April 14-15, 2017
|
Bucknell - Lewisburg, PA
ICON KEY: ECAC DIII DIII All-Ohio SUNYAC PSAC NYSCTC B NCCAA OAC

Men 1500m Run Unseeded

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Yukevich, Evan FR-1 Carnegie Mellon 3:56.45
2. Buchanan, Richard SO-2 Cornell 3:56.52
3. Herrmann, Eric SO-2 Dickinson 3:56.55
4. Holm, Connor SO-2 Shippensburg 3:56.71
5. Kane, Matthew SO-2 UMBC 3:56.80
6. Scanlon, Ryan SO-2 John Carroll 3:56.85
7. Holtzman, Luke SO-2 SUNY Geneseo 3:57.04
8. Ripa, John SO-2 SUNY Geneseo 3:57.26
9. Erwin, Alek   Unattached 3:57.59
10. Abbott, Jonathan FR-1 Colgate 3:57.81
11. Bellomo, Aaron SR-4 Roberts Wesleyan 3:57.99
12. Sopchak, Josh SO-2 Canisius 3:58.03
13. Halpern, Mitch FR-1 Binghamton 3:58.15
14. Schettler, Harrison SR-4 Shippensburg 3:58.19
15. Joseph, Merlin JR-3 Fredonia 3:58.40
16. Hammer, Logan SR-4 Ferris State 3:58.61
17. Petrella, Benjamin FR-1 Army West Point 3:58.71
18. Levesque , Alexandre Sophomore Universite Laval 3:58.84
19. Pardoe, Nate SR-4 Messiah 3:58.89
20. Ryan, Mitch SR-4 Cortland St. 3:59.17
21. Maine, Steve JR-3 Kutztown 3:59.20
22. Willard, Josh JR-3 VMI 3:59.31
23. Baig, Saad JR-3 Marist 3:59.38
24. Snyder, David FR-1 Shippensburg 3:59.48
25. Hoelzl, Justin FR-1 SUNY Geneseo 3:59.68
26. Frering, David JR-3 Bucknell 3:59.87
27. Gerstenbacher, Samuel FR-1 Elizabethtown 3:59.94
28. Berman, Kyle SO-2 Lehigh 3:59.97
29. Rizzo, Steven JR-3 Marist 4:00.05
30. Felton, Charlie JR-3 Detroit 4:00.25
31. Burns, Drew SO-2 Marist 4:00.25
32. Hampton, Chase FR-1 Lipscomb 4:00.42
33. Scheib, Alex FR-1 Messiah 4:00.63
34. Trimble, Colten SO-2 Mount Union 4:00.63
35. Fitzgerald, Tom JR-3 Elizabethtown 4:00.75
36. McGill, Brendan FR-1 Bucknell 4:00.77
37. Degan, Seamus SR-4 Buffalo 4:01.07
38. Lloyd, Matt FR-1 East Stroudsburg 4:01.08
39. Glogovsky, Owen FR-1 Lipscomb 4:01.14
40. Ditri, Adam FR-1 Albion 4:01.35
41. Fletcher, David FR-1 Lehigh 4:01.35
42. Palenchak, Tyler JR-3 Slippery Rock 4:01.51
43. McGeary, Scott   Unattached 4:01.54
44. Luckanitz, Jared SO-2 Kutztown 4:01.64
45. Olmsted, Timothy SO-2 Oswego State 4:01.73
46. Abrams, Mitch JR-3 Binghamton 4:02.36
47. Rader, Joshua SO-2 Slippery Rock 4:02.39
48. Harris, Grant SR-4 Northwood (Mich.) 4:02.75
49. Summonte, Kevin SR-4 Monmouth 4:03.25
50. Schneck, Calvin FR-1 Lafayette 4:03.49
51. Davern, Scott JR-3 Lock Haven 4:03.65
52. Petrecca, Alex SO-2 Gettysburg 4:03.72
53. Paradise, Ryan FR-1 Lehigh 4:03.81
54. Champagne, Emmanuel   CAUL 4:04.14
55. Israel, Zach FR-1 Lipscomb 4:04.25
56. Wilson, James SR-4 Bloomsburg 4:04.67
57. Large, Corey JR-3 John Carroll 4:04.70
