February 8- 9, 2019
|
Sanford-Jackrabbit Athletic Complex - Brookings, SD
|
300m (Flat)

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Oksana Covey SO-2 South Dakota St. 2:10.43 10
2 Macy Heinz SO-2 South Dakota 2:10.81 8
3 Monique McPherson SR-4 U-Mary 2:11.12 6
4 Mallory Fine SR-4 South Dakota 2:11.73 5
5 Krista Steele SR-4 South Dakota St. 2:12.27 4
6 Carly Rahn SO-2 Augustana (S.D.) 2:12.83 3
7 Haleigh Reindl FR-1 Minnesota-Duluth 2:13.66 2
8 Bobbi Patrick SR-4 Minnesota State 2:13.75 1
9 Kendra Dykstra JR-3 South Dakota St. 2:13.76 -
10 Haley Arens FR-1 South Dakota 2:14.69 -
11 Ellie Friesen FR-1 South Dakota St. 2:15.13 -
12 Amy Klippenstein Freshman U of Manitoba 2:15.32 -
13 Erica Eades JR-3 North Dakota 2:15.66 -
14 Cailey Roth SR-4 Black Hills St. 2:15.89 -
15 Erica Westerman SR-4 South Dakota Mines 2:15.96 -
16 Nicola Odaisky   U of Manitoba 2:16.15 -
17 Gracie Wright FR-1 North Dakota State 2:17.62 -
17 Amber Schneider Freshman U of Manitoba 2:17.62 -
19 Avery Selberg SR-4 Augustana (S.D.) 2:17.76 -
20 Morgan Lawler FR-1 South Dakota 2:17.78 -
21 Ellie Wilson JR-3 South Dakota 2:18.16 -
22 Callin Naddy FR-1 Augustana (S.D.) 2:18.32 -
23 Isabelle Brezinka SO-2 Minnesota-Duluth 2:18.37 -
24 Meghan Janssen SR-4 North Dakota 2:18.71 -
25 Darby Goodall   U of Manitoba 2:18.97 -
26 Taylor Lundquist FR-1 Black Hills St. 2:19.53 -
27 Danika Passler Bates   U of Manitoba 2:20.16 -
28 Hannah Anderson SO-2 North Dakota 2:20.18 -
29 Janine Zajac   U of Manitoba 2:21.70 -
30 Quinn Anderson   U of Manitoba 2:22.05 -
31 Emma Willadsen SO-2 Chadron State 2:22.46 -
32 Paitton Herbst SR-4 Dickinson St. 2:23.54 -
33 Haley Leger FR-1 Minnesota State 2:23.67 -
34 Mayson Hudyma SO-2 Black Hills St. 2:24.26 -
35 Kiara Mattern SO-2 Sioux Falls 2:24.60 -
36 Delaney Leber FR-1 Augustana (S.D.) 2:25.06 -
37 Mason Kalander FR-1 Minnesota-Duluth 2:25.19 -
38 Kayla Gagen JR-3 South Dakota Mines 2:25.28 -
39 Winrose Chesang SO-2 Iowa Central CC 2:25.88 -
40 Kathryn Webb JR-3 Minnesota-Duluth 2:26.16 -
41 Abberly Smith SO-2 Northern State 2:27.05 -
42 Jennifer Clark FR-1 Northern State 2:27.10 -
43 Keegan Day SR-4 Sioux Falls 2:27.55 -
44 McKenna Rogers JR-3 Dakota Wesleyan 2:27.77 -
45 Sadie Thompson SO-2 Sioux Falls 2:28.32 -
46 Samantha Schuyler SO-2 Dakota Wesleyan 2:28.50 -
47 Anne Kennedy FR-1 Augustana (S.D.) 2:28.83 -
48 Allison Bartlett SO-2 Minnesota-Duluth 2:29.01 -
49 Maria Streed FR-1 Sioux Falls 2:30.14 -
50 Brinlie Nielsen SO-2 Minot State 2:30.41 -
51 Bailey Dergan FR-1 South Dakota St. 2:31.37 -
52 Kylie Werner SO-2 Northern State 2:31.82 -
53 Tianna Wald FR-1 Sioux Falls 2:32.43 -
54 Morgan Van Der Brink FR-1 Northwestern (Iowa) 2:34.34 -
55 Emma Davison FR-1 North Iowa Area CC 2:34.57 -
56 Cecelia Hemsworth FR-1 North Iowa Area CC 2:35.54 -
57 Tiana Schroeder FR-1 Dordt 2:35.82 -
58 Ally Trager SO-2 North Iowa Area CC 2:36.62 -
59 Rebecca McDermott SO-2 Hawkeye CC 2:36.89 -
60 Kaitlin Pauls SO-2 Briar Cliff 2:37.98 -
61 Madison Johnson FR-1 Hawkeye CC 2:38.38 -
62 Ivy Rollene FR-1 North Iowa Area CC 2:39.41 -
63 Cecilia Rios FR-1 Dakota State 2:40.57 -
64 Macey Claussen JR-3 Dakota Wesleyan 2:41.66 -
65 Delanie Larson FR-1 Dakota Wesleyan 2:42.55 -
66 Emma Meyers FR-1 Dakota Wesleyan 2:43.55 -
67 Ayleen Coronado FR-1 Jamestown 2:46.40 -
68 Brenitzalee Rodriguez Guzman FR-1 Jamestown 2:48.30 -
69 Callie Martens FR-1 Dakota State 2:51.73 -
70 Aleida Moreno SO-2 Briar Cliff 2:52.31 -
71 Amory Prue SO-2 Briar Cliff 2:52.89 -
72 Cindy Moreno SO-2 Briar Cliff 2:54.68 -
73 Tanya Campos FR-1 Valley City State 2:56.51 -
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
51 Bailey Dergan FR-1 South Dakota St. 2:31.37 -
