February 9-10, 2018
|
Washington-Dempsey Indoor - Seattle, WA
|
307m (Flat)
ICON KEY: DII Prov NAIA A NAIA B

Women's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Infeld, Emily   NIKE BOWERMAN TRACK CLUB 15:15.52
2. Jorgensen, Gwen   Unattached 15:15.64
3. Clark, Erin SR-4 Colorado 15:37.64
4. Blaase, Chelsea   Hansons-Brooks ODP 15:40.80
5. Johnson, Rachel   ASICS/Furman Elite 15:42.50
6. O'Brien, Clare SO-2 Boise State 15:42.60
7. Morley, Makena SO-2 Colorado 15:44.48
8. Cardama Baez, Carmela SO-2 Oregon 15:55.45
9. Blaney, Anne-Marie   Hansons-Brooks ODP 15:56.20
10. Wodak, Natasha   Pacific Elite 15:56.81
11. Benner, Kaitlyn   Unattached 15:57.05
12. Van Beek, Maddie   Unattached 15:58.38
13. Shanahan, Danielle SR-4 Loyola Marymount 15:59.35
14. Smith, Jaci JR-3 Air Force 16:00.25
15. Prouse, Charlotte SO-2 New Mexico 16:01.15
16. Oakley, Brie FR-1 California 16:02.01
17. Korir, Vallery SR-4 Washington St. 16:07.72
18. Tanner, Natalie   Strava TC 16:11.57
19. McConnochie, Grace SR-4 Boise State 16:11.74
20. Pratt, Olivia   Hansons-Brooks ODP 16:13.12
21. Zerrenner, Addi SR-4 Arizona 16:21.21
22. Trevisan, Madeline FR-1 Michigan 16:21.67
23. Flanagan, Kaylee   Roots Running Project 16:22.65
24. Middleton, Kinsey   Skechers Performance 16:24.11
25. Porter, Shannon   Unattached 16:24.74
26. Lloyd, Meghan JR-3 Texas 16:27.12
27. Tuttle, Tayler SR-4 Colorado 16:29.82
28. Nickerson, Angie JR-3 Southern Utah 16:30.95
29. Roberts, Aubrey FR-1 Northwestern 16:32.75
30. Reed, Maddy SO-2 Arkansas 16:36.61
31. Gilfillan, Darby SR-4 Colorado St. 16:36.75
32. Koech, Winny JR-3 UTEP 16:38.78
33. Grover, Malena JR-3 Adams State 16:39.29
34. Mercer, Louise SR-4 Utah 16:40.01
35. Eckel, Sophie SO-2 New Mexico 16:40.09
36. Seward, Sophie JR-3 Western State 16:43.73
37. Pendergast, Judy SO-2 Oregon 16:44.53
38. Evenson, Avery SR-4 Michigan 16:45.08
39. Brown, Sydney JR-3 Arkansas 16:51.70
40. Fruchey, Madison SO-2 Southern Utah 16:52.21
41. Rufener, Kennedy JR-3 Western Oregon 16:53.96
42. Sams, Jessica SR-4 Utah 16:55.21
43. Sanchez, Emily SO-2 UC Riverside 16:55.89
44. Tostenson, Gracie SR-4 Boise State 16:58.28
45. Murray, Megan FR-1 Tennessee 17:04.49
46. Stein, Olivia JR-3 Seattle U. 17:05.11
47. Shindruk, Alexa JR-3 Central Washington 17:06.76
48. Miller, Michayla JR-3 Weber State 17:08.22
49. Kallner, Ali SO-2 Colorado St. 17:10.97
50. Lystad, Tansey   Unattached 17:11.50
51. Vitale-Sullivan, Molly SO-2 College of Idaho 17:12.13
52. Pearce, Weslie SR-4 UC Riverside 17:15.26
53. Thurman, Jenna SR-4 Adams State 17:15.51
54. Kelly, Kendall JR-3 New Mexico 17:18.91
55. Wilson, Colleen   Halifax Road Hammers 17:20.01
56. Vorgitch, Madelyn JR-3 Loyola Marymount 17:22.46
57. Kelly, Annie SR-4 Colorado 17:24.68
58. Montoya, Mariah SR-4 Grand Canyon 17:27.19
59. Zapata, Jennifer SR-4 UT-Rio Grande Valley 17:30.57
60. Albano, Gracie JR-3 Sacramento St. 17:32.68
61. Hruska, Melissa SO-2 Washington St. 17:35.10
62. Albers, Haley SR-4 Northwestern 17:35.88
63. Larson, Elise JR-3 Azusa Pacific 17:37.31
64. Leos, Wendi FR-1 Cal St. Fullerton 17:40.72
65. McIsaac, Giulia SO-2 Academy of Art 17:54.96
66. Vasquez, Jasmine SR-4 Cal St. Northridge 17:58.44
67. Ostenso, Andrea SR-4 Northwestern 17:59.99
68. De La Rosa, Gabrielle SO-2 Cal St. Fullerton 18:02.32
69. Navarrete-Lamas, Julieta SO-2 Southern Utah 18:16.39
70. Marine, Demi FR-1 Cal St. Fullerton 18:17.63
71. Alvarenga, Katie JR-3 Cal St. Northridge 18:24.59
72. Ledwith, Gracie SO-2 Eastern Washington 18:25.20
73. Villanueva, Alma SO-2 UT-Rio Grande Valley 18:29.70
74. Corrigan, Kaelah SO-2 Eastern Washington 18:31.77
75. Bautista, Ana FR-1 UT-Rio Grande Valley 18:35.99
  Frerichs, Courtney   NIKE BOWERMAN TRACK CLUB DNF
  Flanagan, Eilish JR-3 Adams State DNF
