphus 5:00.39 - 1(7)  
32. Ellis, Ethan SO-2 Carleton 5:02.87 - 1(8)  
33. Hemmelman, Ethan   Unattached 5:03.14 - 1(9)  
34. Birr, Nathan FR-1 Bethany Lutheran 5:03.93 - 1(10)  
35. Warson, Cassidy SR-4 Waldorf 5:04.42 - 1(11)  
36. Hershewe, Edward FR-1 Carleton 5:06.15 - 1(12)  
37. Erber, Jonathan SR-4 Concordia-St. Paul 5:08.04 - 1(13)  
38. Etteldorf, Andrew SR-4 Carleton 5:10.20 - 1(14)  
39. Luehring, David JR-3 Bethany Lutheran 5:13.09 - 1(15)  
40. Malimanek, Lucas SR-4 Bethany Lutheran 5:14.14 - 1(16)  
41. O'Reilly, Patrick SR-4 Carleton 5:26.45 - 1(17)  
Mile Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Quinly, John FR-1 NW Missouri 4:38.97  
2. Bransky, Jacob FR-1 Carleton 4:39.62
3. Pavelka, Bridger FR-1 Gustavus Adolphus 4:44.59  
4. Frank, Jesse   Unattached 4:49.35  
5. Sauerberg, Nathaniel FR-1 Carleton 4:57.50  
6. Zakrzewski, Garett   Unattached 4:59.07  
7. Zollner, Austin SR-4 Gustavus Adolphus 5:00.39  
8. Ellis, Ethan SO-2 Carleton 5:02.87  
9. Hemmelman, Ethan   Unattached 5:03.14  
10. Birr, Nathan FR-1 Bethany Lutheran 5:03.93  
11. Warson, Cassidy SR-4 Waldorf 5:04.42  
12. Hershewe, Edward FR-1 Carleton 5:06.15  
13. Erber, Jonathan SR-4 Concordia-St. Paul 5:08.04  
14. Etteldorf, Andrew SR-4 Carleton 5:10.20  
15. Luehring, David JR-3 Bethany Lutheran 5:13.09  
16. Malimanek, Lucas SR-4 Bethany Lutheran 5:14.14  
17. O'Reilly, Patrick SR-4 Carleton 5:26.45  
Mile Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Heaton, Sean JR-3 Augustana (S.D.) 4:26.57  
2. Hanson, Noah SO-2 Augustana (S.D.) 4:29.58  
3. Holmes, Peyton FR-1 Concordia-St. Paul 4:30.15  
4. Swanson, Josiah   Unattached 4:31.42  
5. Warner, Cory FR-1 Concordia-St. Paul 4:35.36  
6. Madigan, Ben FR-1 Gustavus Adolphus 4:35.72
7. Nelson, Robert SO-2 Gustavus Adolphus 4:35.78
8. Wischnack, Andrew FR-1 Gustavus Adolphus 4:37.26
9. VanDussen, Collin FR-1 Augustana (S.D.) 4:37.33  
10. Elm, Bryce JR-3 Waldorf 4:42.03  
11. Polania-Gonzalez, Ernesto SR-4 Carleton 4:42.83  
Mile Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Ellingson, Glen SR-4 Augustana (S.D.) 4:11.51
2. Schroeder, Nathan SO-2 Augustana (S.D.) 4:21.75  
3. Larsen, Nick JR-3 Augustana (S.D.) 4:24.91  
4. Maegaard, Mitchell SO-2 Wis.-La Crosse 4:25.04  
5. Souther, Nathaniel SO-2 Augustana (S.D.) 4:25.51  
6. DeJong, Skylar SO-2 Augustana (S.D.) 4:25.64  
7. Troe, Caleb SO-2 Concordia-St. Paul 4:26.26  
8. Burke, Caleb FR-1 Minnesota State 4:26.65  
9. Hansford, Brian FR-1 Wis.-La Crosse 4:28.10  
10. Knobbe, Thomas SR-4 Gustavus Adolphus 4:29.09
11. Erredge, Steven SO-2 Minnesota State 4:29.78  
12. Burns, Logan JR-3 Augustana (S.D.) 4:34.44  
13. O'Neil, Ryan FR-1 Wis.-La Crosse 4:41.83  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Ellingson, Glen SR-4 Augustana (S.D.) 8:25.90 - 3(1)
