January 26-27, 2018
|
SPIRE Institute Indoor Track & Field Facility - Geneva, OH
|
300m (Flat)
ICON KEY: OAC HCAC

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Andrews, Matt SR-4 John Carroll 14:54.80
2. Monahan, Kyle SR-4 John Carroll 14:56.85
3. Schlabig, Jack   CRC Elite 14:58.23
4. Morgan , Andy Senior Unattached 15:01.04
5. Hilbert, Liam SO-2 Buffalo 15:04.89
6. Sopchak, Adam SR-4 Mount Union 15:05.53
7. McCartney, George JR-3 Malone 15:09.26
8. Borger, Bobby SR-4 Ohio Northern 15:11.84
9. Boyer, Nate SR-4 Malone 15:14.16
10. Whittington, Noah SO-2 Malone 15:14.43
11. Cecchi, David SO-2 Charleston (W.V.) 15:17.06
12. Cardamone, Benjamin SO-2 Buffalo 15:23.94
13. Dahmen, Michael   Unattached 15:25.13
14. Quinn, Christopher   Unattached 15:26.24
15. Charette, Kevin SR-4 Charleston (W.V.) 15:26.54
16. Rodeheffer, Charles JR-3 Wittenberg 15:33.10
17. Wortman, Zachary FR-1 PSU-Behrend 15:34.75
18. Frost, Dakota SO-2 Bluffton 15:41.22
19. Murray, Noah FR-1 Walsh 15:42.87
20. Bach, Jon SO-2 Mount Union 15:47.64
21. Buffington, Dylan SR-4 PSU-Behrend 15:49.05
22. Reeher, Owen SO-2 Shawnee State 15:49.51
23. Marsh, Jared SO-2 Mount Union 15:50.46
24. Hoover, Hunter FR-1 Shawnee State 15:50.47
25. Walsh, Ed FR-1 Walsh 15:51.23
26. Budnik, Ryan JR-3 Grove City 15:55.11
27. Kawalec, Jack SO-2 John Carroll 15:58.52
28. Ebersole, Logan SR-4 Lake Erie 15:59.24
29. Eckert, Jonah JR-3 Bluffton 16:00.19
30. Adams, Steven SO-2 Shawnee State 16:01.08
31. Boyd, Samuel SR-4 Ohio Northern 16:03.26
32. Blain, Parker SR-4 Shawnee State 16:05.04
33. Salek, Zachery JR-3 Saint Francis University 16:07.42
34. McClung, Josh JR-3 Charleston (W.V.) 16:07.89
35. Coudriet, Joey FR-1 Malone 16:09.20
36. Thibault, Drew SR-4 Grove City 16:17.71
37. Gardner, Canaan SO-2 Ohio Christian 16:20.85
38. Kurzen, Seth   Unattached 16:21.67
39. Kropka, Casey JR-3 Mount Union 16:22.92
40. Kemper, Jacob SO-2 Shawnee State 16:26.13
41. Metzung, Josh FR-1 Shawnee State 16:27.50
42. Thomas, Matt SO-2 John Carroll 16:32.51
43. Verdow, Isaac JR-3 Walsh 16:39.72
44. Mattson, Travis SR-4 Grove City 16:40.97
45. Racine, Brandon SO-2 Geneva 16:44.09
46. Lander, Sam FR-1 Point Park 16:44.51
47. Radabaugh, Brett SR-4 Mount Union 16:44.69
48. Reimund, Alexander JR-3 Walsh 16:45.08
49. Meli , Timothy JR-3 Charleston (W.V.) 16:46.48
50. Richter, Ethan SR-4 Shawnee State 16:49.67
51. Wheeler, Timothy FR-1 PSU-Behrend 16:56.46
52. Barton, Zachary JR-3 Shenandoah 16:56.47
53. Bryan, Brandon JR-3 Lake Erie 16:56.59
54. Mink, Hayden SO-2 Ohio Christian 17:02.88
55. Mettille, Mack FR-1 Grove City 17:03.16
56. Romano, Adam JR-3 West Virginia Wesleyan 17:24.56
57. Schreiber, Cody SR-4 Geneva 17:30.68
58. Nelson, Bryce SR-4 Grove City 17:48.30
59. Grate, Samuel SR-4 Central State 18:07.20
60. Scott, Mark SO-2 Shawnee State 18:16.04
61. Ingros, Eric Junior Unattached 18:21.32
  Greenspan, Zach JR-3 Grove City DNF
  O'Brien, Patrick   Second Sole DNF
  Kozlowski, Michael SR-4 John Carroll DNF
  Grifith, Ian SR-4 PSU-Behrend DNF
  Sampsel, Eric Senior Unattached DNF
