March 16-17, 2018
|
Washington & Lee - Lexington, VA
ICON KEY: HCAC ODAC ECAC DIII

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Harter, George JR-3 Carnegie Mellon 15:07.82
2. Moore, Jared JR-3 Carnegie Mellon 15:08.82
3. Karee, Matthew FR-1 Carnegie Mellon 15:11.60
4. Cory, Kevin JR-3 Carnegie Mellon 15:15.10
5. Weiford, R.J. SO-2 Davis & Elkins 15:16.79
6. Mitchell, William JR-3 Carnegie Mellon 15:19.67
7. Pai, Naveen FR-1 Carnegie Mellon 15:21.51
8. Patrick, Hank JR-3 Washington and Lee 15:23.01
9. Mhatre, Aaditya SO-2 Carnegie Mellon 15:23.77
10. Hiegel, Robert JR-3 Bridgewater (Va.) 15:27.51
11. Harrison, Hayden SO-2 Davis & Elkins 15:29.36
12. Gerstenbacher, Samuel SO-2 Elizabethtown 15:30.17
13. Scherf, Noah FR-1 Earlham 15:33.14
14. Halasowski, Jacob JR-3 Carnegie Mellon 15:40.88
15. Decker, Pete   Radford 15:41.99
16. Myers, Michael FR-1 Southern Virginia 15:43.06
17. Cope, Daniel FR-1 Washington and Lee 15:44.16
18. Mehrer, Justin JR-3 Shenandoah 15:46.32
19. Lucy-Speidel, Tristan   Lynchburg 15:46.80
20. Coverdale, Liam SO-2 Elizabethtown 15:46.86
21. May, Colter SO-2 Southern Virginia 15:49.93
22. Theimer, Robert JR-3 Bridgewater (Va.) 15:53.68
23. Cisneros, Juan   Radford 15:55.36
24. Parsons, Ray SR-4 Shenandoah 15:55.43
25. Penk, Gabe   Unattached 15:57.20
25. Gibson, Trey   Unattached 15:57.20
27. Weidman, Max SO-2 Bridgewater (Va.) 15:57.50
28. Ickes, Shane SR-4 Davis & Elkins 16:09.34
29. Konhaus , Aidan FR-1 Davis & Elkins 16:13.45
30. Casey, Makinnley   Radford 16:16.87
31. Fitschen-Brown, Rhys SO-2 Denison 16:17.76
32. Gibson, Shane SO-2 Bridgewater (Va.) 16:18.38
33. Frizzell, Hunter   Lynchburg 16:22.94
34. Cromwell, Adam FR-1 Denison 16:27.64
35. Wilt, Joshua JR-3 Bridgewater (Va.) 16:33.03
36. Fernandez, Carson   Radford 16:35.70
37. Shelley, Kevin SO-2 Southern Virginia 16:36.84
38. Witmer, Timothy FR-1 Elizabethtown 16:43.18
39. Albert, Kyle SO-2 Shenandoah 16:46.19
40. Blair, Patrick FR-1 Elizabethtown 16:46.39
41. Goldberg, Jacob SO-2 Case Western 16:55.33
42. Leake, John SR-4 Southern Virginia 16:58.76
43. Kinst, Jack FR-1 DeSales 17:07.64
44. Barton, Zachary JR-3 Shenandoah 17:17.63
45. Good, Logan SR-4 Bridgewater (Va.) 17:20.00
46. Elliott, Kevin JR-3 Roanoke 17:27.38
47. Davis, Reed FR-1 Shenandoah 17:29.64
48. Denlinger, John SR-4 Bridgewater (Va.) 17:32.38
49. Lehman, Michael JR-3 Bluffton 17:34.53
50. Pizzirusso, Andrew FR-1 Elizabethtown 17:56.56
51. Hanna, Christian FR-1 Washington and Lee 17:58.50
52. Jones, Kenneth SO-2 Bridgewater (Va.) 18:07.48
53. Schmietzer, Caleb FR-1 Randolph 18:36.11
54. Ruby, Spencer SO-2 Roanoke 18:57.46
  Kidanu, Ashenafi   Radford DNF
  Frost, Dakota SO-2 Bluffton DNS
  Eckert, Jonah JR-3 Bluffton DNS
  Stevenson, Roy   Lynchburg DNS
  Flynn, Brian   Valley Elite DNS
  Kinne, Austin SO-2 Washington and Lee DNS
  Hunter, Patrick JR-3 Washington and Lee DNS
  Sullivan, Kenneth FR-1 Bridgewater (Va.) DNS
