February 8- 9, 2019
|
Sanford-Jackrabbit Athletic Complex - Brookings, SD
|
300m (Flat)

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Eldon Warner SR-4 South Dakota 8:18.53 10
2 Jonah Theisen SR-4 Black Hills St. 8:19.33 8
3 Milos Pendic FR-1 Iowa Central CC 8:27.89 6
4 Jake Iverson JR-3 Black Hills St. 8:31.19 5
5 Gabe Peters SO-2 South Dakota St. 8:32.19 4
6 Michael Schwinghamer SO-2 South Dakota St. 8:32.40 3
7 Logan Spooner SO-2 MSU-Moorhead 8:35.81 2
8 Nadir Yusuf SO-2 MSU-Moorhead 8:35.86 1
9 Evan Fick SO-2 South Dakota St. 8:37.56 -
10 Keith Osowski SO-2 Black Hills St. 8:39.86 -
11 Ben Olson FR-1 South Dakota St. 8:40.46 -
12 Riccardo Done JR-3 Northern State 8:43.34 -
13 Eric Steiger FR-1 Dordt 8:45.53 -
14 Jacob Simmons SR-4 South Dakota 8:47.81 -
15 Jacob Henne JR-3 North Dakota 8:48.37 -
16 Leo Skellenger FR-1 Minot State 8:49.48 -
17 Lucas Pierson FR-1 South Dakota St. 8:50.83 -
18 Seth Iverson SO-2 South Dakota 8:51.71 -
19 Jacob Huber SR-4 South Dakota Mines 8:53.21 -
19 Chase Wood JR-3 South Dakota Mines 8:53.21 -
21 Harrison Bentzel JR-3 U-Mary 8:53.28 -
22 Cole Streich SO-2 South Dakota 8:54.20 -
23 Kallo Arno SO-2 South Dakota 8:55.98 -
24 Merga Gemeda FR-1 South Dakota 9:01.15 -
25 Joshua Starr SO-2 Northwestern (Iowa) 9:02.03 -
26 Hunter Paulsen JR-3 South Dakota 9:02.26 -
27 Abdinasir Abdi JR-3 South Dakota 9:03.11 -
28 Elijah Herrick FR-1 MSU-Moorhead 9:03.97 -
29 Brian Santiago FR-1 Mount Marty 9:05.19 -
30 Kyle Anderson   Unattached 9:06.96 -
31 Jacob Waymire FR-1 South Dakota 9:07.48 -
32 Ryan Moen FR-1 South Dakota Mines 9:09.54 -
33 Nathan Wendt SR-4 South Dakota 9:10.27 -
34 Davis Tebben FR-1 Dordt 9:10.57 -
35 Drew Mears SO-2 MSU-Moorhead 9:12.14 -
36 Nick Marshall JR-3 MSU-Moorhead 9:17.24 -
37 Seth Overholt SO-2 Sioux Falls 9:18.66 -
38 Ryan Kohler FR-1 Minot State 9:19.67 -
39 Benjamin Aberson SO-2 Northwestern (Iowa) 9:19.91 -
40 Abdul Mohamed SO-2 Iowa Central CC 9:19.95 -
41 Max Oesterling FR-1 South Dakota Mines 9:20.82 -
42 Nolan Maher FR-1 Black Hills St. 9:23.03 -
43 Hunter Flynn SO-2 Dickinson St. 9:25.78 -
44 Charlie Pruitt   Unattached 9:28.79 -
45 Tyler Kennedy FR-1 Dakota State 9:30.28 -
46 Ryley Nelson FR-1 Augustana (S.D.) 9:33.03 -
47 Jesse Jaramillo FR-1 Chadron State 9:34.15 -
48 Daniel Palmer JR-3 Jamestown 9:35.76 -
49 Leviticus Cross FR-1 Northwestern (Iowa) 9:36.08 -
50 Max Romain   Unattached 9:37.12 -
51 Zen Petrosius FR-1 Chadron State 9:37.19 -
52 Grant Dunsbergen SO-2 Dordt 9:37.76 -
53 Tristen Guillot SR-4 Dickinson St. 9:45.50 -
54 Dustin Wagner JR-3 Jamestown 9:48.52 -
55 Jason Halverson SO-2 Iowa Central CC 9:51.93 -
56 Grant Dieken SO-2 North Iowa Area CC 9:56.14 -
57 Bailey Vander Griend FR-1 Dordt 10:01.26 -
58 Trey Smollack SR-4 Dickinson St. 10:04.09 -
59 Daniel Nordquist FR-1 Iowa Central CC 10:08.28 -
60 Derek Janzen FR-1 Northwestern (Iowa) 10:18.65 -
61 Jonathan DeBruin SO-2 Dordt 10:21.07 -
62 Zane Miller FR-1 North Iowa Area CC 10:22.58 -
63 Cody Meiners SO-2 Dordt 10:23.99 -
64 Dalton Schaffer SO-2 Iowa Central CC 10:30.85 -
65 Jonathan Lein JR-3 Dakota State 10:31.44 -
66 Matthew Jirele JR-3 Mount Marty 10:35.14 -
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
