February 3, 2018
|
Olivet Nazarene-Student Rec. Center - Bourbonnais, IL
|
200m (Flat)
ICON KEY: NAIA A NAIA B

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Patel, Dhruvil JR-3 North Central (Ill.) 8:22.88
2. Hird, Zach JR-3 North Central (Ill.) 8:27.39
3. Lawson, Tyler JR-3 Columbia (Mo.) 8:30.83
4. Norvell, Matthew JR-3 North Central (Ill.) 8:31.05
5. O'Keefe, Dan SR-4 North Central (Ill.) 8:33.59
6. Pommier, Gabriel FR-1 North Central (Ill.) 8:40.37
7. Wilkerson, Brandon JR-3 Augustana (Ill.) 8:40.98
8. Malonda, Roger JR-3 Calumet-St. Joseph 8:41.30
9. Sismelich, Steven SR-4 North Central (Ill.) 8:41.60
10. Makrounis, Alex FR-1 North Central (Ill.) 8:43.94
11. McKenna, Nolan JR-3 North Central (Ill.) 8:44.96
12. Bailon, Argeni SR-4 North Central (Ill.) 8:46.74
13. Osmulski, Matt SO-2 North Central (Ill.) 8:51.30
14. Rector, James SR-4 North Central (Ill.) 8:53.75
15. Thompson, Alex JR-3 Columbia (Mo.) 8:56.43
16. Cobb, Mikey JR-3 North Central (Ill.) 8:56.94
17. Oats, Connor JR-3 North Central (Ill.) 8:58.32
18. Galvan, Mauricio SO-2 Lewis 8:59.07
19. Puetz, Joseph   Unattached 9:01.21
20. Rosales, Alejandro SR-4 North Central (Ill.) 9:01.55
21. Hulliberger, Zach JR-3 Olivet Nazarene 9:03.32
22. Wilson, Matt SO-2 St. Francis (Ill.) 9:03.55
23. Robinett, Trent Freshman Unattached 9:05.68
24. Williams, Rob JR-3 Augustana (Ill.) 9:06.35
25. Reed, Peyton SR-4 Lewis 9:08.00
26. Michael, Zack SO-2 North Central (Ill.) 9:08.72
27. Shroda, Bjorn SO-2 North Central (Ill.) 9:11.90
28. Chavez, Joe SR-4 Benedictine (Ill.) 9:12.14
29. Beutel, Alec SO-2 North Central (Ill.) 9:12.46
30. Licari, Nick SO-2 North Central (Ill.) 9:12.50
31. Santana, David SR-4 North Central (Ill.) 9:16.08
32. Mohammed, Nebil JR-3 North Central (Ill.) 9:16.56
33. Esela, Jackson FR-1 North Central (Ill.) 9:17.78
34. Whittle, David JR-3 St. Ambrose 9:22.55
35. VanderPlaats, Kyle JR-3 Trinity Christian 9:22.61
36. Pickering, Colin SO-2 Olivet Nazarene 9:24.20
37. Laskero, Daniel SO-2 Lewis 9:24.37
38. Cooper, Alex JR-3 St. Francis (Ill.) 9:24.46
39. Rosales, Paco JR-3 Lindenwood-Belleville 9:25.23
40. Somerfield, Ryan   Illinois Track Club 9:25.52
41. Kouchoukos, Mark FR-1 Olivet Nazarene 9:27.72
42. Ceballos, Gabe JR-3 St. Francis (Ill.) 9:28.62
43. Emptage, Zachary SO-2 Olivet Nazarene 9:30.98
44. Frank, Alexander SO-2 Olivet Nazarene 9:32.04
45. Bishop, Zachary SO-2 Olivet Nazarene 9:33.55
46. Heidinger, Nick JR-3 Trinity Christian 9:35.67
47. Zaragoza, Francisco JR-3 Lindenwood-Belleville 9:36.41
48. Franscissan, Peter SR-4 Augustana (Ill.) 9:39.64
49. Freeman, Peter FR-1 Lewis 9:39.79
