February 9-10, 2018
|
Washington-Dempsey Indoor - Seattle, WA
ICON KEY: DII Prov DII Auto IC4A/ECAC

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Tate, Mike SR-4 Southern Utah 13:37.33 -
2. Hrezi, Mohamed   Hansons-Brooks ODP 13:39.62 -
3. Abdi, Hassan SR-4 Oklahoma State 13:41.91 -
4. Bruce, Jack SR-4 Arkansas 13:43.34 -
5. Anderson, Tanner SO-2 Oregon 13:43.74 -
6. Fischer, Grant SR-4 Colorado St. 13:44.24 -
7. Onizuka, Shota   Tokai University 13:45.56 -
8. Droddy, Noah   Saucony/Roots 13:46.91 -
9. Osako, Suguru   Nike Oregon Project 13:48.41 -
10. Gidabuday, Sydney JR-3 Adams State 13:50.29 -
11. La Mere, Ian   Hansons-Brooks ODP 13:50.56 -
12. Brandt, Robert JR-3 UCLA 13:53.18 -
13. Monroe, Alex   Boulder Track Club 13:55.98 -
14. Forsyth, Ryan SR-4 Colorado 13:56.07 -
15. Bilvado, Jacob JR-3 Air Force 13:56.89 -
16. Roudolff-Levisse, Emmanuel SO-2 Portland 13:57.97 -
17. Keane, Barry FR-1 Butler 13:58.85 -
18. Davey, Mickey JR-3 Air Force 13:59.38 -
19. Rowe, Jack JR-3 San Francisco 14:00.99 -
20. Mestler, Jackson SO-2 Oregon 14:03.00 -
21. Milam, Willie   Roots Running Project 14:03.79 -
22. Dee, Jamie FR-1 Iona 14:04.71 -
23. Wright, Matthew SR-4 Southern Utah 14:04.92 -
24. Kirui, Gilbert JR-3 Iona 14:05.48 -
25. Kendell, Ben SR-4 Detroit Mercy 14:07.43 -
26. Gonzales, Ethan JR-3 Colorado 14:07.70 -
27. Peterman, Adam SR-4 Colorado 14:08.33 -
28. Williams, Michael SR-4 Washington St. 14:08.80 -
29. Johnston, Andrew SR-4 Air Force 14:09.21 -
30. Joseph, Joshua SO-2 Adams State 14:10.16 -
31. Chirchir, Abraham FR-1 UT-Rio Grande Valley 14:10.32 -
32. Cross, Jordan SR-4 Weber State 14:11.52 -
33. George, Alex JR-3 Arkansas 14:14.23 -
34. Hamer, Eric SO-2 Colorado St. 14:15.07 -
35. Rotich, Emmanuel SO-2 Tulane 14:15.42 -
36. Airiau, Gatien SR-4 Academy of Art 14:15.79 -
37. Ramirez, Lucio JR-3 Adams State 14:17.08 -
38. Davidson, Jack SO-2 Santa Clara 14:17.32 -
39. Shipley, Jimmy SR-4 Air Force 14:17.58 -
40. Neuman, Travis SR-4 Oregon 14:20.47 -
41. Berriatua, Joey SR-4 Santa Clara 14:21.64 -
42. O'Neill, Connor FR-1 Texas 14:24.19 -
43. Martinez, Maximilliano FR-1 Colorado St. 14:24.20 -
44. Ojeda, Eric   Unattached 14:24.69 -
45. Fernandez, Bryan SR-4 Oregon 14:25.08 -
46. Giugliano, Luke SR-4 Colorado St. 14:25.57 -
47. Motschmann, Johannes JR-3 Iona 14:25.57 -
48. Guerrero, Michael SR-4 UT-Arlington 14:26.44 -
49. Weinmeister, Justin SR-4 Colorado St. 14:26.88 -
50. Caldwell, Satchel SO-2 Colorado St. 14:29.11 -
51. Ricketts, Christian FR-1 Southern Utah 14:33.03 -
52. Cates, Preston SO-2 Arkansas 14:34.37 -
53. Collier, Jonathan SR-4 Butler 14:34.66 -
