May 24-26, 2018
|
UW-La Crosse - La Crosse, WI
ICON KEY: DIII NE DIII All-Ohio NEICAAA NCAC NWC IC4A/ECAC AARTFC NESCAC ECAC DIII

Women's 3000 Steeplechase Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Rodenfels, Annie JR-3 Centre 10:15.75 10
2. Leland, Kayla SR-4 Whitworth 10:16.54 8
3. Roeske, Hannah FR-1 Wheaton (Ill.) 10:23.26 6
4. Mount, Marissa SO-2 Whitworth 10:24.65 5
5. Lindsay , Alison SR-4 Washington U. 10:25.65 4
6. Kingham, Victoria SR-4 Williams 10:32.25 3
7. Cardin, Jessie SR-4 Westfield State 10:37.75 2
8. Melanson, Jenna SO-2 MIT 10:41.30 1
9. McCullough, Molly JR-3 Trinity (Tex.) 10:46.56 -
10. Kulpins, Danielle SR-4 Case Western 10:50.75 -
11. Beiermann, Ellie SO-2 Nebraska Wesleyan 10:54.30 -
12. Hawthorne, Ellie SR-4 Wheaton (Ill.) 11:00.13 -
13. Swanson, Hannah SR-4 Willamette 11:03.15 -
14. Murphy, MariKate SR-4 Cornell College 11:09.65 -

Women's 3000 Steeplechase Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Leland, Kayla SR-4 Whitworth 10:41.12
2. Mount, Marissa SO-2 Whitworth 10:47.60
3. Melanson, Jenna SO-2 MIT 10:41.37
4. Roeske, Hannah FR-1 Wheaton (Ill.) 10:48.00
5. Rodenfels, Annie JR-3 Centre 10:41.39
6. Cardin, Jessie SR-4 Westfield State 10:49.86
7. Kingham, Victoria SR-4 Williams 10:43.44
8. McCullough, Molly JR-3 Trinity (Tex.) 10:53.53
9. Beiermann, Ellie SO-2 Nebraska Wesleyan 10:44.37
10. Lindsay , Alison SR-4 Washington U. 10:53.88
11. Murphy, MariKate SR-4 Cornell College 10:46.89
12. Kulpins, Danielle SR-4 Case Western 10:55.08
13. Swanson, Hannah SR-4 Willamette 10:55.12
14. Hawthorne, Ellie SR-4 Wheaton (Ill.) 10:58.41
15. Mamula, Olivia SR-4 Allegheny 10:59.98
16. Martin, Abigail JR-3 Washington U. 11:00.44
17. Hegemann, Hanna JR-3 Nebraska Wesleyan 11:15.13
18. Kammeyer, Evie JR-3 Central College 11:19.92
19. Holzbaur, Erin JR-3 TCNJ 11:23.68
20. Smith, Caroline SR-4 Johns Hopkins 11:34.88
21. Jacob, Lauren SO-2 Johns Hopkins 11:35.61
22. Scott, Bailey SR-4 Whitworth 11:43.24
3000 Steeplechase Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Leland, Kayla SR-4 Whitworth 10:41.12
2. Melanson, Jenna SO-2 MIT 10:41.37
3. Rodenfels, Annie JR-3 Centre 10:41.39
4. Kingham, Victoria SR-4 Williams 10:43.44
5. Beiermann, Ellie SO-2 Nebraska Wesleyan 10:44.37
6. Murphy, MariKate SR-4 Cornell College 10:46.89
7. Kulpins, Danielle SR-4 Case Western 10:55.08
8. Hawthorne, Ellie SR-4 Wheaton (Ill.) 10:58.41
9. Martin, Abigail JR-3 Washington U. 11:00.44
10. Kammeyer, Evie JR-3 Central College 11:19.92
11. Scott, Bailey SR-4 Whitworth 11:43.24
3000 Steeplechase Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Mount, Marissa SO-2 Whitworth 10:47.60
2. Roeske, Hannah FR-1 Wheaton (Ill.) 10:48.00
3. Cardin, Jessie SR-4 Westfield State 10:49.86
4. McCullough, Molly JR-3 Trinity (Tex.) 10:53.53
5. Lindsay , Alison SR-4 Washington U. 10:53.88
6. Swanson, Hannah SR-4 Willamette 10:55.12
7. Mamula, Olivia SR-4 Allegheny 10:59.98
8. Hegemann, Hanna JR-3 Nebraska Wesleyan 11:15.13
9. Holzbaur, Erin JR-3 TCNJ 11:23.68
10. Smith, Caroline SR-4 Johns Hopkins 11:34.88
11. Jacob, Lauren SO-2 Johns Hopkins 11:35.61