45 Tyler Kennedy FR-1 Dakota State 9:30.28 -
48 Daniel Palmer JR-3 Jamestown 9:35.76 -
49 Leviticus Cross FR-1 Northwestern (Iowa) 9:36.08 -
51 Zen Petrosius FR-1 Chadron State 9:37.19 -
52 Grant Dunsbergen SO-2 Dordt 9:37.76 -
55 Jason Halverson SO-2 Iowa Central CC 9:51.93 -
56 Grant Dieken SO-2 North Iowa Area CC 9:56.14 -
57 Bailey Vander Griend FR-1 Dordt 10:01.26 -
59 Daniel Nordquist FR-1 Iowa Central CC 10:08.28 -
60 Derek Janzen FR-1 Northwestern (Iowa) 10:18.65 -
61 Jonathan DeBruin SO-2 Dordt 10:21.07 -
63 Cody Meiners SO-2 Dordt 10:23.99 -
64 Dalton Schaffer SO-2 Iowa Central CC 10:30.85 -
65 Jonathan Lein JR-3 Dakota State 10:31.44 -
66 Matthew Jirele JR-3 Mount Marty 10:35.14 -
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
23 Kallo Arno SO-2 South Dakota 8:55.98 -
26 Hunter Paulsen JR-3 South Dakota 9:02.26 -
29 Brian Santiago FR-1 Mount Marty 9:05.19 -
31 Jacob Waymire FR-1 South Dakota 9:07.48 -
33 Nathan Wendt SR-4 South Dakota 9:10.27 -
34 Davis Tebben FR-1 Dordt 9:10.57 -
37 Seth Overholt SO-2 Sioux Falls 9:18.66 -
39 Benjamin Aberson SO-2 Northwestern (Iowa) 9:19.91 -
40 Abdul Mohamed SO-2 Iowa Central CC 9:19.95 -
41 Max Oesterling FR-1 South Dakota Mines 9:20.82 -
42 Nolan Maher FR-1 Black Hills St. 9:23.03 -
43 Hunter Flynn SO-2 Dickinson St. 9:25.78 -
47 Jesse Jaramillo FR-1 Chadron State 9:34.15 -
50 Max Romain   Unattached 9:37.12 -
53 Tristen Guillot SR-4 Dickinson St. 9:45.50 -
54 Dustin Wagner JR-3 Jamestown 9:48.52 -
58 Trey Smollack SR-4 Dickinson St. 10:04.09 -
62 Zane Miller FR-1 North Iowa Area CC 10:22.58 -
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
10 Keith Osowski SO-2 Black Hills St. 8:39.86 -
12 Riccardo Done JR-3 Northern State 8:43.34 -
17 Lucas Pierson FR-1 South Dakota St. 8:50.83 -
18 Seth Iverson SO-2 South Dakota 8:51.71 -
19 Chase Wood JR-3 South Dakota Mines 8:53.21 -
19 Jacob Huber SR-4 South Dakota Mines 8:53.21 -
21 Harrison Bentzel JR-3 U-Mary 8:53.28 -
22 Cole Streich SO-2 South Dakota 8:54.20 -
25 Joshua Starr SO-2 Northwestern (Iowa) 9:02.03 -
27 Abdinasir Abdi JR-3 South Dakota 9:03.11 -
28 Elijah Herrick FR-1 MSU-Moorhead 9:03.97 -
30 Kyle Anderson   Unattached 9:06.96 -
35 Drew Mears SO-2 MSU-Moorhead 9:12.14 -
36 Nick Marshall JR-3 MSU-Moorhead 9:17.24 -
44 Charlie Pruitt   Unattached 9:28.79 -
46 Ryley Nelson FR-1 Augustana (S.D.) 9:33.03 -
Men's 3000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Eldon Warner SR-4 South Dakota 8:18.53 10
2 Jonah Theisen SR-4 Black Hills St. 8:19.33 8
3 Milos Pendic FR-1 Iowa Central CC 8:27.89 6
4 Jake Iverson JR-3 Black Hills St. 8:31.19 5
5 Gabe Peters SO-2 South Dakota St. 8:32.19 4
6 Michael Schwinghamer SO-2 South Dakota St. 8:32.40 3
7 Logan Spooner SO-2 MSU-Moorhead 8:35.81 2
8 Nadir Yusuf SO-2 MSU-Moorhead 8:35.86 1
9 Evan Fick SO-2 South Dakota St. 8:37.56 -
11 Ben Olson FR-1 South Dakota St. 8:40.46 -
13 Eric Steiger FR-1 Dordt 8:45.53 -
14 Jacob Simmons SR-4 South Dakota 8:47.81 -
15 Jacob Henne JR-3 North Dakota 8:48.37 -
16 Leo Skellenger FR-1 Minot State 8:49.48 -
24 Merga Gemeda FR-1 South Dakota 9:01.15 -
32 Ryan Moen FR-1 South Dakota Mines 9:09.54 -
38 Ryan Kohler FR-1 Minot State 9:19.67 -