February 16, 2018
|
Dubuque-Chlapaty Rec Center - Dubuque, IA
|
200m (Flat)
ICON KEY: NAIA A

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Lee, Zach JR-3 Wis.-Platteville 1:55.72 10
2. Harvey, Nick SO-2 Augustana (Ill.) 1:57.00 8
3. Teets, Josh FR-1 Augustana (Ill.) 1:57.83 6
4. Combs, Tyler FR-1 Simpson (Iowa) 1:58.54 5
5. Kern, Collin SO-2 Luther 1:58.69 4
6. Klose, Hunter JR-3 Dubuque 1:58.77 3
7. Anderson, Nicholas SR-4 Clarke 1:58.78 2
8. Wallenkamp, Nolan JR-3 Wis.-Platteville 1:58.82 1
9. Ambrose, Nathan JR-3 Augustana (Ill.) 1:59.20 -
10. Lefebure, Levi SO-2 Simpson (Iowa) 1:59.38 -
11. Gilberg, Kyle JR-3 Luther 1:59.39 -
12. Lally, Kylian SR-4 Loras 1:59.60 -
13. Hovey, Kyle SR-4 Simpson (Iowa) 1:59.88 -
14. Wicker, Mason JR-3 Cornell College 2:00.67 -
15. Wilson, Caleb JR-3 Cornell College 2:01.05 -
16. Kemp, Anthony JR-3 Loras 2:01.73 -
17. Carroll, Jack JR-3 Loras 2:01.87 -
18. Gabriel, Cuyler JR-3 Cornell College 2:02.08 -
19. Coughenour, Jordan JR-3 Simpson (Iowa) 2:02.28 -
19. Otting, Conor FR-1 Loras 2:02.28 -
21. Conklin-Little, Cole SO-2 Loras 2:02.41 -
22. Baker, Jarod FR-1 Wis.-Platteville 2:02.62 -
23. Gehrt, Jonah JR-3 Luther 2:03.63 -
24. Gagen, Matt SR-4 Loras 2:03.80 -
25. Paulson, Josh SO-2 Simpson (Iowa) 2:04.25 -
26. Glastra, Stein FR-1 Augustana (Ill.) 2:05.31 -
27. Greenwalt, Austin SO-2 Simpson (Iowa) 2:05.46 -
28. Rivera, Eman FR-1 Loras 2:05.56 -
29. Ockenfels, Kevin SO-2 Clarke 2:05.62 -
30. Will, David FR-1 Luther 2:06.19 -
31. Mongan, Jack FR-1 Loras 2:06.32 -
32. Exline, Bryce FR-1 Simpson (Iowa) 2:06.40 -
33. Brown, Anthoney SO-2 Augustana (Ill.) 2:06.53 -
34. Hammerand, Ethan FR-1 Loras 2:06.59 -
35. Orcutt, Michael FR-1 Dubuque 2:07.12 -
36. Sparstad, Grant JR-3 Luther 2:07.37 -
37. Haren, Trevor FR-1 Luther 2:08.09 -
38. Kibby, Nick SR-4 Simpson (Iowa) 2:08.59 -
39. Mills, Evan FR-1 Cornell College 2:09.28 -
40. Tobin, Joseph SO-2 Dubuque 2:09.95 -
41. Zemba, Paul SO-2 Cornell College 2:09.98 -
42. Amann, Brandon FR-1 Dubuque 2:10.09 -
43. Hayes, Logan SO-2 Loras 2:10.83 -
44. Gibbons, Tanner SR-4 Luther 2:11.05 -
45. Goslin, Nate JR-3 Loras 2:11.68 -
46. Kloft, Ty JR-3 Luther 2:11.75 -
47. Baldwin, Jordan FR-1 Simpson (Iowa) 2:13.02 -
48. Smedsrud, Robert SO-2 Luther 2:13.08 -
49. Robelia, Jackson FR-1 Luther 2:13.79 -
50. Ryan, Matt FR-1 Loras 2:15.69 -
51. Seaver, Zachary FR-1 Dubuque 2:16.60 -
52. Smith, Benjiman SO-2 Dubuque 2:17.12 -
53. Avila, Joel SR-4 Dubuque 2:17.30 -
54. Edeker, Samuel SR-4 Loras 2:20.25 -
55. Eyres, Michael SR-4 Luther 2:23.29 -
56. Hall, Kyle SO-2 Loras 2:28.54 -
57. Kane, Elijah SR-4 Luther 2:46.24 -
  Kropp, Dylan FR-1 Augustana (Ill.) DNF -
800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Baldwin, Jordan FR-1 Simpson (Iowa) 2:13.02 -
