April 27, 2018
|
North Florida-Hodges Stadium - Jacksonville, FL
ICON KEY: NAIA A NAIA B

Women's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Suda, Betsy   Florida Track Club 17:21.24
2. Kaster, Julia JR-3 Southeastern U. 17:27.27
3. Edens, Sarah JR-3 Embry-Riddle 17:33.14
4. Jaffer, Fatema JR-3 Florida State 17:35.44
5. Carpenter, Audrey JR-3 North Florida 17:38.70
6. Schultz, Christina SR-4 Florida Atlantic 18:00.06
7. Golliher, Ciara FR-1 North Florida 18:09.19
8. Nelson, Hannah JR-3 Florida Southern 18:15.12
9. Clark, Sophia JR-3 Florida Atlantic 18:20.32
10. Flemming, Hannah FR-1 Florida Southern 18:22.35
11. Myers, Sarah FR-1 Florida State 18:23.67
12. Torres, Micaela FR-1 Florida State 18:27.81
13. Evans, Hannah FR-1 North Florida 18:32.18
14. Bernicke, Kathryn FR-1 Florida State 18:35.80
15. Jones, Ally FR-1 Lynn 18:36.48
16. Gray, Josie SO-2 Embry-Riddle 18:40.22
17. Guerra, Aleksa JR-3 Florida Southern 18:58.96
18. Bryceland, Michele   Unattached 18:59.76
19. Wright, Allison SO-2 Florida Southern 19:00.81
20. Abreu, Yaranel JR-3 South Florida 19:03.43
21. Hansen, Stephanie FR-1 Florida Southern 19:11.89
22. Aumer , Brooke FR-1 Kennesaw State 19:14.91
23. Hooker, Claire SO-2 Florida State 19:17.77
24. Guerra, Ysabella SO-2 Florida Southern 19:18.44
25. Rickenbach, Camryn SO-2 Palm Beach Atlantic 19:30.34
26. Meltzer, Kelsey SO-2 Florida Atlantic 19:33.60
27. Rischar, Brianna JR-3 South Florida 19:49.36
28. Vergauwen, Jolene JR-3 Florida Southern 19:59.75
29. Aponte, Kelly SO-2 Florida State 20:05.30
30. Van Tine, Jasmine SR-4 Florida Atlantic 20:12.39
31. Winton, Amber FR-1 Florida Southern 20:17.16
32. Beck, Natalie SO-2 Lynn 20:21.21
  Hardcastle, Bethany SO-2 Florida Atlantic DNF
  Graff, Morgan FR-1 Florida Atlantic DNF
  Van Sickle, Marina FR-1 Mercer DNF
5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Suda, Betsy   Florida Track Club 17:21.24
2. Kaster, Julia JR-3 Southeastern U. 17:27.27
3. Edens, Sarah JR-3 Embry-Riddle 17:33.14
4. Jaffer, Fatema JR-3 Florida State 17:35.44
5. Carpenter, Audrey JR-3 North Florida 17:38.70
6. Schultz, Christina SR-4 Florida Atlantic 18:00.06
7. Golliher, Ciara FR-1 North Florida 18:09.19
8. Nelson, Hannah JR-3 Florida Southern 18:15.12
9. Clark, Sophia JR-3 Florida Atlantic 18:20.32
10. Myers, Sarah FR-1 Florida State 18:23.67
11. Torres, Micaela FR-1 Florida State 18:27.81
12. Evans, Hannah FR-1 North Florida 18:32.18
13. Bernicke, Kathryn FR-1 Florida State 18:35.80
14. Jones, Ally FR-1 Lynn 18:36.48
15. Gray, Josie SO-2 Embry-Riddle 18:40.22
16. Guerra, Aleksa JR-3 Florida Southern 18:58.96
17. Abreu, Yaranel JR-3 South Florida 19:03.43
18. Guerra, Ysabella SO-2 Florida Southern 19:18.44
19. Rickenbach, Camryn SO-2 Palm Beach Atlantic 19:30.34
20. Rischar, Brianna JR-3 South Florida 19:49.36
  Hardcastle, Bethany SO-2 Florida Atlantic DNF
  Graff, Morgan FR-1 Florida Atlantic DNF
  Van Sickle, Marina FR-1 Mercer DNF
5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Flemming, Hannah FR-1 Florida Southern 18:22.35
2. Bryceland, Michele   Unattached 18:59.76
3. Wright, Allison SO-2 Florida Southern 19:00.81
4. Hansen, Stephanie FR-1 Florida Southern 19:11.89
5. Aumer , Brooke FR-1 Kennesaw State 19:14.91
6. Hooker, Claire SO-2 Florida State 19:17.77
7. Meltzer, Kelsey SO-2 Florida Atlantic 19:33.60
8. Vergauwen, Jolene JR-3 Florida Southern 19:59.75
9. Aponte, Kelly SO-2 Florida State 20:05.30
10. Van Tine, Jasmine SR-4 Florida Atlantic 20:12.39
11. Winton, Amber FR-1 Florida Southern 20:17.16
12. Beck, Natalie SO-2 Lynn 20:21.21