5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Infeld, Emily   NIKE BOWERMAN TRACK CLUB 15:15.52
2. Jorgensen, Gwen   Unattached 15:15.64
3. Clark, Erin SR-4 Colorado 15:37.64
4. Blaase, Chelsea   Hansons-Brooks ODP 15:40.80
5. Johnson, Rachel   ASICS/Furman Elite 15:42.50
6. O'Brien, Clare SO-2 Boise State 15:42.60
7. Morley, Makena SO-2 Colorado 15:44.48
8. Cardama Baez, Carmela SO-2 Oregon 15:55.45
9. Blaney, Anne-Marie   Hansons-Brooks ODP 15:56.20
10. Wodak, Natasha   Pacific Elite 15:56.81
11. Benner, Kaitlyn   Unattached 15:57.05
12. Van Beek, Maddie   Unattached 15:58.38
13. Shanahan, Danielle SR-4 Loyola Marymount 15:59.35
14. Smith, Jaci JR-3 Air Force 16:00.25
15. Prouse, Charlotte SO-2 New Mexico 16:01.15
16. Oakley, Brie FR-1 California 16:02.01
17. Pratt, Olivia   Hansons-Brooks ODP 16:13.12
18. Middleton, Kinsey   Skechers Performance 16:24.11
19. Pendergast, Judy SO-2 Oregon 16:44.53
20. Thurman, Jenna SR-4 Adams State 17:15.51
  Frerichs, Courtney   NIKE BOWERMAN TRACK CLUB DNF
5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Korir, Vallery SR-4 Washington St. 16:07.72
2. Tanner, Natalie   Strava TC 16:11.57
3. McConnochie, Grace SR-4 Boise State 16:11.74
4. Zerrenner, Addi SR-4 Arizona 16:21.21
5. Trevisan, Madeline FR-1 Michigan 16:21.67
6. Flanagan, Kaylee   Roots Running Project 16:22.65
7. Porter, Shannon   Unattached 16:24.74
8. Lloyd, Meghan JR-3 Texas 16:27.12
9. Tuttle, Tayler SR-4 Colorado 16:29.82
10. Nickerson, Angie JR-3 Southern Utah 16:30.95
11. Roberts, Aubrey FR-1 Northwestern 16:32.75
12. Reed, Maddy SO-2 Arkansas 16:36.61
13. Gilfillan, Darby SR-4 Colorado St. 16:36.75
14. Koech, Winny JR-3 UTEP 16:38.78
15. Eckel, Sophie SO-2 New Mexico 16:40.09
16. Seward, Sophie JR-3 Western State 16:43.73
17. Evenson, Avery SR-4 Michigan 16:45.08
18. Brown, Sydney JR-3 Arkansas 16:51.70
19. Tostenson, Gracie SR-4 Boise State 16:58.28
20. Lystad, Tansey   Unattached 17:11.50
21. Pearce, Weslie SR-4 UC Riverside 17:15.26
22. Kelly, Kendall JR-3 New Mexico 17:18.91
23. Wilson, Colleen   Halifax Road Hammers 17:20.01
24. Kelly, Annie SR-4 Colorado 17:24.68
  Flanagan, Eilish JR-3 Adams State DNF
5000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Grover, Malena JR-3 Adams State 16:39.29
2. Mercer, Louise SR-4 Utah 16:40.01
3. Fruchey, Madison SO-2 Southern Utah 16:52.21
4. Rufener, Kennedy JR-3 Western Oregon 16:53.96
5. Sams, Jessica SR-4 Utah 16:55.21
6. Sanchez, Emily SO-2 UC Riverside 16:55.89
7. Murray, Megan FR-1 Tennessee 17:04.49
8. Stein, Olivia JR-3 Seattle U. 17:05.11
9. Shindruk, Alexa JR-3 Central Washington 17:06.76
10. Miller, Michayla JR-3 Weber State 17:08.22
11. Kallner, Ali SO-2 Colorado St. 17:10.97
12. Vitale-Sullivan, Molly SO-2 College of Idaho 17:12.13
13. Vorgitch, Madelyn JR-3 Loyola Marymount 17:22.46
14. Montoya, Mariah SR-4 Grand Canyon 17:27.19
15. Ostenso, Andrea SR-4 Northwestern 17:59.99
5000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Zapata, Jennifer SR-4 UT-Rio Grande Valley 17:30.57
2. Albano, Gracie JR-3 Sacramento St. 17:32.68
3. Hruska, Melissa SO-2 Washington St. 17:35.10
4. Albers, Haley SR-4 Northwestern 17:35.88
5. Larson, Elise JR-3 Azusa Pacific 17:37.31
6. Leos, Wendi FR-1 Cal St. Fullerton 17:40.72
7. McIsaac, Giulia SO-2 Academy of Art 17:54.96
8. Vasquez, Jasmine SR-4 Cal St. Northridge 17:58.44
9. De La Rosa, Gabrielle SO-2 Cal St. Fullerton 18:02.32
10. Navarrete-Lamas, Julieta SO-2 Southern Utah 18:16.39
11. Marine, Demi FR-1 Cal St. Fullerton 18:17.63
12. Alvarenga, Katie JR-3 Cal St. Northridge 18:24.59
13. Ledwith, Gracie SO-2 Eastern Washington 18:25.20
14. Villanueva, Alma SO-2 UT-Rio Grande Valley 18:29.70
15. Corrigan, Kaelah SO-2 Eastern Washington 18:31.77
16. Bautista, Ana FR-1 UT-Rio Grande Valley 18:35.99