2. Smedsrud, Robert SO-2 Luther 2:13.08 -
3. Smith, Benjiman SO-2 Dubuque 2:17.12 -
4. Avila, Joel SR-4 Dubuque 2:17.30 -
5. Edeker, Samuel SR-4 Loras 2:20.25 -
6. Eyres, Michael SR-4 Luther 2:23.29 -
7. Hall, Kyle SO-2 Loras 2:28.54 -
8. Kane, Elijah SR-4 Luther 2:46.24 -
800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Rivera, Eman FR-1 Loras 2:05.56 -
2. Ockenfels, Kevin SO-2 Clarke 2:05.62 -
3. Mongan, Jack FR-1 Loras 2:06.32 -
4. Orcutt, Michael FR-1 Dubuque 2:07.12 -
5. Tobin, Joseph SO-2 Dubuque 2:09.95 -
6. Amann, Brandon FR-1 Dubuque 2:10.09 -
7. Goslin, Nate JR-3 Loras 2:11.68 -
8. Robelia, Jackson FR-1 Luther 2:13.79 -
9. Ryan, Matt FR-1 Loras 2:15.69 -
10. Seaver, Zachary FR-1 Dubuque 2:16.60 -
800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Will, David FR-1 Luther 2:06.19 -
2. Exline, Bryce FR-1 Simpson (Iowa) 2:06.40 -
3. Brown, Anthoney SO-2 Augustana (Ill.) 2:06.53 -
4. Hammerand, Ethan FR-1 Loras 2:06.59 -
5. Sparstad, Grant JR-3 Luther 2:07.37 -
6. Kibby, Nick SR-4 Simpson (Iowa) 2:08.59 -
7. Mills, Evan FR-1 Cornell College 2:09.28 -
8. Zemba, Paul SO-2 Cornell College 2:09.98 -
9. Hayes, Logan SO-2 Loras 2:10.83 -
10. Gibbons, Tanner SR-4 Luther 2:11.05 -
800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Otting, Conor FR-1 Loras 2:02.28 -
2. Baker, Jarod FR-1 Wis.-Platteville 2:02.62 -
3. Gehrt, Jonah JR-3 Luther 2:03.63 -
4. Gagen, Matt SR-4 Loras 2:03.80 -
5. Paulson, Josh SO-2 Simpson (Iowa) 2:04.25 -
6. Glastra, Stein FR-1 Augustana (Ill.) 2:05.31 -
7. Greenwalt, Austin SO-2 Simpson (Iowa) 2:05.46 -
8. Haren, Trevor FR-1 Luther 2:08.09 -
9. Kloft, Ty JR-3 Luther 2:11.75 -
  Kropp, Dylan FR-1 Augustana (Ill.) DNF -
800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Kern, Collin SO-2 Luther 1:58.69 4
2. Klose, Hunter JR-3 Dubuque 1:58.77 3
3. Anderson, Nicholas SR-4 Clarke 1:58.78 2
4. Ambrose, Nathan JR-3 Augustana (Ill.) 1:59.20 -
5. Lefebure, Levi SO-2 Simpson (Iowa) 1:59.38 -
6. Gilberg, Kyle JR-3 Luther 1:59.39 -
7. Kemp, Anthony JR-3 Loras 2:01.73 -
8. Carroll, Jack JR-3 Loras 2:01.87 -
9. Gabriel, Cuyler JR-3 Cornell College 2:02.08 -
10. Conklin-Little, Cole SO-2 Loras 2:02.41 -
800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Lee, Zach JR-3 Wis.-Platteville 1:55.72 10
2. Harvey, Nick SO-2 Augustana (Ill.) 1:57.00 8
3. Teets, Josh FR-1 Augustana (Ill.) 1:57.83 6
4. Combs, Tyler FR-1 Simpson (Iowa) 1:58.54 5
5. Wallenkamp, Nolan JR-3 Wis.-Platteville 1:58.82 1
6. Lally, Kylian SR-4 Loras 1:59.60 -
7. Hovey, Kyle SR-4 Simpson (Iowa) 1:59.88 -
8. Wicker, Mason JR-3 Cornell College 2:00.67 -
9. Wilson, Caleb JR-3 Cornell College 2:01.05 -
10. Coughenour, Jordan JR-3 Simpson (Iowa) 2:02.28 -