54 Morgan Van Der Brink FR-1 Northwestern (Iowa) 2:34.34 -
56 Cecelia Hemsworth FR-1 North Iowa Area CC 2:35.54 -
57 Tiana Schroeder FR-1 Dordt 2:35.82 -
58 Ally Trager SO-2 North Iowa Area CC 2:36.62 -
60 Kaitlin Pauls SO-2 Briar Cliff 2:37.98 -
61 Madison Johnson FR-1 Hawkeye CC 2:38.38 -
62 Ivy Rollene FR-1 North Iowa Area CC 2:39.41 -
63 Cecilia Rios FR-1 Dakota State 2:40.57 -
64 Macey Claussen JR-3 Dakota Wesleyan 2:41.66 -
65 Delanie Larson FR-1 Dakota Wesleyan 2:42.55 -
66 Emma Meyers FR-1 Dakota Wesleyan 2:43.55 -
67 Ayleen Coronado FR-1 Jamestown 2:46.40 -
68 Brenitzalee Rodriguez Guzman FR-1 Jamestown 2:48.30 -
69 Callie Martens FR-1 Dakota State 2:51.73 -
70 Aleida Moreno SO-2 Briar Cliff 2:52.31 -
71 Amory Prue SO-2 Briar Cliff 2:52.89 -
72 Cindy Moreno SO-2 Briar Cliff 2:54.68 -
73 Tanya Campos FR-1 Valley City State 2:56.51 -
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
37 Mason Kalander FR-1 Minnesota-Duluth 2:25.19 -
40 Kathryn Webb JR-3 Minnesota-Duluth 2:26.16 -
41 Abberly Smith SO-2 Northern State 2:27.05 -
42 Jennifer Clark FR-1 Northern State 2:27.10 -
44 McKenna Rogers JR-3 Dakota Wesleyan 2:27.77 -
45 Sadie Thompson SO-2 Sioux Falls 2:28.32 -
46 Samantha Schuyler SO-2 Dakota Wesleyan 2:28.50 -
49 Maria Streed FR-1 Sioux Falls 2:30.14 -
50 Brinlie Nielsen SO-2 Minot State 2:30.41 -
52 Kylie Werner SO-2 Northern State 2:31.82 -
53 Tianna Wald FR-1 Sioux Falls 2:32.43 -
55 Emma Davison FR-1 North Iowa Area CC 2:34.57 -
59 Rebecca McDermott SO-2 Hawkeye CC 2:36.89 -
Women's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
20 Morgan Lawler FR-1 South Dakota 2:17.78 -
29 Janine Zajac   U of Manitoba 2:21.70 -
30 Quinn Anderson   U of Manitoba 2:22.05 -
32 Paitton Herbst SR-4 Dickinson St. 2:23.54 -
33 Haley Leger FR-1 Minnesota State 2:23.67 -
34 Mayson Hudyma SO-2 Black Hills St. 2:24.26 -
35 Kiara Mattern SO-2 Sioux Falls 2:24.60 -
38 Kayla Gagen JR-3 South Dakota Mines 2:25.28 -
39 Winrose Chesang SO-2 Iowa Central CC 2:25.88 -
43 Keegan Day SR-4 Sioux Falls 2:27.55 -
47 Anne Kennedy FR-1 Augustana (S.D.) 2:28.83 -
48 Allison Bartlett SO-2 Minnesota-Duluth 2:29.01 -
Women's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
10 Haley Arens FR-1 South Dakota 2:14.69 -
12 Amy Klippenstein Freshman U of Manitoba 2:15.32 -
15 Erica Westerman SR-4 South Dakota Mines 2:15.96 -
17 Amber Schneider Freshman U of Manitoba 2:17.62 -
23 Isabelle Brezinka SO-2 Minnesota-Duluth 2:18.37 -
25 Darby Goodall   U of Manitoba 2:18.97 -
26 Taylor Lundquist FR-1 Black Hills St. 2:19.53 -
27 Danika Passler Bates   U of Manitoba 2:20.16 -
28 Hannah Anderson SO-2 North Dakota 2:20.18 -
31 Emma Willadsen SO-2 Chadron State 2:22.46 -
36 Delaney Leber FR-1 Augustana (S.D.) 2:25.06 -
Women's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
7 Haleigh Reindl FR-1 Minnesota-Duluth 2:13.66 2
11 Ellie Friesen FR-1 South Dakota St. 2:15.13 -
13 Erica Eades JR-3 North Dakota 2:15.66 -
14 Cailey Roth SR-4 Black Hills St. 2:15.89 -
16 Nicola Odaisky   U of Manitoba 2:16.15 -
19 Avery Selberg SR-4 Augustana (S.D.) 2:17.76 -
21 Ellie Wilson JR-3 South Dakota 2:18.16 -
22 Callin Naddy FR-1 Augustana (S.D.) 2:18.32 -
24 Meghan Janssen SR-4 North Dakota 2:18.71 -
Women's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Oksana Covey SO-2 South Dakota St. 2:10.43 10
2 Macy Heinz SO-2 South Dakota 2:10.81 8
3 Monique McPherson SR-4 U-Mary 2:11.12 6
4 Mallory Fine SR-4 South Dakota 2:11.73 5
5 Krista Steele SR-4 South Dakota St. 2:12.27 4
6 Carly Rahn SO-2 Augustana (S.D.) 2:12.83 3
8 Bobbi Patrick SR-4 Minnesota State 2:13.75 1
9 Kendra Dykstra JR-3 South Dakota St. 2:13.76 -
17 Gracie Wright FR-1 North Dakota State 2:17.62 -