April 12, 2018
|
UW-Platteville - Platteville, WI

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Aaron Easker 5 Wisconsin Runner Racing T 14:28.48
2 Matthew Norvell JR-3 North Central (Ill.) 14:28.49
3 Sam Pinkowski FR-1 Wartburg 14:30.70
4 Mason Wicker JR-3 Cornell College 14:36.46
5 Dan O'Keefe SR-4 North Central (Ill.) 14:39.11
6 Matt Osmulski SO-2 North Central (Ill.) 14:40.18
7 Austin Zajkowski SR-4 Wis.-La Crosse 14:41.64
8 Alec Bass JR-3 Dubuque 14:42.17
9 Walker Rynes SR-4 Wis.-Platteville 14:42.35
10 Josh Janusiak JR-3 Lawrence 14:42.86
11 Alex Makrounis FR-1 North Central (Ill.) 14:43.28
12 Cuyler Gabriel JR-3 Cornell College 14:43.94
13 Wyatt McLeod FR-1 Augustana (S.D.) 14:45.79
14 Steven Sismelich SR-4 North Central (Ill.) 14:46.09
15 Armando Torres SR-4 Wis.-Parkside 14:47.26
16 Zach Hird SR-4 North Central (Ill.) 14:47.43
17 Joshua Schraeder SO-2 Wis.-La Crosse 14:48.66
18 Austin Bach JR-3 Cornell College 14:49.56
19 Caleb Wilson JR-3 Cornell College 14:50.05
20 Trevor Legg SO-2 Wis.-Parkside 14:50.09
21 Logan Burns SR-4 Augustana (S.D.) 14:50.99
22 Nolan McKenna JR-3 North Central (Ill.) 14:52.54
23 Timothy Sevcik SR-4 Loras 14:55.96
24 Brandon Wilkerson JR-3 Augustana (Ill.) 14:58.93
25 Aaron Runge SO-2 Augustana (S.D.) 14:59.94
26 Jacob Jaskowiak JR-3 North Central (Ill.) 15:01.02
27 Skylar DeJong JR-3 Augustana (S.D.) 15:02.14
28 Grant Brown SR-4 Michigan Tech 15:03.05
29 Zach Shoemaker-Allen JR-3 Wis.-La Crosse 15:04.30
30 Al Baldonado SO-2 North Central (Ill.) 15:04.81
31 Austin Yardley SO-2 Minnesota State 15:05.38
32 John Vodacek   Run n Fun 15:05.79
33 Matt Stelmasek SO-2 Wis.-Stevens Point 15:06.56
34 Caleb Burke JR-3 Minnesota State 15:08.52
35 Philip Spitzer   Unattached 15:08.91
36 Cody Chadwick FR-1 Wis.-Oshkosh 15:10.60
37 Matt Bourland SO-2 Wis.-La Crosse 15:10.63
38 Justin Adams JR-3 Loras 15:12.20
39 Jesus Urtusuastegui SO-2 Augustana (S.D.) 15:13.91
40 Dominic Dina SO-2 North Central (Ill.) 15:14.86
41 Brendon Paucek SR-4 Wis.-Eau Claire 15:18.22
42 Zach Zimmerman SR-4 Wis.-Stout 15:18.91
43 Joe Freiburger FR-1 Wartburg 15:19.13
44 Connor Dolan FR-1 Wis.-Eau Claire 15:19.39
45 Wyatt Elmer JR-3 Wis.-Eau Claire 15:19.73
46 Dan Ressler SO-2 Wis.-Stout 15:21.30
47 Sean Heaton JR-3 Augustana (S.D.) 15:22.66
48 Chris Pahnke FR-1 Wis.-La Crosse 15:22.97
49 Mason Tope SR-4 Loras 15:23.62
50 Rob Williams JR-3 Augustana (Ill.) 15:24.49
51 Eli Kaczinski SR-4 Wartburg 15:25.65
52 David Fassbender FR-1 Wis.-Whitewater 15:26.26
53 Mitchell Black SR-4 Wartburg 15:27.63
54 Jake Rost SO-2 Wis.-Oshkosh 15:30.13
55 Argeni Bailon SR-4 North Central (Ill.) 15:31.48
56 Mitchell Muffler JR-3 Wis.-Platteville 15:31.98
57 Nathan Schroeder JR-3 Augustana (S.D.) 15:33.01
58 Joe Kortenhof SO-2 Lawrence 15:33.45
59 Sam Kuhlmann JR-3 Wis.-Eau Claire 15:34.77
60 Kyle Herbrand JR-3 Wis.-Platteville 15:37.57
61 Scott Wolter   Unattached 15:39.03
62 Preston Kauder JR-3 Loras 15:39.11
63 Spencer Warehime FR-1 Wartburg 15:40.41
64 Tyler Ellefson SO-2 Wis.-Stout 15:41.80
65 Patrick Wolak SO-2 Loras 15:43.19
