April 20-21, 2018
|
Augustana (Ill.) - Rock Island, IL

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Wesley Meyer SO-2 Olivet Nazarene 3:53.45 10
2 Zach Lee JR-3 Wis.-Platteville 3:55.47 8
3 Jonah Nelson SR-4 Wis.-Whitewater 3:55.71 7
4 Alec Meixelsperger SR-4 Wis.-Whitewater 3:55.98 6
5 Tanner Osing SR-4 Augustana (Ill.) 3:56.99 5
6 Calvin VanRyzin   Unattached 3:57.05   
7 Collin Kern SO-2 Luther 3:57.15 4
8 Matt Stelmasek SO-2 Wis.-Stevens Point 3:58.33 3
9 Nick Harvey SO-2 Augustana (Ill.) 4:00.26 2
10 Josh Teets FR-1 Augustana (Ill.) 4:02.75 1
11 Andrew Morgan FR-1 Olivet Nazarene 4:03.15 -
12 Matt Meehan JR-3 Olivet Nazarene 4:03.33 -
13 Mitchell Johnson SR-4 Augustana (Ill.) 4:04.21 -
14 Erik Duethman SR-4 Luther 4:05.40 -
15 Tyler Gabriele SR-4 Olivet Nazarene 4:06.41 -
16 Preston Mertins FR-1 Wis.-Stevens Point 4:08.28 -
17 Sam Nelson JR-3 Bethel (Minn.) 4:10.94 -
18 Hunter Prueger SR-4 Luther 4:11.36 -
19 Daniel Bennett JR-3 Olivet Nazarene 4:12.67 -
20 Matt Gagen SR-4 Loras 4:13.14 -
21 Justin Verlinden SO-2 Augustana (Ill.) 4:14.78 -
22 Colin Pickering SO-2 Olivet Nazarene 4:14.81 -
23 Christian Deranek SR-4 Luther 4:15.75 -
24 Jake Till JR-3 Loras 4:16.37 -
25 Tanner Heiple SO-2 Monmouth (Ill.) 4:16.98 -
26 Dan Iselin FR-1 Luther 4:17.70 -
27 Jarrett Gary FR-1 Carthage 4:18.64 -
28 Benjamin Nemec JR-3 Wis.-Platteville 4:20.10 -
29 Andrew Heneghan JR-3 Carthage 4:20.99 -
30 Bricyn Healey SO-2 Olivet Nazarene 4:21.14 -
31 Bryent Van De Wostine JR-3 Monmouth (Ill.) 4:21.31 -
32 Joseph Teresi SR-4 Augustana (Ill.) 4:21.62 -
33 Jacob Labatore SO-2 Carthage 4:22.00 -
34 Jonathan Sweeney FR-1 Bethel (Minn.) 4:25.01 -
35 Jackson Mainellis FR-1 Augustana (Ill.) 4:25.13 -
36 Jake Jansen SO-2 Loras 4:25.68 -
37 Zakry Schwartz SO-2 Carthage 4:25.71 -
38 Nate Goslin JR-3 Loras 4:25.80 -
39 Tristan Bennis SR-4 Augustana (Ill.) 4:25.85 -
40 Jarod Baker FR-1 Wis.-Platteville 4:26.25 -
41 Blake Elmer SR-4 Olivet Nazarene 4:26.76 -
42 Cory Carlson FR-1 Wis.-Stevens Point 4:27.29 -
43 Nathan Vail FR-1 Loras 4:29.54 -
44 Ehren Braun JR-3 Augustana (Ill.) 4:30.13 -
45 Sam Long SO-2 St. Ambrose 4:31.05 -
46 Luke Kauerauf FR-1 Olivet Nazarene 4:31.82 -
47 Jacob Vowell FR-1 Augustana (Ill.) 4:32.71 -
48 Justin Corrigan FR-1 Carthage 4:34.65 -
49 Andy Barnhart SO-2 Bethel (Minn.) 4:35.62 -
50 Tim Huss JR-3 Bethel (Minn.) 4:36.02 -
51 Casey Gerczak JR-3 St. Ambrose 4:36.18 -
52 Ryan Davis FR-1 Bethel (Minn.) 4:36.37 -
53 Peter Runions FR-1 St. Ambrose 4:38.51 -
54 Ethan Lacey FR-1 St. Ambrose 4:39.09 -
55 Nathan Loeffler FR-1 Wis.-Stevens Point 4:39.88 -
56 Jacob Sanchez FR-1 Augustana (Ill.) 4:39.92 -
57 Eric Schmitt SO-2 Carthage 4:40.45 -
58 Jack Haugen SO-2 St. Ambrose 4:40.58 -
59 Mitchell Roedel FR-1 Augustana (Ill.) 4:41.46 -
60 Jon Sabotta FR-1 St. Ambrose 4:45.73 -
61 Danny Parr FR-1 St. Ambrose 4:57.05 -
62 Leo Kesseler JR-3 St. Ambrose 4:57.52 -
63 Simon Hagen FR-1 St. Ambrose 4:59.03 -
64 Robert Miner SR-4 Carthage 5:01.71 -
65 AJ Engelsen JR-3 St. Ambrose 5:03.62 -
66 Zach Eicher FR-1 Bethel (Minn.) 5:06.44 -
  Tim Hyde SR-4 Augustana (Ill.) DNF   
  Brian Santino JR-3 St. Ambrose DNS   
  Alexander Binegar FR-1 Augustana (Ill.) DNS   
  Keaton Shinn SO-2 Bethel (Minn.) DNS   
  Josh Schaefer SO-2 Wis.-Stevens Point DNS   
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
48 Justin Corrigan FR-1 Carthage 4:34.65 -
