May 11-12, 2017
|
North Central - Naperville, IL
ICON KEY: NCAC DIII All-Ohio NCAA DII Prov NCCAA OAC HCAC NAIA B NJCAA DI

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Molinaro, Matt JR-3 Ohio Northern 1:49.12
2. Ricketts, Deko SR-4 Washington U. 1:49.37
3. Salomon, Nicholas SR-4 Hope 1:50.51
4. Miranda, Sergio SR-4 Lewis 1:50.95
5. Grundmayer, Tim SR-4 NW Missouri 1:51.53
6. Bauserman, Connor JR-3 Olivet 1:52.04
7. Haughton, Torrain FR-1 DuPage 1:52.98
8. Cameron, Will SR-4 John Carroll 1:53.01
9. Garcia, Alejandro SR-4 Robert Morris (Ill.) 1:53.43
10. Walters, Jordan FR-1 Saginaw Valley 1:53.56
11. Partee, John FR-1 Lewis 1:53.64
12. Graham, Ryan SR-4 Wis.-Eau Claire 1:54.15
13. Baehl, Hayden JR-3 Wabash 1:54.29
14. Olson, Michael JR-3 Indiana Wesleyan 1:54.43
15. Vroegh, Kevin JR-3 Cornerstone 1:54.55
16. Scanlon, Ryan SO-2 John Carroll 1:54.59
17. Neideck, Joshua JR-3 Indiana Wesleyan 1:54.65
18. Harding, Grayson FR-1 Aquinas 1:54.75
19. Warren, Josh SR-4 Concordia Univ. Chicago 1:54.76
20. Lewis, Shauntis FR-1 Taylor 1:54.84
21. Heaton, Hunter SR-4 Ashland 1:54.85
22. Cichon, Adam SR-4 Aquinas 1:54.87
23. Cashner, Conor SR-4 Washington U. 1:54.96
24. Bundy, Adam SO-2 Aquinas 1:55.04
25. Ferguson, Jeremy SR-4 U. of Chicago 1:55.11
26. Hartman, Wyatt SR-4 Cedarville 1:55.19
27. Gales, Thomas JR-3 Washington U. 1:55.37
28. LaFave, Arik FR-1 Aquinas 1:55.43
29. Sauter, Reed FR-1 Franklin 1:55.76
30. Meixelsperger, Alec JR-3 Wis.-Whitewater 1:55.78
31. Brassard, Jeremy SO-2 Olivet Nazarene 1:55.88
32. Principato, John JR-3 St. Francis (Ill.) 1:55.96
33. Haran, William FR-1 Aquinas 1:55.97
34. Chapman, Peyton FR-1 DuPage 1:55.98
35. Wantland, Jacob SO-2 North Central (Ill.) 1:55.99
36. Sanchez, Aaron JR-3 St. Francis (Ill.) 1:56.10
37. Marin, Miroljub SR-4 Aurora 1:56.12
38. Funteas Jr., Jimmy SO-2 Wis.-Parkside 1:56.41
39. Jones, Cameron SR-4 Hope 1:56.46
40. Byrd, Ben SO-2 Taylor 1:56.52
41. Lima, Alex SO-2 St. Francis (Ill.) 1:56.54
42. Gatchell, Ethan SO-2 Cedarville 1:56.61
43. Knowlton, Will SO-2 Berry 1:56.66
44. Namous, Jamal SO-2 Cardinal Stritch 1:56.77
45. Cooley, Jeremiah FR-1 Aurora 1:57.00
46. Dye, Tanner SR-4 Taylor 1:57.02
47. Kiedrowski, Zach FR-1 Wis.-Parkside 1:57.09
48. Alcorn, Evan JR-3 Lindenwood-Belleville 1:57.20
49. Pittman, Deonta JR-3 Calumet-St. Joseph 1:57.21
50. Tobias, Misael JR-3 St. Francis (Ill.) 1:57.31
51. Previdi, Joe FR-1 U. of Chicago 1:57.49
52. Sommers, Joshua JR-3 Indiana Wesleyan 1:57.57
53. Kulling, Kevin SR-4 Carthage 1:57.63
54. Elam, Alex SO-2 Maryville (Mo.) 1:57.73
55. Montgomery, Matthew SR-4 Olivet Nazarene 1:57.80
56. MacGregor, Matthew FR-1 Aquinas 1:57.87
