February 10, 2018
|
Tiffin-Heminger Center - Tiffin, OH
|
200m (Flat)
ICON KEY: ECAC DIII

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Bumb, Jason   Unattached 8:54.17
2. Stratman, Eric   Pitt Club XC 8:55.34
3. Francis, Ethan JR-3 Fredonia 8:55.42
4. Duffie, Josh JR-3 Geneva 8:56.57
6. Wortman, Zachary FR-1 PSU-Behrend 9:00.78
7. Singh, Andrew FR-1 Carnegie Mellon 9:07.38
8. Doering, William   Unattached 9:09.62
9. Hartshorne, Hunter SO-2 Carnegie Mellon 9:10.81
10. Mcfoy, Noah   Pitt Club XC 9:15.82
11. Adams, Steven SO-2 Shawnee State 9:16.19
12. Redman, Cody SR-4 Shawnee State 9:17.38
13. Metzung, Josh FR-1 Shawnee State 9:18.07
14. Hoover, Hunter FR-1 Shawnee State 9:20.43
15. Kibet, Xavier FR-1 Lake Erie 9:20.69
16. Reeher, Owen SO-2 Shawnee State 9:24.41
17. Petroff, Chris   Pitt Club XC 9:29.88
18. Brentlinger, Chase FR-1 Tiffin 9:30.07
19. Dunning, Ryan FR-1 Fredonia 9:30.29
20. Wheeler, Timothy FR-1 PSU-Behrend 9:33.14
21. Schreiber, Cody SR-4 Geneva 9:34.39
22. Valento, Christian FR-1 Geneva 9:34.83
23. Freeman, Alec   Pitt Club XC 9:39.38
24. Racine, Brandon SO-2 Geneva 9:40.90
25. Preece, Blake   Bowling Green Track Club 9:41.42
26. Peters, Aaron   Bowling Green Track Club 9:42.60
27. Starkweather, Owen FR-1 Tiffin 9:48.35
28. Watkins, Noah FR-1 Fredonia 9:53.83
29. Egan, Kyle SO-2 Fredonia 9:54.17
30. Applegate, Devon   Unattached 9:56.16
31. Kubala, Alex SO-2 PSU-Behrend 9:56.41
32. Parsons, Chris FR-1 Shawnee State 9:56.53
33. Biederman, Matt   Pitt Club XC 9:58.68
34. Vulimiri, Praveen   Pitt Club XC 10:00.20
35. Parsons, Hunter FR-1 Shawnee State 10:04.48
36. Wood, Josh   Pitt Club XC 10:08.13
37. Conti, Evan   Pitt Club XC 10:11.11
38. Hardesty, Dustin FR-1 Tiffin 10:12.85
39. Steich, Adam FR-1 Geneva 10:16.20
40. Safer, Jordan SR-4 Carnegie Mellon 10:21.83
41. Polanco, Andrew SR-4 Shawnee State 10:21.83
43. O'Linn, Brandon SR-4 Tiffin 10:43.87
44. Reese, Micah SO-2 Geneva 11:13.94
45. Gregory, Jacob SO-2 Notre Dame (Ohio) 11:48.69
  Ebersole, Logan SR-4 Lake Erie DNS
  Drozynski, Christopher SO-2 PSU-Behrend DNS
  Buffington, Dylan SR-4 PSU-Behrend DNS
  Stevens, Brady FR-1 Malone DNS
  Sigler, Devon   Toledo Cross & Track Club DNS
  Ricker, Greg   Bowling Green Track Club DNS
  Brautigam, Kurt SO-2 PSU-Behrend DNS
  Flynn, Conner SO-2 Shawnee State DNS
  Donovan, Andrew FR-1 Shawnee State DNS
3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Bumb, Jason   Unattached 8:54.17
2. Stratman, Eric   Pitt Club XC 8:55.34
3. Francis, Ethan JR-3 Fredonia 8:55.42
4. Duffie, Josh JR-3 Geneva 8:56.57
5. Wortman, Zachary FR-1 PSU-Behrend 9:00.78
6. Singh, Andrew FR-1 Carnegie Mellon 9:07.38
7. Doering, William   Unattached 9:09.62
8. Hartshorne, Hunter SO-2 Carnegie Mellon 9:10.81
9. Metzung, Josh FR-1 Shawnee State 9:18.07
10. Reeher, Owen SO-2 Shawnee State 9:24.41
11. Petroff, Chris   Pitt Club XC 9:29.88
12. Safer, Jordan SR-4 Carnegie Mellon 10:21.83
13. Polanco, Andrew SR-4 Shawnee State 10:21.83
  Ebersole, Logan SR-4 Lake Erie DNS
  Drozynski, Christopher SO-2 PSU-Behrend DNS
  Buffington, Dylan SR-4 PSU-Behrend DNS
  Stevens, Brady FR-1 Malone DNS
3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Mcfoy, Noah   Pitt Club XC 9:15.82
2. Adams, Steven SO-2 Shawnee State 9:16.19
3. Redman, Cody SR-4 Shawnee State 9:17.38
4. Hoover, Hunter FR-1 Shawnee State 9:20.43
5. Kibet, Xavier FR-1 Lake Erie 9:20.69
6. Brentlinger, Chase FR-1 Tiffin 9:30.07
7. Dunning, Ryan FR-1 Fredonia 9:30.29
8. Wheeler, Timothy FR-1 PSU-Behrend 9:33.14
9. Valento, Christian FR-1 Geneva 9:34.83
10. Freeman, Alec   Pitt Club XC 9:39.38
11. Preece, Blake   Bowling Green Track Club 9:41.42
12. Starkweather, Owen FR-1 Tiffin 9:48.35
13. Egan, Kyle SO-2 Fredonia 9:54.17
14. Applegate, Devon   Unattached 9:56.16
15. Kubala, Alex SO-2 PSU-Behrend 9:56.41
16. O'Linn, Brandon SR-4 Tiffin 10:43.87
  Donovan, Andrew FR-1 Shawnee State DNS
3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Schreiber, Cody SR-4 Geneva 9:34.39
2. Racine, Brandon SO-2 Geneva 9:40.90
3. Peters, Aaron   Bowling Green Track Club 9:42.60
4. Watkins, Noah FR-1 Fredonia 9:53.83
5. Parsons, Chris FR-1 Shawnee State 9:56.53
6. Biederman, Matt   Pitt Club XC 9:58.68
7. Vulimiri, Praveen   Pitt Club XC 10:00.20
8. Parsons, Hunter FR-1 Shawnee State 10:04.48
9. Wood, Josh   Pitt Club XC 10:08.13
10. Conti, Evan   Pitt Club XC 10:11.11
11. Hardesty, Dustin FR-1 Tiffin 10:12.85
12. Steich, Adam FR-1 Geneva 10:16.20
13. Reese, Micah SO-2 Geneva 11:13.94
14. Gregory, Jacob SO-2 Notre Dame (Ohio) 11:48.69
  Sigler, Devon   Toledo Cross & Track Club DNS
  Ricker, Greg   Bowling Green Track Club DNS
  Brautigam, Kurt SO-2 PSU-Behrend DNS
  Flynn, Conner SO-2 Shawnee State DNS