66 Joey Schultz FR-1 Loras 15:45.06
67 Anthony Dupont JR-3 Wis.-Eau Claire 15:46.43
68 Riley Huffman SR-4 Wis.-Eau Claire 15:47.41
69 Logan Steinhoff SR-4 Wis.-Platteville 15:48.96
70 Daniel Massey SR-4 Wis.-Oshkosh 15:50.94
71 Lucas Caminiti FR-1 Edgewood 15:51.33
72 Zach Klokow SO-2 Wis.-Platteville 15:52.81
73 Liam Conroy FR-1 Wartburg 15:53.68
74 Kevin Claus SR-4 Augustana (Ill.) 15:56.88
75 Devin Johnson SO-2 Wis.-Platteville 15:57.63
76 Kyle Neuroth FR-1 Wis.-Whitewater 15:59.14
77 Tyler Tanko SO-2 Wis.-Stevens Point 15:59.82
78 Riley Boyce SO-2 Dubuque 16:00.86
79 Harrison Redepenning FR-1 Wis.-Eau Claire 16:01.79
80 Matthew Smith SR-4 Wis.-Platteville 16:03.83
81 Isaac Schuetz JR-3 Wis.-Platteville 16:07.06
82 Sam Madson FR-1 Wartburg 16:07.51
83 Mitchell Johnson SR-4 Augustana (Ill.) 16:07.74
84 Grant Munson FR-1 Wis.-Platteville 16:14.34
85 Jeremy Morgan FR-1 Wis.-Whitewater 16:18.86
86 Nick Hein FR-1 Wis.-Platteville 16:28.47
87 Fabian Salinas SO-2 Wis.-Oshkosh 16:34.82
88 Andrew Kempf FR-1 Wis.-Eau Claire 16:35.54
89 Henry Laste SO-2 Wis.-Oshkosh 16:36.95
90 Noah Stamsta SR-4 Wis.-Whitewater 16:44.48
91 Jack Rindahl SO-2 Wis.-Oshkosh 16:49.50
92 Ryan Murphy SO-2 Loras 16:50.37
93 Nathan Taylor FR-1 Wis.-Platteville 17:03.11
94 Collin Borazo SO-2 Wis.-Oshkosh 17:05.71
95 Jack Howell JR-3 Edgewood 18:02.78
96 Michael Cervantes JR-3 Loras 18:06.84
  Erik Duethman SR-4 Luther DNF
  Jack Ryan SO-2 Loras DNF
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
75 Devin Johnson SO-2 Wis.-Platteville 15:57.63
76 Kyle Neuroth FR-1 Wis.-Whitewater 15:59.14
85 Jeremy Morgan FR-1 Wis.-Whitewater 16:18.86
86 Nick Hein FR-1 Wis.-Platteville 16:28.47
87 Fabian Salinas SO-2 Wis.-Oshkosh 16:34.82
89 Henry Laste SO-2 Wis.-Oshkosh 16:36.95
90 Noah Stamsta SR-4 Wis.-Whitewater 16:44.48
92 Ryan Murphy SO-2 Loras 16:50.37
93 Nathan Taylor FR-1 Wis.-Platteville 17:03.11
94 Collin Borazo SO-2 Wis.-Oshkosh 17:05.71
95 Jack Howell JR-3 Edgewood 18:02.78
96 Michael Cervantes JR-3 Loras 18:06.84
  Jack Ryan SO-2 Loras DNF
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
54 Jake Rost SO-2 Wis.-Oshkosh 15:30.13
56 Mitchell Muffler JR-3 Wis.-Platteville 15:31.98
60 Kyle Herbrand JR-3 Wis.-Platteville 15:37.57
62 Preston Kauder JR-3 Loras 15:39.11
63 Spencer Warehime FR-1 Wartburg 15:40.41
65 Patrick Wolak SO-2 Loras 15:43.19
66 Joey Schultz FR-1 Loras 15:45.06
67 Anthony Dupont JR-3 Wis.-Eau Claire 15:46.43
70 Daniel Massey SR-4 Wis.-Oshkosh 15:50.94
71 Lucas Caminiti FR-1 Edgewood 15:51.33
72 Zach Klokow SO-2 Wis.-Platteville 15:52.81
73 Liam Conroy FR-1 Wartburg 15:53.68
77 Tyler Tanko SO-2 Wis.-Stevens Point 15:59.82
78 Riley Boyce SO-2 Dubuque 16:00.86
79 Harrison Redepenning FR-1 Wis.-Eau Claire 16:01.79
80 Matthew Smith SR-4 Wis.-Platteville 16:03.83
81 Isaac Schuetz JR-3 Wis.-Platteville 16:07.06
82 Sam Madson FR-1 Wartburg 16:07.51
84 Grant Munson FR-1 Wis.-Platteville 16:14.34
88 Andrew Kempf FR-1 Wis.-Eau Claire 16:35.54
91 Jack Rindahl SO-2 Wis.-Oshkosh 16:49.50
Men's 5000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