2. Ewers, Ian SR-4 Wis.-La Crosse 8:34.36 - 3(2)
3. Schaeder, Joshua FR-1 Wis.-La Crosse 8:34.65 - 3(3)  
4. Zajkowski, Austin JR-3 Wis.-La Crosse 8:36.86 - 3(4)
5. Schultz, Thomas SO-2 Wis.-La Crosse 8:43.97 - 3(5)
6. Shoemaker-Allen, Zach SO-2 Wis.-La Crosse 8:45.44 - 3(6)
7. Larsen, Nick JR-3 Augustana (S.D.) 8:48.60 - 3(7)  
8. Lundberg, Zach FR-1 Sioux Falls 8:48.79 - 3(8)  
9. Nault, Tyler FR-1 Wis.-La Crosse 8:50.76 - 3(9)  
10. Souther, Nathaniel SO-2 Augustana (S.D.) 8:52.38 - 3(10)  
11. Troe, Caleb SO-2 Concordia-St. Paul 8:52.89 - 3(11)  
12. DeJong, Skylar SO-2 Augustana (S.D.) 8:54.69 - 3(12)  
13. Schroeder, Nathan SO-2 Augustana (S.D.) 8:55.33 - 3(13)  
14. Pohren, Matthew   Unattached 8:56.23 - 3(14)  
15. Jones, Evan JR-3 Gustavus Adolphus 8:59.01 - 2(1)
16. Meikle, Cameron FR-1 Carleton 9:01.62 - 2(2)
17. Burns, Logan JR-3 Augustana (S.D.) 9:05.18 - 3(15)  
18. Stocker, Matthew   Unattached 9:05.20 - 2(3)  
19. Holmes, Peyton FR-1 Concordia-St. Paul 9:05.40 - 2(4)  
20. Miller, Zac JR-3 NW Missouri 9:07.01 - 2(5)  
21. Leinbach, Zachary FR-1 Wis.-La Crosse 9:07.55 - 2(6)  
22. Puser, Brandon SO-2 Wis.-La Crosse 9:07.60 - 3(16)  
23. Dodge, Tris SO-2 Carleton 9:07.74 - 2(7)
24. Nakajima, Hiroshi JR-3 Carleton 9:09.97 - 2(8)
25. Dammann, Carston SR-4 Gustavus Adolphus 9:10.19 - 2(9)
26. Kipchirchir, Ezekiel FR-1 Iowa Central CC 9:12.23 - 1(1)  
27. Heaton, Sean JR-3 Augustana (S.D.) 9:12.61 - 2(10)  
28. VanDussen, Collin FR-1 Augustana (S.D.) 9:14.34 - 2(11)  
29. Lawson, Nick JR-3 Sioux Falls 9:14.91 - 1(2)  
30. Liester, Josh SO-2 Sioux Falls 9:16.16 - 2(12)  
31. Johnson, Andrew FR-1 Wis.-La Crosse 9:16.28 - 3(17)  
32. Martinez-Manzano, Eduardo FR-1 Iowa Central CC 9:17.32 - 2(13)  
33. Hanson, Noah SO-2 Augustana (S.D.) 9:20.73 - 2(14)  
34. Harty, Cole FR-1 Iowa Central CC 9:22.08 - 1(3)  
35. Johnston, Blake FR-1 Sioux Falls 9:22.78 - 1(4)  
36. Lannoye, Drew   Unattached 9:23.58 - 2(15)  
37. Meiners, Nathan SR-4 Waldorf 9:24.32 - 1(5)  
38. Ruvkun, Andrew JR-3 Carleton 9:27.86 - 1(6)  
39. Noyes, John SO-2 Sioux Falls 9:33.32 - 1(7)  
40. Benson, John SR-4 Gustavus Adolphus 9:33.83 - 1(8)  
41. Soeder, Harry   Unattached 9:34.96 - 2(16)  
42. Haberman, Emmett JR-3 Gustavus Adolphus 9:36.85 - 1(9)  
43. Hoffert, Michael JR-3 Carleton 9:44.51 - 1(10)  
44. Ward, Aaron SR-4 Waldorf 9:46.13 - 1(11)  
45. Larsen-Harsch, Dylan SO-2 Carleton 9:46.56 - 1(12)  
46. Hoff, Michael   Unattached 9:50.79 - 2(17)  
47. Murley, Andrew FR-1 Waldorf 9:51.28 - 1(13)  
48. Vega, Jesse FR-1 Waldorf 10:20.16 - 1(14)  
49. Prather, Lane FR-1 Iowa Central CC 10:20.81 - 1(15)  
50. Erber, Jonathan SR-4 Concordia-St. Paul 10:36.41 - 1(16)  
