May 11-12, 2017
|
North Central - Naperville, IL
ICON KEY: DIII All-Ohio NCAA DII Prov NCCAA OAC NAIA B NAIA A

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Esbenshade, Olivia SR-4 Cedarville 4:26.73
2. Stravach, Gabrielle JR-3 Emory 4:30.65
3. McBeath, Sarah SR-4 Indiana Wesleyan 4:33.07
4. Lindsay , Alison JR-3 Washington U. 4:33.18
5. Verner-Crist, Megan JR-3 U. of Chicago 4:33.93
6. Becker, Kieren JR-3 Northern Michigan 4:34.24
7. Diekema, Katherine SO-2 Calvin 4:34.25
8. Western, Audrey JR-3 Washington U. 4:40.13
9. Beezhold, Alexa JR-3 Olivet Nazarene 4:41.02
10. Hagstrom, Elizabeth FR-1 Washington U. 4:43.47
11. Crone, Erin JR-3 Bellarmine 4:44.31
12. McKenna, Jennifer SR-4 Northwood (Mich.) 4:45.91
13. Ogren, Molly JR-3 Lewis 4:47.08
14. Kammerer, Maddy FR-1 Wis.-Parkside 4:48.84
15. Atnip , Piper SO-2 Edgewood 4:48.92
16. Shepherd, Melissa JR-3 NW Missouri 4:49.90
17. Kuhs, Molly SR-4 Washington U. 4:50.47
18. Finley, Krissy SO-2 Illinois-Springfield 4:50.60
19. Taylor, Laura FR-1 Trinity (Tex.) 4:52.43
20. Ball, Sarah FR-1 Calvin 4:53.31
21. Varnas, Alanna SR-4 Carthage 4:53.58
22. Snyder, Allison JR-3 Albion 4:56.86
23. Trent, Emily SR-4 North Central (Ill.) 4:59.37
24. Jasutis, Rebecca FR-1 Wis.-Parkside 4:59.61
25. Marchese, Genevieve SR-4 Ohio Northern 5:00.86
26. Brockway, Claire FR-1 U. of Chicago 5:01.01
27. Seibel, Megan SO-2 Maryville (Mo.) 5:03.72
28. Prestifilippo, Sydney FR-1 Wis.-Whitewater 5:03.96
29. Marcotte, Rebecca JR-3 Wheaton (Ill.) 5:05.26
30. Weide, Hannah SO-2 Wisconsin Lutheran 5:06.64
31. Campos, Taylor FR-1 U. of Chicago 5:06.89
32. Deterding, Deanna SO-2 Maryville (Mo.) 5:08.65
33. Pacheco, Alena SR-4 Roosevelt 5:09.32
34. Budach, Angela FR-1 Olivet Nazarene 5:10.79
35. Heiss, Siobhan SO-2 Wisconsin Lutheran 5:15.09
36. Balts, Cassie JR-3 Wisconsin Lutheran 5:15.45
37. Rohr, Olivia FR-1 Illinois-Springfield 5:17.41
38. Baars, Christy SO-2 Wheaton (Ill.) 5:18.37
39. Crowley, Rachael SO-2 Illinois-Springfield 5:19.00
40. Rotunno, Amy SR-4 North Central (Ill.) 5:23.70
41. Fuller, Jacqueline SO-2 Roosevelt 5:29.88
42. Donovan, Elizabeth SO-2 Roosevelt 5:30.95
43. Wagenknecht, Bethany SO-2 Wisconsin Lutheran 5:34.22
44. Schalk, Sarah JR-3 North Central (Ill.) 5:37.76
45. Wells, Meredith JR-3 North Central (Ill.) 5:42.44
46. Hartman, Payton FR-1 North Central (Ill.) 5:43.17
47. McCormick, Brianna FR-1 Roosevelt 5:47.77
48. Thorpe, Haley SR-4 Wis.-Parkside 5:50.33
49. McLaughlin, Jenna FR-1 North Central (Ill.) 6:04.69
50. Thevara, Katie SO-2 North Central (Ill.) 6:06.11
51. Sanchez, Janeth SO-2 Aurora 6:27.38
  Tremaine, Audrey Senior Q Elite 4:44.19
  Bach, Madison Freshman EXH 4:45.54
  Foss, Sarah   IU Run Club 5:13.56
