05/25 - May 27, 2017
|
Mount Union - Alliance, OH
ICON KEY: DIII NE SUNYAC NESCAC IC4A/ECAC NWC NCAC ECAC DIII DIII All-Ohio NEICAAA MIAC WIAC

Women's 400 Hurdles Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Ridderhoff, Rebecca SR-4 Washington U. 59.43 10
2. Porter, Meredith SR-4 Wis.-Whitewater 1:00.05 8
3. Hancock, Kelli SR-4 Washington U. 1:00.15 6
4. Drafts-Johnson, Lilah JR-3 Oberlin 1:00.78 5
5. Buergi, Ashleigh JR-3 Wis.-Eau Claire 1:00.99 4
6. Evans, Tabitha SR-4 Wheaton (Ill.) 1:01.38 3
7. Chen, Hannah JR-3 MIT 1:01.46 2
8. King, Sarah SO-2 George Fox 1:01.78 1
9. Bamford, Lauren JR-3 SUNY Geneseo 1:03.05 -

Women's 400 Hurdles Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Hancock, Kelli SR-4 Washington U. 1:00.11
2. Ridderhoff, Rebecca SR-4 Washington U. 1:00.74
3. Porter, Meredith SR-4 Wis.-Whitewater 1:00.85
4. Bamford, Lauren JR-3 SUNY Geneseo 1:01.42
5. Evans, Tabitha SR-4 Wheaton (Ill.) 1:01.49
6. Drafts-Johnson, Lilah JR-3 Oberlin 1:01.59
7. Chen, Hannah JR-3 MIT 1:01.70
8. King, Sarah SO-2 George Fox 1:01.72
9. Buergi, Ashleigh JR-3 Wis.-Eau Claire 1:01.87
10. Martinez, Sarah JR-3 Whitworth 1:01.92
11. Wendtland, Marissa JR-3 Carroll 1:02.05
12. Wagner, Reilly SO-2 Misericordia 1:02.07
13. Solis, Bella SO-2 Loras 1:02.28
14. Brown, Amanda SR-4 Rowan 1:02.38
15. McGonagle, Kayley JR-3 Williams 1:02.62
16. Wylie, Rachel FR-1 Franklin & Marshall 1:03.29
17. Taylor, Aubree JR-3 Wartburg 1:03.37
18. Kupiec, Dana SR-4 Cortland St. 1:03.77
19. Sparks, Jewell JR-3 Willamette 1:04.27
20. Bierman, Brielle JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:05.21
21. Oltman, Liz SR-4 Illinois Wesleyan 1:06.50
22. Hall, Mallory SR-4 Wis.-La Crosse 1:16.30
400 Hurdles Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Hancock, Kelli SR-4 Washington U. 1:00.11
2. King, Sarah SO-2 George Fox 1:01.72
3. Wendtland, Marissa JR-3 Carroll 1:02.05
4. Solis, Bella SO-2 Loras 1:02.28
5. Brown, Amanda SR-4 Rowan 1:02.38
6. Taylor, Aubree JR-3 Wartburg 1:03.37
7. Kupiec, Dana SR-4 Cortland St. 1:03.77
8. Bierman, Brielle JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:05.21
400 Hurdles Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Porter, Meredith SR-4 Wis.-Whitewater 1:00.85
2. Bamford, Lauren JR-3 SUNY Geneseo 1:01.42
3. Evans, Tabitha SR-4 Wheaton (Ill.) 1:01.49
4. Martinez, Sarah JR-3 Whitworth 1:01.92
5. Wagner, Reilly SO-2 Misericordia 1:02.07
6. Sparks, Jewell JR-3 Willamette 1:04.27
7. Oltman, Liz SR-4 Illinois Wesleyan 1:06.50
400 Hurdles Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Ridderhoff, Rebecca SR-4 Washington U. 1:00.74
2. Drafts-Johnson, Lilah JR-3 Oberlin 1:01.59
3. Chen, Hannah JR-3 MIT 1:01.70
4. Buergi, Ashleigh JR-3 Wis.-Eau Claire 1:01.87
5. McGonagle, Kayley JR-3 Williams 1:02.62
6. Wylie, Rachel FR-1 Franklin & Marshall 1:03.29
7. Hall, Mallory SR-4 Wis.-La Crosse 1:16.30