51. Brinkman, Adam SR-4 Waldorf 10:54.76 - 1(17)  
52. Zeller, Alden SO-2 Waldorf 12:08.54 - 1(18)  
  Elm, Bryce JR-3 Waldorf DNF - 1  
3000 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Kipchirchir, Ezekiel FR-1 Iowa Central CC 9:12.23  
2. Lawson, Nick JR-3 Sioux Falls 9:14.91  
3. Harty, Cole FR-1 Iowa Central CC 9:22.08  
4. Johnston, Blake FR-1 Sioux Falls 9:22.78  
5. Meiners, Nathan SR-4 Waldorf 9:24.32  
6. Ruvkun, Andrew JR-3 Carleton 9:27.86  
7. Noyes, John SO-2 Sioux Falls 9:33.32  
8. Benson, John SR-4 Gustavus Adolphus 9:33.83  
9. Haberman, Emmett JR-3 Gustavus Adolphus 9:36.85  
10. Hoffert, Michael JR-3 Carleton 9:44.51  
11. Ward, Aaron SR-4 Waldorf 9:46.13  
12. Larsen-Harsch, Dylan SO-2 Carleton 9:46.56  
13. Murley, Andrew FR-1 Waldorf 9:51.28  
14. Vega, Jesse FR-1 Waldorf 10:20.16  
15. Prather, Lane FR-1 Iowa Central CC 10:20.81  
16. Erber, Jonathan SR-4 Concordia-St. Paul 10:36.41  
17. Brinkman, Adam SR-4 Waldorf 10:54.76  
18. Zeller, Alden SO-2 Waldorf 12:08.54  
  Elm, Bryce JR-3 Waldorf DNF  
3000 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Jones, Evan JR-3 Gustavus Adolphus 8:59.01
2. Meikle, Cameron FR-1 Carleton 9:01.62
3. Stocker, Matthew   Unattached 9:05.20  
4. Holmes, Peyton FR-1 Concordia-St. Paul 9:05.40  
5. Miller, Zac JR-3 NW Missouri 9:07.01  
6. Leinbach, Zachary FR-1 Wis.-La Crosse 9:07.55  
7. Dodge, Tris SO-2 Carleton 9:07.74
8. Nakajima, Hiroshi JR-3 Carleton 9:09.97
9. Dammann, Carston SR-4 Gustavus Adolphus 9:10.19
10. Heaton, Sean JR-3 Augustana (S.D.) 9:12.61  
11. VanDussen, Collin FR-1 Augustana (S.D.) 9:14.34  
12. Liester, Josh SO-2 Sioux Falls 9:16.16  
13. Martinez-Manzano, Eduardo FR-1 Iowa Central CC 9:17.32  
14. Hanson, Noah SO-2 Augustana (S.D.) 9:20.73  
15. Lannoye, Drew   Unattached 9:23.58  
16. Soeder, Harry   Unattached 9:34.96  
17. Hoff, Michael   Unattached 9:50.79  
3000 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Ellingson, Glen SR-4 Augustana (S.D.) 8:25.90
2. Ewers, Ian SR-4 Wis.-La Crosse 8:34.36
3. Schaeder, Joshua FR-1 Wis.-La Crosse 8:34.65  
4. Zajkowski, Austin JR-3 Wis.-La Crosse 8:36.86
5. Schultz, Thomas SO-2 Wis.-La Crosse 8:43.97
6. Shoemaker-Allen, Zach SO-2 Wis.-La Crosse 8:45.44
7. Larsen, Nick JR-3 Augustana (S.D.) 8:48.60  
8. Lundberg, Zach FR-1 Sioux Falls 8:48.79  
9. Nault, Tyler FR-1 Wis.-La Crosse 8:50.76  
10. Souther, Nathaniel SO-2 Augustana (S.D.) 8:52.38  
11. Troe, Caleb SO-2 Concordia-St. Paul 8:52.89  
12. DeJong, Skylar SO-2 Augustana (S.D.) 8:54.69  
13. Schroeder, Nathan SO-2 Augustana (S.D.) 8:55.33  
14. Pohren, Matthew   Unattached 8:56.23  
15. Burns, Logan JR-3 Augustana (S.D.) 9:05.18  
16. Puser, Brandon SO-2 Wis.-La Crosse 9:07.60  
17. Johnson, Andrew FR-1 Wis.-La Crosse 9:16.28  
 