50. Joseph, Adam Freshman Unattached 9:40.39
51. Feltis, Daniel Senior Unattached 9:41.22
52. Peters, Anthony SR-4 St. Ambrose 9:43.23
53. Lundine, Mark SR-4 Augustana (Ill.) 9:44.05
54. Ferguson, Josh SO-2 Lindenwood-Belleville 9:44.51
55. Laboe, John   Northwestern University 9:44.56
56. Timmons, Jacob SR-4 Lewis 9:45.63
57. Gooding, Ryan   DWRunning 9:49.43
58. Hillier, Trent SO-2 Olivet Nazarene 9:53.48
59. Girmscheid, John   Northwestern University 9:54.31
60. Baez Martinez, Andre FR-1 St. Francis (Ill.) 9:55.30
61. Peters, Cameron   Northwestern University 9:56.24
62. Cramer, Jonathan JR-3 Olivet Nazarene 9:58.82
63. Pagan, Chris FR-1 St. Francis (Ill.) 10:01.40
64. Pitts, Joshua JR-3 Olivet Nazarene 10:05.90
65. Judd, Eric FR-1 St. Francis (Ill.) 10:07.32
66. Alanis, Marco FR-1 Augustana (Ill.) 10:10.88
67. Roberts, William JR-3 Olivet Nazarene 10:11.94
68. Hernandez, Jorge SO-2 Lindenwood-Belleville 10:12.82
69. Long, Sam SO-2 St. Ambrose 10:13.96
70. Munoz, Luis JR-3 Calumet-St. Joseph 10:14.34
71. Shotton, Cameron SO-2 Augustana (Ill.) 10:17.81
72. Parr, Danny FR-1 St. Ambrose 10:34.18
73. Jung, Tristan   Northwestern University 10:40.82
74. Barnhill, Addison FR-1 Calumet-St. Joseph 10:51.94
75. Guerrero, Tony SR-4 Concordia Univ. Chicago 10:57.47
3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Timmons, Jacob SR-4 Lewis 9:45.63
2. Hillier, Trent SO-2 Olivet Nazarene 9:53.48
3. Girmscheid, John   Northwestern University 9:54.31
4. Peters, Cameron   Northwestern University 9:56.24
5. Pitts, Joshua JR-3 Olivet Nazarene 10:05.90
6. Judd, Eric FR-1 St. Francis (Ill.) 10:07.32
7. Alanis, Marco FR-1 Augustana (Ill.) 10:10.88
8. Hernandez, Jorge SO-2 Lindenwood-Belleville 10:12.82
9. Munoz, Luis JR-3 Calumet-St. Joseph 10:14.34
10. Shotton, Cameron SO-2 Augustana (Ill.) 10:17.81
11. Parr, Danny FR-1 St. Ambrose 10:34.18
12. Jung, Tristan   Northwestern University 10:40.82
13. Barnhill, Addison FR-1 Calumet-St. Joseph 10:51.94
14. Guerrero, Tony SR-4 Concordia Univ. Chicago 10:57.47
3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Shroda, Bjorn SO-2 North Central (Ill.) 9:11.90
2. Esela, Jackson FR-1 North Central (Ill.) 9:17.78
3. Frank, Alexander SO-2 Olivet Nazarene 9:32.04
4. Heidinger, Nick JR-3 Trinity Christian 9:35.67
5. Freeman, Peter FR-1 Lewis 9:39.79
6. Feltis, Daniel Senior Unattached 9:41.22
7. Laboe, John   Northwestern University 9:44.56
8. Gooding, Ryan   DWRunning 9:49.43
9. Baez Martinez, Andre FR-1 St. Francis (Ill.) 9:55.30
10. Cramer, Jonathan JR-3 Olivet Nazarene 9:58.82
11. Pagan, Chris FR-1 St. Francis (Ill.) 10:01.40
