March 9-10, 2018
|
Birmingham Metro CrossPlex (Eastern Deadline) - Birmingham, AL
|
200m (Banked)
ICON KEY: ODAC OAC NEICAAA ECAC DIII HCAC DIII NE IC4A/ECAC

Women's Mile Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Richards, Emily SR-4 Ohio Northern 4:51.24 10
2. Stravach, Gabrielle SR-4 Emory 4:52.76 8
3. Coombs, Marissa SR-4 Virginia Wesleyan 4:56.72 6
4. Glassbrenner, Ali SR-4 St. Thomas (Minn.) 4:57.72 5
5. McPhillips, Marissa SO-2 MIT 4:58.75 4
6. Deacon, Natalie SR-4 Lynchburg 4:59.06 3
7. Olshanski, Therese FR-1 Johns Hopkins 4:59.42 2
8. Mathison, Meg SO-2 Carleton 4:59.43 1
9. Halverson, Annika SR-4 Bethel (Minn.) 4:59.57 -
10. Becker, Mel SR-4 Wis.-Eau Claire 4:59.78 -

Women's Mile Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Richards, Emily SR-4 Ohio Northern 4:54.55
2. McPhillips, Marissa SO-2 MIT 4:57.45
3. Halverson, Annika SR-4 Bethel (Minn.) 4:54.61
4. Olshanski, Therese FR-1 Johns Hopkins 4:57.73
5. Stravach, Gabrielle SR-4 Emory 4:54.78
6. Glassbrenner, Ali SR-4 St. Thomas (Minn.) 4:57.82
7. Mathison, Meg SO-2 Carleton 4:55.82
8. Becker, Mel SR-4 Wis.-Eau Claire 4:57.27
9. Coombs, Marissa SR-4 Virginia Wesleyan 4:58.41
10. Deacon, Natalie SR-4 Lynchburg 4:58.48
11. Diekema, Katherine JR-3 Calvin 4:58.69
12. Wappes, Hannah SO-2 Manchester 5:00.57
13. Brugger, Libby SO-2 Wis.-La Crosse 5:01.57
14. Lawlor, Caitlin SR-4 Colby 5:01.76
15. Rustad, Audrey SO-2 Williams 5:04.47
16. Smith, Caroline SR-4 Johns Hopkins 5:07.01
17. Harleen, Anna SR-4 Williams 5:23.20
Mile Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Richards, Emily SR-4 Ohio Northern 4:54.55
2. Halverson, Annika SR-4 Bethel (Minn.) 4:54.61
3. Stravach, Gabrielle SR-4 Emory 4:54.78
4. Mathison, Meg SO-2 Carleton 4:55.82
5. Becker, Mel SR-4 Wis.-Eau Claire 4:57.27
6. Coombs, Marissa SR-4 Virginia Wesleyan 4:58.41
7. Lawlor, Caitlin SR-4 Colby 5:01.76
8. Smith, Caroline SR-4 Johns Hopkins 5:07.01
9. Harleen, Anna SR-4 Williams 5:23.20
Mile Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. McPhillips, Marissa SO-2 MIT 4:57.45
2. Olshanski, Therese FR-1 Johns Hopkins 4:57.73
3. Glassbrenner, Ali SR-4 St. Thomas (Minn.) 4:57.82
4. Deacon, Natalie SR-4 Lynchburg 4:58.48
5. Diekema, Katherine JR-3 Calvin 4:58.69
6. Wappes, Hannah SO-2 Manchester 5:00.57
7. Brugger, Libby SO-2 Wis.-La Crosse 5:01.57
8. Rustad, Audrey SO-2 Williams 5:04.47