60 Hurdles Finals
Place Name Year Team Time Score  
1. Davis, Sydne   Unattached 8.17 -  
2. Frid, Teddy SO-2 Sioux Falls 8.24 -
3. Bates, Austin SO-2 Wis.-La Crosse 8.24 -  
4. Ojika, Ya boy Benjamin   Unattached 8.25 -  
5. Meloche, Paul SO-2 Augustana (S.D.) 8.30 -  
6. Bristol, Logan FR-1 Minnesota State 8.37 -  
7. Ellis, Dustin SO-2 NW Missouri 8.49 -  
60 Hurdles Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Davis, Sydne   Unattached 8.28 1(1)  
2. Frid, Teddy SO-2 Sioux Falls 8.29 2(1)  
3. Anderson, Edward SO-2 Iowa Central CC 8.34 1(2)
4. Bates, Austin SO-2 Wis.-La Crosse 8.37 3(1)  
5. Ojika, Ya boy Benjamin   Unattached 8.38 4(1)  
6. Ellis, Dustin SO-2 NW Missouri 8.39 3(2)  
7. Bristol, Logan FR-1 Minnesota State 8.39 4(2)  
8. Meloche, Paul SO-2 Augustana (S.D.) 8.43 2(2)  
9. Nutter, Anyah SO-2 Minnesota State 8.43 1(3)  
10. Brown, Emmai JR-3 NW Missouri 8.45 3(3)  
11. Ward, Evan FR-1 Augustana (S.D.) 8.50 4(3)  
12. Van't Hof, Dylon JR-3 Augustana (S.D.) 8.54 3(4)  
13. Kanneh, Sekou FR-1 Iowa Central CC 8.55 2(3)  
14. Olsen, Christopher FR-1 Wis.-La Crosse 8.64 2(4)  
15. Obami, Eneji   Unattached 8.67 2(5)  
16. Maxwell, Trevor JR-3 Gustavus Adolphus 8.73 1(4)
17. Bailey, Ashley SO-2 Iowa Central CC 8.93 3(5)  
18. Morse, Jacob FR-1 Sioux Falls 8.95 2(6)  
19. Greenberg, Aaron JR-3 Sioux Falls 8.95 4(4)  
20. Buesgens, Calvin SO-2 Minnesota State 9.15 4(5)  
21. Washington, Justin FR-1 Carleton 9.45 4(6)
22. Sullivan, Liam FR-1 Carleton 9.54 1(5)
23. Woods, Alex FR-1 Augustana (S.D.) 9.62 4(7)  
24. Buckner, Jack JR-3 Carleton 9.99 2(7)
25. Elliott, Phil FR-1 NW Missouri 10.05 3(6)  
26. Finne, Nelson SO-2 Gustavus Adolphus 10.25 1(6)
  Jacobi, Justin SO-2 Waldorf FS 1  
  James, Djimon FR-1 Minnesota State FS 2  
60 Hurdles Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Davis, Sydne   Unattached 8.28  
2. Anderson, Edward SO-2 Iowa Central CC 8.34
3. Nutter, Anyah SO-2 Minnesota State 8.43  
4. Maxwell, Trevor JR-3 Gustavus Adolphus 8.73
5. Sullivan, Liam FR-1 Carleton 9.54
6. Finne, Nelson SO-2 Gustavus Adolphus 10.25
  Jacobi, Justin SO-2 Waldorf FS  
60 Hurdles Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Frid, Teddy SO-2 Sioux Falls 8.29  
2. Meloche, Paul SO-2 Augustana (S.D.) 8.43  
3. Kanneh, Sekou FR-1 Iowa Central CC 8.55  
4. Olsen, Christopher FR-1 Wis.-La Crosse 8.64  
5. Obami, Eneji   Unattached 8.67  
6. Morse, Jacob FR-1 Sioux Falls 8.95  
7. Buckner, Jack JR-3 Carleton 9.99
  James, Djimon FR-1 Minnesota State FS  
60 Hurdles Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Bates, Austin SO-2 Wis.-La Crosse 8.37  
2. Ellis, Dustin SO-2 NW Missouri 8.39  
3. Brown, Emmai JR-3 NW Missouri 8.45  
4. Van't Hof, Dylon JR-3 Augustana (S.D.) 8.54  
5. Bailey, Ashley SO-2 Iowa Central CC 8.93  
6. Elliott, Phil FR-1 NW Missouri 10.05  
60 Hurdles Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Ojika, Ya boy Benjamin   Unattached 8.38  
2. Bristol, Logan FR-1 Minnesota State 8.39  
3. Ward, Evan FR-1 Augustana (S.D.) 8.50  
4. Greenberg, Aaron JR-3 Sioux Falls 8.95  
5. Buesgens, Calvin SO-2 Minnesota State 9.15  
6. Washington, Justin FR-1 Carleton 9.45
7. Woods, Alex FR-1 Augustana (S.D.) 9.62  
 