54. Henry, Christopher FR-1 Wyoming 14:34.71 -
55. Herrick, Chris JR-3 Colorado 14:34.84 -
56. Downey, Michael SO-2 Wyoming 14:35.47 -
57. Stone, Elliott SO-2 North Dakota State 14:37.52 -
58. Hillsman, Andre SO-2 Tennessee 14:38.10 -
59. Allen, Jacob SR-4 San Francisco 14:38.46 -
60. Davila, Hunter JR-3 Arizona 14:39.09 -
61. Fishburn, Phillip SO-2 Gonzaga 14:40.55 -
62. Barton, Forrest SO-2 Colorado St. 14:41.01 -
63. Finney, Jake SO-2 Washington St. 14:42.89 -
64. Brey, Nicholas SO-2 Tennessee 14:43.50 -
65. Polerecky, Jack JR-3 Loyola Marymount 14:44.16 -
66. Park, Rhys SR-4 Boise State 14:44.95 -
67. McCormick, Keegan JR-3 Boise State 14:45.33 -
68. Smith, Paxton SO-2 Colorado 14:45.99 -
69. Persyn, Carter FR-1 Arkansas 14:47.87 -
70. Leavens, Aaron   Unattached 14:49.43 -
71. Golden, Daniel SO-2 Texas 14:49.93 -
72. Osterstock, Nate FR-1 Southern Utah 14:50.57 -
73. Riding, Jiraa FR-1 Southern Utah 14:54.31 -
74. Derline, Isaac JR-3 Western Washington 14:57.56 -
75. Nicholson, Jacob FR-1 Washington St. 14:58.00 -
76. Howard, Alexander SR-4 San Francisco 14:59.16 -
77. Sickler, Tyler SR-4 Sacramento St. 15:01.94 -
78. Robinson, Wesley SO-2 Tennessee 15:05.70 -
79. Schilter, Luke FR-1 Washington St. 15:09.50 -
80. Thorson, Josh SR-4 Academy of Art 15:29.59 -
  Williams, Keith   Unattached DNF -
  Hendrickson, Connor JR-3 Texas DNF -
5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Tate, Mike SR-4 Southern Utah 13:37.33
2. Hrezi, Mohamed   Hansons-Brooks ODP 13:39.62
3. Abdi, Hassan SR-4 Oklahoma State 13:41.91
4. Bruce, Jack SR-4 Arkansas 13:43.34
5. Anderson, Tanner SO-2 Oregon 13:43.74
6. Fischer, Grant SR-4 Colorado St. 13:44.24
7. Onizuka, Shota   Tokai University 13:45.56
8. Droddy, Noah   Saucony/Roots 13:46.91
9. Osako, Suguru   Nike Oregon Project 13:48.41
10. Gidabuday, Sydney JR-3 Adams State 13:50.29
11. La Mere, Ian   Hansons-Brooks ODP 13:50.56
12. Brandt, Robert JR-3 UCLA 13:53.18
13. Monroe, Alex   Boulder Track Club 13:55.98
14. Forsyth, Ryan SR-4 Colorado 13:56.07
15. Bilvado, Jacob JR-3 Air Force 13:56.89
16. Roudolff-Levisse, Emmanuel SO-2 Portland 13:57.97
17. Keane, Barry FR-1 Butler 13:58.85
18. Davey, Mickey JR-3 Air Force 13:59.38
19. Rowe, Jack JR-3 San Francisco 14:00.99
20. Kirui, Gilbert JR-3 Iona 14:05.48
21. Johnston, Andrew SR-4 Air Force 14:09.21
22. George, Alex JR-3 Arkansas 14:14.23
23. Rotich, Emmanuel SO-2 Tulane 14:15.42
24. Motschmann, Johannes JR-3 Iona 14:25.57
  Williams, Keith   Unattached DNF
5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Mestler, Jackson SO-2 Oregon 14:03.00