58. Neil, Lorenzo SO-2 UMBC 4:04.80
59. Ocampo, Psalm SO-2 Lipscomb 4:05.05
60. Cantaral, Micah JR-3 Seton Hill 4:05.35
61. Icart, Maxime SO-2 Post 4:05.49
62. Servos, Dylan SO-2 Buffalo 4:05.58
63. Pressl, Tyler JR-3 Lafayette 4:05.65
64. Fisher, Ciaran SO-2 Susquehanna 4:05.82
65. Crowley, Patrick SO-2 Canisius 4:06.05
66. Mascetti, Christopher JR-3 Lehigh 4:06.05
67. Pinnola, Mike JR-3 Rider 4:06.51
68. LeClair, Nick SO-2 Oswego State 4:06.52
69. Weintraub, Matthew JR-3 Lafayette 4:06.74
70. Skavery, Justin SR-4 Susquehanna 4:06.85
71. Laue, Eli SR-4 Dickinson 4:07.41
72. Alexander, Stephen JR-3 UMBC 4:08.12
73. Mueller, Benjamin JR-3 Bucknell 4:08.96
74. Ferrel, Terryl FR-1 Bucknell 4:08.98
75. Shahbaz, Jahanzib FR-1 VMI 4:09.06
76. Vest, Nolan FR-1 Cortland St. 4:09.80
77. Moran, Brandon SO-2 St. Lawrence 4:09.93
78. Vielhauer, Nicholas FR-1 St. Lawrence 4:10.09
79. Ronchetti, Will JR-3 Cornell 4:10.46
80. Martin, James SO-2 SUNY Geneseo 4:10.89
81. Shenal, Patrick SR-4 Fredonia 4:12.42
82. Weidner, Anson SO-2 Lock Haven 4:12.66
83. Rich, Devin FR-1 Wheeling Jesuit 4:12.73
84. Heck, Glen Sophomore Unattached 4:14.97
85. Weissenborn, James FR-1 Bucknell 4:18.51
  Gross, Matthew FR-1 Shippensburg DNF
1500m Run Unseeded Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Felton, Charlie JR-3 Detroit 4:00.25
2. Ditri, Adam FR-1 Albion 4:01.35
3. Rader, Joshua SO-2 Slippery Rock 4:02.39
4. Schneck, Calvin FR-1 Lafayette 4:03.49
5. Israel, Zach FR-1 Lipscomb 4:04.25
6. Large, Corey JR-3 John Carroll 4:04.70
7. Neil, Lorenzo SO-2 UMBC 4:04.80
8. Cantaral, Micah JR-3 Seton Hill 4:05.35
9. Pressl, Tyler JR-3 Lafayette 4:05.65
10. Crowley, Patrick SO-2 Canisius 4:06.05
11. Weintraub, Matthew JR-3 Lafayette 4:06.74
12. Skavery, Justin SR-4 Susquehanna 4:06.85
13. Laue, Eli SR-4 Dickinson 4:07.41
14. Alexander, Stephen JR-3 UMBC 4:08.12
15. Mueller, Benjamin JR-3 Bucknell 4:08.96
16. Ferrel, Terryl FR-1 Bucknell 4:08.98
17. Weissenborn, James FR-1 Bucknell 4:18.51
1500m Run Unseeded Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Pardoe, Nate SR-4 Messiah 3:58.89
2. Scheib, Alex FR-1 Messiah 4:00.63
3. Lloyd, Matt FR-1 East Stroudsburg 4:01.08
4. Glogovsky, Owen FR-1 Lipscomb 4:01.14
5. Olmsted, Timothy SO-2 Oswego State 4:01.73
6. Petrecca, Alex SO-2 Gettysburg 4:03.72
7. Fisher, Ciaran SO-2 Susquehanna 4:05.82
8. LeClair, Nick SO-2 Oswego State 4:06.52
9. Shahbaz, Jahanzib FR-1 VMI 4:09.06
10. Vest, Nolan FR-1 Cortland St. 4:09.80
11. Vielhauer, Nicholas FR-1 St. Lawrence 4:10.09
12. Ronchetti, Will JR-3 Cornell 4:10.46
13. Weidner, Anson SO-2 Lock Haven 4:12.66