Place Team Squad Athletes Time Score Heat(Pl)  
1. Minnesota State A Tanner Ogren John Schuster Morris Dennis Isaiah Pitchford 3:17.90 - 3(1)
2. Iowa Central CC A Edward Anderson Ashley Bailey Maurice Allen Ndiaga Seck 3:22.86 - 3(2)
3. NW Missouri A Matt Prindle Rayvonne Brown Juwan Bush Dallas Steiner 3:23.10 - 2(1)  
4. Sioux Falls A Trey Furgeson Teddy Frid Colton Johnson Tyler Slaba 3:25.54 - 3(3)  
5. Carleton A Maurice Hicks Bryan Richter Donson Cook-Gallardo Joey Cook-Gallardo 3:26.17 - 2(2)  
6. Iowa Central CC B Isaiah Nicholas Denzelle Anglin Thomas Zor Justin Main 3:27.20 - 3(4)  
7. Augustana (S.D.) B Evan Ward Austin Krohnke Blake Savey Alex Tietz 3:31.82 - 3(5)  
8. Augustana (S.D.) A Dylon Van't Hof Josh Barrows Ryan Stiles Chris Sharpe 3:32.01 - 3(6)  
9. Gustavus Adolphus A Sam ReMine Ben Madigan Ed ReMine Kyle Fredrickson 3:32.06 - 2(3)  
10. Concordia-St. Paul A Josh Johanson Matthew Marrin Benjamin Allen Tyler Naumowicz 3:32.10 - 1(1)  
11. Carleton B Justin Washington Ben Schwartz Levi Atkinson Austin Baxter 3:33.34 - 2(4)  
12. Iowa Central CC D Isaac Antenor Dominic Benson Wyatt Gatrost Nate Schmidt 3:34.91 - 1(2)  
13. Unattached A 3:41.32 - 2(5)  
14. Waldorf A Jonah Remker Mark Ahlers Chasen Selsor Isaiah Craig 3:45.28 - 1(3)  
15. Gustavus Adolphus B Bobby Verchota Ryley Sandberg Sean O'Connell Nelson Finne 3:47.54 - 1(4)  
  Concordia-St. Paul B Andrew Leck Andy Rachuy Howard Jones Cory Warner DNF - 1  
  Augustana (S.D.) C Alex Woods Austin Miller Paul Meloche Nick Reiffenberger DNF - 2  
4 x 400 Relay Section 1
Pl. Team Athletes Time  
1. Concordia-St. Paul (A) Johanson, Marrin, Allen, Naumowicz 3:32.10  
2. Iowa Central CC (D) Antenor, Benson, Gatrost, Schmidt 3:34.91  
3. Waldorf (A) Remker, Ahlers, Selsor, Craig 3:45.28  
4. Gustavus Adolphus (B) Verchota, Sandberg, O'Connell, Finne 3:47.54  
  Concordia-St. Paul (B) Leck, Rachuy, Jones, Warner DNF  
4 x 400 Relay Section 2
Pl. Team Athletes Time  
1. NW Missouri (A) Prindle, Brown, Bush, Steiner 3:23.10  
2. Carleton (A) Hicks, Richter, Cook-Gallardo, Cook-Gallardo 3:26.17  
3. Gustavus Adolphus (A) ReMine, Madigan, ReMine, Fredrickson 3:32.06  
4. Carleton (B) Washington, Schwartz, Atkinson, Baxter 3:33.34  
5. Unattached (A) 3:41.32  
  Augustana (S.D.) (C) Woods, Miller, Meloche, Reiffenberger DNF  
4 x 400 Relay Section 3
Pl. Team Athletes Time  
1. Minnesota State (A) Ogren, Schuster, Dennis, Pitchford 3:17.90
2. Iowa Central CC (A) Anderson, Bailey, Allen, Seck 3:22.86
3. Sioux Falls (A) Furgeson, Frid, Johnson, Slaba 3:25.54  
4. Iowa Central CC (B) Nicholas, Anglin, Zor, Main 3:27.20  
5. Augustana (S.D.) (B) Ward, Krohnke, Savey, Tietz 3:31.82  
6. Augustana (S.D.) (A) Van't Hof, Barrows, Stiles, Sharpe 3:32.01  
 