2. Milam, Willie   Roots Running Project 14:03.79
3. Dee, Jamie FR-1 Iona 14:04.71
4. Wright, Matthew SR-4 Southern Utah 14:04.92
5. Kendell, Ben SR-4 Detroit Mercy 14:07.43
6. Gonzales, Ethan JR-3 Colorado 14:07.70
7. Peterman, Adam SR-4 Colorado 14:08.33
8. Williams, Michael SR-4 Washington St. 14:08.80
9. Joseph, Joshua SO-2 Adams State 14:10.16
10. Cross, Jordan SR-4 Weber State 14:11.52
11. Ramirez, Lucio JR-3 Adams State 14:17.08
12. Shipley, Jimmy SR-4 Air Force 14:17.58
13. Neuman, Travis SR-4 Oregon 14:20.47
14. Martinez, Maximilliano FR-1 Colorado St. 14:24.20
15. Fernandez, Bryan SR-4 Oregon 14:25.08
16. Allen, Jacob SR-4 San Francisco 14:38.46
17. Polerecky, Jack JR-3 Loyola Marymount 14:44.16
18. Park, Rhys SR-4 Boise State 14:44.95
5000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Chirchir, Abraham FR-1 UT-Rio Grande Valley 14:10.32
2. Hamer, Eric SO-2 Colorado St. 14:15.07
3. Airiau, Gatien SR-4 Academy of Art 14:15.79
4. Davidson, Jack SO-2 Santa Clara 14:17.32
5. Berriatua, Joey SR-4 Santa Clara 14:21.64
6. O'Neill, Connor FR-1 Texas 14:24.19
7. Ojeda, Eric   Unattached 14:24.69
8. Giugliano, Luke SR-4 Colorado St. 14:25.57
9. Guerrero, Michael SR-4 UT-Arlington 14:26.44
10. Weinmeister, Justin SR-4 Colorado St. 14:26.88
11. Caldwell, Satchel SO-2 Colorado St. 14:29.11
12. Collier, Jonathan SR-4 Butler 14:34.66
13. Herrick, Chris JR-3 Colorado 14:34.84
14. Downey, Michael SO-2 Wyoming 14:35.47
15. Stone, Elliott SO-2 North Dakota State 14:37.52
16. Davila, Hunter JR-3 Arizona 14:39.09
17. McCormick, Keegan JR-3 Boise State 14:45.33
18. Smith, Paxton SO-2 Colorado 14:45.99
19. Derline, Isaac JR-3 Western Washington 14:57.56
20. Robinson, Wesley SO-2 Tennessee 15:05.70
21. Thorson, Josh SR-4 Academy of Art 15:29.59
  Hendrickson, Connor JR-3 Texas DNF
5000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Ricketts, Christian FR-1 Southern Utah 14:33.03
2. Cates, Preston SO-2 Arkansas 14:34.37
3. Henry, Christopher FR-1 Wyoming 14:34.71
4. Hillsman, Andre SO-2 Tennessee 14:38.10
5. Fishburn, Phillip SO-2 Gonzaga 14:40.55
6. Barton, Forrest SO-2 Colorado St. 14:41.01
7. Finney, Jake SO-2 Washington St. 14:42.89
8. Brey, Nicholas SO-2 Tennessee 14:43.50
9. Persyn, Carter FR-1 Arkansas 14:47.87
10. Leavens, Aaron   Unattached 14:49.43
11. Golden, Daniel SO-2 Texas 14:49.93
12. Osterstock, Nate FR-1 Southern Utah 14:50.57
13. Riding, Jiraa FR-1 Southern Utah 14:54.31
14. Nicholson, Jacob FR-1 Washington St. 14:58.00
15. Howard, Alexander SR-4 San Francisco 14:59.16
16. Sickler, Tyler SR-4 Sacramento St. 15:01.94
17. Schilter, Luke FR-1 Washington St. 15:09.50