57. Butler, Jacob SR-4 Wis.-Parkside 1:58.03
58. Ducharme, Jeremy SO-2 North Central (Ill.) 1:58.24
59. Jaskowiak, Jacob SO-2 North Central (Ill.) 1:58.34
60. York, Mike SO-2 Carthage 1:58.36
61. Beal, Josh SR-4 Lindenwood-Belleville 1:58.43
62. Johnson, Zack JR-3 William Penn 1:58.54
63. Holley, Nathan SO-2 North Central (Ill.) 1:58.57
64. Ellens, Chad SO-2 Indiana Wesleyan 1:58.99
65. Donart, Jordan JR-3 Wisconsin Lutheran 1:59.20
66. Rufer, Derrick JR-3 Wis.-Oshkosh 1:59.42
67. Jensen, Tyler SR-4 Northwood (Mich.) 1:59.45
68. Monahan, Kyle SO-2 John Carroll 1:59.66
69. Wolfram, D.J. SR-4 Aurora 1:59.74
70. Bennett, Daniel JR-3 Olivet Nazarene 1:59.75
71. Nosewicz, Aleks FR-1 Wheaton (Ill.) 1:59.82
72. Matlock, Junious SR-4 North Park 1:59.97
73. Busch, Robert SR-4 William Penn 2:00.08
74. Baker, Bruce JR-3 Olivet 2:00.27
75. Gordon, Cully SR-4 Ohio Northern 2:00.48
76. Spaetzel, Sean FR-1 North Central (Ill.) 2:00.67
77. Schaafsma, Max SO-2 Wheaton (Ill.) 2:01.25
78. Van Os, Andrew SO-2 Wheaton (Ill.) 2:02.26
79. Lewis, Michael SO-2 Olivet Nazarene 2:02.38
80. Landry, Steven SR-4 U. of Chicago 2:03.11
81. Tillema, Austin JR-3 Concordia Univ. Chicago 2:03.55
82. Michael, Zack FR-1 North Central (Ill.) 2:03.78
83. Guibord, Andrew SR-4 Benedictine (Ill.) 2:03.80
84. Cotton, Dan JR-3 Carthage 2:04.25
85. Renteria, Edwin FR-1 Roosevelt 2:04.69
86. Zajac, Scott FR-1 Benedictine (Ill.) 2:04.74
87. Noyes, Wes JR-3 Taylor 2:04.97
88. McQuality, Tanner FR-1 North Central (Ill.) 2:05.01
89. Miranda, Fernando SO-2 Aurora 2:05.30
90. Walker, Johnathan JR-3 Wheaton (Ill.) 2:05.77
91. Collins, Bryan SR-4 Carthage 2:05.84
92. Harris, Grant SR-4 Northwood (Mich.) 2:07.08
93. Mills, James JR-3 Calumet-St. Joseph 2:08.49
94. Bluitt, Rakeem FR-1 Calumet-St. Joseph 2:09.29
95. Bennis, Tristan JR-3 Augustana (Ill.) 2:09.75
96. Robles, Daniel JR-3 North Central (Ill.) 2:11.18
97. Fromm, Ryan SR-4 Aurora 2:12.31
98. Carroll, Kristian SO-2 Augustana (Ill.) 2:16.66
99. Sabotta, David FR-1 North Central (Ill.) 2:21.12
  Sullivan, Michael SR-4 Washington U. DNF
  Basting, Reid   EXH 1:57.01
  Parslow, Ryan   EXH 1:51.50
  Hartman, Alec   EXH 1:53.08
  Werner, Lucas   EXH 2:00.60
  Keaffaber, Grant   EXH 1:56.66
  Prajka, Nicholas   EXH 1:53.30
  Thompson, Bobby   EXH 1:54.68
  Khairandesh, Wais   Afghanistan Track & Field 1:58.76
  Benkovsky, Andrew   Red Cedar Running Club 1:56.21
  Sommer, Karson   EXH 2:00.78
  Helton, Blake   EXH 2:01.44
800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Brassard, Jeremy SO-2 Olivet Nazarene 1:55.88
2. Butler, Jacob SR-4 Wis.-Parkside 1:58.03
3. Ellens, Chad SO-2 Indiana Wesleyan 1:58.99
4. Baker, Bruce JR-3 Olivet 2:00.27
