February 8- 9, 2019
|
Birmingham Metro CrossPlex - Birmingham, AL
|
200m (Banked)

Women's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Lotte Meyberg JR-3 Georgia State 4:59.15
2 Charlee Boxall JR-3 Lee (Tenn.) 5:00.02
3 Grace Lahey SO-2 Lipscomb 5:03.81
4 Nicole Buehrle JR-3 Chattanooga 5:07.64
5 Hannah Owens SR-4 Lipscomb 5:09.93
6 Amy Carpenter SR-4 Lee (Tenn.) 5:10.48
7 Kayla O'Shea SR-4 Emory 5:12.21
8 Marine Garnier FR-1 Georgia State 5:13.68
9 Angela Cao FR-1 Emory 5:13.76
10 Sharon Jerono JR-3 UL-Monroe 5:13.94
11 Claire Cheeseman SO-2 Belmont 5:14.87
12 Taylor Cuneo FR-1 Belmont 5:16.11
13 Clare Losito SR-4 Lipscomb 5:16.22
14 Becca Umbarger JR-3 Lee (Tenn.) 5:18.81
15 Kayla Rudie SO-2 Lipscomb 5:19.39
16 Haley Kling SO-2 Lipscomb 5:20.23
17 Logan Hernandez SR-4 Lee (Tenn.) 5:23.33
18 Chemutai Nereo JR-3 Jacksonville St. 5:24.65
19 Sharon Chepkemboi FR-1 Tennessee Tech 5:25.15
20 Jazmin Ortega SO-2 Jacksonville St. 5:25.64
21 Larin Harr FR-1 Austin Peay 5:27.34
22 Angelica Jacobs SR-4 Alcorn State 5:27.43
23 Danielle Wright FR-1 Murray State 5:27.87
24 Madeline Campbell SO-2 Mississippi College 5:28.38
25 Julia Garcia Verges FR-1 Nicholls State 5:29.12
26 Katelyn Gilbert JR-3 Murray State 5:29.45
27 Autumn Rich JR-3 Jacksonville St. 5:30.03
28 Angela Jepchirchir SR-4 UL-Monroe 5:35.15
29 Eleana Callejas SO-2 Nicholls State 5:36.41
30 Pari Manoogian SO-2 Lipscomb 5:38.43
31 Caroline Kiplagat SR-4 Austin Peay 5:38.76
32 Madelyn Wells SO-2 Mobile 5:42.59
33 Vivian Chesire FR-1 Tennessee Tech 5:49.22
34 Alexis Dunn SO-2 Mississippi College 5:54.92
35 Clara McMillan SR-4 Trevecca Nazarene 5:55.87
36 Carliann Broome SR-4 Emmanuel (Ga.) 6:13.38
37 Elizabeth Newell JR-3 Nicholls State 6:16.45
38 Emma Colley FR-1 Trevecca Nazarene 6:17.80
39 Erin Putnam SR-4 Emmanuel (Ga.) 7:08.68
  Candace Baity SO-2 Alcorn State DNF
  Ruth Wiggins SO-2 Belmont DNF
  Lindsay Shealy SR-4 Georgia State DNF
  Kristen Raven FR-1 Alcorn State DNF
  Chloe Flora   Unattached DNF
Women's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Lotte Meyberg JR-3 Georgia State 4:59.15
2 Charlee Boxall JR-3 Lee (Tenn.) 5:00.02
3 Grace Lahey SO-2 Lipscomb 5:03.81
6 Amy Carpenter SR-4 Lee (Tenn.) 5:10.48
15 Kayla Rudie SO-2 Lipscomb 5:19.39
16 Haley Kling SO-2 Lipscomb 5:20.23
  Ruth Wiggins SO-2 Belmont DNF
  Chloe Flora   Unattached DNF
Women's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
4 Nicole Buehrle JR-3 Chattanooga 5:07.64
5 Hannah Owens SR-4 Lipscomb 5:09.93
7 Kayla O'Shea SR-4 Emory 5:12.21
8 Marine Garnier FR-1 Georgia State 5:13.68
9 Angela Cao FR-1 Emory 5:13.76
13 Clare Losito SR-4 Lipscomb 5:16.22
18 Chemutai Nereo JR-3 Jacksonville St. 5:24.65
  Lindsay Shealy SR-4 Georgia State DNF
Women's Mile Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
10 Sharon Jerono JR-3 UL-Monroe 5:13.94
11 Claire Cheeseman SO-2 Belmont 5:14.87
12 Taylor Cuneo FR-1 Belmont 5:16.11
14 Becca Umbarger JR-3 Lee (Tenn.) 5:18.81
17 Logan Hernandez SR-4 Lee (Tenn.) 5:23.33
19 Sharon Chepkemboi FR-1 Tennessee Tech 5:25.15
22 Angelica Jacobs SR-4 Alcorn State 5:27.43
23 Danielle Wright FR-1 Murray State 5:27.87
25 Julia Garcia Verges FR-1 Nicholls State 5:29.12
Women's Mile Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
20 Jazmin Ortega SO-2 Jacksonville St. 5:25.64
21 Larin Harr FR-1 Austin Peay 5:27.34
24 Madeline Campbell SO-2 Mississippi College 5:28.38
26 Katelyn Gilbert JR-3 Murray State 5:29.45
27 Autumn Rich JR-3 Jacksonville St. 5:30.03
28 Angela Jepchirchir SR-4 UL-Monroe 5:35.15
29 Eleana Callejas SO-2 Nicholls State 5:36.41
30 Pari Manoogian SO-2 Lipscomb 5:38.43
31 Caroline Kiplagat SR-4 Austin Peay 5:38.76
Women's Mile Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
32 Madelyn Wells SO-2 Mobile 5:42.59
33 Vivian Chesire FR-1 Tennessee Tech 5:49.22
34 Alexis Dunn SO-2 Mississippi College 5:54.92
35 Clara McMillan SR-4 Trevecca Nazarene 5:55.87
36 Carliann Broome SR-4 Emmanuel (Ga.) 6:13.38
37 Elizabeth Newell JR-3 Nicholls State 6:16.45
38 Emma Colley FR-1 Trevecca Nazarene 6:17.80
39 Erin Putnam SR-4 Emmanuel (Ga.) 7:08.68
  Kristen Raven FR-1 Alcorn State DNF
  Candace Baity SO-2 Alcorn State DNF