May 11-12, 2018
|
Carleton College - Northfield, MN

Men's 800 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Cook-Gallardo, Donson SR-4 Carleton 1:52.65 10
2. Hatton, Evan JR-3 Bethel (Minn.) 1:52.78 8
3. Krogman, Brandon SR-4 Saint Mary's (Minn.) 1:53.47 6
4. Cook-Gallardo, Joey SO-2 Carleton 1:53.66 5
5. Ebner, Nolan SR-4 Macalester 1:55.38 4
6. Wahlstedt, Dan SR-4 Bethel (Minn.) 1:56.81 3
7. Sikes, Camden SR-4 Carleton 1:56.83 2
8. Huffman, Taylor SR-4 Bethel (Minn.) 2:03.96 1

Men's 800 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Hatton, Evan JR-3 Bethel (Minn.) 1:56.46
2. Krogman, Brandon SR-4 Saint Mary's (Minn.) 1:56.93
3. Sikes, Camden SR-4 Carleton 1:57.84
4. Wahlstedt, Dan SR-4 Bethel (Minn.) 1:56.94
5. Cook-Gallardo, Joey SO-2 Carleton 1:57.36
6. Cook-Gallardo, Donson SR-4 Carleton 1:57.91
7. Ebner, Nolan SR-4 Macalester 1:57.18
8. Huffman, Taylor SR-4 Bethel (Minn.) 1:57.63
9. Gustafson, Brennan FR-1 Gustavus Adolphus 1:57.89
10. Jewson, Sam SR-4 Hamline 1:58.75
11. Madigan, Ben SO-2 Gustavus Adolphus 1:58.83
12. Graff, Chase JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:58.92
13. Kozlowski, Carl FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:58.99
14. Karlson, Samuel JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:59.41
15. Stresemann, Sam FR-1 St. Olaf 1:59.45
16. Carl, Brian FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:59.52
17. Sworski, Erik FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:00.93
18. Willard, Josh FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:01.29
19. Stanek, Christopher FR-1 St. John's (Minn.) 2:01.45
20. Grant, Spencer JR-3 Macalester 2:01.79
21. Tade, Isaac FR-1 Augsburg 2:03.34
22. Aehl, Peter SO-2 St. Olaf 2:03.79
23. Ahlness, Sean SR-4 Hamline 2:05.72
24. Nuese, Brendon JR-3 Bethel (Minn.) 2:07.19
800 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Sikes, Camden SR-4 Carleton 1:57.84
2. Cook-Gallardo, Donson SR-4 Carleton 1:57.91
3. Jewson, Sam SR-4 Hamline 1:58.75
4. Kozlowski, Carl FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:58.99
5. Sworski, Erik FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:00.93
6. Grant, Spencer JR-3 Macalester 2:01.79
7. Tade, Isaac FR-1 Augsburg 2:03.34
8. Ahlness, Sean SR-4 Hamline 2:05.72
800 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Hatton, Evan JR-3 Bethel (Minn.) 1:56.46
2. Wahlstedt, Dan SR-4 Bethel (Minn.) 1:56.94
3. Ebner, Nolan SR-4 Macalester 1:57.18
4. Gustafson, Brennan FR-1 Gustavus Adolphus 1:57.89
5. Graff, Chase JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:58.92
6. Stresemann, Sam FR-1 St. Olaf 1:59.45
7. Stanek, Christopher FR-1 St. John's (Minn.) 2:01.45
8. Nuese, Brendon JR-3 Bethel (Minn.) 2:07.19
800 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Krogman, Brandon SR-4 Saint Mary's (Minn.) 1:56.93
2. Cook-Gallardo, Joey SO-2 Carleton 1:57.36
3. Huffman, Taylor SR-4 Bethel (Minn.) 1:57.63
4. Madigan, Ben SO-2 Gustavus Adolphus 1:58.83
5. Karlson, Samuel JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:59.41
6. Carl, Brian FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:59.52
7. Willard, Josh FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:01.29
8. Aehl, Peter SO-2 St. Olaf 2:03.79