February 1-2, 2019
|
Reggie Lewis Center - Roxbury, MA
|
200m (Banked)
ICON KEY: ECAC DIII IC4A/ECAC NEICAAA

Men's 500 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Gleen, Tyler SO-2 Connecticut 1:03.86 10
2. Perkins, Calvin FR-1 Brown 1:03.96 8
3. Ventura, Wellington FR-1 Connecticut 1:04.07 6
4. Arlabosse, Hugo SO-2 Franklin Pierce 1:04.20 5
5. McGriff, De'Von JR-3 Rhode Island 1:04.23 4
6. Nichols, Colt SO-2 Connecticut 1:04.34 3
7. Guay, Trevor JR-3 Franklin Pierce 1:04.85 2
8. Gebril, Omar SO-2 Connecticut 1:05.22 1
500 Meters Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Perkins, Calvin FR-1 Brown 1:03.96 8
2. Nichols, Colt SO-2 Connecticut 1:04.34 3
3. Guay, Trevor JR-3 Franklin Pierce 1:04.85 2
4. Gebril, Omar SO-2 Connecticut 1:05.22 1
500 Meters Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Gleen, Tyler SO-2 Connecticut 1:03.86 10
2. Ventura, Wellington FR-1 Connecticut 1:04.07 6
3. Arlabosse, Hugo SO-2 Franklin Pierce 1:04.20 5
4. McGriff, De'Von JR-3 Rhode Island 1:04.23 4

Men's 500 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Ventura, Wellington FR-1 Connecticut 1:03.36
2. Gleen, Tyler SO-2 Connecticut 1:03.86
3. Perkins, Calvin FR-1 Brown 1:04.06
4. Guay, Trevor JR-3 Franklin Pierce 1:04.11
5. McGriff, De'Von JR-3 Rhode Island 1:04.22
6. Nichols, Colt SO-2 Connecticut 1:04.58
7. Arlabosse, Hugo SO-2 Franklin Pierce 1:04.77
8. Gebril, Omar SO-2 Connecticut 1:04.91
9. Frye, Max SO-2 Dartmouth 1:05.06
10. Rosario, Eric JR-3 Merrimack 1:05.23
11. Lin, Austin JR-3 Northeastern 1:05.31
12. Stoddard, Colin SO-2 UMass Amherst 1:06.10
13. Pinkham, Christopher FR-1 New Hampshire 1:06.10
14. Shannon, Kevin JR-3 UMass Amherst 1:06.27
15. Williams, Blake JR-3 Vermont 1:06.40
16. Walton, Jason FR-1 Central Connecticut 1:06.43
17. Halloran, Fredrik JR-3 Holy Cross 1:06.45
18. Manning, Sachin SO-2 So. Conn. St. 1:06.49
19. Pelletier, Nicholas FR-1 Sacred Heart 1:06.85
20. Pray, Dimitri FR-1 Rhode Island 1:06.89
21. Tolan, Cormac SO-2 Springfield 1:07.00
22. Blodgett, Connor SO-2 Connecticut 1:07.24
23. Lembo-Frey, Jordan SO-2 So. Conn. St. 1:07.33
24. Binette, Alec SR-4 Bryant 1:07.97
25. Baum, Matt SR-4 Central Connecticut 1:07.97
26. McLaughlin, Cam SO-2 Vermont 1:08.07
27. Ogilvie, Eli FR-1 Vermont 1:08.81
28. Kotecha, Zabih SR-4 UMass Amherst 1:10.35
29. D'Ovidio, Andrew JR-3 Central Connecticut 1:11.02
500 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Arlabosse, Hugo SO-2 Franklin Pierce 1:04.77
2. Pinkham, Christopher FR-1 New Hampshire 1:06.10
3. Tolan, Cormac SO-2 Springfield 1:07.00
4. McLaughlin, Cam SO-2 Vermont 1:08.07
500 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Perkins, Calvin FR-1 Brown 1:04.06
2. Guay, Trevor JR-3 Franklin Pierce 1:04.11
3. Williams, Blake JR-3 Vermont 1:06.40
4. Ogilvie, Eli FR-1 Vermont 1:08.81
500 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Ventura, Wellington FR-1 Connecticut 1:03.36
2. McGriff, De'Von JR-3 Rhode Island 1:04.22
3. Gebril, Omar SO-2 Connecticut 1:04.91
4. Baum, Matt SR-4 Central Connecticut 1:07.97
500 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Frye, Max SO-2 Dartmouth 1:05.06
2. Shannon, Kevin JR-3 UMass Amherst 1:06.27
3. Halloran, Fredrik JR-3 Holy Cross 1:06.45
4. Pelletier, Nicholas FR-1 Sacred Heart 1:06.85
500 Meters Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Rosario, Eric JR-3 Merrimack 1:05.23
2. Walton, Jason FR-1 Central Connecticut 1:06.43
3. D'Ovidio, Andrew JR-3 Central Connecticut 1:11.02
500 Meters Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Gleen, Tyler SO-2 Connecticut 1:03.86
2. Manning, Sachin SO-2 So. Conn. St. 1:06.49
3. Pray, Dimitri FR-1 Rhode Island 1:06.89
4. Binette, Alec SR-4 Bryant 1:07.97
500 Meters Preliminaries Heat 7
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Lin, Austin JR-3 Northeastern 1:05.31
2. Lembo-Frey, Jordan SO-2 So. Conn. St. 1:07.33
3. Kotecha, Zabih SR-4 UMass Amherst 1:10.35
500 Meters Preliminaries Heat 8
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Nichols, Colt SO-2 Connecticut 1:04.58
2. Stoddard, Colin SO-2 UMass Amherst 1:06.10
3. Blodgett, Connor SO-2 Connecticut 1:07.24