Place Name Year Team Metric English Score  
1. DeCock, Jeff JR-3 Minnesota State 2.12m 6' 11.5" -
 
1.74 1.79 1.84 1.89 1.94 1.99 2.04 2.09 2.12 2.15
P P P P O XO XO XO XO XXX
2. Sandle, Michael JR-3 Minnesota State 2.09m 6' 10.25" -
 
1.74 1.79 1.84 1.89 1.94 1.99 2.04 2.09 2.12
P P P P O O O O XXX
3. Schulte, Tanner SO-2 Augustana (S.D.) 1.99m 6' 6.25" -  
 
1.74 1.79 1.84 1.89 1.94 1.99 2.04
P O O XO XXO O XXX
4. Nutter, Anyah SO-2 Minnesota State 1.99m 6' 6.25" -  
 
1.74 1.79 1.84 1.89 1.94 1.99 2.04
P O O O O XO XXX
5. Ojika, Ya boy Benjamin   Unattached 1.94m 6' 4.25" -  
 
1.74 1.79 1.84 1.89 1.94 1.99
O P O O XO XXX
6. Sheard, Bryce SR-4 NW Missouri 1.89m 6' 2.25" -  
 
1.74 1.79 1.84 1.89 1.94
P P XO O XXX
7. Carter, Elijah   Unattached 1.89m 6' 2.25" -  
 
1.74 1.79 1.84 1.89 1.94
P P P XO XXX
8. Newsome, Cameron FR-1 Waldorf 1.89m 6' 2.25" -  
 
1.74 1.79 1.84 1.89 1.94
O O XO XO XXX
9. Deiss, Brendan JR-3 Wis.-La Crosse 1.89m 6' 2.25" -  
 
1.74 1.79 1.84 1.89 1.94
P P P XXO XXX
10. Buckner, Jack JR-3 Carleton 1.89m 6' 2.25" -
 
1.74 1.79 1.84 1.89 1.94
P O XO XXO XXX
11. Elliott, Phil FR-1 NW Missouri 1.84m 6' 0.5" -  
 
1.74 1.79 1.84 1.89
O O XO XXX
12. Anderson, Eli FR-1 Augustana (S.D.) 1.84m 6' 0.5" -  
 
1.74 1.79 1.84 1.89
P O XO XXX
13. Craig, Isaiah SO-2 Waldorf 1.84m 6' 0.5" -  
 
1.74 1.79 1.84 1.89
O O XO XXX
14. Shahollari, Xhonatan FR-1 Wis.-La Crosse 1.84m 6' 0.5" -  
 
1.74 1.79 1.84 1.89
O XX XXO XXX
15. Finne, Nelson SO-2 Gustavus Adolphus 1.74m 5' 8.5" -
 
1.74 1.79
O XXX
Place Name Year Team Metric English Score  
1. Valli, Mitch SO-2 Minnesota State 5.06m 16' 7.25" -
 
3.11 3.41 3.71 3.86 4.01 4.16 4.31 4.46 4.61 4.76 4.91 5.06 5.21
P P P P P P P P P P O O XXX
2. Jensen, Chase SR-4 Sioux Falls 4.91m 16' 1.25" -