5. Cotton, Dan JR-3 Carthage 2:04.25
6. Bennis, Tristan JR-3 Augustana (Ill.) 2:09.75
7. Robles, Daniel JR-3 North Central (Ill.) 2:11.18
8. Fromm, Ryan SR-4 Aurora 2:12.31
9. Werner, Lucas   EXH 2:00.60
800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Van Os, Andrew SO-2 Wheaton (Ill.) 2:02.26
2. Tillema, Austin JR-3 Concordia Univ. Chicago 2:03.55
3. Guibord, Andrew SR-4 Benedictine (Ill.) 2:03.80
4. Renteria, Edwin FR-1 Roosevelt 2:04.69
5. Zajac, Scott FR-1 Benedictine (Ill.) 2:04.74
6. Miranda, Fernando SO-2 Aurora 2:05.30
7. Mills, James JR-3 Calumet-St. Joseph 2:08.49
8. Carroll, Kristian SO-2 Augustana (Ill.) 2:16.66
9. Sabotta, David FR-1 North Central (Ill.) 2:21.12
800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Ducharme, Jeremy SO-2 North Central (Ill.) 1:58.24
2. Wolfram, D.J. SR-4 Aurora 1:59.74
3. Spaetzel, Sean FR-1 North Central (Ill.) 2:00.67
4. Schaafsma, Max SO-2 Wheaton (Ill.) 2:01.25
5. Landry, Steven SR-4 U. of Chicago 2:03.11
6. Michael, Zack FR-1 North Central (Ill.) 2:03.78
7. Walker, Johnathan JR-3 Wheaton (Ill.) 2:05.77
8. Bluitt, Rakeem FR-1 Calumet-St. Joseph 2:09.29
800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Sommers, Joshua JR-3 Indiana Wesleyan 1:57.57
2. Johnson, Zack JR-3 William Penn 1:58.54
3. Donart, Jordan JR-3 Wisconsin Lutheran 1:59.20
4. Monahan, Kyle SO-2 John Carroll 1:59.66
5. Bennett, Daniel JR-3 Olivet Nazarene 1:59.75
6. Nosewicz, Aleks FR-1 Wheaton (Ill.) 1:59.82
7. Matlock, Junious SR-4 North Park 1:59.97
8. Gordon, Cully SR-4 Ohio Northern 2:00.48
9. McQuality, Tanner FR-1 North Central (Ill.) 2:05.01
10. Keaffaber, Grant   EXH 1:56.66
800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Dye, Tanner SR-4 Taylor 1:57.02
2. Pittman, Deonta JR-3 Calumet-St. Joseph 1:57.21
3. Previdi, Joe FR-1 U. of Chicago 1:57.49
4. Montgomery, Matthew SR-4 Olivet Nazarene 1:57.80
5. Holley, Nathan SO-2 North Central (Ill.) 1:58.57
6. Jensen, Tyler SR-4 Northwood (Mich.) 1:59.45
7. Lewis, Michael SO-2 Olivet Nazarene 2:02.38
8. Benkovsky, Andrew   Red Cedar Running Club 1:56.21
9. Sommer, Karson   EXH 2:00.78
10. Helton, Blake   EXH 2:01.44
800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Gales, Thomas JR-3 Washington U. 1:55.37
2. Haran, William FR-1 Aquinas 1:55.97
3. Wantland, Jacob SO-2 North Central (Ill.) 1:55.99
4. Sanchez, Aaron JR-3 St. Francis (Ill.) 1:56.10
5. Marin, Miroljub SR-4 Aurora 1:56.12
6. Kiedrowski, Zach FR-1 Wis.-Parkside 1:57.09
7. Alcorn, Evan JR-3 Lindenwood-Belleville 1:57.20
8. Tobias, Misael JR-3 St. Francis (Ill.) 1:57.31
9. Jaskowiak, Jacob SO-2 North Central (Ill.) 1:58.34
10. Beal, Josh SR-4 Lindenwood-Belleville 1:58.43