14. Heck, Glen Sophomore Unattached 4:14.97
1500m Run Unseeded Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Abbott, Jonathan FR-1 Colgate 3:57.81
2. Halpern, Mitch FR-1 Binghamton 3:58.15
3. Snyder, David FR-1 Shippensburg 3:59.48
4. Berman, Kyle SO-2 Lehigh 3:59.97
5. Fitzgerald, Tom JR-3 Elizabethtown 4:00.75
6. Davern, Scott JR-3 Lock Haven 4:03.65
7. Wilson, James SR-4 Bloomsburg 4:04.67
8. Ocampo, Psalm SO-2 Lipscomb 4:05.05
9. Icart, Maxime SO-2 Post 4:05.49
10. Pinnola, Mike JR-3 Rider 4:06.51
11. Moran, Brandon SO-2 St. Lawrence 4:09.93
12. Martin, James SO-2 SUNY Geneseo 4:10.89
13. Rich, Devin FR-1 Wheeling Jesuit 4:12.73
  Gross, Matthew FR-1 Shippensburg DNF
1500m Run Unseeded Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Kane, Matthew SO-2 UMBC 3:56.80
2. Hammer, Logan SR-4 Ferris State 3:58.61
3. Ryan, Mitch SR-4 Cortland St. 3:59.17
4. Willard, Josh JR-3 VMI 3:59.31
5. Rizzo, Steven JR-3 Marist 4:00.05
6. Burns, Drew SO-2 Marist 4:00.25
7. Hampton, Chase FR-1 Lipscomb 4:00.42
8. Degan, Seamus SR-4 Buffalo 4:01.07
9. McGeary, Scott   Unattached 4:01.54
10. Abrams, Mitch JR-3 Binghamton 4:02.36
11. Harris, Grant SR-4 Northwood (Mich.) 4:02.75
12. Servos, Dylan SO-2 Buffalo 4:05.58
13. Shenal, Patrick SR-4 Fredonia 4:12.42
1500m Run Unseeded Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Yukevich, Evan FR-1 Carnegie Mellon 3:56.45
2. Buchanan, Richard SO-2 Cornell 3:56.52
3. Herrmann, Eric SO-2 Dickinson 3:56.55
4. Holm, Connor SO-2 Shippensburg 3:56.71
5. Scanlon, Ryan SO-2 John Carroll 3:56.85
6. Sopchak, Josh SO-2 Canisius 3:58.03
7. Petrella, Benjamin FR-1 Army West Point 3:58.71
8. Maine, Steve JR-3 Kutztown 3:59.20
9. Hoelzl, Justin FR-1 SUNY Geneseo 3:59.68
10. Frering, David JR-3 Bucknell 3:59.87
11. Trimble, Colten SO-2 Mount Union 4:00.63
12. McGill, Brendan FR-1 Bucknell 4:00.77
13. Summonte, Kevin SR-4 Monmouth 4:03.25
14. Mascetti, Christopher JR-3 Lehigh 4:06.05
1500m Run Unseeded Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Holtzman, Luke SO-2 SUNY Geneseo 3:57.04
2. Ripa, John SO-2 SUNY Geneseo 3:57.26
3. Erwin, Alek   Unattached 3:57.59
4. Bellomo, Aaron SR-4 Roberts Wesleyan 3:57.99
5. Schettler, Harrison SR-4 Shippensburg 3:58.19
6. Joseph, Merlin JR-3 Fredonia 3:58.40
7. Levesque , Alexandre Sophomore Universite Laval 3:58.84
8. Baig, Saad JR-3 Marist 3:59.38
9. Gerstenbacher, Samuel FR-1 Elizabethtown 3:59.94
10. Fletcher, David FR-1 Lehigh 4:01.35
11. Palenchak, Tyler JR-3 Slippery Rock 4:01.51
12. Luckanitz, Jared SO-2 Kutztown 4:01.64
13. Paradise, Ryan FR-1 Lehigh 4:03.81
14. Champagne, Emmanuel   CAUL 4:04.14