12. Roberts, William JR-3 Olivet Nazarene 10:11.94
13. Long, Sam SO-2 St. Ambrose 10:13.96
3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Michael, Zack SO-2 North Central (Ill.) 9:08.72
2. Chavez, Joe SR-4 Benedictine (Ill.) 9:12.14
3. Beutel, Alec SO-2 North Central (Ill.) 9:12.46
4. Mohammed, Nebil JR-3 North Central (Ill.) 9:16.56
5. Whittle, David JR-3 St. Ambrose 9:22.55
6. VanderPlaats, Kyle JR-3 Trinity Christian 9:22.61
7. Pickering, Colin SO-2 Olivet Nazarene 9:24.20
8. Cooper, Alex JR-3 St. Francis (Ill.) 9:24.46
9. Rosales, Paco JR-3 Lindenwood-Belleville 9:25.23
10. Somerfield, Ryan   Illinois Track Club 9:25.52
11. Kouchoukos, Mark FR-1 Olivet Nazarene 9:27.72
12. Emptage, Zachary SO-2 Olivet Nazarene 9:30.98
13. Zaragoza, Francisco JR-3 Lindenwood-Belleville 9:36.41
14. Franscissan, Peter SR-4 Augustana (Ill.) 9:39.64
15. Joseph, Adam Freshman Unattached 9:40.39
16. Peters, Anthony SR-4 St. Ambrose 9:43.23
17. Lundine, Mark SR-4 Augustana (Ill.) 9:44.05
18. Ferguson, Josh SO-2 Lindenwood-Belleville 9:44.51
3000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Pommier, Gabriel FR-1 North Central (Ill.) 8:40.37
2. Malonda, Roger JR-3 Calumet-St. Joseph 8:41.30
3. Makrounis, Alex FR-1 North Central (Ill.) 8:43.94
4. Rector, James SR-4 North Central (Ill.) 8:53.75
5. Thompson, Alex JR-3 Columbia (Mo.) 8:56.43
6. Cobb, Mikey JR-3 North Central (Ill.) 8:56.94
7. Oats, Connor JR-3 North Central (Ill.) 8:58.32
8. Galvan, Mauricio SO-2 Lewis 8:59.07
9. Puetz, Joseph   Unattached 9:01.21
10. Rosales, Alejandro SR-4 North Central (Ill.) 9:01.55
11. Hulliberger, Zach JR-3 Olivet Nazarene 9:03.32
12. Wilson, Matt SO-2 St. Francis (Ill.) 9:03.55
13. Licari, Nick SO-2 North Central (Ill.) 9:12.50
14. Santana, David SR-4 North Central (Ill.) 9:16.08
15. Laskero, Daniel SO-2 Lewis 9:24.37
16. Ceballos, Gabe JR-3 St. Francis (Ill.) 9:28.62
17. Bishop, Zachary SO-2 Olivet Nazarene 9:33.55
3000 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Patel, Dhruvil JR-3 North Central (Ill.) 8:22.88
2. Hird, Zach JR-3 North Central (Ill.) 8:27.39
3. Lawson, Tyler JR-3 Columbia (Mo.) 8:30.83
4. Norvell, Matthew JR-3 North Central (Ill.) 8:31.05
5. O'Keefe, Dan SR-4 North Central (Ill.) 8:33.59
6. Wilkerson, Brandon JR-3 Augustana (Ill.) 8:40.98
7. Sismelich, Steven SR-4 North Central (Ill.) 8:41.60
8. McKenna, Nolan JR-3 North Central (Ill.) 8:44.96
9. Bailon, Argeni SR-4 North Central (Ill.) 8:46.74
10. Osmulski, Matt SO-2 North Central (Ill.) 8:51.30
11. Robinett, Trent Freshman Unattached 9:05.68
12. Williams, Rob JR-3 Augustana (Ill.) 9:06.35
13. Reed, Peyton SR-4 Lewis 9:08.00