1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Campos, Taylor FR-1 U. of Chicago 5:06.89
2. Rotunno, Amy SR-4 North Central (Ill.) 5:23.70
3. Donovan, Elizabeth SO-2 Roosevelt 5:30.95
4. Wagenknecht, Bethany SO-2 Wisconsin Lutheran 5:34.22
5. Schalk, Sarah JR-3 North Central (Ill.) 5:37.76
6. Wells, Meredith JR-3 North Central (Ill.) 5:42.44
7. Hartman, Payton FR-1 North Central (Ill.) 5:43.17
8. McCormick, Brianna FR-1 Roosevelt 5:47.77
9. Thorpe, Haley SR-4 Wis.-Parkside 5:50.33
10. McLaughlin, Jenna FR-1 North Central (Ill.) 6:04.69
11. Thevara, Katie SO-2 North Central (Ill.) 6:06.11
12. Sanchez, Janeth SO-2 Aurora 6:27.38
1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Jasutis, Rebecca FR-1 Wis.-Parkside 4:59.61
2. Brockway, Claire FR-1 U. of Chicago 5:01.01
3. Seibel, Megan SO-2 Maryville (Mo.) 5:03.72
4. Prestifilippo, Sydney FR-1 Wis.-Whitewater 5:03.96
5. Weide, Hannah SO-2 Wisconsin Lutheran 5:06.64
6. Deterding, Deanna SO-2 Maryville (Mo.) 5:08.65
7. Pacheco, Alena SR-4 Roosevelt 5:09.32
8. Budach, Angela FR-1 Olivet Nazarene 5:10.79
9. Heiss, Siobhan SO-2 Wisconsin Lutheran 5:15.09
10. Balts, Cassie JR-3 Wisconsin Lutheran 5:15.45
11. Rohr, Olivia FR-1 Illinois-Springfield 5:17.41
12. Baars, Christy SO-2 Wheaton (Ill.) 5:18.37
13. Crowley, Rachael SO-2 Illinois-Springfield 5:19.00
14. Fuller, Jacqueline SO-2 Roosevelt 5:29.88
1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Hagstrom, Elizabeth FR-1 Washington U. 4:43.47
2. Ogren, Molly JR-3 Lewis 4:47.08
3. Kammerer, Maddy FR-1 Wis.-Parkside 4:48.84
4. Shepherd, Melissa JR-3 NW Missouri 4:49.90
5. Kuhs, Molly SR-4 Washington U. 4:50.47
6. Finley, Krissy SO-2 Illinois-Springfield 4:50.60
7. Taylor, Laura FR-1 Trinity (Tex.) 4:52.43
8. Ball, Sarah FR-1 Calvin 4:53.31
9. Varnas, Alanna SR-4 Carthage 4:53.58
10. Snyder, Allison JR-3 Albion 4:56.86
11. Trent, Emily SR-4 North Central (Ill.) 4:59.37
12. Marchese, Genevieve SR-4 Ohio Northern 5:00.86
13. Marcotte, Rebecca JR-3 Wheaton (Ill.) 5:05.26
14. Bach, Madison Freshman EXH 4:45.54
15. Foss, Sarah   IU Run Club 5:13.56
1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Esbenshade, Olivia SR-4 Cedarville 4:26.73
2. Stravach, Gabrielle JR-3 Emory 4:30.65
3. McBeath, Sarah SR-4 Indiana Wesleyan 4:33.07
4. Lindsay , Alison JR-3 Washington U. 4:33.18
5. Verner-Crist, Megan JR-3 U. of Chicago 4:33.93
6. Becker, Kieren JR-3 Northern Michigan 4:34.24
7. Diekema, Katherine SO-2 Calvin 4:34.25
8. Western, Audrey JR-3 Washington U. 4:40.13
9. Beezhold, Alexa JR-3 Olivet Nazarene 4:41.02
10. Crone, Erin JR-3 Bellarmine 4:44.31
11. McKenna, Jennifer SR-4 Northwood (Mich.) 4:45.91
12. Atnip , Piper SO-2 Edgewood 4:48.92
13. Tremaine, Audrey Senior Q Elite 4:44.19