April 12, 2018
|
U. of St. Thomas - St. Paul, MN

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Joe Coffey   Unattached 3:50.34
2 Owen Hoeft FR-1 Minnesota 3:51.95
3 Jack Manderscheid FR-1 Minnesota 3:53.81
4 Keith Ketola SR-4 St. Olaf 3:56.18
5 Sean Lonergan SO-2 St. Olaf 3:58.67
6 Nick Rink FR-1 Minnesota 3:58.87
7 Alex Plasencia FR-1 Minnesota 3:58.91
8 Karl Wachter SO-2 St. Thomas (Minn.) 3:59.77
9 Joe Morrison   UNAT-Minnesota 4:02.43
10 Parker Rosenau JR-3 St. Thomas (Minn.) 4:06.28
11 Frank Gustafson SO-2 Hamline 4:06.48
12 Liban Jama FR-1 St. Olaf 4:07.11
13 Kevin Lamb JR-3 St. John's (Minn.) 4:08.15
14 Collin Kiley SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:08.66
15 Sam Stresemann FR-1 St. Olaf 4:10.45
16 Tayler Aarness SR-4 St. Olaf 4:10.82
17 Scott Helstad SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:12.30
18 William Anderson JR-3 St. Olaf 4:12.95
19 Kyle Becker JR-3 St. John's (Minn.) 4:14.15
20 Kyle Mehrhof JR-3 Hamline 4:15.14
21 Jake Lepak SO-2 Macalester 4:18.02
22 Sean Ahlness SR-4 Hamline 4:19.73
23 Andy Rudberg SR-4 St. Olaf 4:20.12
24 Peter Aehl SO-2 St. Olaf 4:21.80
25 Jackson Simon SO-2 St. Olaf 4:23.39
26 Michael Nelson SR-4 St. John's (Minn.) 4:25.75
27 Andrew Elliott SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:28.91
28 Thomas Nelson SO-2 St. John's (Minn.) 4:29.35
29 Spencer Ware Joncas SO-2 St. Olaf 4:29.85
30 Alex Walsh SO-2 Hamline 4:29.87
31 Peter Jarka-Sellers SO-2 Macalester 4:29.99
32 Brent Saxton SR-4 St. Olaf 4:30.51
33 Collin Hartogh FR-1 Hamline 4:33.86
34 Sam O'Donnell-Hoff SO-2 Macalester 4:33.86
35 Justin Brecheisen JR-3 Bethel (Minn.) 4:34.65
36 Alex Gordon SR-4 Macalester 4:34.89
37 David Stone JR-3 St. Olaf 4:35.46
38 Jacob Czech FR-1 St. John's (Minn.) 4:36.81
39 Mark Baumeister FR-1 Macalester 4:38.85
40 Syver Johansen SR-4 St. Olaf 4:41.04
41 Beau Clemmensen FR-1 Wis.-River Falls 4:47.83
42 Baylor Leese FR-1 Bethel (Minn.) 5:00.63
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Joe Coffey   Unattached 3:50.34
2 Owen Hoeft FR-1 Minnesota 3:51.95
3 Jack Manderscheid FR-1 Minnesota 3:53.81
4 Keith Ketola SR-4 St. Olaf 3:56.18
5 Sean Lonergan SO-2 St. Olaf 3:58.67
6 Nick Rink FR-1 Minnesota 3:58.87
7 Alex Plasencia FR-1 Minnesota 3:58.91
8 Karl Wachter SO-2 St. Thomas (Minn.) 3:59.77
9 Joe Morrison   UNAT-Minnesota 4:02.43
10 Parker Rosenau JR-3 St. Thomas (Minn.) 4:06.28
12 Liban Jama FR-1 St. Olaf 4:07.11
18 William Anderson JR-3 St. Olaf 4:12.95
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
11 Frank Gustafson SO-2 Hamline 4:06.48
13 Kevin Lamb JR-3 St. John's (Minn.) 4:08.15
14 Collin Kiley SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:08.66
15 Sam Stresemann FR-1 St. Olaf 4:10.45
16 Tayler Aarness SR-4 St. Olaf 4:10.82
17 Scott Helstad SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:12.30
20 Kyle Mehrhof JR-3 Hamline 4:15.14
23 Andy Rudberg SR-4 St. Olaf 4:20.12
25 Jackson Simon SO-2 St. Olaf 4:23.39
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
19 Kyle Becker JR-3 St. John's (Minn.) 4:14.15
21 Jake Lepak SO-2 Macalester 4:18.02
22 Sean Ahlness SR-4 Hamline 4:19.73
24 Peter Aehl SO-2 St. Olaf 4:21.80
31 Peter Jarka-Sellers SO-2 Macalester 4:29.99
34 Sam O'Donnell-Hoff SO-2 Macalester 4:33.86
35 Justin Brecheisen JR-3 Bethel (Minn.) 4:34.65
36 Alex Gordon SR-4 Macalester 4:34.89
37 David Stone JR-3 St. Olaf 4:35.46
39 Mark Baumeister FR-1 Macalester 4:38.85
40 Syver Johansen SR-4 St. Olaf 4:41.04
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
26 Michael Nelson SR-4 St. John's (Minn.) 4:25.75
27 Andrew Elliott SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:28.91
28 Thomas Nelson SO-2 St. John's (Minn.) 4:29.35
29 Spencer Ware Joncas SO-2 St. Olaf 4:29.85
30 Alex Walsh SO-2 Hamline 4:29.87
32 Brent Saxton SR-4 St. Olaf 4:30.51
33 Collin Hartogh FR-1 Hamline 4:33.86
38 Jacob Czech FR-1 St. John's (Minn.) 4:36.81
41 Beau Clemmensen FR-1 Wis.-River Falls 4:47.83
42 Baylor Leese FR-1 Bethel (Minn.) 5:00.63