May 11-12, 2018
|
Carleton College - Northfield, MN

Men's 400 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Klamm, Carl JR-3 Bethel (Minn.) 47.24 10
2. Olsen, Karl JR-3 Bethel (Minn.) 47.74 8
3. Erickson, Isaac SO-2 Bethel (Minn.) 48.19 6
4. Kulstad, Zach FR-1 Carleton 48.56 5
5. Supinski, David JR-3 Concordia-Moorhead 48.81 4
6. Mueller, Chris SR-4 St. Thomas (Minn.) 49.46 3
7. Pugh, Joey SR-4 St. Olaf 49.64 2
8. Loverude, Brandon FR-1 Bethel (Minn.) 50.67 1

Men's 400 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Klamm, Carl JR-3 Bethel (Minn.) 48.28
2. Olsen, Karl JR-3 Bethel (Minn.) 49.11
3. Kulstad, Zach FR-1 Carleton 49.61
4. Erickson, Isaac SO-2 Bethel (Minn.) 49.14
5. Supinski, David JR-3 Concordia-Moorhead 49.52
6. Pugh, Joey SR-4 St. Olaf 49.77
7. Mueller, Chris SR-4 St. Thomas (Minn.) 50.08
8. Loverude, Brandon FR-1 Bethel (Minn.) 50.92
9. Russell, David FR-1 St. John's (Minn.) 51.00
10. Grier, Jordan SR-4 Hamline 51.04
11. Palmer, David SO-2 Macalester 51.19
12. Hicks, Maurice SR-4 Carleton 51.51
13. Pederson, Jacob SR-4 Hamline 51.52
14. Johnson, Bolu SR-4 Carleton 51.75
15. Kelner, Adam FR-1 Augsburg 51.83
16. Frederickson, Ben JR-3 St. John's (Minn.) 51.84
17. Mendez, Alberto JR-3 Hamline 52.48
18. Heinecke, Logan FR-1 Concordia-Moorhead 52.67
19. Devereaux, Jackson FR-1 St. John's (Minn.) 52.74
20. Koegel, Joseph JR-3 St. Thomas (Minn.) 52.79
21. Gilliam, Josh FR-1 St. John's (Minn.) 54.27
22. Schugel, Jack JR-3 Gustavus Adolphus 54.43
  Vlasak, Cole JR-3 Concordia-Moorhead DQ
400 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Olsen, Karl JR-3 Bethel (Minn.) 49.11
2. Erickson, Isaac SO-2 Bethel (Minn.) 49.14
3. Pugh, Joey SR-4 St. Olaf 49.77
4. Russell, David FR-1 St. John's (Minn.) 51.00
5. Johnson, Bolu SR-4 Carleton 51.75
6. Kelner, Adam FR-1 Augsburg 51.83
7. Koegel, Joseph JR-3 St. Thomas (Minn.) 52.79
400 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Klamm, Carl JR-3 Bethel (Minn.) 48.28
2. Supinski, David JR-3 Concordia-Moorhead 49.52
3. Loverude, Brandon FR-1 Bethel (Minn.) 50.92
4. Grier, Jordan SR-4 Hamline 51.04
5. Pederson, Jacob SR-4 Hamline 51.52
6. Mendez, Alberto JR-3 Hamline 52.48
7. Heinecke, Logan FR-1 Concordia-Moorhead 52.67
8. Schugel, Jack JR-3 Gustavus Adolphus 54.43
400 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Kulstad, Zach FR-1 Carleton 49.61
2. Mueller, Chris SR-4 St. Thomas (Minn.) 50.08
3. Palmer, David SO-2 Macalester 51.19
4. Hicks, Maurice SR-4 Carleton 51.51
5. Frederickson, Ben JR-3 St. John's (Minn.) 51.84
6. Devereaux, Jackson FR-1 St. John's (Minn.) 52.74
7. Gilliam, Josh FR-1 St. John's (Minn.) 54.27
  Vlasak, Cole JR-3 Concordia-Moorhead DQ