26 Jacob Jaskowiak JR-3 North Central (Ill.) 15:01.02
31 Austin Yardley SO-2 Minnesota State 15:05.38
34 Caleb Burke JR-3 Minnesota State 15:08.52
35 Philip Spitzer   Unattached 15:08.91
36 Cody Chadwick FR-1 Wis.-Oshkosh 15:10.60
37 Matt Bourland SO-2 Wis.-La Crosse 15:10.63
38 Justin Adams JR-3 Loras 15:12.20
42 Zach Zimmerman SR-4 Wis.-Stout 15:18.91
44 Connor Dolan FR-1 Wis.-Eau Claire 15:19.39
45 Wyatt Elmer JR-3 Wis.-Eau Claire 15:19.73
46 Dan Ressler SO-2 Wis.-Stout 15:21.30
47 Sean Heaton JR-3 Augustana (S.D.) 15:22.66
48 Chris Pahnke FR-1 Wis.-La Crosse 15:22.97
50 Rob Williams JR-3 Augustana (Ill.) 15:24.49
52 David Fassbender FR-1 Wis.-Whitewater 15:26.26
53 Mitchell Black SR-4 Wartburg 15:27.63
59 Sam Kuhlmann JR-3 Wis.-Eau Claire 15:34.77
61 Scott Wolter   Unattached 15:39.03
68 Riley Huffman SR-4 Wis.-Eau Claire 15:47.41
69 Logan Steinhoff SR-4 Wis.-Platteville 15:48.96
74 Kevin Claus SR-4 Augustana (Ill.) 15:56.88
  Erik Duethman SR-4 Luther DNF
Men's 5000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
4 Mason Wicker JR-3 Cornell College 14:36.46
11 Alex Makrounis FR-1 North Central (Ill.) 14:43.28
12 Cuyler Gabriel JR-3 Cornell College 14:43.94
14 Steven Sismelich SR-4 North Central (Ill.) 14:46.09
18 Austin Bach JR-3 Cornell College 14:49.56
19 Caleb Wilson JR-3 Cornell College 14:50.05
21 Logan Burns SR-4 Augustana (S.D.) 14:50.99
23 Timothy Sevcik SR-4 Loras 14:55.96
25 Aaron Runge SO-2 Augustana (S.D.) 14:59.94
27 Skylar DeJong JR-3 Augustana (S.D.) 15:02.14
28 Grant Brown SR-4 Michigan Tech 15:03.05
29 Zach Shoemaker-Allen JR-3 Wis.-La Crosse 15:04.30
32 John Vodacek   Run n Fun 15:05.79
33 Matt Stelmasek SO-2 Wis.-Stevens Point 15:06.56
39 Jesus Urtusuastegui SO-2 Augustana (S.D.) 15:13.91
40 Dominic Dina SO-2 North Central (Ill.) 15:14.86
41 Brendon Paucek SR-4 Wis.-Eau Claire 15:18.22
43 Joe Freiburger FR-1 Wartburg 15:19.13
55 Argeni Bailon SR-4 North Central (Ill.) 15:31.48
57 Nathan Schroeder JR-3 Augustana (S.D.) 15:33.01
64 Tyler Ellefson SO-2 Wis.-Stout 15:41.80
83 Mitchell Johnson SR-4 Augustana (Ill.) 16:07.74
Men's 5000 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Aaron Easker 5 Wisconsin Runner Racing T 14:28.48
2 Matthew Norvell JR-3 North Central (Ill.) 14:28.49
3 Sam Pinkowski FR-1 Wartburg 14:30.70
5 Dan O'Keefe SR-4 North Central (Ill.) 14:39.11
6 Matt Osmulski SO-2 North Central (Ill.) 14:40.18
7 Austin Zajkowski SR-4 Wis.-La Crosse 14:41.64
8 Alec Bass JR-3 Dubuque 14:42.17
9 Walker Rynes SR-4 Wis.-Platteville 14:42.35
10 Josh Janusiak JR-3 Lawrence 14:42.86
13 Wyatt McLeod FR-1 Augustana (S.D.) 14:45.79
15 Armando Torres SR-4 Wis.-Parkside 14:47.26
16 Zach Hird SR-4 North Central (Ill.) 14:47.43
17 Joshua Schraeder SO-2 Wis.-La Crosse 14:48.66
20 Trevor Legg SO-2 Wis.-Parkside 14:50.09
22 Nolan McKenna JR-3 North Central (Ill.) 14:52.54
24 Brandon Wilkerson JR-3 Augustana (Ill.) 14:58.93
30 Al Baldonado SO-2 North Central (Ill.) 15:04.81
49 Mason Tope SR-4 Loras 15:23.62
51 Eli Kaczinski SR-4 Wartburg 15:25.65
58 Joe Kortenhof SO-2 Lawrence 15:33.45