11. Collins, Bryan SR-4 Carthage 2:05.84
800 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Olson, Michael JR-3 Indiana Wesleyan 1:54.43
2. Harding, Grayson FR-1 Aquinas 1:54.75
3. Lewis, Shauntis FR-1 Taylor 1:54.84
4. Bundy, Adam SO-2 Aquinas 1:55.04
5. Ferguson, Jeremy SR-4 U. of Chicago 1:55.11
6. Funteas Jr., Jimmy SO-2 Wis.-Parkside 1:56.41
7. Cooley, Jeremiah FR-1 Aurora 1:57.00
8. Elam, Alex SO-2 Maryville (Mo.) 1:57.73
9. MacGregor, Matthew FR-1 Aquinas 1:57.87
10. York, Mike SO-2 Carthage 1:58.36
11. Busch, Robert SR-4 William Penn 2:00.08
12. Noyes, Wes JR-3 Taylor 2:04.97
800 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Neideck, Joshua JR-3 Indiana Wesleyan 1:54.65
2. LaFave, Arik FR-1 Aquinas 1:55.43
3. Sauter, Reed FR-1 Franklin 1:55.76
4. Byrd, Ben SO-2 Taylor 1:56.52
5. Lima, Alex SO-2 St. Francis (Ill.) 1:56.54
6. Knowlton, Will SO-2 Berry 1:56.66
7. Kulling, Kevin SR-4 Carthage 1:57.63
8. Harris, Grant SR-4 Northwood (Mich.) 2:07.08
800 Meters Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Garcia, Alejandro SR-4 Robert Morris (Ill.) 1:53.43
2. Scanlon, Ryan SO-2 John Carroll 1:54.59
3. Cichon, Adam SR-4 Aquinas 1:54.87
4. Cashner, Conor SR-4 Washington U. 1:54.96
5. Chapman, Peyton FR-1 DuPage 1:55.98
6. Jones, Cameron SR-4 Hope 1:56.46
7. Namous, Jamal SO-2 Cardinal Stritch 1:56.77
8. Rufer, Derrick JR-3 Wis.-Oshkosh 1:59.42
  Sullivan, Michael SR-4 Washington U. DNF
10. Basting, Reid   EXH 1:57.01
800 Meters Section 10
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Baehl, Hayden JR-3 Wabash 1:54.29
2. Vroegh, Kevin JR-3 Cornerstone 1:54.55
3. Warren, Josh SR-4 Concordia Univ. Chicago 1:54.76
4. Hartman, Wyatt SR-4 Cedarville 1:55.19
5. Principato, John JR-3 St. Francis (Ill.) 1:55.96
6. Gatchell, Ethan SO-2 Cedarville 1:56.61
7. Prajka, Nicholas   EXH 1:53.30
8. Thompson, Bobby   EXH 1:54.68
9. Khairandesh, Wais   Afghanistan Track & Field 1:58.76
800 Meters Section 11
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Haughton, Torrain FR-1 DuPage 1:52.98
2. Cameron, Will SR-4 John Carroll 1:53.01
3. Walters, Jordan FR-1 Saginaw Valley 1:53.56
4. Partee, John FR-1 Lewis 1:53.64
5. Graham, Ryan SR-4 Wis.-Eau Claire 1:54.15
6. Heaton, Hunter SR-4 Ashland 1:54.85
7. Meixelsperger, Alec JR-3 Wis.-Whitewater 1:55.78
800 Meters Section 12
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Molinaro, Matt JR-3 Ohio Northern 1:49.12
2. Ricketts, Deko SR-4 Washington U. 1:49.37
3. Salomon, Nicholas SR-4 Hope 1:50.51
4. Miranda, Sergio SR-4 Lewis 1:50.95
5. Grundmayer, Tim SR-4 NW Missouri 1:51.53
6. Bauserman, Connor JR-3 Olivet 1:52.04
7. Parslow, Ryan   EXH 1:51.50
8. Hartman, Alec   EXH 1:53.08