53 Peter Runions FR-1 St. Ambrose 4:38.51 -
56 Jacob Sanchez FR-1 Augustana (Ill.) 4:39.92 -
57 Eric Schmitt SO-2 Carthage 4:40.45 -
58 Jack Haugen SO-2 St. Ambrose 4:40.58 -
62 Leo Kesseler JR-3 St. Ambrose 4:57.52 -
63 Simon Hagen FR-1 St. Ambrose 4:59.03 -
64 Robert Miner SR-4 Carthage 5:01.71 -
66 Zach Eicher FR-1 Bethel (Minn.) 5:06.44 -
  Brian Santino JR-3 St. Ambrose DNS   
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
43 Nathan Vail FR-1 Loras 4:29.54 -
45 Sam Long SO-2 St. Ambrose 4:31.05 -
47 Jacob Vowell FR-1 Augustana (Ill.) 4:32.71 -
51 Casey Gerczak JR-3 St. Ambrose 4:36.18 -
54 Ethan Lacey FR-1 St. Ambrose 4:39.09 -
55 Nathan Loeffler FR-1 Wis.-Stevens Point 4:39.88 -
59 Mitchell Roedel FR-1 Augustana (Ill.) 4:41.46 -
60 Jon Sabotta FR-1 St. Ambrose 4:45.73 -
61 Danny Parr FR-1 St. Ambrose 4:57.05 -
65 AJ Engelsen JR-3 St. Ambrose 5:03.62 -
  Alexander Binegar FR-1 Augustana (Ill.) DNS   
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
22 Colin Pickering SO-2 Olivet Nazarene 4:14.81 -
24 Jake Till JR-3 Loras 4:16.37 -
27 Jarrett Gary FR-1 Carthage 4:18.64 -
30 Bricyn Healey SO-2 Olivet Nazarene 4:21.14 -
35 Jackson Mainellis FR-1 Augustana (Ill.) 4:25.13 -
36 Jake Jansen SO-2 Loras 4:25.68 -
37 Zakry Schwartz SO-2 Carthage 4:25.71 -
38 Nate Goslin JR-3 Loras 4:25.80 -
39 Tristan Bennis SR-4 Augustana (Ill.) 4:25.85 -
42 Cory Carlson FR-1 Wis.-Stevens Point 4:27.29 -
44 Ehren Braun JR-3 Augustana (Ill.) 4:30.13 -
50 Tim Huss JR-3 Bethel (Minn.) 4:36.02 -
52 Ryan Davis FR-1 Bethel (Minn.) 4:36.37 -
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
17 Sam Nelson JR-3 Bethel (Minn.) 4:10.94 -
23 Christian Deranek SR-4 Luther 4:15.75 -
25 Tanner Heiple SO-2 Monmouth (Ill.) 4:16.98 -
26 Dan Iselin FR-1 Luther 4:17.70 -
29 Andrew Heneghan JR-3 Carthage 4:20.99 -
32 Joseph Teresi SR-4 Augustana (Ill.) 4:21.62 -
33 Jacob Labatore SO-2 Carthage 4:22.00 -
34 Jonathan Sweeney FR-1 Bethel (Minn.) 4:25.01 -
40 Jarod Baker FR-1 Wis.-Platteville 4:26.25 -
41 Blake Elmer SR-4 Olivet Nazarene 4:26.76 -
46 Luke Kauerauf FR-1 Olivet Nazarene 4:31.82 -
49 Andy Barnhart SO-2 Bethel (Minn.) 4:35.62 -
  Keaton Shinn SO-2 Bethel (Minn.) DNS   
Men's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
11 Andrew Morgan FR-1 Olivet Nazarene 4:03.15 -
14 Erik Duethman SR-4 Luther 4:05.40 -
15 Tyler Gabriele SR-4 Olivet Nazarene 4:06.41 -
16 Preston Mertins FR-1 Wis.-Stevens Point 4:08.28 -
18 Hunter Prueger SR-4 Luther 4:11.36 -
19 Daniel Bennett JR-3 Olivet Nazarene 4:12.67 -
20 Matt Gagen SR-4 Loras 4:13.14 -
21 Justin Verlinden SO-2 Augustana (Ill.) 4:14.78 -
28 Benjamin Nemec JR-3 Wis.-Platteville 4:20.10 -
31 Bryent Van De Wostine JR-3 Monmouth (Ill.) 4:21.31 -
  Tim Hyde SR-4 Augustana (Ill.) DNF   
  Josh Schaefer SO-2 Wis.-Stevens Point DNS   
Men's 1500 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Wesley Meyer SO-2 Olivet Nazarene 3:53.45 10
2 Zach Lee JR-3 Wis.-Platteville 3:55.47 8
3 Jonah Nelson SR-4 Wis.-Whitewater 3:55.71 7
4 Alec Meixelsperger SR-4 Wis.-Whitewater 3:55.98 6
5 Tanner Osing SR-4 Augustana (Ill.) 3:56.99 5
6 Calvin VanRyzin   Unattached 3:57.05   
7 Collin Kern SO-2 Luther 3:57.15 4
8 Matt Stelmasek SO-2 Wis.-Stevens Point 3:58.33 3
9 Nick Harvey SO-2 Augustana (Ill.) 4:00.26 2
10 Josh Teets FR-1 Augustana (Ill.) 4:02.75 1
12 Matt Meehan JR-3 Olivet Nazarene 4:03.33 -
13 Mitchell Johnson SR-4 Augustana (Ill.) 4:04.21 -