5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Andrews, Matt SR-4 John Carroll 14:54.80
2. Monahan, Kyle SR-4 John Carroll 14:56.85
3. Schlabig, Jack   CRC Elite 14:58.23
4. Morgan , Andy Senior Unattached 15:01.04
5. Hilbert, Liam SO-2 Buffalo 15:04.89
6. Sopchak, Adam SR-4 Mount Union 15:05.53
7. McCartney, George JR-3 Malone 15:09.26
8. Borger, Bobby SR-4 Ohio Northern 15:11.84
9. Boyer, Nate SR-4 Malone 15:14.16
10. Whittington, Noah SO-2 Malone 15:14.43
11. Cecchi, David SO-2 Charleston (W.V.) 15:17.06
12. Cardamone, Benjamin SO-2 Buffalo 15:23.94
13. Murray, Noah FR-1 Walsh 15:42.87
14. Boyd, Samuel SR-4 Ohio Northern 16:03.26
  O'Brien, Patrick   Second Sole DNF
5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Dahmen, Michael   Unattached 15:25.13
2. Quinn, Christopher   Unattached 15:26.24
3. Charette, Kevin SR-4 Charleston (W.V.) 15:26.54
4. Rodeheffer, Charles JR-3 Wittenberg 15:33.10
5. Wortman, Zachary FR-1 PSU-Behrend 15:34.75
6. Frost, Dakota SO-2 Bluffton 15:41.22
7. Bach, Jon SO-2 Mount Union 15:47.64
8. Reeher, Owen SO-2 Shawnee State 15:49.51
9. Marsh, Jared SO-2 Mount Union 15:50.46
10. Hoover, Hunter FR-1 Shawnee State 15:50.47
11. Walsh, Ed FR-1 Walsh 15:51.23
12. Ebersole, Logan SR-4 Lake Erie 15:59.24
13. Adams, Steven SO-2 Shawnee State 16:01.08
14. Blain, Parker SR-4 Shawnee State 16:05.04
15. McClung, Josh JR-3 Charleston (W.V.) 16:07.89
16. Kropka, Casey JR-3 Mount Union 16:22.92
17. Reimund, Alexander JR-3 Walsh 16:45.08
18. Richter, Ethan SR-4 Shawnee State 16:49.67
5000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Buffington, Dylan SR-4 PSU-Behrend 15:49.05
2. Budnik, Ryan JR-3 Grove City 15:55.11
3. Kawalec, Jack SO-2 John Carroll 15:58.52
4. Eckert, Jonah JR-3 Bluffton 16:00.19
5. Salek, Zachery JR-3 Saint Francis University 16:07.42
6. Coudriet, Joey FR-1 Malone 16:09.20
7. Thibault, Drew SR-4 Grove City 16:17.71
8. Gardner, Canaan SO-2 Ohio Christian 16:20.85
9. Kurzen, Seth   Unattached 16:21.67
10. Metzung, Josh FR-1 Shawnee State 16:27.50
11. Thomas, Matt SO-2 John Carroll 16:32.51
12. Verdow, Isaac JR-3 Walsh 16:39.72
13. Radabaugh, Brett SR-4 Mount Union 16:44.69
14. Bryan, Brandon JR-3 Lake Erie 16:56.59
15. Mettille, Mack FR-1 Grove City 17:03.16
  Kozlowski, Michael SR-4 John Carroll DNF
  Grifith, Ian SR-4 PSU-Behrend DNF
  Sampsel, Eric Senior Unattached DNF
5000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Kemper, Jacob SO-2 Shawnee State 16:26.13
2. Mattson, Travis SR-4 Grove City 16:40.97
3. Racine, Brandon SO-2 Geneva 16:44.09
4. Lander, Sam FR-1 Point Park 16:44.51
5. Meli , Timothy JR-3 Charleston (W.V.) 16:46.48
6. Wheeler, Timothy FR-1 PSU-Behrend 16:56.46
7. Barton, Zachary JR-3 Shenandoah 16:56.47
8. Mink, Hayden SO-2 Ohio Christian 17:02.88
9. Romano, Adam JR-3 West Virginia Wesleyan 17:24.56
10. Schreiber, Cody SR-4 Geneva 17:30.68
11. Nelson, Bryce SR-4 Grove City 17:48.30
12. Grate, Samuel SR-4 Central State 18:07.20
13. Scott, Mark SO-2 Shawnee State 18:16.04
14. Ingros, Eric Junior Unattached 18:21.32
  Greenspan, Zach JR-3 Grove City DNF