  Lyons, Kris SR-4 Bluffton DNS
5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Harter, George JR-3 Carnegie Mellon 15:07.82
2. Moore, Jared JR-3 Carnegie Mellon 15:08.82
3. Karee, Matthew FR-1 Carnegie Mellon 15:11.60
4. Cory, Kevin JR-3 Carnegie Mellon 15:15.10
5. Weiford, R.J. SO-2 Davis & Elkins 15:16.79
6. Mitchell, William JR-3 Carnegie Mellon 15:19.67
7. Pai, Naveen FR-1 Carnegie Mellon 15:21.51
8. Patrick, Hank JR-3 Washington and Lee 15:23.01
9. Mhatre, Aaditya SO-2 Carnegie Mellon 15:23.77
10. Hiegel, Robert JR-3 Bridgewater (Va.) 15:27.51
11. Harrison, Hayden SO-2 Davis & Elkins 15:29.36
12. Gerstenbacher, Samuel SO-2 Elizabethtown 15:30.17
13. Scherf, Noah FR-1 Earlham 15:33.14
14. Halasowski, Jacob JR-3 Carnegie Mellon 15:40.88
15. Decker, Pete   Radford 15:41.99
16. Myers, Michael FR-1 Southern Virginia 15:43.06
17. Mehrer, Justin JR-3 Shenandoah 15:46.32
18. Lucy-Speidel, Tristan   Lynchburg 15:46.80
19. Coverdale, Liam SO-2 Elizabethtown 15:46.86
20. Theimer, Robert JR-3 Bridgewater (Va.) 15:53.68
21. Cisneros, Juan   Radford 15:55.36
22. Penk, Gabe   Unattached 15:57.20
23. Weidman, Max SO-2 Bridgewater (Va.) 15:57.50
24. Ickes, Shane SR-4 Davis & Elkins 16:09.34
25. Casey, Makinnley   Radford 16:16.87
26. Frizzell, Hunter   Lynchburg 16:22.94
27. Fernandez, Carson   Radford 16:35.70
  Kidanu, Ashenafi   Radford DNF
  Frost, Dakota SO-2 Bluffton DNS
  Eckert, Jonah JR-3 Bluffton DNS
  Stevenson, Roy   Lynchburg DNS
  Flynn, Brian   Valley Elite DNS
5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Cope, Daniel FR-1 Washington and Lee 15:44.16
2. May, Colter SO-2 Southern Virginia 15:49.93
3. Parsons, Ray SR-4 Shenandoah 15:55.43
4. Gibson, Trey   Unattached 15:57.20
5. Konhaus , Aidan FR-1 Davis & Elkins 16:13.45
6. Fitschen-Brown, Rhys SO-2 Denison 16:17.76
7. Gibson, Shane SO-2 Bridgewater (Va.) 16:18.38
8. Cromwell, Adam FR-1 Denison 16:27.64
9. Wilt, Joshua JR-3 Bridgewater (Va.) 16:33.03
10. Shelley, Kevin SO-2 Southern Virginia 16:36.84
11. Witmer, Timothy FR-1 Elizabethtown 16:43.18
12. Albert, Kyle SO-2 Shenandoah 16:46.19
13. Blair, Patrick FR-1 Elizabethtown 16:46.39
14. Goldberg, Jacob SO-2 Case Western 16:55.33
15. Leake, John SR-4 Southern Virginia 16:58.76
16. Kinst, Jack FR-1 DeSales 17:07.64
17. Barton, Zachary JR-3 Shenandoah 17:17.63
18. Good, Logan SR-4 Bridgewater (Va.) 17:20.00
19. Elliott, Kevin JR-3 Roanoke 17:27.38
20. Davis, Reed FR-1 Shenandoah 17:29.64
21. Denlinger, John SR-4 Bridgewater (Va.) 17:32.38
22. Lehman, Michael JR-3 Bluffton 17:34.53
23. Pizzirusso, Andrew FR-1 Elizabethtown 17:56.56
24. Hanna, Christian FR-1 Washington and Lee 17:58.50
25. Jones, Kenneth SO-2 Bridgewater (Va.) 18:07.48
26. Schmietzer, Caleb FR-1 Randolph 18:36.11
27. Ruby, Spencer SO-2 Roanoke 18:57.46
  Kinne, Austin SO-2 Washington and Lee DNS
  Hunter, Patrick JR-3 Washington and Lee DNS
  Sullivan, Kenneth FR-1 Bridgewater (Va.) DNS
  Lyons, Kris SR-4 Bluffton DNS